NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 19 December 1886, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, IV0 2112. ABOIVNEMENTPRIJS I ANNONCENPRIJS BERICHT. Politiek overzicht. VLUCHTELINGEN. Verwittigd. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3C bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten last» van den schuldenaar. Cnlqnf SnuH AEIaST, 18 DECEMBER 1886* Alwie een abonnement neemt op DEN DENDERBODE voor 'tjaar 1887, zal ons blad van heden af tot nieuwjaar kosteloos ontvan gen. De inschrijvingen van buiten de stad Aalst moeten zooveel mogelijk bij de briefdragers genomen wor den. 't ls gemakkelijkste en het ze kerste middel om Den Denderbode regelmatig te ontvangen. De prijs voor een jaar is fr. 6.00 voorop te betalen. Frankrijk. Donderdag deelde M. Flourens in zitting der Kamer meê, dat hij het officieel bericht had ontvangen dat Italië alsook Oostenrijk het handels- en scheepvaarttraktaat met Frankrijk op zeggen. De fransche regeering heeft ge antwoord dal zij 't behoud der goede be trekkingen tusschen beide natiën ten zeerste wenscht. Ten gevolge dezer me- dedeeling zag M. Laur van zijne aange- kondige ondervraging af. Verscheidene wetsontwerpen werden vervolgens gestemd, onder andere dat gene tot beteugeling van 't vervalschen der boter. Verder besprak de vergade ring het voorstel der heeren Paul Bert, Cantagrel en Tony Révillon strekkende tot het verleenen van pensioen aan de gekwetste oproermakers van 1848 alsook aan hunne vrouwen en kinderen. Duitschlanxl. Versterking der grens- garnizoenen Men schrijft uit Berlijn, 13 dezer, aan de Gazet van Keulen. Het blijkt uit officieele berichten en andere geloofwaardige inlichtingen, dat men de grensgarnizoenen merkelijk gaat versterken, en dat de legerkorpsen die gaan ingericht worden tot kaders zullen dienen voor de inlijving en onderrichting der soldaten, die aldus in eenen bezonde- ren toestand zullen verkeeren, aangezien zij, in geval van'mobilisatie, onmiddelijk zullen gebruikt worden tot de verdediging der grenzen. De Berlijner correspondent voegt er bij dat verzoekschriften in de steden van Oost-Pruisen in omloop zijn gebracht ge worden, vragende dat men de garnizoe nen van dit deel van Duitschland zou ver sterken. De Freisinnige Zeitung zegt dat de voorbereidende werkzaamheden voor 't heffen van nieuwe belasting rond weg vooruitgaan. BE 4' Vervolg. Weinigen tijd nadien bleef er eene postkoets stil voor liet hotel waar Diana gestorven was. Er bevonden zich twee vreemdelingen in het rijtuig. Nauwelijks hadden zij eenige woorden met den hospes gewisseld, als deze hen zag verbleeken, en blijken van diepe oniroernis en droefheid geven. Mijne zuster! mijne zuster riep de jong ste. Diana mijne beminde zuchtte de twee de, dier schier in onmacht viel. De broeder van Diana d.ed zich aanstonds naar het krankzinnigenhuis geleiden, waar zijn oom opgesloten was, lei wijl zijn gezel zich naar hei kerkhof begaf, waar Diana begraven lag. Langen tijd moest de grafmaker zoeken eer hij het lijk, dat hem gevraagd werd, vond. Sedert eene maand waren er zoovele jonge meisjes gestorven! In het gasthuis mpest men niet zoeken. Zoodra het militaire wetsontwerp zal gestemd zijn, zullen in den Reichstag voorstellen te dezen opzichte neergelegd worden welke zullen gewettigd zijn door de aanneming van het militaire septen- naat. Keizer Wilhelm en de kroonprins heb ben tijdens de ontvangst van den aalmoe zenier Tliielen, die op pensioen werd ge steld, stellig verklaard dal, naar hunne vaste overtuiging, de vrede in Duitsch land niet zal gestoord worden. Eene reeêdeeling in het officieele re- geeringsblad te St-Petersburg spreekt het leedwezen uit der regeering over de in den lesten tijd verschenen dagbladarti kelen, weke Duitschland als jegens Rus land vijandig gezind voorstellen. Zij be veelt bij de drukpers groote voorzichtig heid en kannle aan in de behandeling der staatkundige politiek. In dezelfde nota leest men Rusland is aan Duitschland verbonden door belan gen, welke zijn bestaan raken en waar door de wederzijdsche betrekkingen eene hechtheid verkregen hebben, welke me nige proel doorstaan heeften voor beider welvaart van het grootste belang is. Een langjarige duur dezer goede betrekkin gen is gewtnsc.ht, en de russische regee ring heeft het stellige voornemen, vooral aan Duitscldand's belangen de noodige aandacht te schenken. Zij heeft alleszins reden om atn te nemen, dat ook Duitsch land zich van elke handeling onthouden zal, die aan Husland's weerdigheid en aan zijne belangen met betrekking tot zijne oost-europeesche geloofsgenooten te kort zou kunnen doen, én dat Duitschland slechts naar behoud van den vrede streeft, hetgeen ook de keizer en het russisch volk vvenschen. Bulgarie. De kandidatuur van den prins van Save Coburg. De briefwisr seling betrekkelijk de bulgaarsche kwes tie tusschen den Keizer van Duitschland en den Czaar iseene uitvinding der engel- sche drukpers. De Gazet van Keulen be vestigt het. Volgens 't zelfde dagblad heeft prins Ferdinand van Saxe-Coburg, jongste broeder van prins Philip van Saxe-Coburg aan de bulgaarsche alveer- diging verklaa'd dat hij bereid is de kan didatuur tot den troon van Bulgarie te aanveerden. Ni deze verklaring heeft de prins, welke muwelijks 25 jaren oud is, een onderhoud gehad met graaf Kalnoky. De Neue freie Presse kondigt aan dat de Keizer van Oos;enrijk, als ook de familie raad van Saxe-Joburg, deze kandidatuur heeft goedgekeird. De Gazet vai Keulen twijfelt aan de aanveerding door Rusland van een kan didaat die bijnaeen prins is van het huis van Oostenrijk. Rusland. Ee St-Petersburger bladen melden de aantesteding van overgroote Men opende eet register en men antwoord de N* 2623. Een ouderling, veronder steld Éngelschniante zijn, woonplaat en ouder dom onbekend. Gestorven den '29 Mei 1828. Twee lijken van dat schoon eu edel meisje, van dien groolen en doorluchligen burger Helaas 1 vin welke ziekte is de grijs aard gestorven Een klerk raadpleegde het register on las Razernij. Van het oogenblik zijner aankomst heeft bij blijken eener hevige onstel- tenis gegeven. Geweldige koorts. Wei gering van voedsel. Dood. Lijkopening ontsteking vau het hersenvlies knobbels in de longen. De Engelschman 'erwijderde zich treurig de klerk riep hem tirug. W.lt mij. mijdieer, de naam van den overlede zeggen he: ware van belang dat zijn naam op het registerder sterfgevallen van bet gesiicht stond. Het is een dooiluchtige naam, mijnheer. De ongelukkige, die in dit krankzinnigenhuis gestorven is, en in de boeien zich het lichaam wrong, is een der lerocmdsle mannen van Groot Brittanje, en tal land heeft hem door ondankbaarheid en mrechtvaardigheid ver smoord. Schrijf den raam William Congrève. De uilvinder der schrikkelijke vuurpijlen, die zijnen Da3m dragei Gij noemt daar dechts één enkele zijner titels was het spoedig antwoord, en dit is de hoeveelhedenoorlogsmaterieel. De regee ring vraagt onder andere 50,000 tenten, 500,000 soldaten-mantels, poeier en ko gels, alsook 2 millioen paar schoenen. Alles te leveren vóör 4 april. Brrrrr. Als ivij lerug aan 7 bewind komen, riep woensdag jl. M. Magis, liberale volks vertegenwoordiger van Luik, de katho lieken toe, zullen wij alle de schóól-uitga ven terug invoeren, die gij hebt a/geschajt. Heel te recht deed onze vertegenwoor diger, M. Woeste, opmerken .- a dan zult gij nieuwe belastingen moeten heffen. Ziedaar, Landgenoten, eene klare en duidelijke verwittiging. Dus als de liberalen weer zullen mees ter zijn, dan gaat de school-oorlog weêr aanvangen. Millioenen en millioenen zullen ons weêr afgeperst worden om ze te verspil len gelijk het gebeurde onder 't geban vloekte gevallen liberaal ministerie Tal van gemeenten zullen weêr geruï neerd worden door 't bouwen van nut- telooze schoolpaleizen; Nuttelooze ouderwijzers en onderwij zeressen die men dobbel en dik betaalt, zullen weêr benoemd worden Waar nu den vrede heej;scht, zullen de burgers weêr in twee vijandelijke kampen verdeeid worden De noodlijdenden en arme zieken zul len, tegen hunne overtuiging, gedwongen worden de opvoeding en 't onderwijs hunner kinderen aan 't officieel onderwijs toetevertrouwen, willen zij niet dat hen weêr eens onmeedoogend allen onder stand, alle hulp geweigerd worde.... De verklaring van M. Magis is eenen opstand tegen den uitdrukkelijken wil des lands. De liberalen werden, om hun ne schandalige geldverkwistingen vooral in schoolzaken van 't bewind afgevaagd, en nu komt M. Magis, in 't aanzicht van gansch 't land, verklaren, dat wanneer de liberalen zullen meester wezen, zij hunne door 't volk veroordeelde onderwijs politiek weêr in uitvoer zullen brengen... Wij hopen dat 't kiezerskorps zich op tijd en stond die verklaring der liberalen zal herinneren en niet zal toelaten, dat zij hunne land-en volksruïnerende be dreigingen kunnen ten uitvoer te bren gen Landgenoten, ge zijt dus verwittigd! De liberale dagbladen beknibbelen dat de getalsterkte der nationale gendarme rie met 117 manschappen en 52 peerden vermeerderd is geworden. Geen wonder, weeral 117 manschap pen meer die, in tijd van liberale woe lingen, in burgerskleeren vermomd onverhoeds op de liberale muitelingen kunnen vallen. En men weet welke atgrijselijken schrik de gendarmen in burgerskleeren bij de liberalen verwek ken. glorierijkste niet. want al diende hij tot de verdediging en tot de versterking der krijgs macht van zijn land,zoo kan men er ten laatste toch slechts een middel ter verdelging inzien. Maar, God zij dank, ik kan andere ontdekkin gen aankalen, welke even zoo wonderlijk en zelfs nuttiger waren. Onze walvischvangers zijn hem een toestel verschuldigd,hetwelk aan de jacht op dit zeegedrocht, alle gevaar en schier alle moeilijkheden ontneemt. Hij heeft in onze buskruitfabrieken wonderlijke verbete ringen gebracht hij vond een toestel om bij middel van lucht en water eene ongelooflijke macht te scheppen. Dank aan hem is de na bootsing der banknoten voorlaan onmogelijk. Ten slotte,had hij de studie van een stelsel geëindigd, bestemd om de schepen op zee zonder masten, zeilen of stoom te doen bewe gen. Een rampzalige aanslag, door den laster en de ondankbaarheid in hel duister gesmeed, heefi zijne werkingen plotseling onderbroken, eu er voor immer een einde dan gesteld Ellen- digen kwamen sir William Congrève, ik weet niet V3n welke schandelijko en onwaarschijn lijke aftruggelarijen beschuldigen De onder- inlendent van den Toren had met meer noodig om den grijsaard, die verscheidene malen in het Paileirent had gezeteld, die door de Koninklijke Socicteit Van Londen als lid aange nomen vvierd, van hel hof der Kanselarij, on de bank der beschuldigden te brengen. Na langdurige en smertvolle bepleitiugeD, riep dit bof de onschuld van mijnen oom uil. Doch, als Ondercommissie van het Landbouwonderzoek. Arrondissement Aalst. Zitting van 15 November 1886. De zitting wordt geopend om tien ure. Zijn tegenwoordig de heeren Baron Paul Bethune, Senator, Voorzitter, Van den Bossche, Provinciaal Raadslid, On dervoorzitter, Verbrugghen, Notaris en Burgemeester te Hautem, Jan Van Vrec- kem. Provinciaal Raadslid, Leden, Baron Felix Bethune en Baron Leon Bethune, Schrijvers. De Schrijver geeft lezing der proces verbalen van de zittingen der Ondercom missie gehouden den 16 October te Aalst, den 18 te Geerardsbergen, den 19 te Ninove, den 28 te Herzele en den 29 te Sottegem. Die verslagen worden goedgekeurd en geteekend door den Voorzitter en den Schrijver te dien einde gemachtigd door door de Commissie. De Commissie grondig onderzoekende dewenschen door de getuigen van de 5 kantons voor haar voorgedragen sluit zich bij het grootste getal dezer wenschen en verklaart eenpariglijk dezelve tedeelen. En namenlijk zij denkt dat het voor haar eene plicht is op de volgende pun ten te drukken en er de aandacht van het hoofdbestuur stellig en plechtig op in te roepen, als zijnde de noodige reddigsraid- delen voor onzen Landbouw. 1° Inkomrechten op al de vreemde landbouwprodukten en uitdrukkelijk op het vee zijn onmisbaar om den inheem- schen landbouw te redden. Het is wel verstaan dat die rechten moeten in even redigheid zijn der rechten die op de ge lijksoortige belgische voortbrengsels in de naburige landen drukken, en dat zij als eene vergoeding zullen zijn der grond belastingen door den nationalen voort brenger betaalt. Inkomrechten in de maat geheven kun nen noch den prijs van het brood, noch den prijs van vleesch doen stijgen het voorbeeld van Frankrijk en Duitschland zal ten dien opzichte het land volkomen gerust stellen. 2° Het getal en de waarde der roerende fortuinen groeit steeds aan tot nog toe ontsnappen zij aan alle belasting. Het ware billijk eene belasting op die goede ren te slaan en hun aldus te doen deel nemen in de openbare lasten. 3° De Commissie is van gedacht dat de millioenen, die uit de inkomrechten en belasting op de roerende goederen zouden voortkomen, zouden moeten gebruikt worden tot ontlasting van den grond en van den landbouw wier belangen tot heden toe volkomen zijn verwaarloosd geweest. 4° De buurtwegen laten veel te wen schen. Men moet ze verbeteren, voltrek ken en aan de gemeenten het maken van nieuwe straten enz. vergemakkelijken. 5° De vervoerprijzen door den ijzeren- weg van de landbouwprodukten en van hij het g6hoor verliet, stond er een verblind en woedend grauw aan den uitgang, en dit wilde in de vrijspraak slechts eene schandelijke par tijdigheid zien, ten voordeele van den machti gen man Hij wierd door de menigte aange rand, uitgejouwd en met modder geworpen men wilde hem in den Theems weipeu. Hij ontsnapte de dolzinnigen op eene schier won derbare wijze. Zooveel onreebtveerdigheid wierp de verstoring in het versland van sir Congrève, het licht van dat groot genie ver doofde en wierd weifelend Oordeel over mijne wanhoop, oordeel over de smerl welke gansch mijne familie, trof. Er wierd op den raad der vermaardsto genees- heeren vastgesteld, dat mijn oom aanstonds naar het vaste land vertrekken zoo,'Men hoopte dat de afwezigheid en de verstrooiing een gelukkigen invloed op bet versland van sir William Congrève zouden gehad, en zelfs eene volkomene genezing zou bewerkt hebben. Dringende zaken, waarvan mijDe eer en mijn vermogen alhinger.,hielden mij nog voor eeru- gen lijd te Londen. Diana, mijne zuster, ver loofd aan eerten jongeling welken zij beminde, en bereid een huwelijk aan le gaan, dat door het geding, 'l welk legen sir William inge spannen wierd, vertraagd was, aarzelde niet zich aan haren oom le verkleven en hem haar leven te wijden. Zij vertrok met hem. Wij zagen hen vertrekken, en bauden het volle vertrouwen in het hart, dat zij weldra zouden lerugkeoreu, mijn oom om zijne wer- nijverheidprodukten onmisbaar voor de landbouw, stijgen veel te hoog: sommige voortbrengsels onder anderen de pulp, betalen eenen vrachtprijs die tot 50 °/0 hunner waarde beloopt. 6° De wet van den 4 Maart 1876 op de onderstandswoonst en het gemeenzaam- fonds moet noodzakelijk worden herzien. De besturen der buitengemeenten zijn eensgezind om de verandering der wet en de afschaffing van het gemeenzaam- fonds af te vragen. 7° De wetgever zou moeten strenger zijn tegen de vervalschers van eel-en drinkwaren, alsook zou hij moeten de ontledingen der verscheidene voortbreng sels aan de koopers vergemakkelijken. 8° Het is eene dringende noodzakelijk heid nat het kadaster worde herzien en de kadastrale waardeworde geëvenredigd melde verkoopwaarde der goederen. In- vele gemeenten is er een verschil van de helft tusschen de twee waarden. 9° De meersclien en weiden van de Dendervallei, zoo beroemd en vrucht baar eertijds, hebben veel verloren sedert de kanalisatie van die rivier. Om de scheepvaart te vergemakkelijken, houdt men de wateren boven de regle mentaire hoogte ten grootste nadeele der eigenaars en oeverbewoners. De Dender loopt door 4 der 5 kantons van ons ar rondissement. Mijnheer de Voorzitter bedankt de Heeren Leden der Commissie over hun nen iever en hunne oprechte medewer king. Hij hoopt dat het bestuur ingelicht over den waren staat van het land einde- lijkde noodige maatregelen zal nemen op de krisis te bestrijden. De schrijver geeft lezing van het tegen woordige verslag dat door de Commissie eenpariglijk wordt goedgekeurd. De zitting wordt geheven om een uur. (Get.) Baron Paul Bethune. Vanden Bossche. AVerbrugghen. Jan Van Vreckem. Baron Félix Bethune. Baron Léon Bethune. Landbouw. Uit Wageoingen, in Nederland, 7 De cember Daar meest op al de plaatsen het ta baksgewas van 1886 is verkocht, was in de laatste dagen de handel in de Betuwe, Maas-en Waal en andere utrechtsche en geldersche plaatsen min levendig. Te Wageningen werden tot heden circa 160,000 halve kilos opgeruimd voor 16 gulden per 50 kilos. Slechts een paar planters bedongen iets min. De aflevering van aard-en zandgoed is overal in vollen gang. TeElst is het aard en zandgoed reeds grootendeels afgeleverd, en ook elders is men daarmee druk bezig. Alleen van de plantage Willem III (EistJ wor den 130,000 halve kilos verzonden. De tabak is uitstekend, doch zeer licht. ken voort te zetten, mijne zusier om aan den voel des altaars met haren geliefde vereenigd le worden. Een knecht van sir Congrève verge zelde hen, en zou hen. zoo dachten ij ten minste, verstandig en krachtdadig bescher men... Weet gij hoe deze rampzalige ons ver trouwen beantwoord heeft Hij heeft de ster vende Diana en sir Coogiève zonder eenige hulpmiddelen verlaten. Hij heeft ze bestolen Eenige honderden ponden sterlings hebben hem het schandelijkste en snoodste wanbe drijf doen begaan. Eene moord ware beter ge weest! Deze wandaad gaf Diana, reeds uitgeput van vermoeidheid en verdriet, den laatsten slag. Door de afwezigheid overwonnen, steeds ir, de tegenwoordigheid der tooneelen van uitzinnig heid, kon zij het niet doorslaan, zij is bezwe ken...En niemaod was daarom haren laatsten zucht te ontvangen, geene vriendenhand heeft zij deD afscheidsdruk kunnen geven De afzondering, de verlatenheid en de wanhoop omringden haar doodsbed. Maar het is toch ia geen hospitaal, in de boeien, vermengd onder de krankzinnigen, dat zij haren geest gaf Zij heeft toch eeoe doodskist gebad. Hare over blijfsels zijn toch niet, gelijk die van mijnen oom, in eenen gemeenschappelijken put ge worpen,waar men dezelve misschien niet meer zal herkennen, om ze naar een hehoorlijn graf over te brengen. (Wordt voortcbzbtJ

De Denderbode | 1886 | | pagina 1