NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 24 October 1886, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, Hf0 2096. ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. EEN EDEL HERT. Galilée. Landbouw-onderzoek. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00.; Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique Suam. AELST, 23 OCTOBER 1886. Frankrijk. De Fransche Ka mer besprak dijnsdag het wetsontwefp op 'l lager onderwijs. De verdaging der bespreking werd gevraagd door M. Le Provost de Launay. M. Goblet minister bestreed het voorstel. De verdaging werd met 367 stemmen tegen 172 verworpen M. Steeg stelde voor de bespreking van 't bedoeld wetsontwerp bij hoogdringend heid voorltezetten. Aangenomen met 358 stemmen, tegen 161. De algemeene be spreking ving onmiddelijk aan. M. de Marzelle was de eerste optre dende redenaar hij herinnerde dat M. Goblet eens de kristelijke leering als te genstrijdig met de leerstelsels der lieden- daagsche maatschappij verklaarde. M. Goblet. Dat heb ik niet gezegd. M. de Marzelle. Gij hebt den val van Adam geloochend en dit maakt den grond slag uit der kristelijke leering. Gij be vecht de kristelijke leering en gij zult de jeugd in dien geest doen opvoeden en onderwijzen. Het volk heeft het geloof noodig. (Toe juichingen rechts gerucht links.) Het is hoogst tijd dat de schijnheiligheid in 't onderwijs verdwijne het zou beter we zen dat de republikeinen vlakaf de vrij heid van onderwijs weigerden, omdat zij strijdig is met hunne princiepen. Toe juichingen rechts uitroepingen links Men wil van de kinderen republikeinen maken en van eiken onderwijzer eenen kiesma kelaar. (Uitroepingen links.) Wanneer de socialisten waarover graaf de Mun eens sprak, eens aan 't bewind zullen komen, dan zullen zij de republikeinen mannen noemen die niet ter hoogte waren van hunne tijd, mannen van vroegere eeuwen. (Levendige toejuichingen rechts Van alle kanten. De sluiting. M. Keiler bestreed de sluiting door M. Mortillet gevraagd zij werd verworpen met 316 stemmen tegen 197. M. Compaye, republikein, verklaarde dat hij de scheiding van Kerk en School als het begin aanschouwde der scheiding van Kerk en Staat. Zij zal het werk van 1882 betrekkelijk de School bekrachtigen en dit werk zal een eerelitel blijven voor de republiek. (Toejuichingen links.) Frankrijk-Italië, M. de Mouy, gezant van Frankrijk bij het italiaansch gouver nement is te Rome aangekomen. De Opinione, het officieel orgaan van het italiaansche ministerie, volgt het voor beeld na der engelsche drukpers, die zich sedert eenige dagen onderscheidt door hare aanvallen tegen 't fransche gouvernement. Italië, zegt het hooger bedoeld blad, mag geen verdrag sluiten met Frankrijk op het oogenblik dat dees land de egyp- tische kwestie wil heropenen. Italië heeft geen reden om zich van het noordelijk Hoogduitsche novelle, Door L. M. 6* Vervolg. Ik heb u niet vergeten. Het schoon gebed van St-Bernardus [Gedenk, ogenadigstc Ifuagdwas voor u. Dit is juist mijn lievelingsgebed Heb dank, Frans, heb dank. Gij ziet, heer graaf, begon Friedbert, mijn jongen heeft een goed hert Hij heeft het grootendeels aan de paters te danken. God. hoop ik, zal ze er voor loonen Ik heb anders niet weinig ongerust geweest met dien jon gen.... Zie, mijnheer de graaf, (gemoogt het wel hoorcn, Frans, het is geene schand,) ik dacht altijd dat het een kind was gansch ver- schillig van andere kinderen Altijd met zijne gedachten weg.... altijd dwalen. altijd droo- men. God zij geloofd dat het goed uitgevallen is. Mijne nicht zou geerne uw werkhuis verbond af te scheuren, 'twelk den vrede waarborgt, en om niet hand in hand te gaan met Engeland, wiens politiek het evenwicht bewaart in de Middellandsche Zee. De bureelenFranscheder Kamerhebben eene kommissie benoemd om de voorstellen te onderzoeken, strekkende het eerste van eenen verblijftaks te doen betalen door alle de werklieden van vreemde nationaliteit in Frankrijk arbeidende het tweede, van den zelfden taks door alle de vreemdelingen te doen betalen het derde van te verbieden dat vreemde werklieden voor de werken door den Staat, de departementen en de gemeenten uitgevoerd, te gebruiken. Alle de kom- missarissen treden de twee eerste voor stellen bij en verwerpen het derde. Keizer Willem is donderdag morgend in goede gezondheid te Berlijn aangeko men. Hij werd ter statie des ijzerenwegs ontvangen door den bevelhebber der stad, den gouverneur, den bevelhebber der politie en den minister van oorlog. Holland-Rome. Z. H. de Paus heelt nog den zelfden voormiddag, op welken hij de Nederlandsche-Belgische pelgrims onder leiding van Rickers, ontving, kar dinaal Jacobini die nauwelijks te Rome was teruggekeerd, bij zich ontboden en met hem de voorstellen geregeld welke bij de Nederlandsche regeermg zullen worden ingediend ten aanzien van het herstel der diplomatische betrekkingen. Een turksche kommissaris Gadban- effendi is te Sofia aangekomen. Onmidde lijk werd met hem en de bulgaarsche ministers eene samenkomst belegd. De Turksche kommissaris drong aan op het verdagen van de vergadering der So- branjé en op het inwilligen der eischen van Rusland, daar de huidige gespannen toestand aller nadeeligst is voor de be langen van Turkije. De bulgaarsche re geering vroeg inlichtingen omtrent de zending van Gadban-effendi waarop deze ontwijkend antwoordde, in den zin dat Turkije de verzoening wil bewerken en een modus-vivendi tusschen Rusland en Bulgarie bewerken. Hij voegde er verder bij dat hij zich omtrent zijne zending niet verder kon verklaren, alvorens generaal Kaulbars gesproken te hebben met wien hij, volgens zijne onderrichtingen, moest samen werken. De bulgaarsche regee rmg antwoordde dat zij noch van den kant van Rusland, noch van dien van Turkije eenige inmenging met de bin- nenlandsche zaken dulden kon. Men bevestigt dat eene overeenkomst betrekkelijk de bulgaarsche kwestie tus schen Rusland en de Porte zou bestaan. Deze overeenkomst zou volgens de partij Zankoff de volgende hoofdhunten bevatten Rusland waarborgt het grond gebied van den Sultan, het vermindert de oorlogschatting en erkent het onbe perkt recht aan Turkije van de Darda- zien Ga seffens en vertroef niet le lang ik zal inlusschen de peerden doen zadelen, want biDnen eene halve uur rijden wij af. Frans zijn voorhoofd en zijne wangen wer den rood als vuur. Hevig begon zijn hert le kloppen.... in zijn binnenste woelde een hevige strijd. Wat staat ge daar nu te pralten, arme bloodaard, schertste de graaf. Maar kom, ik zal meê gaan, ge zult mij misschien nog iets leeren. FraDs klom met Lisa den wenteltrap op. Ge en hoeft, bij 'nen kunstenaar juist geene orde gaan te zoeken, zei, Frans, terwijl hij de deur van zijn kamerken open duwde.... Er is maar weinig te zien, zoo weinig zelfs, dat gij er maar amper van zoo ver kondet voor komen. Ik heb maar pas de schoolbanken ver laten. Ge toont u ootmoedig, Frans, en dit is meer dan alle kunst. Toon nu alles, alles wal gij hebt. Het is niet veel, meestal kleine schet sen, deels naar het leven en deels naar de uit vinding mijner inbeelding afgeschilderd... Ge ziel ik werk nu een3 met het peDsecl en dan weer met den beitel,... hel is om te verande ren. De zee en hare breede overs hebt gij vooral bestudeerd, zie ik. Elke schildering is levendig, naar de natuurMaar wat is dit nellen te versterken. Verder zijn de twee mogendheden tot accoord om desnoods gelijktijdig Bulgarie te bezetten. Onlusten in Ierland. Dublin 20 Octo ber. Deurwaarders, beschermd door 30 politie-agenten, hebben vruchteloos gepoogd over legaan tot de gerechterlijke onteigening van eenen pachter te Castel- view. (Graafschap York.) Het huis was gebarikadeerd. Toen de gewapende macht er in gelukt was, onder eenen stortregen van ziedende water, de beneden verdieping binnen te treden, bemerkte zij dat den trap die naar de hoogere verdieping leidt *\vas afgebro ken. Gaten in den plafond, lieten aan den pachter en zijne vrienden toe op de bin nendringers te schietendeze laatsten moesten zich verweideren zonder hun mandaat te hebben uitgevoerd. De bevolking van Castelview rond het pachthof geschaard, juichte de belegerden toe. China. De keizerin-regentes van China heeft aan Tsong-Li-Yamen bevel gegeven met Frankrijk te onderhandelen betrekkelijk den verkoop der katholieke kathedraal te Peking; hij heeft eene som van 3 millioen 150 duizend franks aange boden. Men zal zich herinneren dat deze kathedraal in de nabijheid slaat van het keizerlijke paleis te San-Haï en men, van uit hare torens, tot groote spijt en ergernis der Chineezen, zien kan wat er in het paleis gebeurt. Men moet waarlijk 'nen langoorigen schoolvos wezen om, gelijk den schrij- velaar uit t Verbond, op onze dagen nog te durven neërschrijven dat Galilée,op bevel der Kerkelijke Overheid van zijnen tijd, wreedelijk gemarteld is geworden om dat hij zegde dat de aarde rond de zon draait. Het is heden buiten kijf dat Galilée nooit is vervolgd geworden als bekwa men sterrekundige maar wel in hoeda nigheid van slechten theologant. Men zou hem, zegt Mallet du Pan, de beroemde protcstantsche schrijver, heel gerust de wereld laten doen draaien hebben, indien hij zich met de uitlegging des bijbels met bemoeid had. Dit schrijven wordt door alle ernstige geschiedkundigen bij getreden. En nu wat de wreede martelingen be treft die Galilée zou te verduren hebben gehad, en waarover de (liberalen gedurig met zooveel medelijden spreken, moet men den gemartelde zelf aanhooren In eenen brief van Galilée bewaard ter keizerlijke bibliotheek van Parijs (Januari 1634) leest men Ik ga nu tot het onderwerp van uwen brief over, en, willende de vragen be- antwoorden die gij mij reeds verschei- dene malen, gesteld hebt betrekkelijk voor iets Eige brengt mij schier in verlegen heid. Hoe zal ik het heetenik weel het zelf bijna niet. Het iseen stuk van mijn hert, zal ik zeggen. ...T ",Ee°6 "ido te meer om liet le kennen. Welnu Ach, God spreek daar niet van. Neen,neen Zijl nu niet koppig Frans Omdat gij het dan toch wilt Ziehier en luister Ziet gij dien eik, met zijnen krach- tigen hoogen siam, zijne breede takken met groote bladeren, waar tusschen hier en daar een dorre twijg Dat is de mensch in zijne volle levenskrachtgroot en sterk gebouwd, vol wils- en zielekracht, maar tevens ook aan zorgen en kommernissen onderhevig dat zijn de dorre dakken in te leven. Gij ziet den klimop die met honderden ranken, als met zoovele armen, den eik omstrengelt. Een jeugdig malsch gewas, dat altijd groen blijft, dan zelfs als de koude winlerwmd door den boom zijne kale takken huilt. Dat is de vrouw aan de zijde van den man. In de schaduwe bloeien kleine geurige cyclamenbloemen. Ik had ook wel, in hunne plaats, nederige veldviooltjes kunnen schilderen, maar cyclamen, ho, die vind ik onvergelijkelijk schooner en zachter Wat bedieden die cyclaambloemtjes Ik stelde ze mij voor als stille kleine levensvreugden, die de mensch alle dagen op de ongelukken die ik heb te verduren gehad, kan ik u slechts, in 't kort, zeg- gen, dat ik, Gode zij dank, sedert vele jaren geene betere gezondheid genoten heb dan na mijne daging te Rome. Ik heb vijf maanden in 'tgevang gehouden geweest ten huize van den gezant van Toskanen, die, even als zijne vrouw, mij aanzien en behandeld heeft metzulk eenen groo- ten blijk van vriendschap gelijk hij het nooit beter tenopzichtevan eenenzijner naastbestaande zou kunnen doen. Na de afdoening mijner zaak, ben ik ver- oordeeld geweest tot eene vrijwillige gevangenzilting naar vrijen keus van zijne Heiligheid. Gedurende eenige da- gen was dit gevang het paleis en de tuin van den groot-hertog tot La Trinité du Mont. Daarna heb ik dees verblijf verruild legen het huis van Mgr den aartsbisschop te Sienna, waar ik vijf maanden verbleven heb in gezelschap van pater Sint-Iré en in onophoudende bezoeken van wege den edeldom dezer 0 stadbus niets geleden hebbende in de twee zaken die wij alleen boven alle de anderen moeten liefhebhen, ik wil zeggen 0 in het leven en in de eer integendeel, er onder deze beide opzichten tegen bevei- ligd wezendeDe afwezige vrienden moeten zich met deze generaliteiten be- vredigen, want, alle de voorvallen, die in groot getal zijn, overschreiden te veel de grenzen van eenen brief.... Zietdaar de letterlijke vertaling van eenen eigenhandigen brief dien Galilée aan een zijner vrienden schreef Zonderlinge gemartelde, hij die zijne dagen slijt te midden van alle de genoe gens en wellusten des levens En dan durven de liberale volksbe driegers nog beweeren dat Galilée alle de pijnen en folteringen van eene lang durige martelie heeft te verduren gehad, en dat alleenlijk omdat hij had houden staan dat de aarde rond de zon draait, 't geen overigens Copernic, een katholieke priester, reeds vóór de geboorte van den zoogezegde gemartelde Galilée had uitge roepen en later in een boekwerk, in 1543 verschenen, bevestigde Wij hebben deze regelen niet geschre ven om de liberale logenaars en volksbe driegers tot inkeer te brengen, neen, men zou veeleer de zon in maan veran deren dan hen alle die dwaze vooroor- deelen te zien verlaten waar nog slechts gepatenteerde dommerikken kunnen ge loof aanhechten Schier geen dag gaat voorbij of de liberale drukpers eischt dat het katholiek ministerie de militaire lasten nog zou verzwaren. De eerlooze Étoile Beige vooral onder scheidt zich door een onophoudend aan dringen. Nu heden eischt zij nieuwe fortenen kasteelen en daarbij nieuwe kanons, en drukt de hoop uit dat de Troonrede een volledig ontwerp van heroprichting onzer zijnen weg ontmoet, indien hij zich de moeite geeft ze maar te willen zoeken. En dat graf daarop den achtergrond?» Het is het graf mijner moeder. Elk mensch komt droefheid tegen in zijn leven. Zoo was het ook met mij. Ge moest me dat beeld verkoopen. Zijne schoone bediedenis treft mij. Ge weet.... het is een stuk van mijn hert, daarom Welnu, laat me dan toch een klein, zeer klein stukje van uw herte vragen geef me dan maar de teekening in potlood. «Ik kan nietkies eene andere schil dering. Neen, de deze en geene andere verlang ikZiedaar, ik geefu mijnen gouden ring! Het doet mij pijn Maar iets dat mij zoo nauw op het hert ligt, neen, dat kan ik niet verkoopen. Ei verkoopen Gij geef mij de schilderij, en ik geef u mijnen ring. De belooning is schoon. Welaan dan Ik dank u, Frans, voor uwe gift, maar bijzonder voor uwe achliog En nu, vaar wel, Frans vergeet mij niet Eu zwijgend daalden de twee gelukkige jon gelieden den kleinen wetellrap af. Welnu, Lisa, riep graaf van bene den, hoe hebt gij die kleine goudmijn ge- militaire instellingen zal aankondigen. Men weet het, de liberalen wenschen niet beter dan dat het katholiek minis terie de militaire lasten zou verzwaren, omdat het, aldus handelende, zijne plech tige beloften zou miskennen en zich on betwistbaar de vijandschap des volks op den hals halen..,. Maar't zal mis zijn, heeren liberalen En nu de vraag Wie zijn de militaris ten die ons onder 't regiem van den sabel zouden willen verpletteren?... Wij laten de antwoord aan onze geëerde lezers over. De Moniteur komt de lijst af te kondi gen van de normalisten die dees jaar het diploma van onderwijzer of onderwij zeres hebben verkregen. De 47 lagere normaalscholen die in ons klein landeken bestaan, hebben 1112 leerlingen lot het exaam aangeboden. Slechts 23 werden afgewezen, of beter gezegd, behaalden eene min of meer lange buis... in?nIg-e is dus .verriJ"kt geworden met 1089 nieuwe kandidaten-onderwijzers.... Men zal er weldra destraatkunnen meê kasseien... De Patriote zegt datbet eene plaag is nog erger dan deze der sprinkhanen in Egypte. Waarlijk wat gaat er van al die jonge lingen en maagden (stijl Dendergalm) ge worden, die lang, ja, jaren lang, naar een or.derwijzersambt zullen moeten zuchten En zeggen dat er toekomendejaar wéér zoo een volle regiment zal bijkomen Spijtig is 't dat er voor hen ook geene wachtgelden bestaan.... of dat men hen niet franco naar 't luilekkerland kan zen den De katholieken moeten toch door trokken schobbejakken, ja, schelmen wezen om te durven eischen dat men ten minste den helft der normaalscholen zou afschaffen. te Aalst. (Vervolg). Dc heer Melckebeeck van Lede vraagt eene vermindering in de kosten van vervoer van het veevoeder eu van alle landbouwvoortbrensels Hij vraagt de gelijkstelling van alle statiën des ijzerenwegs ten opzichte der kosten van het vervoer der houillekolen. De heer senator Leirens doet bemerken dat de lage prijs waarvan zekere statiën genieten slechts een maatregel van verweer is tegen de fransche kolen die er per water goedkooper geraken. v De heer Melckebeek vraagt bet inkomrecht op het vreemd vee de vreemde iandbouwvoort- brengscls. Hij sluit zich aan bij de gedachten uitgedrukt door den heerVaerman. En nu staat de groote man op M. Valeru Cumontnijveraar, koopman en voorzitter van hel officieel Landbouw-Comiteil. Hij komt verkla- vonden Ge zijt wel wat lang weggebleven maar jonghedenEn nu, in den zadel, het is hoog tijd we zullen nog in den maneschijn moeten rijden... Vaarwel, goede Friedbe-t in hoop dat we elkander nog dikwijls zullen weerzien, op de wilde geitenjachl. Met het jachtgeweer in de donkere bosschen en tus schen de breede bergkloven, daar is hel voor ons feest. Zoo heeft iedereen al iets een soort van mannekensboek zal ik zeggen waar hij zijn verzet in vindt, niet waar jonge meesier Iemand die lezen en denken kan en heeft zelfs geen heel boek noodig, en eukel blaadje maar het moet een gouden zijn uit is hem genoeg. Het is waar,viel Lisa in, terwijl zij bloosde, op een blad slaat dikwijls meer dan in een heel boek. Ik heb er zoo een gevonden en voor gansch de wereld sta ik bet niet af.... Hoor eens, Frans, we moeten vertrekken, te Bremtenstein kuni gij uwon eik meteiloof en cyclamen komen weerzien. Zoudt ge met den beer graaf niet een een eindje mederijden vroeg Friedbert. a Een goed gedachtzei Frans, ik ga seffens den bruine zadelen. Wonder toch, dat ik zelf dat gedacht Hiel kreeg.... Binnen eenige oogenblikken hen ik terug. W«ROT YOORTGBiST.

De Denderbode | 1886 | | pagina 1