NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. bericht. Zondag 28 November 1886, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N0 2106. ABONIVEMENTPRIJS ANNOIVCENPRIJS Politiek overzicht. Maskers af! Militarism. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3C bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Suun. AELST, 27 NOVEMBER 1886. Alwie een abonnement neemt op DEN DENDERBODE voor 't jaar 1887, zal ons blad van heden af tot nieuwjaar kosteloos ontvan gen. De inschrijvingen van buiten de stad Aalst moeten zooveel mogelijk bij de briefdragers genomen wor den. 't Is gemakkelijTkste en het ze kerste middel om Den Denderbode regelmatig te ontvangen. De prijs voor een jaar is fr. 6.00 voorop te betalen. Frankrijk. Verscheidene dagbladen bespreken de toekomende ontbinding der fransche Kamer en nemen de zaak erns tig op. Deze ontbinding zou door 't gou vernement noodzakelijk worden geoor deeld ter oorzake dat de Kamer bij 't onderzoek der verschillige budjetten, ondanks den tegenstand van't ministerie, een groot getal kredieten merkelijk heeft verminderd. Pauselijke Stalen. De Corespondencia van Madrid deelt meê dat Oostenrijk, in eenen gunstigen zin heeft geantwoord op de nota waarin de H. Vader klaagt over de houding ten zijnen opzichte van 't ita- liaansche gouvernement. Meer en meer wordt beweerd dat Leo XIII vast besloten heeft weldra Rome te zullen verlaten, indien de mogendheden hem niet beschermen tegen de steeds aangroeiende moeielijkheden die de itali- aansche regeering hem aandoet. Bulgarië. Italië zou aan de mogend heden voorgesteld hebben, den prins van Mingrelië als bulgaarsche troonkandidaat aan te nemen, op voorwaarde dat Rusland afstand doet van zijnen eisch, dat de Sobranje zou ontbonden worden. Berichten uit Sofia melden dat de open bare meening in Bulgarië niet gunstig zou gestemd zijn voor den prins van Min grelië. Het bulgaarsche regentschap heeft op 't turksche voorstel van den prins van Mingrelie tot vorst te kiezen geantwoord dat de rang van den kandidaat niet be antwoordt aan de eischen van 't bulgaar sche volk, en verder, dat men geen ver trouwen stellen kan in eenen prins wiens vader eens zijn eigen land voor een beurs roebels aan Rusland verkocht. Duitschland zal de russische onderda nen in Bulgarië beschermen. Engeland. Londen 26 November. De avonddagbladen zeggen dat het gou vernement maatregelen heeft genomen om troepen naar de verschillende punten te sturen, waar men ernstiglijk de volks beweging zal beteugelen die ter oorzake van de betaling der pachtgelden is ont staan. door P. V. A. Ilel schrikkelijk einde. Dos anderendaags werden de gevangenen voorden bevelhebber gebracht. Mevrouw Balhe- ley bad leedwezen over hei voorgevallene, en was geheel ter neer geslagen. Blanca gelijk eene niobe, baadde in tranen. Mejufvrouw Alice integendeel was bedaard en uitdagend. Zij zag de officieren vlak in 't gezicht en de ver achting, welke uit hare oogen blonk, loonde aan dal zij onverschillg was voor het lot dit baar wachtte. Hare op elkaar gepreste lippen toonde in hooge mate hare heldhaftige vastbe radenheid, haar onverschrokken wil en bare geestkracht aan. Zij was tergend van den be- China. De kwestie betrekkelijk de verplaatsing der Kathedraal van Peking welker torens het keizerlijke paleis be- heerschen, is tusschen Frankrijk en het Chineesch gouvernement opgelost. Frank- krijk stemt in de verplaatsing eindelijk toe en China geeft den grond en het noo- dige geld om elders eene nieuwe Kathe draal te bouwen. M. Dunn is uit Rome teruggekeerd alwaar hij had onderhandeld voor het aanknoopen van rechtstreeksche diplo matische betrekkingen tusschen het Va- tikaan en China. Daar Frankrijk beweert dat de kwestie van de bescherming der missionnarissen zonder zijne tusschen- komst en toestemming niet mag opgelost worden, hebben de onderhandelingen tot geenen uitslag geleid, Wanneer men aan de liberalen de onverbiddelijke oorlog verwijt dien zij tegen de geestelijkheid en kloosterlingen voeren, dan zoeken zij zich te veront schuldigen met te beweren dat het op de R. K. Religie niet is dat zij het gemunt hebben, maar dat zij enkel de zoogezegde uitbuiting van eenvoudige en onwetende lieden door priesters, paters en nonnen willen bevechten en uitroeien. Nu, onder dit voorwendsel hebben de liberalen de bedevaarten, de godsdiens tige ceremoniën, de processiën, de be rechtingen, aangerand en dezelve onop houdend voorgesteld als momemerijen onwaardig van een beschaafd en verlicht volk. Oh! denkt niet dat de liberalen dit deden omdat zij de vijanden der religie zijnNeen, neen, ze zouden het zelfs niet durven denken, want zij eerbiedigen alle denkwijzen, alle eerediensten ze zijn verdraagzaam in den vollen zin des woords.... Doch al dien zoogezegden eerbied voor een andermans denkwijze en voor alle eerediensten, heeft aan de liberalen niet belet zich van de kerkhoven meester te maken en er de katholieken tegen hunne overtuiging in ongewijden grond te be graven Van de katholieke fondatiën binnen te palmen, of liever, te rooven om ze ten voordeele der liberale werken te gebrui ken Van de nonnen uit de gasthuizen te verjagen uit vrees dat hier en daar een goddelooze zich zich zou bekeeren Van den priester uit de school te ver bannen om de kinderzielen aan God en de Kerk te ontrukken, in afwachting dat zij zich machtig genoeg zouden gevoelen om de kerken te verwereldlijken en ze, even als in jaren 90. in schouwburgen en stapelhuizen te herschapen Wij herhalen het, dit alles deden zij altijd uit eerbied voor de overtuiging van hnnne tegenstrevers En hoe dikwijls hebben zij de kiezers niet gefopt wanneer zij hunne groote be driegerij met luid geschal deden uitba zuinen de priester in de Kerk, de Burge meester op l Stadhuis Niet zoo haast hadden zij het bewind ginne af. Niet zoodra was zij vóór gebracht of zij begon tegen het leger der Unie, en alle aan wezige officieren te schelden. Zij wierp den bevelhebber beleedigingen naar het hoofd, en brandmerkte bem mei woorden, die ofschoon niet gemeen, toch onaangenaam waren, omdat zij uit den mond eener vrouw kwamen. De be velhebber smeekte haar, hare gevoelens te willen bedwingen, en zijne positie en rang te eerbiedigen In geval er geone verzachtende omstandigheden waren, zeide hij, zou hij ver plicht zijn haar als spion te doen doodschieten. Om deze reden verzocht hij haar te zwijgen. Hoe meer hij bad, hoe meer zij evenwel zijne bede dwarsboomde. Zij gaf sloulelijk te kenneD dat zij zich in onze nederlagen had verheugd, en dat zij trotsch was op de hulp, die zij hier toe had verleend, en dat hel haar nooit spijten zou zulks gedaan te hebben. St. Clair, advocaat van beroep en officier van den staf, bood zicb aan haar te verdedigen, en zijn uiterste best te doen, de vooringenomen heid die zich tegen haar begon te openbaren, te bestrijden. Uil het onderzoek bleek, dat beide andere vrouwen slechts hulp tol de mis daad hadden verleend en werd er ten haren veroverd of 't was de Burgemeester niet alleen op 't Stadhuis maar ook in de Kerk... 't Ging zoo verre reeds dat de burge meesters de keersen moesten tellen die op 't altaar zouden branden en ook afme ten hoe verre zij telkenmale dat er een dienst gecelebreerd waswaren afge brand Doch heden gewaarwordende dat hun - ne fopperijen gekend zijn en ze slechts nog de gepatenteerde dommerikken kun nen om den tuin leiden, hebben zij het masker van schijnheiligheid afgerukt waarachter zij zich tot hiertoe zoo 'jeqpjaq 2t} hebben verdoken gehouden. Zij ver- toonen zich nu gelijk zij wezenlijk zijn en altijd geweest hebben, 'l is te zeggen, haatvol, overdraagzaam en dwingelandsch. Te Gent, onder andere, komt een ge meenteraadsheer voortestellen een bond te stichten om de werkende volksklassen aan den invloed der R. K. Religie te ont rukken, aan de Religie welke alleen bij machte is om een sterke dam op te wer pen tegen de omstuimige baren der slechte driften die, op onze dagen, de herten zoo zeer beroeren. Waarlijk het oogenblik is goed geko zen Die bond heeft tot doel het burgerlijk huwelijk hij de werklieden aan te prediken en de ouders door giften «11 't verleenen van voordeelen aan te zetten hunne kinde ren niet te laten doopen en de eerstecommu- «te niet te laten doen. En nu op 't oogenblik dat de onterfden der fortuin, klachten en dreigende eischen laten hooren is, het dat de zoo domme als fanatieke liberale en godver- loochende burgerij, alles in werk stelt om aan 't volk het geloof en vooral de hoop van eene belooning hierna te onldrukken Waarlijk de haat der liberalen tegen de katholieke religie moet uitterst geweldig zijd om tot dien graad van verblindheid te geraken waarin zij verkeeren. Zij begrijpen niet dat zij de eerste slachtoffers zullen wezen van hunnen goddeloozen haat... De Flandre libérale die destijds win den zaaide, is bevreesd van de tempees ten die men zou kunnen gaan maaien en weigert de andere gentsche vrijdenkers in hun onheilvol werk van ontkristening des volks te volgen. Immers de mannen der Flandre libérale zijn te doorzichtig om niet te begrijpen dal men hierdoor de Socialisten in de hand zou werken en hun getal altijd meer en meer zou doen aangroeien. Vooruit, het orgaan der Socialisten, bekende deze week dat' de invloed der religie talrijke werklieden weerhoudt zich onder de socialistische bannier te scharen. Vele werklieden willen ons niet volgen, schrijft Vooruit; «omdat zij stom en dwaas gehouden zijn door die gevloekte kliek koeiwachters die de liberalen zoo schij- nen te verachten en hun niets anders hebben aangeleerd dan machinalement de Vader ons te lezen en hun hiernamaals de gelukzaligheid te beloven. Zullen de liberalen die woorden van het socialistische orgaan overwegen Mochten zij het doen en dan eindelijk begrijpen dat de religie alleen bij machtige opzichte besloten, haar tijdelijk in arrest te houden. Miss Alice zou des anderendaags voor den krijgsraad moeten verschijnen. Niettegenstaan de de vooringenomenheid die zich legen haar had geopenbaard, had toch iedereen me delijden met de schoone gevangene, en werd er hoop gekoesterd dat in deze zaak ten hare opzichte gematigheid zoude gebruikt worden. De raad nam zitting in eene groote ziekentent, die daarvoor was ingericht. De sporen van op gewondenheid welke zich overal vertoonden, hadden zelfs de rechters aangetast. De eenige persoon die onverschillig was, was de beklaag de. Zij beschouwde de toeboreidselen met kalmte en bedaardheid. Diegenen die hare mis daad verfoeiden, bewonderden hare houding want lafheid baart noch medelijden noch be wondering. Hel verhoor nam een aanvang te midden van eeDe drukkende stilte Het bewijs van plichtighied der gevangene was te duide lijk, vruchteloos ook trachtte de luitenan St. Clair uitstel te verlangen, de eischen des oor- logs waren gebiedend, uitstel kon niet verleend worden. Dan trachle hij het telegram op de eene of andere wijze uit te leggen, zeggende is om eenen sterken dam op te werpen tegen de uitbreiding van 't socialismus en men door Haar alleen de sociale revolutie kan ontwijken die ons gewis in de diepste afgronden van rampspoed en ongeluk zal doen nederstorten Ziehier hoe M. Coomans, de oude en wakkere bestrijder van 't militarism,over deze zaak spreekt. Buiten de algemeene argumenten, die wij deden gelden tegen het belgische mi litarism het minst gerechtveerdigde der geheele wereld moeten wij ons ook nog bij voortduring beklagen over het gebrek aan goede trouw in de pole miek zijner aanklevers. Hunne onmacht gevoelende, op economisch en sociaal gebied, vallen zij op datgene der prak tische noodwendigheden zooalszijhun ne uitvinding bestempelen. Op dit oogpunt veroorlooven zij zich stootende onwaarheden uit te kramen zooals deze de samenstelling van het belgische leger is slecht, gevaarlijk, on- uithoubaar de persoonlijke dienstplicht wordt geëischt door alle goede burgers, door de meest achtbare openbare denk wijze, door al de werkende klassen het is e6n konservatief grondbeginsel, het is een nationale desideratum de vrijwilli gers zijn lage huurlingen, het schuim der bevolking, die de orde en de nationale onafhankelijkheid in gevaar stellen, enz. Niets dan grove dwalingen, dan woor den in den wind. Het tegenovergestelde is bevestigd en bewezen door de groote meerderheid onzer landgenooten. Hoe zou ons leger kunnen slecht zijn, na de verbeteringen die er in gebracht werden, na datgene wat men de zuive ring, de verzedelijking van de plaatsver vanging heeft genoemd, nadat men hon derden malen in de Kamer en elders verklaard heeft dat het leger goed en uitstekend was, de vergelijking weerd met de beste legers van Europa. Indien het leger dit vertrouwen van weleer niet meer inboezemt, aan wie an ders de schuld dan aan die onverzadelijke militaristen, die het thans beknibbelen en onteeren Hebben zij niet staande ge houden dat de vestingen van Antwerpen onverbeterlijk waren, dat de wapening volmaakt was. dat onze regimenten en hunne kaders als voorbeelden mochten dienen, in een woord dat de nationale verdediging voor deze eeuw en voor de volgende verzekerd was Zoo spraken zij bij elke nieuwe opoffering, die zij ons ontrukten en hoe dreven zij den spot met on2e onbevoegdheid, wanneer wij de hunne in twijfel trokken, wanneer wij onder zekere voorbehouding bevestigden, dat wat zij vandaag stoetmoedig ontken nen Wij aarzelen niet het hier te herhalen de eenige vijanden van het leger zijn de onvoorzichtige windmakers, die het de verachting en het wantrouwen der natie op den hals halen. Men hield er aan ons leger goed en voldoende te noemen zij roepen het uit als onbekwaam en slecht Dat zij het dus niet ten kwade duiden indien men hen nu op hun eigen woorden pakt, en dat men die lasten verminderdt die zij nutteloos oordeelen.Denaamgeven dat het enkel getallen waren, door niemand dan voor de beschuldigde zelve, verstaanbaar. Nu werd hij welsprekend. Hij beschreef in warme en tretïende taal hare vrouwelijke be gaafdheden, hare kinderlijke liefde, en liefde voor den eigen haard en landaard, en ging daarbij zoover hare buitengewone schoonheid in 4l midden te brengen. En om zijne schoone en welsprekende verdediging te kroonen pleitte hij zinneloosheid. Zijn pleidooi maakte een goed effect. Zoodra de verdediger zich nederzette, stond Miss Alice op en met luider stem riep zij uil Neen, neen mijnheeren, zulken onzin kan ik niet langer 3anhooren lk ben niet, en was nooit zinneloos. Wat ik gedaan heb, deed ik uit vrijen wil en met voorbedacht- beid, ik vrees niet zulks te bekennen, lk beken mij plichtig, en doet met mij wat gij wilt. Toen gij mij met kapitein Latimer aan- hield, zeide ik u, dat wij beiden tot hel leger der confederate behoorden. Ik meende toen. wat ik zeide, ik ben geen spion. Als gij aan mijne woorden twijfelt is zulks niet mijne schuld ik heb u allen ronduit verteld, hetgeen gij zeer goed weet de waarheid te zijn. Om van lage huurlingen aan de beste sol daten, de vrijwilligers, de moedigste, bij welken het een ware roeping is, is dat geene gevaarlijke onvoorzichtigheid be drijven is dat de officiers niet beleedigen die ook, mits hunne jaarwedde, vrijwil lig dienen Is dat de verdiensten niet verminderen van de 40,000 Belgen, die van het budjet leven Zeggen dat brave en krachtige werklië de afschaffing der plaatsvervanging, die eerlijke hulpbron, hun jaarlijksch door 1800 families aangeboden, is dat geene bittere spotternij, die ze niet vergeven zullen aan deze averechtsche hervormers indien, tegen onze verwachting, hunne plannen met goeden uitslag bekroond werden Landbouw-Belangen. De landbouw, schrijft De Gazette van Thielt, gaat niet te best meer, nievers. Hij moet noodzakelijk een handje geholpen worden. De eenen zeggen de landbouw moet zijn eigen helpen d de anderende re geering moet hen helpen. Dat de twee wat zoeken, wat verbete ren, wat ontlasten en wat sparen, dat zal nog het beste van al zijn. Noch de landbouw zelve, noch vreemde hulp, kunnen den voorspoed van den boerestand herstellen. T Is een algemeene crisis over gansch Europa, en zoo wat helpen voortdoen, dat kan men nog. Onder de voorstanders van eigen hulp, zijn er die zeggen Dat de boeren doen gelijk in Amerika Verkeerd gezegd Wij zijn. tegen den ouden slenter er moet in zake van land bouw veel verbeterd worden. Maar, in Amerika is de toestand een geheel andere als bij ons, namelijk als hier in België. In Amerika verbetert men veel, voert men veel nieuws in, doet men groote kosten, gaat men stoute dingen aan. In Amerika valt men er op met de felste en keurigste landbouw-machienen, en 't gaat er daar in 't groote. Ook zijn het in Amerika andere boerde rijen als bij #ns van honderden, van duizenden hectaren Dit gaat vooral verre in de staten Min nesota, Dacota en Californië. Hofsteden gelijk gemeenten In 1879 bezocht eene engelsche com missie eene van de grootste boerderijen uit die wereldgewesten. Hare uitgestrektheid besloeg 24,000 hectaren. Hare doening bestond uit 200 ploegen, 120 zaaimachieneu, 270 eggen, 19 stoom- dorschmachienen, enz. Om het werk op die hofstede te bestu ren, waren er expresselijk verscheidene landbouw-ingenieurs. Om het werk af te doen, waren er op dat gedoetje, spijts al de machienen, van 5 tot 600 werklieden Zietdaar een voorbeeld van boereu in Amerika, misschien wel het grootste maar een voorbeeld toch. Volstrekt geen middel dus, om hetame- rikaansche stelsel bij het belgisch stelsel te vergelijken Dat wil daarom niet zeggen dat er uit het amerikaansch boerestelsel voor ons niets te leeren is. u eventwel letoonen, dat ik weinig om uw besluit geef, voeg ik er bij, dal de" reisduif, door kapitein Latimer en mij met groote zorg voor hare taak, die zij met zulken luisterrij- ken uitslag heeft gekweten, was onderricht. Nu weet gij de reden waarom gij zoo dikwijls u zijt verslagen, nu weet gij waarom de edele geconledercerden altijd gereed waren uwe aanvallen af te wachten, nu weet gij waarom zij altijd bij machte waren zoovelen uwer manschappen ie dooden, en nu weet gij ook wat eene vrouw doen kan welke genoeg standvastigheid bezit, dezelve aan te sporeo en op te wekken. Ik ben trotsch op mijn werk en zal er ten eeuwige dage trotsch op blijven, Ik haat uwe zaak, ik haat u allen eo ik verwerp alle genade, die gij mij zoudt willen schenken. Gindsch in hel fort der ge- confedereerden zijn meer edele harten dan in al uwe groote legers, mijnheeran. lk ben eene geconfedereerde en verzoek van nie- mand uwer eenig medelijden. Nu, eindigt dit onnuttig verhoor zoo spoedig mogelijk en verklaart mij plichtig, ik ben bereid uw von« nis te aanhooren. (Wordt tvoojigjzet.)

De Denderbode | 1886 | | pagina 1