Men weet dat er te Brussel en elders forlui- neu bestaan op honderdc millioencn geschat en die geen cent contributie van boegenaam- den aard betalen Zou het Diet recht vaardig zijn die ongelijkheid te doen verdwij nen Onderbreking van den Voorzitter die zich bij den wensch uitgedrukt door den hecrVaermai. aansluit,doch doel bemerken dat die belasting veel moeielijkhedeu in de toelcpassing zou opleveren De middels om die fortuinen te treilen zijn zeer schaarsch. Doch de zaak be hoeft grondig bestudeerd te zijn. Kost dit ge dacht werkstellig gemaakt worden, het ware eene goudmijn die vele tekorten in onze Staats kassen zou kunnen aanvullen, ten grootsten bate van onzen landbouw en onze nijverheid. Het kadasler.vervolgt M Vaermatt, is 60 a 70 jaren oud en sedert zijn er groote veranderin gen in winst of verlies op de waarde der ge kadastreerde gronden. In de Dendervalleien zijn de gronden zoodanig in prijs gedaald sedert de canalisalie dat zij 80 hunner waarde hebben verloren. Zij betalen nog als behoorende tol de eerste klas een belasting van 30 franks die den grond niet meer opbrengt De herziening van het kadaster is een aller- dringenste werk. En nu helgroot punt: De inkomrechten. De heer Voerman vraagt inkomrechten op alle vreemde landbouwvoortbrengsels vee, huis dieren, granen, zaden van alle slag; hel is zeker niet ie veel, dat wij den vreemde be- liaudelen zooals hij ons behandelt De op brengst dezer belasting zou groot zijn en zij zou moeten gebruikt worden ten voordeele van den landbouw. Mijnheer Vaerman vraagt dal de opbrengst geheel of ten deelo zou ver deeld werden tusschen de gemeenten in even redigheid van hel kadastraal inkomen op de landbouwlanden en weiden, en in eene kleine schaal in proportie van de bevolking. Dit in komen zullen de gemeenten voorzeker ge bruiken tot do afschaffing der gemecnle-op- cenlen. Dat de landbouw die inkomrechten noodig heeft is eene volkomenc waarheid en moest den toestand van den akkerbouw daardoor zelfs niet rechtstreeks aanwinnen ten min ste zou men onze landerijen met de opbrengst der inkomrechten van hunne laslco gedeelte lijk kunnen ontslaan zooais men hoogcr beeft gezien. Om te eindigen die inkomrechten zouden niemand grieven Het is bewezen dat in Duilsch- land en Frankrijk waar die rechten onlangs zijn ingevoerd noch de prijs van het vlcesch, noch de prijs van het brood zijn gestegen. De last drukt alleen op den buitenlandschen voortbrenger die zijne winst ziet verminderen. Als vergoeding der bovoordeelingen van allen aard die al de groote steden, Brussel bijzonder, genieten vraagt M. Vaerman dat men ook eens op de provinciën denke. Onze Dendervallei is bedorven door de achteloos heid van de Vaart-Compagnie die haar verdrag niet uitvoert de wateren te hoog laat, de Vaart niet verdiept, met de zwijgende toegevend heid der functionnarisscn. M Baron Bethune. Die bemerking is zeer gegroud, ik heb zelf de zaak in het Senaat behandeld, en ik neem deze gelegenheid tebaat om op dio belangrijke kwestie de aan- dacht der heeren Senators en Vertegenwoor digers van Aalst te roepen. M. Vaerman vraagt nog de voltrekking der buurtwegen - (met de SO millioen van het jusliciepaleis had men ah de buurtwegen van Belgie in steenwegen herschapen) en ein delijk de stichting van het landbouwkundig onderwijs niet zooals eenige schoolvossen het vragen door de kinderen der lagere of middel bare scholen, doch voor volwassenen in avondscholen of anders met een kortbondig en praktisch programma landbouwersscheid- kunde, huisdieren vormen, lichaamsbouw, gezondheidsleer, behandeling der gemcene ziekten, de verlossing, daarbij korte begrip pen van rechten landbouwbepalingen, koop- vernielende gebreken, enz. De heer Vaerman eindigt en wordt begroet door de toejuichingen van de aanhoorders en de warmste gelukwenschingen van den Voor zitter en het Bureel. Vervolg bij naaste nummer). Het getal leerlingen der Staals-Nor- maalschool van Lier zegt onze Confrater der Gazette, telt in de vijftig leerlingen, zoo een groot derde van wat er vroeger waren. De verledene week hebben er 5 nieuwe jonge gasten hunne intrede zonder exaam gedaan. De nieuwe kostgangers zijn nooit ge doopt geweest, en houden ook van kerk noch kluis, dus kerels volop naar 't hart van sommige bestuurders en leeraars al daar, welke ook van God noch zijn gebod houden die hunne kinderen niet laten doopen of hunne ouders burgelijk doen begraven. Onze Confrater weet niet juist of die kostgasten nu daar les of alleen den kost gaan krijgen, doch zij liepen blijmoedig de poort binnen met vier poo- ten te gelijk, misschien wel om de ande ren die hen eenige dagen voorwaren in te halen daarbij lieten zij een vrolijk knorr knorr hooren. Wat ingenieus gedacht om toch eene school bevolkt te krijgen Men gelooft dat M. de provisiemeester zal eer halen van zijne nieuwe leerlingen. Maar hij zal moeten ook. Immers vol gens schatting kost die normaalschool ongeveer 75 duizend franks 's jaars, of 1250 franks per leerling en per verken en als hij ze daarmee niet allen, van den grootsten tol den kleinsten, vet, ja, door eii door vet krijgt, dat hij dan maar de pijp aan Merten geve In ons artikel van woensdag lest heb ben wij doen bemerken dat de aanne ming aan de vrije Normaalscholen verre van voor haar eene geldelijke voordeel te wezen, integendeel eene oorzaak is van onkosten. Nu met die trouweloosheid die de al- weters uit Den Dendergalm kenschetst, besluit hij hieruit dat wij de gebrekkelijk- heid van 't onderwijsstelsel erkennen dat in de vrije normaalscholen nageleefd word. En, roept de alweter triomfankelijk uit: Getuigt die bekentenis niet genoeg hoe erbarmelijk daar de jongelingen en maag den tot onderwijzers en onderwijzeressen woaden opgeleid En durft men nog be weren dat het vrije onderwijs goede vruchten afwerpen kan, als de Dentlerbode zelf verklaren komt dat de inrichting der vrije normaalscholen op vele punten te wenschen liet. Waar of wanneer hebben wij dit ver klaard, trouwelooze schrijvelaar Wij dagen u uit het te kunrlen bewijzen. Daar mee genoeg voor heden. Maar zeg eens, groot liberaal verstand, als de vroegere vrije normaalscholen geene goede vruchten hebben opgeleverd, hoe komt het dan dat de talrijke officieele schoolvossen die in deze vrije normaal scholen werden opgeleid,nu door de libe ralen als mannen van geleerdheid.kennis en wetenschap, als de besten, als e be kwaamstee onder de onderwijzers tot in den derden geuzenhemel worden verhe ven Zijn die heeren, in 1879, door hunne geloofverzaking en plichtmisken- ning misschien zoo in eens van onbe kwaam bekwaam, van ongeleerd geleerd, in een woord, van dom slim geworden?., Wij kennen officieeele schoolvossen aan Oen Dendergalm niet vreemd, die in eene vroegere vrije normaalschool opge leid, hunnen eigen lof in dat blad zingen. En dan komt men beweren dat de vrije normaalscholen geene goede vruchten voortbrachten. Wat de flnancieele kwesliein de school- zaak betreft, geene andere steden en gemeenten verkeeren in geld, verlegenheid dan deze die, 'tzij uit eigene beweging.'t zij gedwongen door Piet Van Humbeek totdwaze schooluitgaven werden ge bracht, waar kostelijke maar nuttelooze schoolpaleizen werden gebouwd, waar nuttelooze onderwijzers werden benoemd en waar men nu heden verplicht is wacht gelden aan nietsdoeners te betalen. Betalen eenige liberale steden en ge meenten meer dan vroeger, 't is dat zij hetzoo willen en dit uit haal tegen 't gods dienstig onderwijs. Hoe wonder toch, de liberale druk pers in 't algemeen klaagt dat er te veel vrije aangenomene normaalscholen zijn, in verhouding van deze van den Staat, en de alweter uit Den Dendergalm schrijft nu maar stout weg dat ze bijna allen door de katholieken werden afgeschaft. Knoopt dat weer aan een Wanneer de alweter ons de scholen zal aangewezen hebben die de liberalen met eigene penningen gesticht hebben, onderhouden en blijven onderhouden, gelijk wij, katholieken het doen, dan zullen wij bekennen dat zij zich ook over hunne genegenheid voor 't volksonder wijs mogen roemen. Maar wat gebeurt er Indien de libe ralen, onder een katholiek ministerie ergens met vele moeite eene school met eigene penningen stichten, niet zoo haast zijn de liberalen weer aan 't bewind, of deze school wordt door den Staat over genomen. Getuige wat er te Ninove, te Dendermonde, te Audenaarde en hier te Aalst, met de liberale meisjesschool uit de Korte Zoutstraat voorviel Tous pingres, riep de Chronique, en 't is waar heid En nu ten slotte wie waren het anders dan de R. K. Geestelijkheid en de kloos terlingen welke in alle eeuwen aan 't hoofd der wetenschappelijke beweging stonden, die de geleerdheid, weten schappen en kunsten, in de barbaarsche tijden hebben bewaard en tot ons ge bracht Nu, dat hij die deze geschiedkundige waarheid loochent, maar de keers uit- blaze, slapen ga, doch vooral niet ver- gete de leer op te trekken Wij weten het, 't voorval in de maat schappij Les Francs-Tireurs,ligt zwaar, lood zwaar op de maag van zekere libe rale heeren. Hunne vurigste wenschen waren dat wij over deze schandelijke uit sluiting zouden gezwegen hebben. Maar Neen, wij aanzien de zaak niet als eene staatkundige gebeurtenis gelijk de De Dendergalm het meent. Wij hebben het slechts als eene plicht aanschouwd tegen de handelwijze van zekeren liberalen trio en zijnen aanhang ten opzichte van twee onzer medeburgers te protesteren en ze te laken, vooral omdat de maatschappij Les Francs-Tireurs gratis een lokaal gebruikt dat aan het stadsbestuur behoort, bestemd is tot eenen openbaren dienst en tot hetwelk alle de Burgerwachten zoo veel recht van toegang hebben dan de leden der Francs-Tireurs. Wij herhalen het, wij verheugen er ons in dat de libe^-. rale alleenheerschappij weldra zal een einde hebben M. Jefke doet ons door zijnen betaalden penneknecht vragen of't waar is dat de erven Van der Noot den meersch dien zij op de Hertshage bezitten en waar, volgens zeker ontwerp, de nieuwe loskaaien gaan gebouwd worden, reeds aan de stad zou den verkocht hebben voor de bagatel van 165 duizend franks of 45 duizend franks meer dan de verkoopsom van 't Collegie. Wij antwoorden De bedoelde eigendom behoort niet aan de erven Van der Noot, maar wel aan den heer Gustaaf De Coen-Van der Noot ban kier, alhier ter stede. 't Is waar, bedoelde eigendom werd onlangs door de Stad aangekocht niet voor 165 duizend franks gelijk M. Jefke het aan zijnen penneknecht heeft opge geven maar voor 45 duizend franks. Deze eigendom beslaagt eene oppervlakte van 2 hectaren 50 centiaren, dus tegen 180 franks de are. Deze prijs is merkelijk minder dan dezen die vroeger door de Stad en vooral door bezonderen werden aangeboden. Wij begrijpen die vraag. Gelijk de dui vel is, betrouwt hij zijne gasten zegt 't spreekwoord. Neen, de katholieken heb ben hier niet gehandeld gelijk zekere libe ralen, die, door hunne positie,onderricht van 't gene gebeuren zou,zich verhaastten gronden te koopen tegen 100 franks de are en ze dan later aan de Stad afstonden tegen 650 franks de are, of met eene winst van 550 franks En die gronden hadden op verre na de waarde niet van deze van M. De Coen. Maar wat is 't, de liberalen blijven de voorschrilten van hunnen helschen voor vader voltaire getrouw. Liegt en blijft liegen, er zal toch altijd iets van over blijven Als 'l verwaand 't ventje, alias Spriet, niet weet wat antwoorden, dan vaart hij in scheldwoorden uit, dan schreeuwt hij Sukkelaar Denderbode Jesuiëtenz. enz. En Daarmee denkt Spriet zich eerlijk en deftig uit den slag te hebben getrok ken. Zoo gebenrde het weêr ten opzichte van onze antwoord betrekkelijk de zoo deftige truweelgasten gelijk de twee moordenaars Peltzer en den raechelschen vuilbaard Perceval. Voorzeker denkt Spriet De Dender bode tegen den muur te hebben gedron gen met voor te stellen dat hij de namen van alle de geschandvlekte en gebrand merkte vrijmetselaars onzes lands zal beker.d maken, op voorwaarde dat wij op onze beurt de namen der priesters en kloosterlingen onzes lands meêdeelen die wegens onzedelijke misdrijven veroor deeld werden. Mis Spriet! wij nemen uw voorstel aan. Begin maar van zondag af en als ge zult gedaan hebben, dan is de beurt aan ons. Doch wij verwittigen u, zoolang gij tot den laatsten toe met naam en stuk niet zult genoemd hebben, beginnen wij niet... Allons Spriet, 't woord is aan u, wij wachten RECHTERLIJKE KRONIJK. ASSISENHOF VAN HENEGAUW. Zaak Vandersmissen. Slotzitting. Ofschoon de veroordeeling van M. Van der Smissen algemeen gekend is, zal het niet onbelangrijk zijn, nog eenige bijzon derheden uit de eindzitting van deze dra matische zaak aan te halen. Na de zoo treffende pleidooien van MM. Englebienne en de Burlet, nam M. de avokaat-generaal nogmaals het woord, voor de repliek. Hij dringt vooral aan op het feit, datde beschuldigde zichzelven heeft willen laten recht wedervaren. Hij heeft eene wet te genover de wel willen stellen, eene justi- cie tegenover de justicie. Hij was niet zinneloos op het oogen- blik van het feithij heeft geschoten op het oogenblik dat hij nieuw licht in de zaak zag schijnen, op het oogenblik dat hij overtuigd was, met eene ontrouwe vrouw te doen te hebben. Hij redeneerde dus. Eindigende dringt hij op de veroordee ling aan. Er werd aan de jury slechts eene enkele vraag gesteld Is de beschuldigde plichtig aan vrij - willigen manslag op Alice Renaux Na eene korte beraadslaging luidde het antwoord van den jury Ja. Dit antwoord wordt door den beschul digde zittende aanhoord. Hij maakt eene wanhopige beweging met het hoofd. M. de voorzitter vraagt aan den be schuldigde of hij nog iets te zeggen heeft. t 't ls wel ongelukkig, antwoordt deze; maar ik zweer op het hoofd van mijn kind dat ik haar niet heb willen dooden. Ik hoop dat er nog wel iets zal komen dat mij zal toelaten de eer van mijn arm kind en van mijne familie te redden. (Eu als vernietigd valt hij op de bank neer .(Lange toejuichingen. Kreten Leve Vander Smissen.) De voorzitter doet de zaal ontruimen, 't Is een wezenlijk schandaal, zegt hij, en bewijst eens te meer, hoe weinig eerbied en vertrouwen het publiek voor het ge recht heeft. Het was 6 uren 20 minuten toen het hof het vonnis uitsprak. De voorzitter had, bijzijn binnentreden last gegeven, het publiek op nieuw toe te laten. Het hof neemt verzachtende omstan digheden in acht en veroordeelt Vander Smissen tot tien jaar dwangarbeid. Bij zijnen terugkeer in de gevangenis werd de veroordeelde door den bestuur der en den almoezenier ontvangen, zegt een blad. Door de gendarmen ondersteund werd hij in het kabinet van den bestuurder ge leid waar hij ten prooi was aan eene kri- sis, en hij liep onophoudelijk 't Is on gelukkig Daar tusschen hoorde men hem den naam zijner Madeleine, uitspreken en haar onder alle mogelijke liefderijke be namingen noemen. Hij schijnt aan zijn eigen ongeluk niet te kunnen gelooven, en te hopen dat een mirakel hem zijne moeder en zijn kind zal terugschenken. MM. De Burlet en Englebienne kwamen hem bezoeken en troosten, doch zij zei ven waren zeer aangedaan. Door allen ondersteund, wordt hij naar de zaal der advokaten geleid. De juryleden hebben eenparig eene ge- nadevraag onderteekent. De verdedigers zeggen, dat er een mid del tot verbreking van het vonnis bestaat. Volgens de Gazette heeft de jury zijn antwoord met 8 stemmen tegen 4 uitge bracht. Ziehier de middelen, die de verdedigen tot de verbreking zou kunnen inroepen Tusschen de dertig personen, uitge trokken als juryleden, was er een door het hof ter zij gesteld, omdat bij de hoeda nigheid van Belg niet bezat. Deze bevond zich in alle geval niet tusschen de 24, waaruit het hof en de verdediging hunnen keus doen. Het tweedel middel is ernstiger. De beschuldigingsakte, die te Brussel gelezen werd, is ook hier blijven bestaan, ofschoon de omstandighedett en de de- balten veel verschilden van de eerste proceduur. Dit stuk had in veel voordeeliger be woording voor den beschuldigde moeten opgesteld zijn en al de zinsneden, die be trekking hadden op de voorbedachtheid, moesten weggebleven zijn. Een derde middel tot verbreking is dit: Een gezwoorne zou openlijk gezegd heb ben, voorde vrijspraak te zullen stemmen en dit zelfs gedaan hebben met het doel, in geval van veroordeeling een middel tot verbreking daar te stellen. De veroordeelde heeft zijne voorziening in kassatie geteekend. Toen M. Fr. Pecher, de voorzitter van het assisenhof van Henegauw, zondag morgend het gebruikelijk bezoek aan Vander Smissen bracht, was de veroor deelde eenigzins kalm geworden. Deze heeft den achtbaren magistraal vurig be dankt voor zijne onpartijdigheid. Hij hoopte dat zijne verdedigers een middel tot verbreking zouden vinden. Hij voegde er bij, dat de pleidooi van M. de Burlet, hoe prachtig ook, hemde vrijspraak niet kon bezorgen. Hij had opgemerkt dat de gezwoornen, door den advokaat niet meer naar de oogen te zien, toonden hun besluit genomen te hebben. Hij had dit zelf ondervonden wanneer hij voor de assisen pleitte was de veroordeeling zeker van het oogen blik, dat zij niet meer naar den verde diger zagen. Organe de Mons.) De liberalen in 't algemeen juichen aan de veroordeeling van den ongelukki- gen heer Gustaaf Vander Smissen toe. Men moet ze eens hooren, om te kunnen oordeelen tot waar den politieke» drift zekere lieden voeren kan. Zijne vrijspraak zou eene eerloosheid geweest zijn, enz., enz. Hier te Aalst, waren zaterdag eenige liberalen onzer Stad in een kofiijhuis vergaderd, en hadden zij gedurfd, ze zouden bij het vernemen tier veroor deeling luidruchtig hebben toegejuicht. Een vreemdeling was tegenwoordig en er kon dus mogelijk verraad wezen. In een ander kofiijhuis sprekende over de zaak Vander Smissen zegde een libe raal opperhoofd Hij heeft maar zijne verdiende straf't is toch 'nen moordenaar maar 't is spijtig voor de familie Een tweede liberaal beweerde dat alle de brieven van Alice Renaux en anderen waarvan, voor het assisenhof, lezing werd gegeven, brieven waren die men la ter voor de noodwendigheid der zaak en om eene vrijspraak te bekomen had gefabri ceerd Niet waar hoe dom en beest toch de politieke drift de liberalen maken kan K1ESKRONIJK. De kandidatuur van den afgestelden Schepen Ronvaux is te Brussel, door de verschillige liberale groepen met klikken en klakken over boord gesmeten. Men spreekt van M. Guillery als libe rale kandidaat. De onafhankelijke kandidaat is tot hier- oe niet gekend, 't Wordt laat. ALLERHANDE NIEUWS. 't Bestuur van 't Land van Riem ver zoekt ons te willen aankondigen, dat de derde en laatste vertooning van het lyrisch drama Iwein van Aalst zal plaats hebben ten Schouwburge dezer Stad, Zondag 24 Otober, om 5 1/2 ure 's avonds. Voorbehoudene plaatsen aan fr. 2,00 zijn van heden verkrijgbaar bij M. Arys, Voorzitter der Maatschappij. Men verzekert zegt de Courrier de Bruxellcs, dat te beginnen van I januari niet alleen het niet-officieele gedeelte van den Monileur zal afgeschaft zijn maar ookdatde maandag-uitgave zal ophouden te verschijnen, dit is te zeggen dat het personeel niet meer zal verplicht zijn, 's zondags te werken. En wanneer de vlaamsche uitgave Men herinnert zich den Italiaan Ercole, die onlangs veroordeeld werd voor moordpoging op den policie-agent Tonnoir. Deze man was naar de gevange nis van Leuven overgevoerd, om er zijne straf te ondergaan. Daar heeft hij dezer dagen naar het parket geschreven en zichzelven beschuldigd van verscheidene diefstallen, die met bezwarende omstan digheden te Brussel en omstreken werden gepleegd. Een postbeambte gaf vrijdag een valsch vijffrankstuk weer aan eenen poli- tie-agent te Brussel. Men onderzocht zijne kas en vond een aantal valsche stukken, welke volgens zijne verklaring voortkwa men van zekeren T., die eene betaling gedaan had. T., word opgezocht. Destuk ken zijn zeer goed nagemaakt. Daar de schouw van de houtzagerij der heeren Verspiegel gevaar opleverde van omver te vallen, is aan de pompiers last gegeven die aftebreken. Zaterdag zijn zij met dat werk begonnen. Het bovenste deel viel gemakkelijk, maar ondanks de pogingen van 35 man, is het onmogelijk geweest het grootste stuk omver te halen. De schouw zal steen na steen moeten af gebroken worden. De ontploffing van den Stoomketel is zoo hevig geweest dat een kaaimuur op eene lengte van 10 meters gescheurd is. Ongeveer 3000 ruilen werden gebroken en de schade wordt, voor de geburen op 60,000 fr. geschat. De heer Fazzi is gansch hersteld. Het gerucht had geloopen dat de meid over leden is, doch haar toestand is ter kon- trarie zoo voldoende mogelijk. In het bureel van den heer Verspiegel hing een zakuurwerk het bekwam niet het minste letsel, terwijl al de meubelen in den omtrek verbrijzeld werden. Een jonge juffer van Gent, die zich A la chienne koiffeert heeft eergisteren het heet ijzer in haar rechteroog gesteken, in plaats van in hare hairlokken. Men vreesde eerst dat haar oog zou verliezen thans is dat gevaar voorbij. Ziedaar een gevolg dier bespottelijke mode. Moord te Waasmunster. Zon dag avond ontstond er twist tusschen kaartspelers. Een dezer bedreigde een anderen met de woorden Ik zal u wel weten te vinden.Oumiddelijk verliet hij de herbergen, begaf hij zich naar zijne woning, nam zijn geweer en wachtte den persoon af met den welken hij thad getwist. Weldra verscheen zijn tegenstrever en hij loste een schot 'l welk hem eene ernstige wonde veroorzaakte, dan vloog hij den gewonde te lijve en bracht hem nog eene vreeselijke snede aan den hals toe. De broeder van 't slachtoffer die ter hulp kwam zou ook door een geweer schot verwond zijn aan pols en bil. Het parket van Dendermonde begaf zich maandag te plaatse. De dader werd aan gehouden en door de gendarmen van Hamme naar 't gevang van Dendermonde geleid. Wij verwachten nadere bijzonder heden. Breidelen Coninc-feesten. De voor zitter der stedelijke kommisie der Brei del-en de Conincfeesten heeft de eer aan de belanghebbenden bekend te maken dat hij een-en-zestig mededingende stuk ken ontvangen heeft voor den wedstrijd van het zanggedicht ter verheerlijking der Brugsche Helden van 1502. De Brug- sche bladen deelen de lijst mee der opge- gevene kenspreuken. Eene schandelijke zaak maakt tegen woordig groot gerucht te Nieuwkerke, arrondissement leper. De echtgenooten Lambot hadden een meisje van 15 maanden te voedsteren, behoorende aan eene dame D.... wonende te Pont-de-Nieppe (Noord-Frankrijk). Over eenige dagen kwam madame D..., te Nieuwkerke om haar dochterken te be zoeken. Zij bespeurde dat haar kind ee nen grooten afkeer voor Lambot toonde. Onder zeker voorwendsel trok zij het voesterkind terug en ging het oumiddelijk dooreenen heelmeesterdoen onderzoeken De doktor bestatigde dat het meisje nitt alleenlijk onteerd was door Lambot, maar dat de verachtelijke kerel het eene schan delijke ziekte had meegedeeld, waarvan hij sedert lang was aangedaan. Onmiddel lijk aangehouden, is Lambot ter beschik king van den heer prokureurdes konings van leper gesteld. Die schandelijke aan slag heeft eene diepe verontwaardiging op de Fransch-Belgische grens verwekt. Eene vrouw kwam vrijdag laast naar de markt van Antwerpen. Zij ging met andere landbouwers en boerinnen op het gekasseid gedeelte der baan, toen, een diensttrein van den buurt spoorweg aanstoomde. Op het geroep Daar is de tram verloor de vrouw het hoofd, sprong langs de verkeerde zijde op de ijzeren spoorbaan en werd door de lo- komotief geraakt. Zij werd een eind ver der geslingerd en stierf kort nadien. Drie visschers van Oostende zijn door de gendarmen naar de gevangenis van Brugge overgebracht, onder beschul diging van door middel van gaten te booren in eene sloep, deze te hebben doen zinken. Reeds verscheidene malen zijn zij voor den onderzoeksrechter ge bracht. Deze visschers zijn zaterdag mor gend, op bevel van de raadkamer dar rechtbank, in voorloopige vrijheid ge steld. Men spreekt, doch onder de groot ste voorbehouding, van een tekort dat zou ontdekt zijn in de voorzieuingskas van eene koolmijn eener naburige ge meente van Bergen. De zaak zoo reeds in handen van het parket zijn. Het tekort be loopt 76,000 fr. De slachtoffers van dien krach zullen vooral mijnwerkers zijn, Zijn de werkliê nog niet ongelukkig genoeg vraagt een blad, dat zij nog door schelmachtige aftruggelaars moeten be drogen worden. Een zestigtal ongelukki- gen, van Charleroi die geluisterd hadden naar een persoon, beweerende, wervin gen te doen voor Egypte, en hem elk een handgeld van 10 fr. hadden betaald, wer den opschandige wijze bedrogen.|Eenigen hunner had hij zelfs in kennis gebracht met een gewaanden ingenieur te Brussel doch eens daar, liet hij de ongelukkigen aan hun lot over. De werklié dienden eene klacht in en de aftruggelaar P. werd opgezocht en aangehouden. FRANKRIJK. Onlusten te Vierzon. De rechtbank te Bourges heeft uitspraak gedaan in de zaak der personen, aangeklaagd voor het plegen van geweld tegen de gendarmen te Vierzon en de rustige arbeiders, die niets liever verlangden dan het werk voort te zetten. De eerste belhamels, Bau- din, lid van den gewestelijken raad, en Rossignol en Féline, leden van den ge- meentenraad, zijn elk veroordeeld tot twee maaDden gevangenisstraf. Acht an-

De Denderbode | 1886 | | pagina 2