NIEUWS- EN AANIOIDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 7 November 1886, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2100. AR0NNEMEIVTPR1JS I ANNONCEAPRMS Politiek overzicht. EEN EDEL HERT. Vmalseliiiig dor meststoffen. Laudbouw-onderzoek DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars ir. 3,2S voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 13 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde SO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqae Saam. AELST. 6 OCTOBER 1886. Frankrijk. De kamer heeft den 4 dezer de algemeene besprekking van 't budjet voor 1887 aangevangen. Twee leden der rechterzijde hekelden het ontwerp van budjet door M. Sadi Carnot aangeboden, alsook den financieelen toestand der republiek. M. Baïhaul,minister van openbare wer ken, woonde de ministerraad, maandag lest niet bij. M. Baïhaut had eenige dagen te voren bij M. Freycinet opnieuw aange drongen opdat zijn ontslag zou aativeerd worden en men denkt dat zijne afwezig heid van den ministerraad als de aanne ming van zijn ontslag mag gehouden worden. M. Millaud, Senateur, is tot minister van openbare werken benoemd Duitschland. Een telegraphische be richt uit Rome naar Le Temps van Parijs gezonden, bevestigt de belangrijke tijding welke wij in ons vorig nummer hebben meêgedeeld. Duitschland stemt toe in alles wat Z. H. Leo XIII voor de katho lieken gevraagd heeft. Ten gevolge der ongeneesbaarheid van de ziekte waaraan den prins-bisschop van Breslau lijdt, is Mgr Kopp, bisschop van Fulda, en lid der hooge Pruissische Ka mer, coadjutor van Breslau met recht van opvolging benoemd. Mgr. Kopp, welke de middelaar was tusschen de H. Stoel en het Duitschegou- vernemenl toen onlangs een gedeelte der meiwetten werden afgeschaft, zal dus bis schop van Berlijn wezen, aangezien de hoofdstad deelmaakt van het bisdom Bres lau. Engeland. De admiraliteit is, naar men verzekert, ten gevolge van eenen memoradum van lord C. Beresford, in gedurige gemeenschap met de overheden van het zeewezen te Portsmouth, ten einde de schepen tot den dienst veerdig te ma ken. Bovendien, werd een volledig enom- standig verslag opgesteld aangaan de den ganschen toestand der reserve divisie. Dit verslag bevestigt dat alle de oorlogschepen in staat zijn om aan eenen zeetocht deel te nemen, zoohaast hetbevel er hen zal toe gegeven worden. Verschei dene schepen liggen ter werf, en wachten nog slechts naar kanons om zich bij deze reserve-divisie aan te sluiten de overhe den van Woolwich hebben bevel ontvan gen deze bewapeningen te verhaasten. Rusland. Over weinige dagen werd er druk gesproken over eene moord ge pleegd door den Keizer van Rusland, op den persoon van graaf de Reutern, een zijner ordenancie-officieren. Het feit werd geloochend, doch het schijnt nogthans waarheid te wezen. Hoogduitsche novelle, Door L. M. 10* Vervolg. Van verre blonk de toren van het slot van Breitenstein bun al tegen. De afstand nochtans was nog tamelijk groot. Het was een prachtig gebowud kasteel, dat opbel toppunt eensbergs stond, en van kostelijken steen en zeldzaam hout gezel was. Toen de reizigers aan don voet des bergs kwamen, hield Frans op eens zijn peerd staan en zag angstig naar zijnen vader henen. Jongen, wal hebt gij Zijt gij ziek Hoe zal ik het heelen Ik weet het zelf niet. Het is alsof er eene ijzeren hand mijnen boezem toeoeep en mijn hert beklemde. Was ik maar te huis gebleven Vrouwenangstbromde de oude ge melijk. Frans was door dat zeggen getroffen en be zag zijnen vader met gloeiende oogen. Het is hard, vader, zoo iets te moeten hooren Maar toch ik heb den moed niet om voort te rijden laat ons weerkeeren Weerkeeren En er kwamen plooien op Friedbert3 voorhoofd, bitter fronsde hij de wenkbrauwen en zeide Ongelukkigejongen, waar wilt gij henen Dat zijn altemaal kin- Een der naastbestaanden van graaf de Reutern, op dit oogenblik te Bile verblij vende, heeft eenen bedroefden brief ge schreven aan een zijner vrienden, welken vele inlichting behelst over deze zwaar wichtige daadzaak. M. de Reutern zou door den Czaar ge dood zijn. De graaf rookte eene sigaar, toen de Keizer binnentrad hij wilde de sigaar wegstoppen, maar de Czar zag het vuur, en, zegt de correspondent, zag rood a hij schoot en vermoorde den graafde Reu tern. Generaal Kaulbars raadt in zijn verslag aan den Czar de onmiddelijke militaire bezetting aan van Bulgarie, als het eenige middel om aan Rusland zijnen invloed in dit land te doen herwinnen. De Keizer treedt deze zienswijze bij. Een adres aan prins Alexander is onder de leden der Sobranjé in omloop gebracht, waarin gezegd wordt dat Bulgarië diep erkentelijk blijft aan den prins over 't gene hij voor 't land gedaan heeft De Sobranjé drukt bovendien het spijt uit hem niet te mogen herkiezen tot den troon van Bul garië welke hij met zooveel glorie en zelfs- opoffering. bezeten heeft. Het gouverne ment heeft aan vele leden ontraden dees adres te onderteekenen. Het adres wordt nogthans met vele hadteekens bekleed/en het schijnt zelfs datzekereministers, doch niet officieelijke, het hebben onderteekend. Men schrijftaan de •Gazette de Cologne dat Kaulbars tegen 31 October, 200 man schappen der bulgaarsche landwehr had uitgekocht, ten einde de ministers bij hunnen doortocht te Lompalanka gevan gen te nemen en ze op de eene of andere wijze, uit 't land te verwijderen. Dit ontwerp werd aan 't gouvernement bekend gemaakt en de ministers kwamen te Lompalanka, aan, geeskorteerd door twee kompagniën soldaten die den plaats bevelhebber als ook de 200 manschappen gevangen namen. Talrijke landbouwers op 't Landbouw onderzoek gehoord, hebben bescherming gevraagd tegen het vervalschen der meststoffen. Velen zelfs eischen voor beeldige straffen tegen de bedriegers die den reeds genoeg geschokten toestand van den landbouwer nog verergeren. Voorzeker bedoelden de aanklagers hier den guano niet; dit uitheemsche product werd hier destijds om zijne vruchtbaarmakende krachten grootelijks gezocht, doch, sedert eenige jaren, heeft het, door oorzaken die wij hier niet willen onderzoeken, zijne goede faam bijna totaal verloren. 't Zijn de chemische vetten, die heden van bijna algemeen gebruik zijn, en 't is derachtigbeden Kom, kom, gij zult me toch uiet alléén laten gaan, of anders zal ik u nog moeten dwingen Met geweld rukte en snukte Frans aan den toom van zijn ros pijnlijk Deep en prangde de ijzeren breidel de tong en de lippen van het dier de sporen doorstaken en doorploegden zijne lenden verschrikt en hinnikend sprong het ter zijde, 3teigerdo op, en wierp de aarde, met zijne hoeven, in stofwolken en vochtige vlokken rond zich henen een brieschend peerd met eenen vergramden ruiter. Op eens peerd en ruiter bleven stilDaar stond Lisa. Om Gods wil, kreet het angstig meisje, tracht toch uw peerd eD u zeiven te bedaren, Frans Wat is er gaande Of ziet ge niet dat hel dier u alle oogenblikken van zijnen rug kan werpen eD hiernevens een diepe afgrond ligt gereed om u in te zwelgen Frans antwoordde eerst niet, maar streek met de platte hand over den nek van het dier, en zei dan schier verlegen Verschooning, Lisa ge weet de dieren hebben ook hunne goede en kwade luimen. Ja, maar de menschen meer dan de die- len, viel Friedbert bitsig in. Ge zijt niettemin zeer welkom, lachte Lisa. Het is schoon zeer schoon van u van daag gekomen te zijn. Mijn oom verwacht u. En zij bloosde en zag Daar den grond. Ge zijt zeker in het woud aan 't droo- meu geweest Zoo, wat ge deDktBezie eens dezen prachtigen krans cyclaambloempjes, of heet gij bet ook droomen van zoo gedurig te zoeken, dus onbetwistbaar tegen de vervalsching dezer laatsten dat bescherming en stren ge straffen worden gevraagd. Geene nieuwe beschermwet is hier ook noodig; het strafwetboek, in zijne art. 498 en 499 geeft aan 't Gerecht de noodige macht om de bedriegers voor- beeldiglijk te straffen. En wat meer is, alleen dezen die wil len bedrogen zijn, kunnen bedrogen worden. Een onfeilbaar middel om bij het aan- koopen van chemische meststoffen niet bedrogen te worden, 't is zijne aankoo- pen te doen bij gekende fabrikanten of bij de uitzetters van dezen laatstenin een woord, bij fabrikanten wier gestich ten onder het toezicht zijn geplaatst der belgische Staatslandbouwstatiën en die, en dit is 't grootste punt, den inhoud in bestandeden der geleverde vetten op factuur aanduiden en hunnen naam en fabriekmerk op zakken of vaten plaatsen. Die fabrikanten zijn verantwoordelijk voor 't gene zij leveren, en, willen zij hunne goede faam behouden, zij zullen zich wel wachten aan hunne meststoffen de vruchtbaarmakende krachten te ont trekken die volgens den betaalden prijs en aanduiding op factuur vereischt wor den. Nog meer, hunne geleverde waren kunnen aan 't onderzoek der Landbouw- statiën onderworpen worden en wee hen indien er bedrog ontdekt worde, want voor altijd zouden zij door 't Gerecht als bedriegers gebrandmerkt en nog bo vendien tot schadeloosstelling verplicht worden. De Provincialeraad onzer provincie had, in zijnen laatsten zittijd, een regle ment gestemd, 't welk, op straf van boete, bevool dat de chemische meststoffen in onze provincie aan den landbouw gele verd. op zak of vat, de naam van den fabrikant zou dragen en veder de in houd in bestandeden op factuur zou aan geduid worden. Dit was een doeltreffend behoedmiddel tegen vervalsching en bedrog, doch het Gouvernement weiger de zijne goedkeuring aan bedoeld regle ment te verleenen, omdat de Provincia- lenraad de palen zijner bevoegdheid was te buiten gegaan. 't Ware te wenschen dat het Gouver nement dien maatregel nu in leven riep. De wet hoeft u, Landbouwers, volgens ons geene verdere bescherming te ver leenen; gij moet u zeiven beschermen en het dood eenvoudig middel hiertoe bezit gijluistert wij gaan het herhalen Koopt geene chemische meststoffen dan deze gefabrikeerd door gekende fabrikanten; meststoffen van (abrikanten wier gestichten onder het toezicht der Staatslandbouwstatiën zyn geplaatst, die den inhoud in bestanddee- len op factuur aanduiden en hunnen naam of fabriekmerk op zakken of vaten durven plaatsen. te bukken en weder recht te staan om al die lieve boschbloempjes te plukken, en tusschen mos en keikens uit te zoeken. Ge droomt niet dan van droomen «t Ik dacht dat ge waart zoo als ik. Ge- beurlhetmij.in het suizend groen der bosschen te gaan wandelen, dan verbeet ik seflens al wat er omgaat in de werkelijke buitenwereld. Dan rijzen er beelden voor mijnen geest, too- verbeelden zoo schoon zoo verrukkend... dan droom ik, Lisa, dan droom ik.. Mijn oom is nog niet weergekeerd van de jacht. Ik zal dus zoo vrij zijn, Friedbert, u in zijnen naam te ontvangen. Welkom nog eens, van herte welkom. En de oogen der zedige maagd straalden van geluk en tevredenheid. De hofknechten kwamen toegeloopen om de peerden, die vermoeid en bezweet waren, stal ling en voeder te bezorgen. Friedbert en Frans klommen achter Lisa den wenteltrap op, naar de wijde bovenkamer. Ge ziet er zoo ernstig uit, Friedbert, ge zegt zoo weiniger is u toch niets onaan genaams overkomen 0 neen, dal nietmaar toch ben ik niet in goeden luim. Dal is eigen aan oude lieden. Een roomer wijn zal alles herstellen. Een dienstknecht bracht wijn, roomers en tafelborden op. De oude Friedbert liet het zich wel smaken. Frans nochtans maakte te nau- wernóod de boorden zijner lippen Dat, en keek droomenö en starziende ten gronde. v Wanneer zal uw oom weer komen Ik weet het nietmaar, als ge wat uit gerust zijt, zullen wij samen eeno wandeling Volgt onzen raad, Landbouwers, en ge zult u nimmer te beklagen hebben. Wij herhalen helAleen, alleen dezen die willen bedrogen zijn kunnen bedrogen worden te Sottegem. De heeren leden der Landbouw-Commissio zijn waarlijk onvermoeibaar. De 27 October hielden 2ij zitting te Herzele, en 's anderdaags waren zij te Sottegem vergaderd. Zijn tegenwoordig de heeren Baron Paul BethuneSenator, Voorzitter, Vanden Bossche, Ondervoorzitter, Van Vreckem en Verbrugghen, Leden, Baron Felix Belhune, Schrijver. De Voorzitter opent de zitting in eenige wel gepaste woorden, en verzoekt de heeren Van Lierde, burgemeester te Sottegem, Mussely, lid van de Bestendige Deputatie, en de Kerchove, provinciaalraadslid zich bij het bureel te willen voegen. M. Marinus FoubertSchepene le Maria- Audenhove, vraagt inkomrechten op het vee en het graan, in evenredigheid van de rechten die wij bij onze geburen betalen. Hij vraagt ecno verzachting der vervoer- prijzen door den ijzerenweg voor bet voeder en de kasseistcenen, het gruiszand, enz., als ook dal de vermindering van de verveerprijzen der kalk in Juni en Juli ook toepasselijk blijve. Onze buurtwegen moeten voltrokken wor den en daarvoor moet men de voor de wegen nu vereisclite breedte verminderen. Hij handelt beurtelings over den toestand van het werkvolk, over de lijdelijke verhui zing gedurende den zomer (15u personen voor zijne gemeente), over de plantagiën langs de steenwegen (het voordceligste gewas voor den landbouwer is de eik). De heer Frans De Moor, schepen te Oom- bergen, voegt zich bij den voorgaande getuige om de inkomrechten op vee en granen af le smeeken. Hij drukt bezonder op hel gedacht dat de vreemdeling die rechten zal ten onzen voordeele betalen, en dat de prijzen der eet waren niet zullen opslaan hetgeen bewezen wordt door het voorbeeld van Duitschland en Frankrijk. De rechten moeten in evenredigheid zijn met de rechten door onze geburen ge heven. De heer De Moor vraagt eene belasting op de roereude goederen; bij spreekt over de landverhuizing, over het armbestuur zijner gemeente, alsook over het te groot getal her bergen (io op 700 inwoners) en over de vervalscliingen van vetten, enz. M. Karei Brantegem, burgemeester le Elene, deelt in de gedachten door de vorige getuigen uitgedrukt, namenlijk over de zaak der inkom rechten. Hij vraagt dat men eens voor goed beslisse de paarden van hel leger alsook bun voeder in het land te koopen. De buitenstatiën van onzen ijzerenweg zijn nietop betamelijke wijze van basculs en andere gereedschappen voorzien. De getuige wenscht ook eene billijkere wetgeving in zake van waterloopen, alsook de vermindering der grondbelastingen De voorwaarden om hulpmiddelen te ver krijgen voor buurtwegen zijn onuitvoerbaar voor onze wijken. Het gemeenzaam fonds moet afgeschaft worden. doen in het parkdit uitstapje zal u beval len. Ik dank u voor uwe wandeling, ant woordde Friedbert, en lachend bracht hij het glas aan zijne lippen, me dunkt dat ik ver moeid genoeg ben. Frans zal misschien meer lust hebben ik dacht dat hij bet peerd ging dood jagen. Ge kunt samen gaan, ik zal bier wachten. Breng uwen heer oom me<3 als ge weerkomtwe zullen dan nog eens praten van jachtpartij en vischvangst, dit is mij aangena mer dan uw park met zijne kromme wegen, waar wel bloempjes in het gras maar geene everzwijnen of wilde geiten te vinden zijn. Tot seffens dan. Daar stonden zij iD bet park. Geen windje lispelde door de takjes. Zwijgend zaten de vo geltjes, nevens hunne nestjes, met open bek en vleugels een poosje middagrust te nemen. Gij zijt zoo stil, Frans.... Gelijk de natuur rond ons. In mijne ziel nochtans leeft en spreekt er iets de herinne ring aan hel verleden, en de angst voor de toe komst. Ge spreekt te raadselachtig, vriend ik versla u niet k In mijne ziel leeft immer nog het zalig oogenblik waarop gij in mijne werkplaats Ho ik was gelukkig toen Maar ach het was eene begoocheling, een droom maar, Lisa, an ders niets Anders niets o Neen Ik mag niet vermetel genoeg zijn om nog zoo iets te durven hopen. Ge zijt goed geweest voor mij, ik bedank er u voor.. Vroe ger koesterde ik nog eene andere hoop maar 60 a 70 man brengen den zomer in Frank rijk over. De bevolking van Elene is van 775 zieleD. De herbergen vermenigvuldigen zich le veel. M. Jos. Matthys, schepen te Elene, voegt zich bij de wenschen van de voorgaande ge tuigen. Hij vraagt daarbij rechten op het vreemd vlas, en handelt over de landbouwsyndicaten die ten minste in ieder kanton zouden moeten bestaan ten einde de aankoopen van scheid- kundige mesten te vergemakkelijken, en de vervalschingen van allen aard le bestrijden. M Matthys wordt warm aangewakkerd door den Voorzitter Baron Paul Belbune io die meening te volharden, en een dergelijk syndi caat te stichten. M. Matthys drukt ook op de noodzakelijk heid eotier verandering van de wet op de onderstand woonst. De heer Schollaerl van Velsique, vraagt zware inkomrechten op het vreemd vee, en mindere op de vreemde granen. Deze laatste zouden moeten in evenredigheid zijn der grondbelastingen die op ooze inlandsche landbouwers drukken. Hij spreekt over de keuring der huisdieren, en de noodige vermeerdering der premién die tegenwoordig zijn toegestaan. De heer Mussely, lid der Bestendige Depu tatie. De verbetering der buurtwegen is heden daags zeer moeilijk omdat i' De gemeenten le arm zijn en dat hun deel in de kosten van hel werk te groot moet zijn 2" Omdat het hoofdbestuur te streng is in het verleenen van hulpmiddelen 3' Omdat de provinciën hunne tusscheu- komst in de onkosten van moeilijke, schier onmogelijke voorwaarden laten afhangen. M. Mussely stelt voor dat voortaan de pro vincie eene subsidie zou geven om de kassei- steenen, 't zandgruis, enz., aan te koopen dat het gouvernement die aangekochte waren kosteloos zou vervoeren tot aan de naastge legene statie van den ijzereuweg. Aan de ge meenten zouden dan bet vervoer van de statie af, de plaatsing en den onderhoud opgelegd zijn. M Scliollaert, landbouwer en stoker te Groo- tenberghe, handelt over de belangen zijner nijverheid, eu vraagt dat men hel verschil der rechten te betalen door de groote en kleine stokerijen vaD 15 tot 25 ®/0 verhooge. Hij vraagt inkomrechten op de granen en de huisdieren, alsook belastingen op de roe rende goederen. M. August Simoens te Strijpen, bestatigt de krisis. De volgende maatregelen zouden volgens bem goede hulpmiddelen zijn 1® Inkomrechten op de granen in het belang der kleine landbouwers die onmiddelijk geld noodig hebben en hunne granen tot het voeden van vee niet kunnen gebruiken. 2e Inkomrechten op de huisdieren en het vlas. 3* Vermindering der belasting op het tabak- planten. 4* Vermindering der grondbelastingen met de opbrengst der inkomrechten. 5" Strenge wetgeving tegen alle vervalschin gen. 6® Nieuwe wet op de planting van boomen langs de wegen, enz. 7® Eindigen met de belachelijke onkosten gelijk die van het Juslicie-paleis van Brussel en vele andere; onze openbare gebouweD moeten sterk" deze is een droom, die nooit zal waarheid wor den. Frans, ge moet op God betrouwen en.... Ik zie de zaken klaarder in dan gij. Ho, ik bid u, Lisa, martel mij niet af, met langer mijne ziel in die zalige begoocheling te houden om aan mijn hert als de blinddoek zal afval len den doodsteek te geven. Ho, God Hij heeft mij dan niet ver staan Verschooning, meester Frans,... kom laat ons naar het Kasteel, terug gaan. Lisa... Ha Gij noemt mij nog, met mijnen naam, zoo verwijtend zacht, zoo teederlijk. Ge zijt mij dan nog genegen Lisa, ja, ik deed ti pijn Maar ach, ver geef mij arme bedelaar, van uw zoo edel hert het geluk, den zegen der toekomst te durven vragen.... Ho zeg.... zeg mij.... ja... En voor een Lieve-Vrouwenbeeld, dat in het park stond, vielen beiden op hunne knieën.... 0 Gij, Bermhertige God Had ik duizend kelen om u dank te zeggen, bad ik duizend tongen om u te looven, duizend herten om u te beminnen Nu ben ik een gar.sch herboren mensch.... Me dunkt ik zal sterven van zalig heid Dank, O Lieve Moeder Maria gij hebt dan niet te vergeefs dal zalig droombeeld in mijn herte gelegd, en ik, ik heb u niet te ver geefs gebeden.. En gij, O Kindje Jesus, dat mijn hert en het bare gemaakt hebt. 0, zegen ons beiden, zegen Lisa, zegen Frans, en spreek gij het machtig Amen uit dat ons liefdeverbond voor eeuwig moet sluiten (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1886 | | pagina 1