NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 12 December 1886, 10 centiemen per nummer. 4Tte Jaar, IV0 2110. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRMS BERICHT. Politiek overzicht. VLUCHTELINGEN. Welsoiihverp-Comiians. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en jZaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te belalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de, Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique Sawn. AKLST, 11 DECEMBER 1886. Alwie een abonnement neemt op DEN DENDERBODE'voor 'tjaar 1887, zal ons blad vanheden af tot nieuwjaar kosteloos ontvan gen. De inschrijvingen van buiten de stad Aalst moeten zooveel mogelijk bij de briefdragers genomen wor den. 't ls gemakkelijkste en het ze kerste middel om Den Denderbode regelmatig te ontvangen. De prijs voor een jaar is fr. (i.OO voorop te betalen. Engeland. Lord Salisbury heeft op eene konservatieve vereeniging eene re devoering gehouden. De buitenlandsche politiek liet hij ter zijde. Hij wenschte zich geluk met de ondersteuning der oude liberale hoofden ten opzichte der .Iersche kwestie. De konservalieven betrachten geene oneenigheden met de liberale unionisten. Zij wenschen alle mogelijke middelen te vinden die tot eene gezamenlijke werking leiden, zonder dat iemand zijne politieke denkwijze moet opofferen. Wij zijn voornemens, zegde M, Salis bury, vooreerst het plaatselijk bestuur in Engeland en in Schotland te regelen en nadien, op 't gepaste oogenblik, dat van Ierland. Wij wenschen den overgang van den grondeigendom in Engeland te vergemak kelijken, zonder aan deszelfs rechten te kort te doen. Aangaande 't reglement van 't Lagerhuis blijft 't gouvernement zijne zi«nwijze getrouw. Wij zullen alles in't werk leggen, zegde hij, om de vrij heid van het woord te verzekeren, doch de middelen die voldoende zijn tegen 40 iersche afgeveerdigden zijn het niet tegen 90. Vooraleer deze aangelegenheden kun nen behandeld worden, zijn er dringender zaken af te doen, zooals deze betrekkelijk den toestand in Ierland. Slechts eene krachtige bestuurlijke wet, kan het voor teleurstelling behoeden. Pauselijke Staten. De toestand van Mgr Jacobini is zoodanig verergerd dat hij den wensch heeft uitgedrukt van het ambt van Siaatssekretaris ontheven te worden. Z. H. de Paus heeft hierover zijn aller grootste spijt uitgedrukt en te dier gele genheid hulde gebracht aan de uitsteken de diensten door kardinaal Jacobini aan den H. Stoel bewezen. Men beweert dat Z. H. Leo XIII een hulpsekretaris zal benoemen, in plaats van Mgr Jacobini te vervangen. DE -«(„)>.- 2* Vervolg. Zij richtte pijnlijk het hoofd op, en poogde te grimlachen «m hem gerust te stellen. Blijf, Diana, hernam hij, blijfindien gij henen gaal, dan zal ik niemand meer hebben wien ik kan zeggen dat ik degene niet ben, dien men met verachting overlaadt. Hel volk zal mij opieuw vervolgen en steenen toower- pen. Degenen die mij kennen zullen mij toe roepen ln de Theems in de Theems God, God, riep hel stervende meisje, zelt gij met mij geen mededoogen hebben Zuil gij hem voor mijnen dood het verstand niet terug geven Intusschenlijd zocht de geneesheer de nota, welke hel meisje geschreven had, te verstaan. Hij raadde wtl hier en daar eenige woorden, maar de zin van het geboel ontsnapte hem. Hij verliet de kamer om iemand te zoeken die hel geschrift vertalen kon. In de herbergzaal komende, koa hij een ge voel van vreugde niet onderdrukkea. Nevens de schouw stonden er twee reizigers, die zoo Duitschland. Uil Francfort wordt gemeld dat, in tegenwoordigheid van de ministerieele crisis is Frankrijk, graaf de Moltke en generaal Bromart de ver meerdering van 't duitsche leger als ver zekerd mogen aanschouwen. Dezer laatste dagen werden, in alle de deelen van het hertogdom Holstein, soci alisten aangehouden. De sociaal-demokraten van Hamburg en Altona hadden besloten zich naar het hertogdom te begeven, ten einde er eene socialistische brochuur te ver spreiden, gedrukt te Hottingen, bij Zurich, en tot titel dragen Welke zijn de hulpmiddelen die de plattelandsche i bevolkingen van de socialistische de- mokratie mogen verwachten De politie met dit plan bekend gemaakt, trad in groot getal op doch ondanks alle de genomene maatregelen, konden de so cialisten duizenden exemplaren, rond strooien, Aanhoudingen werden gedaan te Hambourg, Altona en in meer andere plaatsen. Het getal der aangehouden personen beloopt tot 100 't zijn meestal jongelin gen van 19 tot 22 jaar oud. Op vele plaat sen werden zij, onmiddelijk na hunne identiteit bestatigd te hebben, in vrij heid gesteld. Men meldt uit Berlijn aan de Patriote dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland wellicht nog nooit zoo ge spannen geweest hebben dan heden. Een feit dezer dagen voorgevallen bewijst het. De afgezant van Duitschland bekloog zich bij den russischen minister van inwen dige over de beleedigende en versma dende houding der russische drukpers ten opzichte van Duitschland en de afge zant kreeg ten antwoord dat de houding der russische drukpers slechts eene vergelding was. De duitsche druk pers maakt hierover de ongunstigste bemerkingen ten opzichte van 't behoud des vredes. Frankrijk. Het fransch ministerie is, zoo het schijnt, als votet samenge steld, en zal heden in het officieel blad worden afgekondigd M. Goblet, minister van binnenland- sche zaken en eerediensten, voorzitter van het kabinetDe Courcelles, buiten landsche zaken; Dauphin, financiën; Burdean, onderwijs; Sarrien, justicie Generaal Boulanger, oorlog; Granet, pos ten en telegrafenLockroy, koophandel Millaud, openbare werken Ricard, land bouw. Bulgarie. Gadban Effendi heeft de bulgaarsche regeering meegedeeld dat Turkeië er eindelijk in gelukt is de wet tigheid der Sobranje door Rusland te doen erkennen, onder voorwaarde ech ter, dat een gemengd ministerie gevormd en de prins van Mingrelië alsj kandidaat tot den troon aanveerd worde. De re geering antwoordde dat zij bereid is hare personen op te offeren, maar dat de keus even aangekomen waren zij spraken fransch, doch op eene wijze die gemakkelijk aantoonde dal zij van engelschen oorsprong waren, ie doktor bood ben de nota van Diana aan, met verzoek van ze te vertalen. En der vreemdelin gen wierp achteloos de oogen op het papier, maar nauwelijks had hij den eersten regel gelezen, als hij het aan des geneesheer terug gaf. Een man, die gedwongen is zijn land te ontvluchten, is mijn landgenoot niet, sprak hij norsch. Maar, mijnheer, wat geeft hetgij Kunt toch niet weigeren deze nota te vertalen het geldt een grijsaard, die mijne zorgen noodig heeft, en een jongmeisje, dat gaat sterven. Den zin van dezen brief niet willen zeggen, is mij in de onmogelijkheid stellen van hulp te brengen, van de plichten mijns beroeps en der menschlieveudheid te vervnllen. Hel is hen misschien dooden De twee engelschmans, zouder te antwoor den, en zelfs alsof zij niets verstaan hadden, richtten zich op en vorlieten de kamer, om zich in de eetzaal voor den disch te zetten, dien men voor hen had opgediend. De geneesheer keerde verstoord naar de kamer der zieke terug. Deze bevroedde dat hare nota Diet gelo- zen was, en een heele traan, de laatste welken zij storten moest, rolde van baar aanminnig gelaat. Zij toonde den geneesheer hare oom, van den Vorst aan de Sobranje toekomt, zoodat zij in de tweede voorwaarde niet kan toestemmen. Oproep der Lcuvcnsche studenten. Aan de Vlaamsche Kiezers. Den 17 Oogst 1873 werd er eene wet gemaakt op het gebruik onzer nederland- sche taal in beteugelende rechtzaken. Onze nooit vermoeide taalstrijder M. Ed ward Coremanshad ze voorgesteld in de Wetgevende Volkskamer. Volgens de bepalingen dier wet moet. in de gouwen West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen, Ant werpen, Limburg, en in het rechterlijk arrondissement Leuven, de rechtspleging in strafzaken, te rekenen van de eerste ver schijning van den verdachte voor den rech ter, in liet Nederlandsch geschieden en het vonnis in dezelfde taal uitgesproken worden. Aan die verplichting den leden der Recht bank opgelegd mocht men slechts uitzon dering maken wanneer de verdachte zelf vroeg dat de franschc taal zou gebruikt worden. Die wet moest een einde stellen aan het schreeuwend onrecht dat de vlaam sche beschuldigden, sedert fjet jaar 1830, dagelijks ondergingen. DRIE EN VEERTIG JAAR lang moest de Vlaming wachten vooraleer hij door den Wetgever zijn natuurlijk recht erkend en bekrachtigd zag, in zijn eigene taal beschuldigd, verdedigd en gevonnist te worden Doch eindelijk dacht de vrije Vlaming zijn recht te hebben verkregen Het arti kel 6 van de Grondwet Alle Belgen zijn gelijk voor de wet zou niet langer door de toepassing op schandelijke wijze logenachtig gemaakt worden Edoch, maar al te ras, was het bewe zen dat de wet van 1873 de belangen van onze vlaamsche bevolking op strafrech terlijk gebied nietgenoegzaam vrijwaar de. Immers men had gerekend zonder de moedwillige tegenwerking van baatzuch tige rechters eti advokaten, die door ons verfranscht onderwijs verbasterd, hunne eigene taal niet kenden en te lui of te weinig menschlievend waren om ze, na hunne hoogere studiën nog aan te lee- ren Wat gebeurde er De beslaande wet werd verdraaid en in hare toepassing gekrenkt en verminkt. Met opentlijken moedwil zoowel als langs omwegen gelukte men er in de let ter en den geest dier rechtvaardige wet tegen te werken. Inderdaad de wet liet den advokaatdes beschuldigden, mits dezes toestemming, vrij de verdediging in 't. fransch voor te dragen. Men mocht van verlichte en menschlievenderechtsgeleerden verwach ten dat zij al het mogelijke zouden gedaan hebben om de taal der vlaamsche beschul digden wel aan te leeren en hunne pleit en met een plichtig en smeekend gebaar, beval zij hem zijner bescherming aan. De zinnelooze scheen van dit alles niets te begrijpen. De vonk van versland, die zich ver toond had, scheen wederom gansch uitgedoofd. Angstig bezag hij den geneesheer en mompelde zijne gewoonlijke woorden Ik ben 't Biet ik heb niet gedaan wat mij ten laste legt Ik ben onschuldig Verberg mijHet volk zal mij steenen toewerpen In de Theems Eensklaps begon Dmna te beven Zij bief hel hoofd op, en eene levendige blijdschap blonk op baar stervend gelaat. In eene naburige kamer had zij eenige woorden engelsch hooren spre ken. Zij reikte den dokter het papier over en deed hem teeker. er de vertaling van te vragen Hij deed haar verslaan dat men hem reeds zulks geweigerd had. Met smartelijke pogingen richtte het jonge meisje zich op, en, ofschoon do geneesheer haar zocht te weerhouden, stelde ze hare voe ten op den vloer, en met onbeschrijflijke moei te ging of sleepte zij zich tot in de naburige zaal de kngelschen, niettegenstaande hunne nationale koelmoedigheid, overscbillige achte loosheid en wreeJe weigering, konden zich tegen de ontroering niet verdedigen welke hen bij het zien van dit stervend schoon meisje be ving Zij bood hun het geschrift aan, en met een biddend leeken verzocht zij hun hetzelfve voor den dokter te vertalen. Een hunner was reden in die taal uit te spreker.. Men heeft zich vergist. De meeste advokaten hebben op listige wijze hunne kliënten omgeklapt, hen zedelijk gedwongen toe te stemmen in de verdediging bij middel van het fransch dat de meeste der beschuldigden niet verstonden. Schande, driemaal schande over dege nen die aldus den Vlaming, en vooral den minderen man misleiden en de schuld waren dat hij als een stom stuk hout voor den rechter verscheen, om over zijne eer en zijn leven te hooren pleiten zonder er een enkel woord van te verstaan Niet alleen de advokaat, maar ook, in vele gevallen, de Openbare Bechtivorde- vaar (of Openbaar Ministerie^ ging tegen de wet in Wondere Rechtsvorderaar die door zijne fransche beschuldiging tegen een vlaamschen betichte, begint met liet heiligste recht van dien betichte te krenken Welnu, Vlaamsche Kiezers,wij richten ons tot U opdat gij zoudt medewerken om dien ongelukkigen toestand, waarin gij en uwe vlaamsche taalgenoten _ver- drukt ligt, te helpen veranderen Binnen eenigen tijd zal in de Volkska mer het nieuwe wetsontwerp Coremans, bestemd om de wet van 1873 te ver beteren,ter bespreking komen. Wordt die nieuwe wet gestemd, dan is het on recht dat gij lijdt verdwenen. Immers dan is de Openbare Rechtsvorderaar, voor de vlaamsche rechtbanken,gedwongen zijnen eisch of beschuldiging in 't vlaamsch uit te spreken, en zoowel de verdediging door den advokaat als het vonnis van den rechter,kor tom de gansche rechtsplegingmoet uil kracht der verplichtende wet in 't vlaamsch geschieden Franschezinde advokaten zullen, van hunnen invloed op den armen betichte geen misbruik meer kunnen maken, ten einde dezen de toepassing af te persen om in 't fransch te mogen pleiten Eene toestemming die meest immer, doch met tegenzin, gegeven wierd De wet zeil zal dan de gansche Rechtbank verplichten de taal van het terechtstaande volk te ge bruiken dan eerst zal de Vlaming onder dat opzicht inderdaad vrij zijn. Nu, is de mindere man slaaf van de verfransehing die de hoogere en geleerde standen bij middel van 't verbasterd onderwijs heeft aangegrepen. Vlaamsche Kiezers Wij hebben U hierboven de bijzonder ste bepalingen van de wet-Coremans en van liet nieuw ontwerp voorgelegd. Het is klaar als het zonnelicht dat alléén het nieuw ontwerp uw taal en verdedigings- recht vrijwaartWij beroepen ons op uw gezond verstand om uwen steun voor het wetsontwerp te verkrijgen tegen den dag der stemming in de Volkskamer. En die stemmen kan of mag niet langer uitblijven dan tot onmiddelijk na de bespreking der begrootingen, dus ten allerlaatste binnen weinige maanden. Ons drijft geene eigenbaat gelijk den meesten hoop der advokaten die tot nu toe uwe rechten krenkten. Neen, wij ook zijn, envenals zij, door het duizendmaal bereid zulks te doen, wanneer hij haar op eens waggelen en neervallen zag. De geneesheer kwam toegesneld om haar te ondersteunen. Zij sprak nog eenige onverstaanbare woorden, loonde de kamer waar zich de grijsaard be vond, eu snikte den laatslen adem uit. God heeft medelijden met het ongelukkig schepsel gehad, sprak de doktor, terwijl hij haren pols voolde, hij heeft haar tol 2ich ge roepen. Men kan zich gemakkelijk voorbeelden wal ontroering eeDe dood, in dusdanige omstan digheden voorgevallen, in dit hotel veroor zaakte. Terwijl de vrouwen en de twee En gelschmans zich verwijderden, hielpen de dienstboden deD dokter het lijk van de jonk vrouw in de kamer van den grijsaard dragen. Deze begreep niets van alles wat rondom hem gebeurde, Al dit volk in de kamer ziende, ging hij zich in eenen hoek der kamer verbergen, zijne gewoonlijke kreten herhalende. Hoe zeer ook aan de doodstooneeleD cn derzelver schrikkelijke gevolgen gewend, was de doktor echter diep ontroerd bij hel staren op het overschot van dit edel kind, wiens blik nog den zinueloozen grijsaard scheen te zoeken om hem te beschermen. Hij wierp, mei eerbied voor zorveel zelfsopofTehug doordrongen, een linnen over haar,ondanks de dood,nog schoone gelaat, en hij ging bij den hotelhouder om met hem te spreken over hetgeen er met den verwenschte onderwijsstelsel ten deele verfranscht; maar er stroomt nog genoeg van het krachtige bloed der vrije, ontem bare voorvaders door onze aderen, en wij hebben nog genoeg liefde tot ons volk om te begrijpen dal het voor ons eene plicht der menschlievendheid en der vader- landsmin is, de taal onzer medeburgers, door eigene studie aan ie leeren om later in staat te zijn den Vlaming in zijne eige ne sprake te verdedigen. Wij wenschen dat alle vlaamsche dag bladen onzen oproep zouden overnemen, en dat al wie de pen kan lianteeren niet nalate liet nieuwe wetsontwerp aan de lezers uit te leggen en te doen zien hoe rechlveerdigzijne bepalingen zijn! Gansch liet land door, moest men meelingen hou den om het volk bekend te maken met zijne belangen. De Wetgever moet kun- nen zien hoe het Vlaamsche Volk maar enkel recht en rede kent! Uit alle vlaamsche gewesten moet een enkele kreet opgaan Leve 't Wetontwerp Coremans Schande den Volksvertegenwoordiger die er (turft tegenstemmen Wie liet ontwerp niet stemt is een ver rader, en vertegenwoordigt het Volk niet meer En daarom zorge men dat hij in de volgende kiezingen door geene enkele staatspartij, als kandidaat meer worde voorgedragen Vlaamsche Kiezers Wij Vlaamschege- zinde studenten, steunen op uwe mede werking telt op de onze Persoonlijken dienstplicht. M. Levie heeft zondag in <\e Grondwet telijke en Konservatieve Vereeniging van Charleroi ten voordeele van den persoon lijken dienstplicht gesproken. M. Parfait Rousseau heeft geantwoord. De poll werd alsdan geopend en maan dag avond gesloten. Zie er hier den uit slag van 87 p. h. verklaren zich tegen den persoonlijken dienstplicht en 11 p. h. voor er waren 2 p. li. witte briefkens. Over de kwestie van het remplacement lezen wij het volgende in eene bezondere briefwisseling uit Brussel aan Het Han delsblad van Antwerpen Terwijl ik nu toch van het ontwerp- d'Oultremont spreek, zal ik eene inlich ting doen kennen die mij uit goede bron verzekerd wordt. Weel gij hoeveel personen er zich dit jaar als remplacanten hebben aangebo den Zevenmaal meer dan men er kon aanveerden Dat men dus niet meer kome zeggen: er zullen geene soldaten zijn, als men aan elkeen de vrijheid geelt al of niet dienst in het leger te nemen. De feiten bewijzen liet tegendeel. Er zal geen gebrek aan vrijwilligers meer zijn, wanneer men hen behoorlijk zal betalen, wanneer men zal ophouden hen als het uilschol der samenleving te behandelen. ouderling te doen stond. De hospes was bezig met de rekening to re gelen van de twee Engelschmans, die op het punt waren van te vertrekken Weihoe, mijnlieeren, zei de doktor, een uwer landgenooten sterft, een grijsaard van uwe natie blijft zonder bescherming gij kunt eenige narichten over hem geven en in siede van het te doen verlaat gij Toulouse. De twee vreemdelingen, als lieden die ver veling, lasslighcden cn misschien vertraging voorzagen, antwoordden niet, betaalden hun gelag, sprongen in de koets, cn gaven den koetsier bevel voort te rijden. Wat gaat gij met dezen grijsaard doen! vroeg de doktor aan den hotelhouder. Deze trok de schouders op. Ik zal iemand om den vrederechter zen der., sprak hij. Hij zul een proces verbaal op stellen, de papieren van dien man onderzoeken en handelen zooals hij het best oordeelt. Denkt gij dal ik van mijn hotel een hospitaal maken wil Hel is reeds genoeg een doode te hebben, ziedaar reeds twee reizigers, die vertrekken omdat zij zich met een lijk onder hetzelve dak niet willen bevinden. Indieo er andere klanten toekwamen, en zoo zij wisten wat er in die kamer ligt, wees verzekerd dat zij zouden weg gaan om elders te logecren. God geve dat ik mij al spoedig van dergelijke gasten ontdoen kan (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1886 | | pagina 1