ren (in het fransch)dat het katholiek ministerie loffelijke pogingen doet om de crisis te bestrij den. Voor M. Cumont bestaan er 2 middelen om de crisis te bestrijden. 1* Inkomrechten, doch die mogen er niet komen. (Gij hoort het boerkens.) Men zou daardoor het volk verhongeren. 2* De huurpachten verminderen. M. Verbruggen (van Hautem) antwoordt Maar mijnheer, gij schijnt geenc de minste begrippen van de zaak te hebben. Indien gij de vermindering der huurpachten als bestendig hulpmiddel aangiet, verslaat gij niet dat de verkoopprijs van den grond in dezelfde even redigheid van het verlies zal dalen. Ik beproef hel met goederen in Frankrijk die ik ken. Iedere vermindering van pacht is een verlies van waarde voor den grond, eene verarming voor ons land. M. Cumont, (verstandiger als iedereen, dat weel men,) begint te brabbelen. Hij is wezent- lijk ontzet. Zulk een kaakslag omvangen van eenen goeden vriend als M. Verbruggen van Hautem, 't is te grof Doch nu staat M. Voerman op en antwoordt Mijnheer,gij denkt dat de inkomrechten er niet moeten zijn. Ik wil uw gedacht bijtreden doch op voorwaarde dat men alle inkomrech ten afschaffe die de nijveraars bevoordeeligen. Gelijkheid voor allen, ik ben van uwe gedacht. M. Cumont verandert van kleur. Dal verslaat men. M. Voerman. Gij zijt slechts tegen de inkom rechten omdat zij het volk zouden verhongeren. Doch het tegenovergestelde is bewezen in Frankrijk, in Duitschland, bij onze geburen. M. Cumont. De princiepen, de princiepen M. Voerman, 't Is bewezen. Wat kan men meer zien. Algemeenc toejuichingen en handge klap in het publiek M. Cumont. De princiepen, ik heb mijne prin ciepen willen loonen en daai meé alles. Het algemeen gevoelen is dal M. Cumont daar op eene twijfelachtige wijze de princiepen van de hooggeleerde gezindheid der lichtvrienden is komen verdedigen.Wij voegen er niels bij en laten elkeen denken wat hij wil over dien fenix. Eene bemerking slechts als alle boeren de rechten op vreemd vee en andere produklen vragen, dan komt M Cumont, voorzitter van het Landbouw-Comiteit, hun tegenspreken, hij nijveraar in wiens belang zware rechten be staan. M. Coppens, burg. te Meire. Ik deel de gedachten uitgedrukt door M. Vaerman. Mijnheer Callebaut Karet-Lodeuiijk, land- bouwstoker te Nieuwerkerken sedert 1842. Getuige komt vragen dat bet verschil van 15 °/o ten voordeele van den kleinen landbouw- stoker door de accijnswetten in de ontvaogst der rechten toegekend, zou worden veigroot. Het verschil zou moeten zijn van 25 s/0, anders gaal de landbouwstokerij ten onderen. M. Callebaut voegt zich bij de gedachten door M. Vaerman nitgedrukl. Mijnheer Van Lancker (Lede.) Mijne gedach ten zijn wonderwel door M. Vaerman uitge legd geweest. De rechten moeten er komen. Mijnheer Coppens, burgemeester te Lede, drukt bijzonder op de rechten op het vee, om dat de veeteelt de bijzonderste nijverheid is zijner omstreken. Men heeft ons altijd ge zegd de granen kunnen wij in Belgie niet meer winnen, kweekt vleesch wij hebben het ge daan, en waar zijn wij nu met ons meerschen, klaver en koeien. Men heeft ons dan geroepen Dommerikken plant groecsels. Wij hebben onze landerijen herschapen in groenseltuinen. De ajuin is niets meer weerd het inlandsch vlas is verstooten. Wij hebben den vooruit gang gevolgd en men helpt ons niet. Wij vra gen de inkomrechten als eene laatste hoop Want, sedert eenige jaren, is op onze eer tijds zoo rijke parochie de miserie groot onze pachters (al de gebruiken zijn klein) werken zich dood om een werkman te sparen. Hel gevolg daarvan is dal de arme menschen zonder werk zitten. Ook lijdt de landbouw- werkman veel Er is geen werk op den buiten. De lounen zijn noglhans niet verminderd het geen te vreezen was. De arme menschen van Lede zoeken hun ne toevlucht in de landverhuizing. 150 [man nen ongeveer gaan jaarlijks den zomer door brengen in Frankrijk vanwaar zij een beetje geld en veel slechte gewoonten meébrengen. Men drinkt te veel te Lede, bijzonder te veel genever. Er zijn 116 herbergen. De achtbare burgemeester drukt op de vol trekking der buurtwegen,en de afschaffing van het gemeenzaam fonds. De hospiciën zijn te Lede goed bezorgd, de gemeente heeft ze groolelijks te danken aan de edelmoedigheid van eenige christene per sonen. De heer Verbruggennotaris te Hautem, vraagt dat men eene wet zou stemmen om de vervalsching van verschilligen aard der eetwa ren, veevoedsel, scheidkundige mesten enz. te straffen. M. Monfils, schepen te Aalst, is juist van hetzelfde gedachthij handelt over verschei dene praktische middels om dit doel te berei ken. De vervalschingen van allen aard, bijzon der van sterke dranken, en meststoffen zouden door de wel op strenge wijze moeten gestraft worden. De H. Monfils dringt op de noodzakelijkheid van de inkomrechten op het vreemd vee, en bijzonder op het vreemd graan. Een boer kan geene granen missen in zijne zaaiverdeeling. Men zegtbreidt de hove- nierderij uit. Doch hoe luttel men dien raad gevolgd heeft, heeft men reeds dit eertijds zoo bloeiend vak bedorven. Voor het onderwijs deelt M. Monfils teene- maal de denkwijze van den heer Vaerman. M. Podevyn Petrus, hovenier te Aalst, ge bruikt vier hectaren land waarvan een bectaar zijn eigendom is. Dat de landbouw verbeterde, hetgeen slechts door herbloeien der granen- teelt kan gebeuren, de hovenierderij zou ook hernemen. Tegenwoordig planten de boeren te veel groensels,de concurrentie vermeerdert, en de prijzen vallen schrikkelijk af. Getuige gebruikt veel werkvolk. Hun toe stand is beter dan over een 20tal jaren. Zij winnen bij hem een frank en de kost. Hij wit geene landverhuizers. Hij gebruikt zijn werk- vol gestadig winter en zomer. M. Podevyn is een vooruitstrevende hovenier en hij roemt zich over dien titel. Hij verheugt zich over het nieuw stadsreglement over de hop, dat eindelijk aan dit gewas zijne oude faam zal wedergeven. Daar de reputatie van onze hop zoo zeer is gedaald, zijn er te veel makelaars tusschen den boer en den koop man. De groole winst is schier altijd voor dezen laatsten. De boer zou moeten kunnen verkoopen aan de markt zelve hetgeen voor zeker zal gebeuren, indien onze hop in faam aanwint. M. Van Weyenberg, landbouwsloker te Hael- tert. De belangen der kleine stokers eischen eene krachtdadige bescherming. Het getal der kleine nijveraars die uilsluitelijk landbouw- nijveraars zijn is, in onze omstreken, gedaald tot twee. De groole stokers door de volmaakt heid hunner werktuigen, door de goedkoope waren die zij als gronrfstof hunner bewerking mogen gebruiken, verpletteren deu kleinen sto ker aan wien die macbienon en die granen zijn verboden. De heer Van Woyenberg vraagt gelijk M. Callebaut, dat het verschil tusschen de rechten door de kleine nijveraars en de groote betaald tot 25 °/u worde verhoogd. De heer Van Weyenberg gebruikt 4 hectaren, alle do afvallen zijner stokerij worden door hem opzijn eigen pachthof genuttigd. Hij heeft 4 goede werklieden. Hij drukt op zijne beurt op de vervalsching der koopwaren, en bijzonder der sterke dran ken. Men zou moeteu kunnen de vervalschte dranken in de herbergen aanslagen Er beslaan te veel herbergen en kroegskes, de getuige zou geen vijand zijn eener vermin dering der herbergen zooals dit in Holland ge beurt. De zitting wordt geheven rond 2 uur. Ziedaar de trouwe spiegel d6zer zoo belang rijke zitting. In later nummers zullen wij terugkomen op de bijzonderste punten, eu zullen wij gevolgen trekken uil de getui genissen onzer landbouwers die zaterdag heb ben getoond hoe grondig zij hunne zaken heb ben naargezien. HANDEL EN NIJVERHEID^ Papierglas. Aan de japansche nij verheid schijnt ietst gelukt te zijn, dat tot dusver door de europeesche te vergeefs is beproefd het verveerdigen namelijk van eene soort van papier, zoo doorschij nend, dat het voor glas kan dienen. Ons decalqueerpapier moet, in vergelijking van dit japansche papier, als een modder sloot zijn bij een helder water. Hel papier glas word uit de vezels van japansche planten bereid en daar het a zijn karakter van papier getrouw, buigzaam en plooi baar is, kan het goede diensten doen ten behoeve van de photografie op verre ontdekkingsreizen en bij al zulke gelegen heden. waarbij een gebroken glas een ongeluk is. Vrijwilligers met premie. Een koninklijk besluit van 1 October, stelt de vergoeding voor de vrijwilligers met premie vast voor het dienstjaar 1886- 1887, beginnende met 1 October 1886 en eindigende op 30 september 1887, als volgt Degenen, die zich verbinden voor een milicie-tijdvak, aanvangende op 1 October 1887, ontvangen 1600 fr. Die welke andere vervangen, of eenen diensterm overnemen voor de. 1* lichting (de leste) ontvangen fr. 1600 2* 1400 3® i 1200 4* 1000 5® i 800 6® 600 7® 400 8" 300 Deze vergoeding is betaalbaarals volgt S 5 1600 500 500 550 250 1400 200 400 550 250 1200 200 300 450 250 1000 150 300 300 250 800 150 150 250 250 600 100 250 250 400 100 150 150 300 100 100 100 Behalve deze vergoeding trekken de vrijwilligers met premie nog eene bijge voegde solde (haute paye) van 10 centimen voor eiken dag dienst. Deze solde wordt hen echter in geval van slecht gedrag af gehouden. De korpsoversle geeft onmid delijk kennis aan den minister van dezen maatregel, indien hij het noodig heeft geoordeeld toe te passen. Indien de vrijwilliger zijn gedrag betert, kan die solde hem terug geschonken wor den, wanneer hij zich gedurende 6 maanden goed gedragen heeft. De miliciaan, die zich wil doen vervan gen, of zijne vervanging door het depar tement van oorlog wil doen bezorgen, moet naar de voorschriften der wet in de kas van den ontvanger der registratie eene som storten, gelijk aan die welke door art. 1 aan den vrijwilliger met pre mie wordt toegekend. Brusselsche leeningen. De konversie die door den brussel- schen gemeenteraad gestemd is, komt door de Bestendige Deputatie met 4 stemmen tegen 3 verworpen te worden. De Deputatie vindt onder anderen hel tijdverloop der uitdelging te lang. De Patriote aanziet de beslissing der Deputatie als een list, en niets dan een list. De Deputatie wil de liberale partij ver lossen van den doorn dien zij zich in den voet heelt getrapt en de verantwoorde lijkheid aan 't ministerie overlaten. Hoe eerlijk zijn toch de liberalen Maar 't zal niet lukken. Van de tien gemeenteraadsleden die tegen de konversie hebben gestemd, heb ben er 8 hun ontslag aan M. Buis toege zonden. Het kiezerskorps zal dus ook geroepen worden om over de kwestie uitspraak te doen. met hare oud-vriendin J., bracht onlangs ter kennis van al wie het hooren wilde, dat J. zich aan eene operatie a la Rodelet had plichtig gemaakt. Dat kwam ter oore van het parket, welk een onderzoek instelde. Het meisje B... hield haar gezegde staan zij had zelve J... bij twee vroed vrouwen gebracht, D. S... en B.genaamd. Deze hadden de plichtige bewerkingen gepleegd, die tot den gewenschten uitslag geleid hadden. Het is een gehuwd man, zekere V. C..., die de gevraagde som, 500 fr. zou gegeven hebben, Dientengevolge zijn alle vijfdepersonen in die schandelijke zaak betrokken, voor de rechtbank moeten verschijnen. De uitspraak zal slechts later plaats hebben. Twee potretverkoopers de St-Hui- brechtsgaanderij zijn door het beroeps hof van Brussel veroordeeld elk tot 15 dagen gevangenis en 100 fr. boete, om onzedige beelden ten toon en te koop ge steld te hebben. Elisa Dandelin. heeft volledige beken tenissen gedaan nooit kende zij Mej. Alba noch M. Arasse, 't Is Delanuoy die de diefstallen bedreef en die haar het ge- stolene geld en waarden te bewaren gaf. Men weet dat deze zaak den 2 November aanst. voor het Assisenhof der provincie Antwerpen zal opgeroepen worden. De- launoy behoort tot de iogie advies aan Den Dender galm, KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgerwacht. De niet-aktieve bur gerwacht van Geeraardsbergen en die van Zele zijn beiden ontbonden om onmidde lijk op aktieven voet ingericht te worden; zij zullen elk een bataillon van 5 kompa- nies vormen. KIESKRONIJK. Men schrijft ons uit Brussel dat de Onafhankelijkèn, nu de kandidatuur Ron- vaux verdwenen is, niet zullen optreden. RECHTERLIJKE KRONIJK. Een belangrijk proces is woensdag morgend voor de korreklionneele recht bank van Gent opgeroepen. Een meisje, B. genaamd, in eenen twist PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Lecler, pastoor te Vloer- zegem is pastoor benoemd te Melden, en te Vloerzegem vervangen door den E. H. Liefmans onderpastoor te Nevele. KERKELIJK NIEUWS. KERK H. JOZEF. Voorbereiding tot den Jubilé. Ter gelegenheid van den feestdag van Allerheiligen zal de Jubilé gevierd wor den in de Kerk van den H. Jozef. De voorbereidende onderrichtingen en ser- moonen zullen gedaan worden door de Eerw. Paters Capucienen van Brussel, Woensdag 27, opening om 8 ure 'savouds. De volgende dagen onderrichting onder de mis van 5 1/2 en 8 ure. Des avonds sermoon om 8 ure. Kaatspel, -Houtmarkt. Zondag 24 October. Om 2 ure namiddag. Groote decisie voor de Stad. Pros. Verbraekel, tegen Aug. De Haeck. allerhandëTnTeuws. 't Bestuur van 't Land van Riem ver zoekt ons te willen aankondigen, dat de derde en laatste vertooning van het lyrisch drama Iwein van Aalst zal plaats hebben ten Sohouwburge dezer Stad, Zondag24 October, om51/2 ure 's avonds. Voorbehoudene plaatsen aan fr. 2,00 zijn van heden verkrijgbaar bij M. Arys, Voorzitter der Maatschappij. De eerste werken, namelijk het delven van grachten voor de grondleg ging der gebouwen op de oude Zate, zijn reeds aangevangen. Eer een jaar zal ver- loopen wezen,zalldeze nieuwe wijk bijna gansch voltrokken zijn. One Belfort. Een onzer geëerde abonnenten vraagt ons of wij de namen niet kennen <)er twee graven van Aalst wier beelden geplaatst zijn in de Gothische nissen aan den voorgevel van ons Belfort. Ziethier wat de heeren Frans De Potter en Jan Broeckaert diesaaugaande schrijven, in hunne Geschiedenis der stad Aalst Het Belfort waaraan in 1407 begonnen werd, heeft zegt Schayes, veel gelijkenis met degene van Lieren Nieuwpoorthet bekleedt, eenigszins vooruitspringend, den zuidwesthoek van hel stadhuis, en bevatnagenoegopdehelftzijnerhoogte, twee Gothische nissen in welke de beelden staau van twee krijgers, die o ieder een schild met de wapens der stad vasthouden. Deze beelden stellen eenen graaf van Vlaanderen en eenen graaf van Aalst voor, en werden gebei- leid door Jan van Cutseghem. De reke- ningen behelzen geenen afzonderlijken post van uitgaaf deswege, doch in de ft gene van 1420-1421. zien wij, dat ze door Joost den schilder, te samen met het O. L. Vrouwenbeeldgestof- feerd werden. Onder de nissen leest men de leus Nee spe nee metu (Noch door hoop noch door vrees), tusschen welke spreuk het jaartal 1200 in arabi- sche cijfers voortkomt, De geschied- schrijvers hebben over deze kenspreuk allerhande gissingen gemaakt, eu er niet eens aan gedacht, dat zij die was van Philip II, vermoedelijk op den stad- huistoren gesteld ter herinnering aan zijne inhuldiging als graaf van Aalst, in 1555. De electrische mensch. M. Leonini, de beroemde amerikaanschesnel- looper, zal morgen Zondag 24 October, om 3 ure des namiddags, op 't Esplana deplein, zijne loopvertooning herhalen. Groot concert voor harmonie. Kunstboter. Volgens M. Bergé, de gekende chimist en oud-lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers te Brussel, bestaat er geene kunstboter; 't is eenvoudig eene vindingrijke bena ming er door de vervalschers aan gege ven. Dees voortbrengsel verdient alleen den naam van vervalschte boter, aange zien alle die zoogezegde soorten van boter, uit niets anders samengesteld zijn dan uit roet en wat olie van arachide te samen doorwerkt, en geverfd bij middel van roueou in rotten pis opgelegd.... En die vuiligheid verkoopen dc bedriegers voor echte boter X© Denderliaiitcm, Sti- chelen, bij den landbouwerDomien Taele- man, staat op 't oogenblik eenen appelaar die reeds rijpe vruchten heeft gegeven, in vollen bloei. Men bemerkt ook ver scheidene reeds goede gevormde appel tjes ter grootte van eenen knikker. De maatschappij Vooruit te Gent, heeft hare statuten aan de regeering over handigd en is thans wettig erkend. Vooruit heeft een buitengoed gekocht, om eene inrichting voor de socialisten van te maken. Ran plan-plan. Een omzendbrief van den minister van oorlog kondigt aan, dat de trommelaars in al de iinieregimen- ten hersteld zijn. Wat tot hiertoe gedaan werd, waren enkel proefnemingen. De brief zegt dat deze maatregel geno men werd, om den stap der soldaten re gelmatiger te makei;. Misdaden in en rond Brussel. Wij hebben weêr een aantal misdaden te Brussel aan te teekenen 4° Een lijk werd te Molenbeek opge- vischt. De handen van den drenkeling waren met eene dunne koord bijeen ge bonden. 2° Een diefstal werd bij middel van braak gepleegd in de Fakteurstraat. De dieven maakten zich meester van eene som van 1400 fr. in bankbiljetten en goud. 3° Eene poging tot diefstal werd ge pleegd bij eenen schoenmaker der Ruys- broeckstraat. 4e In de Pastoorsstraat werd een kin derlijkje gevonden. 5® Bij eenen huurhouder der Rogier- plaats werd een peerd en rijtuig gestolen. 6C De peerdendief wist 's morgends bij eenen kruidenier eene som van 50 fr. af te truggelen. 7® In den Cirk stool men uit den zak van eenen der toehoorders eenen porte- monnai met 100 fr. 8e Alexianenstraat werd een persoon, die laat naar huis kwam, door nachtloo- pers aangevallen, zijne zakker, doorzocht en met slagen en stampen overladen. Enz., enz., enz. Woensdagavond, ten 9 ure, ont stond er brand te Borgerhout, in een ge bouw, bestaande uit woning en magazijn, gelegen op de binnenplaats der Prinsen straat, n. 80. Het huis is bewoond door M. Cordier en het magazijn was opgevuld met erin vêgetal, genaamd piassava, waar van grove borstels worden gemaak. Deze stof wordt in dit magazijn gezui verd gedroogd en bewerkt. De brand ont stond in de droogkamer. Het vuur nam spoedig eene groote uit breiding. De vrijwillige pompiers der gemeente, onder het opperbevel van M. J. Nuyts, kwamen onmiddelijk met twee brandspui ten aangesneld en vielen het vernielend element aan. Ook de overheden en de policie bevonden zich weldra op het too- neel der ramp. De pompiers hebben bijna gansch den nacht gewerkt. De burgemeester en de overheden ble ven tot 2 ure en de policie heel den nacht ter plaats. Donderdag morgend was eene brandspuit nog werkzaam. Het gebouw werd totaal vernield. De koopwaren en demeubelen werden gered. De schade en de oorzaak van den brand zijn nog niet gekend. Alles is verzekerd door de maatschap pijen Helvetia en Escaut. De koopwaar hoort toe aan MM. Le Cluys en Machiels. Er zijn bij deze ramp geene ongelukken te betreuren. Dank aan den iever van het pompiers korps is men er in gelukt te beletten dat de brand eene grootere uitgebreidheid zou hebben genomen. In een winkel der Minderbroeders straat te Antwerpen, had woensdag na middag, omtrent 5 ure, een stoutmoedigen diefstal plaats. De voordeur van dit huis staat altijd opeu. Een onbekende, die deftig gekleed was, begaf zich naar de tweede verdieping en onderzocht er de kamers, Toen hij aldaar door de meid verrast werd, zegde hij, schijnbaar ver stoord 't Is schande iemand zoo lang te laten zoeken. Ik zoek al een half uur naar de kamer van den luitenant, en er is hier geen luitenant te zien.» Dit zeggende daalde hij beneden en verdween. De meid was zoodanig ontsteld, dat zij niet eens aan diefstal dacht. Toen de vogel was gaan vliegen, vertelde de meid aan de dame van den huize wat er was voor gevallen. Er werd onmiddelijk een onder zoek op de bovenkamers gedaan en men bevond dat de onbekende hier een gouden dameshorlogie, een zilveren vergulden ketting, drie paar oorbellen, een halsnoer twee armbanden, zilveren spelden en eenige faux-cols de beste uit den hoop had meêgenomen. Uit het koffer der meid werd eene som van 18 a 20 frank gesloten. Een der armbanden draagt de initialen der dame E. V. De policie on derzoekt de zaak, L'Ami de L'Ordre zegt dat de libe ralen op 3 November op nieuw komen manifesteeren te Namen zij gaan ander maal naar M. Ronvaux, om de bloemtui len terug te halen, die ze over eenige dagen gebracht hebben. In plaats van te zingen rendez-moi mon cochon, s'il vous plait, zullen zij zingen rendez-nous nos bouquets, s'il vous plait. Dr Toton (draai- top), zal terzelfdertijd civiellijk begraven worden. Arm CompromisDe burgemee ster van Fleurus, die deel maakte van het fameus verbond, heeft in zijnen gemeen teraad voorgesteld de wet van 1884 toe te passen, Men ziet, het arm compromis brokkelt meer en meer af, en er blijven nog slechts puinen van over Zondag is er brand uitgebersten in eene danszaal te Marenne. waar men ter gelegenheid van eene kermis volop feest vierde. Het plafond der zaal brandde eer men iets ontdekte en nauwelijks waren de dansers buiten of het dak stortte in. Er zijn geene ongelukken te betreuren, maar de stoffelijke schade is zeer groot, daar behalve het gebouw ook de schuren met den oogst vernield werden. Men denkt dat er eene misdadige hand in 'tspel is. Een diefstal van ongehoorde stout moedigheid is Zaterdag avond op den spoorweg te Charleroi gepleegd. Op den trein, die ten 11 ure 's avonds van Parijs aankomt, is een baal kostbaar weefsel uit den fourgon gestolen. Er werd ook eene kist openbroken, die horlogies bevatte, doch er was niets uit verdwenen. De diefstal moet gebeurd zijn tusschen Mar- chienne-zone en de Samber, waar de trein zijnen loop moet vertragen. Daar ten minste heeft men de looden zegels der douanen gevonden, waarmee de fourgon gesloten was. Vergiftigingen te Luik. Er is over eenige dag6n gemeld, dat een soldaat in eene herberg komende, vergif in het bier van eenen ambte naar geworpen had, en deze. zijn glas ledigen de, in '1 verschrikkelijkste lijden stierf. De ontroering door deze misdaad in de stad veroorzaakt, is nog niet bedaard, en reeds heeft men er eene tweede vergiftiging aan te teekenen, die niet minder opschudding heeft verwekt De kleine Gorez, 14 jaar oud, had op de foor zoogenoemde souiisses de Boulogne gekocht, en sedert dat hij ervan had geëten, was hij ern stig onpasselijk geworden. Hij klaagde over buikpijn en braakte onop. houdelijk. be ouders schreven die onpasselijk heid toe aan het rooken van pijpen of cigaren en namen er weinig aandacht op Toen hij ech ter zieker werd, ontboden zij den dokter. Deze meende eerst, dat de kleine aan de ty- phuskoorts leed, maar ontdekte bij nader on derzoek dat de jODgen vergiftig was. Ondanks alle toegebrachte zorgen stierf hij donderdag middag. Tot nu toe, zegt de Gazette ie Liige, is bet niet officieel bewezen dat het eten der saucisscs den kleine zou vergiftigd hebben, doch bel is zeker dat meerdere personen, onder anderen de juffers D. de cchtgenooten Gus- tave T.. die van het zelfde vleesch aten, allen min of meer ernstig ziek zijn geweest. Wat er van zij, het gerecht heeft eene razzia bevolen en verscheidene zakken, bevattende vele duizende saucisses, in beslag genomen. Het genoemd blad maakt de aanmerking, dat de beenbouwers het versche vleesch niet mo gen verkoopen, zonder den stempel van den keurmeester, terwijl het vleesch van dieren, in andere steden geslacht en bereid, zonder onderzoek in den handel wordt gebracht. Een dominé. Een oude protestant- sche geestelijke stierf te Paturages. Hij huisde in eene meer dan zedige woning. Toen de inventaris van zijne meubels werd gemaakt, vond men niets dan aene vermolmde kas, eene withouten tafel en eenige kreupele stoelen. In de kas had men eene schuif geopend, waarin men geen geld vond, maar wel een testament, hetgeen deed veronderstellen dat er zeker fortuin moest zijn. De vrederechter ontdekte echter tus schen de schuiven en den wand der kas, stapeltjes met goudstukken, een rol titels enz., ter gezamentlijke weerde van 28,000 fr. De goede grijsaard, zegt de Tribune de Mons, leefde van ontbeeringen, maar liet hij testament die 28,000 fr. aan de onge- lukkigen, onder ander aan twee gebrekke- lijken, waarvan een die den kanker aan het aangezicht heeft en bij hem verzorgd werd. Zijn eigendom, eene hoeve, zegt men, heeft hij aan zijne bloedverwanten gela ten. Denkt op dit voorbeeld eens na, katho lieke priesters roept gemelde Tribune uit. Welnu, liet is zeker dat, zoo een katho liek priester de stapels goudstukken en bankbiljetten in hoek en kant moest weg stoppen, gelijk deze dominé, het blad een geheel ander toon zou aanslaan. De katholieke priester wacht niet tot op zijn doodsbed om de armen wel te doen Hij geeft alles weg eer hij sterft. FRANKRIJK. Wat men er soms hoort, in defransche Kamer van afgeveerdigden, is ongeloof lijk. Het volgende zal er u een staaltje van geven In de zitting van Zaterdag lestleden, ondervroeg M. Gust. Hubard de regeering over het belemmeren van spoorwegbe ambten, in de uitoefening hunner burger plichten. Denk eens na daar zijn spoor wegmaatschappijen, die hare beambten dienst laten doen op een oogenblik, dat deze als gekozenen des volks in den gemeenteraad moeien zitten Waarom niet liever den trein, met alle reizigers er in, een uurtje laten wachten, totdat de treinwachter of machinist terugkeert En dan bovendien, wat zijn er vele mo narchisten onder het spoorwegpersoneel, waarom niet liever alleenlijk vaderlands lievende republiekanen aangesteld Spijtig dat die M. Hubard, die nu toch op zoo'n goeden weg was, er nog niet bij vroeg dat onder de reizigers geen monar chisten toegelaten zouden worden, en men deze veeleer per trekschuit zou moeten vervoeren. De minister Baihaut, die deze zotte interpellatie moest beantwoorden, deed het zonder lachen. Nu, het aantal zotten in de Kamer is ook zoo machtig groot 1

De Denderbode | 1886 | | pagina 2