NIEUWS- E Donderdag 25 November 1886, 10 centiemen per nummer, 4Tte Jaar, N° 2105. ABONNEMENTPRIJS AlVNONCENPSUJS BERICHT. Politiek overzicht. Financiëele Toestand l^ersoonlijke dienst. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars lr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique Simm. AELST, 24 NOVEMBER 1886. Alwie een abonnement neemt op DEN DENDERBODEvoor 'tjaar 1887,zal ons blad yanheden af tot nieuwjaar kosteloos ontvan gen. De inschrijvingen van buiten de stad Aalst moeten zoovee! mogelijk bij de briefdragers genomen wor den. 't ls gemakkelijkste en het ze kerste middel om Óen Denderbode regelmatig te ontvangen. De prijs voor een jaar is fr. 6.00 voorop te betalen. Frankrijk. Kiezing van een afgeveer- digde te Rijsel. M. Tryslram, republi kein is gekozen mei 147,275 stemmen. M. Dervaux konservatieve bekwam 121,850 stemmen. De verkiezing van den republikeinsche kandidaat is de vrucht van eene tot hiertoe ongehoorde druk king op de kiezers door de agenten des gouvernemenls. Engeland. Socialistische belooginy te Londen. Londen 21 November. De socialistische betooging van Trafalgar square, op 9 november verboden, heeft heden plaats gehad. Geen onlusten wer den bestatigd. De bond tot verdediging van den eigendom, hield tegenvergade- ringen op verschillige punten der stad, met het doel er een zeker getal werklie den en nieuwsgierigen naartoe te lokken en aldus het getal der socialistische mani festanten te verminderen. Ondanks die omstandigheid en den weérstoestand be liep het getal socialisten, de nieuwsgieri gen er bijbegrepen, in Trafagal Square vereenigd tot 50 of 55 duizend. Socialistische groepen zwaaiden de roode vlag in het rond. De muziekkorp sen die hen vergezelden, speelden La Marseillaise. Er waren ook eenige depu tation van socialisten der provinciën op gekomen maar in gering getal. MM. Champion, Hyndman en eenige andere sprekers hielden redevoeringen in de welke zij. met uiterste vinnigheid, recht voor de mindere volksklas en werklieden zonder werk eischten. Besluiten, maatregelen ten voordeele der werklieden eischende, werden ge stemd. De kopij dezer besluiten zou 's an derendaags aan den eersten minister Salesbury ter hand gesteld worden. M. door P. V. A. 2° VERVOLG. De 4<'0 dappere strijders brachten den dag door met brieven schrijven aan hunne betrek kingen te huis, aan hunne verloofden en vrien den, hun bet gevaar blootleggende dat hen wachtte en de vrees uitdrukkende, dat de ko mende nacht misschien hun laatste zou zijn hen bezwerende hen te beschouwen als snevende voor het vaderland, dat zij lol hun laatsten ademtocht zochten te dienen. Zij schreven die woorden wellicht niet uit gevoel alleen, maar als aangedreven door de diepste overtuiging, dat de volgende nacht hunne krijgsmansloop- baan zou eindigen Zij kenden dc kloekmoedig heid en vermetelheid der vijanden alsook de onevenredigheid in aantal, en vreesden liet ergste. Het avondmaal was dien avond eene ernsti ge zaak. De 4o0 dapperen beschouwden hel als hun laatste maal op aarde, cd de drukkende stilte, welke onder den maaltijd heerschle, verried genoegzaam hunne inwendige gevoe lens Het plan tol den aanval was geheel klaar De 4>'-0, welke men den naam van de verloren hoopparhj gedoopt had, moesten met ladders vooruit treden om de muren te beklimmen, na hen kwamen eene brigade voetvolk met eene compagnie mineurs om dc borslweeringen te verwoesten, eindelijk moest eene andere briga- Salesbury had geweigerd Zondag te Londen te blijven om de afgeveerdigden der socialisten te ontvangen. Afdeelingen politieagenten waren met het handhaven der orde gelastde ge consigneerde troepen hebben niet moe ten optreden. De afgeveerdigden der socialisten heb ben zich naar Arlington, residentie van lord Salesbury begeven, om er kopij neer te leggen der besluiten gestemd door de meeting van Trafagal spuare. Zij werden ontvangen door den bewaker welke ben verklaarde dat lord Salesbury te Hatfield verbleef en liern geene onder richtingen had gelaten. De socialisten zijn al tierende vertrokken. Niet alleen het werk der kinderen, vrouwen en mannen in de fabrieken en mijnen is in Engeland geregeld geworden, maar ook het werk,her personen gebezigd in de magazijnen, winkels, koflijhuizen. Sedert 1 november lest, is liet'aan alle kooplieden, winkeliers en koftijhuishou- ders, op straf van boete verboden, in hunne gestichten jongens ol meisjes, van min dan 18 jaren oud, langer dan 74 ure ter week te laten werken. Bulgarie. De Times van Londen deelt omtrent dc Bulgaarsche kwestie het volgende schrijven mee Europa zal er nooit in toestemmen dat Bulgarie ganscli, behalve den naam,eene russische provincie worde; dit willen tot stand brengen zonder de medewerking van Europa, zou Rusland in botsing kunnen brengen met strijd machten zoo sterk dan de zijne en achter de welke zich eene dubbele haag van bondgenootschappen zou bevinden. Het behoud van een vrije en grond wettelijk Bulgarie is aan belangen ver bonden die de groote mogendheden be sloten zijn te behouden. Indien Rusland het inzicht heeft van zich te bevredigen met de onafhankelijk heid van Bulgarie gesteund op eene vol- komene volksgezinde regeering, zou Europa geneigd zijn rekening te houden van zijne lichtgeraaktheid en redelijke wedereiscliingen erkennen. De Moniteur de Rome kondigt een tele grafische bericht af uit Berlijn, meldende dat het duitsche gouvernement eene ita- liaansche nota heeft ontvangen waarbij voorgesteld wordt, de bulgaarsche kwes tie aan 't oordeel eener europesche con- ferencie te onderwerpen. Het gouvernement van Engeland ont ving de zelfde nota. Bij het vertrek van generaal Kaulbars en der russische Consuls, zou het duit sche gouvernement geweigerd hebben zich mef de bescherming der russische onder- de met twee batterijen artillerie volgen. Het teeken voor den aanval was het trompetue- schal Licht uit dat iederen avond ten 9 ure in het kamp gehoord werd en dat voorze ker geen wantrouwen wekken zou. Ten ha'-f negen ure, werd als naar gewoonte het taptoe geblazen De manschappen namen in siiitc hunne aangeduide standplaatsen in, hakende naar het oogenblik, waarop het teeken zou gegeven worden, dat een einde ging maken aan den angst die hen beklemde. De lijd kroop langzaam voorwaarts nog eenige minuten meer en die 40u heldeo gingen eene dure overwin ning behalen of eene nog duurdere nederlaag ondergaan. Ieder hart klopte onstuimig in de borst, ieder haakte naar den klank van het trompetgeschal. Maar Godlof, dat trompetge schal, dat teeken lot den aanval liet zich wach ten Twee minuten vóór 9 ure kwam er bevel, dal allen naar hunne gewone standplaatsen hadden terug te keeren. Wat is er gaande, vroegen honderde stemmen, de een den anderen. Niemand kon antwoorden Het geheim werd eerst den vol genden dag ontsluierd. De onldcLLiug vnn oen spion. Luitenant Hall was belast melde wacht nau de plantage Balhely. Een scnoon en beleefd jongeling zijnde, werd hij door de dames mei onderscheiding en vrieudelijkheid onthaald. Ter vergelding bewees hij haar vele kleine diensten, welke zij zeer op prijs schenen te stellen. Hij vond zijne taak zeer aangenaam en verheugde zich in haar even als zij in zijn ge- danen te gelasten. Indien W waarheid is, dan is het een duidelijk teeken van den gespannen toestand die tusschen de beide noordei* mogendheden heerscht. Frankerijk heeft de taak der bescherming op zich genomen. Ter gelegenheid van de bespreking der Konversie onzer Staatsschuld, trad de heer Beernaért, minister in wijdloopige uitleggingen over den toestand van 's lands financiën. Het bleek zonneklaar dal deze toestand uiterst bevredigend mag geheeten worden. En inderdaad, ondanks de ontoerei kendheid der algemeene ontvangen, ver oorzaakt door eene altijdvoortdurende crisis, die haren noodlottigen invloed op alle takken van 's lands inkomen doet ge voelen, zal het gewoon budjet van 1887 met een overschot van meer dan 2 mil- lioen kunnen gesloten worden. Deze uitmuntende uitslag hebben wij alleen te danken aan de wijze gespaar- zaamheden door 't katholiek ministerie ingevoerd. Stellen wij de vraagzouden wij ons in eenen dergelijken toestand hebben mogen verheugen, moest liet maconniek ministerie Frère-Bara beden nog het bewind in handen hebben Voorzeker, neen, en om hiervan over tuigd wezen, hoeft men slechts het budjet van 1885 te raadplegen, zooals het door M. Graux, alsdan minister van financiën, werd aangeboden. Luistert, geëerde lezers Het gewoon budjet van 18S1 sloot met een tekort van 6 millioen franks, dit van 1882 met een tekort van 15 millioen 213 duizend franks, en dit van 1883 met een tokort van 19 millioen 554 duizend 829 Iranks. Gelijk men ziet de liberale ministers gingen 'nen gang met onze soms in zuren arbeid gewonnen gelden In 1884, was bet tekort zoo gewichtig niet de nieuwe belasting en rechten van ajlen aard die men ons, in 1883,weereens op den bals had gelegd, hadden de ledige schatkist wat aangevuld, en ook, sedert September 1884. was ten meerderen deele een einde gebracht aan de schandelijke geldverspillingen door den onvaderland- schen schoolstrijd veroorzaakt. Het scho- tellekken was voor velen uit Nu, indien de liberalen aan 't bewind waren gebleven,'t is te zeggen, had het kiezerskorps van 1884 de liberale ver kwisters van onze gelden niet feestelijk aan de deur gezet, wat zou er dan ge beurd zijn De budjetten vroeger door M. Graux aangeboden toouen hel aan. In plaats van eene vermindering der uilgaven van 18 millioen, welke wij lieden bestatigen, zouden wij nogmaals, zonder eenigen twijfel, eene vermeerdering der zeischap Dien ten gevolge bestond er weldra eene innige vriendschap lusscben Hall, de be schermer, en de dames Balhely, de bescherm den. De luitenant bad zich reeds dikwijls afge vraagd, waarom mejufvrouw Alice iederen avond tusschen licht en donker alleen in het boseh ging wandelen. In den begiDucn schreef hij dit aan hare liefde voor het schilderachtige, maar daar mejufvrouw Alice meer degelijk dan sentimenteel was, had hij een voorgcvonl, dat er eene of andere verborgene reden voor hare handelwijze bestond. Zekeren avond kort na zonsondergang zag hij haar weder hare gewone wandeling begin nen, en zijne nieuwgierigheid niet kunnende bedwingen, ging hij zich in het bosc'i bij baar vervoegen. Toen bij haar naderde, zag hij dat zij er min of meer verontrust uil zag, doch hij scheen zulks niet te merken, evenwel zeide hij haar aanstonds. Gij zijt zenuwachtig beden. 0 neen, antwoordde zij, hel is alleen een gevoel van medelijden voor uwe arme manschappen, wam ik vrees, dat zij dezen nacht weêr worden verslagen. Heeft er dan heden nacht eenen aanval plaats Zekerlijk, weet gij zulks niet Ik heb er niets van gehoerd. Ik dacht dat ieder dit wist, antwoordde zij en richtte hare sluwe cn doordringende blikken naar de lucht in de richting van Fort Hudson. Van de plaats waar zij stonden hadden zij dien kant uit vrij gezicht over de streek. De geldverspillingen aan te boeken hebben gehad. Immers volgens liet ontwerp van bud jet voor 1885 door M. Graux opgesteld, beliepen de uitgaven tot 3 millioen 34 duizend 932 franks meer dan in 4884. Hel tekort van 1885 zou dus ongetwij feld tot over de 18 millioen beloopen heb ben, in plaats van 2 millioen boni die er nu bestatigd is geworden dank aan de spaarzaamheden door onze katholieke landsbestierders verwezenlijkt. Nu, indien men aanneemt, 't gene im mers onmogelijk was, dat de uitgaven van 1886 en 1887 niet zouden vermeer derd zijn geworden, duu zou liet tekort voor 1 HST tot 16 iiiiilioeBi lielilienbeloopen. Wij zeggen 7 gene immers onmogelijk was, omdat de budjetten der gewone uit gaven onder alle liberale ministeriën altijd merkelijk vermeerderden. En lot slaving, laten wij hier de cijfers volgen Het budjet der gewone uitgaven beliep, in 1878, lot (r. 265,894,805 in 1879, fr. 273,606,472; in 1880, fr. 292,009,653; in 1881, fr. 302,837,975 in 1882, fr. 316,323,898; in 1883, fr. 322,979,772; in 1884, fr. 326,870,741. Dus op zes jaren tijtl ver meerderden tie jaarlijk- selie gewone uitgaven met Cl millioen, 't zïj ÏO mil lioen 's jaars. Deze cijfers bewijzen met welken iever er door de onverzadelijke liberale neefjes, kozijntjes en vriendekens aan 't zoo ge liefde geldsehotelke werd gelekt Onbetwistbaar is 't, dat waren de libe ralen,nog weinige jaren zelfs,aan 't Staats- roer gebleven, het Staatsbankroet onver mijdelijk zou geweest hebben. Men zóu het eerst gewaar geworden hebben aan onze Staatsfonds de 3 1/2 ten honderd zou dan niet legen 104 en de 3 ten honderd niet tegen 94 verhandeld worden, gelijk het heden 't geval is. Nu, ten slotte, geëerde, lezers, willen wij den hedendaagschen toestand, die later verbeteren moet, behouden, zorgen wij dan de liberale slokops van allen kaliber hunne handen van de geldkas moeten blijven houden. Wij lezen in de bijzondere correspon dentie van 't Handelsblad Wat dezen betreft, veel wordt er over gesproken en men wacht de beslissing der Kamer met groote nieuwsgierigheid af. De gedachten zijn zeer verdeeld, over het lot dat aan dit ontwerp zal ten deel vallen. Ik merk echter op dat zelfs onder de partijgangers van den dienstplicht, er luitenant merkte eene duif op die haastig naar hen toe kwam gevlogen. Hij schonk de zaak geene verdere, aandacht dan-eenige minuten later, als zij zich op den schouder van mejuf vrouw Alice kwam nederzetten. Zij nam den vogel in de handeu en liefkoosde hem. De duif vloog van baar weg. Terwijl zij zulks deed meende Hall een rolletje papier aan haar poot le hebben opgemerkt De duif kwam aanstonds wederom terug Alice, den luiteuant eenen goeden avond wenschende. verliet hem, de duif mededragend. Zij kon nauwelijks de deur genaderd zijn als een verschrikkelijke verdenking den luitenant aangreep was de duif geen middel om te cor- respondeeren vraagt hij zich af. Is miss Bathe- ley niet een spion der vijanden, en staal zij niet in verstandhoudins met het garnizoen van Port-Hudson Hoe had zij kennis van den nachtelijken aanval De vragen, welke hij zich stelde, verontrustten hem grootelijks. Hij nam zich voor hel geheim zonder toeven op ie lossen. Het licht der lamp loonde hem aan in welke kamer Alice zich begeven had. Het was op de eerste verdieping. Hall deed zijne schoe nen uit en kroop stil de trappen op naar een venster, waar hij tot zijne vreugde eene kleine opening bespeurde, dour welke bij de kamer kon overzien. Hij zag dadelijk, dat zijne ver denking gegrond was Alice en Blanche wa ren alleen in de kannr, en bezig een rolletje papier van den poot der duif los te maken. Hij wankelde met langer, hij stormde de kamer binnen. Mejufvrouw Blanche viel in oumachl. Alice irachte met de kracht eener krankzinni ge de duif te beschermen Met eene ware velen zijn die zich aan eene neerlaag verwachten. Als men het vraagpunt van grondbegin terzij laat. vindt men nog dat het ont werp, onder militair oogpunt, heel jam merlijk is. Ik heb het door opperofficieren van het leger hevig hooren kritikeeren en zij kwamen tot dit besluit Men moest liet grondbegin doen aannemen en eene andere toepassing maken. Ik hoop integendeel dat de Kamer het princiep niet stemmen zal en niet zal afwijken van de voorzichtige terughou ding. die liet paragraaf van haar adres, in antwoord op de troonrede, heeft doen schrijven. Het gouvernement, welkdanig het per soonlijk gevoelen ook zij van M. Beer- naert en zijne koilegas, zal zich wel wach ten de rechterzij te dwingen. Deze leste is zeer vijandig aan den verplichlenden dienst, dien men hier trapsgewijs wil invoeren. De rechterzij ziet wel dat het eindelijk doel der militaristen is het. pruisisch regiem of het alleman soldaat En dat stelsel wil zij niet, noch in een, noch in twee, noch in drie tempos. In de rechterzij telt men slechts weinig wezenlijke voorstanders van den dienst plicht, zooals MM. Nothomb, Yisart, Drion, d'Hoogvorst; ik geloof niet dat het ver boven hel half dozijn loopen zal. Zelfs als de linkerzij en de deputatie van Brussel in massa ten gunste voor den persoonlijken dienst stemde, zou men nog de stem van de ministers noodig hebben, om de balans ten voordeele van het ontwerp, te doen overhellen. Welnu, men zegt mij dat de ministers erg bezorgd zijn voor de geldelijke ge volgen van liet ontvverp-d'Oultremont. Misschien doen zij eene platonische verklaring voor het ontwerp maar zij zullen volstrekt weigeren eene hervorming te ondersteunen, die aan het land nieuwe opofferingen zou opleggen. Het eindbesluit zal, zooniet de begra fenis, dan toch de verdaging van het ontwerp zijn. Het schijnt dat men in de militaire kringen erg kwaad is op M. Woeste men verwijt hem al de konservatieve vereenigingen uitgenoodigd te hebben, om het vraagpunt le bespreken. Het was nochtans heel natuurlijk dat zij geraadpleegd werden. Zijn zij niet het beste in staat onze po litieke hoofden in te lichten over de denkbeelden.de noodwendigheden en het verlangen van 't volk dat hun gekozen heeft Maar ziel! de militaristen bemerken dat die raadpleging op eene soort van nationaal volksbesluit uitloopt, tegen den razernij hield zij Hall op een afstand. Woedend vocht zij met de wanhoop eener vrouw en de kracht eens mans. Hall riep zijne manschappen en zij overmeesterden de schoone strijdster zoo zacht mogelijk. Evenwel moest de duif haar met geweld- ontrukt worden, daar zij weigerde haar af te geven. Beide houd ik u aan als spions, zeide de luitenant, en daar de da mes zagen dat verdere tegenstand nutteloos zoude z-jn. gaven zij zich gedwee over. Hij ontvouwde het papier. Het was met een zeer üjn schrift bedekt dat luidde als volgt Uwe bekendmaking ik juist op lijd onlvan- gen. Wij maken ons gereed de verassers te verrussen. Hoe Kunnen wij u voor uwe edel- moedigheid belooifér?. Ware het niet door uwe berichten, dan konden wij hel geeue <r week meer uithouden, want wij zijn nu een tegen twee. Ik zal dezen nacht hel bevel over eene batterij voeren. Alice, bid voor eenen goeden uitslag cn herinner u dat ik steeds aan u denk. God neme u in zijne hoede. Latimer. Zoodra do vrouwen in goede wacht waren, zadelde Hall een paard en reed in vliegende draf naar het hoofdkwartier. Hij vertelde in korie woorden wal had plaats gegrepen. De bevelhebber zagmel leedwezen in, dat hij door eene vrouwelijke spion was verschalkt. Hij besloot dus. geen nutteloos bloed te vergieten. Dit was de reden waarom de manschappen juist twee minuten voor hel uur van aanval, bevel ontvingen naar hunne oude standplaatsen terug te keeren. (Wordt tvoorgbzbt.)

De Denderbode | 1886 | | pagina 1