NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 5 December 1886, 10 centiemen per nummer. 41te Jaar, N° 2108. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS BERICHT. Poliliek overzicht. VLUCHTELINGEN. Sociale kwestie. Viarkten, DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoulslraat, N° 10, nabij dej Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cnique Sun. AELST, 4 DECEMBER 1886e Alwie een abonnement neemt op DEN DENDERBODE voor 't jaar 1887, zal ons blad van heden af tot nieuwjaar kosteloos ontvan- gen. De inschrijvingen van buiten de stad Aalst moeten zooveel mogelijk bij de briefdragers genomen wor den. 't is gemakkelijkste en het ze kerste middel om Den Denderbode regelmatig te ontvangen. De prijs voor een jaar is fr. 6.00 voorop te betalen. Holland. Grondwet-herzieningOnder- wijs. M. Schaepman heeft Woensdag in de Tweede Kamer der nederlandsche Staten-Generaal een voorstel ingediend, strekkende om bij de grondwet-herzie ning ook de bepalingen omtrent liet on derwijs te behandelen. De voorsteller wenscht art. 194 aldus te doen luiden Het onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering. Het geven van onderwijs is vrij. Het toezicht van de overheid op het onderwijs in het algemeen, de inrichting van het openbaar onderwijs en, voor zoo ver het 't lager en middelbaar onderwijs betreft, de aan den onderwijzer te stellen eischen van bekwaamheid en zedelijk heid, worden door de wet geregeld. Het lager onderwijs wordt zoodanig ingericht, dat voor ouders, voogden en verzorgers de gelegenheid niet ontbreke om de kinderen, die onder hunne macht zijn of aan hunne zorg zijn toevertrouwd, in het genot te stellen van voldoend lager onderwijs, waarbij hunne godsdienstige overtuigingen niet worden gekrenkt.. b De kosten van het lager onderwijs, verstrekt aan de kinderen van bedeelden of van hen, die ofschoon niet bedeeld, onvermogend zijn schoolgeld te betalen, worden naar een bij de wet vast te stel len maatstraf, aan iedere school, door zoodanige kinderen bezocht, uit de open bare kassen vergoed. De koning doet van den staat der hoogere, middelbare en lagere scholen jaarlijks een uitvoering verslag aan de Staten-Generaal geven. Frankrijk. De kamer heeft met eene meerderheid van 13 stemmen, het voor stel aangenomen strekkende tot afschaf fing der prefekturen. Dit voorstel werd door de ministers Sarrien en de Freycinet hevig bestreden. Ondanks het DE *»(o)» Op eene avond der maand Mei 1838, stond er eene postkoets met twee peerden bespannen, stil voor een hotel te Toulouse Twee reizigers bevonden zich in het rijtuig een grijsaard die er 60 jaren uitzag, en een meisje dat er niet meer dan 20 telde. De jufvrouw gaf eenen der jongens, die op den drempel van het hotel stonden, een teeken om de deur van bet rijtuig te openen. De ouder ling bleef stil in den hoek van de koets zitten, waarin hij zich als 'l ware verbergen wilde. Dt vreemde juffer trad er eerst uitzij was zeer bleek en uitermate schoon, en noodigde den grijsaaard met woorden en gebareu uit baar te volgen Zij sprak engelscb, en van tijd tot tijd onderbrak oene droogen en pijnlijken kuch de woorden, welke zij haren reisgezel toestuurde. Degene lot wien zij sprak, scheen zich in helminste niet te bedaren om de vraag ofden zienlijken toestand van de jufvrouw, liet boofd op de borst hangende, de banden op de knieën gevouwen, de beenen achteloos uit gestrekt, bleef bij in eene diepe bezorgdheid gezonken. Zijne gezellin wierp onrustige blikken ron dom haar heen, en stuurde de lieden va» het hotel eenige engelsche woorden toe. Niemand gouvernement de kwestie van vertrouwen niet had gesteld, gevoelt het zich door deze stemming zoo ernstig getroffen, dat alle de ministers onmiddelijk hun ontslag aan president Grevy hebben toegestuurd. Duitschland en de H, Stoel. Volgens eene romeinsche correspondentie aan de Germania van Berlijn, worden de onder handelingen tusschen den H. Stoel en Duitschland onafgebroken voortgezet tus schen M. von Schlözer en den Sekretaris der Kongregatie van buitenlandsche ker kelijke aangelegenheden. Vooral werd tot hiertoe gestreefd naar een gemeenschap pelijke grondslag voor eene kerkelijke- politieke (overeenkomst. De tot hiertoe verkregen uitslagen zijn onbekend en de grondige wijze van be handeling welke word gevolgd, laat geen spoedig einde verwachten. Wat in 'tbezonder de kerkelijk-poli tieke aangelegenheden van Duitschland betreft, kan de Germania verzekeren dat de H. Vader, Leo XIII, de zaak per soonelij k grondig bestudeerd en Hij zelfs alle de schriften die over de ze kwestie in 't licht verschenen en ook de parlemenlaire verslagen van Rijks-en Landdag, voor zoovele zij op den Kulterkampf betrekking hebben, met aandacht heeft gelezen, zoodat elke aan hangige kwestie hem duidelijk en leven dig voor den geest staal, soms tot ver bazing van alwie met hem over de zaken onderhandelt. De Berlijnsche korrespondent van de Morning Post. kondigt het sluiten aan van een bondgenootschap tusschen Rus land en Turkeië. De liberale drukpers bespreekt van tijd tot tijd de Sociale kwestie, doch 't is om altijd te kunnen herhalen dat het libera- lismus alleen de oplossing ervan kan zoe ken en vinden, terwijl de katholieken slechts de gelatenheid in het lijden en de hoop op een beter leven hierna aanpre diken omdat hunne persoonlijke belangen het zulks vereischen. Spriet of Philippe op de foore zouden het niet beter kunnen afgeven om het gapend publiek te bedodden. Nu, nemen wij een oogenblik aan dat de katholieken niets anders,kunnen dan de gelatenheid in het lijden aanraden en eene eeuwige belooning hierna doen verhopen, maar is dit niet duizend maal beter gehandeld dan vele liberale heeren en zekere liberale organen die de werk lieden tot werkstaking, diefstal, rooverij en brandstichting aanhitsen opdat zij,met des te meer zekerheid van eene goede vangst te doen, in troebel water zouden kunnen visschen En inderdaad, buiten den openen op standen eenige hervormingen vreemd aan de sociale kwestie, zoeken wij te vergeefs antwoordde haar, en de bospos, tot wie zij zich bijzonderlijk scheen te wenden,antwoord de haar met een echten toulousiaansehen tong- vol Ik kan geen engelscb, madame. De twee dienstboden stelden zich aanstonds aan belwerk Deze dachten een lammen mensch te vinden, welke zij als een kind zouden dra gen, Tot hunne groote verwondering bood den reiziger een hevigen en kracbiigen wederstand aan hunne pogingen. Hij deinsde achteruit, stootte hen weg, riep noodkreten uit, en de zachte stem van het vreemde meisje kon hem tot bedaren brengen Men moest schier geweld gebruiken om hem uit het rijtuig te krijgen. Zoodra zijne veeten den grond hadden geraakt, zweeg hij. De zenuwachtige beving, wolke al zijne leden hadden in beweging gebracht, staakte, zijn blauw en dwalend oog drukleniet meer den afschrik, maar echter den argwaan uit. Hij keek schroomvallig rondom zich, trok de klep zijner groote muts over de oogen, en ging zich in den duisteren hoek van de voor zaal verbergen. Na den postiljon betaald te hebben, kwam bel jong meisje bij ken ouderling, stak haren arm zachtjes ondar den zijne, en bracht hem niet zonder moeite in de kamer, welke men hen in gereedheid had gebracht. Toen kon men bemerken hoe hevig hel arm kind leed Geen leven matigde de heldere blankheid van haar gelaat, ter uilzondering van de oogbeeneD1, welke met eene koortsachtige purpertint ge- naar wat het liberalismus zou mogen ge daan of voorgesteld hebben ten voordeele der werkende klas. De crisis dagteeken niet van gister of eergister, en 't is slechts van dan af ook niet dat de werklieden hunne klachten laten hooren aangaande de moeielijkheid van de twee einden des jaars aaneen te knoopen. Wat heeft het liberalismus gedurende de zes jaren dat het 't bewind in handen heeft gehad, gedaan om den toestand te onderzoeken? Welke maatregelen heeft het bevolen om de heerschende crisis te verhelpen en den toestand der werkende klas te verbeteren 't Is 't liberalismus toch zeker niet dat het enkwest over het werk heeft bevo len... Ja, het liberalismus bevool een enkwest gedurende zijne zesjarige heer schappij en men weet tot welke erger lijke en schandalige geldverprossingen het aanleiding heeft gegeven. Wij willen spreken van 't schoolenkwesl 't welk geen ander doel had dan de pastoors, onderpastoors en kloosterlingen den dui vel aan te doen en de kwade hartstoch ten van zekere fanatieken, soldeniers der logie, tegen hen op te hitsen. En dit enkwest was niet alleen schadelijk voor de openbare financiën, maar ook voor den inwendigen vrede tusschen de burgers, want in plaats van de oneenig- heid te doen verdwijnen,deed het dezelve nog in hevigheid klimmen. En welke is de houding van 't liberalis mus tegenover het werkenkwest 't welk op 't oogenblik gebeurt Welke rol vervult het liberalismus Buiten eenige liberale leden der en kwest-kommissie die hunne taak ernstig schijnen opgenomen te hebben, komt de groote meerderheid der liberalen in hare werkzaamheden slechts tusschen om ze te dwarsboomen, ze onvruchtbaar te maken of om er zich van te bedienen als een wapen tegen het ministerie. Men blaast aan de werklieden die door de werk-kommissie gaan aanhoord wor den allerhande wedereischingen in die geen gemeens hebben met de kwestie die men zoekt op te lossen. Hier is het wachtwoord gegeven om de enkwest-kommissie te bespotten en te beletten dat de belanghebbenden gehoord worden. Daar worden de katholieke getuigen, de inrichters en weldoeners der werk- mansvereenigingen doorde liberale leden der kommissie en hunne geusche aanhan gers afgewezen, verstooten, beschimpt, beleedigd en versmaad. Ziedaar wat de liberalen gedaan heb ben en wat ze nog dagelijks doen om tot de oplossing der sociale kwestie te gera ken. En om zich hiervan te overtuigen hoeft men slechts de verslagen van 't en kwest te raadplegen. Men zal in deze stuk ken of documenten ook hel bewijs vinden dat, indien de katholieken aan de bedruk ten van allen maatschappelijken stand de gelatenheid in hun lot aanraden, zij daar- kleurd waren, gelijk bij sl de lieden die door de afgrijselijke teeringsziekte aangedaan zijn. Hare oogen glinsterden met dien akeligen gloed, die ook een keoleeken dezer ziekte is. Om niet te bezwijken door de beklemming die haar be ving, was zij gedwongen twee of drijmaal op de trappen stil te blijven en te rusten. Op de eerste der twee kamers, die voor bair bestomd waren, gekomen, liet zij zich ontmoe digd op eenen zetel vallen, en in stilte rolden er eenige tranen van haar gelaat Ondertus- schen stond de grijsaard recht waar de dienst boden hem gelalen hadden, en hij zocht meer en meer het aangezicht in da handen te ver bergen. Zij hebben mij herkend zij hebben mij herkend zeide hij met afschrik, Zij hebben mij herkend, ja zij zullen aan iedereen mijnen naam zeggen. Men zal hem met walging herha len Het grauw zal onder mijn venster komen schreeuwen, de ruilen verbrijzelen, mij stee- neu toewerpen en vervloeken In de Theems In de Theems Neen, oom, deze vrees is ongegrond le ver u daar niet aan over. Wij hebben Engeland verlaten thans zijn wij in Frankrijk, en in deze streek kent er ons niemand. Niemand hernam de grijsaard,niemand? Hoe kunt gij, Diana, veronderstellen dat mijn naam in Frankrijk onbekend is Heeft bet hem niet dikwijls met schrik genoemd, toen het vijand van Engeland was Later heeft Fran- rijk en ganscb Europa dien naam met bewon- om niet nalaten van door alle mogelijke middelen tot de verbetering van den toe stand der werkende klassen te streven Onze Stedelijke Raad heeft, in zijne laatste zitting, het kohier van lasten en bespreken betrekkelijk de verpachting der plaats-en standgelden op deverschil- ge markten, enz., enz., goedgekeurd. Eenige dagen geleden liep het gerucht dat de plaats der kieken, konijnen-en duivenmerkt en ook van de eiermerkt ging veranderen. Geene beslissing is hieromtrent genomen,1 geworden, dus zullen alle de markten op hunne gewoo- nelijke plaats blijven gehouden worden. Een besluit dat onze Stedelijke Raad, volgens ons, zou dienen te nemen, is 't deze aangaande den dag op den welken de St-Martensjaarmerkt jaarlijks zal ge houden worden. Niemand zal betwisten dat onze St-Martensjaarmerkt gansch oubeduidend is, wanneer zij op eenen anderen dag dan den Zaterdag gehouden wordt. Reeds jaren duurt het zoo en dit zonder eenige hoop van beternis. Te Dendermonde wordt de Potjesmerktdie zooveel volk derwaarts lokt, den maan dag. dag van de gewoonelijke merkt ge houden. Te Geerardsbergen is t zelfde voor wat de Toogen betreft. Dit is onbetwistbaar de voornaamste oorzaaakvan het vvelgelukken dezer jaar merkten... Waarlijk wij begrijpen niet waarom onze Stedelijke Raad dees be sluit weigert te nemen. Wanneer de St- Martensjaarmerkt buiten den Zaterdag valt, heeft men die week twee halve merktdagen en als zij des Zaterdags valt heeft men eenen dobbelen merktdag, 't is te zeggen, een dag van buitengewone broodwinning voor onze neeringdoeners. De twee voornaamste reden die men destijds tegen het altijd houden van onze St-Martensjaarmerkt op een zaterdag heeft opgeworpen waren 1° dat het's an derdaags jaarmerkt is te St. Lievenshau- tem, en 2* dat vele parochiën rond JAalst, ook St-Martinus tot patroon hebben, het op dien dag aldaar biddag is, en daar de buitenlieden dan dien dag niet werken zij zich naar onze stad begeven Nu, wat raakt ons toch de jaarmerkt van St-Lievenshautem! Is er hier ooit een enkel peerd of koei meer ter merkt gebracht geweest omdat het's anderdaags jaarmerkt is te St-Lievenshautem 't Volk dat gewoonelijk naar St-Lievens- hautem gaat, komt naar Aalst niet.... En wat de kwestie van den biddag betreft, deze wordt bijna nergens op St-Mar- tensdag gehouden, daar de jaarmerkt van Aalst er in 'i geheel niet voordeelig aan is. 't Is dus nog niet te laat om diesaan- gaande, vó<?r de verpachting, nog eene beslissing te nemen en wij hopen dat wij toch een raadslid zullen ontmoeten welke den uitdrukkelijken voorstel zal doen van onze St-Martensjaarmerkt altijd te hou- dering herhaald. Helaas die roem is in schan de veranderd. Frankrijk. Europa, het eanscbe heelal roepen 7.00 als te Londen: Schande schande in de Theems in de Theems Mijn oom, verban deze armzalige hersen schimmen. Verwijder van u Terwijl ik voorde vierschaar der kanse larij op de baak der beschuldigden zat,$ ten prooi aan de aanvallen van den haat en den laster terwijl Engeland, wien ik alles had toegewijd talenten, nachtwaken, vermogen, mijne oude eerlijkheid op 'l spel bracht en in twijfel trok, denkt gij dat Frankrijk onverschil lig en achteloos was Neen, bet volgde met belangstelling de afwisseling van dit ongehoord pleitgeding. Maar, oom, uwe onschuld is uitgeroe pen het hof heeft u van de beschuldiging vrij gesproken. Ja, maar daarom zweeg de laster niet. Overal strooide men leugenachtigebeticbtingen uit, welke men volgens de wet niet luidop mocht herhalen. Wanneer ik eertijds door de straten van Londen ging, dan bleef men stil om mij te zien voorbijgaan men zegde Ziedaar dengene die zoo krachtdadig bet edel Brilanje heeft verdedigd Hij gold voor heele legers Walcheren, Spanje, Algiers, Waterloo zijn daar om hel te bewijzen. Nu keert men de oogen van mij af mijne beste vrienden veinzen mij met te zien, en word ik al eena herkend, dan stoot bij zijnen gezel en zegt den op den Zaterdag die het naast bij den 11 November valt. Wij mogen verzekeren dat deze beslis sing de algemeene goedkeuring van alle onze neeringdoendemedeburgers zal weg dragen. Op 't einde van de zitting, werd aan den Raad een vertoogschrift van inwoners van 't Esplanadeplein, Statiekwartier, enz, enz, behandigd, de inrichting vragende van eenen tweeden marktdag des woens dags op't Esplanadeplein. Onzes dunkens is deze vraag hoogst billijk eene tweede marktdag, des woens dags, kan geen nadeel aan den zaterdaag- schen marktdag berokkenen.Deze woens- daagsche markt kan niets dan voordeel bijbrengen voor 't Esplanadeplein en "t Statiekwartier. Naar wij vernemen zal deze vraag krachtige ondersteuning bij zekere Raadsleden ontmoeten. Wachtgeld. Vijf onderwijzeressen der gewezen be waarschool van Nijvel hebben tot heden een wachtgeld getrokken de eeue van Ir. 1,033,33 en de vier anderen van 1000 fr. elk. De gemeenteraad dezer stad heeft beslist de vermindering voor de helft dezer jaarwedde, in 1887, en voor het vierde.in 1888 en 1889,om te eindigen bij dit laatste dienstjaar, aan de goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken te onderwerpen. Onder andere beweegredens steunt deze beslissing hierop dat in de beschik baarheid gestelde onderwijzeressen der bewaarschool door afschaffing van be diening, reeds gedurende twee jaren een wachtgeld van 1000 fr. trokken en dat zij dus tijd genoeg hebben gehad om zich eene nieuwe bediening te verschaffen. Dat andere gemeenten het voorbeeld van Nijvel navolgen en hunne begrootin gen zulleu zich merkelijk verlicht gevoe len. IV ets voorstel - Dumont. Het verslag van M. Melot over he1 wetsvoorstel op de invoerechten op hef vee is verschenen. De middensektie stelt met eenparige stemmen de aanneming van het ontwerp voor. In de sektien leverden de stemmingen de volgende uitslagen op In de eerste werd het aangenomen met 10 stemmen tegen 6. In de tweede met 9 tegen 5 In de derde 6 3 In de vierde >8 >4 In de vijfde 4 3 ln de zesde 7 6 Negen leden onthielden zich bij de stemming. Op 80 stemmers waren er dus 44 stem men vóór. 27 tegen en 9 onthielden zich. De konversie. De omzetting der 4 p. c. in 3 1/2 p. c. is eene uitmuntende zaak. Zij zal niets kosten, tenzij het drukken der nieuwe titels. En er was van niets Schandeschande aan den ouderling hij heeft zijne witte haren voor goed met schande bedekt. Schande schande aan de» ouderling Ach Diana mijne arme Dia»a Hij bedekte andermaal bet aangezicht met de beide baHden, en bleef aldus eenige minu ten in eene trenronde houding vervolgens hief bij met Derheid het hoofd op En echter, sprak hij, met groote stappen been en weer gaande, ben ik onschuldig, God weet het, en het hof der kanselarij heeft het erkend. Ik ben onschu.dig. Boven de onteering bad ik de ellende en den dood verkozen God wat doet gij mijmij nevermaardheidschrikkelijk boeten mist bij die alles voor zijn vaderland gedaan heeft, gedwongen is hetzelve als schul dige te ontvluchten mits hij, die een glorie rijken naam verworven heeft, ten prijze van zijn bloed de duisterheid en de vergetenheid van dezen naam zou willen koopen. Een klein gerucht deed zich buiten hooren. Hij beefde en luisterde. Zij komen, sprak hij, ze komen zij wil len mij zien Zij v\illeo mij in 'i aangezicht zeggen Dief Diefschande in de Theems Hij boog zich, irok zijne reismuts over de oogen, en ging zich stillekens achter eene gordijn verbergen. Het jonge meisje, dat gedurede dit tooneel van uitzinnigheid bitter zat te weenea, kreeg op eens een geweldigen aanval van hoest, ver gezeld van zenuwtrekken. (Wout voortn**.)

De Denderbode | 1886 | | pagina 1