Oproep iiaii de Liefdadigheid. kookwater ontneemt middelmatiglijk het derde der voedende zelfstandigheden. Het verlies der voedende bestanddeelen is des te grooter naar gelang de erwten jonger en de hoeveelheid gebezigd water grooter zijn. Dat de schvijvelaars van den Dender- galm nog hoogmoediger en verwaander God-en Kerkhaters zijn dan 't rommelzoo snullen die 't papier van meester Platzak bekladden, schijnt ons onbetwistbaar. 't Is waarlijk leutig om die liberale grootsprekers uit de Korte-Zoutstraat hunnen eigen lof te hooren uitgalmen. Zij alleen ter wereld bezitten kennis sen, geleerdheid, bestuurlijke ondervin ding, bekwaamheid. Zij alleen zijn eerlijk, rechtschapen, deftig. Zij alleen liegen nooit, treden nooit in persoonlijkkeden. Zij alleen zijn goede redenaars en schrijvers die hunne tegenstrevers altijd onmiddelijk den mond stoppen en hen de pen uit de vingers slaan.. Waar de pretentie toch gaat nestelen En hoe jammer ook dat eigen lof zoo geweldig slinkt Hunne katholieke tegenstrevers zijn gansch 't tegenstrijde van hen; 't zijn lieden zonder kennissen, zonder geleerd heid, zonder ondervinding, zonder eer gevoel, zonder: waardigheid; 't zijn slaven der bisschoppen, fanatieke duiveljagers, enz., enzt Zoo schreven die liberale alweters wéér zondag lest De Denderbode is ons zijne antwoord schuldig gebleven op 't deze en 't gene, op dit en op dat. Denkt gij wellicht, groote liberale lich ten, dat De Denderbode tot taak heeft alle de ezelarijen, al de dommigheden te doen uitschijnen, alle de logens, alle de godde loosheden te weêrleggeri die De Dender - galm wekelijks uitbraakt?... Denkt gij dat wij altijd lust hebben om ons onledig te houden me', uwe vuiligheden, met uwe schandalige persoonlijkheden, met uwe helsche godslasteringen, met uwe ver smadingen van God en zijne Kerk, met uwe helsche uitvallen tegen den cathe- cismus dien gij een zedeverdervend boekje noemt, met uwe spotternijen tegen de heilige zaken, met uwe snoode beleedi- gingen tegen de geestelijkheid, gelijk het in uwj nummer van zondag 11. weêr 't gevahis geweest Ah! ge denkt dat.... Neen, neen, libe rale lichten, om dit alles aan te raken, zelfs met eene lange tang, moet men moed, ja, bezonderen moed hebben, en wij moeten het bekennen, veelal doet de walg dien uwe zoo goddelooze als boos aardige uitspattingen bij ons verwekken, ons den moed in de schoenen zinken En daarbij, 't spreekwood zegt immers Wie 'nen stinkenden pot roert wordt er door verpest. dan te gehoorzamen en de sergeant, daar niet meê te vreden, belichtte hem aan een gegeven bevel weerstaan te hebben. Voor den krijgsraad verscheen de jon gen in gebogen houding, gevolg van zijnen moeielijken gang. Het onderzoek was zeer ernstig. Van den eenen kant werd L. van moedwilligheid beschuldigd en een geneeskundig onderzoek bevestig de zelfs dat hij komedie speelde. Men had hem aan alle mogelijke proeven on derworpen, zijn rug met geweld recht gewrongen, hemgechloreformiseerd, enz., en uit dit alles zou volgens het verslag blijken, dat L. den moedwillige speelt. Een ander verslag van den bataillons- doktor logenstrafte echter het eerste, zoodat de debatten tamelijk levendig wa ren. Jammer dat de bataillonsdoktor niet in persoon heeft kunnen getuigen. Mr Walton had de verdediging van den betichte op zich genomen. Ondanks zijne krachtige pleitrede heeft de krijgsraad, den soldaat tot 28 dagen militaire gevan genis verwezen. Hij zat reeds van 18 november in de gevangenis, zoodat hij reeds meer dan zijnen straftijd heeft uitgedaan. Zaak-Del annoy. Zondag heeft De- Iannoy een groot deel van den dag door gebracht in het Palcis van Justicie. waar hij met zorg het dossier geraadpleegd heeft van de nieuwe zaak ten zijnen laste gelegd, de zaak Freindt. Hij heeft zijne eetmalen in het paleis van justicie geno men. Hij is eerst ten 5 ure 's avonds naar de gevangenis van St-Gillis terug gekeerd. De onderzoeksrechter, de heer Ketels, heeft zondag ook verscheidene getuigen in de zaak Freindt gehoord, onder ander Elisa Uandelin. Men denkt dat de zaak Freindt voor het Assisenhof van Brabant zal kunnen komen in den aanstaanden zittijd, die op het einde van December geopend wordt. Niettegenstaande zijne veroordeeling, heeft Pelar.noy nog hel recht zijne jaar wedde van griffier van het vredegerecht van St. Joost- ten-Noode te trekken. Daar zal slechts een einde aan komen, nadat het verbrekingshof de voorziening van Delannoy zal verworpen hebben. Dan ook eerst zal er kunnen voorzien worden in zijne vervanging. De Gand heeft Brussel verlaten. Zijn naam staat niet meer op de lijst dér ad- vokaten, welke thans afgekondigd is. Men verzekert dat De Gand het inzicht heeft zich te Kaïro, in Egijpte, te vesti gen. Ten Gemeentehuize van llerzele. Don derdag 10 Februari, om 9 1/2 u. 's m. Ten Gemeentehuize van Sottegem, Vrij dag 11 Februari, om 1 u1 's nam. Ter herberg: De drij Koningen, te Oor- degem, Zaterdag 12 Februari, om 10 u. Hel getal ingeschrevene lotelingen der stad Aalst, beloopt tot 230. Nog 5 of 4 jongelingen moeten zich ter inschrijving aanbieden. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer J. M. De B iets, profes sor in Sint Lievensgesticht, is hulpaal moezenier van het Tuchthuis benoemd. ALLERHANDE NIEUWS. Programma van het Concert ten voordeele der Armen, ter Groote Zaal van het_ Stadhuis, te geven op 16 Janu ari 1887, door de leerlingen der Pupillen school des legers, met de welwilleude medewerking van verscheidene artisten en liefhebbers. 1" PART1E. 1. Let débutants, redowa par la fanrare de» pupilles. Vander Linden. 2. Zonder werk alleenspraak door de kweekeling Dclmel. Vanden Landen. 3. Concerto pour clarinetta, par Mr Hasdenteuvel. i. Entre ennemis, conté en vers par le pupille Pourveur. Ed. Cottinet. 3. Cavatine de Faust, par M. Ser mon. Gh. Gounod. 8. Romance, pour alto, par M. Lens- *ens. L. Walner. 7. Grand air d'Hamlet, par M«"* Em. Migeon. a. Thomas. 8. Air varié sur un théme allemand pour saxophone par M. Labory. Merekx. 8. Chansonnetle comique par M. Titz. 2* PARTIE "Volkskamer. De Vergade ring hield zich bezig met het wetsont werp tot_ bepaling van het contingent voor 1887. De liberalen hebben weêr be wezen dat zij onverbeterlijke militaristen zijn volgens hen moet de persoonelijke dienstplicht dadelijk ingevoerd worden en zouden ook het contingent en de uit gaven voor militaire zaken moeten ver meerderen. Het wetsontwerp werd aan genomen met 92 stemmen en 0 onthou dingen. Verder heeft de Kamer de be raadslaging voortgezet over het wetsont werp van herziening van 't wetboek dei- boetstraffelijke rechtspleging. Een der voornaamste bepalingen welke eene zwaarwichtige nieuwigheid daarstelt. deed een redetwist ontstaan tusschen de heeren Tbomssen, De Volder en Woeste. De getuige die zal weigeren den eed af te leggen of zijne getuigenis te geven zal kun nen veroordeeld worden tot eene gevan- genzittiug van 8 dagen tot 3 maanden en tot eene boete van 26 tot 1000 franks of tot een dezer straffen alleen. Deze nieuwigheid werd te vergeefs door M. Woeste bestreden. Het wetsontwerp waar bij wijzigingen worden toegebracht aan eenige bepalingen, der wet van 1850 op 't middelbaar ónderwijs, is gestemd geworden met 32 stemmen legen 18. M. Craux deed eenen woedenden uitval tegen de R. K. Kerk hij beweerde dat de Staat geene scholen mag slichten ten voor deele eener partij. En wat deden de liberalen onder de gebanvloekte wet van 1879 De gemeen tescholen waren overal liberale scholen geworden volgens de eigene getuigenis der liberalen. M. Graux heeft dus zijne handelwijze van toen hij minister was gelaakt. De hooge Vergadering stemde, 111 zitting van vrijdag, het wetsontwerp op t contingent en het budjet van wegen en middelen. Wagener en Ruyters, twee leiders der socialistische onlusten, welke in het voorjaar te Luik hebben plaats gehad, zijn door het assisenhof van Namen ver oordeeld ieder tot 5 jaar opsluiting en 10 jaar bewaking door de policie. De Dames van Aalst verlangende de op 't oogenblik zoo beproefde arme volks klasse ter hulp te komen, hebben zich eenparig verstaan om eene Fancy-Fair te haren voordeele in te richten. Zij doen eenen oproep tot de mildadig- heid van allen en durven de hoop koeste ren dat de liefdadige personen hare ma gazijnen zullen bezoeken, welke zullen geopend zijn, TER GROOTE FEESTZAAL VAN HET STADHUIS, den Zondag 26 De cember 1886, van 11 ure voor tol één uur namiddag en van 3 ure namiddag tot 10 ure des avonds en de twee volgende dagen van 10 ure des morgens tot den middag en van 3 ure namiddag tot 10 ure des avonds. Alle voorwerpen welke men haar zal gelieven toe te sturen, zullen met de allergrootste erkentelijkheid ontvangen worden. De giften mogen gezonden worden bij de Dames Van Wambeke, C. Cumont-Fai- der. Baronnes Paul Bethune en Schellekens- Jelie. Aalst den 10 December 1886. RECHTERLIJKE KRONIJK. Voor den krijgsraad. Meer dan eens hebben wij gewezen op de buitenge wone strengheid der krijgswetten, die voor de minste overtredingen buitenge woon zware straffen toepassen. Deze week echter waren wij getuige van een feit dat wij tot nu toe nog niet aan te stippen hadden Zekere Camille L. wien vroeger een wagen over den voel gereden was, had bij zijne loting niet gereklameerd en werd ingelijfd. Zijn gang bleef voortdurend moeielyk en zeer slecht kon hij de rangen volgen. Dit werd voor moedwilligheid aanzien en men werd brutaal, strafte hem metcachot olschoon de jongelingnietbeterwenschte Fancy-Fair. Men heeft het ge rucht verspreid dat de prijzen der voor werpen, enz., enz. die op de Fancy-Fair gaan verkocht worden zoo peperduur zullen wezen dat zij voor weinige beur zen zullen genaakbaar zijn. Dat is eene dwaling... Dank aan de milde giften van vele liefdadige personen zullen de prijzen uiterst gematigd wezen. Men zal zelfs verbaasd staan over den ongemeenen- goedkoopen prijs tegen de welken alles zal verkocht worden. Wij kunnen onze geëerde lezers dan niets beter aanraden dan zich met eigen oogen te gaan over tuigen van 't gene wij hier aankondigen; wij zijn overigens overtuigd dal zij weldra zullen verzekerd wezen van de echtheid onzer mededeeling. Nationale Militie. De lotingen voor de lichting van 1887, zullen in ons arrondissement plaatsgrijpen op de vol gende dagen, uren en plaatsen Ten Stadhuize van Aalst, Dijnsdag i Februari, om 9 ure 's morgens. Ten Stadhuize van Ninove, Woensdag 2 Februari, om 9 1/2 ure 's m. Ten Gemeentehuize van Haeltert, Don derdag 3 Februari, om 9 1/2 u. 's m. Ten Gemeentehuize van Lede, Vrijdag 4 Februari, om 2 u. 's nam. Ten Gemeentehuize van Idegem, Zater dag 5 Februari, om 9 u. 's m. Ten Stadhuize van Geeraardsbergen, denzelfden dag, om 1 1/5 u. 's nam. Ten Gemeentehuize van Meerbeke, Maandag 7 Februari, om 9 1/2 u. 's m. Ten Gemeentehuize van Steenhuyze- Wynhuyse,Dijnsdag 8 Februari, om 10 u. Ten Gemeentehuize van Moorsel, Woensdag 9 Februari, om 9 u. 's m. Une fcuille au vent, raise par la ranrare des pupilles. Vander Linden. t. Le fits de Corneille, dialogue D. Üelair. Un jeune militaire, le pupille Devos Corneille, le pupille Dufour. 3. Fantaiiie originate, p»ur saxo phone par M. Labory. Mayeur. 4. Stances la chariié, par M. Ser- mo.n- Carman. 8. Air varié, pour xiolon C. De Beriot. 6. Variations de Prtch, par M"'« Ern. Migeon. Proch. 7. Concerto pour clarinette, par M. Hasdcnteufel. Vande* Bogaerde. 8. Chansonnette comique, par M Titz. M. Van der Smissen. Men schrijft uit Bergen aan de Courrier de l'Escaut M. Vander Smissen heeft den 8 december eene genadevraag naar den koning ge zonden. Hij durft nogthans niet hopen dat hij volledige kwijtschelding zijner straf zal bekomen. Men beweert dat de 10 jaren dwang arbeid, waartoe hij werd veroordeeld, zullen veranderd worden in eene gevan genis van 5 jaren. Op die wijze zou M. Vander Smissen in de gevangenis van Bergen kunnen blijven. De celgevangenis van Leuven schijnt hem schrik in te boezemen, omdat al de gevangenen aldaar aan hetzelfde stelsel worden onderworpen. Dijnsdag morgend heeft M. Vander Smissen bet bezoek zijner moeder, van zijn dochterke Madeleine en van M. Le- borne, zijn gewezen stagist, ontvangen. Hij brengt zijnen tijd in de ziekenka mer met lezen door. Diefstal van 8000 frank. Maandag avond heeft te Brussel een persoon wiens signalement gekend is, het koffer van eene dienstmeid opengebroken enereene som van 8000 fr. in obigaties uit gesto len. Deze schat was de vrucht van lange faren arbeid en spaarzaamheid. De persoon, die als dader van den dief- stal verdacht wordt, is zekere X..., een bloedverwant van de meesteres der be stolene. Hij wordt verdacht, bij middel van valsche sleutels binnen gedrongen te zijn. Na den diefstal zou bij met een rijtuig naar de Noorderstatie gereden en van daar met den eenen of anderen trein ver trokken zijn. Een schoenmaker beeft te Brussel eene moordpoging gepleegd op zijne ectitgenoote, welke hij wilde beletten in daghuur te gaan werken. Na haar acht messteken te hebben toegebracht, wierp hij haar ten toppunt van razernij van de trappen der tweede verdieping. De arme vrouw is in een erbarmelijken staat naar het gasthuis gevoerd,terwijl de man aan gehouden werd. Indien de proefnemingen gelukken, nu door de maatschappij Cockerill aange wend, zal men in een half uur van Brus sel naar Antwerpen rijden. Een kerel, die beweert een gendarm in burgerskleeren te zijn, komt sedert eenige dagen bij de menschen te Brussel, die hij weet door den vrederechter ver oordeeld te zijn tot boeten. Hij eischt de onmiddelijke betaling der boeten, onder bedreiging van anders de veroordeelden naar de gevangenis te brengen. Vele personen hebben zich aldus laten beet nemen. Diestoetmoedige bedriegerwordt ieverig opgezocht, 't Ergste is nog dat de menschen. die aan hem betaald hebben, nog eene tweede maal zullen moeten be talen. Gendarmerie. M. Thonissen, mi nister van binnenlandsche zaken beeft eene kwestie opgelost, die voor de finan ciën der gemeenten en provinciën van groot belang is. Zijn departement ondervraagd zijnde, wie het was, die de huisvesting der gen darmen te betalen bad in tijden van on lusten, heeft geantwoord dat dit ten laste der gemeenten was, en niet der provincie, zooals art. 69 n. 21 der provinciale wet zou kunnen doen veronderstellen. Dit artikel betreft alleen de regelmatige kazerneering, doch de tijdelijke verplaat sing en huisvesting tot behoud der goede orde zijn geheel ten laste der gemeenten, welke dezen buitengewoner, dienst hebben aangevraagd. Meèdeelingen uit New-York ontvan gen melden dat het belang van den dief stal in den posttrein merkelijk overdre ven is. Men herinnert zich dat tusschen de ontvreemde stukken er 14J geregis treerde waren. Er waren echter geene juweelenof edelsteenen voorhanden. Zoo als wij reeds gemeld hebben, is M. de onderzoeksrechter Wiilemaers naar Lon den vertrokken, om over de uitlevering der plichtigen te onderhandelen. Een herbergierster der Masuistraat. te Laken, kwam maandag avond half dronken thuis. Haar man, verwoed, deed haar zulke verwijtingen, dat de vrouw voor den nacht een toevlucht zocht bij eenen andere bewoonster van het huis. Gedurende den nacht koelde de inan zijne woede, met zijn vijftienjarig zoontje te slaan. Dinsdag morgend toen de vrouw terugkwam, dreigde de woestaard haar met eene bijl het hoofd te klieven, De vrouw, verschrikt, kon ter nauwernood ontsnappen en liep naar het policiebureel om bescherming te vragen. Er is proces verbaal opgemaak tegen den herbergier. De jonge prins Sakala. welke kapi tein Van de Velde te Gent uit den Congo heeft medegebracht, heeft sedert eenigen tijd te Brussel eenen landgenoot. Het is een jongen van 14 jaar. Een rijke heer van Brussel heeft zieh met zijn onderhoud en zijne opvoeding ge last. I11 korten lijd heeft de jonge Afri kaan Fransch geleerd. Zijn naam is Mas- sala. In den beginne wilde hij altijd terug- keeren bij zijne moeder, mnarnu is zijn vurigste wensch te Brussel te blijven. De geneesheeren van Gent hebben Woensdag het lijk onderzocht van Deb- baudt, den ongelukkiger! patroon der Cléopdlre. Er is vastgesteld dat de dood dooreen geweerschot veroorzaakt werd. Een leerling-letterzetter heelt in eene der trekkingen van de brusselsche leeningen een prijs van 25,000 fr. gewon nen, die, daar hij in 1905 betaalbaar is, thans eene weerde van omtrentl5,000fr. heeft. De jongeling heet Boni. Er is besloten al het gewicht dat op den tunnel te Hoei drukt, weg te nemen om verdere ongelukken te vermijden, daar er zich gedurig nieuwe voorteekens j vari aanstaande instortingen vertoonen. j kraf!!! m> Hol 79I minctone A umL-nn j:« UI «MU Uil luuueii. Het zal minstens 6 weken duren,eer dit werk volbracht zij en de spoorbaan weer gebruikt kan worden. Woensdag avond was volop aan 't sneeuwen in ons land. I11 het westelijk gedeelte ligt de sneeuw reeds verscheide ne voeten hoog, zoodat het spoorwegver keer erdoor belemmerd is en de treinen belangrijke vertragingen ondergaan. Ga- lukkiglijk volgde den dooi bijna onmidde lijk was de sneeuw door den regen gauw verteerd. Belangrijke diefstal. Dijnsdag nacht is er langs den kelder een dief ge komen in de woning van M. Defrance, Leopoldslei te Antwerpen, en heeft er zilverwerk en kleergoed gestolen, voor eene weerde van 2000 fr. Woensdag morgend, ten 7 ure, is de dief, voorzien van zijnen buit, uit het huis gevlucht, terwijl de dienstmeid aan de deur melk kocht. Men heeft den kwaaddoener op gespoord, doch deze heeft zich uit de voelen kunnen maken. Ziehier eenige bijzonderheden over Oostendsche vischloepen de Charles-Pela gic en de St-Anna Op 3 December had den deze sloepen de haven van Oostende verlaten, om op de vischvangst te gaan, voor rekening van de reeder Jakob De Graeve. De sloepen waren 30 uren noord waarts van Oostende verwijderd. Zij waren aan het visschen, toen er dijnsdag 7 December, een verschrikkelijk onwe- der opkwam. De wind loeide verschrikkelijk, de baren sloegen over het deken doorweek ten gansch de kleederen der arme vis- schers. Zij zijn genoodzaakt geweest, door het onstuimige weder, hunne door weekte kleederen 72 uren aan hun lichaam te houden, zonder deze te kunnen afdoen of te laten droogen. Het onweder duurde tot in den mor gend van den vrijdag. De beide sloepen hadden bijna alles verloren touwen en zeilen, was stuk geslagen. Hunne noodseinen werden gezien door Hollandsche loodsen, die oogenblikkelijk in zee staken om de ongelukkige vis- schers ter hulp le komen. Het gelukte deze moedige mannen de 111 gevaar zijnde sloepen te Helvoetsluis binnen te brengen. Woensdag morgend, 15 December, werden beide sloepen ep sleeptouw ge- nomen en naar Terneuzeu gebracht, al waar zij den donderdag aankwamen. Vrij dag morgend zijn zij voortgetrokken door paarden en naar Gent gebracht. Op de gentsche markt werd de visch verkocht gevangen met zooveel moeite en levensgevaar. De vangst der sloep 112 bracht fr, 329,25 en die van 186, fr. 130,62 op. De visschers ontvangen ieder 5% van de heele opbrengst. Den 19 December vertrokken de vis schers naar Oostende, waar zij slechts, heden 21 December zullen aankomen. In hel bosch van M. den senaleur de Bruges, te Weilier, heeft een gevecht tusschen jachtwachters en wildstroopers plaats gehad. De eersten werden met sla gen overladen en deze,oordeelden dat zij in staat van wettige verdediging waren, hebben eenige schoten gelost. Zij denken eenen der stroopers gekwest te hebben. M. R., schepenevanSprimont, werd dezer dagen, terwijl hij van de peerden mark] van Ciney terugkwam, door een aantal bandieten met zwartgemaakte ge zichten aangerand, geweldig geslagen en mishandeld, en van zijne gbrieventesch met 5,000 fr. beroofd. Praktisch. Als jonge paren trou wen geeft men hun allerlei dingen, daar zij niets meê kunnen doen, kostbare din gen, die zij nooit gebruiken. In Engeland is men praktischer. Daar geeft men... geld want als het huis vc het jonge paar gehuurd is, betalen de lamilieleden de huur vijf, acht, of tien jaar vooruit, praktisch, recht praktisch Eenige jongelingen van Klerken en Eessen waren dezer dagen 's avonds aan het twisten in de herberg van J. De Clerc-j, le Eessen men sloeg met stoe len en wierp met glazen naar malkaar. In den strijd zijn de genaamden A. De Burggraeve, van Clerken, en D. Ler- berghe, landbouwer te Eessen, zoodanig aan het hoofd gewond, dat zij in gevaar van sterven zijn. Zondag laatst is de gemeente Rolle* gem-Kapelle in verslagenheid gedompeld door een verschrikkelijk ongeluk. De maatschappij genaamd De Carabinier.s gaf eenen prijskampvan schijfschieting. Nabij de schijf bevond zich, zooals gewoonlijk, de knaap der maatschappij, om de schut ters te verwittigen wanneer zij mochten schieten en de punten, door ieder schot behaald, op te teekenen. Het was 4 ure namiddag toen, de heer Medard Masschelein geschoten hebbende, men zich verwonderde den knaap uit zijnen schuilhoek niettezien tevoorschijn komen. Men belde op hem, doch te ver geefs. loen snelde men naar de schijf, alwaar «en verschrikkelijk schouwspel de aan wezigen wachtte. Sinaeve, de knaap der gilde, lag op den grond, badend in zijn bloed. Een kogel was hem in den buik gevlogen. Een uur later gaf hij den geest, na het H. Oliesel le hebben ontvangen. Sinaeve laat eene weduwe en zeven minderjarige kinderen in de diepste ellen de achter. In eene gemeent van denomtrek van Luik is verleden week een persoon ge storven, die 123 kilos woog. Hij is op 51 jarigen onderdom bezweken aan een be roerte. De doodkist was zoo groot, dat men ze langs een venster heeft moeten uitlaten. HOLLAND. Felle Brand. Uit Biervliet, hol landsche grensgemeente, 14 December Om 6 ure 's avonds, brak hier alweêr t Was ditmaal op de schaaphofsteê van baron Heynderycx, le Gent, bewoond door den heer P. Dossche. Op den oogenblik dat het vuur uitbrak, waren de echtgenooten Dossche in de kerk te Biervliet, alwaar eene zending werd gepredikt. Slechts de meid en een knecht waren te huis. Toen meid en knecht de vlammen za gen, was er aan geen blusschen meer te denken. Door den lellen wind aangebla zen en door de groote massa ontvlam bare stoffen in de schuur gevoed, nam het vuur in eens« eene ontzaggelijke uit breiding en sloeg zoo hoog uit, dat de brand uren verre tot in Eecloo werd ge zien. De schade is zeer grootgeheel de zeer groote schuur met den inhoud, 14 peerden, 27 koeien en het landbouwge reedschap zijn eene prooi der vlammen geworden. De schapen bleven gespaard, doordien zij in eenen afgelegen stal waren. Alles was tegen brandschaê verzekerd. De oorzaak van den brand is niet ge kend en wordt nog al aan kwaadwillig heid toegeschreven. Het is bedenkend dat, op slechts vier weken tijd, twee pachthoeven op Bier vliet door brand zijn geteisterd gewor den. Immers op 14 November laatst 's nachts, werd hier de schuur, met de stal len van de hofstede bewoond door den heer Claeys-I)e Sutter, insgelijks in assche gelegd. Beide hofsteden staan op korten afstand van elkander. Smokkelaars. De hollandsche bladen zeggen dat het drijven van den smokkel handel op de hollandsch-pruissische grenzen eenekolossale uitbreiding neemt en de smokkelaars als benden zijn inge richt. Ziehier wat een blad zegt Wat doen de smokkelaars, die nage noeg allen Nederlanders (grensbewoners) zijn? In benden, twintig tot dertig man sterk, allen beladen met spiritus, hier algemeen onder den naam van foezel bekend, komen ze uit Pruizen. Ze baden doorvaarten, kanalen en slooten. Gewa pend met geweer en pistool, gaan ze voor uit. Wat zullen nu eenige douaniers doen tegen zulke benden Zich laten dood schieten in den ongelijken strijd Dat toch zou waarheid worden, zoo zij durf den aanvallen.» Tt ouwe liefde. Als een bewijs van trouwe lielde wordt vermeld dat te Lochem een paar in het huwelijk is ge treden, dat dertig jaren met elkander had verkeerd. De bruidegom telt 63 jaren en de bruid zoowat denzellden ouderdom. De leste wilde niet eerder trouwen, zoo lang hare meesteres leefde. FRANKRIJK. M. Donnot, republikaansche Senateur voor de Opper-Marne, heelt zijn ontslag ingediend aan den voorzitter van den Senaat. AL Donnot, die bankier is, werd in bankroet verklaard. Het tekort in zijne kas is zoo wat vijl millioen frank de kleine burgerij wordt vooral getroffen door dezen krach. Men meldt uit Brest dat de schade, door den brand van het arsenaal veroor zaakt, niet zoo aanzienlijk is, als de eer ste, en overdrevene, berichten het opge ven. De archieven en de boekhouderij werden niets eens door de vlammen aan getast.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2