NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 25 December 1886, 10 centiemen per nummer, -41ste Jaar, j\° 2115. ABONiVEMENTPRIJS ANIVOIVCEIMPRIJS I BERICHT. Politiek overzicht. VLUCHTELINGEN. Dieiislplictit. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqne Suuru AELST, 22 DECEMBER 1886. Alwie een abonnement ireemt op DEN_DENDERBODE voor 't jaar 1887, zal ons blad van heden af tot nieuwjaar kosteloos ontvan gen. De inschrijvingen van buiten de stad Aalst moeten zooveel mogelijk bij de briefdragers genomen wor den. 't ls gemakkelijkste en het ze kerste middel om Den Denderbode regelmatig te ontvangen. De prijs voor een jaar is fr. 6.00 voorop te betalen. Frankrijk. Een katholiek Kongres ~- Mgr d'Hulst, rektor der Katholieke Hoog- school, heeft aan den Univers eene lange nota toegestuurd betrekkelijk het weten schappelijke kongres der katholieken. Er is spraak, zegt hij, van eene onderne ming welke, zoo wij denken, zegevierend zal antwoorden aan dezen die beweeren dat de Religie zich niet kan verstaan met de hedendaagsche wetenschap. Het kon gres zal in april 1888 vergaderen. Republikeinsche werken. De Gods dienstige week van Clermont-Ferrand ver haalt het volgende feit 't welk te Orcines komt voor te vallen. Zekere Zondag, boodt zich de meier a van Orcines bij de kloosterzusters aan en beval haar alle de Christus-en Hei- ligenbeelden uit de klassen te verwij - deren. Op hare weigering, stelde de meier zich zeil' aan 't werk hij zelf nam het O. L. Vrouwbeeld van het voetstuk af. Een beeld van den H. Joseph bevond zich in den lusschengang. De spijker die het vastheclitejboodt eenigen weder- stand de meier vroeg de trektang en daar hij dezelve niet kreeg, greep hij het St-Jozefsbeeld met heide handen en wierp het ten gronde. a Het werk scheen voltrokken te wezen en de held van deze beeldstormerij was op 't punt het klooster te verlaten, toen hij een Christusbeeld 't welk aan den muur hing, bemerkte Maar dat a mag ik niet vergeten, riep hij uit, en hij nam het weg. M de meier verliet dan liet klooster t en herinnerde aan de kloosterzusters a dat zij onder zijne macht waren en hij haar naar goeddunken kon uitdrijven. DE «(o)»— 5" Vervolg Acht dagen later, want de wettelijke pleeg vormen vroegen zooveel lijds, vertrok er in hel midden der verzamelde volksmenigte eone rouwkoets uit Toulouse, waarop zich twee doodskisten bevonden, de eene bedekt met een zwart, de andere met een wit laken. De nieuwsgierigheid van *t volk van Toulou se kan niet vergeleken worden bij de bewo ging die onder het volk van Londen plaats had al3 de lijken er loekwamen. De straten waren opgeropt met volk dat in rouw gekleed was de armsten zelfs hadden een stuk zwart floers aan den hoed, en deze menigte begaf zich naai den kant der Theems, waar men op eene plaats die voor de ontscheping bestemd was, eene groote en rijke rouwbaar, overdekt van flu weel met zilveren boorden, had opgericht. Op hel deel, waar eenige oogenblikken de doods kist moest geplaatst worden, bemerkte men een wapen met de baronskrooD. Daarboven was een standbeeld geplaats, verbeeldende bet vaderland in eene weeneDde houding, en een ander verbeeldende de dankbaarheid, burgers- kronen en lauwerkransen in da handen hou- Ziedaar wat er gebeurt te midden der kristelijkste bevolking van Auvergne. Een meier kan ongestraft de godsdien- stige beeiden uit de scholen verbannen en in de uitvoering zijner hooge daden spotternij aan beleediging paren. Duitschland. Een woord van von Mnlkte. Tijdens het diner onlangs door keizer Wilhelm, te Praag, aan den aarts bisschop gegeven, zegde von Molkte aan de generaals Weest verzekerd dat Duitschland, gedurende het leven vanden keizer, van oorlog zal bevrijd blijven. Europeesche vrede. Wij deelen onder alle voorbehoud de volgende tijding meè aan den Standard,door zijn correspondent van Berlijn,overgeseind in date 19 dezer. Heden en gister heeft zich in de diplomatische kringen eene beteekenis- volle neiging voorgedaan om den toe stand als waarlijk zwaarwichtig te aan schouwen het algemeen gevoelen is dat de geringste voorval de ernstigste gebeur tenissen kan veroorzaken De betrekkin gen tusschen Duitschland en Rusland zijn in der waarheid min gespannen dan vroeger dank zij de briefwisselingen tus schen de beide keizers, maar de betrek kingen tusschen Duitschland en Frankrijk en tusschen Oostenrijk en Rusland zijn uitermate moeielijk geworden. Italië. Bij de behandeling der be grooting van onderwijs heeft het anti- klerikalism zich in het italiaansche par lement op olficieele wijze ontmaskerd. Men heeft dètir bijzonder opgemerkt de beteekenisvolle woorden van den afge- veerdigde Gallo .- Hel katholicism is de vijand van liet vaderland derhalve moet Italië zich tegen het katholicism in staat van tegenweer stellen. 't Zijn dus niet langer alleen de zoogezegde kle- rikalen of de Jesuieten, die men in het oog heeft, maar wel degelijk de geheele Kerk en de katholieken, die de meerder heid vormen der italiaansche bevolking. Italiaansche financiën. Uit't geldelijk verslag, in de italiaansche Kamer voor gedragen, blijkt dat het budjet van 1885-80 in evenwicht gesloten werd. Het budjet van 1886-87 stelt nog gun stiger uilslagen voor de effektieve ont vangsten zullen al de uitgaven dekken en een overschot achterlaten. De minister van financiën denkt dat de wet op de konversie der atkoopbare schuld moet geweizigd worden en dat men elke nieuwe uitgave van gekonsoli- deerde 5 p. h. moet vermijden. Hij legde een wetsonwerp neêr voor de konversie der afkoopbare schuld door de inrichting van eenen type 41/2 p. h. De minister van het zeewezen heeft dende, om er de doodskist van den doorluch- tigen landgenoot mede te bedekken. Het regi ment van Caldslraem Guards, in groot uniform, en de trommels met floers bedekt, omringde de lijkbaar, om ze tegen de overgroole menig te die naderen wilde, te beschermen. Eensklaps hoorde men in de verte het kanon donderen, het geschut der haven beantwoord de den groet, en men zag een stoomboot de Theems opvaren, wieDs vlag, lot teeken van rouw in hel water sleepte Toen onslond er onder de menigte een pijn lijk gevoel eene diepe stilte volgde Iedereen ontdekte zich het hoofd en sommigen knielden zelfs. Een arme duivel, bij achteloosheid of omdat hij eenige pinten Ic veel had gedronken, hield den hoed op hel hoofd. AansloDds werd hij omringd en heen en weer geslooten men wierp hem den hoed van het hoofd, mishan delde hem, in 't kort, de policie had groote moeite om te verhinderen dat hij inden Theems geworpen wierd. Intusschen was de stoomboot den oever ge naderd. Het krijgsmuziek speelde Ireurmar- chen, de trommels sloegen, en er was een oogenblik dat in aller oogen een traan blonk. Wanneer deze eerbewijzingen gedaan waren naderde een lalrijke deputatie van mannen, die schier allen bejaard waren, voor den voet van de rouwbaar Daar sprak de voorzitter met eene heldere stem de lofrede van sir William Congrève uit. Hij somde de talrijke eo gewich tige diensten op, door den afgestorvene aan hel vaderland bewezen. Hij toonde dezen be roemden man aan, zijne studie, zijn leven, zijne fortuin bestedende om Engeland middelen zaterdag in de Tweede Kamer der neder- landsche Staten Generaal zijn ontslag aangekondigd. De afschaffing van een krediet voor het maken van drie torpedo booten heeft hiertoe aanleiding gegeven. Spanje. De debatten over de alge- meene politiek werden vrijdag in de Corlès gesloten. M. Sagasta verklaarde in eene zeer merkweerdige redevoering dat het gou vernement de beloofde hervormingen zou doen uitvoeren. De redevoering van M. Sagasta heeft in de liberale en demokratieke kringen een grooten indruk gemaakt. M. Castelar verklaarde dat hij het re gentschap en den jongen koning niet zou bestrijden met dezelide hardnekkigheid, waarmeë hij Alfonso XII had aangevallen, ter oorzake van de stelselmatige konser- vatieve strekkingen, welke deze vorst liet doorschijnen. Deze halve-bekeering van den grooten republikeinschen redenaar heeft in Spanje eene groote opschudding verwekt. Bulgarie. Rusland en Duitschland schijnen tot akkoord te zijn om eene vre delievende oplossing in Bulgarie te ver haasten. Er zou aan Oostenrijk in dit ge val niet overblijven dan, zelfs tegen wil en dank, toe te stemmen in hetgeen be slist werd. De afgeveerdigden van den Bond der Katholieke Kringen hielden zondag 11. te Brussel, eene vergadering onder voor zitterschap van M. Woeste. Deze vergadering werd gehouden met geslotene deuren, doch indien zij open baar was geweest dan zou zij ook als eene krachtdadige betooging mogen aan schouwd worden van den machtigen en onoverbiddelijken weèrstand dien het gansche land om zoo te zeggen, biedt tegen alle verzwaringen der militaire lasten. Talrijk waren de afgeveerdigden opge komen. Wanneer men tot de stemming betrekkelijk de invoering van de per- soonelijke dienstplicht was overgegaan, bevond men dat alle de kringen, geen enkele uitgezonderd, er zich vijandig aan verklaarden. Men bestatigde slechts drij onthoudin gen, namenlijk Thielt, Nijvel en Philippe- ville. Dus drij onthoudingen en dan nog ont houdingen die aan beweegreden van bij zonderen aard moeten toegeschreven worden. Het valt dus niet te betwisten gansch het katholieken land verklaart zich tegen de persoonelijke dienstplicht. tot den zegenpraal te bezorgen. Hij sprak met droefheid over de groote uitvinding, waarme de Congrève zich bezig hield, als hij door den dood getroffen wierd. Zonder dit vroegtijdig afsterven, nep hij uit, zou het thans zoo mach te Engeland nog met meerder reden zich aan hel hoofd der natiën bevinden. Zijne ontzag wekkende vloten zouden verdubbeld worden, de storm ware voor haar niet meer te vreezen, en de stoom, die verhevene uitvinding, die de verbazing der aanstaande eeuwen zal verwek ken, de sloom zelf ware overwonnen geweest- Hij vaagde een traaD weg en vervolgde in dien God aan Congrève niet heeft willen toela ten zijn ontwerp te verwezenlijken, indien hij hem vóór den tijd tot zich heeft geroepen, hel vaderland weet niettemin dat hij reeds al de moeilijkheden le boven gekomen was, en dat slechts weinige hindernissen hem belelteden zijn ontwerp werkstellig te makendus schoon wij de weldaad, waarmede hij zijn land zou begiftigen, met genieten, zijn wij echter eene diepe dankbaarheid verschuldigd aan den groo ten man, die ze ontworpen had. Laten wij den naam van Congrève op onze publieke gebou wen graveeren, en leeren wij onze kinderen denzei ven met eerbied uitspreken, Het gesnik onderbrak de stem van den weer- digen voorzitter. Van alle kanten steeg er een hoerahgeroep op, en elk wilde bewijzen hoe zeer hij deelde in den lof, welken hij over Congreve had uitgesproken Twee of drij andere redevoeringen wierden er nog uitgesproken. Daarna kwamen er ver scheidene deputaliën kronen op de doodkist uederleggen. Onze achtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, deed ook de verdeeling kennen der volksvertegenwoordigers volgens hunne denkwijze betrekkelijk de persoo nelijke dienstplicht, en ziehier de ver deeling Voor de persoonelijke dienstplicht42 liberalen en 24 brusselsche onafhanke- 1 ij ken en katholieken, te samen 66. Tegen den persoonelijke dienstplicht .- 61 katholieken. Twijfelaars 11. Deze statistiek bewijst dat de persoo nelijke dienstplicht tot hiertoe de meer derheid in de Kamer niet heeft. De libe ralen toonen zich bereid om als een man het groudbegin van de persoonelijke dienstplicht te stemmen, doch 't is eene politieke berekening van hunnen kant, om aldus het ministerie te dwingen een wetsontwerp voor te dragen. De liberale linkerzijde wordt dus ver sterkt, volgens de opgaven van M. Woeste, door 11 onafhankelijken en 13 katholieken. Er zou dus een verschil van 5 stem men ten voordeele van den persoonehj- ken dienstplicht bestaan, doch het zal niet moeielijk wezen die 5 stemmen en meer zelfs bij de twijfelaars te vinden. 't Is op deze groep, deed M. Woeste opmerken, dat de werking onzer vrien den zich moet uitoefenen. Overtuigen wij dan de leden der rechterzijde dat zij bij machte zijn om het noodlottig stelsel te doen verwerpen, 't welk de militaris ten geholpen door de liberalen, ons in ons programma willen doen opnemen. Dat elkeen dus van zijnen wettigen in vloed gebruik make en de katholieke be warende partij, zal zich eervol uit den gevaarlijken toestand trekken, waarin men haar, tegen wil en dand, geleid heeft. De kwestie kwam ook ter sprake welke zal de houding wezen van 't minis terie M. De Bruyn, vertegenwoordiger van Dendermonde. zoo als men weet, zeer bevriend met M. Beernaert, heeft klaar- blijkend doen verstaan, dat het ministe rie vraagt dat men het niet rechtstreeks in de zaak betrekke. Deze raadgeving nam de Verga dering in aandacht en, na eene levendige bespreking, werd een voorstel van de hand gewezen strekkende om het bureel des Bonds te gelasten zich tot het hoold van 't ministerie le wenden om hem met den wensch bekend te maken door de Katholieke Kringen uitgedrukt. Persoonelijke vrienden van M Beer naert hebben zich verbonden hem hier- aangaande in te lichten. Het is onmogelijk aan te nemen dat het ministerie er hardnekkig zou aanhou den het princiep van de persoonelijke dienstplicht door de Kamer te doen stemmen. Het zou tot niets anders die- Het waren de kanonniers, voor wien Con grève devuurpijl- n bad uitgevonden, die zijnen naam dragen, en welke hun zegenpralen deden behaion Vervolgens kwamen devissehers. Want deze lieden hadden de vermindering der gevaren van hun afmattend bedrijf aan den doorluchti- gen Congrève le danken. Dit voorbeeld werd gevolgd door de deputa tie van ambachten, die allen aan Congrève be langrijke verbeteringen in hunne werktuigen le danken hadden. Maar wat den meesten indruk op de getuigen dezes looneel» maakte, was de tegenwoordig heid van een oudverminklen soldaat, die in Spanje, op een slagveld, door Congrève hel leven wierd gered, en vervolgens in hem een edelmoedig en bestendig weldoener bad ge vonden. Hij vertelde hoe Congrève hem ster vende van het slagveld droeg, aan den vijand betwislle en hem genas. Hij voegde er bij met hoeveel kiesebbeid hem jaarlijks een pensioeD betaald wierd, zonder dal men hem ooit wilde zeggen van waar het kwam. Maar ik wist bet wel, ik, vervolgde hij, schoon mijn weldoener zeide dal hij het niet met was, zag ik wel aan de vreugde, die om mijn geluk in zijne oogeu glinsterde, dal dit geluk zijn werk was. Wie anders dan hij zou er belang gesteld hebben in een oud invalied gelijk ik. Ik moet niet zeggen dat dit verbaal de aan wezigen de tranen in de oogen bracht, en dat de naam van Congrève ton allen kant gezegend wierd de vriend van bet volk, de weldoe ner van het land, de edelmoedigste en onbaat- nen dan om aan de liberalen een vreese- üjk wapen te verschaffen T welk zij zoo lang zouden gebruiken tot dat het minis terie eindelijk een wetsontwerp zou hebben neergelegd. Nu, hopen wij dat onze katholieke ministers hunne liberale vijanden niet zullen in de hand werken. Het beste middel hiertoe is het grond- begin te laien varen en het te zelfdertijd met het voorstel-d'Ouliremont met volle militaire eer té begraven!... De Patriote kondigt aan dat morgen Donderdag eene vergadering der Rech terzijde zal plaatsgrijpen Laat ons hopen dat alles zich ten beste in 't belang der Katholieke bewarende denkwijze en des lands zal schikken. Kabinetshoofden. De Kamer doet de borstbeelden maken van de verschillende kabinets-opper- hoofden, die België geteld heeft sedert De regent heeft twee ministers geteld het eene gevormd door M. Sikain Van de Weyer, het andere door M. Joseph Le- beau. Onder koning Leopold I, was M. de Muelenaere de eerste minister. In 1832 hadden wij het kabinet Goblet, en daarna dat van M. Lebeau in 1834 dat van M. de Theux. In 1848 kwam M. Lebeau terug. Van 1840 lot 1867 volgden elkander op MM. Notomb, Van de Weyer, de Theux, Rogier, Henri de Brouckere, De Decker, Frère-Orban, die aan 't hoofd was bij het afsterven van koning Leopold I, en nog voor een tijd, gedurende de regeering van Leopold 11. In 1870 verscheen het kabinet d'Ane- than in 1871 dal van M. Malou in 1878 dat van Frère-Orban in 1884 dat van MM. Malou en Beernaert. Onder Leopold I waren er 11 en onder Leopold II 6 ministeries. M. Frère was 24 jaar minister M. Rogier 15 en M. Malou 10 jaar. Militaire aalmoeseniers. Het schijnt dat de herinrichting van den dienst der aalmoeseniers in de mi litaire kringen druk besproken wordt. De hoogere officiers zouden met geen ongunstig oog aanzien, zegt men, dat er maatregels genomen werden, om den zedelijken en godsdiensligen toestaud van den soldaat te verbeteren, doch de min dere officiers spotten met de hervormin gen door generaal Pontus beloofd en' deze spreken over dit alles op denzelfden toon als de Chronique en de Gazette. En ziedaar aan welke mannen men verlangt dat de kristene ouders hunne zonen zouden toevertrouwen Handelsblad.) zuchligste man Wanueer de eerste ontroering een weinig voorbij was, naderde er een prachtige rouw koets, mei vier peerden bespannen, om de doodskist weg te voeren, maar het volk wilde niet dat de peerden hunnen dienstdeden zij sneden ze los, en trokken zelve de rouwkoets door de bijzonderste stralen van Londen, op dal eenieder zijne hulde aan den roemrijken afgestorvene zon kunnen bewijzen. Eindelijk kwam de rouwstoet op de plaats waar de doodskist op een rijtuig wierd gebracht, het welk er mede naar Siaffordshire reed. Gedurende deze woelige en goesldriftige be loogingen, en terwijl liet overschot van Con grève deze schilterendehuldebewijzing ontving van degenen die hem door ondankbaarheid en onrechtveerdigheid zinneloos hadden gemaakt, deden twee in 't zwart gekleedo jongelingen in stille eeDe tweede kist ontschepen. Deze doodskist was die van Diana, en was met ecu wil laken bedekt. De twee jongelingen hadden treurig en schier met verontweerdigmg de eerbeloogin- gen annzien, waarvan hel stoffelijk overblijfsel van Congrève hel ontwerp was. Zij maken een God van degene dien zij vermoord hebben, zei een bunner. Hel is de geschiedenis van schier al de groole mannen, onderbrak een oude dienaar des Autaais gelast de laatste gebeuen over de witte doodskist uil le voeren. J. U. Berlhovd.

De Denderbode | 1886 | | pagina 1