HANDEL EN NIJVERHEID. Prijskamp. De Société Agricole van Brabant-Henegauw, zal in het jaar 1857, onder bescherming van den Slaat, een internationalen prijskamp inrichten voor voorlteelende dieren, alsook eene ten toonstelling voor landbouw-werktuigen. De werktuigen zullen, welk ook hunne herkomst zij, aanveerd worden. Er zullen voor 25,000 fr. geldpremiëu en daarenboven een aantal medaliën toe gekend worden. De dieren, voor den prijskamp en de tentoonstelling bestemd, zullen, even als demachienen, met eene prijsverminde ring van 50 0/0 vervoerd worden. De machienen, uit den vreemde ko mende, zullen vrij zijn van tolrechten. Volgens de inlichtingen, die ons toe komen, zullen deze tentoonstelling en prijskamp zeer luisterrijk zijn. De dagen daarvoor aangeduid zijn 25 en 26 juni van hel volgende jaar. Nijverheidsenkwest in Engeland. Ook in Engeland heelt men een onderzoek naar de oorzaken der krisis ingesteld. Uit de 14,000 gestelde vragen blijkt ins gelijks klaar en duidelijk dat, indien ieder een het over de kwaal eens is, niemand echter de praktische middelen kent om haar te bestrijden. De groote nijveraars zijn algemeen van gedacht dat de tegenwoordige krisis niet toe te schrijven is aan eene verminde ring in het verbruik ook verwijderen zij de kwestie van de prijzen der produk- tie. Waren deze ook nog lager, de zaken zouden er niet te beter om gaan. Neen, de ware oorzaak is de overtollige pro- duktie, gevolgd door de hevige konkur- rentie. Aangaande de voorwaarden van den arbeid, hebben de engelsche nijveraars \ooraldeTrades Unions(werkliè-bonden) renS- Wij herhalen het nogmaals nooit heb ben wij bekend dat de inrichting der vrije normaalscholen op vele plaatsen te wenschen liet. Niets overigens laat toe het uit onze woorden ofte leiden. Ten andere omdat eene school het ministerieel studieprogramma aanneemt was hierom het. vroeger gevolgd pro gramma slecht Bij voorbeeld het Collegie der E. E. P. P. Jesuieten alhier ter stede, volgt voorzeker het ministerieel studiepro gramma voor de Staatscollegiën of Athe neums niet. Nu, indien de E. E. P. P. Je suieten later,omde eene ol andere reden, besloten voortaan het ministerieel stu dieprogramma te volgen zou hierom hun hedendaagsch onderwijs slecht of van geen der waarde wezen Dommerikken die gedurig uitbazuinen dat het officieel of liberaal onderwijs alleen goed is, kunnen dat beweren. En daarmeê nu.salut en de kost zulde, groot liberaal verstand De Dendergalm zegt dat de aankoopers der gronden aan de oude Zate nog al moeilijkheden ontmoeten bij het slichten der fondeeringen hunner gebouwen. De gronden aldaar, zegt hij, zijn van moe- rassigen aard en destijds door gemalen en afgewerkt campêchenhout aangevuld geweest. 't Is zoo, de oude kom werd destijds ten deele met campêchenhout aangevuld en hiertegen werd dikwerf gereklameerd. 't Was in de jaren 60 tot 65 de stad Aalst lag dan gebukt onder het liberale juk. M. Alexander Van Langenhove zaliger was dan Burgemeester.... En wiei was het die zijn campêchenhout naar de' oude kom voerde Zijn schoonvader M. J. 8. Jelie. alsdan fabrikant in naaiga- aangevallen, die, wat aangaat de kwali teil van "t werk, eene noodlottige strek En wat meer is, wij hadden hier dan een Schepen van openbare werken die king daarstellen. Zonder de afschaffing meer verstand had van de Polka te dan- dezer bonden te vragen, zijn zij van ge- dacht dat zij op gansch anderen voet zou- sen dan van bouwingen, enz. De Dendergalm zegt nog verder dat om nen die tegenwoordig waren, zagen zich verplicht den sabel te trekken om de manifestanten doorte laten. Verscheidene personen werden omverre geworpen en vertrappeld. Volgens afspraak tusschen de burge meestervan Brussel enburger Volders, zou het verzoekschrift de genade vragen de van Falleur en Schmidt, ten stadhuize van Brussel neêrgelegd worden. De manifestanten begaven zich naar 't stadhuis, langs de laan der Hallcpoort, de Hoog, Trap, Spoormakers, Kaasmarkt en Hoedenmakersstraten. Op verschillige plaatsen werd de stoet toegejuicht. Op de Hoogstraat ontmoetten de mam- testanten een bataljon grenadiers. De soldaten werden begroet met de kreten Leve Falleur Leve Schmidt De stoet kwam in tamelijk goed orde ter Merkt aan. De politiedienst washier goed ingericht. Eene afveerdiging van dames en eeni- ge opperhoofden der werkerspartij, begaven zich langs den trap der leeuwen naar de gothische zaal, alwaar zij zich rond de groene tafel scharen. Weldra verschijnt M. Buis en burger Volders stelt hem de afveerdiging der vrouwen van Charleroi voor,naar Brussel gekomen om genade voor Falleur en Schmidt te vragen en overhandigde hem een smeekschrift tot de Volkskamer ge richt. M. Buis verzekerde dat hij het stuk da delijk ten bureele der Volkskamer zou neêrl eggen. Eenige kreten van Leve M. Buis Leve Falleur Leve Schmidtlieten zich hoo- ren en men verliet het stadhuis. De vrouwen werden naar verschillende herbergen geleid alwaar haar eene colla tie werd aangeboden. De mannen van Charleroi doorliepen dan de stad de Marseillaise brullende. De menigte ter merktplaats vergaderd ging traagzaam heên. De manifestanten vertrokken om 4 ure 20 min. en alles was weer rustig den moeten ingericht zijn,'t is te zeggen j het aldaar op te richten kwartier van dat, in plaats van den werkman uitslui- drinkwater te voorzien, men eenen arte- ter.d ie beschouwen als werkman, zij wel siaanschen put zal moeten boren, en een weinig meer zijne kunde en handig- zUlk werk kost duizenden franks... Wie heid in den arbeid mochten in acht nemen i zal dal werk bekostigen vraagl hij... Men ontmoedigt dikwijls de goede werkliê door dit stelsel. Onder dit opzicht waren vroeger de gilden of ambachten beter. In de werkende klas treft men 10 0/0 werkliê van eerste, 15 0/0 vau tweede, 25 0/0 van derde klas aan vervolgens heeft men er 40 0/0, die maar verstand genoeg hebben om raaterieelen te dragen. Met de leste 10 0/0 kan onmogelijk iets aangevangen worden. Welnu, de nijveraars vragen allen dat het aantal goede werkliê toeneme. Zij beweeren dat Engeland onder dit oogpunt in verval is en eischen, zooals in al de andere landen waar de krisis onderzocht werd, eene dergelijke instelling van de technichal schools (arbeidscholen.) Wees gerust, jonge, ge zult geen een tiemken van de 1200 franks die gij, als 't wel gaat, jaarlijks zult opstrijken, moeten afslaan om in de onkosten te voorzien. Er bestaan ter plaats drij steenputten die alle drij goed drinkbaar water geven en gelukkiglijk bevinden zij zich in de straten. Drij openbare pompen door de Stad te plaatsen, ziedaar wat er te doen valt. Hoe spijtig niet waar, jonge, dat ge den bal hier weêr zoo leelijk kwaad slaagt Allons, heeren liberalen, 'nen grooten Sinte-Merten voor Spriet, hij heeft hem wel verdiend Vroeger werkte de arbeiders meer en beter omdat men hen meestendeels hun gedacht liet uitvoeren, hunnen geest werken. Nu maakt men er echte rnachie- vuum nen van die maken wat hun gezegd wordt, j )e,Td volgens een gegeven plan. Men heeft de eigenliefde van den werkman gedood en hierdoor het aantal der goeden en ver- standigen erg verminderd. De engelsche nijveraars verklaren ook dat, omde konkurrentie te knnuen vol houden tegen de duitsche, belgische en fransche industrieelen, eene verminde ring van dagloon onvermijdelijk is. Zij betreuren allen dezen maatregel, maar doen uitschijnen dal hij noodig is, wil Engeland zijne nijverheid behouden. Het is een onbetwistbaar feit dat, ten gevolge der overproduktie en der onbegrensde konkurrentie, die daar uit voortspruit, noch de nijveraar'noch de werkman eene voldoende vergoeding bekomen kunnen, de eerste voor zijn kapitaal, de tweede voor zijn werk. Beiden moeten dus de gemeenschappelijken tegenspoed weten ie deelen. In Engeland arbeiden de werklieden 54 a 60 uren per week. De Textile factory Act stelt het aantal werkuren op 9 1/2 uren per dag voorde volwassenen, en op de helft van dit getal voor de kinderen be neden de Ujaar (halftimers). Op het vas teland hebben de werkliê het erger, bij voorbeeld in Duitschland, waar de spin ners 70 uren per week arbeiden. Welnu, indien de engelsche werkliê eene loons vermindering van 25 0/0 ondergingen, zou hun loon nog gelijk zijn aan dit der duit sche werkliê. De levensmiddelen zijn in Engeland niet duurderdan op 't vaste land maar de engelsche werkman voert eene vetter keuken dan de onze. De nijveraars vragen verder aan de regeering het oprichten van eenige mu seums van voortbrengselen van vreemde nijverheid hierbij zouden ambachten teekenscholen kunnen gevoegd worden. Ook het onderwijs zou praktischer moe ten zijn, meer doordrongen van de be hoeften van den werkman. RECHTERLIJKE KROIJNK. Zaak Vander Smissen. De stukken, de verbreking van het vonnis vragende, zijn ter greffie neêrge- Als wij Den Dendergalm eens goed met den neus in zijne eigene vuiligheid hebben gewreven, 't is te zeggen, als wij hem te recht zijne zoo laffe als snoode vervalsching onzer woorden verwijten, dan schreeuwt hij dat wij hem beleedigen, dat wij hem verguizen. Ah 't was bij toeval dat 't woord voorwaarde in wanorde veranderde Zonderlinge toeval voorwaar Zoo eene vergissing tusschen twee woorden die zich op verre na niet gelijken Maak dat aan de snullen wijs die u dom gezeever voor liberale waarheid aanne men Er zijn vijf middelen opgegeven. 1* De magistraten, te Bergen zetelende, waren niet voor den dienst der vakatiën aangeduid. 2* en 5* Betwisting over de nationali teit van twee gezwoornen. 4e Een der gezwoornen heeft niet geze teld onder zijnen eigen naam, maar onder dien van zijnen aangenomen vader. 5e Eenige onregelmatige dispensatiën zouden door M. Van Maldeghem toege staan zijn. De Indépendance zegt dat vooral het 4' punt als zeer ernstig mag aanzien worden Men weet dat de gewezen kanonnik Bernard de kassatie gevraagd had van het vonnis, door het beroepshof uitge sproken. Tot hier toe is deze zaak nog niet op de rol verschenen, De reden hiervan is daarin te zoeken dat de kanonnik het land verlaten heelt, daags na zijne veroordeeling. Zijne familie en vrienden hebben zijn spoor geheel en gansch verloren. den hals, zoodat dr;e geheel doorboord werd en de kogel langs de keel uitkwam, j Als van den bliksem getroffen stortte de vrouw neêr en nu had cr een ver schrikkelijk tooneel plaats. Zoodra hel eerste schot gelost had, wilde de moor- i denaar zich eenen kogel door het hoofd jagen, doch de veertienjarige zoon sprong hem naar de keel en het schot ketste. Evenwel werd de jongen licht aan de hand gekwetst. Thans gelukte August er in, het wapen in zijnen mond te brengen en het schot te lossen. De moordenaar viel op den vloer naast het lijk zijner vrouw neêr. Depolicie welke toegesneld was,begon een onderzoek en verscheidene genees- heeren werden met de zorg van den moordenaar, en zijn slachtoffer gelast. De vrouw was op den slag gedood, op dezelfde wijze waarop Bernays gedood werd en schijnt niet geleden te hebben. De man was niet aanstonds dood. De kogel is nabij het oog in zijn hoofd blijven steken. Hij leed verschrikkelijke pijnen. Men meldt later dat de moordenaar bij zijne aankomst in 't gasthuis gestorven Betooging der vrouwen van Charteroi. Gisteren had te Brussel, ter gelegenheid der opening van de Kamers deze aange kondigde belooging plaats. Reeds'voor 10 ure des voormiddags vergaderde zich eene talrijke menigte omtrent de Zuider statie. De afveerdigingen der maatschap pijen die de vrouwen van Charleroi zou den ontvangen, vergaderden zich in het Hotel Christ op he. De eene afveerdiging kwam na de andere aan. Men bemerkte voor eerst eenen groep gentsche werk vrouwen welke werden toegejuicht; dan zag men werkvrouwen van St-Gilles, Brussel, Molenbeek, enz., aankomen, allen waren voorzien van eenen bloem tuil.Eene burgeres hield een hartgemaakt van klimopbladen in handen met het op schrift Het spreekt voor ons. De trein stoomde om 11 i/4 ure de statie binnen en bracht meer dan 1100 reizigers aan, Mannen en vrouwen waren in rouw kleederen. Aan 't hoofd der manifestanten bemerkte men den vaderen demoeder van Falleur, zijne verloofde en dame Schmidt. Bij 't afstappen van den trein werden zij door geestdriftige toejuichingen en door de kreten, Leve Falleur Leve Schmidtbegroet. Toen zij buiten kwamen was het ge drang geweldig en de eenige politieman- Vervroegde trekkingen der leeningen van de stad Brussel. Donderdag 4 November 1886. Leening van 1867. Om 9 1/2 ure 's morgends, trekking van 15 November 1886. 10 obligatiën met premiën aflos baarden 2 Januari 1887. Nnm. 59885 aflosbaar met 12,500 fr.; n. 44294 met 2,000 fr.; n. 114911 145150 154968 ieder met 500 fr.; n. 16875 97457 248150 ieder met 225 fr. n 86584 155027 ieder met 200 fr. Leening van 1867. Om 1 ure namiddag trekking van 15 Februari 1887. lOobli- gatiën met premiën aflosbaar den 2 Juli 1887. Num. 111656 aflosbaar met 12,500 fr.; n. 69575 met 2000 fr.; n. 60591 68964 142042 ieder met 500 fr.; n. 6814 182117 226985 ieder met 225 fr.; n. 85792 121875 ieder met 200 fr. Leening van 1867. Om 1 ure namid dag trekking van 15 Mei 1887.10 obli gatiën met premiëu aflosbaar den 2 Juli 1887. Num. 140059 aflosbaar met 12,500 fr.; n. 86757 met 2000 fr.; n. 84560 196242 199761 ieder met 500 fr.; n. 52177 121979 225495 ieder met 225 fr.; n. 19810 156424 ieder met 200 fr. Vrijdag 5 November 1886. Leening van 1872. Om 9 i/s ure 's morgens trekking van 10 December 1886. 18 obligatiën met premiën aflosbaar den 1 April 1887. Num. 546480 aflosbaar met 10,000 fr.; n. 255771 met 750 fr.; n. 47074 64141 81957 84140 107075 140105 145249 146451 169785 175587 192275 207509 235259 262196 292599 555605 ieder met 250 fr. Leening van 1874. Om 1 ure namid dag trekking van 20 November 1886; 25 obligatiën met premiën aflosbaar den 1 Mei 1887. Num. 66825 aflosbaar met 50,000 fr.; n. 566646 met 5000 fr.; n. 132440 186159 712541 ieder met 1,000 fr., n. 69201 118646 548301 366714 490546 675453 ieder met 500 fr.; n. 55663 71061 184811 287208 298411 534555 365910 367086 404048 418053 546855 565971 ieder met 250 fr. ALLERHANDE NIEUWS. Huwelijksdrama te Brussel. In de Gosseliesstraat woonde zekere vrouw Jo- sephina L. met eene achtienjarige doch ter en een veertienjarige zoon. De echtgenoot, vader der beide kinde ren, August V., verbleef in de Engeland- straat. Ten gevolge van hel slechte gedrag van dezen leste, had de vrouw geweigerd nog langer met hem te wonen, doch dit belette niet, dat V. haar nog dikwijls kwam opzoeken om geld te vragen, doch ziende dat zij niet genegen was zich met hem te verzoenen, zoolang hij in zijn slecht gedrag volhardde, had hij haar reeds meer ddn eens met de dood be dreigd. Zondag morgend ten 8 ure verscheen hij andermaal in hare woning, en vroeg geld om naar DeuxAcren bij zijne familie terug te keeren. Na lang over en weêr praten kwam men eindelijk overeen, dat. de vrouw hem naar de statie zou verge zellen en zij gingen te samen den trap der woning af. V. liet zijne vrouw vóór gaan, en aan de straatdeurgekomen, trok hij eensklaps een revolver uit den zak en schoot Jose phine van zeer dicht bij eenen kogel in Nadere bijzonderheden. Het slachtoffer der verschrikkelijke mis daad is gisteren begraven. Demoordenaar, die vroeger voor slecht gedrag zijne plaats was kwijt geraakt die hij bij het spoorwegbestuur bekleedde, had pogingen aangewend om die terug te bekomen. Zonderling! een half uur na het moord- tooneel in de Gosseliesstraat, kwam er een brief, waarin gemeld werd dat zijne vraag was ingewilligd en hij zijnen post opnieuw kon komen innemen. Die brief kwam juist op hetoogenblik dal hij in het gasthuis den geest gaf. De brusselsche bladen melden ons twee feiten van brutaliteit, door soldaten van het garnizoen gepleegd. Twee gre nadiers die eene herberg kort en klein sloegen, werden door de policie aange houden en met groote moeite naar het kommissariaat en vandaarnaarde kazern te brussel gebracht. Het tweede feit is erger Een inwoner van den Vleurgat- schensteenweg werd zondag avond door een tiental soldaten van het gidsenregi- ment aangerand en op de gruwelijkste wijze mishandeld. Zij wierpen hem op den grond en stampten op zijn hoofd en borst, zoodat hij inerbarmelijken toestand naar het gasthuis moest gebracht wor den. De krijgsoverheid heeft een onder zoek ingesteld. Association libérale. Veel werd er te Gent gesproken over de weigering van M. Lippens, om nog als voorzitter van gezegde vereeniging op te treden. M. Rolin wilde ook geen lid zijn van het komileit, evenmin als MM. Auger-Vincent en Willequet. Men sprak te Gent er zelfs over dat M. Lippens zich'wel teenemaal zou kunnen verwijderen, zelfs van het burgemeesterschap. Dit leste werd noch tans door velen betwij|eld. M. Dubois is voorzitter genoemd. Diefstalte Contich. —In den nacht van 5 tot 6 lestleden, zijn twee kwaad doeners gedrongen in een afgezonderd huis bewoond door Theresia Schoesetters, oud 82 jaren, rentenierster te Edeghem, bij Antwerpen. Zij hebben eene ruit met zeep besmeerd en vervolgens ingeslagen. Na het venster geopend te hebben, zijn zij in de keuken gedrongen en vervolgens in de kamer van het slachtoffer. Die kamer was gesloten. De vrouw werd vastgebonden door eenen der schelmen, terwijl de andere zich van den sleutel meester maakte, en dan eene som stool van ongeveer 600 fr., alsook verschillende voorwerpen, juwee- len en goud, voor eene weerde van 300 fr. De diefstal werd begaan door personen, die met de plaats en de gewoonten van het slachtoffer goed bekend waren. The resia Schoensetters had zich gehouden alsof zij dood was. De dieven hebben haar dan ook voor dood laten liggen. Dievenbende Het Handelsblad heeft het eerst en het wijdloopigst, bijzonder heden meêgedeeld over de rooversbende op Schelde. De dagbladen, die er nu van spreken, vergeten veelal te zeggen waar zij de meeste hunner bijzonderhe den haalden. Een aantal parsonen, in en rondom Boom, zijn in deze zaak betrokken. Per sonen van aanzien, zij mogen dan al of niet plichtig zijn, bevinden zich indehan den der justicie. De gendarmerie is nog altijd op zoek en de ondervragingen wor den voortgezet. Men bericht ons nu dat verleden week, de gendarmerie op zoek is geweest naar eene vracht huiden, die te Antwerpen verdwenen is en die men denkt dat de rivierschuimers hebben binnengepalmd. Het stelen op de kaaien van Antwer pen. niettegenstaande alle waakzaam heid, is, op eene groote uitgestrektheid, niet zoo moeielijk. In een donkeren nacht en eens de gestolen goederen in een bootje geladen, koos men de ruimte en de roovers brachten hunnen buit naar de kanten van Rumpst, zooals onze kor- respondent zeer goed beschreven heeft. Het nadeel, dat die schuimers onzen handel toebrengen, is oneindig groot en het zal eene weldaad zijn als de justicie, door strenge straffen, een einde stelt aan die deugnieterijen. Ongeluk. De herberg, Morning star, Klapdorp, 55 te Antwerpen, wordt gehouden door de echtgenooten Doms- Birch. De dochter dezer lesten, getrouwd met M. Bradley, woont met haar gezin bij hare ouders. Zondag middag gelastte dame Bradley zich met het bereiden van het noenmaal op eene kamer der le verdieping, die toe vallig voor dien dag tot keuken werd in gericht. Om den al te hevigen damp die uit potten en pannen opsteeg eenigszins te doen verminderen, zette de jonge vrouw een venster open. Hare dochter, een kindvan2 jarenoud, klauterde in hetzelve, terwijl de moeder onbedachtzaam haar werk verichtte. Toen zij zich omkeerde, liet zij een onntzettenden schreeuw hooren, sprong tot het venster, kou het kleedje van het arme kind nog eventjes vastgrijpen, doch eilaas, le laat Het meisje viel door het venster op de straat en overleed twee uren nadien. Men kan zich van de droefheid der ouders en grootouders geen denkbeeld vormen. Den inwoner van Marchiennes, die den dag te Charleroi bij zijnen schoon broer had doorgebracht, keerde ten zes ure 's avonds naar zijne woning terug. Doch toen de familieleden hem niet zagen aankomen, werden zij ongerust en verwit tigden de policie. Opzoekingen werden gedaan en men vond het lijk van den ver miste in de vaart. Daar men aan den hals sporen van verwurging ontdekte en daar enboven den porte-monnaie van den ver dronkene vermist wordt, lijdt het schier geen twijfel, zegt de Gazette de Charleroi, of hier is eene misdaad gepleegd. Het slachtoffer heet Sylvain Lardinois. Zijn geldbeugel kon omtrent 50 fr. inhouden, daar hij met 500 fr. naar Charleroi gegaan was, om eene betaling te doen van 450 fr. Men vond de kwittancie van deze be taling in een der zaken. Naar een blad van Charleroi meldt, zouden er reeds 65 werkstakers uit de gevangenis van St-Gillis ontslagen zijn. Zie daar, zegt een blad, de eerste vrucht der manifestatie van zondag. Wijgelooven integendeel dat de manifestatie er voor zeer weinig tusschen is. FRANKRIJK. Moord op een voddenraper. Te Pont-Vieux, nabij Béziers, is een voddenraper, de ge naamde Marcough,in zijn rijtuig aangeval len en door messteken onschadelijk ge maakt. De plichtige of de plichtigen heeft daarna al het voorhanden zijnde geld, alsook een uurwerk gestolen, het vuur gezet aan de vodden en den wagen gesloten. De dikke rook, die uit het rijtuig kwam deed de voorbijgangers toesnellen. Toen men de deur had opengestampt was het te laatde gewonde was aan verstikkiug gestorven. Een reizend goochelaar en eene bohe- mer vrouw, den avond der misdaad met het slachtoffer gezien, worden verdacht, maar loochenen ten stelligste, Macough reisde rond met een wagen in den aard van diegene, waarmeê de marskramers onzejaarmarkten bezoeken. Familiedrama. Een betreurensweer- dig drama in de hooge wereld, welk vrij dag te Dijon plaats had, heeft in Frankrijk de grootste opschudding verwekt. Omtrent half zes kwam Mevrouw de Molêne, die tegen haren man in echt scheiding pleit, met haren grootvader uit de studie van haren avoué, Mr Vauvilliers, in de rue du Palais. M. de Molène wandelde in de straat. Op het zien zijner vrouw haalde hij eensklaps een revolver te voor schijn en mikte. De grootvader plaatste zich tusschen zijne kleindochter en den moordenaar en kreeg twee schoten in volle borst. M. de Molène liet zich daarna aanhou den, zonder den minsten tegenstand te doen. Hij was vroeger onderprefekt, doch bewoont thans zijn kasteel te Turcey (Cóte d'Or). Hij was over eenige maanden met Mej. Chantaud gehuwd, doch het hu* welijk was niet gelukkig. De wonden van den ouden heer Chan- teaud zijn bedenkelijk. De wonderen der geneeskunde. Een zeer merkweerdige proef is door twee parijsche geneesheeren met goed gevolg genomen. Het betrof een twaalfjarigkind, dat een zweer aan de long had. De twee mannen der kunst besloten een moeielijke en nieuwe operatie te doen. Zij maakten onder het schouderblad een breede opening, waardoor de vijfde en zesde rib zichtbaar werden, en namen daarvan een stuk vleesch van vijf vier kante duimen weg. Nu werd in de bloot gelegde long eene insnijding gedaan en en het gezwel verwijderd. Daarna werd alles weêr gesloten en na verloop van vijf weken had men het bewijs van de volkomen genezing. WereldtentoonstellingDe bestendige kommissie van kontrol der wereldten toonstelling van 1889, heeft in hare zit ting van vrijdag morgend het voorstel van den toren Eiffel grondig bestudeerd en onderzocht of het geschikt was eene toelage van 1 1/2 mihoen te verleenen op de 4 4/2 millioen, welke deze reusachtige onderneming kosten zal. De bespreking was lang en hevig. De voornaamste beschouwingen, die de kom missie doen besluiten hebben, zijn de ruchtbaarheid welke reeds aan deze zaak gegeven is de aantrekkingskracht, welke zulke toren op de vreemdelingen en be> zoekers uiloelenen zal, en de bijzonder heid dat al de bouwmeesters in plans, eene plaats voor het voorstelEiffel hebben opengelaten. Ten slotte werd de oprichting van den 300 meters hoogen toren besloten en de toelage van 1 1/2 millioen gestemd met 21 stemmen tegen 11. 't Zal groolsch, schoon, reusachtig, in drukwekkend zijn, al wat gij wilt, ja. Is het echter nuttig Een kleine dwaling. In de fransche Kamer zetelt tegenwoordig een republi- kaansch lid, M. Thiers, oud kapitein der infanterie, die de eer heeft denzelfden naam te dragen als wijlen den beroemden staatsman Thiers, Dezer dagen was nu M. Thiers eene plezierreis gaan doen naar Mexiko en

De Denderbode | 1886 | | pagina 2