NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 11 November 1886, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2101. ARONNEMEATPRIJS ANN0NCE1VPRIJS BERICHT. Politiek overzicht. EEN EDEL HERT. TROONREDE DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSËNS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3® bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique -Suiiiu AELST, 10 NOVEMBER 1886. Alwie een abonnement neemt op DENDENDERBODE voor 't jaar 1887, zal ons blad van heden af tot nieuwjaar kosteloos ontvan gen. De inschrijving van buiten de stad Aalst moeten zooveel mogelijk bij de briefdragers genomen wor den. 't ls gemakkelijkste en het ze kerste middel om Den Denderbode regelmatig te ontvangen. De prijs voor een jaar is fr. 6.00 voorop te betalen. anB»8S8«jH Frankrijk. Republikeinsche financiën. Toen de Republiek door de konserva- tieven werd beheerd, 't is te zeggen, lot 1880, sloot het budjet met overschotten en de tekorten kwamen slechts later vooronder de heerschappij derrepubli- nen. Te rekenen van 1881, zwollen de tekor ten van jaar tot jaar 4 millioen in 1882; 83 millioen in 1883; 1:^0 millioen in 1884254 millioen in 1885. Indien men bij het gewoon of buiten gewoon budjet van den Staat de budjetten der departementen, steden en gemeenten voegt, bereikt men het verbazend cijfer van vijf milliards franks 's jaars. Nu, in 1881. beliep de bevolking van Frankrijk tot 37,600,000 inwoners, en hieruit volgt dat het republikeinsche gou vernement aan Frankrijk 133 fran ken per inwoner kost. Dit cijfer wordt door geen ander land ter wereld bereikt. Holland. De Moniteur de Rome aan schouwt de nieuwstijding der benoeming van eenen pauselijken gezant bij het Hol- landsche gouvernement als voorbarig, gezien de houding der hollandsche druk pers. Onze correspondent, zegt de Moni leur. heeft door de melding dezer nieuws tijding, slechts de wenschen uitgedrukt van zekere partij welke deze herstelling wenscht voor het welzijn des lands. Duitschland. Sedert eenige dagen, randt de ministerieele duitsche drukpers, De Norddeulschc, De Post, De Kielnische de russische politiek in Bulgarie ten he vigste aan en doet vooral uitschijnen dat deze de persoonlijke politiek is van den Czar. Deze dagbladen spreken van de ge- weldadigheid, de dwaasheid en de wille keurigheid dezer politiek en herinneren aan Rusland dat de Zwarte Zee onder de bescherming van het traktaat van Berlijn staat. Hoogduitscbe novelle, Door L. M. 11® Vervolg. Plechtig lulusscben was het park stil geble ven men zou gezegd hebben dat de boomen hunne bladeren niet dierven roeren, en de vo geltjes bunnen adem in hielden, uit vrecze een getuk te slooren, dat twee reine herten, ean de voeten van Jesus en Maria, smaakten Daar kwam een wild en herhaald hondenge blaf, met het vroolijk toeten der jachthorens, de di oomerige stilte van het omliggend woud verbreken. Het was de graaf die met zijne bloedgierige jachthonden, brakken, rekels en hazewinden, naar het burchtslot weder keerde. Friedbert had iclusschcn, in het geestrijk nat der wijnflesch, vroolijkheid en frische le venskrachten geput, Zijne oogen blonken van vrede en geestdrift, en grimlachend wreef hij zijne handen, toen de jagerstoet de trappen opkwam. Een vreemde heer was met den graaf aange- Men denkt dat deze ingefluisterde taal geep ander doel heeft dan Rusland te weêrhouden op den weg dien het heelt ingeslagen en dat er op dit kapitel volko men eensgezindheid bestaat tusschen Duitschland en Oostenrijk, welke beide overtuigd zijn dat Rusland nog meer dan zij eenen oorlog zal vreezen. Antisemitische beweging in Ierland. Londen 7 November. Een koetsier van Dublin is veroordeeld geweesttot 15 dagen gevangenziiting wegens mishandeling ge pleegd op eenen joodschen woekeraar met name Bradlaw. Nieuwe plakkaarten werden te Dublin aangeplakt om de bevolking tot de uit drijving van alle joden en vreemdelingen aan te zetten. De vijandschap tegen hen is allerhe vigst,bezonderlijk bij de mindere standen. Bulgarie. Het gerucht loopt te St- Petersburg dat het russische gouverne ment slechts den val van het bulgaarsche regentschap afwacht om het bestier van het prinsdom, tot na de kiezing van een prins, aan een russischen ambtenaar toe te vertrouwen. Men zegt dat de Senateur Sto'ianowski voor deze functie is aange duid geworden. De vroegtijdige terugkeer van prins von Bismark wordt toegeschreven aan de uiterste zwaarwichtigheid van den toe stand in het Oosten. De A'orddeutsche- Allgemeine Zeitung, een gouvernements orgaan, aanziet de nieuwe verwikkeling in Bulgarie bestatigd als van zeer onrust barend karakter. Generaal Kaulbars zou, naar men be weert, het bevel hebben ontvangen zijne houding te opzichte van het bulgaarsch gouvernement te matigen. Tirnova. 7 November De kiezing van een prins zal woensdag plaatsgrijpen in geheime zitting der Sobranje. Het goevernement stelt als eenige kandidaat voor prins Valdemar van Denemarken, en wendt alles aan om hen door nationa le vergadering te doen kiezen. De laatste berichten melden dat de ver kiezing van prins Valdemar verzekerd schijnt. uitgesproken door Z. M. den Koning bij het openen der Kamers. Mijn heer en, In ben gelukkig mij te bevinden in hel midden der Vertegenwoordigers des volks om met ben dit paleis, uit zijne puirien opgerezen, in te huldigen. Onze betrekkingen met alle mogend heden, hebben niet opgehouden voortref felijk te zijn. België vervult nauwgezet de plichten, welke zijne onzijdigheid oplegt, en die houding, welke het nooit verlaten heelt, verzekeren aan hetzelve het vertrouwen der andere Staten. komen. Op zijn aangezicht, fijn en levendig, in zijne blikken die lier wel maar levens ook misprijzend waren, aan zijne dunne lippen waarop van lijd lol lijd een valsche en terugge houden grimlach speelde, kon men bij den eersten aanhlik raden dat die heer een Irolsche edelman was. Stilzwijgend en verlegen bleef hij staan loen hij, legen zijne verwachting, den ouden Friedbert in des graven zaal zag zitten. Ei mijn beste heer graaf. kreet de houtvester, toen Lisa's vader binnen kwam, wat hebt gij een prachtig weer op uwe jacht gehad lk had er wel willen deel aan nemen... Ik moet niet vragen of gij veel stuks wild hebt aangebracht Inderdaad, mijn goede Friedbert, en de graaf reikte hem de hand, een goudeu d3g. In 't bosch eene vette jacht en thuis vroo- lijke dischgenooten Dal is wel gedaan van u. Welkom hier... Maar zijt gij alleen Waar is uw zoon o Bij die vraag vloog er als een bliksem door dc oogen van den vreemden heer en eene wolk betrok zijn voorhoofd God weel waar hij zit, gaf Friedbert ten antwoord Lisa prees zoo fel de liefe lijkheid van uw park, dat ik de kindereu wan delen gestuurd heb. Eene nog zuurdere uitdrukking van misnoe gen en bitterheid kwam op des vreemden aan- Ini België, gelijk overal, beleven nij verheid en handel eene krisis, welke eene uitgebreidheid en eene duurzaam heid heeft zonder voorgaande. Maar de moeielijkheden van den toe stand, wel verre van den moed neèr te slaan, hebben aandrift gegeven tot het aanwenden van grooter pogingen. Niettegenstaande de "buitengewone vermindering van liet profijt, is onze uil- gebreide voortbrengst niet verminderd en de Wereldtentoonstelling van Antwerpen heeft eenen merkvveerdigen vooruitgang bestadigd. Wat vooral onze nijverheid kan ter hulp komen, is, Mijnheeren, de uitbreiding onzer betrekkingen aan genen kant der zeeën, en het veroveren van nieuwe uit- voerwegen. Mijn gouvernement zal dit groote na tionaal belang niet uit het oog verliezen, en zijne taak zal vergemakkelijkt worden, door de uitbreiding welke de haven van Antwerpen genomen heelt, dank zij de prachtige scheepvaarlinrichtingen, wier inhuldiging wij verleden jaar vierden. Dealgemeene vermindering der prij zen, heelt ongelukkiglijk eene verminde ring in de dagloonen gebracht. Gebeurtenissen, die diep te betreuren zijn. zelfs daargelaten de overdrijving yvaarmeê zij werden overgebracht, hebben in de bassins van Luik en Charleroi plaats gehad maar de verantwoordelijkheid hiervan valt op die, welke ze door schul dige opstokingen deden ontslaan. Vandaag, Mijnheeren, dat de justicie gesproken heeft, heb ik gedacht mij ge nadig te kunnen toonen voor het grootste deel dezer ongelukkige verdwaalden. De toestand der werkende klassen is ten hoogste de belangstelling weerdig, en liet zal de plicht zijn van de Wetgeving, door eene verdubbelde bezorgdheid, de zen trachten te verbeteren. Misschien heelt men te veel gerekend op hel eenige uitwerksel der grondbegin sels, trouwens zoo rijk in vrijheid. Hel is rechtveerdig dat de wet de zwakken en de ongelukkigen meer bijzon derlijk met eene bescherming omringe. Mijn gouvernement heeft gedacht, in een samenvattenden geest, de uitgestrek te vraagpunten te doen onderzoeken, die zich verbinden aan de wetgeving van het werk. Het heeft, met dat doel, eene kom missie van enkwest en van onderzoek ingesteld. Het is mij aangenaam hulde te bewij zen aan den iever en de opoffering, met welke zij die belangrijke taak heelt vol bracht. Door hare werkzaamheden ingelicht, zal mijn gouvernement u bezig te houden hebben met belangrijke ontwerpen van hervorming. Het is vooral noodig de vrije vorming der prolessionneele groepen te begun stigen Nieuwe banden te leggen, onder den vorm van scheidsrechters- en verzoe ningsraden, tusschen de hoofden der nijverheid en der werklieden Het werk der vrouwen en kinderen gezicht. Ei Ei Heer voogd, lachte de graaf, terwijl hij den vreemde bez3g, wat ziet gij er somber uit en droevig Ik wou dat ik op mijn kasteel van Emonden zat, antwoorde de vreemde. Ik voel wel dat ik u hier lastig val en van onpas koom. Anderen zijn mij voor geweest. Maar gij hebt mij opgevangen in het woud, en ik ben meegekomen. Ik ben toevalliglijk wat slecht gezind noem mij gelijk ik ben. -« Bij S' Huybrechtriep de graaf, is er vandaag dan een slechte geest in het spel Of heeft mijn malsche wijn dan de kracht niet meer om de zinnen te verzetten, en de herten te verheugen ?Friscb aan, mijn oude Friedbert Drink nog eens leeg Op uwe welgelukte jacht, beer graaf Aan u thans, heer voogd Wat heft gij den beker toch traag van de tafel, en wal staan uwe oogen toch diep in het hoofd. Welaan, mijn beste, drink eens op hetgeen gij meest bemint. Iedereen heeft toch al iels want wie niets bemint, is rijp voor de dood. Frisch aan dan drink uit Dezen beker, heer graaf, omdat gij het verlangt, drink ik uit op de gezondheid uwer nicht. Moest ge daar zoolang op verzinnen lachte de graaf. Moge deze heildronk haar, het goede kind, geluk en zegen brengen.» te regelen De misbruiken tegen te gaan in het betalen der dagloonen Het bouwen van gevoegzame werk manswoningen te vergemakkelijken Bij te dragen tot het ontwikkelen van voorzienigheids-en hulpmaatschappijen, levensverzekeringen en pensioenen, en verder de verwoesting van dronkenschap en onzedelijkheid trachten te bestrijden. Het is insgelijks noodig maatregels te nemen, om een einde te stellen aan de vervalsching van eetwaren. Niet minder beproefd dan de nijver heid, kan de landbouw, wiens wetboek gestemd is, op al de toegenegenheid van het gouvernement rekenen. Het zal zich toeleggen op de uitbrei ding van het landbouwonderwijs op het vermenigvuldigen, door het instellen van proefvelden en voordrachten, van dat an dere, niet minder belangrijk onderwijs, bestemd om de nieuwe methoden alge meen te maken en de al te talrijke bedrie gerijen in zake van mest en zaaisels, te beteugelen. Het zal voortgaan met de uitbreiding van het net der wegen en der buurtspoor wegen, en het begunstigen van het land bouw-vervoer. De wetgeving op de nijverheden, die den landbouw, de brouwerijen, de stoke rijen, de suikerraffinaderijen voornamelijk aanbelangt, werd onlangs herzien de nieuwe wetten genoten een gunstig ont haal. Andere studiën in denzelfden zin zijn begonnen. De burgerwacht en het leger gaan voort - de leste wanorders Lebben het bewezen, met bezield te zijn door een uitmuntenden geest. De vraagstukken, betrekkelijk de aanwerving van het leger houden te recht de openbare denkwijze bezig, en hetis zeer wenschelijk dat de vaderlandslievende overeenkomst der partijen, aan mijn gou vernement toelaten hun de oplossing te geven, welke door belangen van den boogsten graad vereischt worden. Het werk van de herziening der strafwetboeken moet ieverig voortgezet worden. Ik hoop dat de Kamer zich weldra kunne bezighouden met het belangrijkste van allen, liet burgerlijk strafwetboek.. Hel betaamt inderdaad dat de wet geving altijd in overeenkomst zij met den vooruitgang der instellingen en der zeden. In dezeorde van gedachten, isheteen aanzienlijke vooruitgang de strekking der groote internationale belangen door eene gelijke wetgeving te regelen. De konventie, te Bern gesloten, voor het vervoer langs den ijzerenweg, en die aan uwe goedkeuring zal worden onder worpen, bepaalt op dien weg een aan zienlijken vooruitgang, en ik hoop dat het kongres van handelsrecht, waarvan Belgie de eer had liet initiatief te nemen, en niet min aanzienlijken zal voorberei den. De wet op den letterkundigen eigen dom, onlangs gestemd, is van denzelfden geest doordrongen. Op dit oogenblik kwamen Frans en Lisa binnen. - Ach daar is zij Kom, mijn goede nicht en leven moogt gij, ja, lang leven, gij zoo zui ver als de morgenzon, die in reine dauwdropjes baadt. Maar mijn oom Ga naar uwe kamermeid, Lisa. en doe uw schoonste feestkleed aanKomaan, Meester Frans, zit bij in de ronde vandaag drinken wij allen kommer en alle levenszorg afik voel, me dunkt, jong bloed in mijn ade ren vloeien Dezen avond laat ik al de deu ren van het kasteel toemuren niemand van u g vertrekken gij zijt mijne feest en nacht- genooten. Lisa zal zorgen dat bedden en slaap kamers veerdig zijn Edoch, een vroolijkenacht moet op een vroolijken dag volgen, en eer de maan slapen gaat, zullen wij ook niet ter ruste trekken. Aangenomen, heer graaf, zei Fried bert, ik ben niet haastig om weer terug te keeren, en Frans ook zal geerne blijven. Niet waar, jongen, het slaapt beter in een grafelij- kelijk bed, dan met eene verwonde borst, in hel woud onder den blooten hemelKom, schuif wat dichter bij, heer voogd. Ge ziet er toch maar slecht gezind uil vandaag niets zeg gen en altijd zuur zien o Ei, plaag mij niet 1 Boschvogels zoo als gij, kennen geen lijden Er is niemand in Belgie, die niet overtuigd is van het hoofdzakelijk belang der ontwikkeling van het onderwijs. In den strijd, die altijd heviger wordt tnsschen de voortbrengende natiën, is de toekomst aan de behendigsten en de ver- verlichtsten. Maar er bestaat een erg verschil aangaande den geest, waarmee het wen schelijk is dat de school bezield zij. Mijn gouvernement blijft overtuigd, dat het op het terrein der vrijheid van onderwijs en door den eerbied der ver schillende overtuigingen is, datmen moet trachten ze te bevredigen. Moge de wedieverig tusschen het openbaar en liet vrij onderwijs meer en meer vruchten dragen en tot eenen graad van beschaving komen, die ons niets laat benijden. Ik ben gelukkig te bevinden dat sedert twee jaren de bevolking der lagere scho len, aan het toezicht van den Staat onder worpen, met bijna 250,000 kinderen is aangegroeid. De leste prijskampen hebben in hun geheel een gunstigen toestand aangetoond. Het onderwijzend personeel is ge schikt, om de grondbeginselen der tee- kenkunde, der gymnastiek, des land- bouws en van het handwerk te versprei den. Mijn gouvernement zal u een wets ontwerp voordragen op het lager onder wijs. Het zal gunstige maatregels voor stellen,ter ontwikkeling van het beroeps onderwijs. Het onderwijs der Schoone-Kunsten verdient niet min belangstelling het is noodig den verheven rang te behouden, waarop onze kunstenaars Belgie geplaatst hebben, en ik hoop dat de inrichting der Akademie en van het hooger instituut van Antwerpen, tot dien uitslag zullen bijdragen. De beoefening der letteren zal eene nieuwe aanmoediging vinden in de Vlaamsche Akademie, die onlangs werd gesticht. Het grootste vraagstuk der werken van algemeen nut, dat op zoo'n gelukkige wijze het aanzien van het land heeft ver anderd, moet worden voortgezet. Niettegenstaande de opofferingen,die er uit volgen, en niettegenstaande den noodlottigen invloed welke den staat van zaken op het openbaar inkomen uitoefe nen is de financieele toestand voldoende. i Dank aan de besparingen, in de uit gaven toegebracht, konden verscheidene ontlastingen, die sedert lang werden ge vraagd, verwezenlijkt worden. Gij zult u moeten bezighouden met voorstellen, die het middelbaar onder wijs, de titels aandrager, en de wijzigin gen der gemeente-en provinciale wetten tot voorwerp hebben. Gij ziet het, Mijnheeren, de talrijke werkzaamheden die u te wachten staan, laten toe een vruchtbaren zittijd te ver- verhopen. Moge hij, dank aan uwe rechtzinnige meewerking, en met de hulpe Gods, aan het vaderland nieuwe elementen van grootheid en voorspoed verzekeren. Toe, toe, genoeg niet die grillen. Ver drijf ze nu tot morgen, als ge naar huis keert kunt ge ze terugnemen maar vandaag hoeft ge vroolijk te zijn Hebt gij het schilderdoek naar uwe goe sting gevonden vroeg Frans aan den voogd. 0, voorzeker, mijn weerde meestergij schildert heel getrouw af;verschoon mij, zoo ik u den prijs Doe mij geene pijn aan, bid ik u.. Al gelijk gij wilt. Geef mij liever een teeken uwer vriend schap En welk Neem de schilderij ten geschenke. Het geen ik heb geschilderd is een geheim mijucr ziel;en wat ik levendig in mijnhertedroeg, heb ik getrouw op het schilderdoek trachten af te beelden. Spreek hier dan van geen goud, bid ik u. Zoo dat ik uw schuldenaar zou zijn vroeg de voogd op misnoegden toon. Waar dat Lisa nu blijft, riep de graaf ik krijg hongerUa daar is zij. Lisa, kind, eene goede tafel, hoort ge Zij gerust, goede oom, het zal naar uwe beliefte en «ook naar uwen land zijD. De heeren feestgenooten zullen het met mij be kennen. (Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1886 | | pagina 1