NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 21 October 1886, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2095. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. EEN EDEL HERT. De anti-manQonnieke bond. Ocii arme Landbouw-onderzoek. DE DEN DER BODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Wen schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiquc Suum. AELST, 20 OCTOBER 1886. Zooals reeds gemeld is geweest, had M. Sadi-Carnot vast besloten zijn ontslag te geven als minister van financiën. De voorzitter van den ministeraad heeft zich maandag namiddag bij M. Sadi-Car- not begeven, om hem aan te zetten het ministersambt te blijven bekleeden. Men gelooft dat hij aan dit verzoek zal vol doen. De wet op debeteugeling van het bedrog bij den verkoop van boter werd door de fransche Kamer, in zitting van maandag zonder bespreking gestemd. M. Henry Motet deed vervolgens eene ondervraging over de ontlusten te Vier- zon en keurde de tusschenkomst der gewapende macht af. Na een hevigen redetwist waaraan MM. Basly, De Möle, Millerand, Camélant en minister Sarrien deelnemen, werden ver scheidene dagorders strekkende tot de af keuring van de tusschenkomst der gendar merie verworpen. M. Steeg stelde einde lijk een dagorde voor'twelk door M. Sar rien werd bijgetreden. Dees dagorde was de goedkeuring der handelingen van 't ministerie. Links en rechts werd gevraagd dat men eenvoudig tot de dagorde zou overgaan, zonder deze stemming van ver trouwen uit te brengen. De kamer trad dezen laatsten voorstel bij. Onmiddelijk na deze stemming verliet M. Sarrien de Kamer en zond zijn ont slag. Dit besluit is aller gewichtigst om dat het de oorzaak kan wezen eener ge vaarlijke ministerieelft crisis. Later. M. Sarrien heeft zijn ontslag ingetrokken. Op de bemerking dat de stemming van maandag de verantwoor delijkheid van gansch 't ministerie trof, heeft M, Sadi-Carnot ook zijn ontslag ingetrokken. De ministerieele crisis is dus afgekeerd. Godsdienstsrede. Het groot Seminarie van Keulen werd zaterdag 11. heropend, na gedurende 13 lange jaren gesloten te zijn gebleven De plechtigheid der hero pening gebeurde iu tegenwoordigheid van den Aartsbisschop, van alle de geestelijke overheden en van de vertegenwoordigers des gouvernements. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung dringt aan op de onzeggelijkefautdie prins Alexander beging door zijnen troonafstand als prins van Bulgarie het orgaan der duitsche kanselarij die vroeger verklaarde dat deze troonafstand het eenige middel was om den vrede in Europa te bewaren, schrijft nu heden aan dien akt van afstand de verantwoordelijkheid toe over de on zekerheid waarin Europa zich bevindt. De toestand. Een telegrafische be richt uit Berlin meldt dat de toestand betrekkelijk de bulgaarsche kwestie on- Hoogduitsche novelle, Door L. M. 3* Vervolg. Verbeeld u eens op zou eenen ochtend de malsche tonen te hooren eener torenklok, de zee te zien stil en klaar, de bergen, groot- scbe reuzen, boven de zacht ruizelende bos- schen te zien uitsteken. Spelend en kabbelend loopt het beeksken iD zijn smal beddeken heen, lustig snapperend gelijk een kindje dat stillekens in zijn eigen aan't tateren is; op zijue boorden staan de bloemekens, die droo- mend het waterken zien voorbij slenteren. In de tuinen pruikt do roode roos, die met mi nachting, zcu men zeggen, op de bleeke lelie neerzietop het veld staan de blauwe toorn en de vurige heulblauwem, als twee zusters neven3 elkander diep in de rotskloven ziet men de schuchtere alpenroos, en, verscholen in de schaduw van het dennenboscb, daar groeit en bloeit gij" trouwe zielsvrienden v«n mijn hert gij welriekende, blauwoogige cyclamen. De menschen die slapen nog. En wijd en veranderd blijft. De Staatsraden van Duitschland en Oostenrijk zijn ten volle tot accoord om de bepalingen van het traktaat van Berlin als de grondzuil der oplossing te behouden. Een correspondent uit Weenen meldt Ik heb een onderhoud gehad met drij vertegenwoordigers der groote mogend heden,en ik mag bevestigen dat tot heden toe het eenige gevaar dat te vreezen is, slechts kan voortspruiten uit voorvallen die de veiligheid van generaal Kaulbars en de andere russische handlangers zou den in gevaarbrengen in dat geval zou Rusland handelend moeten optreden. Noglhans men moet bekennen dat de russische agenten te Sofia en elders alles doan wat in hunne macht is om verwikke lingen te verwekken. Uit goede bron wordt vernomen dat de Czaar blijft verkla ren dat hij het inzicht niet heeft Bulga rie te bezetten en zich als bevredigd houden zal, indien de russische invloed in dees prinsdom hersteld worde op ge lijken voet als vier jaar geleden. Eene groote ontevredenheid heerscht te Constantinopel ten opzichte der Iran- sche agenten en correspondenten die er zich op toeleggen te doen gelooven dat Rusland en Turkye in accoord zijn, Turkye blijft noglhans handelen in overeen stemming met de andere mogendheden. Dat de vrijmetselarij, door haar ge heimzinnig wroeten in liet duister der loges en door haar kuiperijen en konke- larijen op elk gebied, den geheelen grond slag der christelijke maatschappij onder mijnt, wie zal het nog betwijfelen nadat de Heilige Vader, in zijn beroemde ency cliek, het verborgen werken en woelen dier reusachtige samenzwering in het helderste licht heeft gesteld De vrijmetselarij moet voor een groot gedeelte aansprakelijk worden gesteld voor de kwalen onzer hedendaagsche maatschappij, omdat die kwalen uit niets anders voortkomen dan het veldwinnend ongeloof en zedebederf, dat door de loge gepredikt en bevorderd wordt. Wie daar om de wanverhoudingen der tegenwoor dige maatschappij wenscht te helpen weg nemen en haar voor nieuwe rampen in de toekomst verlangt te behoeden, dient in de eerste plaats de vrijmetselarij te bestrijden en wel met hetzelfde wapen, waarin zij haar grootste kracht zoekt namelijk aansluiting en organisatie. De leden van het katholieke congres, dat te Luik vergaderde om het groote maatschappelijke vraagstuk te bespreken, hebben dit begrepen en de eerste sectie heeft dan ook reeds hel volgende besluit aangenomen, welke door de Algemeene Vergadering van het Congres bekrachtigd is Overwegende dat de maatschappelijke revolutie, welke Europa bedreigt, het uitsluitend werk is der geheime genoot schappen Overwegende dat Paus Leo XIII, in zijn Encycliek Humanum genus en de zijd, in den natuur, heeft een Ave weer klonken.... Goeden morgen, goeden morgen staat op, o slapende menschen, het is Zondag morgen. Wascht uwe aangezichten blank en hel gelijk het woud dat, bij den uchtend, zijnen groenen kop in friscben dauw baadt Kleed u met uwe ondagskleederen, de wei ook heeft haren groenen feestdagrok aange trokken. Wendt uwe herten tot God, en dan ter kerke Goeden morgen, goeden morgen straat op, o slapende menschen, hel is Zondag-mor gen Arme Frans Gij ook gij zaagt van op uw bed waar gij angstig den nacht hebt doorge woeld, gij zaagt hoe de morgend alienskens naderde, hoe het licht, straal bij straal, veld de zon won, hoe de nevels verstierven, en ten laatste glansrijk aan de kimme verscheen. Welaan, in uwe ziel ook gaat het morgen, beidere morgen worden In het klooster, te St. Wolfang, in een klein duister kamerken. Men ziet er niets in dan een zwart kruisken en een Lieve-Vrouwenbeeld, die zijne eenige versiersels zijn. Door de smal le ruiten ceDer spitsbogige venster,dringt eene straal binnen der opkomende morgendzon, en toont in eenen hoek, eenen biechtstoel. Dit is voorzeker de schoonste kamer van congregatie van het H. Officie in hare instructie Ad gravissima den verdedigers der Kerk aanbevelen een uitgestrekt ver bond van handeling en gebed tegen de vrijmetselarij te vormen Dat het, volgens de bewoordingen dier zelfde stukken, van belang is dat alle katholieke liefdewerken en inzonderheid die ten behoeve van den arbeider zich met het oog op een algemeene beweging tegen de sectie aaneensluiten Dat het, om dat werk van herstel tol stand te brengen, volgens het gevoelen van den H. Vader noodzakelijk is, de krachten der beide orden, waaruit de Kerk bestaat, de orde der priesters en de orde der leeken, ie doen samenwerken Overwegende dat er aan de wenschen des H. Vaders een begin van uitvoering is gegeven door het bestuur der Union nationale, dat zich te Luik als centraal comiteit heeft geconstitueerd Overwegende dat dit werk echter tot dusver niet de minste hierachische orga nisatie heeft verkregen Om al deze redenen spreekt de verga dering den wensch uit 1* Dat het centraal comiteit van den Anti-ma^onmeken bond zonder verwijl, op alle punten des lands provinciale en kan tonale comiteiten oprichte, uit leeken en leden der geestelijkheid samenge steld 2* Dat die comiteiten een gemeenschap pelijk verband aanbrengen tusschen alle katholieke liefdewerken met het oog op eene gezamentlijke werkzaamheid tegen de vrijmetselarijdat vooral de liefde werken ten dienste van den arbeider zich haasten aan de oproeping, die tot hen gericht zal worden, gehoor te geven 3* Dat de bond aan al zijn leden de ver bintenis oplegge zich nooit bij de Loges aan te sluiten en deze op het gebied der verkiezingen, van het onderwijs en de pers te bestrijden 4° Dat daarenboven de leden van den bond elk jaar, in Congres vereenigd, de maatregelen nemen, welke door deoogen- blikkelijke behoeften van den strijd ge vorderd worden. Wanneer er in de geheele katholieke wereld naar die te Luik uitgesproken wenschen gehandeld wordt en alle katho lieke krachten zich aldus vereenigen ter bestrijding van de groote vijandin der christelijke maatschappij, dan lijdt het geen twijfel of de maatschappij zal er den heilzaamsteu invloed van ondervinden, en dan eerst zal het woord des H. Vaders wezenlijk vrucht dragen. Ja zeker, och arme 't Is positief om meé te grijzen als g'het wreed lot, het bit ter lijden naziet der schoolmeesters die, na de wet van 1884, op wachtgeld ge steld werden, en Ronvaux van Namen had duizendmaal gelijk te roepen dal die ongelukkigen van honger sterven. Ge zult er gaan over oordeelen, lezers, door een voorbeeld dat wij niet ver van geheel bet klooster. Hier worden de stormen gestild, de stor men van hel hert hier wordt, naar den win ter der zonde, de lente in de ziel herboren hier wordt, tusschen God en do menschen, hei groot verbond, van liefde en vrede, gesloten. Hier wordt....edoch zwijgen wij, om God en den zondaar hert aan hert, mond aan mond, in heilige liefdetaal, te laten spreken Het is middag, en gloeiend en schroeiend scheen de zon in het dal. De vogeltjes in het bosch waren zwijgend onder de lommerrijke bladeren gekropen en de vischje3 in de zee zochten, diep in het water, verfrisching en verkoeling. Alles was stil. Geen vogel roerde zijn keel tje, geen bieken en gonsde in de wei, geen windje en kloeg in het hout. Welk eene stikkende hitte Men zou gezegd hebben dal dc zon de aarde omhelsde, met eenen kus zoo warm, dat ze er zou onder ver branden. Tusschen St. Wolfang en St. Eligius staat een hooge berg te midden van een groen dal. Het is een steile rots, waar geen kruid op groeit, geen doorn zelfs kan wortelen schie ten.Daar staal hij, de berg, kaal en bloot,tristig eD doodsch.... Het is Falkensleen. In eene der breede kloven dier rots staat een zwart houten kruis. Een jongeling, met hier, in het arrondissement Mechelen vinden. Kenlge Mijnheer EmileJordaens, lezers M. Emile Jordaens is de afgestelde schoolmeester van Hingene, bij Puers. Vóór de ongelukswet van 1879, had hij 'nen jaarlijkschen trok van 1,611 frank hij had toen 90 leerlingen iu zijne school. Na de stemming der ongelukswet, on der het ministerie van Peer Van Hum- beeck, had hij GEENEN ENKELEN LEER LING meer iu zijne school, hetgeen niet belette dat diezelfde Peer hem 230 frank opslag gaf. Gedurende vijfjaar, van 1879 tot 1884, trok hij dus jaarlijks 1,841 frank, om niets, raaarhoegenaamd niets te verrichten dan pijpekens rooken, wandelen gaan, pintjes drinken en konijnen kvveeken. In 1884, na de stemming der nieu we schoolwet werd natuurlijk zijne LEDIGE school gesloten, en Mijn heer Emile Jordaens tot den honger dood veroordeeld met een jaarlijks wacht- geld van 1.186,67 fr. zegge ELFHONDERD ZES ENTACHTIG FRANGK en 67 cen time!). Mijnheer had nu met Hingene geen uitstaans meer en hij trok er uit, hij ver huisde naar Hoboken. Daar opende hij eene herberg en begon den stiel van fac teur in bier. Hij wint hiermee, het een jaar door't ander, de bagatel van 5 a 6000 loodjes. Dat maakt met zijn wachtgeld, een jaarlijks inkomen van 7000 fr. en meer? En zulken rentenier willen de liberalen doen doorgaan als een slachtoffer, als een martelaar die van honger gaat ster ven Zijn de liberalen dan niet beschaamd het volk met zulke schandige leugenen tegen de katholieken op te hitsen (Mechelsche Courant.) te Aalgt. De zitting wordt geopend rond 10 ure in de tegenwoordigheid der heeren B° P. Dethune, senator, voorzitter derCommissie, Van den Bos scheprovinciaal-raadslid, ondervoorzitter,Ver treden,nota ris teSl-Lievens-Hautem, VanVrec- kemJan provinciaal-raadslid tcMeerbeek.leden, BD Felix Bethunc, advokaat, sekretaris, en Bu Leo Beihuncbijgevoegde schrijver. Bij hel bureel hadden zich gevoegd de Hee ren Leirens, senator. Van Wambeke en Verbrug- gen Karet, vertegenwoordigers, Monfils, sche pen, De Cdppele, arrondissemeuts-commissaris Cumonl Vatery, voorzitter der ofllcieele land- bouw-raaatschappij, Coppens, burgemeester te Ledo, enz. Rond de 60 personen woonden de zitting bij. De heer Bu Bethune opendo de zitting door eene treffende redevoering waarin hij het doel van het ministerie in 't inrichten der landbouw commissie deed uitschijnen. Om dit doel te bereiken, ora den landbouw te redden is het eene plicht voor de landbouwers zich hier in ons midden te begeven, hunne klachten vrij te uiten, hunne wenschen te veropenbaren Zij zullen verboord worden, want het bestuur zoekt slechts eene zaak.— de reddingsmiddelen van onzen kwijnenden landbouw te kennen en te mogen toepassen. eenen zwaren steen op de schouders, kruipt zuchtend en vermoeid legen de steile wanden op. Zijne voeten zijn bebloed, met zware drup pels druipt het zweet van zijn voorhoofd, en soel en angstig gaat zijn adem De jongen is uitgeput van krachten hij slaat hij rust, of liever hij knielt neder op den steen en bidt. Hij bidtEn na eene poos, laadt bij den last weer op zijne schouders en kruipt, kruipt rusteloos voort naar het kruis beeld benen. En eindelijk hij is er, - de boeteling de steen valt van zijne schouders en de jonge ling valt nevens hem hij was uitgeput. Eene wijl bleven steen en jougeling even roerloos liggen, tot eindelijk Fraus, want hij was het, ja, eenen warmen kus op hel kruis drukte, eD uenen traan, traan van liefde en boetveerdigbeid, uit zijne oogen wischle. Wat er op dit oogenblilt, tusschen Frans en den hemel omging, dit weet God alleen. Intusschen werd het allengskens avond, en Frans stond op om naar huis te keeren. Zijne oogen straalden van geluk de vrede was in zijn hert weer gekomen, en sedert lang had de brave jongen zooveel zaligheid uiet meer gesmaakt. III' HOOFDSTUK. Vermoeid ja, maar toch licht en vroolijk van geest kwam Frans in zijne woning terug. Of hij verwonderd was, er den graaf van Breiten- De heer Jozef Vatrman van Denderleeuw staat op, en verklaart zich bereid om de wen schen uitgedrukt door den voorzitter g.deelte- lijk te vervullen. Wij kunnen niet genoeg drukken op deze belangrijke getuigenis Mijnheer Voerman is een man die zijn vak grondig kent en het heeft getoond. Ziehier de punten door h6m aangeraakt zoo nauwkeurig mogelijk opgenomen. De lieer Vaerman bestaligd eerst den onge lukkigen toestand van onzen landbouw. Lang reeds lijdt de buitenmensch en nochtans wat heeft men voor hem gedaan! Slechts het tegen woordige ministerie heeft zijne klachten aan hoord. Noglhans het is laat, doch betor laat dan nooit. Onder het politiek oogpunt schetst de heer Vaerman in schilderachtige kleuren, eeno rij menschen af die telkens de goedkeuring van de aanhoorders verwerven. Spreker vraagt eene verandering van het kiesstelsel Tegen woordig is de minste herbergier of commies van Brussel of een andere groote stad alge meene kiezer, en landbouwers die een belang rijk fortuin bezitten zijn door de konkelfoes- wetten van Rolin en andere Baras van het stemrecht beroofd. Gevolgen daarvan zijn verdrukking der bui tenwijken door de steden, ongelijke vertegen woordiging der belangen, stelselmatige verge telheid der eerste en noodzakelijkste intresten van den landbouw. De slem van den landbouwer zou te minste mogen vrij weerklinken in de landbouw cora- missiën tot dit einde ingericht en die van ontel bare privilegiën (geldelijke bovenal) genieten. Daar is niets van. De commissiën zijn herscha pen in politieke nesten, door stadsbeerkens bestuurd die altijd de crisis loochenen en met de ongelukken der pachters den zot houden. Oprechte stoot aan M. Cumonl Valerij.) M. Vaerman vraagt de afschaffing of tan min ste de hervorming dezer instelling. Na 6ene uitwijking op het terrein van het krijgsbudjet dat de heer Vaerman met vele vaderlandsminnende personen zou willen zien verminderen, vraagt spreker dringend dal men aan alle budjetten het stelsel der spaarzaamheid zou toepassen. Wij sluiten oos volkomen bij zijn gedacht aan. Wij lijden aan ovorvlocd van fODctionnarissen, nullelooze fonctionnarissen die het duurgewonnen geld van landbouwer en nijveraar onder allo voor wendsels inzwelgen. Laat er ons bijvoegen dat ons katholiek mini sterie reeds in den smallen weg der nauwste spaarzaamheid is getreden en kan het er zich niet vrijer in bewegen aan wie is hel te danken? Aan onze goede vrienden de liberalen die vin den da! er tegenwoordig te weinig handdoekea hangen in de minisleriën van Brussel en dat de heeren ambtenaren geen water genoeg hebben om hunne vingers te reinigen. Doch keeren wij terug tot de getuigenis van den geleerden landbouwkundige. Sprekendo van het gemeenzaam fonds, dien grooten vijand onzer dorpsbesturen, vraagt hij er rond wegde afschaffing van. Hij wil van geene herziening der wel hij beschouwt de volko- mene afschaffing van het fonds als hel eenigste middel om de rechtveerdigbeid jegens de kleine gemeenten te herstellen In hel algemeen eene schreeuwende on- rechtvccrdigheid is het belastingstelsel dat op het landhuishouden drukt. Herziening en ver mindering der erfenis- en mutalierechtcn, vol strekte afschaffing der enregistremenlrechten op de verhuringsakten van landgoederen,dit is het minimum onzer eischen. In vervanging zou men moeten een belasting slaan op de aktien cn roerende waarden. slein met deszelfs nicht te ontmoeten. Glimlachend en vriendelijk groetend liep Elisabeth hem tegen, en den graaf bood hem minzaam de rechterhand aan. Frans wist niet wat peizen.... We hebben wel lang naar u moeten wachten jonge meester, begon de graaf. Het begint avond te worden, eu we moeten gaan vertrekken. c. Verschooning stamelde Frans, ik wist niets van uw bezoek. EiIk woet wel dat gij iels beters te doen had dan naar onverwachte genooden om te zien. Ge zijl naar Falkensleen beeweg geweest, zei me vader. Dat is eene goede zaak, mijn joagen, die God u zal aanreke nen. Ge zijl wel goed, heer graaf, mij zoo gemakkelijk te verontschuldigen Maar dezen morgend heb ik Ons fleer oolvangen, en daar om heb ik den nanoen aan hem besteed. Al on« geluk komt immers van God. En ja, vandaag heb ik eenen scboonen dag gehad... Mocht hij nu nog goed eindigen Frans zijne stem beefde bij het uitspreken dier laatste woorden, en angstig hield bij zijne blikken op des graven nicht gevestigd. Ik hoop, Frans, dat gij in uw gebed ook aan ons zult gedacht hebben.... ik zou er u heel mijn leven dank voor weten, zij Eli sabeth. Wordt voortcszkt.

De Denderbode | 1886 | | pagina 1