NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zaterdag 25 December 1886, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2114. ARONIVEMEIVTPRIJS ANNONCENPRIJS I BERICHT. Politiek overzicht. Jager van den Cemskrg. De Vrijmetselarij. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique Swum. AELST, 24 DECEMBER 1886. Ahvie een abonnement "neemt op DEN DENDERBODE voor 'tjaar 1887, zal ons blad van heden af tot nieuwjaar kosteloos ontvan gen. De inschrijvingen van buiten de stad Aalst moeten zooveel mogelijk bij de briefdragers genomen wor den. 't Is gemakkelijkste en het ze kerste middel om Den Denderbode regelmatig te ontvangen. De prijs voor een jaar is fr. 6.00 voorop te betalen. Holland. Het Nederlandsch Staats blad kondigt de overeenkomst ai', welke tusschen België en Nederland gesloten werd, betrekkelijk de maatregels te ne men, tegen den handel in blanke slavin nen* Duitschland. Men beweert dat de duitsche kanselier zich tegen de ontbin ding van het parlement heeft verklaard. M. Windthorst zegde aan den minister van oorlog Indien het gouvernement onmiddelijk tot de vorming der nieuwe regimenten overgaat, zal de Rijksdag voorzeker eene bill tot schadevergoeding stemmen, doch verder kan het centrum niet gaan. Eene moord aan den Czaar toegeschre ven. Men seint uit Berlijn aan den Times, date 22 December. Een gerucht blijft te Postdam loopen, waar de vader van Colonel Villaume, militaire vertegenwoordiger te St.-Pe- tersburg van Keizer Wilhelm,resideert. Wen beweert dat de Czaar, in eenen aanval van woede, dezen officier ver- moord heeft. Hier te Berlijn, in de best inlichte kringen, kent men niets van aard om dees treurig voorval te beves- tigen. Ik herhaal u deze geschiedenis welk door de dagbladen werd meège- deeld, niet omdat zij eenigzing geloof waardig is, maar omdat zij bewijst met welk oog de Duitschers den Czaaraan- schouwen in hunne beoordeeling van zijn karakter.' Engeland. Eene bijzondere depeche der agencie Reuter aan het Handelsblad meldt dat lord Churchill zijn ontslag als kanselier der schatkist heeft gegeven. DE Aan den voet van den grooten Cenisberg, naar den Franscben kant, vindt men het dorp Lans-le-Bourg. Op eenigen afstand van dit dorp, aan den zoom der baan, bemerkte men over weinige jaren eene kleine, eenzame en arme bul, op een onvruchtbaren rotsgrond gebouwd. Hare kleinheid deed veronderstellen dat het ue woonst van eenen baanwachter was, alwaar de reizigers kosteloos brood, wijn en dak von den om bet onweder te laten overgaan. Zulks was nochtans de bestemming dezer but niet. Poolen van berggeiten aan de deur genageld, wezen aan dat bel de woniug van eenen jager was, en op een uithangbordeken las men in mismaakte letters Gaëlan Carlot, goede leids man op den Cenisberg. Op zekeren avond van den herfst, wanneer d& kindereu dier sireken bunnen geboorte grond verlaten om naar de groote steden in Frankrijk te gaan. waren talrijke bergbewo ners vereenigd op de groote baan, tegenover ee hut waarvan wij hierboven spraken. De oorzaak van dit ontslag, zegt de Times, is dat lord Churchill, ingezien den toestand der schatkist, niet geneigd is het budjet te verzwaren met de uitgaven, welke door het departement van oorlog en de admiraliteit noodig worden geoor deeld voor het leger en de vloot. Lord Churchill aanziet deze uitgaven als overdreven en is van meening dat de buitenlandsche toestand dezelve niet op legt. Het schijnt bovendien dat zeker wetsontwerp voor Engeland, dat in den aanstaanden wetgevenden zittijd zal neer gelegd worden, door lord Churchill aanzien wordt als niet in overeenstem ming zijnde met de belangen van het land. De Times verneemt uit Madrid dat de Zorellisten opnieuw een gewapenden op stand voorbereiden. Het gouvernement heeft reeds maat regels genomen. Kerkelijke-Staten. Men meldt uit Rome aan het Journal de Genève dat de eerw. h. Castelli de opvolger zal zijn van Mgr Lachat. onlangs overleden. Hij zal bisschop in partibus benoemd worden en, even als zijn voorganger, den titel dragen van apostoliek bestuurder van Tessino. De Moniteur de Rome verklaart dat de reis van lord Hartington naar Rome mis schien wel in betrekking staat met de behandeling van geestelijke vraagstukken onder ander het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en het Vatikaan. Bulgarie Het onderzoek van de zaak betrekkelijk de oproerige leerlingen der militaire school is geëindigd. Er zijn vijf betichten de kapitein Teperajizanof en Makedowski, een luitenananl van russi- schen oorsprong en twee leerlingen. De andere betichten werden in vrijheid ge steld. Het proces heeft woensdag plaats gehad. Bulgarie is rustig. —Bucharest 23 Dec. Nieuwstijdingen uit Sofia zeggen dat niets de geruchten van revolutie wet tigt, aangezien Sofia rustiger is dan ooit. Men meldt slechts uit Sistova het be staan van een geweldig geschil opgere zen tusschen twee kooplieden, dat zijnen oorsprong in handelszaken vond en in 'IwelK een deel der bevolking partij heeft gekozen voor en tegen de twee partijen, maar 't gevecht dat er uit voortsproot was van weinig ernstigen aard en had geen politiek karakter. Rusland. De Times verneemt uit Sf-Petersburg dat alle berichten omtrent de ziekte van den kroonprins ongegrond zijn. Het is ook onwaar, dat hij naar het zuiden van Frankrijk zou willen gaan. Aller oogen waren gevestigd op den grooten weg, naar den kant alwaar deze opklimt en den Cenis bekronkeltmen scheen te wachten naar iemand die niet aankwam. Reeds was men sedert euntgen lijd aan hel wachten, wanneer een der aanwezigen, op de kruin eeuer steile rots geklommen, een vreug dekreet uitgalmde en zijnen gezellen toeriep Hij is daar Op dit geroep stond iedereen op, om eenige slappen te doen naar de aangewezene rich ting. Waar dan, Janvier vroeg men van alle kanten. Daar,daar, nabij de Roode Rots; hij is met zijn reizigerzij zullen hier zijn vóór dat een kwartier uurs verloopen zij. En zonder een antwoord af te wachten, liet Janvier zich op den rug eu de hielen nederzak- ken van zijn verheven observatie-post, om zich bij zijne gezellen te voegen. Wie zal hem aanspreken vroeg iemand. Ik, sprak Janvier, die een der kloeksle en oudste der bergmannen van den hoop was. Let op. piccoli, zegde hij tot de kinderen, welke in triomf iiunuc bloemiuilljes ter hoogte hunner blonde hoofdjes hielden. Een eerbiedig stilzwijgen heersebte er, en al de Savoyards bleven in het middeu van weg slaan met de houding van onderdanen, welke een koning afwachten, of van vrienden, welke een weldoener gaan zien. Omtrent op een kwaart uurs afstand kwamen twee mannen, dan verborgen door eene zeer Turkije. Suleyman Pacha, aan het hoofd van een klein legerkorps, heeft de dorpen der turksclie-montenegrijnsche grenzen bezet, die sedert den lesten oor log met Rusland, het opperleenheerschap van den sultan weigerden te erkennen. Bij de aankomst der troepen, hebben de inwoners zich zonder weerstand onder worpen. Amerika. De Senaatder Vereenigde- Staten heeft zich verklaard ten gunste van het intrekken der Tenure of office Law, welke wet, gemaakt in den tijd van An drew Johnson, ten doel had de bevoegd heid van den president der Unie betrek kelijk het ontslaan van ambtenaren, te beperken. Men verwacht dat het Huis van Afgeveerdigden zich bij de stemming van den Senaat zal aansluiten. President Cle veland's bevoegdheid om ambtenaren te ontslaan, zal dan onbeperkt zijn. Met het oog op de Kerstdagen, zijn de zittingen van het Kongres verdaagd tot januari. Indien men de vrijmetselaars op hun woord moest gelooven, dan zouden zij de eerlijkste, de verstandigste, de recht zinnigste en de liefdadigste menschen van gansch den aardbol wezen. Hunne vereeniging, beweren zij, werd slechts gesticht uit eenen geest van lief dadigheid tot den evenmensch, en tot bestrijding van dwaling, verderf en sla vernij die het menschdom ongelukkig maken. En dat doen zij in 't openbaar uitba zuinen, maar in hunne duistere krochten, waar zij heimelijk vergaderen voeren zij eene andere taal. Nu, hunne bedoelingen zijn genoeg zaam bekend. Altijd en overal staan zij op tegen het beslaande orde van zakenmenige revo lutie werd door hen gesmeed en menigen troon door hen omgeworpen, om deste- gemakkelijker hunnen helschen godshaal te kunnen botvieren. Op de R K. Kerk hebben zij het vooral gemunt, haar zienelijk Opperhoofd hier op aarde wordt door hen onverpoosd vervolgd, hare bisschoppen, priesters en kloosterlingen worden snoodelijk begekt, bespot, beleedigd, gelasterd en versmaad en de kristene geloovigen vervolgd, ge pijnigd en gefolterd in 't gene zij hier op aarde beminnen.... In een woord, de vrijmetselaars zijn de nakomelingen der heidensche geleerden en ketters, anders gezegd helhonden, die satan in de eerste eeuwen tegen het werk van verlossing onzes Zaligmakers deed optreden. Een omzendbrief van den italiaanschen Groot-Oosten, onlangs verschenen, werpt over de werkingen der vrijmetselarij een helder maar droevig daglicht. groote rots, den weg bezoomend en de Roode Rots, genaamd, uil boofde der purperachtige takkebossen, naar het dorp gegaan, zonder te schijnen bewust te zijn dal iemand in deze eenzame streken op hen bedacht was. Deze twee mannen, dezelfde wier toe nadering door Janvier aangekondigd was, wisselden slechts eenige zeldzame en korte woorden. De eene scheen een echt kind des lands te wezen, een dier groote. kloek en manhaftige bergbewoners, die door de beschaving wel iels van hunne eigenaardigheid hebben verlo ren. doch zonder van hun eerste opzicht be roofd te worden. Lange, vliegende haarlokken omringden zijn door de zon verbruind aange zicht. Hij was in den vollen bloei der jaren, en zijne houding leverde iets op. dat Oer was eu ontzaggelijk voorkwan, en aan zijn rem gewe ten en onberispelijk leven mocht toegeschre ven worden. Eene roode wollen muls een grof overkleed, broek eu ieêren getten, welke tol aan de knieën kwamen, vormden zijn kostuum; eene llescb hing aan zijne zijde tn een zak van ossenhuid was aan zijn gordel gehecht Op zijne schouders droeg hij een dier langgesireepte karabijnen, bij middel van welke de behendige jagers, op ivvee honderd Slappen afstand, een kogel plauten tusschen de twee hoorns eener berggeit. Eindetijk, m de andere hand hield hij een wolfijzer, hetwelk scti6en herstelling noodig te hebben de lichtheid van hetzelve liet vermoeden dat het niet bestemd was om groote diereu te vangen. Den reiziger, dien hij vergezelde, moest men Ons doel, zegt deze omzendbrief, is de waarheid ie doen zegevieren. De waarheid ligt in het menschdom, zij wordt verborgen en afgeleid door aller lei zoogenaamde godsdiensten en vooral, door de hardnekkigste van alle, door het katholicismus. Zeker nog, veel is gedaan en nooit genoeg kunnen wij ze prijzen, die in Ita lië de kloosterorden hebben uitgejaagd, de kerkgoederen hebben aangeslagen en de tijdelijke macht van den Paus omver heb ben geworpen. Dat zijn drij groote ge beurtenissen in de geschiedenis, die tot hoeksteen dienen van de metselaarsbe weging die in Italië bestaat. Maar dit is niet voldoende, zeggen de vrijmetselaars. Het gouvernement doet het mogelijke op 't gebied van opvoeding en onderwijsde drukpers verspreid on verpoosd onze leerstelsels, doch onze werkkring is beperkt. De dagelijksehe en persoonlijke werking van eiken vrij metselaar moet het gebouw doen verhoo- gen en daarom roept bedoelde omzend brief de aandacht in op 't volgende Eerst en vooral dient verspreid en ingeprent te worden dal het Maronnis- mus geen politiek werk is, maar zich en kel liefdadigheid en vrede ten doel stelt, dat al zijne pogingen strekken om de menschen de vrijheid te bezorgen en ze te ontkluisteren van de banden hun op gelegd door de verschillende godsdiens ten. a Vervolgens zal men doen gelooven dat de vrijmetserij niets beraamt tegen het katholicismus, maar enkel tegen het cle- ricalismus d. i. tegen de bedervers der zuivere leer van Christus, die den gods dienst gebruiken om hunne politieke denkwijzen door te drijven. Om die overtuiging in de geesten te brengen zal men doen zien hoe de Kerk bloeit in landen zooals Amerika, alwaar Kerk en Staat van malkander gescheiden zijn en waar de Staat door geene wet tot iets verbonden is jegens de Kerk. De Broeders onzer orde zullen zorg dragen dat aan de katholieke onderwij zers geen bewijs van bekwaamheid zal afgeleverd worden dan nu en dan, bij uitzondering. De gemeentebesturen zul len geene onderwijzers benoemen die men den katholieken geest bezield zijn. Dat de lagere scholen, de middelbare scholen, de hoogere scholen onzijdig zijn in zake van godsdienst, onverschillig of zoo mogelijk vijandig aan het katholicis mus. Dat men de zeden vormt, gegrond op de wetten der natuur en onafhankelijk van alle hoogere veropenbaring. Om zich van het onderwijs meester te maken bestaan middelen die de wet aanbiedt of door overreding te verkrijgen zijn. Een wettelijk middel is het onder wijs te trekken uit de handen van de ge meenten of aan particulieren en het over te geven aan den Staal. Een middel van overreding is le laten uitgaan dat liet onderwijzersamht door den Staat beter voor een Frauschmann6rncn.naar de schikking zijner kleederen en liet rood lintje dal aan een knopsgal prijkte. Het was een man van omtrent veertig jaren, vreedzaam van aanzicht, die door eeue ziekachlige bleekheid, waarschijn lijk het gevolg van waken en sludeeren, voor een geleerde kon gehouden worden. Zijoe oogen, beveiligd door eenen bril waren steeds ter aarde gevestigd, zelfs op dit oogenhlik, als de duisternissen reeds vielen, onophoudelijk mauwkeunge navorschingen doende De ontel bare planten, welke hij in de banden droeg, degeue welke men bemerkte in eene groote doos op zijne schouders hangende, deden een dier kruidkundigen erkennen, welke jaarlijks de voortbrengselen der rijke Alpisclie Flora gaan plukken. Terwijl de gids in zijne over denkingen verzonken was, onderzocht hij zeer aandachtig de zijkanten van den weg, zich hier bukkeude om eene bloem te plukken, dan om aan eenen stam te rieken, met spijl een reeds gekende plat wegwei pende, eene kin dervreugd betuigende bij liet ontdekken eener nieuwe, en onopnoudelijk latijnsche woorden en fransciie namen grommelende, welke nog vreemder voorkwamen De kruidkundige scheen eindelijk zijne na vorschingen moede te zijn, hij zette zien recht, nam zijnen bril af, met ongeduld uitroepende Welaan, voor heden moet ik afzien van de gentina minima De gewoonte van geleerden door de ge bergte te leiden, heeft mij bekend gemaakt met eenige onzer merkwaardigste kruiden en berg- zal betaald worden. i7 Eindelijk het is van het uiterste belang den priester af te schilderen als iemand die deugden aanpredikt die hij zelf niet oefent, die leeringen voorhoudt waaraan inj zelf niet gelooft. Dan ook is het noo dig dat men geloove dat de Staat aan de priesters eene hulpzame hand zal aanbieden, zoodra deze afzien van poli tieke bemoeiingen en den Staat niet meer bevechten. De priesters zeiven mogen niet ver waarloosd worden. Men late hen hopen dat zij in eer, aanzien en rijkdom zullen winnen als zij zich willen losmaken van de handen hen door Paus en bisschoppen gesmeed. Is het klaar en duidelijk genoeg Wie durft nog houden staan dat de Vrijmetselarij geene politieke vereeni ging is, gesticht met het wel bepaalde doel om den R. K. Godsdienst en het bestaande orde van zaken te vernietigen? Men ga den handel en wandel on zer belgische liberalen na, en men zegge ons dan of zij zich hier niet gedra gen gelijk de italiaansche omzendbrief het voorschrijft?... En loochenen is ditmaal onmogelijk in tegenwoordigheid van dees ontegenspre kelijk bewijs. Laat. ons hopen dat deze omzendbrief aan vele verblinden zal doen klaar zien Landbouw. Erwten en Boonen. Een geleerde duitsche scheikundige, bestuurder van een dier gestichten, heeft belangwekken de opgaven in het licht gegeven over de voedende waarde der groenselzaden. De groenselzaden, zegt hij, als voed sel bij menschen en dieren gebezigd, brengen even zooveel kracht voort als het vleesch. Door hunne lage prijzen kunnen ze in veel omstandigheden met veel voordeel het vleesch vervangen, ten minste tot een zeker punt. De arme werkman zou derhalve meermaals en in hoeveelheid erwten en boonen in zijne spijzing dienen in te voeren. Erwten of linzen met spek en brood, groensels met beenen en vet, maken een voedsel uit dat veel gezonder en verkloekeuder is dan andere groensels met spek en boter, dan bier en brood, en aardappelen. De erwten en boonen worden meer gezocht in groenen slaat dan als zij rijp zijn en nogtans zijn ze in groenen slaat in het geheel zoo voedzaam niet. Dit komt hier van voort dat ze voor de rijpheid meer suiker en minder vezelen inhouden. Daarom ook laten zij zich lichtelijker vor- teeren, en hebben ze eenen aangename- ren smaak. Men kookt doorgaans groene erwten en boonen in zuiver water en men giet dit af als het gekookt heeft om de erwten of boonen verder gereed te maken met vet of boter. Eene reeks van proeven heeft bewezen pat men door deze afkoking veel voedende zelfstandigheden verliest. Het stoffen, en aldus kan ik de reizigers de plaats aanwijzen waar deze ie vinden zijn. Inderdaad, het is mogelijk, sprak de doc tor in zich zeiven Claude Auel, waarvauJ.J. Rousseau gewaagt, was een uiimuntend kruid kundige, zonder daarom meer geletterd le zijn dan gij En zij gingen voort Hel gesprek, eens aanvang genomen hebbende, wiide de doctor hetzelve niet daarlaten. En gij, Gaëlan, hernam hij, zijt gij zoo ge lukkig geweest in uwe jacu als ik in mijne na vorschingen Terwijl ik mijnen oogst inzamel de, op de rots van Serbench, heb ik u de mar- moilenvallen laten bezoeken en de berggeiten opsporen. Hel schijnst, voegde hij erbij, een looze blik richtende naar den ijdelen zak van den jager, dal de strikken of liet karabijn u noch dood, noch levend wild hebben kunnen aanschaffen. Neen, mijnheer, antwoordde Gaëtan, de dag is met gelukkig eeweesl Ik ben niet ia bet bereik van berggeiten kunnen komen, en een mijner strikken heelt herstelling noodig. Hel is spijtig dal ik lieden mets gesaugen heb; ik bad eene kleine marmol beloofd aan den kleiuen Paolo, een dier arme kindertn, welke morgen moet vertrekkeu zijne moeder is arm en gebrekkig, en bet kind kan geene andere middelen van bestaan hebben, dan de marmol, welke ik hem brengen moost de andere zul len vertrekken, en de arme Paolo zal dit jaar nog in het gebergte blijven een gansch gezin zal dus in bet verdriet verkeeren. (Wordt voortgezet.^

De Denderbode | 1886 | | pagina 1