Kaalspel. Ksplanadeplein. minder spraak dan van 1 miljard, in ronde cijfers. Dit is, naar wij vernemen, de eerste maal dat eene zoo reusachtige zaak, onder zulke gunstige voorwaarden, gedaan wordt. Vergelijkt hiermeê de konversie der brusselsche leerlingen, die de schuld met 44 miljoen vergroot. Het drukken der nieuwe staatstitels is aan twee huizen van Brussel toever trouwd. De Moniteur deelt een bericht meê, waarin gemeld wordt dal geen enkele titel tot terugbetaling werd aangeboden. Brusselsche leeningen. De stad Brussel had tot hiertoe gewei gerd tol de konversie de loten toe te laten, waaraan koepons outbraken. Hel stedelijk bestuur, gedeeltelijk op dien maatregel terugkomende, heeft nu beslist dat de obligatien, waaraan ten hoogste 1 of 2 koepons ontbreken, ook zullen aangenomen worden, mits consig natie van 5 fr. voor eiken oritbrekenden koepon. KUNST-EN LETTERNIEUWS. BJ^Komt te verschijnen en is te ver krijgen ten bureele van De Denderbode Maria-Almanak, door Fr S. Baems, der abtdy van Ton- gerloo. Prijs 30 centiemen. Na de lieflijke Nella, die de zeldzame verdienste heeft gehad van tot hare tweede uitgave te geraken, komt de jeug dige komponist, M. Diomède Grootjans, de liefhebbers van schoone muziek met eene nieuwe valse te begunstigen, Auréa, een echt juweeltje, om ons te bedienen van de vleiende uitdrukking eens uitste kenden kenners die het in ons bijwezen wel wilde uitvoeren. De bloeiende melodij die in dit nieuw gewrocht uitschittert, gevoegd bij de al zoo streelende als gevarieerde motijven die als T wareelketoonsnede kenmerken, getuigen van den grooten stap vooruit dien de jonge Dendermondsche kompo nist in het kunstvak heeft gedaan. Kortom, was Nella lief, Auréa over treft ze ver. Men kan zich het stuk aansehaffen bij al de voorname muziekhandelaars bij den schrijver te Dendermonde, en bij M. Backaert, te Aalst, aan den prijs van fr. 4.50. Volkskamer. Woensdag heeft de vergadering den redetwist voortgezet over de kwestie van 't onderwijs der vlaam- sche taal in 't Atheneum van Antwerpen. Ziedaar weer eene zitting verloren die aan ernstigere en meer voordeelige zaken zou kunnen besteed zijn geworden. Donderdag werd de onderbrokene be raadslaging over de herzieningvan'twet boek van strafvordering voorlgezet. Een aantal artikels werden aangenomen. Vrijdag hield de kamer zich onledig met de bespreking van het wetsontwerp wijzigingen tot brengende aan de accijns- rechten op de sterke dranken. RECHTERLIJKE KRONIJK. Berg van Barmhertigheid. Opgepast! goedjonstige zielen die voor een ander, voor een pintje bier of eenige stuivers, nen frak of een kleinood aan matant gaat toevertrouwen. De korrektioneele rechtbank heeft Dijnsdag morgend eene vrouw tot 30 fr. boete veroordeeld, omdat zij gewoonlijk en mits vergoeding, goed voor anderen ging verpanden. Dit feit is door het wet boek gestraft. KRIJGSRAAD VAN LUIK. Vergiftiging. De debatten in deze ernstige zaak zijn zeer belangrijk. De krijgsauditeur neemt, na de verkla ringen der 60 getuigen, liet woord om de beschuldiging kachtdadig staande te hou den. Hij volgt den beschuldigde in de verschillende pogingen tot vergiftiging op den kapitein Beaumont, op de wedu we, met welke hij betrekkingen onder hield en op den ambtenaar Schanus, welke leste poging zulkeri treurigen afloop had en die onze lezers zich wellicht nog zullen herinneren. Fourez was op eenen avond in de maand October in de herberg Leparadis des fleurt gekomen, waar eenige gewone bezoekers rond eene tafel zalen en met de kaart speelden. Schanus bevond zich tusschen henZijn glas bier stond op de schouw, in welker nabijheid Fourez een oogenblik vertoef de. Toen hij vertrokken was en Schanus zijn glas geledigd had, werd deze hevig ongesteld en M. Scheepers, de herbergier, die het bier proefde, werd ook den slech ten smaak gewaar, die Sohanus opge merkt had. 's Avonds stierf deze. Uit de lijkschouwing bleek duidelijk dat hij vergiftigd was. De krijgsauditeur doet den overleg uit schijnen, waarmeê Fourez te werk ging, zijne handelwijze tegenover de slachtof fers en de betrekking, die er bestond tusschen Schanus en de weduwe waar meê Fourez ook omgang had. Schanus had voor zijne dood de ver moedens uitgedrukt, die hij ten opzichte van Fourez koesterde en deze, aangehou den zijnde, verklaarde, zich op zijnen medeminnaar te hebben willen wreken. Het is dus niet het werk van eenen zinnelooze, maar van een man, die zich tol, razende jaloezie liet vervoeren. Mr Legeune, de verdediger, heeft ge poogd in eene prachtige pleidooi die 2 4/2 ure duurde, de onverantwoordelijkheid van Fourez te doen uitschijnen. Ter 4«od veroordeellng. De krijgsraad doet uitspraak rond 10 ure 's avonds. Fourez wordt ter dood veroordeeld. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De E. H. Keppens is onderpastoor be noemd te Knesselare in vervanging van den E. H. Sterck, die Directeur wordt van het Hospitaal te Temsche. op Zondag 5 December, om 1 ï/t ure, spelen de 5 gebroeders Van den Spiegel legen de 5 gebroeders Verbraekel, voor 25 franken en 50 pinten bier. Te vergaderen bij S. Van den Spiegel. ALLERHANDE NIEUWS. STAD AALST. Schouwburg zaal. Morgen zondag zal de heer Matisson, eene buitengewone vertooning geven van Magnetismu». Naar men ons verzekert zullen de werkzaamheden allerbelangrijkst wezen. Bureel om 6 ill ure. Gordijn om 7 ure. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene fr. 2 Ü0 Eerste fr. 1,50 Tweede fr. 1,00 Balcon fr. 0,50. Kaarten zijn verkrijgbaar ten lokale van den Schouwburg zonder vermeerde ring van prijs. Fancy-Fair. Er wordt op 't oogenblik in de stad gesproken van een Fancy-fair, die alhier, met de Kerst dagen, ter groote feestzaal van T Stad huis, ten voordeele der werklieden zon der werk, zou gehouden worden. Deze Fancy-fair zou ingericht worden door eene kommissie samengesteld uit dames langs katholieke en langs liberale zijde gekozen. Naar wij van hier en daar vernemen, schijnt deze zaak niet al te veel ingang tc zullen vinden bij vele onzer katholieke familiën. De reden die er tegen worden ingebracht schijnen ons gegrond te we zen. Vele personen herinneren zich im mers te goed de onbegrijpelijke houdin- van de overgroote meerderheid der libe ralen toen er. verledene jaar, eene open bare inschrijving voor de arbeiders zon der werk is gedaan geweest. Toen had had zij geene roode duit over voor onze beproefde arbeiders en dit alles uit lou tere politieke berekeningen. Meer andere bemerkingen hebben wij er hooren over maken doch wij willen hel hierbij laten en er desnoods later op terugkomen. Moord te Weiteren. Het parket heeft reeds verscheidene bezoeken hier gebracht, om de zaak le onderzoeken van de moord, door eene vrouw gepleegd op haren man Getuigen hehben verklaard, dat de vrouw, zonder dat er ruzie was in eenen oogenblik van woede, omdat haar man dronken was, eene stoofscheel op zijnen kop geslagen heeft, die meer dan vier ki los woog. De slag heeft eenen bloedop- drang naar de hersens veroorzaakt, die de dood voor gevolg gehad heelt. Wij hebben reeds gezegd dat de onge lukkige vrouw zeven kleine kinderen heeftzij gaat zwanger van het achtste. Zij verzekert niet geweten te hebben wat zij deed. Diefstallen in het huis Lor- sont. De Brusselsche dagbladen doe len talrijke bezonderheden meè over de belangrijke ontvreemdingen, die in dit gekende huis door bedienden werden ge pleegd. Hel parket heeft tengevolge van be kentenissen van een hunner, vijf anderen aangehouden. ledereen, en vooral de behangers,meu belmakers en garnierders van Brussel, zullen met belangstelling de bijzonderhe den vernemen die hier over meêgedeeld worden. Ziehier hoe de bedienden te werk gin gen: Een stuk slof, een tapijt, een meubel of zelfs een geheel garnituur, werd in den kamion weggebracht. Bij een aantal bedienden werden huis zoekingen gedaan. MM. Vanderborght, de opvolgers van M. Lorsont, hadden reeds sedert lang de diefstallen opgemerktdoch waren er verre af hun personeel daartoe in staat te denken. Behalve op bovengemelde wijze stolen zij ook nog op eene andere manier. Zooge zegde koopers deden zich koopwaren,van 200 fr. of meer afleveren, tegen kasbons van 10 of 20 franks. Men kan zich schier geen denkbeeld vormen van de vermetelheid, waarmeê de dieven te werk gingen. Ziehier hoe de zaken aan 't licht kwamen. Zekere X. had besloten eene wraak te nemen voor une affaire de femme, en dreigde alles te ver klappen. Men poogde hem den mond te stoppen en beloofde voor hem een geheel meu belmagazijn op teriehten van....gestolen meubelen. X. weigerde. Toen stelde men hem voor, zijne reis naar Parijs en zijne be staanmiddelen aldaar te betalen. Nieuwe weigering. De verrader legde eene klacht néér en duide de plichligen aan. Eene ernstige waakzaamheid werd ingericht en de vijf-en-dertig bedienden van het huis nauwkeurig in 't oog gehou den. Het parket begon een onderzoek in het huis zelf, en het publiek was niet weinig verwonderd eene gansche brigade poli- cieofliciers en agenten de magazijnen en bureelen te zien binnen treden.. De verrader vergezelde hen en wees man voor man.de plichtigen aan. De aan geklaagden konden het niet loochenen en onmiddellijk werden zij in rijtuigen naar het policiebureel gevoerd, terwijl het parket zijne opzoekingen in de woningen der betichten te Cureghem, Schaerbeek, Elsene, enz., voortzette. Na de bewijzen hunner plichtigheid ge vonden te hebben, werden de daders al len naar de gevangenis van St-Gilles gebracht. Woensdag werden de verheelers opge- ondervraagd en aangehouden. Deze wa ren verwittigd en hadden reeds een deel dergestolene koopwaren kunnen bergen. De vijf eerste aangehoudenen zijn reeds door deii onderzoeksrechter, M. Ketels ondervraagd. De Patriote deelt nog eene derde wijze van stelen meê, door de dieven gebruikt Wanneer er personen hunne gekochte waren naar huis lieten brengen, deden de bedienden in het pak veel meer dan noodig was en gaven aan de kas een vijf de van de weerde op. Men ziet, zij hadden keus in hunne wijze van opereer en. Deze diefstallen duurden reeds verscber dene jaren. len later bericht zegt dat er reeds acht aanhoudingen plaats hadden. Volgens de Etoile heeft het parket ook opzoekingen te Antwerpen bevolen. Ziehier wat volgens gemeld blad daar toe aanleiding heeft gegeven. In de klachten, door X, gedaan over de ontrouwe bedienden, was ook zekere Marie V... betrokken deze was vroeger oudkleerkoopster in de Vossenstraat te Brussel, maar heeft sedert eenigen lijd eenen tapijlwinkel te Antwerpen geo pend. Het was naar het schijnt deze vrouw, met welke X vroeger betrekkingen had onderhouden en het was deze, die hen voorstelde een meubel of tapijt magazijn op te richten, van gestolen goed. waar meê hij zelfs het huis Lorsont de konkurren- tie kon aandoen Marie V. is insgelijke aangehouden. De aanklager, X stond vroeger ook on- onder mandaat van aanhouding, ten ge volge van eene veroordeeling. Hij heeft echter de prescriptie afgewacht eer hij zijne aanklacht deed. Drama in een hotel. Een rijke koopman in diamanten, uit Beieren af komstig, had over eenigen tijd ie Londen kennis gemaakt met een jong meisje en er betrekkingen meê aangeknoopt doch na eenigen tijd verliet hij haar. Het meisje spande naar engelsch ge bruik een proces in en de Duilscherkwam naar Brussel om daar het einde der zaak af te wachten. Eenige dagen geleden vernam hij dat hij zijn proces verloren had. Dit maakte hem wanhopig. Hij schreef zijn testament en verhing zich met zijnen zakdoek aan den kapstok. Zijn testament lag op de tafel zijner kamer. Hierin beveelt hij dat er aan het meisje in kwestie 75,000 fr. zouden be taald worden. Hij heeft ook eenen briefachtergelaten, waarin hij den hotelhouder toelaat, eene groote vergoeding te vragen voor de schade, die hij hem kan veroorzaakt heb ben. Simon heeft te Brussel reeds een oogenblik goesting gehad om te eten. Hij heeft, om den honger te doen overgaan een partij bak gespeeld met de studenten, die hem moesten bewakenEenige nieuws gierigen hebben hem bezocht. Daags voor dat hij zijnen vasten begon, heeft zijne vrouw hem een afscheidsbezoek gebracht. Dat goede mensch denkt dus waar schijnlijk dat hij zich van honger zal laten sterven. Op den muur van bet huis zijn plakkaarten geplakt, meldende dat er in zijne tegenwoordigheid niet mag geëten worden, De bedelarij neemt te Brussel op kolossale wijze toe. Het zijn niet alleen vrouwen en kinderen, maar mannen, jon gelingen, flinke kerels, die beweeren zonder werk te zijn maar gezichten ver- toonen, die alles behalve vertrouwen in boezemen. Naar een brusselsch blad meldt zouden de gentsche burgerwachten in 't geheel niet te vreden zijn voor de socia listische woelingen, heeft opgelegd. Vol gens het blad hebben zij ongelijk. Er be stonden naar het schijut ernstige redenen om maatregelen te nemen, en hebben de burgerwachten eenige avonden onder de wapens moeten staan, dan is hel dank hieraan dat ernstige wanorders verme den konden worden. Diefstal in den posttrein. aanhouding. Iti den nacht van woensdag op Donder dag heeft men le Londen een der dieven aangehouden. De tijding der aanhouding is door den belgischen gezant te Londen aan ons gou vernement meêgedeeld. (Chronique). Het parket beeft de overtuiging dat drie der misdadigers, die als de plegers van den diefstal worden aangezien, verleden zaterdag avond ten half zes te Londen zijn aangekomen. De plegers van den diefstal moeten eenen meêplichtige te New-York hebben gehad, die hun de juiste aanduidingen aangaande postpakketten heeft gezonden. Dit blijkt uit het feit, dat de engelsche brieven en pakken ongeschonden ziju gebleven en alleen de amerikaansche opgesneden worden. Men weet tot r.u toe dal 150 pakketten van Amerika, alsook 141 andere met dia manten en edelsteenen, voor Rusland be stemd, verdwenen zijn. De Mail van Amerika komt te Londen nooit op vaste dagen aan. Al die bijzon derheden moeteu door de dieven gekend zijn geweest. Het parket van Brussel legt een buiten gewonen iever aan den dag. Het dient ook nog ingezien te worden dat de dief stal eerst ie Verviers werd opgemerkt rond 8 ure 's raorgends, en dat het par ket slechts ten 1 uur namiddag verwittigd werd. De Moniteur zegt dat de belangrijkheid van den diefstal, door de dagbladen veel overdreven werd al de schattingen die over het bedrag der gesiolen weerden op- opgegeven werden, zijn louter uitvind sels. Zou de Moniteur bij de terechtswijzing ook de tijding der aanhouding niet gemeld hebben, indien zij waar was Een brief, naarM. Willemaars, proku- reur des konings gezonden, duidt twee personen aan,welke inde zaak betrokken zouden zijn en te Brussel verblijven. Men merke op dat er slechts 3 perso nen naar Engeland gevlucht zijn, terwijl de dieven ten getalle van 5 waren. De Indépendance deelt eene depeche meê, waarin de tijding der aanhouding te Londen bevestigd wordt. Op de veemarkt van Brussel wer den vrijdag 1132 stuks vee te koop gebo den. De betaalde prijzen per kilogram op voet zijn ossen, fr. 0.65 a 0.98 stieren, fr. 0.82 a 0.77 koeien en veerzen, fr. 0.52 a 0.77. Bedrogen werkstakers. Dat de mannen, die met schoone beloften de werklieden tot verzet aanhitsen, van de eerste leugen niet gebersten zijn, weet men sedert lang, doch de arme werklie den nemen die groote woorden toch ge woonlijk nog voor goede munt aan. Dit was onder andere het geval te Amercceur.waar zij, sedert eenige dagen, het werk lieten staan, in de verwachting dat de Ligue onvrière hun de gewone quinzaine, of ten minste eene som, die er dicht nabij kwam, zou betalen. Men oordeele over hunne ontmoedi ging, toen de jongelingen 2, jonge huis vaders 3 franks en mannen die vijf of zes kinderen hebben 6 franks ontvingen. Hunne razernij en de wanhoop der vrouwen was groot, toen zij hoorden dat de hoogste som die uitbetaald werd, 10 fr. kon beloopen. Zij hebben dus gemiddeld minder ont vangen dan zij in de kas der Ligue ou- vri'ere gestort hebben. Wil men weten hoe de Ligue zich uit den slag trekt Wij hadden gedacht, zeggen die heeren, dat 26,000 mijnwerkers hunnen frank zouden gestort hebben maar wij hebben slechts 310 fr. in kas kunnen krijgen. Men ziet waartoe men komt. met naar oproermakers te luisteren. LUIK. Te Jemeppe is zekere J., schaliedekker,oud 45 jaren aangehouden, als beticht van driemaal gepoogd te heb ben zijnen neef te vergiftigen, wiens voogd hij is. Hij hoopte op die wijze in het bezit te komen van een fortuintje van 7 tot 8000 fr. J. was eene eerste maal om muizenlar- we bij eenen apotheker te Seraing geko men hij had ze afgekookt en den drank aan zijnen neef gegeven. De hoeveelheid vergif was te gering en de neef was en kel licht ongesteld. De moordenaar keerde terug, een ster ker vergif vragen, zeggende dal het geene muizen, maar ralten moesten zijn die hem kwelden. De apotheker had argwaan en om zich te vergissen, gaf hij een braakpoeder. De list gelukte de neef werd onpasselijk en had brakingen. De apotheker verhaastte zich het ge recht met die omstandighedeii bekend te maken. Zeer erge feiten zijn ten laste van J. onderzocht. In een tijdverloop van twee jaren zijn zijn broeder, zijn schoonvader, ziju vader en zijn moeder overleden kort na elkander. De moeder, die gekomen was om haren zoon voor eenige dagen te bezoeken, stierf in den huize. Ten gevolge dieroverlijdens is J. in het bezit gekomen eenerfortuin van ongeveer 40,000 frank. Het is om die som te beko men. dat hij zulke wreede schelmstuk ken zou bedreven hebben. Hel koken van rundvleesch. Hier over heerschen bij de meeste huisvrou wen nog tamelijk onbeduidende begrip pen, zegt De Huisvrouw. Zij ontleent er daarom het volgende over aan een ge schrift van Dr. A. Hoherstein. Gewoonlijk verlangt men in eene huis houding dat eene hoeveelheid rund vleesch tegelijkertijd eene goede soep en een smakelijk gerecht zal opleveren. Beide laat zich echter niet goed vereeni gen. Rundvleesch, waarvan men eene wer kelijk goede soep verkregen heeft, is gewoonlijk zoo uitgetrokken, dat het droog, draderig, taai, onsmakelijk en tevens moeielijk te verteren wordt. Aan den anderen kant kan men geene goede soep verkrijgen, als men malsch, krach tig en smakelijk vleescb hebben wil. Beide uitkomsten kan men echter op de volgend» wijze bereiken. Wil men goed smakelijk vleesch behouden, dan moet men het in hard kokend water op het vuur zetten en zoo een tijdlang laten koken. Legt men vleech in kokend water, dan stolt de eiwitstof, die in alle vleeschsoor- ten in groote hoeveelheid voorhanden is, en vormt om het vleesch eene buitenste, moeilijk te doordringen laag, die de in werking van het water op het vleesch verhindert. Het laatste wordt daardoor zoo weinig uitgetrokken, dat het alle krachten sappigheid behoudt. Komt het dan in de huishouding meer op 't vleesch zelf aan dan op de soep, dan moet men het versche vleesch met kokend water te vuur zetten. Wil men daartegen eene soep hebben, die zoo krachtig mogelijk is, dan zet men het vleesch met koud water op. In dit ge val n. I. worden de losse stoffen, voor dat het eiwit nog gestold is, in groote hoeveelheid door het water opgenomen en men verkrijgt daardoor eene smakelij ke, krachtige soep. De Engelschen zijn door de praktijk hiermede wel bekend. Soep wordt in Ingeland slechts zelden gebruikt on het rundvleesch wordt iu alle standen bijna alleen gebraden geë ten. Bij het braden vormt zich evenzeer eene laag geslofte eiwitstof, hetgeen ver hindert dat het vleesch zijne kracht en sappigheid verliest. Wordt echter in de beste Engelsche huizen soep gebruikt, dan komt het uitgetrokken vleesch toch nooit op de tafel.Sedert men het vleesch- extract bezit, is het echter mogelijk te gelijkertijd goed vleesch en goede soep uit dezelfde hoedanigheid rundvleesch te bereiden terwijl men het laatste met kokend water op het vuurzet.doet men in het vleeschnat eene kleine hoeveelheid extract dat alle voedende en smakelijke bestanddeelen bevat, en zoo doende ver krijgt men toch goede soep. Om overigens taai vleesch toch malsch te koken, wordt door eenige koks aange raden, na het afschuimen, op eene hoe veelheid van acht pond vleesch eenen lepel brandewijn te gieten. Daardoor zou men het taaiste vleesch toch malsch ma ken, zonder dat dit in het minst naar brandewijn smaakt. Hetzelfde verkrijgt men door bijvoeging van brandnetel bla deren. Een soldaat in garnizoen te Door nik, had over eenigen tijd 10 frank van iemand geleend en kon die niet terug ge ven. Zijne ouders wilden hem niet hel pen en de leener vertelde de zaak aan den fourier, die hem met den krijgsraad be dreigde. Ten einde raad, werd de arme jongen wanhopig en liet zich op denijze- renweg door den trein in stukken rijden. Te Herstal heeft men in de Maas- trichtsche vaart het lijf en het linkerbeen eener vrouw gevonden. Het schijnt dat het lijk door de wielen van eenen stoom boot in stukken geslagen is. Kleêren of andere lichaamsdeelen heeft men tot heden nog niet gevonden. Verleden woensdag avond werd an dermaal eene smokkelpartij ontdekt; de douanier Gilson, die te Veldwezelt op dienst was en zijn makker verwachtte, ontdekte intusschen eenige mannen, die zware pakken droegen. Zonder zich lang te bedenken, liep hij ze na en loste een schot toen zij niet wilden blijven staan hierop kozen de kerels, door vrees be vangen, allen hel hazenpad en smeten hunne pakken weg, welke door den moe digen douanier buit gemaakt werden. Het waren samen 72 kisten sigaren, elk 400 stuks inhoudende. Verleden week heeft te Caulille in de buskruidfabriek wederom eene ont ploffing plaats gehad. Omstreeks 40 ure voormiddag was men bezig eene verzen ding buskruit (50 kilogrammen) gereed te maken, bestemd voor Italië. Op bevel en in tegenwoordigheid van den bestuur der, moesten de blikken doozen, die de ontplofbare stof bevatten, toegesodeerd worden. Door het drukken met den gloeieuden bout kwam het vuur in aanraking met de ontplofbare stof en eene verschrikkelijke ontploffing volgde. De werklieden namen de vlucht, doch helaas, het was te laat. Twee hunner waren zoo schromelijk ver brand, dat hun aangezicht ontzettend was om zien. Aanstonds werd de doktor gehaald en de slachtoffers naar hunne woning gebracht, alwaar hun de noodige zorgen werden toegediend. Men vreest dat een hunner het gezicht zal verloren hebben. Dit is reeds het vierde geval van ont ploffing dat men te Cautille op korten tijd te betreuren heeft. Bij het effenen der krijgsgronden te Nieuwpoort, worden talrijke voorwerpen van vroegere eeuwen ontdekt. Opmer- kensweerdig zijn vooral de overblijfsels der voormalige hoofdkerk dier stadde grondmnren, alsook verscheidene zui len in witten steen, waarop de beuken der St-Laurentskerk rusten, komen le voorschijn. De ringmuur, die eertijds als versterking rond de stad stond, wordt bloot gelegd en overal zijn nog zeer dui delijk de schietgaten en in eu doorgangen zichtbaar. Men heeft onder den molenwal het geraamte gevonden van eenen mensch, dat daar minstens vier honderd jaar moet begraven zijn. Overal ontmoet men overblijfsels die getuigen van Nieu- poort's sterkte in vroegere lijden. Hel kind der echtgenooten Ponsee- le, Julien genaamd en slechts 4 jaren oud, le Meenen, in de Kazernstraat, was naar achter gegaan. Binst dat de moeder haar kleinste kind op den schoot had, hoorde zij hel jongentje schreeuwen. Zij raadde wal er gebeurd was. Zij had eenen grooten pot met kokende loog in den gang gezet en vergeten het deksel er op te leggen. Het kind was, in hel terug- keeren naar de keuken, in die looge ge vallen De moeder dit ziende begon te

De Denderbode | 1886 | | pagina 2