NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag' 21 November 1886, 10 centiemen per nummer, 4'lste Jaar, N° 2104. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRfJS BERICHT. Politiek overzicht. DE DENDER BODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Ileeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqae Suam. AELST, 20 NOVEMBER 1886. Alwie een abonnement neemt op DEN DENDERBODEvoor 'tjaar 1887, zal ons blad van heden af tot nieuwjaar kosteloos ontvan gen. De inschrijvingen van buiten de stad Aalst moeten zooveel mogelijk bij de briefdragers genomen wor den. 't Is gemakkelijkste en het ze kerste middel om Den Denderbode regelmatig te ontvangen. De prijs voor een jaar is fr. 6.00 voorop te betalen. Holland. Het nederlandsche gouver nement heeft een wetsontwerp ten bu- reele der Kamer neergelegd strekkende tot de goedkeuring der wijzigingen toe gebracht aan de conventie van grensbe paling met België aangegaan. Ten einde den smokkelhandel met meer vrucht te bestrijden, zal het oprichten van alle gebouw of afsluiting binnen zekeren afstand der grenzen voortaan verboden wezen. Duitschland. Le Temps van Parijs zegt uit goede bron vernomen te hebben, dat M. Bismarck, vóór zijn vertrek uit Berlijn, aan verscheidene afgezanten ver klaarde de overtuiging te hebben dat de vrede niet zal verbroken worden. Hij deed bemerken dat de behendige handel wijze der bulgaarsche regenten zou toe laten dit doel te bereiken. Het verblijf van den Kanselier te Fried- richruhe zal tot einde December verlon gen worden. Zijne gezondheid is goed maar hij lijdt veel aan reumatische pijnen. Zijn vertrek uit Berlijn wordt algemeen als een teeken van vrede aanschouwd. De Conventie tusschen Duitschland en den H. Stoel gesloten betrekkelijk de ver plichtende aanwijzing van de kandidaten tot het pastoorsambt (anzeigepflichtbe paalt, dat in geval van verdeeldheid tus schen eenen Bisschop en den President eener provincie, over den persoon van den voorgestelden kandidaat, een tribu naal van scheidrechters zal beslissen, gekozen onder de Bischoppen der aanpa lende bisdommen,de nuncius van Munich van eender zijde en de presidenten der provinciën van andere zijde Alle de mei- wetten zullen afgeschaft worden behalve deze op de kloosterorders yeaffilieerd aan door P. V. A. 1' VERVOLG. Da verloren lioopparlij. Eenige dagen na het zoo even vermelde, ont ving onzen aanvoerder een orde van generaal Banks, hulp generaal adjudant hem alle mogelijke inlichtingen te verschaffen, betreffen de de gevangneming van jufvrouw AliceBatbely en kapitein B, Latimer Dit was de eerste aan duiding die wij hadden, wie onze krijgsgevan genen waren, want van hen zeiven hadden wij daaromtrent niets kunnen vernemen. Deze bui tengewone vraag verwekte groote verbazing, en honderde vragen werden den bevelhebber omtrent de gevangenen gedaan. Wij verna men dat kapitein Latimer met een groep andere gevangenen naar Baton Rouge was verzonden geworden, langs denzelfden weg, dien wij be wandeld hadden. Nabij de plek, waar wij ons laatste gevecht gestreden hadden, werd het geleide aangevallen door eeDe aanzienlijke macht geconfedereerden, en in de opgewond heid, volgende op den ahnval, had kapitein Latimer het geluk, te onlsnapen. De Noodtrlij- ken hadden het hard te verantwoorden, de de Jesuiten. Deze laatste wet werd door de Reichstag voor gansch Duitschland gestemd en kan alleen door deze Verga dering afgeschaft worden. Rusland. M. de Giers werd onder vraagd over de bevelen van mobilisee ring in den Krim. Hij antwoordde dat de minister van oorlog op 't oogenblik proe ven van mobiliseering heeft bevolen op verscheidene punten des lands dus zijn het slechts eenvoudige periodische mili taire manceuvers. De russische drukpers is eens om te verklaren dat graaf Kalnoky alle de regels der welvoegelijkheid is te buiten gegaan, door de afkeuring der zending van gene raal Kaulbars. De Novosti zegt dal de diplomatie hare werking als geëindigd moet aanschou wen daar alle verdere onderhandeling vernederend voor Rusland zou wezen. Het oogenblik is daar, gaat dit blad voort, waarop Rusland zijne geschiedkundige taak met de wapens moet verdedigen het gouvernement mag steunen op de vaderlandsliefde en de opofferingen van alle de russen. Dus Duitschland wil van geenen oor log hooren en Rusland van geenen vrede. Wat zal er uit dien dubbelzinnigen toestand eindelijk voortspruiten England. Het gouvernement heeft besloten zich niet te zullen verzetten tegen de meeting die de Socialisten voor nemens zijn te houden zondag aanstaan de, in Tralagal square. Dit besluit werd genomen op advies van de militaire overheden en der politie. De bevelheb ber van het militaire distrikt. generaal Gipps, heeft een lang onderhoud gehad met M. Warren, opperhoofd der politie, ten einde de maatregels vasttestellen die voorzichtigheidshalve dienen genomen te worden. Bulgarie. Generaal Kaulbars heeft eene nota neergelegd waarin hij zegt dat de Czar zijne oprechte gevoelens aan't bulgaarsche volk heeft willen betoonen. Geen enkel raad van Rusland werd ge volgd. Bovendien werden de russische onderdanen onmeedoogend aangerand zonder beteugeling van wege de bul gaarsche regeering. De Sobranje verga derde zich zonder een onderlinge ver staan met Rusland en ondanks zijne pro- testatiën. Dit bewijst, zegt de nota, dat de regeering buiten alle gezag van Rus land wil handelen. Generaal Kaulbars verklaarde verder dat het Regentschap het vertrouwen van Rusland heeft ver loren en alle betrekkingen tusschen beide gouvernementen zullen ophouden tot dat het Regentschap uit andere personen zal samengesteld zijn. Generaal Kaulbars kondigde zijn vertrek met het personeel strijd was heet, en met moeite ontsnapten zij aan de handen hunner bespringers. Kapitein Buckly, die bet geleide aanvoerde, werd later in arrest genomen, en zooals wij later verna men, niet zoozeer voor het verleis zijner ge vangenen, dan wel omdat hem inzonderheid was opgedragen, een scherp oog te houden op kapitein Latimer, die een gegradueerde vau West-Point, en de emrendste stratégist en vestingbouwkundige officier was, welke de geconfedereerden in die streek hadden. Zij wisten zeer goed, dal, indien hij naar Port- Hudson wederkeede, hij eede geduchte tegen partij voor ons zijn zou. Het beleg sleepte van den eenen dag in den andere, van de eene week lot de andere, lot het eindelijk maanden duurde. De eene bestor ming volgde op de andere, doch alles zonder gevolg. Wij slaagden er in de redoute en de citadel le doen springen, maar dat gaf weinig of geen voordeel, even als de bestorming, waar wij ons bevonden in verlaten aardwerken, door eene lijn goed versterkte forten omgeven. De rustelooze werkzaamheid van den vijand en de blijkbare kennis die hij droeg van onze bewe gingen. gingen boven onze bevalling. Oomoge- was het ons eene kleine verrassing, hoe goed ook aangelegd, uit te voeren altijd vonden wij hem bereid ops te ontvangen en met ver lies terug te drijven. Wij mochten ouz gelukkig achten, geene vijandelijke macht in den rug te hebben. De streek rondom ons was vrij en der russische Consulaten voor heden zaterdag aan. Bourgas 18 Nov. De major Panitza, bevelhebber van 't garnizoen, heeft heden troepen aan de haven geplaatst met bevel van op den eersten gewapenden rus- sischen soldaat of matroos te vuren die den voet op 't grondgebied durft zetten. Wetsontwerp op de persoonlijke dienstplicht. (VERVOLG.) Bijzonder en onbepaald verlof. Art. 13. De soldaten van het werkelijk leger, wier onderricht na een of twee jaren als voldoende kan beschouwd wor den, kunnen een bijzonder verlof beko men, in de voorwaarden, door een ko ninklijk besluit te bepalen; deze voor waarden zullen aan het verleenen van bijzonder vevlof, de strengste onpartij- heid waarborgen. Die verlofgangers zijn onderworpen aan eene oproeping van eene maand, gedurende het jaar of de twee jaren dat het bijzonder verlof kan duren. In vredestijd, en wanneer het noodig is tot het handhaven der orde, roept de koning de mannen van het werkelijk leger, die in bezonder verlof zijn, tijdelijk onder de wapens. Art. 14. De manschappen, die de reserve van liet werkelijk legeruilmaken, bevinden zich in vredestijd in onbepaald verlof, behalve eene heroproeping van eene maand, in den loop van hun eerste dienstjaar in gezegde reserve. De man schappen der nationale reserve bevinden zich in onbepaald verlof. Vrijwilligers. Art. 15. Te beginnen van 16jarigen ouderdom kunnen alle burgers eene ver bintenis van 4 jaren aangaan. Deze verbintenis kan van twee tot twee jaren vernieuwd worden. Alle vrijwilli ger van 4 jaren, indien hij door het lot voor de eerste afdeeling is aangewezen, gaat met volle recht na zijne vier vrijwil lige dienstjaren vervuld te hebben, in de reserve van het werkelijk leger over, indien hij zijne verbintenis niet ver nieuwt. Een koninklijk besluit bepaalt de voor deden, die aan de opnieuw verbonden vrijwilligers worden toegestaan. Art. 16. In vredestijd is het aan alle burgers toegelaten, een jaar vóór het tijdstip, waarop zij aari de verplichting der inschrijving moeten voldoen, (art. 4) eene voorwaardelijke, vrijwillige verbin tenis te sluiten van 1 jaar, eindigende voor het tijdstip der loting hunner klas. De toelating om die verbintenis te sluiten wordt verleend, nadat de kandi daat aan een onderzoek heeft voldaan, welks programma gesteund op den dienst waartoe hij zich voorwaardelijk bestemt, alle jaren door koninklijk besluit wordt vastgesteld. onbezetbehalve die welke wij bezet hielden, en de plantageswier inwoners nu met onze krijgslieden verzoend schenen. Tusschen deze lag de welgekende plantage van Balhely oenc van dc grootste in East-Fela- biana-Parish. Het huis was een vandie groote, laag gedekte residentie-plaatsen van het zuiden met prachtige veranda's en voorpleinen, gele gen te midden van gras- en bloemperken, meestal onzichtbaar voor de voorbijgangers, door de groote, schoone bloemen, door welke den bewoners eene verkwikkende schaduw bood. Hen had onzen officieren gaandeweg gastvrijheid verleend en eer het beleg eenigs- zins gevorderd was, wekte het ni«t de minste verwondering meer, verscheidene officieren der Unie het landhuis te zien bezoeken en den Ladys het hof te maken, welke de eenige be- wouers waren het mansvolk maakte deel uit van hel geconfereerde leger. Defamillie bestond uit drie leden Mevrouw Balhely, eene dame van om de vijftig jaren groot t:n statig, en hare twee dochters. De oudste was Alice, zij, die met kapitein alimer in onze handen viel in het woud nabij Clinton en die later door gene raal Schermann hare vrijheid herkreeg. Zij scheen het onaangename harer gevangneming te hebben vergeten en ontving do officieren met de aanvalligste manieren, voor welke de dames van het zuiden zoo zeer bekend zijn. Zij was eene slankgebouwde brunette, met von kelende oogen, lippen die van stoutmoedigheid Deze voorwaardelijke indiensttreders kiezen het korps uit, waarin zij verlangen te dienen. Gedurende hun diensttijd ontvangen deze vrijwilligers een onderricht, dat hun zal toelaten, in geval van mobilisee- ring een der volgende ambten te vervul len, en waartoe zij uitsiuitelijk bestemd zijn reserve-officieren of onderofficie rengezondheidsofficieren. ziekedie- naars, hospitaalbedienden, aalmoezenier in oorlogstijd, archivist, ingenieur of me canicien. Na het einde van hun dienstjaar on dergaan de/.e vrijwilligers een exaam, strekkende tot het onderzoek hunner bekwaamheid in het vak, waarvoor zij een bepaald onderricht ontvingen. Wanneer zij aan dit exaam voldoen, zijn zij vrij van allen anderen krijgsdienst in vredestijd, en zij ontvangen aanwij zing voor het ambt, dat hun in geval van mobiliseering is toegezegd, behalve die welke als reserve-officier, gezondheids officier, ingenieur of mecanicien zijn aangewezen. De lesten zijn in vredestijd onderwor pen aan eene oproeping van eene maand, gedurende de eerste en vierde dienst jaren van hunne klas in de reserve van het werkelijk leger. Zij doen gedurende deze oproeping dienst in liet ambt, dat hun in tij I van mobiliseering is toege zegd. Indien zij aan dit exaam niet voldoen, en zij door de loting in de eerste katego- rie of afdeeling vallen, worden zij aange duid en ingelijfd gevolgenlijk art. 10 en 11, met de vrijheid de voordeelen, in art. 13 aangewezen, te genieten. Gedurende hun dienstjaar zullen de voorwaardelijk verbondene vrijwiligers geene soldij ontvangen en zelf hun uni form betalen. Hunne wapens worden door den Staat bezorgd. Een zeker aantal kan ouder nader te bepalen voorwaarden, verblijven buiten de kazerne, of in de lokalen waar hun korps gevestigd is. Bij uitzonderingen, door koninklijk be sluit te bepalen, kunnen sommige voor waardelijk verbondenen door den Staat gekleed worden, en in dit geval ontvangen zij de soldij der soldalen van het korps, waarin zij hun krijgsonderricht ontvan gen. Mobiliseering in oorlogstijd. In oorlogstijd zullen alle manschappen der !e afdeeling van minder dan 31 jaar oud, zich naar hunne respektieve korpsen begeven, en hunne plaatsen in het werke lijk leger of in de nationale reserve inne men, volgens de klas waartoe zij toebe- hooren. Evenzoo de manschappen van den zelf den ouderdom, toehoorende aan beschik bare kontingenten en die een tijdelijk krijgsonderricht bekomen hebben. De koning kan ook in de tweede afdee ling het deel der beschikbare kontigenten mobiliseeren, dat voor den dienst van het leger noodig wordt geoordeeld en waar- schenen te getuigen maar te trotse!) om na tuurlijk le zijn. Hare zuster Blanca was een zachtzinnige kleine blondige, en geleek in niets op Alice en was de gunsteling van allen. De hoofdofficieren waren niet alleen welkom op de plantage, maar telkens werden zij uitge- noodigd derwaarts weer te keeren. Het was daD ook een dagelijks gebruik geworden onze hoofdofficieren in gezelschap der twee zusters te zien rondrijden langs onze kampplaats. Miss Alice toonde zich evenzeer ingenomen met de kwaliteit onzer wapenen als de meestbelang- stellende van het leger. Nieuwe werken en batterijen vestigde altijd hare bijzondere aan dacht en zij was eene zoo lieve en aandachtige toehoorster, dat velen onder de officieren haar met vermaak zaken verklaarden, in welke ge wone vrouwen hoegenaamd geen belang zou den gesteld hebben Wij wisten zeer goed, dal zij met hart en ziel de zuidelijken toegedaan waren, maar zij waren machteloos en dus in de onmogelijkheid ons eenig nadeel te berok kenen daarom zoude hel voor ons eene schan de geweest zijn, haar anders dan met eerbied en ridderlijk le bejegenen. Zelfs was er eene wacht bij de plantage geplaatst om de vrou wen te beschermen tegen alle nieuwsgierigen en laudloopers. Ja, sommigen der manschap pen noemden haar de moeder eD de dochters der divisie Wij vorderden slechts langzaam met het beleg wij trachten verscheidene malen den vau de manschappen van 20 tot 31 jaar, geen militaire onderricht ontvangen heb ben. De aard van den dienst, waartoe deze manschappen zullen worden ge bruikt, komt overeen met hun burgerlijk beroep. De voorwaardelijk verbondenen worden met hunne klassen gemobiliseerd en be- kleeden gedurende dien tijd het ambt waartoe zij aangeduid worden. Zoolang de mobiliseering duurt, wordt de dienst, in art. 12 besproken, verlengd door koninklijk besluit, tot dat liet leger weer op vredesvoel gesteld wordt. Tijdens de mobiliseering kan de koning opeischen al wat er noodig is tot bewerk tuiging, verblijf, vervoer en beweging der troepen. De bijzondere wet duidt aan, welke de ambtenaars, magistraten, bedienaars van eerediensten, enz. zijn, berieden de 31 jaren, die van de oproeping ontslagen zijn in lijd van mobiliseering, opdat de open bare diensten daardoor niet ontredderd zouden worden. Vorming der baders. Art. 18. Dit artikel beoogt de vorming der kaders van het werkelijke leger, van deszelfs reserve en van de nationale re serve, bij middel van officiers van het werkelijk leger of hulp officiers. Bijgaande schikkingen. Art. 19. De schikkingen der tegen woordige wet zullen fe beginnen van 1 Januari 1887 van kracht zijn. Volgen de overgangsscbikkigen. Art. 20. Eene wet, regelende de inrich ting vau het leger, gesteund op de nieuwe wijze van aanwerving en voor doel heb bende de samenstellingen de werving van de kaders der officiers en de wijze van bevordering, is toevertrouwdaan een gemengd komiteit, saamgesteld uit leden der wetgevende Kamers en officiers van het leger. Landbouwbelangen. Ter gelegenheid van het verbod onzer regeering om schapen en verkens uit Holland in le voeren, schrijft de Nieuwe Rotterdamsche Courant het volgende a Aan den veehandel is daardoor, voor al in (Hollandsch) Limburg, groot nadeel toegebracht immers, alleen uit die pro vincie werden soms in ééne week meer dan duizend verkens naar Belgiën uitge voerd Maar er is ook meer. Reeds van over lang gaan er in Belgiën stemmen op, om ook den invoer van runderen uit Nederland te verbieden, en dit zon een onherstelbrar verlies voor de- veehouders van ons land zijn, daar jaar lijks niet min dan 80,00u stuks runderen uil Nederland naar Belgiën worden uitge voerd. Men kan het natuurlijk de belgisclie regeering niet kwalijk nemen dat zij, even als wij, maatregels neemt voor het be houd van eenen gezonden veestapel. Maar wat men wel kan doen, is aan Belgiën eenen of anderen vleugel der versterkingen in ie nemen, tot hel ons eindelijk loescheeu, dat een beschermden engel steeds gereed was, den bevelhebber der belegerden ie waarschu wen en te verwittigen, waar hij zijn strijders moest plaaisen om ons naar behooren te ont vangen. Na vele nutlelooze pogingen besloot gene raal Banks de vesting bij verrassing in te ne men. Met dit inzicht vroeg hij om loOu vrijwil ligers uil het geheele leger om eenen laatslen aanval te beproeven. Wij hadden overigens zooveel tegenspoed ondervonden, dat de aan werving zeer traag vorderde, zelfs trager dan wij gehoopt of verwacht hadden. De manschap pen waren le voorzichtig om zich vrijwillig aan het geschut van den vijand prijs te geven. Op het einde der eerste week, hadden zicb nog slechts 350 aangeboden De tweede en derde week zagen hel aantal tol. 4'k> opklimmen, welk getal voldoende geoordeeld uli 1 om de voorhoede eener divisie le vormen voor eenen nachlelijken aanval. Colonel Berbndge van Connecticut verlangde bel bevel over dezen troep op zich le nemen en aldus werden alle uoodige toebereidselen gemaakt voor den laat slen aanval De 4iH> man werden verdeeld in twee onder-divisies en aangevoerd door de kloekmoedigste en onverschrokkenste officie ren. in den vroegen morgen werd bericht, dat den aanval dien nacht zeiven zouplaats hebben. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1886 | | pagina 1