NIEUWS- EN AANKONDiGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 16 December 1886, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, IV0 2111. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPKIJS BERICHT. Politiek overzicht. VLUCHTELINGEN. Officieele renteniers. Persoonlijke dieiislplicli!. Dronkenschap. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen P>eklarnen, fr. 1,00 Vonnissen op 3'' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique Suum. AELST, 16 DECEMBER 1886. Alwie een abonnement neemt op DEN DENDERBODE voor 'tjaar 1887, zal ons blad van heden af tot nieuwjaar kosteloos ontvan gen. De inschrijvingen van buiten de stad Aalst moeten zooveel mogelijk bij de briefdragers genomen wor den. 't Is gemakkelijkste en het ze kerste middel om Den Denderbode regelmatig te ontvangen. De prijs voor een jaar is fr. 6.00 voorop te betalen. Frankrijk. Nieuw ministerie. De dekreten, het ministerie samenstellende, werden zondag door het Journal officiel afgekondigd. De vier eerste dezer dekreten werden onderteekend door 31. de Freyciuet. Door het eerste dekreet wordt het be stuur der eerediensten gescheiden van het ministerie van openbaar onderwijs en schoone kunsten en gevoegd bij het ministerie van binnenlandsche zaken. Door het tweede, wordt M. Goblet mi nister van binnenlandsche zaken en eere diensten genoemd, in vervanging van M. Sarrien. Door het derde, wordt M. Goblet mi nister ad interim van buitenlandsche za ken benoemd. Door het vierde, wordt M. Goblet be noemd tot voorzitter van den minister raad in vervanging van M. de Freycinet. De negen andere dekreten zijn tegen- geteekend door M. Goblet en behelzen de volgende benoemingen M. Sarrien, tot zegelbewaarder en mi nister van justicie M. Dauphin, tot minister van financiën; Generaal Boulanger, tot minister van oorlog Onder-admiraal Aube, tot minister van het zeewezen en der koloniën M.Berthelet, tot minister van openbaar onderwijs en schoone kunsten M. Ed. Millaud, tot minister van open bare werken 31. Lockroy, tot minister van handel en nijverheid M. Develle, tot minister van landbouw; M. Granet, tot minister van posten en telegrafen. M. Flourens werd zondag tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. M. Flourens, de nieuwe minister van uitwendige is een ambtenaar vol zalving en zeer behendig om met de bisschoppen om te gaanmet het concordaat is hij DE -«(0)»- 3* Vervolg. Hij zond inderdaad om den vrederechter, en deze kwam aldra aan. Hij wilde aanstonds de zegels leggen, maar de hospes deed hem op merken dat hij enkel zijne meubelen verzegelen zeu, vermits de vreemdelingen hoegenaamd geen reisgoed bij zich hadden. Wat zij bezaten was de postkoets, die in de wijkplaats van het hotel stond. Inderdaad, noch kist noch reisgoed bevond zich in de kamer. Eene beurs met acht of tien goudstukken was alles wat de reizigers bezaten. De vrederechter deed een teeken aan den grijsaard dat hij naderen zou. Deze had zich wederom, naar zijne uitzinnige gewoonte, in oenen hoek geplaatst. Men moest schier geweld gebruiken om hem voor den magistraat te brengen. Hoe is uw naam vroeg hom in het en- gelsch de rechter, die deze taal sprak. grondig bekend. Niemand beter dan hij zal dus de scheiding van Kerk en Staat kunnen bewerken. Te dien opzichte zal hij dus bij de radikalen wel gevallen zijn. De broeder van dezen minister, werd hij niet te Sèvres gesneuveld En wie herinnert zich de rol niet door Gustaaf Flourens, tijdens de Commune gespeeld Gedurende dien tijd bekwam de nieu we minister zijne graden in 't ministerie dereerediensten, waar hij vele jaren in betrekking was met de bisschoppen, welke laatste nooit te klagen hadden over zijne manieren, maar meer dan eens over zijne handelwijze te zuchten hebben gehad. Flourens heelt altijd een werk zaam deel genomen aan alle de vervol gingen tegen de geestelijkheid :en aan alle de geweldadige maatregelen die door den jacobijnschen geest werden ingege ven. Kamer. 31. Goblet minister, ver klaarde in de Kamer dat de oplossing der godsdienstige kwestie slechts zal kunnen gebeuren dan wanneer het door de over- groote meerderheid des lands gevraagd wordtde afschaffing van het budjet der eerediensten zou eene onwettelijke daad wezen. Er bestaat op 't oogenblik. zegde M. Goblet, geene meerderheid in de Kamer om de scheiding van Kerk en Staat te stemmen. Duitschlaml. De militaire kommissie heeft de algemeene beraadslaging geëin digd. De minister van oorlog verklaarde dat de staatkundige toestand niet van dien aard is om openlijk en officieel door Duitschland besproken te kunnen worden. 31ochten de redenen, die geleid hebben lot de indiening van het wetsontwerp op het leger, de kommisie noch uit een militair, noch uit een staatkundig oog punt voldoen, dan dient zij te weten dat, ook al ware de rijkskanselier in den Rijksdag tegenwoordig, hij geen nadere ophelderingen zou geven, daar eene ver dere blootlegging van den staatkundigen toestand nadeelig zou zijn voor Duitsch- land's buitenlandsche betrekkingen en zijne vredelievende staatkunde zou be moeilijken: Verschillende katholieke bladen van Pruisen meenen te weren, dat tot hiertoe te Rome nog slechts over het terugroepen van twee der geestelijke orden gesproken werd. Volgens eene korrespondencie uit Lon den wordt op dit oogenblik door kardi naal Manning tusschen Engelsche Regee ring en den H. Stoel onderhandeld over het presentatie-recht der bisschoppen. Bulgarie. Uit Sofia wordt aan de Standard gemeld, dat het tusschen de re geering en den turkschen kommissaris tot een volkomen afbreuk is gekomen. Eerstgenoemde werd zoo hevig en belee- digend, dat de bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken weigerde hem weer te ontvangen. Gabdan pacha vertelt aan zijne vrienden, dat het geduld der Porte De ouderling verborg zijn aangezicht in de beide handen en bleef hardnekkig het antwoord weigeren Ten minste zult gij niet vreezen den Daam van dal gestorven meisje te zeggen, hernam de rechter, hopende aldus eenig licht in hel brein van den ongelukkigen te werpen. Dé grijsaard sidderde. Gestorven, zeide bij, gestorven Diana gestorven Hij liep naar het bed, lichtte den doek op, die Diana's gelaat bedekte, Haar beweegloos ziende liggen, met den stempel des doods op het lieflijk gelaal, huiverde hij in al de leden van zijn lichaam. Men dacht eeu oogenblik dat dit afgrijselijk tooneel hem tot bet versland zou terug brengen hij mompelde woorden zonder samenhang diepe zuchten welden uit zijoe borst op, en hij knielde neder. Welnu vroeg de magistraat opnieuw, hoe is de naam van dit meisje Diana Diana zei de zlnnelooze zachtjes. Is bet uw kind of uw bloedverwante Mijn kind, ja, het kind mijner ziel. Voor mij heeft zij haar vaderland, hare familie en haren verloofde verlaten Zij is mij in de bal lingschap gevolgd, zij is dood Waarom hebt gij uw vaderland verlaten Welke zijn de oorzaken van uw ballingschap is uitgeput, en dat er met Rusland schik- kiugen gemaakt zijn voor een oogenblik- kelijke bezetting van Bulganë, onder een russisch opperbevelhebberschap. Nieuwe expeditie van M. Stanley. Z. 31. Leopold II heefteen telegram naar 31. Stanley gezonden, die in Amerika is. 3Ien verzekert dat dit telegram betrekking heeft op de nieuwe ontworpen expeditie in Afrika 31. Stanley zal woensdag uit New-York naar Europa vertrekken. Gansch 't land door wordt geeischt dat er weldra zou een einde gesteld worden aan 't rentenieren der officieele school vossen. Geen wonder, tal van gemeenten wor den door die officieele renteniers bij zoo verre opgevreten, dat het haar onmoge lijk is, de noodige herstellingswerken aan banen en wegen te verrichten. Dat duurt nu ruim twee jaren en bijna geen enkele rentenier ziet naar eene an dere schoolbetrekking uit... Ze zullen er zich wel van wachten :T is immers toch zoo zoet op zijn duizend gemakskenste leven, in andere woorden, te eten, te drinken, te wandelen en te slapen als men 't lust Waarom die renteniers niet gedwon gen naar eene andere plaats uit te zien Indien zij weigeren, 'l is dat ze 't school meestersambt laten varen, en van dan af hebben zij geen recht meer op eenig wachtgeld. 't Is immers eene schande aldus het geld der steden en gemeenten door niets doeners te laten opvreten. En terwijl die rentenierende school vossen dat plezierig leventje leiden, moe ten burger, boer en werkman tot zweet huns aanschijns zwoegen om de open bare geldkas van de noodige spijkers te voorzien. En wat nog 't schandaligste van al is, 't is dat die rentenierende schoolvossen beweren dat ze van honger kreveren, dat zij in armoede, in ellende, in't grootste ongeluk gedompeld liggen. Al logentaal en bedriegerij, anders is 't niet, heeren officieele renteniers Twee jaren lang reeds kreveert gij van honger en ge verkeert in bloeiende ge zondheid Twee jaren lang reeds ligt gij in ellen de gedompeld, en er zijn geene stevigere herbergpilaren te vinden in gansch 't land dan gij Twee jaren lang reeds zijt gij diep on gelukkig en geene enkele kermisfeest is er ot ge zijt er te vinden Twee jaren lang reeds verkeert gij in armoede miserie en verdriet, en ge laat alles maar draaien zooals het draaien wil, alleen zorgdragende van op 't aangewe zene tijdstip de gelden te gaan opstrijken waarvoor gij niets hebt moeten verrich ten Er moet daar een einde aankomen, 't Is schandalig de gelden der steden en ge meenten te laten opvreten zonder dat zij Deze vraag wierp opoieuw de verstorting in de gedachten van den grijsaard, die eeoige helderheid schenen gekregen te hebben. Het volk het volk riep hij. Sleenen, geschreeuw, vervloekingen Ach, wat valt de onrechtvecrdigheid van het vaderland hard|aan eene edele ziel Waarom ben ik niet dood Er is slechts ruste in het graf. Maar in Frankrijk, in een vreemd land, hebt gij niets van uwe landgenootec te duch ten. Zeg mij uw naam, ik eisch zulks ia den naam der wet. De wetdo wet0,ik ken de wet Rechters, die met eene behendige snoodheid ondervragen en strikken leggen om den on schuldige te vangen Zwarte mannon, die slechts uwe onschuld uitroepen, nadat zij aan eene gansche natie verklaard hebben dat gij beschuldigd zijtEo dan wil de natie aan die onschuld niet meer gelooven. liet volk is daar met sleenen en geroepMen moet als eene schande den naam verbergeü, welken met ten prijze van zooveel arbeids roemrijk heeft gemaakt.... Laat mij in rust ik heb geen naam ik heb er geen meer Na verdere pogingen moest de magistraal afzien van eenige inlichtingen uit den ouderling te trekken, welke overigens geene wettelijke er eenig voordeel bij genieten Wij hopen dat 't gouvernement met ons zal uitroepen Genoeg gerentenierd Er moet een einde aan gebracht worden Wij knippen uit eene bijzondere kor- respondentie uit Brussel van het Handels blad. Brussel, 12 dec. 1886. Het militaire vraagstuk is zijn gevaar lijkste tijdperk ingetreden de krisis is nabij en nog geloof ik aan eene gunstige oplossing. Het ontwerp-d'Oultrement zal verwor pen worden worden zelfs de militaris ten stellen er geene hoop meer op, doch zij leggen er zich op toe als vergoeding van de Kamer eene stemming, ten voor- deele van het princiep van den persoon lijken dienstplicht te bekomen. 't Is juist wat de rechterzij kost wat kost moet beletten't Is reeds te veel dat het ministerie zich zal hebben verbon den de rechterzij moet hare vrijheid be houden. Zij zou in de volgende wetgevende kie zingen voorzeker schipbreuk lijden, in dien zij zich dezen molensteen aan den hals bond. Volgens eene nauwkeurige" pointeering hebben de partijgangers van den per soonlijke dienstplicht, als princiep, de meerderheid noch in de Kamer, noch in den Senaat. Eenige stemmen kunnen zich nogthans verplaatsen, want er zijn altijd zwakke karakters, die den invloed van het Hof gemakkelijk ondergaan. Eene volkomene zekerheid hebben wij dus niet. Laat ons daarom van de ergste veron derstelling uitgaan en aannemen dat het princiep van den persoonlijken dienst plicht door de Kamer worde gestemd. Wrat zou er alsdan gebeuren Indien het ministerie zijn eigen val wil bewerken, zal het zich gelasten met zelf dit princiep te verwezenlijken, en zich verbinden tot het neêrleggen van een ontwerp. Dit zou een ongehoorde misslag zijn op die wijze zou het ministerie veel ver der gaan dan de Troonrede, die ten min ste de oplossing deed afhangen van a eene vaderlandslievende overeenkomst der partijen. Het is onmogelijk dat het ministerie zich op dien weg begeve. 31. Beernaert gaf dit overigens te ken nen, wanneer hij zegde dat de kahinets- kwestie niet zou worden gesteld. Welnu, opdat de kabinetskwestie in deze zaak niet worde ingeroepen, moet het ministerie zich onthouden van elk initiatief, want deze zou noodzakelijk de verantwoordelijkheid met zich trekken. De militaristen hopen en verzekeren stellig, zegt Het Handelsblad, dat de koning de Kamers zou ontbinden, indien er maar mogelijkheid is op het grondge- weerdeB konden hebben, gezien den blijkbaren staat van zinneloosheid des vretmdelings. De vrederechter deed de akte van overlijden eener jonge vreemde vrouw, met name Diana, opstel len. Wat den grijsaard betrof, bij besliste dat alles wat hem toebehoorde, dat is te zeggen de postkoets, ten zijnen voordeele zon worden verkocht, en hem in een krankzinnigenhuis te plaatsen, totdat men hem kwam terug vergen, voorbehoudende later andere schikkingen te nemen, bijaldien zich niemand aanbood om ijch met hem te gelasten. De hotelhouder vroeg de onmiddellijke weg brenging van den grijsaard. De tegenwoordigheid van een krankzinnige hij mij, gaf hij voor, zoo rampzalige gevolgen kunnen hebben. Indien zijne krankheid tot razernij oversloeg, ware hel mij onmogelijk dezelve te beteugelen. Wie weet of hij mijnen huisraad niet zal willen verbrijzelen om te kunnen wegvluchten. Stil 1 zij slaapt ontwaakt baar niet Ik zal u volgen zoodra zij genoeg gerust heeft Hel ware wreed baren slaap te storen Och zij heeft zooveel vermoeidheid en verdriet uit gestaan Alsdan deden de agentei eikander eeu tee- kei eenigei gingen stillekens achter den bied van den dienstplicht, een twijfel achtig getal stemmen te vereenigen. Z 31. de koning zou niets meer moeten doen om de volksgunst totaal te verliezen. Volgens de Patiie van Brugge zouden de geruchten van ontbinding alleen in de zieke hersens bestaan van zekere milita risten. De koning, van zijnen kant, zou geenszins in het opgeworpen plan toege ven. Destebeter De Commissie van het werk heeft zich verscheidene malen onledig gehouden met het onderzoek der middelen tot be teugeling van de steeds toenemende kwaal der dronkenschap en van het misbruik der sterke dranken. De sectie der Commissie van het werk, belast met het onderzoek dezer zoo ge- wichiige kwesiie, heelt thans haar verslag kenbaar gemaakt, Ziehier de middelen welke de sectie denkt doelmatig te zijn tot beteugeling van het misbruik der sterke dranken De accijrisrechten op het bier verminderen en de accijnsrechlen op de sterke dranken in dezelfde mate verhoo- gen. 2. Het patent der drankslijters ver- hoogen. 3. Aan de slijters van sterke dran ken een borggeld opleggen. 4. Het getal der drankslijterijen be perken. 5. Zekere bijzondere verbiedingen uitspreken zoo zou het bij voorbeeld verboden zijn sterke dranken te leuren, zekere koophandelschappen tegelijkertijd uit te oefenen, sterke dranken aan min derjarige kinderen van beneden de 16 jaar te verkoopen, niet gekeurde maten te gebruiken, enz. 6. Door eene wet het uur voor het sluiten der herbergen doen bepalen. Alle rechtsvordering voor her- bergschuld weigeren. 8. Het onderzoek der sterke dranken even als dat der eetwaren aan ambtena ren van den Staat toevertrouwen. 9. Straffen uitspreken tegen de per sonen die in eene openbare plaats in dronken toestand zouden bevonden wor den en tegen de herbergiers die aaneenen reeds dronken persoon nog zouden ge schonken of getapt hebben. 10. Sommige overtredingen straffen met het intrekken der toelating om her berg te houden. 11. Waken op het gebruik van alle onrechtstreeksche middelen welke het gouvernement of de pariikulieren zouden kunnen aanwenden tot beteugeling der dronkenschap. Zullen deze middelen doelmatig zijn om een der grootste kwalen van onzen tijd te keer te gaan Wij weten het niet, maar wij hopen het toch. Om aan de liberalen den lust te ontne men het politiek in deze zaak te mengen, denken wij van nu af te moeten doen op merken, dat hier van partijschap geen kwestie is, noch kan zijn. vreemdeling en grepen bem onverhoeds vast. Toen bood hij een geweldigen tegenstand, wierp schreeuwen uil, en gaf blijken van eene lichaamskracht, welke men bij hem niet zou verondersteld hebben. Vertoornd door ver scheidene slagen, welke zij ontvangen hadden, wierpen de bedienden den ouderling op het bed, bonden on droegen hem op hunne schou ders weg ln deze schrikkelijke worsteling was het lijk van Diana op den grond geworpen en onder de voeten getrspt Aldus werd zij gevonden door eene werkvrouw, die door den vrederechter gelast was jegens het vreemde meisje de laat ste plichten te vervullen, Zi j wentelde de lief tallige Diana in eenen linnen doek, en plaatste haar in eeno doodkist. Doch vooreerst had zij harejuweelen ontnomen, en haar de schoone blonde haren afgesneden om ze te verkoopen. De dooden, zegde zij met afschuwelijken grimlach, bebbeD geen haar noodig. Daags nadien werd de kist zonder kerkelijke plechtigheid naar bet kerkhof gedragen, want men wist niet lol welken godsdienst hel meis je behoorde. Men had een gral gemaakt in den hoek, die voor arme lieden bestemd wasmen liet er hel lijk inzinken, wierp er aarde over, en alles was gedaan. (Wokbt voortoket.!

De Denderbode | 1886 | | pagina 1