Oproep aan do. Liefdadigheid. Dat men aan den soldaat in de kazern eene toekomst schenke, en men zal on- middelijk duizenden personen zien op staan, die met de lieerschende krisis geen werk en dus geen bestaan vinden, noch in de nijverheid, noch in den land bouw. Ziedaar een plan dat verdiende door de werkcommissie onderzocht te worden. Dit ware wijzer en praktischer ge weest dan zich bezig te houden met den persoonlijken dienstplicht, in den zin eener toegeving aan de revolutionriairs en do socialisten De revolutionnairs eischen wel an dere dingen, namens 't zoogezegd stelsel der gelijkheid. Zij vragen onder andere de verdee ling der goederen door de afschaffing van den eigendom. Zal men hun dit ook toestaan, onder voorwendsel daardoor de maatschappe lijke orde te versterken r> Het voorstel-d'Oultremont is verworpen door al de sektiën, uitgenomen twee. Het grondbegin van den persoonlijken dienst werd aangenomen door 4 sektiën op 6. De centrale sektie, waarvan M. Woeste verslaggever zijn zal, bevat 5 leden guns tig aan den dienstplicht, en 4 die hel behoud willen van de plaatsvervanging. Een blad zegt dat men woedend is tegen een der independenten, M. Stroo- banl, omdat hij de verwerping van het stelsel-d'Oultremont heeft gestemd. Het vlaamsche land juicht integendeel dien ouden Vlaming toe Hel Journal de Liège zegt dat M. Frère voorstander is van den pruisischen dienst. Dat is natuurlijk, zegt de Court ier als M. Frère niet franschgezind is, dan is hij pruisischgezind. Volktükamer. Het budjet van oorlog werd met 96 stemmen legen 1 1 en 7 onthoudingen aangenomen. De heer minister Ponlus heeft verklaard dat de aanneming van het repetitie-geweêr zoo goed als besloten was. Het voornaamste punt der bespreking was de persoonlijke dienstplicht. De liberalen die toen zij 't bewind in handen hadden de persoon lijke dienstplicht niet durfden invoeren, drongen erop aan dat het katholieke mi nisterie die nieuwe en zware belas ting zou voorstellen. De liberalen wen- schen niet beters dan dat de katholieken zich hierdoor bij 't volk in ongunsl zou den brengen. Maar hola kadéée zoo dwaas niet. M. Beernaert verklaarde dat hij geen ontwerp van persoonelijke dienstplicht zal voorstellen als hij geen kans ziet hetzelve te doen stemmen en die kans bestaat niet. Vogel» van eender veeren! Morgen Zondag moet het kiezerskorps der stad Brussel overgaan tot de kiezing van gemeenteraadsleden in vervanging van dezen die, onlangs geleden, ter oor- zake van de konversie der Brusselsche schuld, hun ontslag hebben ingediend. De liberale associatie alleen heeft eene volledige lijst van kandidaten voorgedra gen en deze zijn, behalve eene uitzonde ring, alle deleden die hun ontslaggr.ven. De kandidaat welke uitzondering maakt is zekere Vanden Dorpe, letterzetter, een gekende socialist, republikein, enz. Een verbond is dus gesloten tusschen de liberalen en de socialisten, dat is on betwistbaar. Immers indien geen ver bond tusschen hen bestond, dan zouden voorzeker de liberalen die altijd op hunne koningsgezindheid en trouwe vaderlands liefde boffen, toch zeker geen persoon als gemeenteraadslid willen aanveerden die meer dan eens openbaarlijk de belij denis deed van socialist, republikein, enz. te wezen. Wat het beslaan van dit bondgenoot schap nog meer bewijst, is 't volgende Zekere M. Motte, letterzetter van het Journal de Bruxelles, dus een werk man even als Vanden Dorpé, stelt zich ook als kandidaat voor en neemt den titel van onafhankelijke aan. En wat ge beurt er Niet zoo gauw is de kandi datuur van M. Motte gekend, of alle de liberale inktbeesten die te Brussel kri oelen, springen in 't harnas, doppen hunne pennen in hunnen venijnkoker en trekken als een man te velde om de onafhankelijke kandidatuur van M. Motte op alle mogelijke wijzen te bevechten.... Liegen, bedriegen, beleedigen, uilschel den en lasteren niets word daar gelaten Het is dus klaar en duidelijk bewezen dat socialisten en liberalen Vogels zijti van eender veeren, Die te samen vliegen geerne De Dames van Aalst verlangende de op 't oogenblik zoo beproefde arme volks klasse ter hulp te komen, hebben zich eenparig verstaan om eene Fancy-Fair te haren voordeele in te richten. Zij doen eenen oproep tot de mildadig- heid van allen en durven de hoop koeste ren dat de liefdadige personen hare ma gazijnen zullen bezoeken, welke zullen geopend zijn, TER GROOTE FEESTZAAL VAN HET STADHUIS, den Zondag 26 De cember 1886, van 11 ure voor tol één uur namiddag en van 5 ure namiddag tot 10 ure des avonds en de twee volgende dagen van 10 ure des morgens tot den middag en van 5 ure namiddag tot 10 ure des avonds. Alle voorwerpen welke men haar zal gelieven toe te sturen, zullen met de allergrootste erkentelijkheid ontvangen worden. De giften mogen gezonden worden bij dc Dames Van Wambeke, C. Cumonl- Fai- der. Baronnes Paul Bethune en Schellekens- Jelie. Aalst den 10 December 1886. RECHTERLIJKE KRONIJK. Het Verbrekingshof heeft in zijne zit ting van maandag de voorziening in ver breking verworpen, ingediend door M Gustaaf Vander Smissen, legen het arrest der Assisen van Henegauwen waarbij hij veroordeeld werd' tot 10 jaren dwangar beid. De brusselsche dagbladen melden dat M. Vander Smissen in den beginne zeer neêrslachtig was toen hij het verwerpen zijner aanvraag van verbreking vernam. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Tc Doel is onderpastoor benoemd de E. H, Van I.iefFeringe, vroeger coadjutor te Melden. Mij vervangt den E. H. Van Damme, die als missionnaris naar de Argenlijnsche Republiek gaat vertrekken. Ilij zal in de haven van Ant werpen la scheep gaan den 28 November, met eenen jongeling die dienen zal als koster en onderwijzer, met eenen behendigen werkman, zeven landbouwers en misschien eenige an deren. ALLERHANDÉ NIEUWS Bond der katholieke Bekwaam heidkiezers. 4de Sektie. Morgen Zondag 12 De cember om o ure 's avonds luisterrijke Prijskamp op den Bak bij den heer Rey- niers, ter herberg Den Buggel aan den Puitenput. 3do Sektie. —Maandagavond, 13dezer, om 7 ï/a ure; Prijskamp op den Bak naar schoone prijzen, ter herberg De Keize rin bij den heer J. B. De Brauwer, Zoutstraatpoort, n° 72. Het gerucht is in omloop dat er in de naburige gemeente Schellebelle eene kindermoord ontdekt is. Het schijnt dat twee gezusters onder elkander twist had den en dat de eene, in een oogenblik van gramschap, de andere verweel dal zij haar pasgeboren kind versmacht en nabij hunne woning gedolven had. Het feit moet twee jaren geleden hebben plaats gegrepen. Het parket hiervan onmiddellijk ver wittigd door de gemeeriteoverheid, is woensdag ter plaats geweest, en na een onderzoek en de ontdekking der beende ren van hel kindje, is de plichtige aange houden en naar de gevangenis van Den- dermonde overgevoerd. Woensdag morgend is in de gevan genis op de Coupure te Gent een opstand uitgebersten onder de gevangenen van het kwartier der militaire gevangenen. Vijf gevangenen hebben de ruilen gebro ken van het werkhuis, waarin zij werk ten zij hebbendekachel omvergeworpen en twee weefgetouwen aan stukken ge slagen. Zij waren zoo opgewonden dat een bewaker verplicht geweest is een pistoolschot in de lucht telossen om hen schrik aan te jagen en dat men genood zaakt werd brandspuiten te gebruiken en ze goed te besproeien, om ze tot bedaren te brengen. De krijgsauditeur, onmiddel lijk verwiitigd, heeft een onderzoek be gonnen. L'Etoile zegde dal heel de linkerzij zich voor den dienstplicht zou verklaren in de sektiën En 't is waarheid. In de rue de la Grande-Ile te Brus sel, is maandag morgend een smartelijk ongeluk overkomen. De weduwe Mouriau was bezig met waschgoed te hangen op eene koord aan het venster harer kamer, op de 4* verdieping. De ongelukkige ver loor het evenwicht en viel voorover op de straatsteenen de dood was oogen- blikkelijk. Een Brusselsch blad meldt dat Ed. Pecher, de gewezen schoonvader van Bernays, thans beau-père van Frederik Delvaux, die men dacht voor altijd uit België vertrokken te zijn, binnen kort te rug naar Antwerpen komt. Een hevige storm heelt Donderdag over ons la.ud gewoed. Aan huizen, daken, schouwpijpen, boomen, telegraaf palen, enz., werd overal ernstige schade toegebracht. Hier en daar zijn ook men- schenlevens te betreuren, 't Is vooral boven bet noorderlijke gedeelte des lands, en vooral boven Antwerpen dat de storm 't hevigst was. Het Handelsblad meldt talrijke gevallen van ernstige scha de en zelfs van ongelukken Louis Haeck, oud 29 jaar, werkman in de suikerraffinaderij van M. Meeus, Gent- schestraal, hield zich inet het lossen van een waggon bezig De poort der fabriek werd door den wind onverwacht en met groot geweld toegeslagen en de ongelukkige werkman tusschen de poort en den waggon als verpletterd. Haeck werd. met gebroken schouder blad, naar het gasthuis gebracht. Ten 5 1/2 ure bereikte de storm het toppunt zijner woede en brak er boven Antwerpen en omstreken en verschrik kelijk onweér los, gepaard met donder, bliksem, hagel en een geweldigen regen. Korten lijd nadien werd hel ge rucht verspreid dat twee personen van Wilmarsdonck, te Austruweel, door den bliksem werden doodgeslagen. Deze verschrikkelijke lijding werd don derdag morgend, door personen uit Aus truweel bevestigd. Deze verhalen dat drie personen, welke zicht dijnsdag avond op den openbaren weg bevonden, door den bliksem werden verrast. Een hunner bleef op den slag dood de tweede, wiens kleeren vuur hadden ge vat, kon nog eenige stappen vervluchten, doch viel om niet meer op te staan. De derde, een 15jarig jongeling, bekwum geen letsel en zocht eene schuilplaats in een naburig huis. Volgens men zegt, wilden deze perso nen onder eenen parapluie schuilen de twee die aan de kanten gingen, werden getroffen. De storm heeft heel den nacht gewoed. Verder meldt het Handelsblad nog dat verscheidene schepen op schelde gestrand liggen. Storm in het binnenland Van alle kan ten ontvangen wij lijdingen over de verwoes tingen die de storm, of liever de orkaan van woensdag en donderdag heeft aangericht. Te Brussel zijn, behalve bet neérvellen van schouwen, het ontwortelen en breken van boo men, het verbrijzelen van ruiten, geene bijzon- dore rampen aan ie teekenen. Te Elsene echter werd de kerktoren geheel ven zijn zinken bekleedsel ontbloot te Etter beek werd het dak der kerk zwaar beschadigd, even als dat van oe artillerie-kazerne. Een kind werd door den wind opgenomen en met zooveel geweld tegen een hekken ge slagen, dat het zwaar gewond en bewusteloos opgenomen werd. Te Lcmbecq is het bovengedeelte van den kerktoren met donderend geweld naar bene den gestort. Uit andere deelen van het land meldt men eveneens verschillende bijzonderhedeti over den storm. Te Gent stond de Draak op hel Belfort te wagge'en en op het water van de dok dreven ontelbare klakken en hoeden. Te Tilly werden drie waggons door don wind voortgedreven en botste met geweld op een aansioomenden trein. De stoffelijke scbade is aanzienlijk. Te Blankenberghe hebben het slachthuis en de Casino veel geleden. Vaa dit leste gebouw is hel geheolo dak weggeslagen en het overige van het gebouw is zwaar beschadigd Gelukkig waren dc visschers niet in zee. Al de rivieren van den omtrek zijn aanzien lijk gewassen, en vele kelders in de stad zijn overstroomd. Te Luik en omstreken hebben de stortregens de Maas sterk doen wassen. Door den storm wind voorlgezweepl stroomt zij met schui mende golven voort en vertoont eon schoon schouwspel. Verscheidene kelders en lage woningen van Outre Meuse staan onder water. De Maas en de Samber blijven steeds voort wassen Te Chenée zwollen dc Ourlhe en de Vesdre op schrikbarende wijze. De storm is er ver schrikkelijk en men herinnert zich niet ooit zulke windrukken gehoord te hebben. Iedereen dacht aan eene ware aardbeving. De huizen schudden op hunne grondvesten en verschillende zijn gedeeltelijk ingestort. Uil Oostende, Brugge en andere gedeelten onzer zeekust hebben wij nog geeno lijdingen ontvangen. Diefstal ia den posttrein. Het onderzoek door M De Roo, substituut van den prokureur des konings. te Londen ingespannen, werd met een goeden uitslag bekroond. Drie der dieven zijn gekendde twee an deren worden te Londen opgezocht het zijn wel degelijk de drie Engelschen, die men van het eerste oogenblik had verdacht. Deze personen hadden te Oostende den trein voor Brussel genomen, en deden zich door bunne zonderlinge houding en buitengewone voorzorgen door den treinwachter van Rems opmerken. Deze kon dan ook het signalement van een hunner opgeven. De verklaring van den koetsier Aerts, die op 27 november, rond 6 ure 's moreends, met het rijtuig n. 504, twee E\ig6lschen naar 't Café de l'Espérance te Brussel had overgevoerd, bracht de juslicie op een goed spoor. Hel onderzoek, te Brussel, bewees dat deze twee Engelschen het ontbijt genomen hadden in het tlo'el des Accaciason zich vervolgens naar de Zuiderstatie hadden begeven, waar een derde persoon op hen wachtte. Zij namen al daar tweo koepons I* klas en eenen, 2* klas, voor Londen, viS Kalos. Den trein vertrok ten 7 u. 43 m. 's Anderdaags, 's zondags, vertrokken, op hetzelfde uur, twee andere Engelschen naar Londen. Men kon het nummer hunner koepons doen kennen, daar zij de eenig6 rijzigers voor Londen waren. M. De Roo stelde zich te Londen in betrek king met de policie van Scotland Yard en der City police. De londener policie deed wonderen van behendigheid. Deze rangschikte al de gekende dieven in groepen, volgens de voorwerpen, die elke groep gewoon is te stellen. De dieven, die men opzocht, werden gerangschikt in Je klas der treindieven, zoodat men zijne opzoekingen tot deze leste groep bepaalde. Zoo ontdekte men weldra die dieven, wier signalementen overeenkwamen, met diegenen, door het parket van Brussel meêgedeeld M. De Roo kwam alsdan mat hunne portret ten naar Brussel, mengelde ze met vreemde portretten en toonde ze aan den treinov6rste Carpentior, aan den treinwachter Aems en aan dc uilgevers der koepons, die allen onicidde- lijk de daders van den diefstal aanwezen. Er bleef dus niets over, dan de schelmen aan le houden en de twee medeplichtigen op zoeken. Ongelukkig laat de engelsche wet niet toe, in Engeland de diefstallen te straffen, die in den vreemde worden begaan. M<*n hoopt noglans eene wettelijke schikking te vinden, die zal toelaten de dieven aan te houden en in België uit le leveren. Geklopt. De leste zitting van den gemeenteraad van Doornik is zeer on stuimig geweest. M. Lechevin vroeg dat de vrije scholen zouden toegelaten wor den tot het deelnemen aan de studie beurzen, verleend door de spaarkas. M. Roger, schepene, viel als een band- hond uitdoelt hij wist tot wien hij sprak. M. Lechevin antwoordde hem Gij bouwt uwe weigering op de bewe ring dat de vrije scholen geenen waar borg aanbieden, en hel is bewezen dat zelfs de gemeenteschool n. 1 den palm heeft moeten afstaan aan de scholen der Broeders van de Krislelijke Leering. M. Roger schuimbekte. De Broeders, zegde M. Lechevin, hebben 52 leerlingen aangeboden en alle 52 hebben een bekwaamheidsbrevet be komen. Verder behaalden zij 11 eerste prijzen, 28 tweede en 15 derde prijzen Het is dus een schreeuwend onrecht, de arme kinderen te berooven van de voor deden der spaarkas, enkel omdat de ouders niet denken zooals gij Toch weigerde de liberale meerder heid, altijd onrechtveerdig doch de burgemeester... onthield zich. Op de veemarkt van Brussel wer den vrijdag 1328 stuks vee te koop gebo. den. De betaalde prijzen per kilogram op voet zijn ossen, fr. 0.63 a 0.96 stieren, fr. 0.50 a 0.75 koeien en veerzen, fr. 0.50 a 0.75. Het getal der slachtoffers van den notaris Buyseus te Brugge groeit nog dagelijks aan. De verledene week was het een brave werkman, die het bezoek ontving van eenen deurwaarder, die hem kwam beteekenen dat hij aanstonds de som van 6000 fr. te betalen had, zoo niet, dat men zijn iiuizeken en erf rechterlijk ging verkoopen. De verbazing van dien man was groot, want de zes duizend fr. die men van hem eischte, was eene rente, die voortijds op zijn gezegd goed genomen geweest was. Hij had die rente afgelegd in handen van Buysens, die deze som had achtergehou den en gezegde rente had laten bestaan. De ongelukkige werkman heeft dus eene tweede maal te betalen of zijn goed te zien verkoopen. Donderdag was het de beurt van 22 inwoners, allen kleine neeringdoeriden van Gullegem en Bissegem, die het be zoek ontvingen van eenen deurwaarder, welke hun kwam beteekenen. dat zij het goed, welk zij gekocht en betaald hadden in de verkooping van gezegden notaris Buysens, den 18 December 1884, moesten afstaan en verlaten, zoo niet.gezamentlijk eene bagatelle van 36,000 lrank betalen, waarmede het goed, dat zij gekocht had den, belast is. Ziehier wat er gebeurd was Op 18 December 1884 verkoopt Buysens open baarlijk eene hofstede met landen en meerschen het goed was belast met twee hypotheken eene van 25,000 en eene van 6,000 fr. Buysens, in plaats van het geld te doen dienen om het goed te doen zuiveren van de hypotheken, stak het in zijnen zak, en hetgoed bleef belast mei de twee hypotheken en 3 jaar kroos of intrest te zamen fr, 36,000 Gelijk men ziet,ging de notaris Buysens te werk gelijk den ex-notaris De Vriendt alhier te slede. De begrafenis der twee slachtoffers van den brand der Place du Martyr te Verviers, had dijnsdag, midden van een stortregen plaats. De twee lijkkisten werden door leden van maatschappijen gedragen, waarvan het slachtoffer. M. Xhrouet, deelmaakte. Duizende personen namen deel aan den lijkstoet. Verleden zaterdag namiddag ver lieten de echtgenooten Devillet, te No- bresdart, hunne woning, om hunne be zigheden te gaan verrichten zij lieten hun vierjarig kind alleen thuis. Toen zij ten 4 ure terug kwamen, vonden zij het arme kind met brandwonden overdekt het stierf een uur later. Men denkt dat het arme kind zich vermaakt heeft met stekskens te spelen, en aldus het vuur aan zijne kleêren gezet heeft. Wildstroopers.In den nacht van 5 lot 6 dezer had in de bosschen, op het grondgebied der gemeente Velame-sur- Sambre eene bloedige botsing plaats, tusschen de boschwachters Broze en Wathelot en eenige wildstroopers. De wildstroopers losten- vijf geweer- sehoten op de boscliwachters. Een hun ner werd onbeduidend gewond. Op hunne beurtantwoordden de bosch- wachters met geweerschoten een der wildstroopers werd zwaar gewond, maar kon nog door zijne makkers ontvoerd worden. Moord le Fexhe-Slins. Deze ge meente (in de provincie Luik) is getuige geweest van een verschrikkelijke moord. Deze werd gepleegd in het gehucht Tilice, in een afgelegen hoeve. Anna-Maria Defize, 58 jaar oud, woon de daar met hare twee zusters en twee broeders. De eerstgenoemde bleef alleen thuis gedurende de groote mis, waar heen de broeders en zusters, alsmede de knecht, Godet, een jongen van 25 jaar, zich begaven. Toen de broeders en zusters thuis kwamen, vonden zij de deuren der hoe ven open en de zuster lag dood in eenen bloedplas. De ongelukkige had eene bree- de wonde aan den hals. Men verdacht den knecht,die eerstin den avond thuis kwam. Hij zegde rtaar Luik te zijn geweest, waar zijn broeder woonde. Toen hij bij 't lijk kwam begon hij te weenen, vroeg een borrel om zijnen schrik te bedaren, en ging te bed. In den avond zelve kwam het gerecht, ondervroeg den knecht, die verklaarde dat hij op weg naar Luik niemand had gezien van kennis, tenzij een persoon die hem zegde Hoe, gij weet niet wat er heeft plaats gehad. Toen ging hij naar Luik men vond bij hem een nieuwe stalen horlogie-ketling ook bevond men dat hij drie broeken aan had. De bovenste was nieuw de twee anderen met bloed geplekt. In de handen van het slachtoffer stak een stuk horlo- gieketting, die de leidraad van het onder zoek wordt. Diefstal is de reden van de moord ge weest. De hoelknecht te Fexhe-Slins, ver dacht van moord heeft, volgens een brus selsch blad, volledige bekentenissen ge- dagn. Het mes dat gediend heeft tot den moord en de zakdoek, waarin de knecht het geld meènam, zijn in liet veld terug gevonden. HOLLAND. Te Laten,in Groningen, is iemand door etne koe gedood. De man had de koe voor eene kar gespannen en daar het dier onwillig was, had hij het mishandeld, waarop hel in angst en woede hem met zulk eene kracht tegen den muur stiet, dat hij eenige uren later an de gevolgen stierf. FRANKRIJK. Eene Misdaad. Te Ponte-Vieux, nabij Béziers, is een voddenraper Marcough genaamd, in zijne kar aangevallen en door messteken weerloos gemaakt. De moordenaars hebben daarna al het geld, dat de man bij zich had, en eene horloge gestolen, de vodden in brand gestoken en den wagen gesloten. De dikke rook, die uit den wagen op steeg, deed de voorbijgangers toesnellen' Toen men de deur had opengetrapt, was liet te laat de gewonde was aan verstik kingen gestorven. Een reizend goochelaar en een vrouw, die op den avond der misdaad met het slachtoffer gezien waren, worden ver dacht, maar zij ontkennen ten stelligste. Een slimme trek. Een agent der veiligheidspolicie te Parijs, Saindo ge naamd, had een kerel in hel oog gekregen, die zilveren horloges voor den belachelijk lagen prijs van 3 fr. het stuk verkocht. Een diefstal vermoedende, volgde hij hem ongemerkt doch geen collegas in de buurt ziende, durfde hij den man niet aanhouden, daar deze een Hercules en hij, Saindo, een der kleinsteagenten was. Om den vermoedelijken dief in handen te krijgen bedacht de agent toen de volgen de list Toen de verdachteeen wijnhuisbinneu- trad volgde hij hem, ging naast hem zit ten en bestelde een glas wijn. Nauwelijks was dit gebracht of hij pakte een der horloges en ging er mee op den loop. De koopman in uurwerken sprong op en liep hem na, achtervolgd door den wijnhuishouder, die zijn gelag betaald wilde zien. De agent liep regelrecht naar een kora- missariaat van policie en hier aangeko men, keerde hij zich om, greep zijn ver volger bij den kraag en begon houdt den diefte roepen, tot niet geringe verbazing van den haas, die er niets van begreep. Agenten schoten toe en alles eindigde zooals de slimme agent het ge- wenscht had. Een spioen ontdekt. Dijnsdag nacht vonden de agenten van policie op den Boulevard Sl-Germain te Parijs een man liggen in een plas bloed, voortkomende van eene wonde aan het hoofd. Naar het policiebureel gebracht, werd hij daar liefderijk verzorgd en kwam weldra tot zichzelven. Maar in plaats van zijne weldoeners te bedanken, begon hij zoo'n tempeest te maken, dat men Item in den amigo steken moest. 's Morgends werden zijne kleeren on derzocht en er werd bevonden dat hij eene groote som in gouden geld op zich had, alsook de plans dej forten van Parijs en der strategische wegen, die er henen leiden. Een nader onderzoek heeft aatt het licht gebraht dat de aangehoudene een zekere Eritz King is, geboren in Wurtem- berg. Men denkt dat hij een spioen isinpruis- sischen dienst. Het drama van Chateauvillain. De uitspraak in dit schandalig proces, waarin het recht verdrukt was, terwijl het geweld werd verheerlijkt, had dijns dag plaats. De jurij heeft een ontkennend advies uitgebracht wat aangaat de werksters, de geestelijke zusters en den priester Revolal deze beschuldigden worden bijgevolg vrijgesproken. Wat de bestuurder Fischer en de pastoor Guillot betreft, voor hen heeft het hof de verzwarende omstandigheden afgewezen, maar de verzachtende niet aangenomen. Zij werden beiden tot eene geldboete van 200 lr. en tot de kosten van 't geding veroordeeld. Ofschoon de rechtveerdigheid eene totale vrijspraak eischte, is deze uit spraak een smadelijken kaakslag voor de handlangers der republiek. DUITSCHLAND. Bismark wil niel meer oorlogen. Het wordt gezegd dat de duitsche rijkskanse lier von Bismarck van geen oorlogen meer wil hooren. In Italië is een vlug schrift verschenen die daar de reden van opgeeft, en is het een sprookje, er is te minsten veel zuidersche inbeeldiug bij. Nu zoo, wij verhalen. Tijdens het geschil tusschen Duitsch- land en Spanje, wegens de kwestie der Carolinsche Eilanden, zitten in het kei zerlijk paleis te Berlijn vier personen bijeende keizer, de kroonprins, de veldmaarschalk von Moltke en de rijks kanselier von Bismarck. De drij eersten zijn voor den oorlog. Wat, zegt de kroonprins, die spaansche nieweerds zouden het machti ge Duitschland uittarten 't Is inderdaad wat erg, voegt de oude Moltke er bijlief of leed, wij moeten te wapen. Zoo, mijne vrienden,zegt de keizer erop, i de oorlog is dan eene onvermij delijke zaak geworden En ik, zegt von Bismarck te laat- sten, ik ben tegen het oorlogen, ik wil er niet van hooren. De drij anderen staan verwonderd zij kunnen hunne ooren niet gelooveu Hij, de ijzeren man spreekt zoo «Ja, 'tis zoo,» klinkt het wéér uit Bismarck's mond oorlogt gij, ik treed als kanselier af Keizer, kroonprins en Moltke vragen en talen naar de reden van zoo eene on uitlegbare zienswijze. Eindelijk laat Bismarck zich bepraten en hij gaat de reden uit. De kanselier be gint deze vertelling. In den nacht nadat ik zaakgelastigde was benoemd, reeds over lang, had ik eenen droom. In dien droom verscheen mij een schoone, reusachtige germaansche krijgs- maar uit den tijd der Romeinen. Die krijgsman naderde mij en zei Later zullen wij malkaar nog wel weder zien. Toen verdween hij ik had zelfs den tijd niet hem te vragen wie hij was en waar hij vandaag kwam. Spoedig vergat ik den droom. Jaren later, in 1851, werd ik tot gevolmachtig de bij den Rijksdag benoemd.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2