s M. Mertcns, burgemeester to Pollaere dringt aan op het laatste punt door M. Van Vreckem, Senator, behandeld. Hij vraagt dat men de vaartmaatschappij zou dwingen haar verdrag behoorlijk uil te voeren of anders vergaan al de Dendervveiden. Pollaere heeft 1 GO inwoners voor eene op pervlakte van 402 hectaren. 120 kinderen wonen de school bij het budjet van het open baar ouderwijs beloopt op 3,200 fr. De in spector eischt eenen hulponderwijzer. Om hem te kunnen betalen zou de gemeente 40 nieuwe bijcentiemen moeten stemmen. Zou men zich niet kunnen vergenoegen van eenen monitor voor de kleinste kinderen De wetten over het gemeetizaam fonds, en de onderslandswoonst zijn gebrekkelijk. M. Van Holder, landbouwer en gemeente raadslid te Okegero, houdt er aan de stem te verheffen om de inkomrechten voor vee en granen af te smeeken. M. Odilon Fransman, te Ninove. vraagt dat de afslag ie het vervoer der kalk door den ijzerenweg heel het jaar winter en zomer door zou duren. M. De Coomanburgemeester te Ninove, vraagt een afslag der rechten op den tabak door kleine menschen geplant Hij zou voor de rechten willen eene schaal zien inbrengen, ten voordeele van de kleine planters. De alweter uit Den Dendergalm heeft iets ontdekt... Ja, hij heeft iets ontdekt, 't geen de eerste schooljongen de beste, al ware hij er nog verre van af met eenen gulden band rond zijne klak te mogen paradeeren, zou ontdekt hebbenDit schander en vernuftig liberaal verstand, 't welk met God en zijn gebod spot, heeft ontdekt dat wanneer men 2 hectaren 50 centiaren grond verkoopt tegen de som van 45 duizend franks, den verkoop ge beurde tegen 225 franks de are en niet tegen 180 fr. de are gelijk De Denclerbode het heeft opgegeven Hoe verstandig toch Maar wat dit schrander en vernuftig groot verstand niet ontdekt heeft, 't is dat er hier eerie drukfeil bestaat, iets waarover M. Jefke, zijn meester, hem kon onderrichten.... Maar men moest toch toonen dat men iets kent De grond door den heer De Coen-van der Noot aan de stad, voor de nieuwe kaaien afgestaan heeft eene grootte van 2 hectaren 50 aren 89 centiaren, dus wel tegen 180 franks de are. Wij hoeven er niet verder op aan te dringen de druk feil laat zich goed begrijpen. Dat de alwe ter maar oppasse dat er hem geene ge wichtigere feilen kunnen toegeschreven worden De alweter doet ons de vraag, hoe het komt dat de gronden die voor de ontwer pen Gheeraerds teonteigenen vallen juist aan katholieken toebehooren. Wij willen ons hier met de politieke denkwijze van alle de eigenaars niet in laten; 't publiek zal hierover genoegzaam kunnen oordeelen. xMaar zeg eens, Alweter, hoe kwam het dal de gronden onzer Statie, en der stra ten van ons statiekwartier voorde negen tienden aan gekende liberalen toebehoor den? De liberalen waren dan meester van 't gouvernement en 't bestuur onzerstad En nu, Alweter opdat gij het zoudt weten, het Stadsbestuur heeft niet alleen de gronden van M. De Coen aangekocht, maar ook al deze die er noodig zijn voor de uitvoering van 't grootsch openbaar werk 't welk door vele steden van den rang van Aalst zal beneden worden. En de boerkens van Mijlbeke en Schaarbeke mogen het weten, want 't is juist een eigenaar van Mijlbeke die vond dat de prijs nog niet hoog genoeg was, dien men hem voor zijnen zoogezegden modderpoel aanbood.... Gij beklaagt u, Alweter, dat wij van betaalden penneknecht hebben gesproken. De waarheid kwetst zegt men, en hier is weèr 't geval... Waarom in persoonelijk- heden treden, vraagt gij Zoo is 't altijd, men ziet het splintertje en gevoelt den balk niet die zijne eigene oog uit steekt.... Is er een blad dat zich meer met persoonlijkheden inlaat dan Den Dendergalm Geen nummer verschijnt of 't krioelt van ongediert onder dit op zicht. Ongediert, ja, want veel al zijne het snoode en laffe zinspelingen. Ge spreekt van personen die in den tijd dat ze nog liberaal waren, de pas- toorsbeztotover denkop in den krot zaten en welke door de plaatskes die zij verkregen nu tot welstand gekomen zijn. Die zinspelingen werden door Den Dendergalm en vroeger door 't Verbond reeds verscheidene maal herhaald, waar om die personen met naam en stuk niet genoemd!... Maar wat is't, eene lage ziel, verachtelijk van lafheid, met een woord 'nen smeerigen ransel, is hiertoe onbekwaam Zwijgen wij er nu maar over en laat ons aan 't groot liberaal verstand eens vragen hoe het zit met deafkondiging der namen van de gebrandmerkte logiegas- ten. Wij hoopten eene eerste reeks van muconniekgalgenaas in de kolommen van Den Dendergalm te ontmoeten,maar'twas mis Ge zult in deze zaak toch weeral den bloodaard of den lafaard niet spelen zeker, heer alweter?....'t zou wat al te grof wezen Wij zullen er bij wezen hoor je Kampstrijd der lagere scholen. De Dendergalm schrijft dat de uitslag van den kampstrijd lusschen de lagere scholen dooreen genomen, eene klopping •voorde vrije katholieke scholen daar- slelt die wij niet gemakkelijk zullen ver geten. Wij herhalen het, ons is den algemee- nen uitslag onbekend, doch te oordeelen naar 't gene wij van hier en daar verne men, zou die zoogezegde klopping wel licht in eenen zegepraal kunnen veran deren. Te Brussel, in dit middenpunt van liberaal licht werden de liberale ol offi- cieele scholen geklopt'. Volgens 't reglement van den kamp strijd moesten de olTicieele scholen in verhouding met hare bevolking ten min ste 500 leerlingen aanbieden dat is meer dan drijmaal zooveel als die der Broe ders. De scholen der Broeders bekwamen 97 diplomas of 4 ten honderd van hare bevolking; de officieele scholen 252 di plomas ol drij en een derde ten honderd harer bevolking. De bekroonde leerlingen der Broeders bekwamen gemiddeld 151,6 punten en deze der officieele scholen 144,8 punten. En dat noemt De Dendergalm eene klopping voorde katholieke scholen Te Dinant namen 17 leerlingen der Broeders deel aan den kampstrijd en alle 17 behaalden het bekwaamheidsdi plomaO die ezels van Broeders Iu Limburg zegevieren de katholieke scholen over de officieele. De volgende tafel duidt den vergelij kenden uitslag aan der schoolgebieden Hasselt, Maeseyck, Tongeren en Beerin gen Gemeentescholen, 278 mededingers, 155 diplomas of 47 ten honderd. Aangenomene scholen, 543 mededingers, 178 diplomas of 51 ten honderd. Vrije scholen, 9 mededingers, 7 diplo mas of 77 ten honderd. Indien men deze twee laatste te samen voegt onder den naam van katholieke scholen dan verkrijgen wij de volgende verhouding katholieke scholen 552 me dedingers, 185 diplomas of 52 ten hon derd; officieele scholen, 278 mededin gers, 155 diplomas of 47 ten honderd. Te Tessenderloo, onder anderen, boden de Broeders 6 leerlingen aan en alle 6 bekwamen het diploma van be kwaamheid. O die doramerikken van Broeders En dat noemt De Dendergalm ook al eene klopping voorde katholieke scholen! In West-Vlaanderen is de alge- meene uitslag ook al ten voordeele der aangenomene en vrije katholieke scho len en ziethier eene vergelijkende tafel Officieele scholen. Aangenomene scholen. Vrije scholen, Of wel Officieele scholen. Vrije scholen (aangeno mene of niet aangen.) De West-Vlaandersche katholieke scho len hebben dus de overhand behaald op de officieele of liberale scholen zoo wel voor het evenredige getal bekomen di plomas als voor het gemiddeld getal der behaalde punten. En dat noemt De Den- dergalm weer al eene klopping voor de katholieke scholen En zeggen dat, dank aan 't toedoen van liberale vrienden, de officieele scholen alle voordeel hadden, gelijk wij het ove rigens in een voorig nummer hebben be wezen. Wij hopen wel eens aan den algemeenen uitslag des lands te geraken. In alle geval zal de klopping, indien wel te verstaan, de katholieke scholen geklopt werden, zoo moeielijk niet te vergeten zijn als De Dendergalm het beweert, 't zou wel licht kunnen gebeuren dat het orgaan van M. Jefke, wat al te veel geboft heeft over den zegepraal der officieele scholen en even als Uilenspiegel die eene borsteling kreeg, zal hebben uitgeroepenondervecht ook i "2 2 S 1 s sfj 11 ■l-e l~ 1 15 s, 525 217 41,33 111,96 373 156 41,82 125,50 145 27 60.00 121.07 525 217 41,33 111,96 m 183 43,78 125,02 Senaatkiezing te Mechelen. Burggraaf A. de Beughem, burgemees ter van Lippeloo, zal de kandidaat zijn der katholieken bij de aanstaande kiezing van eenen Senateur voor het arrondisse ment Mechelen, in vervanging van graaf vand'Ursel, overleden. wen hebben in het doorzicht van den raad van Brussel, die zonder twijfel geen gunsti ger kondiliën heeft kunnen bekomen. Ten slotte, als er betwistingen oprijzen, over het recht dat Brussel zich aanmatigt, vallen deze onder het gebied der rechterlijkemaclit. Het gouvernement trekt zich dus uit hel spel, schudt de verantwoordelijkheid af en zegt aan Brussel Gaat uwen gang mijnheeren, K1ESKRONIJK. Slechts twee kandidaturen zijn regel matig voorgesteld voor de Kamerkiezfng van 28 October die van den heer Guil- lery en van Anseele. De advokaat R. Splingard, zich steunende op artikel 50 der Grondwet betreffende de voorwaar den van kiesbaarheid, en waarin de ver plichting niet vermeld is van zich te doen voorstellen door minstens 50 kiezers, had een deurwaardersexploot gezonden aan den oudervoorzitter der rechtbank van eersten aanleg, om zijnen naam op de lijst der kandidaten te doen zetten. Roch Splingard heeft dit reeds meermaals gedaan doch zooals altijd, is nu ook weer zijne vraag geweigerd geweest. Koninklijke goedkeuring. De Moniteur bevat het koninklijk be sluit, warabij de konversieis goedgekeurd. Volgens het besluit is de omzetting voordeelig aan de stad Brussel, wier las ten verminderd worden. Zij verbetert den geldelijken toestand, door het verlengen der schulddelging, en als in algemeenen thesis, zoo'n maatregel zou moeten versloo- ten worden, moet men in dees geval de konversie, van den anderen kant, goed keuren, om reden der belangrijke werken van verfraaiing en gezondmaking eene onderneming ten profijte van de toekomst en het tegenwoordige. De voorwaarden waarborgen de belangen der titeldragers, I en voor de andere punten moet men belrouJ STERFGEVALLEN. Men meldt uit Geeraardsbergen het overlijden van den heer August de Porte- mont, oud vrederechter en oud-lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers. De heer Portemont heeft eene merk waardige geschiedenis zijner geboortestad geschreven. Een der vier laatste overledenen van de jagers-Chasteleers, hun eerste luitenant, Joseph Gallet, is vrijdag nacht overleden in den ouderdom van 82 jaar. Den 25 September laastleden was hij nog in tenue aan 't hoofd der oudstrijders van 1850, toen deze hun jaarlijksch bezoek gingen brengen op de Martelarenplaats te Brus sel. Gallet was blikslager en heeft tot in den laatsten tijd zijnen stiel uitgeoefend. In 1880 was hij vereerd geweest met het herinneringskruis van 1850. Hij was ver geten geweest voor het IJzeren Kruis, hetgeen hij nogtans wel verdiend had, want hij was gekwetst geweest bij de in neming der kazerne van Leuven. Te Leuven. Zaterdag was het zooals wij hebben aangekondigd, feest te Leuven. Men vierde namelijk de tiende verjaring van de inrichting der Katholie ke Jonge Wachten. De feesten zullen verscheidene dagen duren. Zij begonnen met eene plechtige Mis in de kolegiale kerk van St-Pieter, in 't bij wezen van een groot getal notabiliteiten. Gedureude den morgend kwamen de afgeveerdigden der maatschappijen en wachten van geheel het land aan. Het aanzien der stad was zeer levendig en vroolijk, hoewel de liberalen het feest met valsche oogen aanzagen. Van 's mor gens af reeds hadden zij hier en daar groepen kwaêjongens geplaatst om de de aankomende groepen uit te fluiten. Het lokaal der Jonge Wacht van Leu ven was prachtig versierd men chrono rrams, opschriften en toebereidselen tot de verlichting. Ten 2 1/2 had de ontvangst der vreem delingen plaats. M. Van Lint, voorzitter der Jonge Wacht, heette de toegestroom de bezoekers welkom en werd door M Batardy, voorzitter van den Bond dei- Wachten in 't vlaamsch beantwoord. Toen de stoet zich in beweging stelde telde men een veertigtal groepen met tal rijke muziekkorpsen en prachtige vaan dels. Vooral vftn rond Brussel waren de deelnemers zeer talrijk. De stoet doortrok bijna zonder onge val de stad, behalve eert paar bagarres door liberalen veroorzaakt, in de Mecheh sche en Thienensche straten. In de eerste straat bekwam een Ant werpenaar een geweldigen casse-tête slag. De stok waarmeê de slag werd toege bracht, draagt een koperen kop, zegt de korrespondent van den Patriote, voorstel lende een romeinsch soldaat. Het parket zal dit wapen dus gemakkelijk herkennen De Antwerpenaar wist zich echter goed te verdedigen en hield een stuk van den stok in handen. In de Thienenschestraat werd uit de oude danszaal een hagel van steenen ge worpen. De liberalen hadden zich voorgenomen, den 7 september te herhalen, en van 's morgends af reeds bedreigden zij onze vrienden, dat zij zich konden gereed ma ken voor den fakkeltocht van 's avonds. Rond 5 1/2 ure kwam de stoet in de Bériot waar de algeraeene vergadering ge houden werd. Het gansche lokaal was opgekropt van volk. De openingsrede werd gehouden door M. Van Lint. Hij sprak in 't fransch en in 't Vlaamsch. De leste redevoering, werd met een daverend Vlaanderen den leeuw begroet. Vervolgens hoorde men redevoeringen van MM. Jacobs en de Trooz, provinciale raadsleden en van MM. Betardy en Koel man, student en sekretaris der Katholieke Wacht. 2 Antwerpenaars zijn ernstig gekwetst. De een is aan de hoofdslaap en de andere aan den hals gewond. Zij werden ver zorgd door dokter Dachy. Men denkt de aanvallers te kennen. Deze zijn zooveel te plichliger, daar er geene de minste uitdaging bestond. De bijzondersle aanval kwam uit den Cercle des Gijmnasiarques van Leuven. (Patriote.) De Ordewacht, de Vlaamsche Zonen van Antwerpen en de St-Michielskring van Brussel, bekwamen in den stoet een over* grooten bijval. Ook namen vereenigingen uit Meche len, Gent, Brugge en alle hoeken des lands aan het feest deel en er heerschte een ongewone geestdrift, zoodat de geu zen die het waagden op te komen, krach tig afgeweerd werden. In de Brusselsche straat werd de Or dewacht van Antwerpen nogmaals aange vallen, maar na eene kleine botsing i moesten de aanvallers gaan vluchten, doch in hunne vlucht wierpen zij met steenen. Hoe heldhaftig De stok die men van een der voyous af nam, meet 8 centimeters in 't ronde. De fakkeltocht was de schoonste, die men ooit te zien kreeg. Wel deden de ruststoorders moeite om den stoet te ver brokkelen, maar het lukte niet, zoo min als hun pogen om het lokaal te bestormen Zij werden eindelijk door de policie uit eengedreven. Zondag vierde de katholieke jonge wacht van Leuven den tienden verjaar dag harer stichting. De Bekwaamheidkie- zersbond van Aalst, waarvan de Voorzitter een der stichters isgeweestvande katho lieke wacht van Leuven, had de uitnoo- diging onzer Leuvensche medeburgers aangenomen. Bij de vijftig Aalstenaren begaven zich zondag naar Leuven en woonden ter zelfder tijd de jaarlijksche vergadering der vereenigde katholieke wachten bij. De geuzen die nooit een feest hunner tegenstrevers kunnen zien zonder het te willen storen, poogden ook den stoet der katholieke wachten te overrompelen. Doch zij kregen eene klopping die zij zich lang zullen herinneren. Onze stadsge noten waren de laatste niet in 't spel, en gedregen zich met de grootste onver saagdheid. 's Avonds waren zij onge schonden en ongeraakt in onze stad terug. De geusche heerkens van Leuven kunnen er zooveel niet van zeggen, en wij hebben redens om te denken dat zij zich voortaan zullen wachten onzer Aal- tersche kerels. Onze gelukwenschingen aan de katho lieke Bekwaamheidkiezers van Aalst, zij hebben zondag het doopsel van den strijd ontvangen, en getoond dat zij de oude faam hunner voorgangers de Bokkerij- ders bereid zijn te handhaven. Wij vernemen met vreugd dat de Bond reeds boven de honderd vijftig leden telt, en dal het getal bijtredingen steeds aan groeit. Wij nemen deze gelegenheid te baat om den heeren Stichters en den Voorzitter van den Bond hertelijk geluk te wenschen. Het wierd noodig dat men onze katholieke jeugd bijeenschaarde, en aan de politieke strijden bereidde, en dit doel heeft de Bond allerbest bereikt. En gij, heerkens van Dendergalm en Verbond, droomt nog zoolang als het u behaagt van zegepraal en triomf. Bij uw ontwaken zult gij voor u de katholieke Bekwaamheidkiezers vinden die u tot het gevoel uwer onmacht zullen terugroe pen. ALLERHANDE NIEUWS. Nieuwe Koopwaren-Statie. Naar luid van de wet van 27 Mei 1870, moet, in geval van onteigening, gedu rende 15 dagen, ten bureele van 't ge meentebestuur, een enkwest geopend blijven, ten einde aan 't publiek en ook aan de personen wier eigendommen gaan onteigend worden toe te laten, hun ne opmerkingen tedoen kennen. Niemand, heeft zich aangeboden. Het proces-verbaal is Dijnsdag 11. gesloten. Zaak Vander Smissen, De ge- zwoornen. die in de zaak VanderSmissen gezeteld hebben, hebben vrijdag uit eigen beweging eene tweede genadevraag ten voordeele van M. VanderSmissen onder teekend. Zij verklaren dat zij zich volkomen aansluiten bij het arrest van het hof. waarin wordt bevestigd dat het verleden van M, Vander Smissen onberispelijk is. Zij zeggen dat de straf, die werd uitge sproken. niet geëvenredigd is naar de plichtigheid van den veroordeelde, aan gezien de verzachtendsteomstandigheden in deze zaak bestaan. In gevolge vragen de gezwoornen dat de koning den veroordeelde volledige ge nade zou verleenen. Tweegeveht. M. F. Rops, in het proces-Vander Smissen Fely genaamd, heeft, ten gevolge der debatten, welke voor het assisenhof van Bergen afliepen. M. Englebienne in tweegevecht beroepen. Deze leste heeft Fely eenvoudig wandelen gezonden. Zekere M. X... van Brussel, begaf zich dezer dagen naar Antwerpen. Hij nam plaats in eenen wagon le klas, waar in zich eene jonge netgekleede vrouw be vond. Zij maakten spoedig kennis. In den loop van het gesprek liet de vrouw haren geparfumeerde!) zakdoek rieken aan M. X... De zoekdoek bevatte een slaapver wekkend reukmiddel. M. X... viel weldra in slaap, en toen de trein stilhield aan de Hollandsche grens, bevond de lichtzinni ge reiziger dat zijne horlogie met ketting, een ring met diamant en 500 fr. in bank briefjes verdwenen waren. De diefegge was nog zoo goed geweest hem 20 frank te laten, voor de terugreis naar Brussel, Brandbrieven. Men leest in eene korrespondencie van de Etoile dat ver scheiden gemeenten op de fransche grens in het kanton Rousbrugge-Haringhe se dert eenige tijd in opschudding werden gebracht door brandbrieven die door een onbekend hand geschreven, de bewoners niet alleen met het verbranden van hun nen eigendom, maar ook met moord en plundering bedreigen. Deze brandbrieven zijn niets anders dart kleine vierkante papierkens waarop men op de vierhoeken de woorden Brand! Brand Brand Brand leest en daar tusschen de overige bedreigingen in roo- den inkt geschreven. In T midden der maand september ont ving een landbouwer dergelijken dreig brief en ondanks de beste waakzaamheid brandden zijne eigendommen af. De puinen smoorden nog toen een andere landbouwer ook een dreigbrief ontving, die eveneens door uitvoering werd opgevolgd. Op 5 oclober brandde de hoeve van Straelen af en sedert dien tijd heerscht er natuurlijk een onweerstaanbare schrik in den omtrek, daar het meestal grootte en aanzienlijke eigendommen zijn die be dreigd en vernield worden, Een goudsmid van St-Gilles ontving Zondag morgend het bezoek van eene vrouw, die hem eene gouden ketting te koop aanbood voor 50 fr. ofschoon zij er 2000 weerd was. Eenen diefstal vermoe dende, zegde de goudsmid voor 't oogen- blik geen geld te hebben en verzocht haar terug te komen. Bij hare terugkomst vond zij, zoo als wel te denken is, de policie die haar even als haren man in hechtenis nam. Een derde persoon werd eveneens aangehouden deze ontstak, in 't policie- bureel, in zulke woede dat hij de banken van den muur rukte en er meê naar de agenten slaeg. Hij heeft den agent De Pot ter, die hem wilde overmeesteren, eenen duim afgebeten, Ongeluk te Lokeren. Vrijdag nacht maakten eenige boeren van 't gehucht Puttenen zich gereed om feest te vieren, en volgens een algemeen gebruik 's mor gens kanonschoten te lossen, ter gele genheid van eene bruiloft. Door eene onvoorzichtige beweging werd de marmil. waarin het poeir was, door een der mannen omgestooten en hij bukte zich even als twee zijner gezellen, om hetpoeier bijeen te scharren. Ongelukkiglijk had een hunner een pijp in den mond. Eene vonk viel er uit in 't poeir en eene ontzaggelijke vlam steeg in de hoogte, stak de kleederen der onge- lukkigen in brand en wondde hen op schrikkelijke wijze aan handen en aange zicht, De weduwe Pletinkx, door hunne hulp kreten opgewekt, snelde toe met andere geburen, en men wierp de ongelukkigen verscheidene eemers water over 't lijf, Zij waren onkennelijk en leden ver schrikkelijk. Hun toestand is gevaarvol. De boom, waaronder het ongeluk voor viel, is tot op eene hoogte va 7 tot 8 me ters verbrand. De gewonden zijn de genaamden A. Delooze, L, De Coster en A. Schetteman. Een dief smullebroêr. Een dezer leste nachten werd te Antwerpen een bakker der 4® wijk uit zijnen slaap ge wekt door gerucht in zijnen winkel. Hij wapende zich met den noodigen moed, om in geval van een oneerlijk bezoek, den indringer bij den kop te pakken, waarschuwde zijne vrouw en trok naar beneden. Twee vurige oogen stonden hem aan den trap af te wachten maar de bak ker ging er onverschrokken op los, en legde de hand op zijnen grooten trek hond, die door de opengelaten duer der achterplaats was binnengekomen. Natuur lijk werd hij in verzekerde bewaring naar zijn kot gebracht. Toen de bakker 'mor- j gends achter zijn toog kwam, bemerkte hij dat de viervoetige indringer voor 8 tot 10 franks patékens, vlaaikens en kren- tebroodjes had opgesmuld. De hond heeft vier dagen lang zijn gewoon rantsoen la ten staan en de bakker heeft hem den vijf den dag versche krentebroodjes moeten geven, om hem terug op zijnen eet .te brengen. Ziehier nadere bijzonderheden over de moordpoging le Waasmunster Eene schrikkelijke moordpoging heeft zondag avond te Waasmunster plaats ge had. Eenige jongelingen vermaakten zich ter herberg Hel Zwaantje, in de Hesdonck toen omtrent 10 ure, de genaamde Theo- phile Laureys in dronken toestand de herberg binnentrad. Deze laatste nam zulke dreigende houding aan tegenover het gezelschap dat de herbergier Pauwels voor moeilijkheden vreezende, hem aan de deur zette en weinig stonden later de anderen insgelijks verzocht de herberg te ontruimen. Al de jongelingen, die gemeend hadden een wapen te zien in de handen van den dronken kerel, verscholen zich achter het huis. Alleen de genaamde Isidoor De Clercq. op wien de dader het vooral ge munt had, vervolgde zijnen weg. Op wei nige stappen van de herberg werd hij aangerand door voornoemden Laurevs en zijnen broeder, de eerste gewapend met eenen revolver, dien hij zich denzelfden morgend te St-Nikolaas had aangekocht. Eene verschrikkelijke worstelinving aan, waarin de aangerande op de wreedaar digste wijze werd mishandeld en zoo goed als voor dood ter plaats bleef. Met de grootste moeite echter gelukte het hem zijne woning te bereiken, alwaar hem de eerste zorgen werden toegediend door de geneesheeren Van den Berhhe en Ide. Het aangezicht van het slachtoffer is op de vreeselijkste wijze doorkerfd en doorploegd, terwijl de borst en het hoofd maar al te duidelijk de sporen dragen van de stampen, die de woestaards hem met de hielen hunner laarzen hadden toe gebracht. Toen de policie zich maandag in de vroegen morgend in de woning der be tichten aaubood, lagen beiden nog te bed. Een der twee kon zich met moeite oprich ten en bij nader onderzoek bleek het, dat het wapen van den andere ook hem in de worsteling had getroffen. Een kogel was hem in de bil gedrongen, een andere in de/i arm en hij, zoowel als het ongeluk kige slachtoffer, verkeert inbedenkelijken toestand. Het is met de grootste onver schilligheid dat de voornaamste plichtige den aanslag heeft bekend. De revolver en het mes, waarmede de misdaad werd gepleegd, werden den door heer kommissaris in beslag genomen. Onnoodig te zeggen dat deze laffe aan val de grootste opschudding onder onze bevolking heeft te weeg gebracht. In den Kongo. In eenestraat achter de Widauwfabriek te Gent door het volk met den naam van De Kongo gedoopt,om dat zij door eene soort van halve wilden wordt bewoond, heeft eergisteren een wreed vechttooneel plaats gehad. Een bakker, die het zelf niet te breed schijut te hebben, te oordeelen naar de kleederen die hij aan 't lijf had, kwam in

De Denderbode | 1886 | | pagina 2