NIEUWS- EN AANJONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. (Donderdag 50 December 1886, 10 centiemen per nummer, 4lslc Jaar, iv 2110. ABONAEMEIVTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Jager van den Cenisberg. Twee verzoekschriften. Van den anderen kant, Persoonelijke Dienstplicht. DE DENDERBOÏÏË. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars lr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Alen schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, iN° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. juni riji% fS; jti .1 - jg |j||g l1 Per drukregel, Gewone 15 centiemen Pieklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Sai AELST, 29 DECEMBER 1886. Frankrijk. Parijs 26 dec. Ter ge legenheid der uitreiking van belooningen aan de maatschappijen van redding, sprak generaal Bouianger, minister van oorlog, eene redevoering uit. De redders, zegde hij, hebben op de soldaten een onwaardeerbaar voordeel, t'is dat hunne lauweren niet noodzakelijk en ongelukkigerwijze bloedige lauweren zijn in de verscheuringen des vader lands geplukt. De redders ontmoeten den roem met hunnen evenmensch ter hulp te komen en te redden ten midden van dezen vrede welke, aan.de volkeren zoo noodzakelijk ik dat defce welke 't bewind in handen hebben'hem hair1moeten verzekeren ten prijze van alle opofferingen,' voor zooveel deze'opofferingen noch de eer noch de'ge rustheid des lands rakeh Duitschland. - M.Sabor, afgeveerdigde der socialisten in den Rijksdag, voor de stad Frankfort, alsook acht andere socia listen. hebben bevel ontvangen het grond gebied van gemelde stad binnen de drie dagen te verlaten. Deze maatregel werd genomen krachlens het besluit waardoor Frankfort en zijne omstreken in kleinen staat van beleg werden verklaard. De nieuwe afrikaansche veldtocht. Men verzekert dat Stanley binnen weinige dagen naar Zanzibar zal vertrekken om er zijnen veldtocht in te richten ten einde £min bey ter hulp tte komen. Men heeft hem uit de Vereenigde Staten bij telegraaf verzocht terug te keeren om er eene reeks voordrachten te houden voor de welke men hem 200 duizend lr. aanbiedt. Maar hij verstoot natuurlijk dit aanbod en bereidt zijn vertrek naar Airika. Het schijnt zich le bevestigen dat hij zal vergezeld zijn van den vermaarden slavenhandelaar Tippo Tip, welken hij altijd onder zijne vrienden telde en die betreurt dat men. gedurende zijne afwe zigheid, de Stanley-Falls heeft aangeval len. Z. H. Leo XIII heeft ter gelegenhid van het Kerstfeest de gelukwenschingeu van het H. Kollegie ontvangen. De H. Vader heeft eene aanspraak tot de kardinalen gericht, waarin hij zich beklaagde over de vervolging, waaraan de katholieke Kerk en het pausdom in verschillige staten blöótgesteld zijn. Z. H. de Paus wees vooral op de aan vallen en den haat, waarvan Hij in Italië en te Rome het voorwerp is, en drukte DE 1' Vervolg Deze woorden, met geestdriftigheid uitge sproken, trolTen den doctor. Het schijnt, zegde hij tot Gaëtan, dat gij hier groolelijks geacht wordtmen heeft mij gezegd dat gij een slach van kleine vorst zijt, omdat gij de behendigste marmoijagcr der Alpen zijt, en ik weet dat het van u afhangt de fortuin uwer kleine onderdanen le maken. Ik vind daarin mijn voordeel, antwoord de de gids met eenen grimlach als dc kinde ren naar het gebergte teruggekomen zijn, en ecnige spaarpenningen medebrengen, dan be talen zij mij eene kleine som, volgens hetgeen zij bezitten Do opbrengst daarvan, gevoegd bij hetgeen ik door de jacht win, en bij den loon dien ik ontvang van. wege de reizigers die ik naar het gebergte leid, lqat mij toe eer lijk te leven zonder te bedelen, want bedelen schijnt mij het toppunt der schande te wezen. De doctor aanschouwde hem met verwonde ring. de droefheid uit, welke zijn hart hiero ver gevoelt. De H. Vader verklaarde ten slotte dat Hij al zijn vertrouwen stelt op God, die over de menschelijke daden waakt en dezelve op tijd en stond naar goeddunken regelt. Rome Men seint uit Rome date van Zondag De Stampa en de Fanfulla bevestigen dal Z. H Leo XIII, den 23 december, den tekst van zijne toespraak tot de kardina len aan alle de nonciussen heefl toege zonden met aanbeveling van dezelve nieê te deelen aan de gouvernementen bij de welke zij gevolmachtigd zijn. De Fanfulla voegt er bij dat Z. H. de Paus tezelfdertijde eenen eigenliandigen brief aan den keizer van Duitschland heeft toegezonden. De Stampa bevestigt verder dat de graaf van Parijs en de- heiJtoïjyail Aümalé eene .audiëntie aan den H. Vader hebben verzocht. Italië, Hel officieel blad van Italië behelst een besluit, waarbij M. Maffeidi Bogliogezant te Brussel, benoemd wordt tol gezant te Madrid, M. Delia Croce de Dojoïa, gezant te 's Graven- hage, als zoodanig te Brussel, en M. Spinola, gezant te Stockholm, als intalië's vertegenwoordiger te "s Gravenhage. De ilaliaansche kiezers van Ravenne en Forli hebben maandag voor de derde maal den gewezen commugard Cipriani, die tot dwangarbeid veroord ;eld werd, herkozen. De twee eerste kiezingQ^wpn-n den verbroken. Spanje Hvon Giers, russiscli mi nister van buitenlandsche zaken, heeft eindelijk begrepen dat het noodzakelijk was aan Europa uitleggingen te geven over den aard der zending, waarmee ge neraal Kaulbars in Bulgarië werd gelast, en de redenen die hem deden terugroe pen. Een omzendbrief in dien zin werd door M. von Giers naar aide russische gezanten in den vreemde gezonden. Bulgaric. De bulgaarsche afgeveer- digden Grekof en Katscheff, die prins Alexander van Battenberg donderdag lestleden tot Frankfort vergezelden, zijn vrijdag avond te Keulen teruggekeerd. Zij namen 's anderendaags met Bemitroff de merkweerdigheden der stad'in oogen-' schouw en zetten ten 1 uur 13 m. in ge zelschap van Storleff, die uit Darmstad was aangekomen, de reis naar Londen voort. De bijeenkomst der bulgaarsche afge- veerdigden met prins Alexander van Battenberg, te Keulen, verwekt te YVee- nen eene groote opschudding, 't Is ten Hebt gij somwijlen deze gebergten verla ten Ik heb tien jaren te Parijs gewoond, her nam Gaëtan, op een droefgeestigen loon. Ik was vertrokken in den ouderdom van tien ja^eu met een broeder, wien ik meer beminde dan mij zeiven, en die thans een burger, een Parij- zenaar is. Er is in u iels ongemeens, hernam de docior, die voor de eerste maal, sedert zijue aankomst op den Cenis, zich de moeite gaf van zijnen gids te bestudeeren. Gij kunt waarschijn lijk lezen en schrijven, gij kunt Ik kan hel getier van een steenbok tus- schen dat eener marmot onderscheiden, ik kan den wind kennen, welke morgen den Cenis verkoelen zal, ik kan een karabijnscheul rich ten, over een afgrond springen, eene sneeu- windstortiug vermijden, en desnoods een fei- ziger uit hel gevaar hclpco ook ban ik soms een vriend of een arm kind, dat naar Frankrijk vertrekt, een goeden raad geven maar ik kan noch lezen noch schrijven. En gij zijl voorzeker gelukkig Gelukkig, herhaalde de gids met droef heid, de schouders opheffende. Op dit oogenblik ontwaarde de doctor het bergvolk dal vergaderd was. Hij nadorde dichter bij Gaëtan met een soort van angst. Wie zijn deze lieden, vroeg hij stillekens. Een grimlach zweefde op Carlotto's lippen. Heeft men u niet gezegd dat ik een kleine vorst in dit dorp was Gij zult gaan zien wat gevolge dezer samenkomst dat de bul gaarsche deputatie besloot hare reisplan te wijzigen. MM. Grekow, Stoilow en Kaltohef heb ben de overtuiging bekomen dat M. Flou- rens hun geen anderen raad zal geven, dan zich te verstaan met Rusland. Alvo rens zich naar Parijs en Rome te bege ven, verlangen de bulgaarsche afgeveer- digden te Londen te vernemen, met welke kansen het regentschap zou blijven wéér- staan aan de voorstellen van Rusland. Ongelukkig is de ministerieele krisis, die in Engeland is ontslaan, den voor uitgang der bulgaarsche zaak weinig gunstig. De krijgsraad te Sofia heeft uitspraak gedaan in de zaak van de samenzweering in de militaire school. De kapiteins Tepa- viteharof en Makedowski werden tol 3 maanden, en twee. leerlingen, tot 2 jaren gevangenis veroordeeld. Het volgende artikel werti onk toege zonden met verzoek liet zelve in ons blad te willen afkondigen er Wij vernemen met zooveel hertzeer als verontweerdiging dat er een verzoek schrift aan onzen Stedelijken Raad komt toegestuurd te worden; strekkende om de toelating te bekomen voor idé herber giers alle zondagen, draaiorgelfeeslen te houden Wij kennen de onderteekenaars niet van zulk een burgertergend verzoek schriftwij willen nog min hunne in zichten beoordeelen. Maar wij vragen of dit ergernisgevend orgelspel niet al veel te lang, geduurd, heeft Of deiszells zedeverwoestende gevolgen, in menige werkmanshuisgezinnen, niet al,te zeer te bejammeren zijn, dan dal men aan die rampzalige volkspesl nieuw voedsel, nieuwe slachtoffers zou willen verschaffen Wij vragen of de christelijke gevoelens der overgroole meerderheid onzer stad, onder een Katholiek Bestuur, niet al veel te veel, door dit volksbedervende schand- spel, zijn gehoouden versmaad geworden? En of eindelijk, de straffeloosheid een aanloksel tot meerdere wulpscbheid en baldadigheid moet .vyprden \Yij durven verhopen dat onze Katho - lieke Gemeenteraad, bij zich zeiven, deze emjineep andere .overwegingen reeds zal gedaaii iiebben, en het bovengemeld ver zoekschrift met verontweerdiging zal van de hand wij/.cn, um aldus aan de onder teekenaars' te doen gevoelen dat ons katholiek Aalst, tot kroppens toe, ver moeid is een zoo walgelijk als gevaar volle misbruik te zien in standhouden. een marmoljager vermag bij de arme ingezete nen van den Cenis. Hij naderde gerustelijk tot degenen welke hem afwachten. Als hij op weinige slappen van ben was, sprak Janvier met eeuekloeke slem: Goeden avond, Gaëtag. En allen zwegen le gelijk, alsof dit enkel woord gaösch hunne welsprekendheid had uil- geput.' De gids bleef stil, liet' zijti'knrabijn ne- derziriken, en vi'óeg op een toon die te ver staan gaf dat hij vooraf wist wat men hem ging vragen Goeden avond, mijne vrienden maar, wat doet gij hier Dc avond is schoon en er zijn geene reizigers die gevaar loopen in het gebergte. Janvier naderde, drukte de hand van Gaëtan, en sprak met eene vriendelijke eenvoudigheid. Er is geene kwestie van reizigers, mijn heer Cirlolto, maar wel van u; ziehier de zaak, morgen verlaten deze kinderen hel land om naar Parijs te gaan. Gij zijt bot die hun de middelen aangeschaft hebt hun brood te win nen en misschien om eenig geld mede te bren gen voor buune gezinnen. Gjj, hebt hun daaren boven goeden raad gegeven opdat zij zich wel zouden gedragen in de groote stad. Alsdan hebben de piccoti gezegd Wij moeten gaan vaarwel zeggen aan mijnheer Gaëtan. De vaders en moeders zijn mede gekomen, en ziedaar. Hij deed een teeken met de band, en allen kwamen Gaëtan hunne bloemtuiltjes aanbieden. Deze richtte een blik van triomf naar den doe- vernemen wij ook dat er een tegenver- zoekschrift in omloop is, om aan den Gemeenteraad te vragen de orgeldraaierij slechts met de Vastenavond- en Kermis dagen te veroorloven. Onzes dunkens, had men de algeheele afschaffing van dien zedebedervenden volkskanker mogen vragen. Aan het kwaad, aan de verleiding, aan de erger- iiisgeving van en aan onze opkomende werkmansjeugd mag men zoo min op de Vastenavond- en Kermisdagen toegeven dan op andere tijdstippen des jaars. Echter nemen wij de vrijheid alle katholieke kiezers dringend op te wekken bovengemeld verzoekschrift te teekenen 'aldus zullen zij, als lastgevers, aan hun ne lasthebbers bewijzen hoe zeer liet openbaar geweten der katholieke meer derheid, dooi'de ónbetitelbare schanda len der orgeldraaierij,geschokt en ver- ontweerdigd is. De liefdadigheid onzer geachtte mede burgers stelt alles in 't werk om den nood en 't lijden der behoeftigen te leni gen. Maar zou het dan moeten gezegd worden dat er aan onze werkmansjeugd, met de toestemming van ons Stedelijk Bestuur, eene slagpiere geplaatst blijve waar deze haren laalsten duit kan gaan verbrassen en baren zedelijken en stofle- lijken ondergang inloopen Neen, dit mag niet zijn en wij durven hopen dat onze achtbare Gekozenen de dringende noodzakelijkheid zullen begrij pen, door een radikalen maatregel, dit ontzettende kwaad, in den wortel, af te snijden. Alle weldenkende burgers en minnaars van de werkende volksklas zullen de krachtdadigheid des Gemeente- raads loven en gebenedijden, en de open bare zedelijkheid zal er oneindig veel bij winnen. Wij zijn het volkomen eens met den achtbaren schrijver van het artikel hier boven. De dansorgeldraaienj is een der grootste plagen onzer dagen, die, in 't belang der tamilien en van de samenle ving, strengelijk moet beteugeld worden. Ten andere, reeds van over tien jaren, hééft De Dender bode hierop de aandacht van ons Stedelijk Bestuur ingeroepen. Wij zijn dus 't accoord met onzen acht baren correspondent over 't princiep der noodzakelijkheid van eene strenge beteu- géling, doch wij kunnen ons bij hem niet aansluiten voor wat de algeheele al- schafting betreft. Volgens ons, zou eene radikale afschaffing onder vele opzichten gevaarlijk zijn, <en daarbij, het schijnt ons eene onmogelijkheid te wezen. Wat wij onder andere vreezen, 't is dat zij zou aanleiding kunnen geven tot het herope nen van zekere broddelkoten, hier des tijds kostiljoushuizen geheeten en die op rechte brandpunten van verderf en ver pesting voor de jeugd waren. Onze ge achte correspondent moet zich dat nog lor, die zich met den iever van een kruidkundi ge bad meesier gemaakt van de veldbloemen welke de Pieinunteezen bannen weldoener kwamen aanbieden. Die blik schitterde met de snelheid eener bliksemstraal uil het oog van den bergbewonermaar dit duurde slechts een oogenblik, de koning was opnieuw de arme boer geworden, en hij zegde, met aan doening de hand van Janvier drukkende Dank, kameraad, dank ptccoli het was de moeite met weerd arme lieden moeten elkander helpen. Ten andere, voegde iiij er bij met een zucht, gij weet dat mijne diensten niet volstrekt onbaatzuchtig zijn. Ik heb u eene aanbeveling le doen, ik heb een last te geven, even als aan al degenen welke sedert twintig jaren naar de groote stad vertrekken, en mij nog de lijdingen niet hebben kunnen brengen welke ik verlang Hij zweeg een traan rolde uit zijne oogen. De berglieden wisseldeD eenige woorden, alsof zij vreesden de smarten van huunen vriend ieslooren. Maar zijne moedeloosheid was van korten duurGaëtan, als over zich- zelven beschaamd, uani haastig zijn karabijn, legde het op zijne schouders, en sprak met eene geveinsde blijgeestigheid Welaab, mijue vrienden, volgt mij allen ik zal u dat verhalen. Wij zullen id mijne hut nog wel een glazeken Si. Julien vinden om op de gezondheid te drinken van de kinderen welke voor eenigen tijd hel gebergte verlaten Wees bedankt, M. Gaëtan, herhaalde de menigte met eene eerbiedige vreugdo, zich, wel herinneren. Het stelsel van de danspartijen alleen lijk op Vastenavond-en Kermisdagen toe- telaten, kunnen wij evenmin bijtreden. Immers in dit geval, zou het aan de her bergiers der buitenwijken ontzegd zijn, dansfeesten te houden op den Kermisdag hunner wijk. Het schijnt ons onrechtveer- dig hen te beletten alsdan eenen speelman te houden. Die menschen kunnen geen gebruik maken van de dagen op de welke het alleen zou toegelaten zijn dansfeesten te geven met Vastenavond-en Kermis dagen ziet men langs hunne kanten bijna geene levende ziel. Wij denken dat de strenge of stipte toepassing van 't bestaande reglement, en tevens eene merkelijke verhooging van den te betalen taks, voor 't oogen blik voldoende zijn om de plaag der dansorgeldraaierij te beteugelen. En als wij zeggen een, strenge toepassing dan bedoelen wij eene toepassing zonder aanzien van personen, recht door zonder omzien. En zulke eene toepassing gepaard aan het heilzame werk van verzedelijking bij middel der patronagiën, die men op 't punt is alhier in te richten en waarover wij ons verheugen, zal, volgens ons, de plaag onzer dagen zooniet totaal uitroei en dan toch ernstiglijk beteugelen. Het is thans zeker, dat ten gevolge van de vergadering der Rechterzijde de persoonelijke dienstplicht te gelijkertijd met het ontwerp d'Oultremont met alle militaire eer zal begraven worden. De liberalen die slechts deze kwestie hadden opgeworpen om verdeeldheid on der de katholieke meerderheid te zaaien, zijn nu deerlijk van de brug in 't waterke getuimeld. Deze tuimeling zal de over- groote meerderheid des langs met genoe gen gezien hebben. Die liberale veldtocht even als al deze waar komedie wordt in gespeeld, eindigt op eene jammerlijke wijze. En komedie werd er onbetwistbaar door de liberalen gespeeld, zoo als de achtbare heer Van Put van Antwerpen,het zeer te recht in 't Senaat zegde. Immers zoo lang de liberalen aan 't bewind wa ren, lieten zij de kwestie van de persoo nelijke dienstplicht aan kant uit vrees van de volksgunst te verliezen, en nu heden komen zij, bij hoog en bij leeg, be weren dat zij dringend noodzakelijk is en dat het katholiek ministerie ze moet invoeren. 't Is onze verdienstvolle vertegenwoor diger M. Woeste, welke de verslaggever der midden-afdeeling is over het wets ontwerp d'Oultremont. Men verzekert dat hij wetensweerdige inlichtingen heeft ingewonnen over den rol door de moor telbroers in de liberale komedie gespeeld. Indien hij deze veropenbaring op de gereed makende om den bergbewoner te vol gen. Carlotto richte zich naar den doctor, wiens aandacht beurtelings geboeid werd door het vertoog en door de bloemen waarmede bij be laden was. Mijnheer de reiziger, sprak hij bem.zoudt gij bet weigeren een oogenblik binnen de hut le komen, alvorens weder te keereD naar de herberg den Gouden Leeuw Gij zult" hooren wat ik die arme kinderen te zeggen heb, en misschien zult gij mij eeaige inlichtingen kun nen geven wegens Ik 2a) er komen, Mijsheer Gaëtan, ant woord# de doctor met eene goedwillige blij geestigheid den titel van mijnheer herhalende, welken de bergbewoners aan den gids gaven ik zal des le gewilliger gaan, daar ik gaarne een weinig verlang le rusten, alvorens naar Bourg-le-Lans te gaan, en ook ik ben nieuws gierig om de planten in bet liebt te zien, welke deze kleine knapen medebiacbten. Hei zijo zeldzame bloemen, miju brave gids Het zijn kruiden welke op bijna ombe- klnnbare rotspunten en op de boorden van afgronden wassen, en misschien, mtjeheer, zouden deze kinderen niet meer durven weder- keeren naar de plaatsen waar zij in levensge vaar de bloemen geplukt Lebben, diezij bunnen vriend den maruiolvaoger, komen aanbieden. Deze woorden uitsprekende, ging bij naar zijne hut, gevolgd door al de aanwezigen. (Wordt vooaicazsTj

De Denderbode | 1886 | | pagina 1