NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. nkrz :'r- Zondag 14 November 1886, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2102. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS BERICHT. Politiek overzicht. EEN EDEL HERT. De Troonrede. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique Suui AELST13 NOVEMBER 1886. Alwie een abonnement neemt op DEN DENDERBODEvoor 7 jaar 1887, zal ons blad vanheden af tot nieuwjaar kosteloos ontvan gen. |S'De inschrijvingen van buiten de stad Aalst moeten zooveel mogelijk bij de briefdragers genomen wor den. 't ls gemakkelijkste en het ze kerste middel om Den Denderbode regelmatig te ontvangen. De prijs voor een jaar is fr. 6.00 voorop te betalen. Frankrijk.— Rechten op 't graaD De fransche kommissie der douanen ver gaderde zich woensdag 11. en nam kennis van het verslag van M. de Roys, 't welk besluit tot eene verhooging van 2 fr. op de granen. Fa inkomend recht zou dus 5 fr. in plaats van 3 Ir. wezen. M. An- drieux stelde een amendement voor bepa lende dat deze verhooging van rechten zou begrepen worden in de begrooting van 1887. De kommissie besliste de bespre king van dit amendement te verdagen tot na het onderzoek van 't wetsontwerp op de granen in de Kamer, op voorwaarde nogllians dat deze bespreking zou volgen op 't onderzoek der begrooting. Duitschland. Men heeft te Maagde burg een vijftigtal werklieden aangehou den beschuldigd van hoogverraad. Papie ren werden bij hen ontdekt die getuigen dat eene groep werklieden van Halle ins gelijks in de zaak betrokken zijn. Bulgarie. De Sobranje heelt prins Valdemar van Denemerken tot Vorst van Bulgarie gekozen. Prins Valdemar is de jongste zoon van den koning van Denemerken en geboren inOctober 1838 hij is dus 28 jaren oud. Hij is de broeder der Czarin van Rus land, van de prinses van Wallis, van den koning der Grieken en van de hertogin van Cumberland, welker echtgenoot pre tendent is tot den troon van Hanover. Prins Valdemar trad op 20 October 1883 in huwelijk met prinses Maria van Orleans, dochter van den hertog van Chartres. Nu de Sobranje prins Valdemar tot vorst heeft verkozen terwijl de Czar, op uitnoodiging van Duitschland en Oosten rijk, vorst Nikolaas van Mingrelië als zijnen kandidaat had aangewezen, ver- Hoogduitsche novelle, Door L. M. 12* Vervolg. Uet was middernacht voorbij. Slil napeinzend zat Lisa in hare kamer alleen. In de naastge legen feestzaal klonk bel nog van zang en gulle vroolijkbeid. Lisa wachtte naar het oogeDblik van uitscheiden om de gasten hun slaapvertrek aan te wijzen, en zelf dan, tusschen de armen van baren engelbewaarder, in haar rustsalet te gaan insluimeren. Het feesten was eindelijk uit. De genoodig- den zelf waren vermoeid en snakten naar de rust. Luid lachend en hartelijk koutend zaten Friedberl en de graaf nevens elkander de wijn had hunne herten vroolijk en hunne tong los gemaakt i recht over hen zat de voogd van Edmonden, met gloeiende oogen en blozende wangen, die altijd nog van ontevredenheid en spijtig verkropte misnoegdheid getuigden. Frans alleen had zijne volle vrijheid van geest en zinnen behouden Terwijl dc vrien den rond hem het geestrijk druivensap met volle teugen inzwolgen, vergenoegde hij zich met lippen en tong te ververschen, en in den geest plannen voor de toekomst te smeden. Er volgde een tristige morgen. Eene grijze nevel hing als een rouwmantel over de aarde, wacht men dat de gekozene prins zal weigeren. Het regentschap zou dan zijn ontslag geven en aldus ook aan een der voornaamste eischen van Rusland voldoening zijn gegeven. De kandidatuur van den Mingrelischen prins schijnt nog op moeilijkheden buiten Rusland te stoo- ten. Om deze rede is prins von Bismark naar Berlijn teruggekeerd en hierover te onderhandelen met keizer Wilhelm en den russischen gezant. Prins Valdemar heeft bedankingen toe gestuurd aan de bulgaarsche Sobranje voor de uitstekende eer die zij hem aan doet. Niet hij, maar zijn vader zal beslis sen of hij de kroon van Bulgarie al of niet zal aanveerden. Hij denkt dat hij, persoonelijk, door andere plichten in de onmogelijkheid zal verkeeren den troon van Bulgarie te be klimmen. Algemeen wordt deze antwoord als eene weigering aanschouwd, De ministerieele russische dagbladen verklaren dat de Czar geene enkele be slissing der tegenwoordige Sobranje zal erkennen, en er tot de kiezing vair eene nieuwe Sobranje moet overgegaan wor den. De kiezingen zouden slechts binnen twee maanden mogen plaatsgrijpen wan neer de gemoederen tot meer kalmte zul len gebracht zijn. De Troonrede welke Z. M. Leopold II komt uit te spreken en de gedragslijn en inzichten van hel katholiek ministerie te kennen geelt, heeft liet land door den besten indruk teweeg gebracht. De overgroote meerderheid der Belgen wenschen dat er een einde gebracht worde aan de altijddurende kwestie van liberaal en katholiek, die de liberalen altijd in leven hielden tot groot nadeel van de welbegrepene belangen van land en bevolkingen. Dees maal hebben wij eene Troonrede gehoord, welke ons doet zien dat het gouvernement zich met de zedelijke en stoffelijke belangen des volks gaat onle dig houden en vooral de verbetering van 't lot des werkmans zal behertigen. Z. M. Leogold verklaarde vooreerst dat Belgie in vriendschappelijke betrek kingen leeft met de andere mogendheden. Onze financieele toestand, verzekert Z. M., is voldoende; dank aan een wijs bestuur en de ingevoerde spaarzaamhe den, heeft men niet alleen het evenwicht kunnen herstellen maar zelfs ontlasten. Leopold II aanschouwt de oproerma kers, plunderaars en brandstichters der omstreken van Luik en Charleroi niet als de grootste plichtigen 't zijn de opslo- kers die er gansch de verantwoordelijk heid over te dragen hebben. Ja, de libe rale heeren of liever schurken, die het werkvolk uitbuiten en deze laatsten ge bruiken tot voetbank om eereposten en ambten te beklimmen, deze zijn de ware plichtigen. Hij heeft dan ook verminde ring van straf of totale kwijtschelding verleend aan die bedrogene en verdwaal de werklieden. Gansch 't land juicht aan dien akt van edelmoedigheid toe. De Troonrede treedt dan op den uitge- strekten grond van den arbeid. De klach ten, het gepleegde onrecht jegens den werkman aan de Werkkommissie bekend gemaakt, zullen door nieuwe wetten, ir den loop van den zittijd te stemmen, be streden en beteugeld worden. Men zal pogen de betrekkingen tusschen meester en knecht te verbeteren en de moeilijkheden die tusschen hen beiden oprijzen in der minne te vereffenen. Het werk der vrouwen en kinderen in mijnen en fabrieken zal geregeld worden. Hulp middelen gaan verleend worden voor liet bouwen van gezonde werkmanswonin gen. De vervalschers van eet-en drink- vyaren en van meststoffen zullen strenge- lijk vervolgd worden. De dronkenschap, of beter gezegd, de geneverplaag. die onzedelijkheid baart, die twist en twee dracht in de huishoudens brengt, en die, in een woord, de oorzaak is van zoovele gruweldaden, eu zelfmoorden,, gaal ook beteugeld worden. De landbouw, de eerste onzernationale nijverheden, werd, ook niet vergeten. Maatregelen zullen genomen worden die bij machte zullen wezen om den landbouw op te beuren en de plattelandsche bevolkin gen uit den benauwden toestand te trekken waarin zij hedendaags verkeeren. Weinig wordt in de troonrede gespro ken over de militaire kwestie eene bijna onbeduidende verklaring, luidende dat liet wenschelijk is de kwestie der aan werving des legers buiten alle partijbe lang op te lossen. Wat ons betreft wij hebben niet het minste vertrouwen in deze kleurlooze verklaring. Waarom niet luidop gezegd gem enkele verzwaring meer, zoolang wij 'I bewind behouden Onderwijs, kunst, wetenschap, Vlaam- sche Akademie worden ook aangewezen als middelen tot beschaving en geestes ontwikkeling. Wat, volgens ons, te vreezen is, 't is dat alle de aangekondigde heilzame maat regelen en wetten niet onmiddelijk zullen kunnen verwezenlijkt worden ter oorzake van de onverbiddelijk tegenkantingen en dwarsboomerij der liberalen die het im mers toch niet vergeten kunnen dat zij door 't kiezerskorps, om hun door en door slecht bestuur, om hunne schande lijke geldverkvvistingen, werden afgedankt. Water dank ook van zij. zij zullen voor het land de verantwoordelijkheid dragen van hunne onvaderlandsche handelwijze. En nu ten slotte, bemerken wij dat de zon stond doodsch en bleek in het Oosten, en de duisternissen des nachts lieten zich moeilijk door de flauwe zonnestralen verdrij ven. Ho, voorzeker een hemel met zwarte wol ken overtrokken, waardoor de vale bliksems slingeren en de donder rommelt, dit is een grootsch en prachtig tooneel. Maar zoo een grauwe nevelmorgen, het is, me duokt. als ging de aarde van kracht en moedeloosheid sterven.... Allengskens nogthans behaalde de zon do overhand, en hare stralen vielen zoo veel te gloeiender op de aarde, daar zij langer met den mist moeten kampen hadden. De dauwdropjes die als diamantjes 3an de bloomkelkjes hingen, vervlogen en verzonden in de zonnestralen en planten en kruiden die wachtten naar laving Lisa stond in den tuin. Zij zag er droevig uil. Heimlijk viel er van onder hare oogschelen een traantje in het herije eener cyclaambloem het plantje dronk gretig den bitteren droppel, en hief verwonderd het hoofdje op. Een zacht geritsel in het hout trok het meisje uit hare droomerij. Daar stond de graaf van Edmonden voor haar, verlegen en sprakeloos. Den ganschen nacht had hij slapeloos op zijno spande rondgewoeld, zijn hoofd brandde op zijn lichaam, en in de frisscbe stralen der morgenzon was hij rust en verversching ko men zoeken. Zijne oogen stonden treurig in hunne hollen, zijne wezentrekken waren mat en ontspannen en op gansch zijn aangezich stond de droefheid zijner ziele te lezen. volgens de liberale drukpers, de troon rede geene hoegenaamde beteekenis heeft en dat 't beste wat er in wordt aangekon digd nog slecht is. Wat zekere liberale inktbeesten niet kunnen verkroppen, 't is vooral de ko ninklijke verklaring dat, sedert de wet van 1884, het getal leerlingen der lagere scholen, onder toezicht van den Staat, met 230 duizend is vermeerderd gewor den. Nu, laten wij de liberale inktbeesten gelijk La ChroniqueLa Gazette, l'Etoite en meer anderen, hunnen venijnigen liberalen droes maar uitbraken, 't ver standige deel der natie zal hare houding destebeter kunnen beoordeelen De Paus bemiddelaar. Toen Rome, onder den invloed der Logie, van zijn wettigen Paus-koning be roofd werd, ging er een schreeuw in de booze wereld op Het is gedaan met bet Pausdom Jaren zijn er verloopen en het Pausdom slaat noch recht en klimt integendeel gedurig. Het is en blijft de groote zedelijke macht in de wereld, en de regeeringen tegen den muur aange drongen, keeren zich meer en meer tot het Vatikaan. om tusschen hen en de vol ken als rechter op te treden. Gisteren was liet kwestie» der Caroli- nen, tusschen Duitschland en Spanje vandaag roept de engelsche protestant- sche pers de bemiddeling van den Paus in de zaak van Ierland, waarmee de en gelsche regeering niet weet wat aanvan gen. Het artikel verscheen inden londen- schen Spectator. De reden, welke de Spectator opgeeft, waarom het blad denkt dat Leo XIII die taak zou op zichnemen, komen ons niet heel duidelijk voorwij laten die dan ook ter zij en blijven staan bij het geval zelve dat een engelsch blad die bemid deling inroept. Het is merkwaardig, zegt de Tijd, dat een der politieke hoofdbladet» van Londen den H. Vader tot rechter wil maken tus schen de Engelschen en de Ieren, en met zoo n denkbeeld voor den dag kan komen zonder dat er, in de andere bladen en bij het publiek, een algemeene geen paperij- storm tegen opsteekt. Hoe Engeland, eeuwenlang het anti-paapsche rijk bij uitnemendheid, zou uu, gelijk von Bismark deed in het geschil over de Carolinen, een vonnis gaan vra gen bij een pauselijke vierschaarEn dat voor zijn binnenlandsche aangelegenhe den En dat voor Ierland Van waar komen dan al de zorgelijke moeilijkheden die het door de Ieren ondervindtmoei lijkheden welke nu de geheele engelsche politiek beheerschen. «Van waar anders dan van hetsterven, reeds vóór de bloedige dagen van Crom well begonnen en volhardend tot op on zen tijd voortgezet, om in Ierland de «pa- perij 9 uit te roeien No poperyNog in dit jaar heeft men de Orangisted, onder Verschoening, edele jonkvrouw ik wist niet dat gij hier waart Gij zijl een genoodigde, edele heer, en genoodigde vrienden komen nergens van om- pas. -'«Zoo, gij zijt wel goed. Mijne tegen woordigheid verschrikt u dan niet Verschrikken Zoo gij wilt, een weinig ja Ik vind u hier immers bij uwe bloe en Bij mijne bloemen, wat wilt gij zeggen Dal ik mij, over de liefde voor mijne bloemen, hoef te schamen Welja, men zegt immers dat de bloe men ook spreken. u T,".Ik,weel °iel ™r 8'J hee» wilt, daarom had ik liefst dal ge mij alleen liet. Zoo haastig niet, edel kind. Ik had u met gezocht, maar een louter toeval heeft mij tot bij u geleid, ik wil de gelegenheid waar nemen tot het einde toe zult ge mij aanboo- ren Lisa, gij toont u met ongenegen, zie ik, voor eenen jongeling, wiens jonkheid, wiens kunst en droomerig voorkomen u begoochelt.» Gij spreekt goed wat wilt gij Uwe oogen openen. Gij zijl van adel, rijk en geeerdin de wereld. Wilt gij al die titels verlaten, om vergeten en oogelukkig in den ne- derigen burgerssiand te leven Gij gaat te ver. Gij dwaalt, ik bid u, verlaat mij. Nog een oogenblik geduld. Frans is een droomer wiens geest gedurig in de wolken het uitschreeuwen van dien kreet, de iersche katholieken gewelddadig zien aanvallen Al het leed, al de verarming, al het onrecht, al de verdrukking, door het rampzalige eiland in dat vreeselijk lange tijdvak onderstaan, hadden geen anderen oorsprong dan dat het trouw aan de Kerk en den Paus bleef. Maar, men weet het, Ierland is katho liek gebleven, en de felle vervolging op zijn gezegenden bodem heeft de Kerk niet benadeeld. Men zou zelfs het tegendeel kunnen beweren. Immers, deze vervol ging brachtookde uilwijking naarNoord- Amerika voort, die de kiem werd van de bewonderenweerdige ontwikkeling der katholieke Kerk, welke wij daar thans gadeslaan. De schade der geen paper ij- politiek is voor Engeland alleen. De schadeen ook de schande. En nu zou Engeland, na eeuwen en eeuwen geschreeuwd te hebben tegen den 1 auS, tot dezen gaan, en zeggen Heere, help ons, want wij vergaan 't Zou eene gebeurtenis van groote beteekenis zijn en aan de wereld kekennen dat al bet geschreeuw tegen Rome ten slotte niet meer is dan wind. AI zou Engeland tot aie bemiddeling niet overgaan, dan reeds is het oproepen van het gedacht, heel be langrijk. dwaalt. Zulke menscüen zijn vol hoogmoed en eigenliefde en voor niets goed dan om hen zei venen anderen ongelukkig te makenIk ook Lisa, ik ben u niet ongenegen, en de stem des sprekers sidderde, gelijk gij, zoo ben ik van edeldom, ik beb daarbij schatten en aanzien, al wat noodig is om u gelukkig te ma ken.0, ik bid er u om, schei uit met langer m die begoocheling te leven, breek de banden die u gekluisterd houden, en neem uw hert en uwe hand terug En de voogd knielde neder in het gras. Een oog in het kasteel had alles gezien heftig werd op dit oogenblix een venster geopend en wederom toegeslagen Frans stond op zijne kamer nevens den tuin. Heer voogd, antwoordde Lisa, sid derend, «hoe durft gijen hare slem versmachtte, «is de vogel vrij in de lucht eu de visch vrij m het water, meer nog dan dezen is het heit des menschen vrij. Aan u gaf ik mijne vrijheid niet afspaar uwe hand en trouw voor anderen die u meer genegen zijn Maar ik, ik haat.... ik veracht u Is dat uw laatste woord en met oogen, als die eener slang, bezag hij het meisje. Mijn laatste, ja. Ga uu, ik wil het. Be vend in al hare lidmaten, geschokt tot iu het diepste barer ziel, viel Lisa op hel grasperk neder en weende bitter. Zij had gezien hoe Frans zijn venster geopend en haastig toege- Islolen had. Zij had wel naar boven willen snel- eu doch schrik en schaamte wederhielden haar Zij hief eenen tragen schuchtcren blik op naar De volgende brief werd deze week aan Jen .ultPver van 7 Verbo"d door M. Ch. Vanderhaegen. gemeenteraadslid alhier ter Mede, toegezonden met verzoek van ïnlasschmg Heer Opsteller, j£h£&egSel aa" Hel Verbond van Aalst N 2081, tracht gij de partijdigheid van het gemeentebestuur en zijne zorge loosheid voor stadsbelangen te bewijzen. c»hiNl1iZegt 81J' datee'i der beste, op Schaat beke, uit te voeren werken, zeker lijk ware het doortrekken eener rechte straat, van aan de Nieuwstraatpoort tot aan de Leopoldstraatpoort. Volgens u. was een dergelijk plan door het liberaal „?,P8,emaaklJ e" goedgekeurd; maar in plaats van de Denderstraat pijl- v®;le»sen tot aan het Meule- bChettekapeileken, maakt het klerikaal bestuur eene zoogezegde straet Vander haegen, met hoeken, enz. l,H.e,rt?-.a?iiuheer> ulvePlicl" de kiezers te verlichten en uwe tegenslrijders te S?";tdaarvoor"°8'a"s ziJn er eclue ke i hïe, t ;°°?,g' en deze 0,,lbre hfi.r. I volgens het op uw bijvoegsel uugeschetst plan, zou, gelijk iedereen het kan bemerken, eene pijl rechte verlenging der Denderstraat uit- E aan ,le' kapelleken Meule- schelte, maar aan de Schoolstraat, nabij «ria?el'e melsJessch°ol; "we aangeduide straat ware dus niet uitvoerbaar; ook heeft zij nooit bestaan, nooit heelt hel plan ervan door het liberaal bestuur aangeuomen geweest. Maar zie hier wat er heeft bestaan de kamer vanden jongen kunstenaar, toch alles p- ÜrrSu WcII< een zielelijdet) Eindelijk stond zij op cc ging tot on bet voorplein. Daar stonden twee peerden oeza- deld. De graaf met Frans en Friedberl, kwam op dit oogenblik builen sprong haastig in d"n!zadel V droevle e" want ik ben haastig,"zïer'bia^jg™''31' Sp0eCl' St-Wolfgang komt. Nog eens van b'erto bedankt' Doe eenen goedendag aan Lisa - «Zie daar is zij juist. Welaan, Lisa, zeg foch een arscheili- Wl»rWt*S Rrl7dh»I,?|de° oom' Tot wederziens, Fr edberlen hevig sidderde hare slem, tot weuerzieus, Frans. Ik dank u, edele jonkvrouw, zei Frans, vaarwel I VaarwelWas dit het laatste misschien? En angstig ijlde Lisa naar de poort, maar Frans had zijn peerd de spoor gegeven en reed, tus schen eene stofwolk de baan in. Daar slond zij gelijk een marmeren beeld den jongeling na te staren. Zou hij misschien nog wederkeeren enof wel 1....0, welk eene zielcfollering Intusschen reed de jonge ling immer verder, cu verder door, en weldra hoorde men niets meer dan tien verren weer galm der hoefslagen en het kloppen van een hert het was het hert van Lisa. EINDE VAN HET EERSTE DEEL.

De Denderbode | 1886 | | pagina 1