NIEUWS- EN AANKOPiOIGINGSBLAO UH DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 2 December 1886, 10 centiemen per nummer, TTte Jaar, N° 2107. ABOAIVEMEIVTPRIJS ANNONCENPRIJS BERICHT. Politiek overzicht. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars 'r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqoe Sm AIXST, i DECEMBER 1886. Alwie een abonnement neemt op DEDENDERBODE voor 'tjaar 1887, zal ons blad van heden af lot nieuwjaar kosteloos ontvan gen. De inschrijvingen van buiten de stad Aalst moeten zooveel mogelijk bij de briefdragers genomen wor den. 't Is gemakkelijkste en het ze kerste middel 0111 Den Denderbode regelmatig te ontvangen. De prijs voor een jaar is fr. 6.00 voorop te betalen. Engeland. Volksbeweging in Ierland. Londen 28 Nov. - Talrijke afdeelin- gen troepen en politie-agenter. bezetten Sligo ten gevolge van 't verbod van den Onder-Koning van eene meeting te hou den. De meeting werd te Sligo niet ge houden maar, volgens geheime afspraak, in een dorp nabij de stad. De afgeveerdigden O'Brien en Kelly hebben geweldige redevoeringen uitge sproken in de welke zij het gouverne ment aanklaagden en ter kennis brachten dat zij besloten hadden de beweging voort te zetten. Het gouvernement heeft besloten ver volgingen in te spannen tegen de twee hooger gemelde afgeveerdigden. Men verzekert dat 5000 manschappen de garnizoenen in Ierland zullen gaan versterken. Gister avond, heeft eene dynamiet- ontploffing nahij de kazern van Castle- Island te Dublin eenige schade veroor zaakt. Verscheidene aanhoudingen zijn ten gevolge gedaan. Duitschland. Nieuwe militaire lasten. Berlijn 29 Nov. De keizer heeft heden het voorzitterlijk bureel van 't Parlement in gehoor ontvangen. In eene korte toespraak, sprak de keizer van de taak die het Parlement gaat te vervullen hebben en drukte vooral op het militaire wetsontwerp die hij hoopt door 't Parlement te zien stemmen. De keizer voegde er bij dat de Parle menten van andere landen zich zeer in schikkelijk toonen betrekkelijk de kre dieten voor 't leger gevraagd. Duitsch land mag niet uit 't oog verliezen dat het voor wat 't leger aangaat, door naburige landen wordt te voren gegaan. De minis ter van oorlog zal hieromtrent later uit leggingen geven. Zijne Majesteit heeft 't vertrouwen uit gedrukt 't welk hij heeft in 't behoud van den vrede. door P. V. A. H' VERVOLG. Hare toespraak werd met bijzondere aan dacht aangehoord. Nooit te voren had men eene vrouw, zoo vermetel, zoo kloekmoedig en zoo welsprekend hooren spreken en toch was het hare welsprekendheid die haar deed veroordeelen maar niet redden voor den krijgsraad was geen andere uitweg open dan de uitspraak plichtig zoo werd dan ook beslist, zij werd gevonnisd om te worden doodgescho ten als spion. De strafuitvoering zoude plaats hebben 's an derendaags voormiddags om acht ure De tent in welke de krijgsraad was gehouden, weid haar als nachtverblijf aangewezen Van af dal oogenblik lol aan hel avondappel werd aan hare moeder en zuster verlof gegeven haar te bezoeken en te troosten. Alice was zeer kalm en beantwoordde de tranen van moeder en zus ter met betuigingen van liefde, trooste haar en sprak haar moed in. Te negen ure verlieten de Frankrijk. De besprekingder budjet- ten wordt in de Fransehe Kamer voortge zet. Maandag was het de beurt aan de uit gaven voor de koloniën. De heer Raoul Duval vroeg de ontruiming van Tonking, daar die kolonie in een jaar tijds meer geld verslindt dan er in jaren handelsza ken door Frankrijk met haar gedreven worden De heer de Freycinet antwoordde daarop, dat de vaderlandsliefde en de fier heid zich tegen die ontruiming verzetten. Hij verzocht de Kamer met eenparigheid het krediet van dertig millioen frank te stemmen, die door het gouvernement ge vraagd wordt. Het krediet werd inderdaad gestemd, doch slechts met de geringe meerderheid van 278 stemmen legen 219. Heden zal de eerste minister uitleggin gen geven over de niet-uitvoering van het traktaat, met Madagaskar gesloten. Italië. In deltaliaansche kamer heeft een debat over de buitenlandsche staat kunde plaats gehad. De minister, de heer de Robilant, spre kende over Bulgarië, verklaarde dat Euro pa met bewondering het heldhaftig gedrag van prins Alexander en daarna van het Bulgaarsche volk tot op dezen dag toe bewonderd heeft. Al de sympathien van Italië zijn voor Bulgarië. Doch het gouvernement wil den vrede en kan zich niet inlaten met eene zaak, waarbij Italië geen overwegend belang heeft. De heer de Robilant verklaarde ten slotte dat de Italiaansche natie van harte zich zal aansluiten bij de mogendheid die den eerbied voor de bestaande traktaten zal doen handhaven. Bulgarië. Het onderzoek betrekke lijk de samenzweering der adelborsten- school te Sofia, heeft, naar men zegt, be wezen dat de samenzweerders het inzicht hadden de regenten, den minister van oorlog en major Popof te vermoorden. Het gouvernement heeft het inzicht den uitslag van 't onderzoek aan de mo gendheden mee te deelen, welke zouden strekken tot het bewijs dat generaal Kaulbars de opstoker dezer samenzwee- ring is geweest. Vereenigde Staten van Amerika. Men meldt uit New-York dat M. O'Donova Rossa zijn ontslag komt te geven als opperhoofd der aldeeling van de dyna miet in de feniaansche vereeniging en dat zijn opvolger voor dit ambt is doktor Hamilton Williams. De socialisten krijgen een huis in huur van eene liberale (amilie, om er eene bakkerij op te richten, met het onbe twistbaar doel van alle de hakkers van gansch de stad dood te doen. Het feit wordt door Den Denderbode aangestipt en onmiddelijk noodigen de vrouwen de veroordeelde, en begaven zich naar het voor haar bestemde kwartier, terwijl deze aan haar lot werd overgelaten. Algemeen koesterde men medelijden voor haar. De officie ren die haar haddeu veroordeeld, hadden me delijden met hei schoone, reine meisje. Zij dachten dat hun vonnis te gestreng was ge weest, haar kunne verdiende meer toegevend heid. Men zoude haarenkel alskrijesgevangene naar bet fort WarreD of Lafayette hebben moe ten zenden. Helaas medelijden was nutteloos, hel vonnis was gestreken, de uitvoering moest volgen. Het getal schildwachten aan de leHt der gevangene werd verdubbeld om alle vlucht onmogelijk temaken. De manschappen die dc wacht over haar hadden, deden duidelijk blij ken dat zij den dienst met tegenzin verrichtten, maar zij waren als krijgslieden verplicht den dienst zonder morren te volbrengen. De wacht begon met eene somberheid die nog toenam naarmate de minuten voorbij vlogen De ge dachte dat een zoo jong leven zijn verderf zoo nabij was, deed de nacbt nog treuriger schij nen dan hij inderdaad was Geen wonder dus dat lang Dadai rust geblazen was, lang Da- dat het daglicht had plaats gemaakt voor de duisternis, lang nadat minuten in uren waren veranderd, de schildwachten stil stonden om alweters uit den Dender galm ons uit om, in hun bureel, kennis te willen gaan nemen van de namen der klerikale brou wers, bloempelders en gistverkoopers die den vloer van het socialisten lokaal bijna kapot loopen om te mogen leveren... Zoo zeggen het de alweters toch... Goed maar als gij, alweters, zulk eene naamlijst in uw bezit hebt, is dat geen afdoeriend bewijs van de nauwe betrek kingen die er bestaan tusschen den be stuurraad der socialisten-bakkerij en het bestuur van den liberalen Dendergalm Maar zoo is 't altijd geweest en is het heden nog Vogels van eender veeren Vliegen samen geern. Ge zijt verwittigd, medeburgers, bak kers, kruideniers en vleeschhouwers, en gij allen kleine winkeliers en handelaars. Als de kiezingen zullen naderen, zullen die mannen u onder eed beloven dat zij, in alle omstandigheden, uwe stoffelijke belangen zullen voorstaan.... Luistert dan naar die liberale predikanten niet, verfoeit dan de beloften dier zij u,in naam eener kliek volksbedriegers en verdruk kers, zullen doen Laat u om den tuin niet leiden door eene honingzoete taal, aanziet hunne hedendaagsche werken en beloont hen dan ook naar verdienste De Dendergalm vraagt aan onze plaats selijke geneeskundige kommissie, of zij, in tegenwoordigheid der heerschende pokziekle, de noodige maatregelen heeft genomen. Hoe wonder toch Wanneer deze kommissie aan het stedelijk Bestuur ver zoekt voorzorgen te nemen tegen de be smettelijke ziekten, zooals de pokken, de typhuskoorts, den choléra enz. enz, en vooral aandringt opdat het nieuw beir- ruimingstelsel zou aangenomen worden, dan braakt die zelfde Dendergalm al zijn liberaal venijn uit tegen het invoegebren gen van dit stelsel zoo hoogst voordeelig aan de openbare gezondheid Maar wat is 't Met de gezondmaking onzer stad daar bekommeren die liberale jazetkladeraars zich zoo veel meê als met 't jaar een. De zienwijze van geleerde en ondervindingrijke geneesheeren, dus van bevoegde personen, daar spotten zij meê; zij hebben zelfs geenen den minsten eer bied voor 't advies van den liberalen voorzitter der gezondheid-kommissie alles wordt verstooten door die feniksen uit den Dendergalm.... Immers de gelegenheid schijnt hen te schoon om eene kwestie van gezond making in eene politieke kwestie te her vormen, en wat raaken hen dan de bil lijke eischen der gezondheid-kommis sie Dat de drekstoffen dus maar in de onderaardsche goten blijven algeleid worden, dat de schadelijke uitwasemin gen dezer goten de lucht maar blijven verpesten en ons gedurig met besmette lijke ziekten bedreigen, wat raakt hen dat alles... Ze zijn daarvoor immers niet betaald Ze zijn ten dienste van M. Jejke en zijn alterego.... M. Jefkc loert reeds sedert twint ig jaren op den sibarow en sluier van burgemeester en zijn boe zemvriend, de uilmentende plannentrek- naar het geklaag eener zoele, wegslepende slem te luisteren, naar de aandoenlijke sme kingen van een moedig hart. Ach hoe zoel, hoe ernstig, hoe aandoenlijk bad zij Zij riep den God der weerloozen aan, opdat Hij in zijne groote genade op haar zou neerzien. Zij dankte Hem voor de sterkte die Hij haar had verleend den dood te trotseeren voor haar vaderland en stamgenooten. Zij had geen roemof wereldsche vermaardheid gezocht maar door haar vader land te dienen had zij gemeend Hem te dienen. Zegen onze zaak, 0 Heer, smeekte zij, en ondersteun de verscheurde en bloedende harten in dit groote land Ik smeek om uwe bijzondere genade voor mijne naastbestaanden. Zij met hen in dit uur var, beproeving, en helpt hen de ontberingen en lasten dragen, die Gij in uwe wijsheid hen hebt opgelegd zijt barmhartig voor hem die eens mijn echtgenoote worden moest, geleid hen in dezeu vreeselijKen strijd en vergun, dat wij elkander in eene betere wereld wederzien. Dit Heere verzoek ik U in Uws Zoons name. Zulke gebeden zouden een nog kouder hart dan dat eens krijgsmans vermurwd hebben. De oogen der beide wachters vulden zich met tranen, de aandoenlijke woorden der scboone heldhaftige maagd hadden hunne harte ge- ker die de Zate in een kinderhofje en alle de straatjes van Aalst zou willen verbree- den snaakt naar de kazak en den degen van Schepen gelijk nen visch naar wa ter. Wie weet, zeggen zij, nu wij toch alles te vergeefs hebben beproefd, dat wij, om zoo te zeggen, hel en aarde hebben be wogen, of wij soms, langs de eene of andere beirgoot.in 't Stadhuis niet zouden kunnen binnensluipen Beproeven wij het maar, laat ons, on danks wij ons voor mannen van licht, beschaving en vooruitgang voorgeven, ja laat ons maar, het middel van gezond making bestrijden dat door andere ste den werd aangenomen tot nut en voor deel van de inwoners en bezonderlijk der landbouwers En nu daarmeê genoeg voor heden, later komen wij op de zaak andermaal terug. Het oorspronkelijk bud- jet van het ministerie van landbouw, nijverheid en openbare werken voor 1887 beliep tot fr. 16,333,031. Tengevolge der ver meerderingen van krediet gestemd tijdens het on derzoek van 't budjet voor 't loopende jaar 1886, klimmende tot 16,653,856 franks, en ook de wijzi gingen door 't gouverne ment voorgesteld, beloopt thans bet herziene bud jet voor 1887 tot fr. 16,750,671. 't Zij in meer fr. 423,640 op t oorspronkelijke budjet en een ver schil in meer van fr. 2,815 bij vergelij king met het budjet gestemd voor 't dienstjaar 1886. Deze vermeerdering van 423,640 fr. spruit voornamelijk voort uit 1° Eene vermeerdering van 20 duizend franks op 't krediet bestemd voor de ten toonstellingen van belgische werkpeer- den Een nieuw krediet van 200 duizend franks om de onkosten te dekken voort spruitende uit de inrichting van het pro fessioneel landbouw-onderwijs 3* Eene vermeerdering van 21,800 Ir. op 't krediet voor 't gewoon en buiten gewoon onderhoud en der uitgaven van exploitatie der vaarten en rivieren 4° Eene vermeerdering van 22,385 fr. op 't krediet tot betaling der jaarwedden en vergoedingen aan de bureelhoofden, schrijvers en bewakers, der sasmeesters en hrugdraaiers waarvan 't getal gaat vermeerderen ten gevolge der in exploi tatie-stelling van nieuwe vaarten. Eenige kredieten zijn ook verminderd geworden onder andere bestatigt men eene vermindering van 37.000 franks op de onderhoudswerken en op 't bestuur der haven, kusten, vuurtorens en vaar ten. raakt. Gedurende den nacht kwam er een vreeselijk onweer op. Het duurde tot het krieken van den dag, bij het opkomen der zon evenwel was het zoo spoedig verdwenen als hel was ontstaan. In den morgen vereenigde zich de brigade ten einde de strafuitvoering bij te wonen. Het muziekkorps speelde plechtige treurliederen. De krijgslieden vormden de drie zijden van een vierkaut, aan de opengelaten zijde bevond zich de doodkist Recht daar tegenover de vuurgroep twaalf man sterk. Zes geweren werden scherp geladen, zes niet. Deze werden door elkaar aan demanschappen uitgereikt, zoodat niemand zoo kunnen welen wie bet doodelijk schot ge vuurd had. De bevelhebber der wacht hief een der vleu* ils van de tent omhoog, en zag de veroor deelde aan de tafel zitten, met het hoofd in de handen. Op plechtigen toon las hij haar het order van den dag en de beslissing van den krijgsraad voor, die haar veroordeelde klokke acht dood geschoten te worden. De aalmoesenier sprak haar woorden van troost toe. Niettegenstaande dat alles bleef zij onbeweeglijk zitten. Vragon werden haar gedaan, maar er kwam geen ant- Volkmkamer. M. Magis, ver tegenwoordiger van Luik, ondervraagde de heer minister Thonissen aangaande ,het onderwijs der vlaamsche taal in 't atheneum van Antwerpen. 257 familie vaders waaronder 148 vlamingen ver klaren zich vijandig aan de wet. De mi nister dwingt een groot getal leerlingen eene taal aan te leeren die zij niet begrij pen. M. Thonissen antwoordde dat hij eenvoudig de wet van 1883 doet uitvoe ren gelijk zij door de liberalen voorge steld en gestemd is geworden. M. Buis keurde de handelwijze van den heer minis ter goed hij heeft te Brussel een regle ment doen stemmen 't welk voorschrijft dat de kinderen eerst in hunne moeder taal ouderwezen worden. Een hevige redetwist ving dan aan tusschen MM.. Coremans, De Laet, Jacobs en Bara, welke het ons onmogelijk is hier mede te deelen M. Thonissen zal heden woens dag antwoorden. LANDBOUW. De oogst van 1886 in Belgie. De Moniteur gal een staat omtrent de vermoedelijke opbrengst van onzen laat- sten oogst. Daaruit blijkt omtrent Tarwe, dat de kwaliteit in alle provin ciën goed is, met uitzondering van de provincie Henegouwen, waar zij niet meer dan vrij goed genoemd kan wor den. De gemiddelde opbrengst per hect are is 24 hectoliters. Roggedat de kwaliteit middelmatig is in de provinciën Vlaanderen, Henegou wen, Luik en Limburg, zeer middelmatig in Brabant, slecht in Namen; alleen iu Lnxemburg is zij goed. De gemiddelde opbrengst per hectare is 18 hectoliters. Berekende, volgens de bezaaide uit gestrektheid in 1880, middelbare op brengst der rogge, tarwe en spelt, moet de oogst van 1886 bedragen 13,898,045 hectoliters, waarvan men moet aftrekken voor zaaisel 1,177,591 hectoliters, voor de brouwerijen en stokerijen 712,100 hectoliters, samen 1,889,691 hectoliters. Daaruit volgt dat er voor het verbruik maar 12,003,354 hectoliters blijven, het geen voor iederen inwoner 2 hectoliters 7 liters uitmaakt. Doch, het middelbaar en jaarlijks verbruik is 3 hectoliters per inwoner. Er zal dus voorde voeding in 1886-1887, 93 liters per inwoner ont breken, zijnde 5,380,010 hectoliters. Dit tekort zal nog aanzienlijker wezen, omdat men in verschillende provinciën in 1886 veel minder tarwe en rogge ge zaaid heeft dan in 1880. RECHTERLIJKE KRONIJK. Gentsche burgerwachten. De zaak van de gentsche burgerwachten die aan hun ne plicht te kort gekomen waren, werd zaterdag voor den tuchtraad geroepen. De simpele garde, P. bekwam een dag gevangenis, een sergeant drie, en de luitenant vijf dagen gevangenis. Den leste is het daarenboven verboden gedurende twee jaren het uniform der woordWas zij dood De vreeselijke waar schijnlijkheid vreezendo slapie de officier vooruit, cn tikle haar zachtjes op den schonder. Zij verroerde zich niet Hij iracbtle haar hoofd op te ligten, de gestalte viel in siukken... Het was niet dan eene pop in de kleedereD en met den hoed op van mejufvrouw Baiheley. Zij was ontvlucht en de eenige inlichting die wij ooit over haar ontvingen, kregen wij eenige dagen na het einde van den oorlog, toen onze bevel hebber van haar eeue aankondiging uit een nieuwsblad van Clinton geknipt, ontving, mel dende hel huwelijk van Miss Alice Batheley en kapitein B. Latimer- Het is in Amerjka van algemeene bekend heid, dat geruimeniijd na hel einde van den oorlog en slecnls eenigen lijd vóór dal Johnson het presidentschap der republiek verliet, bij aan twee oudkrijgslieden genade schonk welke in Drij Tortugas voor levenlange gevangenis zaten, dat zij eene krijgsgevangene hadden helpen ontvluchten. Dit waren de twee schild wachten (twee welgestelde burgers.) aan Miss Batheley's tent. Haar gebed had hunoe harten bewogen en door het onweder begunstigd, hadden zij haar de vrijheid weer goschonken. EINDE.

De Denderbode | 1886 | | pagina 1