NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 28 October 1886, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2097. ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. EEN EDEL HERT. Aloude kwestie van Sl-Denijs, Landbouw-onderzoek DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,23 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique Suum. AELST, 27 OCTOBER 1886. Frankrijk. Verwereldlijking. Mor gen Donderdag zullen de Zusters van den H. Vincentius uit het hospitaal Necker, 't welk zij, sedert meer dan eene eeuw, bestieren en de Zuster van den H. Tho mas uit het hospitaal van 't Kindje Jesus, 't welk zij, sedert 60 jaren, bestieren, verjaagd worden. De Godsdienstige week van Parijs pro testeerde Zondag 11. krachtdadig tegen deze nieuwemisdaad waardoor duizenden noodlijdenden, zieken en verlatene kin deren op eene droevige wijze zullen ge troffen worden. In de naaste zitting van den municipa- lenraad zal de bestierder van den open baren bijstand er over bedankt en geluk- gewenscht wordenWelke schand daad De fransche kamer zet ondanks al de grondige opmerkingen der katholieken en zonder naar iets om te zien de stemming der artikelen voort van de wet op 't lager onderwijs, die geen ander doel heelt dan de fransche jeugd te ontkristenen of te vergoddeloozen. Duitschland. Keizer Willem heeft, Zaterdag den nieuwen gezant van Frank rijk, M, Herbette, in plechtig 'gehoor ontvangen, welke hem alsdan zijne ge loofsbrieven overhandigde. Graaf Herbert von Bismark, Sekretaris van Staat, woonde de ontvangst bij. M. Herbette zegde tot den Keizer, dat hij zich begeerde te plaatsen op 't terrein van de gemeene belangen der beide landen. De Keizer heeft geantwoord dat hij de hoop koesterde de taak welke hij te vol brengen heeft, te zien vergemakkelijken dank aan de groote ervaring van den gezant. Hij voegde er bij dat de gezant zich hieromtrent gansch op hem mocht vertrouwen. Italië. De godsdienstige vervolging woedt in Italië meer en meer. Twee kerken Sle-Maria in Posterola en S,0-Eli- sabeth te Rome zij veroordeeld om te verdwijnen en 't zijn de laatste niet. Volgens de Riforma zal de romeinsche grond weldra ontlast zijn van tal van die monumenten eener vijandige maar niet overwonnen superstitie. De marmeren or namenten. de schilderijen en kunstvoor werpen zullen overgebracht worden naar het archeologische museum van Mont- Cceliusde gronden zullen verkocht wor den aan speculateurs die schandalige fortuinen maken. Op verschillende meetings door de so cialisten zondag te Londen gehouden, heb ben zij officieelijk aangekondigd dat zij in hun ontwerp van op 9 November, ter gele- Hoogduitsche novelle, Door L. il. T Vervolg. Stilzwijgend vertrokken zij de juffer reeds ia het midden. De hooge bergen die hunnen kalen kop in de wolken verloren slaken, wa ren beneden reeds met grijzen avondmist om hangen. Het woud was stiller nog dan in de brandende middagzon, en droevig is het er te moeten doorgaan als alle zijne vogeltjes sla pen, en zijne bloempjes hunne kelken sluiten. Do zee alleen scheen nog levendig, in wan staltige vormen dansten de nevelen over hare oppervlakte, en zwevend kwam de avondwind hare rustelooze golven doen zingen. Droome- rig en droef hing de maan aan bet hemelge- welfsel, en wen zij haren bleeken kop in het zeebed kwam spiegelen, kleurde zij den dauw, die rond bloemen en struiken zweefde, met den liefelijksten zilverschijn. De reizigers waren aan de Bergenbrug ge komen. Op dit oogenblik scheen de maan uit eenen wolken'.oozen hemel, en haar licht, dat in duizende stralen neerstroomde, kleurde den genheid van den stoet des lord-meiers te manifesteeren. Dien dag zal het er warm toegaan. Werklieden tot de bewarende partij be- hoorende, worden aangewerfd om tegen- manifestatien te houden, Men vreest meer en meer voor erge onlusten indien de manifestatie niet verboden wordt. De Temps deelt eene depeche uit Rome mee waarbij gemeld wordt dat kardinaal Jacobini aan alle de pauselijke gezanten eene nota heeft gezonden waarin hunne aandacht wordt ingeroepen op de hoofd zakelijke politieke en geestelijke vraag stukken die aan 't dagorde staan, In dit stuk worden de nunciussen uitgenoodigd de beste betrekkingen met de mogendhe den te onderhouden, ten einde den toestand der katholieke kerk in de europeesche Staten te verbeteren. De zaken in Bugarie gaan noch voor- noch achteruit. Generaal Kaulbars blijft tot Sofia tot dat hij nieuwe onderrichten zal hebben ontvangen. Het nieuws als zou het Regent schap besloten hebben 48 officieren voor den krijgsraad te dagen verbittert Rusland ten hevigste. Rusland vermenigvuldigt zijne vermaningen en houdt niet op te herhalen dat het handelend zal moeten optreden, indien het bulgaarsche regent schap te verre gaat,Men wil voor't oogen blik eene bezetting vermijden, doch alles schijnt aan te toonen, dat zulks onmoge lijk is. Rusland zal zich vooreerst tot ak koord moeten stellen met de andere mo gendheden, Men seint gelijktijdig uit Lemberg en Berlin naar het Tagblalt van Weenen, dat prins Alexander het kasteel van Jugen- heim heeft verlaten om zich langs Weenen naar de bulgaarsche grens te begeven prins von Bismark zou kennis hebben gekregen van dit ontwerp en aan prins Alexander ten dringendste hebben ont raden aan dit ontwerp gevolg te geven, waaruit onbetwistbaar zwaarwichtige moeielijkheden zouden voortspruiten. Het Tagblatt gelooft dat prins Alexander wel zal doen geen gehoor te leenen aan de raadgevingen der diplomaten die hem eerst hadden aangeraden afstand vanzijnen troon te doen en hem dan later dien afstand bitterlijk verweten, Terkije zet zijne toebereidsels tot den oorlog op eene groote selraal voort. De openbare werken zijn in Syria gestaakd geworden. Twee klassen der reserve zijn onder de wapens geroepen. Rusland zet ook zijne bewaping langs Odessa en Sebastipol voort. Wie herinnert zich de kwestie van 't kerkhof te St-Denijs niet, die, enige jaren geleden, zooveel opschudding in 't land veroorzaakte. rollenden stroom met al de glansen van den regenboog. Nu zou ik u aanraden terug naar huis te rijden, mijn vriend,begon de graaf, uwe oude vader zou kunnen ongerust zijn... Vaarwel dan, antwoordde Frans, ik wil u niet langer tot last dienen.En met eene lichte buiging voor den graaf en Lisa, trok de jongen zijn peerd om in de baan. Arme, gevoelige jongen Neen, in den valen schijn der maan heeft men het rood op uwe Wangen niet bemerktzij gerust, en laat het hoofd zoo niet op den boezem hangen. Vaarwel, vaarwel tot weder- ziens En de drij vrienden reden van elkan der twee hunner hadden elk een hert verloren en één gevonden. Aardig is bet, eigenaardig en vreemd, voor 'nen mensch, moederziel alleen zijn ii, den nacht, en toch voelen dat het dag is in zijn hert. Die het niet ondervonden heeft die kan bet niet gelooven, en die hel eens gesmaakt heeft en zal 't ook nooit vergelen. Frans liet den lossen leugol op den hals hangen van zijn peerd, en het dier slapte lang zaam voort Hij had zooveel te denken, zoo menige zoete herinneringen als welriekende bloemen, op zijnen weg te plukken 1 Maar zijn het allen vreugden dan. is het alles zoetigheid wat de herinnering aan het verleden ons medebrengt Ho neeu Het men- schelijk hert, dat slagveld aller gevoeleus Een koninklijk besluit van 19 October 11. machtigt de gemeenteraad van St-Denijs het nieuw kerkhof te sluiten en het oude rond de kerk voorloopiglijk te heropenen. fTet zelfde koninklijk bfesluit verleent aan 't gemeentebestuur een tijdverloop van een jaar om eenen gr^nd aan te koo- pen, dienstig tot eene begraafplaats die aan de eischen der openbare gezondheid beantwoord. Dees koninklijk besluit wordt door het eerloos blad, Etoile Beige genaamd, aanschouwd als eene voldoening gegeven aan den katholieken haat. Zietdaar weeral eene van die eerloosheden, waaraan het blad, zich dagelijks plichtig maakt. En inderdaad, hel geldt hier geenzins de voldoening van eenen katholieken haat, maarwei een maatregel genomen, in 't belang der openbare gezondheid. In 1868, wierd een nieuw kerkhof te St-Denijs tot standgebracht, doch het grootste getal begravingen gebeurden op 't oude kerkhof rond de kerk. In 1882, nam M. Rolin-Jacquemyns, bewogen door zijne plaagziekte ten opzichte der katho lieke gemeentebesturen, een besluit 't welk de begravingen anders dan op het nieuw kerkhof verbood. Doch dit kerkhof was ongezond,en'twas niet alleenlijk door M. Verrist.leeraar aan de Hoogschool te Leuven, maar ook [door de provinciale geneeskundige kommissie officieelijk bestadigd gewerden. Het ver slag verklaarde onder anderen dat de ontbinding der lijken door de al te groote vochtigheid en het gebrek aan ondoor dringbaarheid van den grond bijna onmo gelijk was en van daar ongezondheid. De hoogere raad van openbare gezondheid had, in 1882, de oprichting van een doodenveld op de plaats van 't nieu we kerkhof gelaakt en verklaard dat hij nooit eenige begraving aldaar zou hebben toegelaten. Doch, M. Rolin zag over dit alles heen, om zijne ingeborene plaag ziekte te kunnen bevredigen. De toestand van het oude kerkhof werd gelijktijdig onderzocht en de medi- kale kommissie verklaarde dat alhoewel het aan alle de vereischten der openbare gezondheid niet voldeed, het nogthans veel geschikter was om er voorloopiglijk, gedurende een jaar ten langste, de be gravingen te doen. In 't kort gezegd, de toestand is deze te St. Denijs bestaan er twee kerkhoven het eene zeer ongezond, het tweede min ongezond. Gedurende een jaar zullen de begravingen op 't min ongezonde mogen gebeuren en binnen dit tijdverloop is het gemeentebestuur verplicht eenen grond aan te koopen om er een kerkhof tot stand te brengen 't welk aan alle de eischen der openbare gezondheid zal beantwoorden. Wij vragen het, is dit geen maaregel, die dringend diende genomen te worden. En dan durven de eerlooze Etoile Beige en andere liberale inktbeesten van bevre diging van katholieken haat spreken Wat in gansch deze zaak meer en meer doorstraalt, 't is dat het verzet de geeste en hartstochten heeft ook wel dikwijls droeve gedachten te voeden. Daarom ook, me dunkt, moet de wereld des nachts hel schoonste zijn. Dan slapen de men- schen, en in de rust vergeten zij kommer en lijden en droomen van geluk en zaligheid.... Frans zijn peerd begon sneller en sneller te loopeD. Eentonig en naar klonk de hoefslag op den harden, eenzamen weg. Rapper en rap per, wilder en wilder als de pols van eenen koortshjdende. Frans zijn hert klopte nog heviger.... de jongen was bang. En alles was stilniets dan de hoefslag en hel gesnuif van het peerd, dat in wilden draf naar huis loereed 0, mijn Heiland In het mos, tusschen kleine lieve cyclamen, lag Frans in zijn bloed te zwemmen. Bevend stond het trouwe ros nevens hem, en ver warmde met zijnen adem, het bleek en ijskoud voorhoofd des jongelings. In bet bosch hoorde men een luid en schal lend echaterlacben. De duivel, zoo men gezegd hebben, of toch een zijner lijfknechten. IV« HOOFDSTUK Het was middernacht. De maan, moe gezien op die geknakte menschenroos, op dien jonge ling die op den boschkant te sterven lag, ver borg zich achter de wolken. Hier en daar kwam nog een bleeke ster, tusschen de drijvende telijke overheid tegen de opening van 't nieuw kerkhof meer dan gegrond was, en dat het Zij niet is waar wel hare libe rale tegenstrevers die alle de verantwoor delijkheid te dragen hebben over alles wat op 't einde der jaren 60 te St-Denijs is voorgevallen t© Ninove. Zitting van 19 October. Waren tegenwoordig de heeren Baron Paul Bethune senator, voorzitter. Vanden Bossche, ondervoorzitter, Verbruggen, notaris te St-Lie- vens-Haulem, Vaw Vreckem Jan, te Meerbeke, leden, en Baron Felix Bethune, landbouwkun dige te Aalst, schrijver. Op het aandringen van den voorzitter voegen zich bij het bureel de heeren senator Van Vrec kem, De Cooman, burgemeester te Ninove, De Buysscher, schepen te Ninove. 150 toehoorders wonen de zitting bij. Men ziel hoe wel onze landbouwers hunne belangen verstaan en hoe talrijk zij de zittingen der laudbouwkommissie volgen. De Voorzitter Baron P. Bethune schelst in cenige woorden het doel en het nut van de landbouwkommissie af. Hij zal deslebeter de wenschen der landbouwers van Ninove aan het gouvernement overdragen, daar hij zelf op den imam van landbouwer roemt. De leden der kommissie zijn allen gekend voor hunne ver kleefdheid aan de belangen van onzen land bouw. M. Frans Va* Ongevallc, schepene te Den- derwindeke, vraagt in naam van de landbou wers zijner gemeente 1° Eene belasting op den invoer van vreemd vee en vreemde huisdieren 2° Eene belasting op alle slag van iDgevocrde granen. Deze belasting zou moeten zijn van een frank per zak ten minste. Wij vragen die belasting niet als een verdedigingsmiddelwij vragen ze als een maatregel van billijkheid, als de evenwaardigheid van de grondbelas ting die wij inlandscbe landbouwers moeten betalen, en die ten minste op een frank per zak mag geschat worden; 3° De afschaffing dor publieke verhuringen van de goederen der Weldadigheid en Gods huizen, en de afschaffing van wijnpotten en kosten in de landelijke pachten 4" De verbetering en de voltrekking onzer buurtwegen. De breedte door de provincie voor de te kasseien buurtwegen vereischl is te groot voor heel het laud van Aalst. Wij kunnen geene subsidiën meer krijgen omdat onze wegeo aan de officieele voorwaar den niet beantwoorden. Men zou ook moeien kunnen goedkoope buurtwegen maken bij middel van zandgruis of gravier. Onze ge meente heeft op hare kosten twee wegen aldus versteend. De heer Huellerman schepene te Oultre, vraagt de verandering der wet op de onder- slandswoonsl en hei gemeenzaamfonds. Hij verklaart zich ook tegen de noodzakelijkheid der publieke verhuringen van de weldadig- heidsgestichten. Do uittredende pachter zou ten minste den voorkeur moeien hebben op zekere voorwaarden. De heer Jan Van Vreckem vraagt aan den getuige hoe de prijzen der pachten in dit geval zouden vastgesteld worden. Da antwoord is Het bestuur van het geslicht zou den prijs wolken, neerkijken. Frans was uit zijne bezwijming bekomen. Eene snijdende smert gevoelde hij in zijnen boezem mos en bloempjes waren met bloed bevuild. Een diepe en smertelijke zucht reutel de langzaam op uit zijne borst. En dieper boog het peerd zijn hoofd naar den lijdenden mees ster neder, Het dier scheen hem te willen troosten edoch, bij het rieken van hetversche en warme bloed, stiet liet een angstig hinniken uit, dal wijd en zijd door woud en dal gehoord werd. In eenen breeden bruinen mantel gehuld, naderde er een wandelaar. Niet verre meer van de plaats des ongeluks hoorde hij een luid en klagend stenen des ongelukkigen. O God, mijn arme vader,... mijne zus ter... 0 Jesus, bermhertigheid... De nachtwandelaar was verschrikt, edoch, hel gedacht dat een mensch op sterven lag, en de chrislene liefde hem naar daar riep, maakte hem sterk. Daarbij die stem... hij kcude ze. en angstig sprong hij vooruit. Frans mijn goede jongen, gij hier 0 zeg mij, wal is u overkomen Frans antwoordde niet. Een nieuwe bloed stroom kwam door mond en neusgaten uitge stormd... Heilige Maria, bad pater Colombaan, O kom ons ter hulp. Met aaamgevouwen han den was de pater op zijne knieën gezonken hij weende en bad. Het gebed geeft troost en sterkte. vaststellen, en dit besluit zou door de besten dige deputatie onderzocht worden- M. Haelterman spreekt tegen de vervalsching der scheikundige meststoffen en in het alge meen der eet- en drinkwaren. Eene goede wet zou daarin moeten voorzien. De achtbare schepene van Oultre is ook van gedacht dat de landbouw slechts kan ge- ied worden door inkomrechten op het vreemd vee, en ook op de vreemde granen. Men zou daardoor den prijs van het brood niet verhoo- gen. Het zou eene belasting zijn betaald door den uitheemschen voortbrenger. Het voorbeeld van Duitschland en Frankrijk is voldoende om het te bewijzen. Met de opbrengst dier rechten zou men den grond kunnen ontlasten. M. Haelterman zegt dat de toestand van hel werkvolk nog al voldoende is. De landverhui zing naar Frankrijk beslaat in de gemeente. 60 man jaarlijks brengen den zomer in Frank rijk door. De plaag is hel ontzaglijk getal her bergen. Er zijn te Oultre 40 herbergen op eeDe bevolking van 1900 zielen. De beboudspremien der hengsten zouden moeten vermeerderd worden. M. Karei De Coomanbrouwer te Ninove, vraagt de inkomrechten op het vee die door den landbouwer niet kunnen gemist worden. De rechten op hel graan zijn misschien zoo dringend nuttig niet Zou men de plantagien rond de akkers en de weiden niet kunnen be lasten Hij vraagt ooktlat men alle mobilaire waarden (actiën enz.) zou belasten. De rechten op den tabak zijn in het belang van bet land ingesteld en moeten blijven be staan. De tolrechten wierden zij verhoogd, zouden ook eene goudmijn kunnen zijn waar mede hel bestuur zou kunnen de grondbelas ting verminderen. M. De Cooman verklaart zich voor de ver plichtende keuring der slieren, en voor bet geven van premiën aan alle jonge stieren. Hij vraagt de afschaffing der enregistre- mentsrechten op de landelijke pachten, en de vermindering der erfrechtcn voor minderja rigen. M. Carlier Theodore, schepene en stoker te Meerbeek verklaart zich voor de inkomrechten op het vee en op het graan (een frank per zak ten minste.) De kleine landbouwslokerijen bevinden zich in eene droeve gesteltenis bijzonder sedert hot laatste koninglijk besluit over de zaak. M. Frans Van den Bossche, gemeenteraads lid en eigenaar te Ninove, voegt zich bij de wenscben door de vorige getuigen gevormd. Hij vraagt bijzonderde afschaffing der plan tagien langs do steenwegen. M. Langendrieschpachter en molenaar to Meerbeek, deelt de gedachten door M. Haelter man uitgedrukt. De publieke verhuringen der hospiciegoederen hebben de gemeente Pamel geruïneerd. M. Langendriesch drukt nog op de inkom rechten en op de keuring der slieren. M. Va* Vreckem, senator te Meerbeek. De hospiciën van Brussel hadden over 15 jaar op de gemeente Pamel een inkomen van 5600 fr. De openbare aanbesteding deed in eens de huurprijzen stijgeD tot 17,000 frank. De boe ren hebben zichverarmd.de lauden zijn uit geput, en wie er nog het meeste aan verliest zijn de godshuizen van Brussel. De waarde van den grond is ook schrikkelijk gedaald en de herziening van het kadaster is een dringend werk. Pater Colombaan was juist naar eene der bergwoningen geweest, waar hij eenen ster vende had bijgestaan. De man was nog vol ernstige gedachten hij droomde van dood en eeuwigheid, toen hij op eens zijnen herst- vriend, zijnen Frans, op den kant vond van het bosch, op deo boord van het graf. De grijsaard boog zich troostend over deu jon geling en zag hem in hel aangezicht. Hij bad de koude band van Frans in de zijne genomen, en met de oogen trachtte hij in de oogen des gekwesten te lezen, en aan zijne ziel te spreken. Tot seflens, mijn zoon zegde hij, ik moet u voor oen oogenblik alleen laten om hulp te zoeken, lntusschen beb betrouwen op Haar, die de gezondheid der kranken is. Colombaan besteeg Frans zijn peerd en snelde naar eene niet ver afgelegen visschers- hut. in allerhaast vervaardigde men daar eene sterke draagbaar, en van twee sterke mannen vergezeld keerde de kloosterling naar den boschkant weder. Eene hevige koortsrillig deed de leden de» jongelings beven. Zijne bleeke lippen begon nen blauw door te schijnen, zijne handen wrongen zich krampachtig te zaaien eB zijne oogen werden mat en levenloos, Men legde hem op de draagbaar, en dekte hem warm onder. Twee minuten later sliep bij. Langzaam en voorzichtig droegen twee sterke jongelin gen de draagbaar tot aan den zeeoever. WOR»? VOORTOKJST.

De Denderbode | 1886 | | pagina 1