Het klimaat in Belgie. Kaatspel, -Houtmarkt. Rijsel. Vlas, inlandsch Zeer weinig handel standhoudende prijzen. In rus- sisch vlas blijft het cijfer van den ver koop bijna gelijk aan dat der vroegere weken. Prijzen met neiging naar zwakte. De invoer wordt zeldzaam, de stock er van is bijna nietigmen heeft sedert eene maand 4 tot 5 fr. opslag betaald. Berichten over de hoeveelheid vlas, in Rusland, in het water geroot, zijn nog al bevredigend men schat dat de hoeveel heid met een vijfde den oogst van verle den jaar zal overtreffen.Vlas en werk- garen De toestand is niet gevoeling ge wijzigd er werden zaken verhandeld, doch de prijzen verbeteren niet, vooral voor genat garen. En groot getal spinne rijen van Rijsel werken met de gaz niet, wat de opbrengst vermindert. Belfast. Vlas. Op de leste markt werden te koop aangeboden, 35 ton vlas middensoort en goede kwaliteiten van 5 d. tot 7 s. 6 d. per steen men spreekt gunstig over de kwaliteit van den nieu wen oogst. Garen Het garen bekomt vastere prijzen en er werden veel zaken verhandeld. De Sekrelaris van het Greevenkomileit van Schaarbeek heeft in den loop dezer wtck elk een uit«cnoodigd om zich morgen Zondag 10 October, to begeven ter eslaminet van A Spa- notjheDendcrslraat, alwaar het nieuw vaandel der Greeven zal ingehuldigd worden Onmid- delijk na deze pieehtigheid, zal men zich.sioets- wijze met muziek aan 't hoofd, uaarden Tivoli begeven alwaar eene iBipfijJvduo greevenmoe- ting zal gehouden worden over De slo/leltjke belangen ran ieder burger van Aalst Na de meeling zullen de Greeven een uitstapje met muziek doen op Schaarbeke en door de Stad. Hel Greevenkomileit verzoekt verder dal elke inwoner van Schaarbeke bet nationaal vaandel aan zijne woning zou laten wapperen. Gelijk men ziet gaan de Greeven morgen Zondag te voorschijn komen... Wat zal 't 'nen verschrikkclijken donderslag geven! Maar zegt eens, jongens, durfden de leden van den Bestuurraad den omzendbrief dan niet onderteekenen Waren zij misschien venegen van gekend te zijn en vreesden zij dat de be kendmaking hunner namen in gansch Aalst eenen onbeschrijfelijken schatlerlach zou ver wekken Wij hebben onze informeerkazak eens aan getrokken en vernamen dat die zoogezegde Bestuurraad slechts beslaat uil een drietal rare liberale vogels die naar hier zijn overge waaid. maar die lot hiertoe er niet in gelukt zijnde de Aalslenaars te kunnen bedodden het andermaal gaan wagen. Weesl gerust, liberale oolijkaards, de ka tholieke Aalslenaars zijn zoo gek niet als soms hun mulske staal en nu heden zoo min dan vroeger, zult gij hen kunnen bedodden Wie zou er te Aalst nu onnoozel genoeg kun nen wezen om zich te laten vangen onder an deren door 'nen liberalen paljas die door zijne politieke vrienden werd overboord gesmeten omdat hij nog te dom en te beest is om voor 'nen ezel te dansen, en die niet anders be tracht dan zijnen verlaten winkel en ook dezen zijner makkers wat te doen draaien!... Neen, neen, rare vogels, 't zal niet pakken, vliegt liever naar Congo over, wellicht zult gij koning Massala en zijne onderdanen kunuen foppen Dikwijls wordt er gezegd dat het kli maat in Belgie hoogst veranderlijk is en dat men van kloeke lichaamsgesteltenis mag wezen om daar aan te wederstaan. Ziehier een uittreksel van het weten schappelijk blad Ciel et Terre, welk die meening nog eens te meer komt beves tigen. Van den I tot den 20 Augusti 1886 was de luchtgesteldheid betrekkelijk weinig hoog: de gemiddelde warmte te Brussel is niet boven 16°6 geklommen, terwijl de gewone warmte voor dit tijdvak opklimt tot 18°5. Den 2i, begon de warmtemeter eens klaps te klimmen en zulks duurde voort tot den 24. Den 25, 26 en 27 was de luchtgesteldheid opnieuw tamelijk laag, doch dan hernam de warmte aanzienlijk en bereikte den 31 Augusti en den 1 Sep tember eene hoogte die nooit op dit tijd stip van dit jaar vastgesteld was. Te Brussel teekende de thermometer, den 31 Augusti, 31*0te Arlon, 31°6; te Mechelen. 52°2; te Veurne, 32°8; te Luik, 53°0; te Maeseyck. 33°8; ie Dinant, 33"9; te Westmalle (Antwerpsche Kempen), 30°5; en aan de afdamming der Gileppe, 54°6. Voor een groot getal lokaliteiten des lands, is de luchtgesteldheid van den 30 Augusti lot den 2 September ten hoogste geweest van heel het seisoen. Te Brussel had men op dit tijdstip sinds vijf-en-vijftig jaar de warmte niet bereikt die men waargenomen heeft den 50 en 31 Augusti 1886; in tegendeel was de gemiddelde luchtgesteldheid van den 5 nooit zoo laag geweest. Het volstrekte minimum der maand, 8°3, is dezer dagen, den 5, vastgesteld. Den volgenden dag, den 6 werd het minimum waargenomen, in het oosten en in het zuid-oosten des lands. Te Bas- togne daalde de thermometer 1°5; te Viel-Salm, tot 2°0;te Verviers(Stemberl) tot 2°5; aan de afdamming der Gileppe tot 2°8. Zoodat, van den 6 tot den 31 Oogst, de thermometer van 34°6 gedaald is tot 1°5. Zelden, misschien nooit, heeft men in ons land, op 25 dagen zulken sprong waargenomen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De 6. H. De Prez. proffessor te Oudenaarde, is coadjutor benoemd van den Eerw. Heer Pas toor te Zulte en wordt als professor vervangen door den G. 11 Bal, professor in S. Jozef te St.- Nikolaas. DcE. II. yl is coadjutor benoemd van dsn E. II. deConinck pastoor van Bavegem, en do E. tl. Van Cleemput coadjutor van den E. H. deConinck pastoor van Machelen. Deze beide pastoors hebben oorlof ontvangeu om de groo- te pelgrimage te doen naar het H. Land. Zondag 10 October. 4C RONDE. om 10 1/2 ure voormiddag. G. Teerlinckx, tegen Aug. De llneck. Om 2 1/2 ure namiddag. Eug. Claus, tegen Pros. Verbrackel. ALLERHANDE NIEUWS. De electrïsclie mensch. Morgen zondag 10 October om 4 ure des namiddags, op het Esplanadeplein alhier, aller belangrijkste werkzaamheden door den vermaarden professor Leonini, (de electrische raensch.) bijgenaamd den Amerikaanschen onlmilte, verscheidene maal gemedailleerd, en over den welken de Franschen en Engelschen met zooveel lof spreken. Het is de sterkste looper der wereld, M. Leonini zal in een uur en 5 minuien tijds te voet eenen afstand van ongeveer 20 kilometers afleggen. Gedurende de looping Groot Concert voor harmonie. M. Leonini zal zeer be tamelijk gecosturneerd wezen. INKOMPRIJZENEerste fr. 1,00; Tweede Ir. 0,50. De niet gegradeerde militairen en kinderen fr. 0,25. Men heeft te Lokeren een gansche bende boxxneteurs, bijna allen Aalslenaars, aangehouden, die goede zaken op de ker mis van Zele hadden gemaakt en hier in eene herberg aan de statie hunne winst deelden. De opzoekingen en aanhoudin gen werden gedaan doorde kommissaris- sen van Zele en Waasmunster, MM. Van den Bossche en Smet, bijgestaan door M. Vander Smissen, kommissaris te Loke ren. De aangehoudenen zijn ten getalle van zeven. Voorde vitrien van een magazijn in de Veldstraai, te Gent, staat een portret tentoongesteld, geschilderd door M. G. Miry, dezer stad, professor der teekena cademie van Aalst. Het is het portret van M. Franz De Vos, den uitmuntenden pia nist, broeder van den te vroeg gestorven Isidoor De Vos, prijs van Rome in de mu ziek. Dit portret heeft groote hoedanigheden: sprekend van gelijkenis, de schoonste verdienste in een portret is het daar enboven warm van kleur en kloek gepen seeld. De schaduwen zijn zeer licht. Het hoofd komt als uit den kader en heelt veel uitdrukking. M. G. Miry heeft zich een goeden naam gemaakt in het portretschilderen wij kennen van hem verscheidene portretten, die hem eeneschoone plaats hebben doen verwerven in de rij onzer goede Vlaam- sche portretschilders. Zijn portret van M. Franz De Vos behoort tot zijne beste wer ken. Men mell uit Gent aan den Courtier datM. Lippens in 't kort zijn ontslag als burgemeester denkt te geven. Vroeger was hij voorzitter der Federa tion libérale, lid der Kamer, voorzitter der Association libérale, van Gent en nu Van de eerste plaats moest hij zijn ont slag geven. van de tweede kreeg hij het, van de derde gaf hij het uit eigen bewe ging en van de vierde Wij zullen zien. Een bediende van M. Hoste, boek drukker in de Veldstraat, te Gent, moest verleden zaterdag morgend eene som van rond de 6000 fr. in de bank gaan betalen. Hij had bet geld ontvangen in de drukke rij, op de Koornmarkt. Het enkel geld na ziende, bevond hij dal er een slechten halven frank bij was, en hij ging in den winkel der veldstraat, om het tegen een goed te verwisselen. Daar gekomen, be- rperkle hij, lot zijne groote verslagen heid, dat hij de 6000 fr., zes banknoten van 1000 fr., kwijt was. Hij had de brief jes in het buitenzakje van zijnen frak ge stoken hij moet ze verloren, ofwel een behendige dief moet ze gestolen hebben. De ongelukkige biedt 1000 fr. aan denge- ne, die hem in het bezit der som terug- brengt. Men weet dat de socialistenmaat schappij Vooruit besloten had eene groo te manifestatie iu te richten, op den dag dat Anseele de gevangenis moet verlaten. Wij vernemen thans dat de burgemees ter aan de maatschappij geschreven heeft dat hij deze betooging niet zal toelaten. Moord te St.-Denijs. Verle den zaterdag voormiddag waren twee landbouwersknechten aan 't werken op het veld van hunne meesters, dicht bij de schijdingspalen. De genaamde M... maakte aan Z... opmerkingen, omdat hij van den grond zijns meesters innam. Er ontstond weldra twist en na een hevige woordenwisseling, greep Z..., in woede ontstoken,eeu vork en bracht zijn tegen strever een vreeselijken steek toe. De ongelukkige M... viei badend in zijn bloed en denzellden avond was hij reeds een lijk. Hel parket van Kortrijk bezaf zich zon dag morgend ter plaatse, om een onder zoek in te stellen en de lijkschouwing te doen. De dader van deze onvrijwilligen moord werd zondagnacht aangehouden en maandag met den trein van 8 1/2 ure naar de gevangenis van Kortrijk overge bracht. Het is een twintigjarige jongeling van middelbare gestalte hij weende bit ter, en droeg de vork, waarmee hij den moord gepleegd had, in een gazet gewik keld, in de hand. Vrijwilligers. Groot is het getal jongelingen, welke zich in de ver- schillige korpsen aanbieden om als vrij williger in het leger te dienen doch het grootste deel wordt onder alle soorten van voorwendsels geweigerd. liet schijnt dat de reden daarvan moet gezocht worden in hel feit, dat ieder re giment maar een bepaald getal vrijwilli gers mag tellen. Dit is een slecht stelsel. Men zou de inlijving van vrijwilligers moeten verge makkelijken, omdat vele jongelingen zich 1 als dusdanig aanbieden ten einde bij liet leger hunnen weg te maken. Ook zou men dan de gelegenheid heb ben, om het jaarlijks kontingent te ver minderen, daar het leger maar een be paald getal mannen moet tellen. Dit ware voorzeker den schoonsten kant van de zaak. Fondsenblad Wij vernemen dat de nieuwe plak kaartzegels hel opschrilt in de beide talen dragen. —Tentoonstelling te Brussel.— Ziehier nog eenige nieuwe inlichtingen over de tentoonstelling, welke in 1888 te Brussel zal gehouden worden op het Oefeningsplein liet gouvernement zal onmiddelijk den zuilengang doen voltooien, die de twee bestaande paviljoenen verbindt, alsook de groote hallen, die bestemd zijn tot be stendig nijverheidsmuseum. De hallen zullen eene ruimte beslaan van 47,000 vierkante meters, hetgeen met de 13,000 meiers der bestaande gebou wen, eene overdekte ruimte zal uitmaken van 60,000 vierkante meters. Er zullen waarschijnlijk buitendien nog twee paleizen opgericht worden, waarvan het eene zal ingericht worden voor peer- denprijskampen of tentoonstellingen en het ander bestemd zijn voor groote plech tigheden, zooals muziekuitvoeringen en prijsuitdeeliugenDie twee paleizen zou den zich bevindc-n langs weérskanten den ingang van het Oefeningsplein. Er zal ook eene tentoonstelling zijn van kleine werkmanskolinies, welke tie voornaamste nijverheden en gewoonten der stammen van' Midden-Afrika en het verre Oosten zullen te zien geven. De Congo zal ook zijn paviljoen hebben, waar de voortbrengsels dier streek zullen worden tentoongesteld. Er is ook spraak namaaksels ten toon te stellen van de groote pvramide van Egypte en van den sphinx. In hunne bin nenruimte zou een schouwburg ingericht worden op het plan des schouwburgs van Bayreuth. Er zou ook een bestuurbare monsterballon zijn. Op 21 der vorige maand kwam te Brussel een jongeling aan Sebastiaan Samper genaamd, die door hel gouverne ment der Argentijnsclie Republiek gezon den was, om zijne studièn op de veeart senijschool te volledigen. Hij huurde een sierlijk appartement eu kocht eene menigte boeken. Den 22 kwam een zijner vrienden hem afhalen, om te samen een uitstapje naar Leuven te doen en sedert dien tijd heeft men hem niet meer gezien. Hij had, eer hij vertrok, zijn linnengoed voor de waschvrouw gereed gemaakt eu al zijne rekeningen betaald. De eigenaar zijner woning vertelde hel geval aan de policie en deze stelde een onderzoek in. Op zijne slaapkamer was alles in orde. Een gouden horlogie lag op de tafel, alsook de papieren en akten van overeenkomst met het argentijnsclie gou vernement, een aanbevelingsbrief, ge richt aan M. Willemaers, prokureur des konings, enz. Daar de jongeling in het bezit van veel geld moet zijn, denkt men, dat hij het slachtoffer van eene misdaad is gewor den. Officieele liefdadigheid Te Brussel kost het bestuur der hos- picen 428,022 frank 62 c. Dat is 25 p. c. voor bestuurkosien, op de algeheele ontvangst. Als een intendent, zegt een blad, op die manier de goederen van zijnen mees ter bestuurde, zou men hem met klank de deur uit zetten Te Brussel stemt de gemeenteraad in tegendeel bedankingen aan hel bestuur der godshuizen. Hm, hm Volgens de Gazette zijn er onder handelingen aangeknoopt tusschen de Ligne en de Association libérale te Brus sel, om een gezamentlijk program op te maken. Ho ho dan is de verbroedering nog ver af. Laat ons wachten tot dat er over het program zal getwist worden. De verbroedering is dus nog niet be gonnen. De gemeente. Schaarbeek werd Dijrisdag door een valsch alarm van gansch bijzonderen aard overhoop gezet. Een man kreeg een zenuwtoeval op straat en men dacht dat hij dood was. Er werd naar policiebureel getelefoneerd en de policiebeambte telefoneerde op zijne beurt... naar de pompiers. Deze kwamen met hunne spuit aangereden.... Had de policieagenl verkeerd verstaan, of was hij verstrooid geweest Men weet het niet. De pompiers trokken er woedend van door. Nog eene martelares. Te Florenville trok eene jonge onder wijzeres, die twaalf marmotles in de school had, 1100 fr. traktement. De school werd afgeschaft en aan de dame werd 1000 fr. wachtgeld toegekend, om niets te doen dan te wachten. I11 't zelfde jaar trouwde die juffer met eenen statie-overste, en zal dus niet meer als onderwijzeres fungeeren. Met dit al blijft zij hare 1000 fr. trek ken. Zal dat blijven duren Zal zij haar levenlang, voor twee jaar dienst, 1000 fr. pensioen blijven inpal men De vrouw van M. Ronvauw is ongeveer in het zelfde geval zij trekt 1805 fr. wachtgeld, om niets te doen en te blijven niets-doen. En dat zijn martelaressen en marte laars Wij hopen dat men een einde zal stel ler. aan dal martelaarschap. Volgens den Courrier de Bruxelles zouden de Kamerzittingen met eene troonrede geopend worden. Er zal te Charleroi, den 31 dezer maand, volgens le Peuple eene werkers- betooging plaats hebben, als protestatic tegen de veroordeeling van Schmidt en Falleur. Het blad denkt daler wel 20 tot 25000 man aan deel zullen nemen. Een komiteit van dames richt te Charleroi eri omstreken een monster- petitionneering in, om genade voor Fal leur en Schmidt te bekomen. De lijsten worden bekleed met duizenden handtee- kens uit alle de klassen der samenleving. De petitie zal aan de koningin overhan digd worden door de dames, die zich met dit doel in groot getal naar Brussel zullen begeven. Men leest in het Amster- damsche blad cle Tijd M. Van Hamel- Roos, redacteur van het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen enz. ontving onlangs van de redactie der Vloamsche Bakkersgazet een poeier te be- oordeelen, hetwelk als kunstmeel op de graanmerkt te Antwerpen bij de bakkers aangeboden wordt a fr. 5,80 per 100 kilo. Het bleek hem bij chemisch onderzoek, le bestaan uit ruim 91 p. c. anorganische stof (kiezelzure magnesia, een weinig kalk) verder water en organische stoffen, maar geen spoor van meel le bevat ten. Verschrikkelijke moord—J. B. Breugelmans. meester rijtuigmaker, oud 61 jaren, bewoonde het huis n. 56 der Terliststraat te Antwerpen, werd maandag nacht vermoord. De slaapkamer is boven het werkhuis gelegen, zoodanig dat Breugelmans door het werkhuis moest gaan, om zich naar bed te begeven, Een zijner gasten, Lodewijk H30 jaar oud, getrouwd en vader van kinde ren, had zich maandagavond in dit werk huis laten sluiten. Zijn patroon begaf zichintusschen naar eene herberg der buurt, en speelde er met de kaart. Rond één uur's nachts kwam Breugel mans naar huis. Hsprong op zijnen meester toe en sloeg met een houten hamer zoodanig geweldig op dezes hoofd, dat de man in eenzakte en op den slag dood bleef. Hbegaf zich dijnsdag morgend, ten zes ure, uit eigen beweging naar de ge vangenis dér Beggijnenstraat, leverde 2ich over in de handen van het gerecht eri verklaarde dat hij zijnen meesters ver moord had. Er werd onmiddelijk naar het policie bureel der 6° wijk getelefoneerd en daar stuurde men zonder uitstel eenen officier ter plaats. Nauwelijks had deze ambtenaar zich op weg begeven, of de broeder van het slachtoffer kwam naar het policie-bureel geloopen om aan te kondigen, dat men 's nachts zijnen broer vermoord had. Het parket heeft zich dijrisdag morgend naar het tooneel van het schelmstuk be geven en onderzoekt deze verschikkelij- ke zaak. De oorzaak van den moord is nog niet gekend, doch wordt aan wraak toege schreven, alhoewel de betrekkingen van meester en knecht schijnbaar zeer goed waren. Nieuwe bijzonderheden. II..., de dader van den moord, is 27 jaren oud, getrouwd en vader vari 2 kin deren. Hij woont te Borgerhout, in de Mertensstraat. Sedert drie jaren werkte hij bij Breu gelmans in onderneming, 't Was hij die zich gelaste met het maken van de kassen der rijtuigen. Hij werd van zijnen patroon geerne gezien en kwam gewoonlijk 's zondags, den namiddag bij dezen doorbrengen. Het slachtoffer was een driftig duiven melker. H... liep altijd met de duiven van zijnen meester, wanneer deze van de reis kwamen, en toonde zich ook steeds te vreden, wanneer zijn baas prijzen won. M. Breugelmans betaalde aan H... we kelijks het bedrag van het afgemaakte werk. Zaterdag II. had deze leste 25 fr. ontvangen en 's maandags als naar ge woonte gewerkt. Zooals wij zegden, speelde M. Breugel mans dien dag in zijne buurt tot 1 uur 's nachts met de kaart, en keerde alsdan naar huis. Een gebuur vergezelde hem en bracht hem lot aan zijne woning. Deze persoon verklaart uitdrukkelijk en houdt ten stelligste staandat hij M. Breugelmans de deur, of wilt ge, de poort, heeft zien openen, en dat hij langs binnen het nachtslot heelt hooren toedraaien, op het oogenblik dat hij wegging. 's Andersdaags, ten 6 ure, werd het lijk van Breugelmans ontdekt. Het lag voor de deur, nevens den leer, uitge strekt in eenen bloedplas. M. Breugelmans was rijtuigmaker; een tweede broer, rijtuigschilder en een der de, die blind is, woont met vrouw en kin deren, in het huis n. 58, naast datgene van.het slachtoffer. Het huis van den blinde is in gemeen schap met de binnenplaats, waarvan wij hooger spraken. Ten half twaalf ure 's nachts, was de blinde nog op de binnenplaats geweest, doch hij heeft alsdans niets gehoord. De familie van den blinde ontdekte het lijk. Men dacht vooreerst aan een onge luk en veronderstelde, dat het slachtof fer van de leer was gevallen. Doktor Servais werd onmiddelijk ge roepen en deze verklaarde dat Breugel mans vermoord was. H... verklaart dat hij zijnen meester op de straat heelt afgewacht. Hij zou hem eert voorschot vari 50 fr. gevraagd heb ben, voor werk, dat nog moest gemaakt worden. M. Breugelmans zou gezegd hebben Kom meé binnen ik zal u het geld ge ven. Wanneer zij binnen gekomen wa ren, zou de rijtuigmaker van gedacht zijn veranderd, en tol zijnen gast gezegd hebben ite geef niets 't is te laat. Een twist zou alsdar. zijn ontstaan, en M. Breugelmans zou H... zelfs eenen siamp hebben toegebracht. Eene worsteling was er het gevolg van en het is tijdens dit gevecht, dat H...den hamer heeft gegrepen, waarmee hij zijnen patroon eenen slag op het hoofd gaf, die den dood voor gevolg had. Ziehier de getuigenis van den dader. De verklaring van den gebuur. die M. Breugelmans naar huis bracht ert deze de deur zag openen en achter zich weêr toedoen, logenstraft de bewering van H.. ten volle. Wen mag aannemen dat H... zich 's maandags, na het werk, in het werkhuis heeft laten sluiten. Om het huis te verlaten, waar hij den moord pleegde, heeft hij zich bediend van den sleutel, dien hij bij het lijk heelt ge vonden. Na het verschrikkelijk schelmstuk, be gaf H... zich naar de Oude Vaartplaats, waschte zijne handen aan de drinkfon- tein, aldaar door de Anlxverpsche Maat schappij tot Bescherming der Dieren ge plaatst en begaf zich vervolgens naar de gevangenis in de Beggijnenstraaat. Het parket heeft den bebloeden hoed van het slachtoffer, alsook de schaafbank, die langs den rechterkant stond en waar insgelijks bloed aan kleeft,in beslag doen nemen. Het plan der plaats werd opge maakt. Het lijk van het slachtoffer werd naar het Ste-Elisabethgasthuis overgebracht. Een wagen met vijf peerden bespan nen reed nabij de statie van Nimy (Ber gen) over den steenweg die de spoorbaan kruist, op het oogenblik dat een goede rentrein in volle stoom aansnelde en de voorste peerden omver wierp. De andere dieren verschrikten, sprongen tegen de lokomotief op en werden met den wagen door den trein megesleept. Deze werd tot splinters verbrijzeld. De voerman, die alles in het werk steldo om de peerden te overmeesteren, viel onder den trein en er werd hem een been verbrijzeld. De stoffelijke schade moet aanzienlijk zijn, daar de wagen met koopwaren geladen was. De Union de Charleroi bevestigd de tijding, dat het parket een nieuw onder zoek in de zaak der brandstichting van de glasblazerij Baudoux heeft ingesteld. Men schrijft verder nog het volgende over den toestand aldaar. De toestand blijft nog altijd erg ge spannen geen morgend staat men op zonder in de verwachting te zijn. dat er vóór den avond iets zal gebeuren. Ook houdt het gouvernement reke ning van dezen staat van zakan, wijl het reeds maatregelen heeft genomen om het garnizoen te versterken en aldus op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid te zijn. Onze mijnwerkers zijn zeer opgewon den. Het kleinste voorwendsel brengt hen in beweging. Zoo kwamen de werkliê van den put St-Bernard dezer dagen in opstand legen eenen kondukteur dien zij wilden doen wegzenden. In afwachting werd hij reeds door de heethoofden mis handeld en van boven van de trappen ge worpen, waardoor hij zoo erg gekwtest werd, dat hij verscheidene dagen in de onmogelijkheid was om te werken. Toen hij Donderdag in de mijn terug keerde, hielden een viertigtal mijnwer kers op, en weigerden vlakaf nog voort te gaan. In de mijnen van Viernois en Ander leus is de werkstaking algemeen 240 werkliê weigeren neêr te dalen. Van andere zijden wordt gemeldt dat men eerstdaags weêr eene werkstaking der glasblazers kan verwachten. Men voorziet echter dat er geene wanordelijk heden zullen gepleegd worden maar wie kan daarvoor instaan Het voorbeeld der werkstakers is be smettelijk, en de mijnwerkers worden door de ellende gemakkelijk tot het ui terste gedreven. Ook blijkt het dat de aangekondigde beweging veel dichter bij is, dan men aan den uiterlijken schijn zou gelooven. Hoezeer de leiders het volk weten op te winden, blijkt hieruit, dat in een café chantantdalveeA door glasblazers bezocht wordt, de gazbekken met rouwkrep om wonden zijnen de zangeressen den rouw strik om den arm dragen, sedert de uit spraak van het verbrekingshof gekend werd. De vrouwen van Falleur en Schmidt hebben naar de koningin geschreven om een gehoor te vragen. De hollandsche bladen deelen een geval meê, dat doet zien hoe jammerlijk het is, in ieder geval, streng met regle- ments-en wetsgeweld te werk te gaan. Ziehier het geval Een Belg, die in het nederlandsch- indisch leger als soldaat diende, werd wegens een lichamelijk gebrek afgekeurd en tegen een gage van gl. 200 uit den militairen dienst eervol ontslagen. mDaar hij, naar Nederland terugkeerend, zónder papieren aan boord van een der booten der stoomvaartmaatschappij Nederland was gegaan, werd hij door den komman- dant der boot, die meende met een los gebroken gevangene te doen te hebben, bij aankomst te Amsterdam aan de poltcie I

De Denderbode | 1886 | | pagina 2