NIEUWS- EN AANKOHDIGINËSBLAO VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 18 November 1886, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, Nu 2105. AROIVIVEMEIMTPRIJS ANNONCENPRIJS BERICHT. Politiek overzicht. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique Sawn. AEI.ST, 17 NOVEMBER 1886. Alwie een abonnement neemt op DEN DENDERBODE voor 't jaar 1887, zal ons blad vanheden af tot nieuwjaar kosteloos ontvan gen. De inschrijvingen van buiten de stad Aalst moeten zooveel mogelijk bij de briefdragers genomen wor den. 't Is gemakkelijkste en het ze kerste middel om Den Denderbode regelmatig te ontvangen. De prijs voor een jaar is fr. 6.00 voorop te betalen. Frankrijk. Scheiding van Kerk en Staat. Eene kommissie bestaande uit 22 leden komt in Frankrijk gelast te wor den met het onderzoek van liet konkor- daal. De republikeinen die lot de volko- meue scheiding van Kerk en Staat willen geraken, of beter gezegd, die den R. K. Godsdienst, indien zij maar konden, zou den willen uitroeien, beweren nu dat het konkordaat tegenstrijdig is aan de belan gen der republiek. Zij beginnen dus met het onderzoek der verschillende artikels, in de hoop dat Kamer en Senaat het konkordaat zal afschaffen. Men weet dat in Frankrijk eene wet is gestemd en ingevoerd geworden, die, even als de gevloekte bloedwet van 1879 hier in Belgie, geen ander doel heeft dan de kinderzielen aan de kerk te ont rukken. Mgr. Freppel, bisschop van An gers, komt in zijn bisdom den School penning in te stellen. Een komiteit is gesticht geworden samengesteld uit alle de Senateurs, Volksvertegenwoordigers en invloedhebbende personen van An jou. Deze beslissing is bij herderlijken brief bekend gemaakt geworden. Duitschland. De Germania deelt eenen brief meê van den bisschop van Fulda in antwoord op den aanval dien tegen hem door de Niederrheinische Volks- zeituug werd gericht. Mgr van Fulda ver klaart volstrekt niets te kennen van de toegevingen die het duitsche gouverne ment aan den Paus zou willen doen of gedaan heeft, betrekkelijk de klooster orden. Er kan dus geen spraak zijn van zoogezegde toegevingen die door hem te Rome zouden aanbevolen zijn geweest en evenmin dat hij aldaar iets zou hebben voorgesproken dat hem gansch onbekend Bij de opening van den Reichstag in Duitschland. bepaald op 25 dezer maand, zullen de verschillige politieke partijen verdeeld zijn als volgtCentrum 106 leden konservatieven en rechtgeloovige protestanten, 74 vrije konservatieven, 27 polakken, 15 nationale liberalen, 51 progressisten, 65 demokrater), 6 socialisten, 25 wilden (sic,) 't is te zeg gen, tot geene partij behoorende, 25. Wat. de socialisten betreft, slechts 19 zul len kunnen tegenwoordig wezen, omdat er 6 gevangen zitten; 3 zetels staan open ten gevolge van overlijden. Bulgarië. De Koning van Denemer- ken heeft bepaald den troon van Bulgarië geweigerd voor zijn zoon prins Valde- mar. Na de ontvangst dezer koninklijke antwoord vergaderde het regentschap. Het besloot niet af te treden en aan 't bewind te blijven tot dat liet voor geweld wijken moet. Karaveloff zal vervangen worden door Jenkoff. De Sobranje werd zaterdag gesloten. Graaf Ralnoky, heeft aari de Hongaar- sche afveerdiging verklaard, dat Oosten rijk zich zal verzetten tegen hel aanstel len van een russischen agent die het land in de plaats van het regentschap zou bestieren. Hel Oostenrijksche gouverne ment zal ook de bezetting door Rusland der versterkte plaatsen van Bulgarië niet toelaten. De verklaring van den engelschen mi nister lord Salisburg, dat Oostenrijk op de ondersteuning van Engeland mag re kenen, heeft eerstgenoemd land stouter gemaakt. In hoogere politieke kringen is men van gevoelen dat de prins von Bismark niet vreemd is gebleven aan de verkla ringen van lord Salisburg en de houding door Oostenrijk aangenomen. Men denkt dat Rusland, indien hel nog verder gaat in de bulgaarsche kwes tie, met DuitschlandOostenrijk en Engeland, zal af te rekenen hebben. Eene nieuwe samenzwering werd te Sofia ontdekt in den nacht van H tot 12 dezer maand. Een vijftigtal aanhoudingen werden gedaan. Zwitserland. De konservatieven ze gepralen in de kiezingen voor den groo- ten raad; 42 demokraten (konservatieven) en 21 radikalen (liberalen)* zijn tot hiertoe gekozen. Rome. Het Vatikaan komt aan de nonciussen eene tweede nota te zenden waarvan zij lezing moeten geven aan de ministers van buitenlandsche zaken der gouvernementen bij de welke zij geakre- diteerd zijn. In deze tweede zeer wijdloopende nota 't vervolg van eene eerste, zes weken ge leden verzonden, legt het Vatikaan den door P. V. A. De twee krijgsgevangenen. Onze legerafdeeling had bevel ontvangen naar Clinton, een fraai stadje op ongeveer vier uren gaans van Pon-Hudson, op te trekken, en die streek te zuiveren van alle vijandelijke ben den. die wij zouden ontmoeten. Onze weg leidde door een van die uitgestreKte wouden vao den slaat Louisiana, welke eene zoo welkome scha duw verleenen gedurende eenen heeten zomer dag in het Zuiden. Het was te midden van dit woud, dat ons legertje eene onieerende nederlaag moest on dergaan. De vijand namelijk bestond uit een overgroot getal ratelslangen, wier nest zich midden in den weg bevond. Ia den beginne schenen de kruipende dieren als verlegen ons aan te vallen, maar toen een der manschappen haar met eenige steenen had begroet, kwamen zij met rateleude staarten en vlammende oogen op ons los. Voor de eerste maal, gedurende hunne krijgsmansloopbaan, trokken onze man nen terug, zonder tegenstand te bieden. Hunim ontstelde wezenstrekken loonden genoegzaam hunne vervaardheid aan de ratelslangen aan. Daar men toch van de nood een deugd moest maken, (zooals het spreekwoord zegt) en be schaamd over hunne nederlaag, wapenden zich onhoudbaren toestand voor oogen waarin den Paus, niet alleen als souverein der Pauselijke Staten maar ook als opper hoofd der katholieke kerk is gebracht ge worden door de anti-katholieke kongres- sen onlangs in Italië gehouden. De persoon van den Paus werd er beschimpt en de religie versmaad men eischte er de afschaffing der wet van waarborgen en van 't ark 1 der grond wet 'twelk de katholieke religie als staats religie erkent. De toestand van den Paus wordt nog onhoudbaarder gemaakt door de mede plichtigheid van 't Italiaansche gouver nement, 't welk aan de anarchisten den vollen teugel laat in hunne aanrandingen tegen de Kerk en in hunne beleedigingen den Paus aangedaan. Wetsontwerp op de persoonlijke dienstplicht. Wij laten hier de 12 eerste artikels volgen van 't wetsontwerp aangeboden door den heer d'Oullremont, Volksverte genwoordiger van Brussel. Art. I. Alle belgische burgers zullen wanneer zij in liun twintigste jaar zijn getreden, onderworpen zijn aan de mili taire plichten jegens liet land. Art. 2. Het leger wordt jaarlijks aan geworven onder de burgers, die den twintigjarigin ouderdom hebben bereikt, alsook door vrijwillige verbintenissen. Art. 5. De krijgsdienst is persoonlijk in tijd van vrede en is verplichtend in lijd van oorlog. Hij wordt vervuld naar de wijze, in de tegenwoordige wet aangeduid. Inschrijvingen, ontslagingen, vrijstellingen, uitstel en uitsluitingen - Art. 4. Elke belg is verplicht, in de eerste maand van het jaar waarin bij zijnen ivvinligjarigen ouderdom bereikt, zich te doen inschrijven, ten einde in het leger te treden en zich aan de noodige voorschriften te onderwerpen, eerst voor zijne indienstreding en daarna voor zijne inlijving. De jaarlijksche lichting beslaat uit al de ingeschrevenen van het jaar. Art. 5. De vreemdelingen, in België verblijvende, zijn aan de inschrijving onderworpen, in de voorwaarden bij dit artikel gevoegd. Art. 6. De gevallen van vrijstelling, ontslagingen van inlijving, uitstel en uitsluiting, worden voor 51 meert van ieder jaar uitgesproken. Eene bijzondere wet zal de wijze van inschrijving en de toepassing van hooger gemelde gevallen, na de inschrijving bepa len. Indienststelling. Art. 7 De jaarlijksche klas bestaat uit jonge lieden, elk jaar voor den krijgs dienst beschikbaar, na aftrek van ontsla gingen, enz. De klas wordt genoemd naar het jaar tal van bare indienststelling. De indienststelling bestaatineene alge- meene inschrijving van al de manschap pen, die haar samenstellen, en eene aan- teekening van de woonplaats en het bedrijf van al de ingeschrevenen. Deze aanteekeriingen worden alle drie jaar nagezien. De indienststelling gebeurt in de maand april van het jaar, waarin de burgers hun 20ejaar bereiken. Onderverdeeling der jaarlijksche klas. Art. 8. Nadat de klas in werkdadigen dienst gesteld is, zullen de burgers, die er deel van maken, bij middel van eene loling, in twee afdeelingen gesplitst wor den. De eerste afdeeling vormt bet jaarlijks werkelijk konlingent zij is bestemd om jaarlijks onder de wapens te treden. De tweede afdeeling vormt het beschik baar kontingent. Deze is in vredestijd tot geenen welkdanigen krijgsdienst ver plicht. De koning duidt jaarlijks in de klas het deel van het beschikbaar kontingent aan, dat eene militaire onderrichting moet be komen in de troepen voetvolk, bestuur, trein of plaatsartillerie. Deze onderrichting bevat slechts eenen tijdelijken dienst, van eenen totalen duur- lijd van 3 maanden, verdeeld op de twee eerste dienstjaren der klas. De rekruten van dit deel van het werke lijk kontingent worden opgeroepen,om in dezen tijdelijken dienst deel te nemen in de volgorde van hun lolingsuummer. De plaatsruiling tusschen het werkelijk en het beschikbaar kontigent, is tusschen bloeders toegelaten, op voorwaarde dat degene, die in bet werkelijk kontingent. treedt, niet ouder zij dan 25 jaar. Art. 9. Het cijfer van het jaarlijksche werkelijke konlingent wordt door de wetgeving geregeld, derwijze, dat het bestendig leger in vredestijd, een effek- tief uitmake, gesteund op de evenredig heid van 1 ten honderd van de bevolking des rijks, rekening houdende dat den totalen diensttijd, voor elk jaarlijks wer kelijk kontingent, driejaren bedraagt. Bij dit bestendig effektief zijn de vrij willigers meê gerekend (art. 15.) Aanduiding der rekruten. Art. 10. Onraiddelijk na de lottrekking zal de militaire overheid de manschap pen voor het jaarlijks werkelijk kontin gent aanduiden. Deze aanduiding bestaat in de verdee ling der rekruten onder de verschillende wapens, en is gesteund op de persoon- lijke gesteltenis der mannen. Inlijving. Art. 11. De inlijving van het jaarlijks kontingent heeft plaats den 1 October van elk jaar. Het is toegelaten aan een zeker aantal rekruten een uitstel van inlijving toe te staan. Dit uitstel duurt een jaar en kan drie maal vernieuwd worden. een paar honderd mannen met stokken van eene deugdelijke dikte, gingen den algemeenen vijand te lijf, stelden er eeDigc honderden hors de combat, en wij vervolgden einde lijk onzen weg. Steeds onder den indruk der opgewonden heid over onze ratelslangenontmoeiing, sloe gen wij de groolc baan in naar Clinton, dat eenige mijlen verder op lag. Een der manschap pen onzer voorhoede bracht ons bel bericht, dat er onraad op de baan was. Bij nauwkeurig onderzoek bleek ons, dat twee argelooze rui ters de baan insloegen, en regelrecht op ons kwamen toerijden. Een der ruiters was eene jonge, schoone vrouw, in amazoncnkleedij, bet hoofd bedekt met eene hoed der vijandelijke ruiterij. Haar gezel was een groot, krachtig en schoon jon geling, m uniform van officier der Zuiderlijken. De koslbare montering hunner paarden loonde genoegzaam aan, dat zij tol den voornamen siand behoorden. Aanstonds werd der voor wacht bevel gegeven de ruiiers le laten door gaan Helleger maakte halt bij eene kromte der baan, buiten bel gezicht der ruiters. Beide kwamen zich te midden dezer hinder laag wer pen. Toen zij naderbij kwamen, konden wij bunne samenspraak hooren, hunne vergeuoeg- de blikken gadeslaan, en deelnemen in hunne opgeruimdheid. Wal ons bet meest verwon derde, was eene witte duif, die gedurig van den schouder der jonkvrouw naar dien des jongelings.en omgekeerd overvloog. Inderdaad, het was een treffend tooneelde jongeling aan Rangschikking en duurtijd van den dienst. Art. 12. De tijd, gedurende welke de manschapppen op de registers van het leger zijn ingeschreven, wordt als volgt verdeeld I. Drie jaar in het werkelijke leger; deze drie jaar behelzen de wezenlijke tegenwoordigheid onder de wapens in vredestijd. II. Vier jaren in de reserve van het werkelijke leger. III. Drie jaren in de nationale reserve. (Vervolg bij naaste Zondag aanstaande 21 dezer maand, zal, naar men ons verzekert, de Grond wettige en Bewarende Vereeniging van 't arrondissement Aalsl, hier te Aalst vergaderen om hel vraagstuk van de persoonlijke dienstplicht te bespreken. Volkskamer. De Kamer heeft op aandringen van M. Dumont het wets ontwerp betrekkelijk de invoerrechten voor het vee aan 't dagorde gebracht. De redetwist over het ontwerp van adres in antwoord op de troonrede was vrij kori. M. Bara gaf lezing van eene kleine nota, waarbij de linkerzijde liet weten dat zij hare medewerking aan 't ministerie weigert, 't Contrarie zou gansch 'l land grootelijks verwonderd hebben. M. Beernaart, antwoordde dat hij de liberale minderheid op vasten voet afwacht, en haar gelukwenscht over hare houding, immers, zegde hij, als men niets te zeggen weet, is 't beter te zwij gen. M.Frère was afwezig. Die openbare bekentenissen van krachteloosheid der liberale partij zouden den luikschen auto- kraal al te zeer geschokt hebben. Een wetsontwerp van uitkeering der Staatsschuld van 4 in 3 ï/a werd aangeboden,'twelk naar alle waarschijn lijkheid Donderdag zal gestemd worden. In den loop der toekomende week, zal een wetsontwerp op de evenredigende vertegenwoordiging door verscheidene leden der rechter- en linkerzijde onder teekend, neergelegd worden. Nlog cl© domkoppen. De vrije katholieke school van Charleroi, bestierd door de EE. Broeders der kris- telijke scholen, heeft in den kampstrijd tusschen de lagere scholen eenen schit terenden zegepraal behaald. Tien barer leerlingen namen aan den kampstrijd deel, en 6 behaalden eenen eersten prijs, 3 eenen tweeden en twee eenen derden. Opmerkenswaardig is 't, dat de scho len der EE. Broeders overal zulk eenen schitterenden zegepraal behaalden. 't Is om de liberale inktbeesten en andere smeerige ransels van verkropte spijt te doen kreveren De Dendergalm beweert dat wij, met hem salut en de kost! toe te roepen.de polemiek over de normaalscholen ont liet meisje het hof makende, en de duif in bei der wederzijdscbe liefde zich verheugend. Zij draafden langzaam, zorgeloos, en zonder ach terdocht voort. Hoo nauwlftiierder wij hen be schouwden, de te meer moesten wij hare buitengewone schoonheid bewonderen en waarlijk, onze krijgszuchtige stemming was gebee) overwonnen bij het aanschouwen van dit tafereel van geluk en vrede, en hel was met spijl, dat wij onze manschappen het bevel hoorden geven, uit de schuilhoeken le komen, en hen te omsingelen. Onmiddehjk hielden beide ruiters de paarden aan, en zagen zich van alle kanten ingesloten, zonder de minste hoop of kaus te ontvluchten. Gelief af te stappen, sir, en uwe dame te verzoeken hetzelve te doen, zeide de bevel hebber der voorhoede tot den vijandelijken officier. Nooil, sir Dit zwaard werd mij door den generaal bcaurigard geschonken, en zal nooit onleerd worden door de laffe overgaaf aan een hoop lafaards. Geef mij de kans en ik zal u loonen, wat mijne woorden beteekenen. Hierop bief hij eensklaps dc Damascener kling boven hel hoofd om toe le slaan maar zich plotseling de akelige positie der jonkvrouw schijnende te herinneren, nam bij door eene snelle beweging de beide uileinden der kliDg, en sloeg er mee op zijn zadelknop, wierp de twee stukken in de baan Aldus zal ik mijn eed niet verbroken hebben, zeide hij, en zich naar de jonkvrouw spoedend, hielp hij deze afstijgen. Beiden werden doorzocht naar brieven of telegrammen, maar geene werden gevonden. Op de vragen, welke hun gedaan werden, werd onvoldoende geantwoord, en hoe dringender onzo aanvoerder werd, des te korter werden hunne antwoorden. Onze indringdheid moede, zeide eensklaps de jonkvrouw met klare en vaste stem Mijnheeren gij kunt u veel moeite sparen, indien gij een einde wilt maken aan uw onder zoek. Wij zijn uwe gevangenen. Wij becooren beiden lot het leger der Confederatie Wij zijn in uwe handen, doet met ons wat gij wilt, maar bespaart u de moeite ons de geringste in lichting af te persen wij zijn geene lafaards lk geloof u, maar gij zijt de soort van krijgslieden niet die wij bevechten, daar gij machteloos zijt, hernam onzen aanvoerder. Ik zal dezen jongman naar het hoofdkwartier van generaal Shermann zenden. Wal u butrell, jonkvrouw, wij zullen u bij de eerste gelegen heid Daar de ouderlijke woning terug zenden. Onderiusschen zult gij bij ons blijven. lk verlang van u geene guusten, riep zij woedend uit. Ik haat u van ganschor harte welk lot gij hem ook voorbereidt, ik zal met hem deelen Aldus liet zij zich nog geruimen lijd tegen den aanvoerder uil op eenen spijti- gen en bilsigen toon tot zij eindelijk in luid snikkend losbrak De generaal door hare wanhoop geroerd, wendde zich tol haar om ze te troosten maar zij, beide handen gesperd, sprong zenuwach tig op hem toe, waarschijnelijk om hem het aangezicht te schenden, toen hij beide vuisten vastgreep en aldus baar voornemen verijdelde. Toen dc storm eenigzins bedaard was, nam zij een veldstoel aan, welke haar werd aangebo den. Wij hadden geenen tijd te verliezen. De laak, welke ons was opgedragen, was van een bijzonderen aard en dulde geen uilslcl Er werd dus besloten, beide naar hel hoofdkwar tier van generaal Sbermacn te zenden. Een amöulanlie wagen werd voorgebracht, en door goed geleide werden beide Daar de plaats hun- Der bestemming gezonden. Zij aanvaarden hun lot met kalmte, begonnen hunne afreis zonder ons een vaarwel toe te roepen. Eenige dagen later trokken wij Clinton bin nen, een schoon stadje, hoofdzakelijk beslaan de uil houten woningen met brecde voorhoven en wel onderhouden gras-en bloemperken, niet alleen een bewijs van welgesteldheid der ka- toenplauters aan wie ze toehoorden, maar ook van een voortreflelijken smaak in de bouw kunde. Wij waren zeer verwonderd te hooren, dal de bevolking der plaats onbekend was met het ernstige gevecht dal wij daags le voren geleverd hadden, en dit deed ons hopen, dat generaal Greason er in geslaagd was, de vijan delijke ruiterij naar Port- Hudson te verjagen. Verder viel er niets merkwaardigs voor gedu rende ons tweedaagscb verbliji in die plaats. Den derden dag bevonden wij ons in de linie van beleg van Port-Hudson mei onze divisie van het 19* legerkorps. (Wordt voortgbzkt.

De Denderbode | 1886 | | pagina 1