nationale tribuun bekend maakt, zullen j[ zij in 't land eene groote opschudding veroorzaken. Laai ons hopen dat hieraan niet zal te kort blijven en andermaal de liberale komedianten mei zijne gekende meesterlijke hand len bloede zal afgeese- len Staatsblad. Te rekenen van 1 Janu ari 1887 zal het Staatsblad of Moniteur beige ophouden den dagelijkschen koers der beurs en 't loopende nieuws meê te deelen. Het Staatsblad sal nimmer des Zondags gedrukt worden. Tweegevecht. Generaal Pontus heeft de volgende cir- kulair uitgegeven De eerbied voorde wetten,de kame raad-geest, die in 't leger heerscht, als ook de gevoelens van verzoening en edel moedigheid, die de leden in de verschil lende graden bezielt, maken de tweege vechten in onze gelederen heel zeldzaam. Indien deze ontmoetingen, in elk geval, eene inbreuk op de strafwetten ma ken, toch krijgen zij dan nog strafbaarder karakter, wanneer zij plaats hebben in lokalen, die alleen voor het gebruik van het leger beschikbaar zijn, zoo als dit on langs gebeuid is. Inderdaad kunnen zij alsdan aan het publiek niet doen veronderstellen dat hel tweegevecht toegelaten, of zelf aan gemoedigd wordt Ik denk het noodig op dit punt de aandacht der overheden te moeten inroe pen op welke de verantwoordelijkheid der goede orde in de militaire gebouwen en hunne aanhoorigheden, berust, en ik heb de eer hen te verzoeken, met de meeste zorg te willen waken, opdat zulke strafbare feiten voor welke zij recht streeks verantwdordelijk zijn, niet meer gebeuren. RECHTERLIJKE KRONIJK. Wagener en Ruyters, twee leiders der socialistische onlusten, welke in hel voorjaar te Luik hebben plaats gehad, zijn door hel Assisenhof van Namen ver oordeeld ieder tot 5 jaar opsluiting en 10 jaar bewaking door de policie. Een zonderlinge zaak zal den 5 januari voor de brusselsche rechtbank vari eer sten aanleg opgeroepen worden. Altmayer, de ontsnapte uit degevange- nis Mazas, te Parijs, die later voor aftru- gelarij te Brussel vervold werd, daagt den statieoverste van Verviers, den be stuurder der gevangenis derzelfde stad, alsook den bestuurder der celgevangenis van St-Gilles voor de Rechtbank. Altmayer eischt van de twee eersten eene schadeloostelling van 20,000 fr. om dat de eene hem aanhield en de tweede hem opsloot, zonderdaartoe een mandaat in regel ontvangen te hebben. Van den derde eischt hij zijne onmid dellijke invrijheidstelling op straf van 1000 fr. hoete voor eiken dag vertraging. Men ziet, hij doet de zaken in 't groot. M. Paul Jansou pleit voor Altmeyer. Vrijdag is de zaak voortgezet der on lusten, welke tengevolge der werkstaking bij M. De Smedt-Guequier te Gent hebben plaats gehad. Blomme is veroordeeld tot 18 maanden gevangenis; Kamiel Vandevoorde, Schel- linck, Lodewijk Dhont en Theoliel Van Daele, zijn elk tot 6 maanden gevangenis veroordeeld. Karei Van Poucke, Cesar en Frans Morel zijn vrijgesproken. Th. Duynslager die zich zeiven beschul digd had, toen hij als getuige werd opge roepen, is builen zaak gesteld. Het verbrekingshof heeft Maandag de voorziening van Bernard verworpen. De gewezen kanonik blijft dus veroordeeld tot 3 jaren gevangenis en bijgaande straf fen. 7 September. De rechtbank van len aanleg heeft, zoo als men weet, de stad Brussel verant woordelijk verklaard, voor de schade, tijdens de manifestatie aangericht. Het hooger gerechtshof heeft het onderzoek der voorziening op 10 januari vastge steld. Wij hebben over eenige weken de akelige bijzonderheden meègedeeld van eene misdaad die geheel Brussel in ver slagen heid bracht. Een blikslagersgast, J. B. Laurent ge- heeten, had zijn vijfjarig dochterken den hals afgesneden en daarna een aanslag op zijn eigen leven gewaagd. De moordenaar genas en verscheen maandag voor het assisenhof van Bra bant. Zijne pogingen om voor zinneloos door te gaan, mislukten en de jury heeft hem na de pleidooi van zijnen verdediger, M. O. Berger, en het rekwisilorium van M. Demaret, substituut van de prokureur- generaal, plichtig verklaard. Het hof heeft Laurent tot levenslangen dwangarbeid verwezen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Burgerwacht. De Moniteur be vat de beschrijving van den kapotjas, welke voortaan voor de infanterie der burgerwacht toegelaten is. De Fancy-Fair welke door de Dames onzer Stad, ten voordeele der noodlijdenden,werd ingericht, is ten volle gelukt geweest. De inrichting der win kels, kramen, restaurant en drinkhuis lieten niets te wenschen over. De bezoe kers waren talrijk en tamelijk groot was den verkoop, want, zoo als wij het in ons vorige nummer hebben aangekondigd, waren de prijzen uiterst gematigd voor eene Fancy-Fair. Er zal dus ook een ta- melijken rijken oogst voor onze armen zijn opgedaan, welken zal toelaten menig arm huisgezin en vooral den schamelen arme ter hulp te komen en te troosten. Tot hiertoe is de zuivere opbrengst ons onbekend zonder twijfel zal men ons hierover de noodige inlichtingen ver schaffen. Wij reken het ons tot plicht de Dames, in naam onzer noodlijdende medebur gers, te danken over haar edel werk van zelfsopoffering, 't welk voorzeker de ze geningen van den Allerhoogste op haar zal doen nederdalen. ALLERHANDE NIEUWS. Programma van het Concert ten voordeele der Armen, ter Groote Zaal van het Stadhuis, te geven op 16 Janu ari 1887, door de leerlingen der Pupillen school des legers, met de welwilleude medewerking van verscheidene artisten en liefhebbers. 1" PARTIE. 1. Les débutants. redowa par la fanfare des pupilles. Vander Linden. 2. Zonder werk alleenspraak door de kweekeling Delmel. Vanden Landen. 3. Concerto pour clarinette, par Mr Hasdenteuvel. 4. Entre ennemis, conté en vers par le pupille Pourveur. Ed. Cottinct. 5. Cavatine de Faust, par M. Sar inon. Ch. Gounod. 6. Romance, pour alto, par M. Leni- aens. L. Walner. 7. Grand air d'Hamlet, par M»1" Ern. Migeon. A. Thomas. 8. Air tarié sur un thême allemand pour saxophone par M. Labory. Merckx. 9. Chansonnette comique par M. Titz. 2' PARTIE. 1. Ene feuille au vent, valse par la fanfare des pupilles. Vander Linden. J. Le fits de Corneille, dialogue D. Delair. Un jeune militaire, le pupille Devos; Corneille, le pupille Dufour. 3. Fantaisie originate, pour saxo phone par M. Labory. Mayeur. 4. Stances d la charlttpar M. Ser mon. Carman. 8. Air variê, pour violon C. De Beriot. 6. Variations de Prtch, par M,iU Ern. Migeon. Proch. 7. Concerto pour clarinette, par M. Hasdenteufel. Vandea Begaerde. 8. Chansonnette comique, par M. Titz. Zondag nacht zijn er dieven gedron gen in de nieuwe sakristij der kerk te Schellebelle. Zij wilden valsche sleutels gebruiken. Alle hunne pogingen bleven vruchteloos alsdan hebben zij bijmiddel van klierbeitels, breekijzers en andere gereedschappen stukken hout van het be legsel der buitendeur afgewrongen en het slot heeft niet meer kunnen wederstaat! Dank aan de voorzorgen van den kos- er, welke daags te voren, de aanzienlijke waarden die zich in de kerk bevonden, in veilligheid genomen had, hebben de booswichten enkel een kleed van den misdieneren eene kapot van den baljuw kunnen medenemen. Woensdag avond is te Aygem een wreed ongeluk gebeurd. De baan wachter, J. B. Vanderpijpen, dienstdoende op den ijzerenweg tusschen Haaltert en Burst, had zich naar zijnen post begeven voor den doortocht van den trein van 6 ure 20. Hem niet ziende terugkomen ging zijne vrouw achter hem zoeken en vond haren ongelukkigen man aan den voet der helling in eenen bloedplas liggen. In zijne woning overgebracht gaf Van derpijpen nog eenig teeken van leven, doch vóór middernacht was hij overleden. Zijn lichaam was overdekt met wonden en kneuzingen. Men denkt dat de onge lukkige door den trein is verrast gewor den. Hij laat eene weduwe en 7 kleine kinderen achter. Men schrijft uit Ninove, 25 Decem ber Verleden maandag werd alhier een schandelijk feit gepleegd, dat te recht de algemeene verontwaardiging heeft ver wekt. Rond middernacht werd door een onbekende hand een grooten steen in een der bovenvensters van M. Plas, kom- missaris van politie, geworpen. Het venster geeft op de slaapkamer van den jongsten zoon van de heer Plas en men kan zich de ontroering van den jongeling verbeelden toen de steen met een schrikkelijk gekletter door het glas brak en in de kamer nederplofte. Gelukkig is hij er met den schrik van af gekomen en zonder andere gevolgen dan deangstvolle aandoening aan hem en zijne lamilliedoor dien boozen aanslag veroorzaakt. Vroeger waren er in de gemeente Meerbeke 65 herbergen, voor 2800 inwo ners. De gemeenteraad stelde eene be lasting van 20 fr. op elke herberg en thans is dat getal met 21 verminderd. De Bien Public geelt dit feit aan de 3* seklie der werkkommissie, in overweging. Men verzekert dat er vrijdag in eene der zalen van de sektiën der Kamer, eene vergadering heeft plaats gehad van dert bond voor de evenredige vertegen woordiging. Het komiteit zou een ontwerp, voor gesteld doorM. Dhondt en de sekretaris- sen, goedgekeurd hebben. Vervroegde trekkingen. De ver vroegde trekkingen der brusselsche lee ningen zullen in verre na zoo lang niet duren als men eerst verwacht had. In 't begin rekende men slechts op 5 of 6 trekkingen daags, doch men doet er 18 en men denkt er zelfs in 't kort tot 25 of 30 per dag te komen, en in die voorwaar den zou alles tegen 25 januari geëindigd zijn. De trekkingen van 1862 zullen donder dag aanstaande afloopen. Daarna zalmen eene poos maken tot 5 januari. Verschillende andere maatregelen wor den nog dagelijks genomen om te belet ten dat de trekkingen al te lang dureu. (Gazette). Moordpoging ie Brussel. Ziellier wat wij nog vernemen over de moord poging verleden donderdag door eenen schoenmaker in de Van Dycksiraat, te Brussel gepleegd D. lijdt aan eene longontsteking, en heeft daardoor een zeer lastig karakter. Zijn voorgaande is zeer goed, en de per sonen, bij welke hij vroeger inwoonde, zeggen dat hij nooit anders uitging dan 's zondags, met zijne vrouw. Hij was vroeger nog getrouwd geweest en had drie kinderen, die echter niet bij de echtgenooten inwoonden. Zijne tweede vrouw droeg hem, vol gens zijn beweeren, geene genegenheid genoeg toe en liet hem alleen thuis ter wijl hij hare hulp noodig had. Zij wierp hem daarenboven alle scheldnamen toe en maakte zijn leven ondragelijk. Dijnsdag avond had zij beloofd, om 7 ure thuis te zijn, doch kwam eerst ten 9 ure. Hij berispte baar, doch de vrouw antwoordde, te zullen doen wat zij wilde. Zij voegde er bij Had ik geweien dat ik daarvoor verwijtingen zou gekregen heb ben, ik ware in 't geheel niet thuis ge komen. 's Anderendaags, toen D. opslond, wilde hij zich aan 't werk zetten, doch hij was te zwak. Hij zegde aan zijne vrouw dat hij terug naar bed moest. Welnu, was hel antwoord, ik zal uwen nest opmaken, dan kunt gij er in creveeren Daarop ontstond een allerhevigste too- neel en D., zijn schoenmakersmes grij pende, bracht er zijne plaagster verschei dene steken meê toe. De vrouw van haren kant verklaart dat zij wilde uitgaan om te werken: maar dat haar man zich daar tegen verzette. Daarop zou hij een mes uit zijnen zak gehaald hebben en haar blindelings een aantal steken hebben toegebracht, maar de vrouw, nog kracht genoeg overhou dende, zou hem omverre geworpen heb ben en gevlucht zijn. Aangehouden zijnde, deed D. volledige bekentenissen en volgde de policie-agen- len gelijk een lam. Niemand zou iu hem den man hebben vermoed, die een oogen- blik te voren zijne vrouw achttien steken bad toegebracht, met zooveel geweld, dat de punt van het mes in eene der wonden afgebroken was. D. heeft veel spijt uitgedrukt over zijne misdaad. De vrouw is zeer slecht gesteld, doch daar haar toestand niet verergerd is, hopen de geneesheeren haar ie redden. Volgens een blad der hoofdstad is D. niet al te gezond van zinnen. Hij weent veel en drukt gedurig zijn spijt uit over het gebeurde. De vrouw zal, volgens dit bericht, waarschijnlijk den dag niet doorkomen. Nieuw huwelijksdrama. De huise lijke dramas schijnen te Brussel aan 't orde van den dag te staan. Zij volgen elkander zoo kort achtereen, dat wij er schier dagelijks een kunnen meêdeelen. In de St-Pieterstraat wonen de echt genooten X., die voor elk verkeerd ge plaatst woord twisten en ruzie maken. Dit was zaterdag namiddag weêr bet geval en ten einde van zijn geduld, gaf de man zijne weêrhelft eenige oorvegen. De vrouw, die op dit oogenblik een mes in de hand hield, wilde de slagen af- weeren en stak den arm uit, maar op dit oogenblik deed X. eenen misstap en viel met de borst op de punt van het mes.... De wonde, die bij daardoor bekwam was verschrikkelijk. Hij zakte ineen en de vrouw het bloed ziende vloeien, viel weenend op zijn lichaam. Er kwam eindelijk hulp. De wonde van X.... is doodelijk. Het parket heeft het noodig geoordeeld de onvrijwillige moor denares aan te houden zij zal echter, in geval van doodelijken afloop van het drama, door de korrektioneele rechtbank vervolgd worden. Schrikkelijke les voor de huisgezinnen die voor het kleinste geval aan 't kijven raken De zonen van M. Somzée, volksver tegenwoordiger van Brussel, hadden ver leden week een uitstapje naar Heyst-aan- Zee gedaan, en eene villa bezocht welke de familie aldaar bezit. Op eene zolder kamer zagen zij 's avonds licht branden en dachten niet anders of er moesten dieven in huis zijn gedrongen.. Zij gin gen naar boven eu, met revolvers gewa pend, stampten zij de deur in, doch vonden in plaats van dieven niets dan een man, die aan eenen der balken hing. Zij sneden hem af, riepen een doktor, doch het was te laat. De zelfmoordenaar was dood. Men denkt dat het een inboor ling van Kortrijk is. Brand te Leuven. Op Kersnacht, rond 1 uur, werd de onlangs gebouwde cylindermolen van M. Gustaafvan Orsho- ven en zuster, inde Vaartslraat. door een hevigen brand vernield. In weinig oogenblikken stonden al de gebouwen, molen, magazijnen, woonhuis, enz. iu vlam. Rond 2 uren werden zelfs de omliggen de gebouwen ernstig bedreigd, vooral de werkbuizen van M. A. Goubet. De schade is zeer aanzienlijk zij be draagt meer dan 600,001) fr. Vrijdag morgend heeft de policie te Gent een nieuw bezoek aan de botermarkt gebracht om de vervalscliers te knippen. Dertien overtredingen zijn vastgesteld en eene aanzienlijke hoeveelheid boter is aangesbgen geworden. De botervervalscbers zijn onverbeterlijk en de policie zal wel doen hier te Aalst ook alle weken de botermarkt te bezoe ken. Een zonderling feit had te Gent op het stadhuis plaats. Een koppel bood zich aan voorden heer schepene van den bur gerlijken stand, om in bet huwelijksbootje te slappen. De bruid bad zich echter op hel laatste oogenblik bedacht, want toen baar de tradilionneele vraag gesteld werd Aan vaard gij den heer X... voor uwen wetti gen man Antwoordde zij vastberaden Neen, en verliet statig de trouwzaal en bet stadhuis. Men weet dal Constant De Witte, een der oud-uitgevers van Vooruit, sedert eene maand in liet gevang verblijft, tenge volge van den lijfsdwang legen hem uitge oefend voor niet betaling der schadeloos stelling aan de familie Dupuis. De Witte moet heden voor bet assisenhof van Brabant verschijnen, als beticht in de zaak van den Volkskatechismus. De familie Dupuis heeft erin toegestemd dat bij voorloopig, onder borgslorting zou in vrijheid gesteld worden. De bestuurders van Vooruit hebben eene som van 2000 fr. aan advokaat Heyndrickx gewaarborgd en de deurwaarder Royart is De Witte maan dag uit het gevang laten gaan ontslaan. De Witte zal in vrijheid blijven tot don derdag morgend, om 10 ure. Men schrijft ons uit St-Nikolaas Onze stad is hier min of meer in op schudding gebracht, immers het blijft altijd waar dat de wereld wil bedrogen zijn. Gelijk men weet bestaan er te Brussel en in andere stedon zoogezegde spaar- maatschappjjen met allerschoonste na men. Over eenigen tijd is alhier een agent zulker maatschappij afgestapt en heeft aan eene menigte personen een gemakkelijk middel aangeprezen om in bezit te komen van stadsloten en alszoo de kans te heb ben eene groote premie te winnen. Eene eerste storting van 10 fr. en dan maandelijksch 5 fr. dat was genoeg Velen lieten zich aan de lokaas van - gen doch welhaast gingen zij aan het rekenen en bevonden dat een stadslot op die wijze aangekocht hun 135 fr. zou kos ten. Ziende dat zij gefopt waren, begonnen zij te klagen en liepen bij rechters en ad- vokaten om licht in de zaak te krijgen. Nu welen er reeds velen dat, met nog wat bij te leggen voor onkosten, zij er zullen af geraken. Immers, zij hebben een soort van kontrakt geteekend en zijn gebonden. Wanneer toch zullen de menschen be grijpen, dat al die heeren welke komen vertellen dat hunne maatschappij gesticht is in het belang van burger en werkman, katten in zakken verkoopen, en slechts handelen voor hunnen zak Wie wil sparen, neme een boekje op de spaarkas, ingericht door den Staat en onder zijne waarborg: men kan er krijgen in alle postkantoren, men mag storten te beginnen met 1 frank men kan zijn geld terugkrijgen als men wil, en men mag ge rust zijn. Ziehier de prijzen van het vee, op de markt maandag te Antwerpen gehou den Beesten verkocht. Besteedde prijzen op voet. 233 Ossen, 0 70 tot 0 80 142 Koeien, 0 50 0 70 109 Veerzen, 0 55 0 75 22 Stieren, 0 50 0 65 36 Kalveren, 0 75 0 95 Maandag avond werd te Berchem bij Antwerpen, de genaamde Antoon Dercks, 24 jaren oud, geboren in Neder land en op logement bij de wed. Vle- minckx, Hooge-Weg, aldaar, aangehou den. Deze persoon is de dader van ver scheidene diefstallen met bezwarende omstandigheden, gepleegd te Antwerpen en het omliggende, onder ander bij M. Defrance, Leopoldslei en bij de wed. Dubois, Van Beethovenstraat. Dereks heeft volledige bekentenissen afgelegd. Op zijn logement heeft men een koffer in beslag genomen, bevattende het zilverwerk, den pelsenfrak, den zijden hoed, enz. die bij M. Defrance gestolen werden. Antoon Dercks is een slechte kérel, die uit het leger werd weggejaagd, nadat bij reeds den graad van sergeant beko- had, en reeds negen veroordeelingen wegens diefstal onderging. Hij had eerst sedert eenige dagen de gevangenis ver laten. Op 30 november lestleden had de poli cie van Antwerpen aan den bestuurder der openbare veiligheid geschreven, ten einde de uitdrijving van dezen gevaarlij ken persoon te bekomen. Dercks is ook de dader van den dief stal, die in 1883 bij M. Arents, zilver drijver, Nerviërsstraat, gepleegd werd. Men schrijft uit Mariakerke Sedert lang wordt onze gemeente bezocht door nachtdieven. In verscbilligeplaatsen wor den al de konijnen gestolen van geheele gebuurten de dieven nemen zelfs de stoutheid kruiwagens mede te nemen oiu hunnen buit mede le voeren. De konijnenhokken die bezocht worden zijn die van brave werklieden, die des zomers konijnen kweeken om in den win ter eenig geld te verdienen. Het ware te hopen dal er een goed oog in het zeil ge houden werd om deze nachtdieven te kun nen knippen. Eenige dagen geleden beeft men in den omtrek van Mater, het vervrozen lijk gevonden van eenen schaapherder. Den avond te voren was die man te Oudenaarde gezien geweest in staat van dronken Men denkt dat hij, inhetnaar huis k eren, beeft willen uitrusten en in slaap gevallen is. Men heeft in zijn bezit bet geld nog gevonden, voortkomende van den verkoop zijner schapen. Te Flenu heeft men bet verschrik1-e- lijk verminkte lijk van een zev> arig meisje gevonden, dat vooraleer vermoord te worden, de gruwelijkste mishandelin gen had ondergaan. Het kind was iert den avond te voren verdwenen. Me eeft vermoedens opgevat tegen een vreemde ling met verdacht voorkomen, die 'er' het vermissen van hel kind, niet n r in de gemeente gezien werd. Men had hem echter omtrent de plaats waar het kje gevonden werd, zien ronddwalen. Te Jamioulx beeft men bij het her stellen van eenen gemeenteweg ee~ ge raamte gevonden, waaraan eene r - brak. Dicht daarbij trof men een geidL gel aan, die fr. 3.50 bevatte. Een ude werkman beeft zich herinnerd dat I trenl dezelfde plaats over 20 jaar -r-nen hoed gevonden heeft. Bcvrozen. Men schrijft uit mont. (Luxemburg In 't begin van verledene week erl e- ten de echtgenooten L..., eene herberg, waar zij eenigen tijd hadden doorgebrach t. Onder weg naar hunne woning kregen zij twist over eene kleinigheid en d man verweetaan de vrouw hare dronken - Deze nam toen baar driejarig kind op en arm en verliet haren man, welke ;ste onmiddelijk naar de herberg terugk Toen de vrouw 's anderdaags 's r- gends niet opdaagde, verwittigde nier. Ie geburen en men ging in alle richtingen op zoek. Eindelijk vond men op een ha:ven kilometer afstand van het dorp de moede: met haar kind in den sneeuw ligg maar eilaas beiden waren doe Zij waren geheel ondergesneeuwd en letter lijk bevrozen. De moeder lag op hare zij met gel armen, alsof zij haar kind tegen dti. t knelde. Het arme kleine schepseltje lag echter aan bare voeten, met liet hoofdje door den rok der moeder bedekt. Waar schijnlijk was het meisje zoo gekrop.n, om het aangezichte tegen den sn v storm te beschutten. Men heeft op de verstevene lijken g m enkel spoor van geweld kunnen waa» men. De vrouw was 26 jaar oud. Dt man blijft nog met twee kinderen over. Een ongeval dat zeer erg ha> nen worden heeft dezer dagen spoorbaan nabij Ensival plaats gehad Twee koeien, die met eene gansche i van den trein werden gelost, gingen p den loop en vluchtten ie den tunn. vau Ensival. Daar werden zij verrast ioor eenen trein, omvergeworpen, overreden en letterlijk in stukken gemalei De lourgon van den trein ontriggelde ei der spoorwegriggels werd zoodani, wrongen, dat de dienst voor eenig< moest opgeschorst worden voor hc -t ruimen en herstellen der baan. M. T., gewezen burgemeester vac Sippenaken, is zondag morgend in i-, e woning vermoord gevonden. De was veroorzaakt door eene zware v. aan het hoofd. Het gerucht loopt da schrikkelijke wraakneming de be reden der misdaad zou zijn. Ten gevolge der sneeuwstormen n alle gemeenschapsdiensten tussche geland en het vastenland onderbroken gedeeltelijk belemmerd. De telel dienst vooral heeft veel te lijden ox schijnen in Engeland al de spoorweg sten ontredderd. HOLLAND. Pralen en breien. Men schrijft nederlandsche provincie Drente Zoodra de winter voorgoed is treden en de landbouwer zich des a <ts met de zijnen aan den huiselijken <eevd nederzet, begint het gewone avonc mk weêr voor de mannen zoowel als voo vrouwen. Voor de mannen bestaat het breien van kousen en sokken Het breien door de mannen is inheemsch, en het getuigt van den i schen zucht om zooveel mogelijk o. eigene productie in de behoefte te voor zien. Mannen die breien, vindt met on in bijna elke huishouding, en het t<- - was vroeger zóo algemeen, dat veel reknechten op weg naar hun werk den. Vooral te Roswinkel was di geval. Zelfs borstrokken en onder ken worden door mannen in Drente breid. Het breiwerk moet in den regel Nieuwjaar af, want men breidt in Nc ber en December zooveel als er binst geheele jaar aan kousen en sokken noodigd is. In Januari zal men z, een boer meer aan het breien vindei Het breien staat met bet volks in verband, want menige Drentenaai nu des avonds bij buren uit pra'en en zijn breiwerk ook daar uitoefen Een echte Drent moet tegelijk goed ten en breien kunnen. Het is in raige gehuchten geene zeldzaamheic éeu huis des avonds vier tot zeven i nen vereenigd te zien, die alte* breien Niet alleen landbouwers, maar sommige ambachtslieden leeren ditvs Menigmaal zagen wij eenen timmei des avonds kousen breien, met den d stok de lengte van het gebreide gedt der kous metende. Alhoewel in de laatste jaren o de raanneu bet breien begon te veri deren, neemt het nu weêr toe, even s het gebruik van verschillende soo n eigengemaakte kledingstukken.

De Denderbode | 1886 | | pagina 2