Persoonlijke Dienstplicht. Oproep aan de Liefdadigheid. Krankzinnigen en Pastoors. lederen dag, zegt de Patriote, doen zekere geuzenbladen hun best om aan hunne lezers te herhalen, dat wij onder een pastoorsgouvernement leven en dat men alle weken in den Moniteur kan lezen, dal de pastoors met gunsten over laden worden. Ziehier daarvan een nieuw en verplet tend bewijs Tot hiertoe bestond in België geen enkel huis uitsluitend bestemd voor de opvoeding der onnoozele of van hunne geboorte af krankzinnige meisjes. Onze meesters hebben even de toelating om zulk gesticht te openen gegeven aan M. den Kanunnik Janssens, algemeenen overste der Zusters van Bermhertigheid. Ditmaal zullen de geuzenbladen met reden roepen dat de maat vol is. Arme krankzinnige meisjes moesten verzorgd, gehuisvest, gevoed en onderwezen wor den te Lokeren moest haar een prach tig gesticht gebouwd worden, waar zij een welzijn en genot zullen vinden dat zij nooit gekend hebben, en dat al. niet op de kosten van den Staat, maar op de kosten van bijzonderen die dit werk be ginnen. Het spreekt van zelf dat, in die voor waarden, de geuzen altijd bereid om, ten voordeele van menschlievende, of liefdadige werken, hun geld uit den zak te halen, zich in menigte aanboden om den voorrang te bekomen en, met hunne penningen, de inrichting, waarvan wij spreken, te stichten. De geuzen ver drongen zich in het hotel van minister Devolder, om hem de voorkeur te verzoe ken. Daar ze in de gewoonte zijn zich altijd te spoeden om bij te dragen aan het oprichten van Liefdadige instellin gen, zal men ons op ons woord geloo- ven. Welnu, niets heeft gebaat: de Moni teur heeft onlangs gesproken, en 't is M. Janssens die het recht bekomen heeft om, op zijne kosten, zich meester te maken van het onderhoud, het onderko men en de opvoeding dierarme kinderen, welke hij aan de zorgen der zusters van bermhertigheid zal toevertrouwen. Op mijn woord, 't is om van 't pas toorsgouvernement en van de pastoors zeiven eenen afkeer te krijgen \olk>skanier. De Kamer be sprak verder het budjet van wegen en middelen. M. Beernaert antwoordde op de redevoering van M. Magis betrekkelijk den financieelen toestand. Het liberaal bestuur,zegde de achtbare minister heeft na zes jaren heerschappij, een algemeen tekort nagelaten van 65 millioen 485 dui zend franks. In f885, was er een tekort van 18 millioen op de gewone uitgaven. De toestand van 1884 zou niet beter ge weest zijn. Dank aan de besparingen die wij, katholieken, hebben ingevoerd, is het tekort met 16 millioen verminderd ge worden. Voor 1885 deden wij nieuwe besparingen bij zooverre dat het tekort de 800 duizend fr. niet zal overtreffen. Het dienstjaar 1886, zal met een over schot sluiten, ging M. Beernaert voort, daar ben ik van verzekerd. Indien het liberaal ministerie aan 't bewind ware gebleven, zouden onbetwistbaar nieuwe belastingen moeten gestemd zijn gewor den wij, katholieken, zullen geene noe- dig hebben. Verscheidene redenaars spraken ook over verschillige zaken, landbouw en nij verheid en scheepvaart aanbelangende doch 't is ons onmogelijk hier over uit te weiden. In de 3* sektie,verslaggever M. Woeste, heeft men het grondbegin van den per soonlijken dienst verworpen met 8 stem men tegen 5 en 1 onthouding. Bravo Het ontwerp-d'Oultremont is verwor pen met 9 stemmen tegen 2 en 3 onthou- dtngen. Nogmaals bravo! Volgens opgaven van woensdag werd de persoonlijke dienst bijgetreden door 53 leden en verworpen door 42. Nu de stemming der 3e sektie gekend is, wordt de toestand als volgt Voor de afschaffing van de plaatsver vanging 58tegen de afschaffing 50ont houdingen 12. Van de 138 leden der Kamer deden er 18 hunne denkwijze niet kennen. Ieder sektie telt 23 ledendoch in de 3* waren slechts 14 leden aanwezigmen der.kt zegt de Courrier, dat de meesten van deze vijandig zijn aan den persoonlijken dienst. Men beschouwt het ontwerp-d'Oultre mont stellig als begraven.... met alle mi litaire eer, De Dames van Aalst verlangende de op 't oogenblik zoo beproefde arme volks klasse ter hulp te komen, hebben zich eenparig verstaan om eene Fancy-Fair te haren voordeele in te richten. Zij doen eenen oproep tot de mildadig- beid van allen en durven de hoop koeste ren dat de liefdadige personen hare ma gazijnen zullen bezoeken, welke zullen geopend zijn, TER GROOTE FEESTZAAL VAN HET STADHUIS, denZondag 26De cember 1886, van 11 ure voor tot één uur namiddag en van 5 ure namiddag tot 10 ure des avonds en de twee volgende dagen van 10 ure des morgens tot den middag en van 5 ure namiddag tot 10 ure des avonds. Alle voorwerpen welke men haar zal gelieven toe te sturen, zullen met de allergrootste erkentelijkheid ontvangen worden. De gillen mogen gezonden worden bij de Dames Van Wambeke, C. Cumont-Fai- der. Baronnes Paul Bethuneen Schellekens- Jelie. Aalst den 10 December 1886. LiefdadiKlieiclsfeeaten. De heeren Officieren van de Pupillen- School des legers richten op 't oogenblik twee Liefdadigheidsfeesten in ten voor deele der noodlijdenden onzer Stad. De eerste feest zal plaatsgrijpen op 16 Januari 1887 aanat., ter Groote Zaal van't Stadhuis, met de welwillende me dewerking van lie'jufter Ernextina Migeon, eerste prijs van het Conservatorium te Gent. en der heeren Sermon, ténor, Tits, kluchtzanger, llastenteufel, orkestmees ter en Labory, saxophonist van het regi ment der Carabiniers. De tweede feest, waarvan 't program ma tot hiertoe niet is vastgesteld, zal gehouden worden, ter Stedelijke Schouw burgzaal, den Maandag 14 Februari 1887 en ook den volgenden Zondag. Wij roepen op deze beide feesten de aandacht in van alle menschlievende harten; bezonderlijk in deze gure tijden nog verbitterd door de crisis, zal alle hulp en bijstand aan de noodlijdenden verleend, meer dan ooit verdienstelijk wezen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Het ontslag van M. L. De Brandt, bij gevoegd rechter bij de rechtbank van 1» aanleg te Dendermonde, is aangeno men. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN, üe E. H. Van Haver, priester in 't Se minarie, vervangt als onderpastoor te Zulzike den E. H. Blanckaert, die, om ziekelijkheid, zich eenigen tijd gaat uit rusten. ALLERHANDE NIEUWS. Oude Kamerleden. Van de volksver tegenwoordigers die in 1831 deelnamen aan den buitengewonen zittijd, welke den 8 September geopend werd en den 18 Juli 1852 eindigde, zijn er nog vijf in leven Mgr De Haerne. nu oudste lid der Kamer: II. De Brouckere, staatsminister; Leclercq, eere-prokureur-generaalJ. Delehaye, gewezen voorzitter der Kamer, en Jacques, gewezen lid van het Natio naal Congres en gepensionneerd distrikt- commissaris te Marche. Vijf tachtigjarige ouderlingen, waar onder verscheidene nog zeer kloek zijn, dat zijn de roemrijke overlevenden van die vergadering welke 101 leden telde. Zij had tot voorzitter baron de Gerlache; tot onder-voorzitters de heeren Desiou- velle en Barthélémi; tot sekretarissen de heeren H. De Brouckere, Liedts, della Faille en Lebègue. De kwestors waren de heeren Lefebvre en Karei Vilain XIIII. Het ministerie bestond uit graaf de Theux, binnenlandsche zaken; kolonel Karei De Brouckere, oorlog; Coghen, geldwezen; Raikem, recht, en de Muele- naere, buitenlandsche zaken. De konversie der leeningen van de stad Brussel en de inschrijving voor de nieuwe leening zijn volkomen gelukt. De inschrijvers voor de niet gelibe- reerde titels zullen sfechts 55 °/0 van hunne inschrijving ontvangen. Diefstal in den Posttrein. Een be diende van het Grand Hotelte Brussel, heeft, terwijl hij de banken kuisschte, onder de kussens derzelve 128 ongeo pende brieven en 11 postkaarten gevon den, welke deel maakten van den ameri- kaanschen koerier. Het is dus stellig bewezen dat de dieven niet aanstonds na hunne aankomst naar Calais vertrokken zijn. Het parket beeft het gansche dienst- personneel van het Grand Hotel onder vraagd en verscheiden der bedienden hebben in de geloonde portretten personen herkend die in het hotel verbleven zijn. leu Brusselsen blad deelt de vol gende bijzonderheden mee over de mis lukte zitting van de Kamer der Volksver tegenwoordigers. Terwijl de Kamer hare eigene begroo ting besprak, zette men alle mogelijke pogingen in het werkom de kroonluchters, die zich boven aan de zolderingbeviude», aan te steken. Alle pogingen bleven ech ter vruchteloos. De gazbekken moeten ia brand gestoken worden bij middel van een elektrisch toestel dit laatste kon echter niet in werking gebracht worden, Men had den gasmeter zoo wijd opengezet en de zit tingzaal was weldra geheel met gaz ge vuld. De aanwezige kamerleden hoestten en niesden, alsot zij geheele dagen in den trok gezeten hadden. Er was maar geen licht te bekomen en het schoonst van al, de Kamer moest juist beslissen welke verlichting er voor de nieuwe zaal zal gebruikt worden de elektriciteit of de gas. De Volksvertegen woordigers, in de duisternis gedompeld, verzonnen allerhande middelen om de kroonluchters in brand te krijgen. De heer Thiriar, Volksvertegenwoordi ger van Soignies, geneesheer van beroep, vroeg in het belang van de Kamerleden, dat de zitting zou opgeschorst worden, De zitting werd opgeschort voor een half uur en deuren en vensters werden opeugezet, om de gas uit de zaal te laten ontsnappen. Bij de herneming der zitting, stelde de heer Fris, van Mechelen, voor, vuurpijlen naar de kroonluchters te laten opvliegen om de gazbekken in brand te steken. Anderen waren van gedacht eene stelling met ladders opterichten om tot aan de zoldering te geraken. Intusschentijd was een werkman, langs eenen anderen weg, aan de kroonluchters geraakt en liep daar op de ijzeren staven rond. om de gasbekken in brand te ste ken. 't Was een gevaarlijk werk een misstap was voldoende om hem door de ruiten heen, in het midden der Kamer te doen neerploffen en den hals le breken. De Kamerleden verschrikt door die waaghalserij, riepen tot den werkman dat hij moest uitscheiden, doch de andere hoorde niet. Ten slotte deed men den voorzitter, den heer de Lanlsheere, ko men, en deze, diedeverantwoordelijkheid van den toestand nietwildeopzichnemen, haastte zich om de zitting gesloten te verklaren. Ten 5 1/2 ure ging dus de Kamer uiteen, bij gebrek aan licht. Woensdagr 15 dezer, heeft te Brussel eene vergadeing plaats gehad van voor name personen van 't land, om de com missie te kiezen die zal gelast zijn de ten toonstelling van 1888 in te richten. De bijeenkomst had plaats in het Paleis der Academiën en de ministers de Moreau en Beernaert waren er tegenwoordig. De tentoonstelling van 1888 zal bijzon derlijk als kampstrijd worden ingericht, geschikt om in allerlei vakken verbeterin gen uit te vinden. Hel plan bestaat om merkelijke hulp gelden te verleenen, om degenen te ver goeden welke da beste uitvindingen ge daan hebben. Deze tentoonstelling wordt te wege op zeer erristigen voet ingericht. De heer Somzée is er ieverig meêgemoeid. Men verzekert dat de telefoondienst tusschen Brussel en Parijs in de eersta dagen van januari zal ingehuld worden. De beide staatsbesturen zijri overeenge komen om het stelsel Van Rysselberghe, bestaande in bet telefoneeren langs de telegraafdraden, niet toe te passen, daar dit stelsel te veel moeielijkheden ople vert. Er is nog niets beslist, aangaande het verbinden der telefoonlijn met de geabonneerdeu der maatschappijen. De verbinding metBerlijn zal weldra volgen, doch deze lijn zal niet in eens afgewerkt worden. Er zijn dieven gedrongen in de kerk van O.-L.-V. van den Zavel, te Brussel. Zij hebben al de offerblokken opengebroken en geledigd. Verleden zondag had er voor de Sint-Gudulakerk te Brussel eenen oploop plaats. Een persoon wilde van eenen armen gebrekkelijk*}, die daar zat, het geld, dat hij als almoezen ingezameld had, afnemen. De personen die hem wil den beschermen, bekwamen vuistslagen van den aanrander. Simon, de vaster. De tien dagen welke Simon gevast heeft, hebben hem weinig gebaathij wordt door het pu bliek uitgelachen, men noemt hem zwan- seur, (een brusselach woord) en men weetniet dat hij het zelf is die het pu bliek op slimme wijze voor den aap hield. Ziehier wal ons verteld wordt Simon heeft geen half uur honger gele den, het komiteit van dokters bestond nietde namen die men opgaf zijn in geen enkelen brusselschen kalender te vinden hel bewakingskomiteit van stu denten was heel eenvoudig eenen troep grappenmakers en heel het spel eene... kolossale grap. Men heeft eenvoudig den gewaanden vaster doen ophouden toen men zag dat er geen liefhebbers genoeg kwamen om den hongerlijder te bewonderen en de inkoomgelden niet voldoende waren om de kamerhuur in het Grand-Hotel te be talen. Op de veemarkt van Brussel werden Donderdag 1379 stuks vee te koop gebo den. De betaalde prijzen per kilogram op voet zijn ossen, fr. 0.61 a 0.94 stieren, fr. 0.50 a 0.75 koeien en veerzen, fr. 0.50 a 0.75. Men meldt uit Dendermoude, 12 December Weeral een slachtoffer der onvoorzichtigheid Men heeft aan den werkman onzer fabrieken wel te zeggen en ie herhalen dat hij immer op zijne hoede moet zijn, hij kent weldra geen ge vaar meer en wordt aldus den eenen of anderen dag bet slachtoffer zijner verme telheid. Dit was maandag het geval met eenen jongen werkman uit de fabriek derheeren Roos, de genaamde Jozef Straetman. Ge last met het opleggen van eenen riem, verwaarloosde hij zich te bedienden van het daartoe bestemdeladdertjeen verkoos den zwaren riem in de hoogte te slinge ren. Eensklaps vatte de riem plaats op het wiel, maar sluerde tevens de ongelukkige medeeu verbrijzelde hem het hoofd tegen bet gewelf, zelfs voor hij een enkelen noodkreet had kunnen slaken. De dood was ©ogenblikkelijk geweest. Men ver beeldde zich de ontroering zijner werkge zellen getuigen van dit schrikkelijk on geluk. Parket en policie hebben zichonmidde- lijk ter rampplaats begeven. Er is vastge steld dat alles moet geweten worden aan de onvoorzichtigheid van het slachtoffer. Verleden week is de genaamde Ber nard Moorlgat, te Lebbeke, eenen voet afgereden door den wagen van eenen boterkoopman. Hij wilde op den wagen springen, doch deed een misstap en viel met zijnen rechtervoet. Dit lichaamsdeel is reeds afgezet. Uit Ruddervoorde Verleden don derdag is de eerbiedweerdige ouderling Willem Van Renlerghem zijn 105d*jaar ingetreden. De man is, God lof, in volle gezondheid hij kan nog wel eten, drin ken en slapen. Ook vertelt hij nog geerne van zijne jonge jaren. Hij hoort goed en slaat van tijd tot tijd eene klucht. Proficiat, Willem, en nog eenige jaar- kens alzoo voort Congostaat. Men meldt dat het Staatsbestuur weldra zijne nieuwe post zegels in omloop zal brengen. Er zijn vier verschillende typen. De souverein is er op voorgesleld, derwijze dat men bel wezen vlak voor zich ziet het is omringd door twee palmtakken. Het bestuur van den Congostaat be noemt tot bijgevoegd rechter bij de recht bank van eersten aanleg van den Lageren Congo, M. Emile De Keyzer, oud-policie- kommissaris te Brussel, welke onlangs tot notaris in denzelfden staat benoemd werd. De kommissie van hengstenkeuring is 6 dezer maand te Gent vergaderd, om de provinciale wedstrijd-preiniën toe te kennen, ingesteld door het reglement tot verbetering van het paardenras, ten voor deele der eigenaren van de twee beste trekhengsten van heel de provincie. Ondanks het slecht weder, zijn er vele vreemde liefhebbers en kweekers van heel de provincie dezen prijskamp komen bijwonen. Zeven hengsten, allen geprimeerd in de keuring, namen deel aan den prijskamp. De eerst premie van 800 fr. is toege wezen aan den heer Aug. Vanderschueren, van Paricke, voor zijnen hengst Vamqutur, de premie van 350 Ir. in de keuring van Geeraadsbergen in 1886 bekomen heb bende. De tweede premie van 400 fr toegekend aan den heeer C. Baele, van Baelegem, voor zijnen hengst Robert die de premie van 350 frank in de keuring van Gent in 1882 heeft bekomen. Uit het verslag van den heer Ver- speyen blijkt dat de ontvangsten van St-Pieterspenning in het bisdom ran Gent, voor het dienstjaar 1885 86 belcopen tot fr. 121,272-61. Dit schijnt eene verminde ring van fr. 3,376 op de ontvangsten van het vorig jaar, doch het is niet joo. Ver leden jaar was er eene bijzondere gift van 4,800 fr. welke dit jaar niet is vernieuwd geworden. De gewone ontvangsten be dragen dus fr. 2169 95 meer dfn die van het voorgaande dienstjaar. De stad Gent komt in die som tusschen voor frank 35,305,57, zijnde fr, 2,313,01 meer dan verleden jaar. Dijnsdag mojgend brak te Gent een soldaat uit het cachot der kazem. Achter volgd door eenen kaporaal en Irie solda ten, is hij de St-Pietersnieuws>traatafge- loopen en in de Korte Dagstege gekomen, de Zagermaustraat (gezegd St-Marten- straatje) ingevlucht. Of hij daar mogelijks kennis had weten wij niet maar de vier mannen kwamen builen adem toegesneld en zetten het straatje van weerskanten af. De policie werd geroepen, en einde in de verschillige verdachte huuen te gaan zoeken of zij den piot koncen vinden. Maar niemand werd gevondei. Zooals men kan denken lad dit feit veel volk rond dat straatje bijlen getrok ken en men was algemeen vin gevoelen nat de soldaat, in plaats van :rgens bin den te zijn gegaan, mogelijks het straatje uitgeloopen en reeds verre weg was. Een priester van het bisdom van Gent deeerw. heer Van Danme. onder pastoor van Doel, vertrekt zooals wij gemeld hebben, den 28 deze* naar eene zending in de provincie Enre-Rios, Ar- gentijnsche Republiek. Een ander onzer landfenooten, de eerw. heer Marichal, is reels alleen ge last met een deel der streel van Entre- Rios, welke grooter is dai eene onzer provinciën in zijne zendiig zijn er drie kapellen, op eenen afstand van 20 uren en hij bezit slechts èén ke'ksieraad, dat hij op zijne lastige tochtengestadig moet dragen. Tengevolge der gedwoigene afwezig heid van den zendeling serven er vele kristenen zonder den trooitvan den gods dienst. Ook dringt zijn iisschop vurig aan om versterking in mainen en in gel de te bekomen. Thans zuleu de zende lingen met tweeën zijn on deze parochie zoo groot als een bisdomte bedienen. Vervalsching. Mei leest over deze zoo belangrijke zaak in Het Handelsblad van Antwerpen Hel meel, zoo heel men te Leuven tijdens het onderzoek dei werkcommissie gezegd, wordt vervalscit met gemalen steen. Dat weegt zwaa', en de meelver- koopers winnen dobbelen dik, want ge malen steen kost scbierniemendalle. Door steen kan tocl niemand vergif tigd worden, zoo anwoordt men. Neen maar genuien steen is en blijft een onverteerbare kost. De mensch heeft geene maag van ienen struisvogel, die, zegt men, steenenian verteeren. In den gemalen sfcen zit geen voed sel hij moet de ma^ te lange laatsten bederven, en wij houien het voor zeker dat, najaren, meer dai éénemaagziekte daaruit voorkomt. Doch geen haar traait er naar, als de werkman voor alljd op het kerkhof te rusten ligt. a Eene strenge vet op de verval sching van levensmddelen zoo hoog noodig zijn, en zij zo1 niet alleen gezond zijn voor de beurs, maar ook voor het corpus van alle menshen. Op den buiten iet men het brood van natuurlijk meel. het is zeer aan- neemlijk dat dit eeneder redens is waar om de menschen dturgaans op den bui ten gezonder zijn lan hier en langer leven. Hoe witter het brood is, hoe min voedzame krachten het bevat, aangezien die wittigheid verlregen wordt door scheikundige middes. a Niet alle baklcrijen gebruiken dat gemengd meel, en rij dit het gebruiken, worden er meestaonwetend door be drogen. Het is in zekere bloemmolens dat de deugnieteri der vermenging be gaan wordt. Er zou dus een streng onderzoek op die nijverheid moeten worden uitgeoe fend. Als men eens twee of drie van die eerlijke meelmannen had betrapt en hunne oneerlijkheid aan den dag ge bracht door een goed en degelijk vonnis, dan zouden de anderen wel voorzichtiger worden Eene strenge wet, al komt men dan ook met de vrijheid van koophan del voor den dag, eene strenge wet daartegen zou een grootgoed doen. Dezer dagen heeft madame Bonjean. vrouw van eenen apotheker te Heylissem, zich onderscheiden door eene daad van zellopoffering, waardig van den grootsten lof. Wakende bij haar jongste zoontje, dat ziek was, bemerkte zij eensklaps dat er brand was bij haren gebuur. Haar geroep om de personen te wekken, die in den brand gingen omkomen, vruchteloos ge bleven zijnde slgoeg zij met hare vuisten de ruitten in. Met gevaar voor haar leven redde zij een kind wiens bed reeds brandde. Dank aan hare pogingen werd geheel het huis gezin van eene afgrijselijke dood gered. Het is te hopen dat die moedige vrouw naar verdienste zal vereerd worden. Een reiziger die met het postrijtuig van Leuven naar Winghe reed, verhaalt bet volgende ongeluk dat aan den voer man van het rijtuig overkwam. Onder het rijden bemerkte de reiziger dat de voerman van zijne plaats verdwe nen was. Hij liet het raam zakken, hield de paarden stil en stapte uit het rijtuig. Eenige meters terug gaande, vond bij den man dood op den weg liggen, met eene zware wond aan het hoofd. Daags nadien reed een vriend van den verongelukte naast den nieuwen voerman meê, en deze viel insgelijks te Kessel- Loo van den bok, zoo dat hij ernstig gewond werd. De Maas gaat voert met wassen. De Samber behoudt haren stand. De hooge waterstand is te Bas-Oha de oorzaak geweest van een treurig on geval. Reizende koopliê, die met hunnen wagen nabij den over hadden plaats ge nomen, werden door het voortdurende wassen verontrust en wilden eene hoogere plaats innemen. Door het schokken van den wagen viel de stoof om en werdeu de twee kinderen op schrikkelijke wijze verbrand. Een derzelven, een jongsken, is reeds bezweken. Het schijnt dat het leste woord nog niet gezegd is over de instorting van den tunnel van Hoei, Eene nieuwe instorting, veel aanzienlijker dan de eerste, heeft zich aan de tegenovergestelde zijde voor gedaan, zoodat verscheidene huizen die op de hoogte staan, gevaar loopen meê in de diepte gerukt te worden, üe schaê is nog niet te berekenen. Eene geheimzinnige zaak houdt te Lessen de openbare meening gaande. Ziehier waarvan kwestie is Over eenige jaren verdween uit de ge meente Biévène een kind van vijf of zes jaar, dat ondanks de nauwkeurigste op zoekingen, nergens ontdekt werd. Men dacht niet anders of het was door rei zende foorkramers gestolen. In die gedachten voorigaande, meende een soldaat van het dorp, die tijdens de Wereldtentoonstelling te Antwerpen in garnizoen was, het kind te herkennen in een jongen kunstenmaker der foor. De ouders kwamen onmiddelijk naar deze stad, zagen het kind en moesten teleurgesteld bekennen, dat het wel eenige gelijkenis met hei hunne had, maar het was toch het echte niet. Het kind was en bleef verloren. Nu eenige dagen geleden verspreidde zich het gerucht, dat een persoon der gemeente, die op sterven lag, aan den pastoor zijner parochie eene bekentenis had gedaan, waarin hij verklaarde de moordenaar van het kind te zijn. Hij was. op het tijdstip der verdwijning in 't veld om vogelen te vangen. De knaap plaagde den man en stoorde hem in zijne jacht. Hierop ontstak deze in woede en gaf hem eenen slag waarvan het kind ©ogenblikkelijk dood bleef. Hij begroef het lijkje in een haverveld. Het parket van Doornik heeft ten ge volge van deze verklaring een onderzoek ingesteld. Men meldt uit de omstreek vau Rochefort dat eene welingerichte dieven bende schrik en onrust verspreidt. Ker ken, woonhuizen, winkels worden door hen bezocht en leeggeplunderd. De po licie zoekt neerstig de leden dezer bende op. Een zonderlinge smokkelaar werd dezer dagen op de Duitsche grens door de douaniers aangehouden, namelijk een melkboer, die in zijne melkstoopen een dubbelen bodem gemaakt had, waarin hij alkool over de grenzen smokkelde. De vaslers. Te Milanen in Italië, te Parijs en te Brussel, is er nu een aar dige wedstrijd om te vasten om ter langst Het vasten is niet om penitencie te doen het is voor de aardigheid, en meer maals om groote weddingen. Het is ten anderen geen vasten, al moet men het kind toch eenen naam geven 't mag bijna zelfmoord heeten. De dwaasheid is bijna onbegrijpelijk, ware 't niet dat wij nu in eenen tijd van veel dwaasheden leven. 't Is nog onbegrijpelijker, dat er veel lieden zijn die deze dollemausstreek ern stig opnemen en bewonderen Maar net onverstaanbaarste van al, 't is dat geneesbeeren in komiteit komen en de vasiers bewaken. Doktors die zoo eene streek uitmeten In wat hoofden de zotternijen toch al toegang of bijval vinden De Italiaan Merlatti, die te Parijs vast, schijnt spijts alles de 50 dagen vol te houden.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2