NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 17 October 1886, 10 centiemen per nummer, 4Llste Jaar, N° 2094. ARONAEMENTPRIJS ANIVOIVCElMPRIJS Politiek overzicht. EEN EDEL HERT. Liberale Bestuurders. Liberaal bedrog. Brussel en zijne leeningen. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekeningvan den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique AELST, 16 OCTOBER 1886. In den ministerraad Donderdag mor- gend te Parijs gehouden, besprak M. Sadi Carnot het onderhoud dat hij daags te voren met de kommissie van't budjet had gehad. M. Antonin Proost legde in de kommissie een voorstel neer, strek kende tot de konversie in kapitaal der oude 4 o/o en der oude 4 t/2 in 3 o/o. Het verschil der kapitaalvorming tegen den taks van 80 voor 3 zou eene winst van 167 millioen opleveren en toelaten het budjet in evenwicht te brengen zon der tot andere middelen toevlucht te moeten nemen. Minister Goblet stelde in de fransche Kamer voor dijnsdag de bespreking van 't wetsontwerp op 't lager onderwijs aan te vangen. Mgr. Freppel vroeg de verda ging tot na de stemming van 't budjet. M. Louis Legrand zegde dat het beter zou wezen te beginnen met de graneneerst en vooral moeten wij leven dan over politiek spreken. Met 317 stemmen tegen 224 werd bedoeld wetsontwerp aan 't dagorde der zitting van maandag ge bracht. ïn zitting van woensdag 11. werd in de tweede kamer der Staten Generaal van Holland, het voorstel van M. Goeman Borgesiusen tien andere leden besproken, strekkende tot het instellen van een on derzoek omtrent overtolligen arbeid, den toestand der fabrieken, het welzijn der werklieden, enz. Het voorstel werd met 68 stemmen tegen 5 aangenomen. De werkkoramissie bestaande uit 9 leden werd vervolgens benoemd. Uit Sofia wordt aan de Daily News ge meld dat de Russen op de kiezers in 't binnenland eene geweldige schrikaanja ging uitoefenden. Doch alles was te ver geefs. Russische huurlingen verschenen te Dubnitza gewapenderhand in het kies- bureel en bedreigden elkeen die ter stem bus kwam met de dood. Vruchteloos poogde de prefect hen te bedaren. De huurlingen sloegen hem dood, even als den schoolmeester der plaats en twee afgeveerdigden en wierpen dan later hunne lijken in de rivier. Het Journal de St.-Petersbourg haalt de onlusten die te Sofia plaatsgrepen als een bewijs aan dat de door Rusland ge vraagde verdaging der kiezingen nood zakelijk was Het land bezat geene kalmte genoeg om tot de kiezing over te gaan. En de handelwijze van generaal Kaulbars en zijner handlangers hebben zeker meêgewerkt om 't land tot kalmte te brengen? Rusland,gaat het blad,voort, kan de Sobranjé die in zulke omstandig heden gekozen werd, niet als wettig er kennen. Waren de partijgangers van den Czaar gekozen men zou anders spreken. Hoogduitsche novelle, Door L. M. 3" Vervolg. Daar ging op eoDs de deur zeer zachtjes open en een liefelijke meisjeskop keek schuch ter door de spleet binnen. Het was Irma, Frans zijne zuster. Hij bemerkte haar niet hij dwaalde, met zijnen geest, in verre landen^ en was al te zeer in zieledroomen verdiept. Zachtjes kwam zij nader, zette zich neer recht over hem, cn bezag hem met hare reine oogen waar gansch de liefde harer zuivere ziel in doorstraalde. En daar viel ziju blik in den blik zijuer zuster; zoet lachend verhief hij het hoofd, ca strekte zijn hand naar beur uit. Frans, ik koom uit zorg en angst voor u. Gij ziet er zoo ernstig en diep pein zend uit. Eene geheime kommernis, die gij alleen niet dragen kunt, maakt u droevig. Ver trouw ze mij toe, broedermededeebng ver- dobbeldt de vreugde en maakt het lijden lichter om dragen. De jongen verschrikte en stond recht. Met innige liefde bracht hij zijnen arm om den hals zijner zuster en zegde Gij vindt dat ik droef ben en ja het De betrekkingen tusschen Oostenrijk en Rusland zijn in dezen lesten tijd mer kelijk verkoeld, uit oorzaak dat de oosten- rijksche-hongaarsche regeering zich niet al te welwillend toont aangaande de russische politiek in Bulgarie. Oostenrijk wordt door de russische drukpers hevig aangevallen en de oosten- rijksche drukpers spaart op hare beurt Rusland niet. Een blad van St. Petersburg, 'twelk de ontvangst van koning Milan te Wee- nen afkeurt, schrijftDe oostenrijksche politiek die de kunst verstaat, als 't noodig is, hare kaarten onder tafel te houden, speelt ook geerne van tijd tot tijd een valsche troef uit. Dit is niet heel vleiend voor Oostenrijk. Welke gevolgen in latere tijden deze spanning tusschen de beide rijken zal hebben, is op 't oogenblik onmogelijk te voorzien. De Widomosti deelt een bericht uit Glurgevo meê, volgens welk de Sobranjé, reeds in hare eerste zitting, de onttroo ning van prins Alexander zou ongeldig verklaren en den jeugdigen vorst terug naar Bulgarie roepen. Daar, volgens de beweering zijner partijgangers, prins Alexander niet opgehouden heeft, de souverein van Bulgarie te wezen en hij slechts voorloopig te Jugenheim verblijft, moet zijne aanstelling aan geene nieuwe bekrachtiging der mogendheden onder worpen worden. De Widomosti merkt verder aan, dat, ingezien den toestand, het niet onmogelijk is dal prins Alexander opnieuw den troon van Bulgarie in bezit neme, en ditmaal niet met maar tegen de wil vart Rusland, als gekozene van het bulgaarsche volk. Het russische blad besluit Wij aarzellen in Bulgarie tusschen te komen wij laten dat land onder de heerschappij van bedrog en wanorde wij aarzelen het te bezetten, om het te verlossen van de vijanden die het zullen overweldigen, en weldra nogthans, in dien de Baltenberger terugkomt, zullen wij verplicht zijn Bulgarie den oorlog te verklaren, zal onze toestand alsdan beter zijn dan nu De uitslag der kiezingen in 580 dis tricten is nu gekend. De russische partij bemachtigde slechts 50 zetels. De kiezers van 9 districten onthielden zich. Het chineesche gouvernement toont zich steeds vriendelijk jegens Z. H. Leo XIII, ondanks de onderhandelingen tus schen China en'tVatikaan voor 't aankoo- pen van diplomatische betrekkingen voorloopig werden opgeschorst. Te Peking heeft men de volle overtui ging dat de paus de zaak naar de wen- schen van China zal oplossen wanneer de moeielijkheden, door Frankrijk opge worpen, uit den weg zullen geruimd zijn. De chineesche gezant te Rome heeft het is alsof er lijden storm in mijn hert waren ontstaan. Daar binnen is er een nieuw onge kend gevoelen geboren is het een goed of een zondig Ik weet het niet. Zal het mij vrede aanbrengen of droefheid Mijn werk ge weet, zuster, een kerkje uitgehouwen in de rots, was voltrokken het vertoonde een Lieve-Vrouwen-beeld aan welks voet twee kinderen, broeder en zuster neergeknield waren. O niet waar, we zagen het zoo geerne. En gij zcgdet mij, zusterken, dat wij, ik en gij, die twee bidders waren, en dat die Madona ons zoo liefdevol bezag, alsof zij onze moeder ware. Ik had mijn best gedaan, om al wat ik in hsrt gevoelde, in dat beeldje uit te drukkcu ik heb mij de Moeder Gods vol liefde en leeder- heid voorgesteld, en zoo ook heb ik ze trachten af te schilderen. Of ik juichte, of ik lachte en weende van blijdschap toen mijne schilderij af was Ja, zuster, het was me. alsof ik een stukje van mijn hert gaf, als ik hel beeld naar het kasteel droeg, om het den graaf van Brei- tenstein te geven. Hij prees mij met vriendelij ke woorden, en kon niet genoeg het klare water, do rotsblokken en het woudgroen be wonderen dat zoo natuurlijk op mijn doek waren afgeschilderd. Gij wordt nog een meester in de kunst, zet me de heer graafge hebt reden van God te bedanken voor zooveel vernuft. Edoch, ik zal juist geen ondankbare zijn, ik zal u loon alvorens de eeuwige Stad te verlaten aan Z. H. Leo XIII eene zeer vriendelijke boodschap van zijn gouvernement meêge- deeld. China wil zich kost wat kost van het fransche protectoraat over de katholieke missiën ontmaken en men hoopt te Peking dat Frankrijk eindelijk zijne eischen zal laten varen. In het tegenovergesteld geval, zal Frankrijk dit protectoraat gewapender hand moeten handhaven. Wij hebben hel honderd maal reeds bewezen dat in landen, steden, gemeen ten, liefdadigheidsgestichten, enz., waar de liberalen meester zijn, Joos weldra in geldkist zit. Brussel en Antwerpen leveren ons weer een voorbeeld op. De toestand van het bestuur der gods huizen te Brussel moet slecht, door en door slecht zijn dan dat de Chronique het openlijk durft bekennen. De toestand is allerellendigsthet bestuur is in volle wanorde (a la déban- dade) roept de Chronique uit. Twee leden gaven hun ontslag en een derde aanveerdt geene herbenoeming meer. Men spreekt, schrijft het liberaal or gaan, van een tekort van 600 duizend franks door de stad te betalen 't gene eene uitgave maakt van 250 duizend franks meer dan er voorzien was. Hervormingen zijn hier hoogst nood zakelijk, roept de Chronique. De liberale Opinion van Antwerpen hierover sprekende, schrijftEn hier te Antwerpen is de toestand van 't bestuur der godshuizen gelijk te BrusselMet dit troostend verschil dat hier te Antwerpen, voegt de Opinion erbij, het tekort reeds tot 900 duizend franks beloopt. Ziedaar hoe de liberalen het geld en goed van den armen bestieren En men vergete niet dat het liberalen zijn die deze bekentenis doen. Nu, wie de openbare gelden en goede ren, ja zelfs, deze der armen wil laten verkwisten en in wissen en roeien, ver knoeien, moet maar 't bestuur er over aan de liberalen toevertrouwen. Ze mogen gerust zijn, na weinige jaren bestuur,zal de melkkoe zoodanig afgemol ken zijn, dat zij ze volkomen droog zal vallen. De liberalen hebben toch zulken geweldigen zuig- en treklust De Dendergalm beweert in zijn nummer van zondag 11. dat de algemeene uitslag van den kampstrijd tusschen de lagere scholen een zegenpraal is voor de offi- cieele scholen. Wij kennen dien uitslag niet. Maal laat ons aannemen dat de vrije scholen wezenlijk geklopt werden. geven naar werken.... goud, mijn jongen en veel goud. En de graaf duwde inij iets in de hand, ik en weet niet wat hel was... zie, het ligt daar nog ik heb er eenen gruwel Ik versta u niet, Frans De graaf van Breitenstein heeft uw kunstwerk, uw eer ste, koninklijk beloond, en dit maakt u ongelukkig Ha, zuster, het viel me toch zoo hard van mijne schilderij te scheiden..., zoo hard, me docht, alsof ik mijn eigen vaderland moest verlaten Kinderachtig, zegt ge...; het is waar, maar wat doet ge er aan, het menschenhert is zoo zonderlijk zoo raadselachtig. Ik wilde ook al gauw vertrekken, want het was me daar bin nen in het kasteel zoo eng, zoo benauwd...» Ge moet nog wat wachten, sprak do graaf, en eer3l eenen roomer wijn drinken, op uwe kunst, op uwen vader., op al wat ge wilt., op al wat ge bemint. En ik bleef, zuster. Met den wijn ontbrandde er een onge kend vuur in mijn hertmijne ziel, eerst droe vig gestemd, werd driftig, en tot in hare diepste plooien on3leld. Ik was als een andere mensch geworden, vrij, los en vroolijk bet g luk lachte mij toe in C6ne dichte toe komst, en niets zag ik meer, niets dan vreug de... De hemel intusscheg was donker geworden, en ik zag het nietvale bliksems doorkliefden de wolken en rommelend rolde de donder Nu,mag men het eenen zegepraalheeten wanneer men den bekomen uitslag aan bedrog te danken heeft Dat er in de prijskampen van 't lager onderwijs, van officieele zijde, met bedrog werd omgegaan, kan door niemand ge loochend worden. Heeft men den kampstrijd van dees jaar niet moeten verdagen omdat de vra gen die gingen gesteld worden aan eeni- ge officieele onderwijzers der brusselsche voorsteden op voorhand werden bekend gemaakt Men weet het, gansch hel officieel onderwijzerskorps des lands staat met elkander in betrekking en zoohaast een enkele officieele de vragen op voorhand kent, worden al dezen die leerlingen voor den kampstrijd hebben opgelegd er dade lijk van verwittigd. Zoo gebeurde het bij den laatsten kampstrijd. Overal wierden de mede- kampende leerlingen op die vragen en op niets anders dan die vragen, geoefend, Doch de onbehendigheid van eenen offi- cieelen Snullemans bracht het bedrog onder 't daglicht en een onderzoek werd van hoogerhand ingesteld. Het onderzoek bewees dat men jaar lijks hier of daar met bedrog omging. En wie kan verzekeren dat de vragen van den allerlaatsten kampstrijd weêr op voorhand aan zekere liberale schoolvos sen niet werden bekend gemaakt 1 Wij bekennen het, niet altijd zijn alle de leerlingen der officieele scholen met de vragen van den kampstrijd bekend ge maakt. Maar wat onbetwistbaar is,'t is dat de vragen altijd ten hunnen voor- deele zijn opgemaakt. De Kommissie die de vragen opstelt, is samengesteld uit drij officieele opzich ters. Deze opzichters hebben de officieele scholen in den loop des jaars herhaalde malen bezocht en kennen de bekwaam heid der leerlingen in een woord, ze weten welke soort van leerlingen zij voorhanden hebben. Immers de opzichters hebben er belang bij dat de scholen onder hun gebied in den prijskamp schitteren en zorgen dan verder ook voor de scholen van de andere opzichters, hunne vrienden. Schippers en voerliên zetten elkander over. De vragen worden dus opgesteld der wijze dat hunne leerlingen en deze hun ner vrienden dezelve gemakkelijk zullen kunnen oplossen. Gedurende het jaar hebben de opzich ters, tijdens hunne schoolbezoeken, de aandacht der onderwijzers en leerlingen op zekere punten ingeroepen, en ziet, juist die punten dienen tot stof voor den kampstrijd. Voor de leerlingen der officieele scho len worden de vragen dus opgesteld naar de gekende bekwaamheid der leerlin gen, terwijl geen enkel opzichter de bekwaamheid der leerlingen van de vrije scholen kent en deze laatsten de gestelde doorbel dal.... Het was eerst, zuster, als de plasregen op de glasruiten kletterde, de don der aanhoudend begon te dommelen, te rate len en te knetteren, en heel dc streek in vuur en vlam stond,dat ik als uit eenen droom wak ker schoot. Ik stond op en wilde vertrekken. De graaf belette mij zulks. Ik zal eenen bode naar St. Wolfang zenden, zegde hij gij blijft hier vernachten het zal ons eene wederzijd- sche eer zijn, u den kunstenaar, en mij den graaf, van onder een dak te slapen Ik liet mij overreden en nam gewillig de aangeboden gastvrijheid aan. Buiten sloeg de regen woedend op de hooge vensters, het dal was bij poozen als een vuuroven, en dan weer somber en donken, grollend hoorde ik de donder tegen de rotsen breken en het orkaan bulderen in het bosch wie zou niet graag een gastvrij dak gezocht hebben. Zeg eens, begon de graaf, terwijl bij het venster open trok om builen to zien, waar zoekt en haalt ge zoo al hetgenegij op uw schilderdoek werpt Me dunkt, dat ik al zat ik een heel jaar voor mijnen ezel, ik en zou niets meer op het lijnwaad kunnen brengen dan mijn zweerd en jachtgeweer. Heer graaf, ik zoek het in mijne ziel. Ik vraag het aan de zee van mijn hert En leefde ik duizend jaren, en kon ik immer nieuwighe den scheppen, nog en ware die zee niet uitge put, zoo diep en breed is zij. Ja goed, antwoordde hij, maar de bui tenwereld moet u toch helpen do ziel heeft vragen voor de eerste maal te beantwoor den krijgen. Het voordeel dat de leerlingen der officieele scholen hierdoor genieten is reeds groot, doch het wordt nog grooter wanneer men denkt, dat de vragen ge- steld worden volgens de boeken in de officieele scholen gebruikt, terwijl van de boeken in de vrije scholen gebezigd geene rekening kan gehouden worden daar de opzichters die scholen niet be zoeken. En bij de verbetering wat gebeurt er?.. Het springt dadelijk in de oogen der opzichters welk werk zij voorhanden hebben; het geschrift der leerlingen, de wijze van antwoorden en nog meer an dere teekens wijzen het genoegzaam aan. Voor de eenen hebben zij alle toegevend heid voor de anderen alle strengheid over. En men bemerke het wel, zij beslissen onwederroepelijk; er bestaat geen jury van beroep gelijk in 't exaam van kies- bekwaamheid. Is het dan te verwonderen dat de leer lingen der officieele scholen zegepralen. Wij kennen, gelijk wij hethooger zeggen, den algemeenen uitslag van den kamp strijd niet, doch wij durven op voorhand wedden dat hij heel mager zal zijn, inge zien alle de voordeeleu die de leerlingen der officieele scholen door bedrog en anderzins genieten De stad Brussel gaat weêr eene nieuwe leening aan. maar van dezen keer legt zij het zeer slim aan boord. Op hare zeven leeningen die op de beurs gekwoteerd staan, moet zij nog 223.284 900 frank terugbetalen. Zij schikt dit te doen, nu geheel met den eersten maar voorop gaat zij eene nieuwe leening aan van 289 miljoen De stad Brussel zal dus al hare oude putten vullen en eenen groolen nieuwen put maken, grooter dan de zeven voor gaande te samen Het geuzen onderwijs, ds theaters, geheele legers bedienden, de nieuwe openbare gebouwen, dat kost geld, moet ge weten, in Brussel Van den eenen kant heeft de stad Brus sel geld noodig, en van den anderen kant zoekt zij om min intrest te moeten beta len. Haar plan is goed gemaakt. Brussel ziet in dat de huurprijs van het geld voort vermindert, en doet zijne nieu we leening aan 2 1/2 ten honderd, wat voorzeker geen troef is in de kaart van dezen die hun geld geven in obligatiën met premie. Nu betaalt Brussel jaarlijks, voor in korting en intrest van zijne leeningen, 9 miljoen 424 duizend frank. De annuïteit (inkorting en kroos) der nieuwe leening, zal 8 miljoen 625 duizend frank bedragen. De stad Brussel zal dus jaarlijks 800 duizend frank voordeel doen. Per hon derd, komt de nieuwe annuïteit maar aan het lichaam noodig om hare gevoelens te ver tolken. Ik wou antwoorden, toen de deur open ging, en des graven nicht in trad. Mijn blik, mijn hert, mijne gansche ziel, me docht viel op haar... Ha, zuster welk een beeld En nu, ho kon ik ze maar vergeten, kon ik ze maar..»' Arme broeder, zuchtte Irma. Ja, arme broeder herhaalde Frans. Verbeeld u eens Irma eene plant die lucht en zonnelicht zoekt en tusschen rotsblokken ge perst is, een stroom die plotseling door dijken in zijne vaart wordt gestremd, een rijziger die ommedwaalt en dorst lijdt te midden der woestijn, waar hij te vergeefs naar water snakt. Verbeeld u dit, zuster, en ge hebt nog maar een flauw gedacht van het vuur dat mijn herle verteert. Nu kent ge mijn geheim ga. en bid voor mij... Het is morgen feeesldag Ga te biechten, broeder, God zal u troosten. Het is waar, ik ken, ik besef uw zielelijden niet, maar ik hoop alles voor u van dén goeden God ....Een rein geweten, me dunkt, moet zijn gelijk een heldere zomermorgen. Beiden zijn vol van God en zijnen vrede. Op een schoonen morgend is alles in de natuur vol pracht en heerlijkheid niets dat benauwt, niets dat droevig maakt. In een zuiver geweten ademt alles ook vrede, hel is een zoet en weder- zijdsch minnen en bemind worden, tusschen God en de ziel. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1886 | | pagina 1