Landelijk Wetboek. Kaatspel,-Houtmarkt. fr. 3,27, dus nog min dan deze welke de Nationale maatschappij tan Stoom trams aan de gemeenten doetbetalen. Hebben de bezitters van loten der stad Brussel daarover te klagen Ja, omdat hun intrest vermindert. Zij kunnen, 't is waar, andere toten koopen maar het geen vandaag te Brussel gebeurt, zal hoogstwaarschijnlijk morgen elders plaats hebben. Voor het overige valt daar al niet veel tegen te reclameerende bezitters van loten behouden al hunne rechten op te rugbetaling aan pari en op de kansen van prijs te winnen. Zij zullen ook den voor keur hebben tijdens de inschrijving der nieuwe leening. De obligatiën zullen al terugbetaald worden aan pari, dat is honderd voor honderd, vóór den 1 Januari 1888. Wat de premiën betreft, al de trekkin gen zullen de eene na de andere gedaan worden. Om een voorbeeld te geven, neem de oudste leening der stad Brussel, deze van 1853. Jaarlijks moet er eene premie uitgeloot worden van 25.000 frank tot in het jaar 1919. Er is maaréene trek king per jaar dus moet er nog 33 keeren eene premie van 25.000 frank verlot wor den. Men zal deze premiën nu al in ééne trekking uitloten de eerste zal maar be taalbaar zijn het eerste jaar, de tweede het tweede jaar, enz. en wil de gelukkige winner den intrest aan 30/0 laten vallen voor de jaren die nog moeten komen eer zijne premie betaalbaar is, hij zal aan stonds zijn geld krijgen. Die aftrek van kroos, al is hij maar aan 3 0/0, vermindert nog veel de premie, als er intrest te rekenen is voor een merke- kelijk getal jaren. Zoo zou eene premie van 25.000 frank, die maar binnen 25 jaar betaalbaar is, tegenwoordig slechts 11.940 frank weerd zijn. Er zullen zeker nog nooit zooveel pre" miën in eens uitgetrokken geworden zijn als er nu gaan uitgelot worden te Brus sel Men gaat er uitloten voor meer dan 20 miljoen 't Is om er moed op te heb ben voor de obligatiedragers in kwestie. Het is nu dezer dagen geweest, dat er in den gemeenteraad van Brussel van dit belangrijk ontwerp kennis werd gegeven. De nieuwe leening van 289 miljoen, zal intrest geven aan 2 1/2 de obligatiën zullen uitbetaalbaar zijn aan 110 frank jaarlijks zullen er 6 trekkingen plaats hebben de obligatiën zullen uitgelot worden bij reeksen van 25, en aan de eerst uitkomende zullen er aanzienlijke premiën vast zijn. De uitkeering en de nieuwe leening moeten eigentlijk nog goedgekeurd wor den eerst door den gemeenteraad en ver der door de hoogere overheid doch mits die goedkeuring, is al het overige reeds besloten. Slechts éene financieele werking be langrijker als deze, heeft er nog in ons land plaats gehad, te weten degene der uitkeering van de obligatiën 4 1/2 der belgische schuld. Er zijn 5 bankhuizen, te weten 1° de Société Générale ter bevordering der natio nale nijverheid, 2e de Bank van Parijs en der Nederlanden, 3' de Bank van Brussel, 4* MM. Philippson. Horwitz en C'°, 5' M. Brugmann, zoon, die al de obli gatiën afnemen aan de stad Brussel tegen fr. 91.10 per obligatie. Aan hoeveel nu die banken de obliga tiën bij inschrijving zullen geven aan het publiek, dat is nog niet geweten. Zij maar zeker nogthans dat er eenen schoo- nen stuiver voor hen zal overschieten. Men spreekt van meer dan 20 miljoen Dat is juist niet te verwonderen, als men weet dat een deel der bankiers waarmede onderhandeld geweest is. joden zijn en daarbij bijzondere vrienden van burge meester Buis. Omdat die winsten zoo overtollig schij nen, zijn er leden van den gemeenteraad die zullen voorstellen van opnieuw met de bankiers te onderhandelen, ten einde de stad haar deel zou hebben van hetgene er op de openbare inschrijving zal ge wonnen worden. De stad Parijs heeft voor hare leenin gen ook reeds iets in den zin gehad gelijk de stad Brussel nu aangaatdoch haar plan is mislukt. Brussel schijnt het beter op te hebben. Het voorbeeld van Brussel zal navol gers vinden. Reeds spreekt de Slad Luik, welker financiën ook in bedenkelijken toestand verkeeren, van de omzetting barer schuld. Er moet geld geklopt worden de kassen der liberale steden zijn tot op den bodem platgeirokken door de schoolverkwisting op bevel der logie. Deze omzettingen zullen veel voordeel bij brengen aan de stedelijke geldkisten, maar nog meer aan zekere geldduivels die liberale vriendekens zijn. En alle die winsten zijn ten nadeele van den geringen burger die de grootste houder is van stadsloten. Als wij, katholieken, de pauselijke vlag neven de nationale ylag laten wapperen, dan schreewen de liberalen dat wij op onvaderlandsche wijze handelen.... Maar als zij, liberalen, den koning bespotten en beleedigen, de overheid uittarten en met het rood vaan en de revolulionnaire muts, de Marseillaise huilende, langs de straten loopen, dat is verdienstelijk vaderlandsch werk. Alle liberale meerderheid al bestond ze maar uit ééne enkele stem, is eerbied waardig en hare beslissingen moeten uitgevoerd worden. Maar zoo eene kat holieke meerderheid, eene overgroote meerderheid gelijk er thans eene bestaat, eene wet stemt en ze wilt toepassen, roept het wraak bij God en de menschen, niettegenstaande zij in groote meerder heid in God niet gelooven. Ziedaar een staaltje der eerlijkheid en politieke zedelijkheid der liberalen. HANDELÏN NIJVERHEID. Hop. In het jaarlijkscli verslag van de firma Waalloten en son, Borough, te Londen, lezen wij het volgende over den hopoogst in Engeland De juiste schatting van den oogst gaf steeds aanleiding tot vergissingen ofmoei- lijkheden, te meer daar er hier omtrent nooit statistieken verschijnen. Wij hebben daarom tot nu gewacht alvorens ons ge dacht te zeggen. In bemerking genomen dat thans meer dan 70.000 morgen lands met hop beplant zijn en over 't algemeen de oogst overal aanzienlijk was, zoo mag de weerde van den totalen oogst op onge veer 10 millioen frank geschat worden. De kleur en de hoedanigheid van den oogst voldoen echter niet aan de vooruit zichten. Wel is waar zijn er verschillende soorten van de beste engelsche hoppen die men zou kunnen vragen, doch er zijn ook andere soorten die slechts verlies zullen brengen aan de planters en van geen dienst zijn aan de brouwers. Een zonderling verschijnsel dit jaar is 1* de omstandigheid dat verschillende engelsche hopsoorten naar Amerika ver zonden worden, niettegenstaande de hooge rechten welke aldaargeheven wor den 2* dat er echter veel hop zal inge voerd worden voor engelsch verbruik, bijzonder van het vaste land. De brouwers hebben meestal een aan zienlijken voorraad yearlings (1885) er achteruitgehouden, even als de planters zelf, die hen aan zeer hooge prijzen aan bieden. Tabak. De Augusti aflevering der statistieken van den duitschen Reichs- Anzeicher geeft inlichtingen aangaande de tabaksplantagies en denoogst in 1885, op gansch de uitgestrektheid van het tol- gebied- 242,580 perceelen.ter oppervlakte van 1,902,865 aren werden in 1886 met tabak beplant. In 1884 was hel aantalperceelen 263,328 ter oppervlakte van 2,109,065 aren. Het aantal planter in 1885 was 175,215 en het jaar te voren 187,582. De oogst van 1885 beliep 38 1/2 millioen kil. drooge tabak, die van 1884 bereikte meer dan 47 millioen kil. De oogst van 1885 had eene weerde van 29,100,000 mark die van 1884 gold 34,200,000 mark. De Monileur van Dijnsdag deelt den fran- schen en vlaamschen tekst meê van het landelijk wetboek, zooals het in den lesten zittijd der Kamer gestemd werd. K1ESKRONIJK. M. Ronvaux zal kandidaat zijn. niet ten gevolge van een volledig en ernstig verslaan tusschen die liberalen daar toe is de tijd te kort geweest maar ten gevolge van een oogenblik wapenstilstand. Wij hadden dan wel gelijk te zeggen dat de verzoening een kluchtspel was, gevoegd hij al de andere kluchtspelen. STERFGEVAL. Graaf d' Ursel, Senator van Mechelen, is Dijnsdag nacht te Boitsfort overleden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Te Eecke is catjutor benoemd de E. H. Van de Voorde professor te Gijzegem. Zondag 17 October. Om 2 ure namiddag. Groote decisie voor de Slad. Pros. Verbraekel, tegen Aug. De Haeck. ALLERHANDE NIEUWS. Landbouwonderzoek, De Onder-Kommissie van het Landbouw onderzoek in 't arrondissement Aalst, heeft heden Zaterdag hare zitting ten Stadhuize alhier gehouden. Eene merk- weerdige openingsrede werd door den heer Voorzitter baron Paul Bethune, Va der, uitgesproken. Belangrijke verklaringen en wenschen werden door de verscheidene aanhoorde landbouwkundigen, landbouwers en ei genaars gedaan. In ons volgend nummer zullen wij een beknopt verslag meêdee- len. 't Bestuur van 'l Land van Riem ver zoekt ons te willen aankondigen, dat de derde en laatste vertooning van het lyrisch drama Iwein van Aalst zal plaats hebben ten Schouwburge dezer Stad, Zondag 24 Otober, om 5 1/2 ure 's avonds. Voorbehoudene plaatsen aan fr. 2,00 zijn van heden verkrijgbaar bij M. Arys, Voorzitter der Maatschappij. De Katholieke Jonge Wacht van Leu ven, viert op 24sle dezer, haar tienjarig bestaan Te dezer gelegenheid, richt zij eene reeks feestelijkheden in. Gansch de Belgi sche Katholieke Jonkheid, haren oproep beantwoordende, zal er vertegenwoordigd zijn. De Bond der Katholieke Bekwaam heidskiezers onzer Stad, mocht niet ten achter blijven. Een inschrijvingslijst zal den heeren Le den ten huize aangeboden worden de prijs voor heen en weêr is fr 2.50. Men kan zich ook laten inschrijven bij den Sekretaris en bij de Leden der Besturen de Commisie. Boter en Magarine. Bijna overal worden maatregelen geno men ten einde de bedriegerij met ver- valschte boter te keer te gaan. De ge meenteraad der stad Veurne komt, op zijne beurt, het reglement op de boter markt te wijzigen. Het is aldaar verboden aan al wie kunstboter of margarine te koop wij stellen, zich in de gewone rijen der bo- termerkt te plaatsen. Er zal voor het verkoopen van kunst boter en margarine, eene bijzondere rij beschikt worden op welker einden bor den met het woord, kunstboter zullen geplaatst zijn. De overtredingen zullen gestraft wor den met eene geldboet van vijf tot vijftien franks en eene gevangenzitting van een tot drie dagen, of lot eene dezer straffen, ongeminderd de vervolgingen die, des- voorvallende kunnen ingespannen wor den, krachtens art. 498 van 'l strafwet boek. Hier te Aalst ontbreekt dergelijk regle ment. Wij herhalen het, in 't belang onzer zoo bloeiende boiermerkt dienen er hier ook maatregelen genomen te worden. Nog vervalschte Boter. Met genoegen vernemen wij dat den heer Bo- gaerts, apotheker-chimist, alhier ter stede, een middel komt te ontdekken waarbij het mogelijk is, in een tijdverloop van 30 minuten, te kunnen bestatigen of de boter vervalscht is of niet. De verval- schers gaan 't kwaad voor hunne sche nen krijgen. De meeste boterkleursels worden ge maakt met rokoë' voortskomende van eene plant of boom en rotten pis. Eet dan ge verfde boter Dijnsdag namiddag is de gansche wijk der Dampoort te Gent, in opschud ding gebracht, door een verschrikkelijk ongeluk. Rond 1 ure is de ketel gespron gen in de houtzagerij van den heer Ver- spiegel, Vredestraal. De ontploffing was zoo hevig dat de slag gehoord werd tot op St-Amandsberg. Het gansche gebouw der fabriek ligt in puin de schouw is geheel geborsten en zal moeten afgebroken worden. Verschei dene werklieden zijn gevaarlijk gekwest. Verscheidene aanpalende gebouwen zijn grootelijks beschadigd. In de Wollestraat in Dampoortstraat zijn bijna aldevenster ruiten verbrijzeld Verscheidene win keliers der Dampoortstraat hebben grootte schade geleden. Een stuk ijzer is, langs over de huizen gevlogen tol op Dok, alwaar het eenen werkman gekwetst en zwaar gewond heeft. Eenonderpastoorvan H. Kerstheeft hem de H. Olie toegediend men zegt dat hij reeds aan zijne wonde bezweken is. In eene bleekerij in de Metserstraat is eene vrouw die op den meersch was ins gelijks door een stuk ijzer of steen getrof fen en de helft van het aangezicht afge slagen. Een stuk steen der viering is gevallen op den koer van den heer Gheysens, op het einde der Dampoortstraat, tegen den Dok. Een stuk van den ketel ligt in de Leopoldstraateen ander stuk is op een schip dat in den Dok ligt te rechtgekomen en dwars door het dek gevallen. Al de omliggende straten liggen vol- steenbrokken en gebroken glas. De gan sche wijk is in rep en roer, zoodanig dat de doortocht op sommige punten belem merd is. Een der werklieden in de zagerij is op den slag gedood. Het is de genaamde Leo De Smet van St-Amandsberg. gehuwd en vader van 7 kinderen. Drie gekwetsten werden rond drie ure in de bijloke gebracht. Men zegt dat de stoomzagerij van den heer Verspiegel niet verzekerd is tegen ontploffing. De schouw der fabriek is niet alleen geborsten maar ook merkelijk verplaatst De huizen die langs achter aan de fabriek palen zijn afgrijselijk beschadigd. Ver scheidene bewoners van die huizen hebben door het puin der fabriek kneuzingen be komen. In de Vredestraat is bijna niet ééne ruit geheel gebleven. In de herberg rechtover de fabriek is geheel de vitrieri letterlijk uitgeslagen. In het kruideniersmagazijn het Paardeken, Dampoortstraat en in den hoedenwinkel daarnevens zijn al de rui ten der vitrien verbrijzeld. Bij den bakker De Vilder, Dampoortstraat, is de vitrien niet beschadigd, maar de schok heeft al de konvituur-en andere glazen in den winkel omvergeworpen en verbrijzeld, De polieie verbiedt allen toegang tot de zagerij onnoodig dus aldaar om inlich tingen te gaan. Naar wij vernemen zoekt men nog altijd vruchteloos naar den Sto ker. Deze was nog maar sedert korten tijd in dienst bij den heer Verspiegel, Een jongeling uil de Wollestraat, die in de zagerij werkte, is onder het puin be graven geweest, doch is er heelhuids af gekomen. In de Vredestraat woont de heer Fazzi beeldhouwer; hij heeft veel schade daar een groot getal beelden door den schok omgevallen en geschonden zijn. In de zagerij werkten maar vijf of zes werklieden, het machien had 8 tot 10 paardenkracht. Het gebouw waarin de machieu stond, is gansch in puin geslagen. De neven staande werkhuizen en hangaars alsook het woonhuis van den heer Verspiegel hebben bijzonder veel geleden aan de da ken. De pannen zijn verbrijzeld of ver schoven. Verscheidene huisgezinnen zul len den nacht in hun huis niet kunnen doorbrengen. In de Meerschstraat zijn verscheidene werkmanshuizen gezakt en op drievier plaatsen gescheurd. Nadere bijzonderheden. De meesterknecht Leo Smet, bevond zich op het oogenblik der ontploffing al leen in de zagerijaan die omstandigheid is te danken dat er niet meer slachtoffers geweest zijn. De stoker. Jan Van den Hole, die zich in de nabijheid bevond., werd slechts lichtelijk gewond en nam de vlucht. Dat is de schuld dat men hem niet, vond en hem insgelijks onder de puinen bedolven meende. De persoon die op den Dok door eenen steen aan het hoofd getroffen werd, is de genaamde Albien Lievens, scheeptrek- ker. Hij is bij zijne aankomst in het hos pitaal overleden. Ziehier wat het geweld der ontploffing aantoont. Een stuk ijzer van 100 kilos on geveer zwaarte, is op 50 meiers afstand in een huis geworpen een ander groot stuk is op eenen afstand van 150 meters een dak gaan verbrijzelen het deksel van den ketel viel op den Dok een stuk van 150 kilos is op 700 meters afstand van de plaats, in de Leopoldstraat geval len. In de Antwerpsche straat zijn, door het geweld der ontploffing, kalseiden uit den grond gerukt. Een rijtuig van den tram werd buiten de riggels geslagen. Overal dacht men aan eene aardbeving. De polieie, de heer burgemeester en de prokureur des konings waren spoedig ter plaatse, alsook de pompiers. Onder de personen die zich bij de red ding ouderscheiden hebben, worden ge meld de heeren Wynant, policiedienaar; Francois Nicaise ijzergieter,Vredestraat; Rombaut, Modenaaistege en Jan Stassens, Dendermondschen steenweg. Rosalie Rossie, oud 23 jaar, dienst meid bij den heer Veldeman, behanger op het Steendam, was bezig met linnen uil te leggen op den bleekmeersch, achierde zagerij Verspiegel gelegen, toen zij door eenen steen getroffen werd en haar een groot gedeelte van het aangezicht verpie terd werd. De geneesheer De Keghel, die haar eerst verzorde, heeft haar naar het hospitaal doen overbrengen. Zij verkeert nog heden in zeer bedenkelijken toestand. Men hoopt nochtans haar te kunnen redden. De dampoortstraat is bijzonder door het ongeluk getroffen. Bij Soudan, in het hoedenmagazijn, is eene vitrein geheel aan stukken gesprongen bij den vleesch- houwer Celie bij Ninsel behanger bij Conhaire, vleeschhouwer en in andere huizen zijn de vitreinen geheel aan stuk ken geslagen. Het glas van de vitrein van den heer Van Poucke, meubelmaker, is geheel ge bogen, maar op zijne plaats gebleven. Bij de eerste aanraking dreigt het in stukken te springen. Geen enkel huis dier straat is gespaard geweest. Overal zijn venster ruiten gesprongen maar het zijn de daken die het meest te lijden gehad heb ben. Bij den heer Em. De Schepper is het dak van huis geheel vernietigd door een stuk van den ketel dat er geworpen is geweest. Eene naaimachie.n. die onder het dak stond, is geheel verbrijzeld en de slag moet zoo geweldig geweest zijn, dat balken van minstens 15 centimeters dia meter, als een riet afgebroken zijn. Bij Devilder, bakker, is de bakkerij bijna geheel vernietigd, dooreenen anker die er op gevallen is. Uitstallingen van gebak zijn overhoop gevallen. Deuren en vensters zijn uitgeschokt en dit alles vormde maar eenen puinhoop. Nog in de Dampoortstraat is een steen een huis doorgevlogen zonder iets te raken en in het huis rechtover, de vitrein gaan verbrijzelen. In ander huis is eene vrouw, die zat te naaien, plotseling van de eene plaats naar de andere verzet zonder letsel. Stukken van den gesprongen ketel zijn gevallen op den koer van den paardensmid Bar- bieur, in de Roodelorenstraal, op de fa briek en het huis van den heer Verbrug- ghe, Leopoldstraat, op het huis van den heer De Schepper, in de Damooortstraat, en in den bleekmeersch palende aan het vernielde gebouw. Men is bezig deze te verzamelen om ze aan het onderzoek van deskundigen te kunnen onderwerpen. Ontrouwe dienstmeid. De echtge- nooten Jeanot, houders van eenen winkel van kleersloffente Brussel, hadden sedert 4 jaren eene dienstmeid, waarin zij volle vertrouwen stelden. Ook was zij braaf, eerlijk, zorgde voor de kinderen en was meê verontweerdigd wanneer er, zooals dit reeds sedert twee jaren gebeurde, een stuk stof of iets der gelijks uit den winkel verdween. De dieven moesten met valsche sleu tels binnen komen dat was stellig,-want nooit ondtdekte men het minste spoor van inbraak. Tot hiertoe ontdekte men echter slechts kleine diefstalen, maar sedert de leste weken hadden de dieven de hand op grootere stukken gelegd eu de eigenaar vond het noodig, wat meer op zijne hoede te zijn. Men ontdekte bij onderzoek, dat de meid waarheid sprak. Inderdaad, men kwam met valsche sleutels binnen, maar het was eene vriendin der dienstmeid. Zij hielpen elkander stelen en verhelen, zoodanig dat het huisgezin der vriendin, haar man en kinderen, zich geheel kleed de met de stoffen, die uit het magazijn Jeanot voortkwamen. De valsche sleutel waarmee de diefege binnen kwam, was haar door de meid zelve bezorgd. Een stuk stoffe dat slecht onder haar bed verborgen was, deed vermoedens voor hare meêplichtigheid ontstaan. Ook vond men aan de binnen zijde van haar ressortbed gestolen oor bellen vastgenageld. De kleine stukken die de meid zelf stool, werden door haar naar de vriendin gedragen, wanneer zij 's morgends de kinderen naar school bracht. Onnoodig te zeggen dat beide diefeggen aangehouden zijn. Eene poging lot moord en zelf moord heeft de St. Gillesstraat te Brus sel in opschudding gebracht. Eene nicht van den hoefsmid, die in het nummer 12 dier straat woont, kwam haren oom bezoeken en geraakte aan 't klappen met een harer neven. Eensklaps sprong deze recht, greep een groot mes en bracht het meisje twee steken toe. Daarop sneed hij zich met hetzelfde wapen de keel door. De wonden van het meisje zijn niet gevaarlijk. Die van den moorde naar doen het ergste vreezen. Men denkt dat de ongelukkige in eenen aanval van waanzin gehandeld heeft. Een schandig tooneel had verleden zondag te Heysel (Laken) plaats. Een peerdenknecht van een kasteel, die in eene herberg zat, werd door twee broe ders, en zonder de minste reden aange vallen en mishandeld. De bediende stond echter zijnen man, zooals men zegt, en de twee vechters moesten de vlucht nemen. Korts nadien ontmoetten zij een anderen bediende van 't zelfde huis. Deze reed te peerd. Zij rukten hem uit den zadel, sloegen hem een oog uit, braken een zijner beenen en leidden zijn peerd m«è. opdat de andere bediende het dier zou komen uiteischen. De meester, M. d, V. verwittigde de polieie en er werd proces-verbaal ten laste der kwaaddoe ners opgemaakt. Verschrikkelijke moord te Antwerpen. Het publiek, den moord in de Terlist- straat besprekende, drukte wel eens de meening uit dat er tusschen het slachtof fer Breugelmans en H.... geene worste ling heeft plaats gehad en deze leste zichvelven de schrammen had toegebracht welke men op zijn aangezicht bemerkt. Het publiek bedriegt zich hierin. H... heeft wel degelijk met zijn slachtoffer ge worsteld en hevig geworsteld. Tusschen de nagels der vingers van den vermoorde kleefde bloed en een der nagels werd bij het gevecht gespleten. Breugelmans werd dus bij den eersten hamerslag niet gedood en heeft zich hardnekkig verdedigd. Wat meer is, de wetsdokters hebben bevonden dat eene ribbe van den dader gebroken is. H... houdt staan dat Breu gelmans, na de gevraagde 50 fr. gewei gerd te hebben, hem heeft mishandeld dat zijn meester hem zelfs eenen stamp op de borst heeft toegebracht, waardoor die ribbe gebroken werd. De houten hamer, waarmee de moord werd gepleegd, lag onder de schaafbank in eenen bak. Hadde Breugelmans zijnen gast zelf aangerand, dan zou deze leste voorzeker den tijd niet hebben gehad, om zich van dien hamer meester te maken. Deze omstandigheid schijnt duidelijk aan te toonen, dat H... zijnen meester in het werkhuis heeft afgewacht en dat hij reeds op voorhand met den hamer gewa pend was. Ontslag vun baron Sadoine. Het ontslag van den welgekenden bestuurder der machtige maatschappij Cockerill heeft in Antwerpen eenen diepen indruk ge maakt en niemand kan gissen wat hiertoe aanleiding heeft gegeven. In eenen brief uit Luik aan de Gazette gericht, lezen wij het volgende: Men weet nog niet welke oneenigheid tot dit ontslag kan geleid hebben. Het zijn, zegt men, moeielijkheden, ontstaan ten gevolge van eene groote zaak die met Rusland moest verhandeld worden maar de bijzonderheden over deze zaak ont breken. Personen, die beweeren goed ingelicht te zijn, verzekeren dat er nog andere oorzaken zijn. Wat er ook van zij, het is stellig dat deze gebeurtenis de geheele nijverheids- wereld in opschudding heeft gebracht. Van de groote gestichten Cockerill was M. Sadoine het hoofd, de ziel altijd en overal was hij op de bres en ondanks de krisis was hij er in gelukt, den vooruit gang en het getal der werkliê steeds te vergrooten. Het is aan hem te danken, dat de werkliê van Seraing in meert lesl- leden niet naar de stem der oproermakers geluisterd hebben. Ook is de opschudding groot te Seraing en men vraagt zich af, of de rust verstoorders er geen middel in zullen vinden om eene beweging te beginnen. Men heeft reeds drie verschillende namen vooruitgezet bij het aanduiden van zijnen opvolger. Dijnsdag avond zijn er dieven inge drongen in de gemeenteschool voor meis jes te Essen. De twee juffrouwen waren uit, maar hadden de deur open gelaten. Als zij t'huis kwamen, vonden zij hunne kamers doorzocht, en eene somme van boven de 200 frank was verdwenen. Zij vonden ook een briefken in gedrukte letters, waarop te lezen stond Dezen avond uw geld, dezen nacht uw leven. Gij kunt peizen of onze jufvrouwtjes spoedig de leute van den avond vergaten Vol schrik begonnen zij de bel te luiden. Men kwam geloopen, in 't gedacht dat er moord of brand was. Alles werd door snuffeld maar nievers geene dieven meer. Men deed gansch den nacht waken, maar noch dieuen noch moordenaars werd men geware. Na het militaire feest dat dezer dagen te Luik gehouden werd, ging het peerd van eenen brigadier van 't 2e lan- ciers op hol. De brigadier, ofschoon goed ruiter zijnde, verloor een stijgbeugel en werd op zij geworpen. Hij werd met den voet in den anderen stijgbeugel hangend, 300 meters ver meêgesleept, terwijl zijn hoofd onophoudelijk over de steenen bonsde. Toen men het peerd kon tegen houden, had de arme soldaat zulke erge wonden bekomen, dat hij na eenige uren lijden gestorven is. HOLLAND. Uit westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen schrijft men De bijenkorven zijn in deernisweer- digen staat van de boekweitvelden uit

De Denderbode | 1886 | | pagina 2