NIEUWS- EN AANnONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. omlag 2 Januari 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, J\° 'JSllö. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Jager tan (lui Cenisberg. Vrijmetselaars-Catechismus. Persoonelijke Dienstplicht. DENDERBODE. it blad verschijnt den Woensdag en Jaterdag van iedere week, onder aeteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars 3.2a voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PIj'ITE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, 10, nabij de Groote Markt, en in al.e Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Snaai. AEI.ST, t JANUARI 1887. Rome. Wij hebben reeds aangekon- gd dit de H. Vader Leo XIII. ter gele- rnheid van Kerstdag, de gelukwen- heii van het H. College van kardina- lieeft ontvangen en Hij alsdan eene tu-nraak lot de kardinalen heeft ge- cht. waarin Hij zich beklaagde over de irvoiging waaraan de katholieke Kerk i het Pausdom, namelijk in Ilalie bloot- isleld zijn. Na de bitterste klachten te hebben luit over den smaad welken de H. Stoel ïialie dagelijks te lijden heeft, zei de sus in dezer voegen Bij dergelijke omstandigheden ziet iedereen, op welke wijzede weerdig- heid geëerbiedigd en de eer van onzen persoon gehandhaafd worden, en men begrijpt welke soort van vrijheid ons bij de uitoefening van ons apostolisch mhi gelaten wordt Men zegt wel is waar, en men her haalt onophoudelijk, dat wij in de te genwoordige omstandigheden niet in het bestuur der Kerk belemmerd wor den. Maar wat beteekent dit De Pau zen hebben gedurende de eerste eeuwen de Kerk wel bestuurd ie midden der vervolgingenzij hebben haar, zoo goed als zij konden, bestuurd in ge vangenis en ballingschap; maar dit ie wijst de goddelijke kracht der Kerk, doMi niet dat de Pauzen van die dagen hunne vrijheid bezeten hebben. Overigens, zoo men het bestuur der Kerk niet ten eenemale wil beletten, is het eventwel niet waar dat men het van langsom meer bemoeielijkt? Is het niet waar dal 't van degenen die de macht handen hebben afhangt, meer en rr.eer hindernissen in den weg te leg ger» Voor Ons is het dan ook volstrekt ónmogelijk, Ons naar eenen dergelij- ken slaat van zaken te schikken. Z. H. Leo XIII heeft nieuwjaarschen- en b. zonden naar den keizer van Duitsch- anuj naar den keizer van Oostenrijk en aar koningin Christina van Spanje. Ieder ezer vorsten heelt een exemplaar ont- angen van liet leste werk van Mgr ripepi. kanonik van St Pieter,, getiteld lorale el apologélique. In dit boek, zegt de fwordt bewezen dat de pausen lüj 'etjen de italiaansche eenheid waren. Engeland. Ministerieele krisisDe ergadering gisteren door politiekevrien en an lord Hartington gehouden, was ruk bezocht, doch ging uiteen zonder en besluit genomen te hebben, daar het DE -«(O)»- 2* Vervolg II. Hel inwendige der hut van Gaëtan was zoo armoedig dan bet uitwendige Eene opening het met schaliën bedekte dak diende lol houw een bundel stoot lag op het bed, het welk met een berenvel gedekt was. Een oud koffer bevatte de kleederen van den bergman. Het overige der stoffeeriog bestond uit eene tafel, nabij den baard staande, alsmede eeuige zware bankskens. Een plaasteren borstbeeld van Napoleon op een planksken in een duiste ren hoek prijkende, verbeeldde de aardsche gedachten, gelijk een Christusbeeld hei aan- denken des hemels ingaf. Het jachtgerief. dat hier en daar hing, deed zien welk bedrijf de eigeuaar dezer woning uitoefende. i scheen onmogelijk te zijn van, in een zoo klein verblijf, zooveel volk te aanveerden maar de genoodigden van Gaëtan waren niet zeer lastig. De vrouwen zetteden zich op de bankrolls en de mannen op hel bed en op den noch niet bekend was welke voorwaarden lord Salisbury voor het vormen van een gemetgd kabinet aanbiedt. De Pall Mali Gazete houdt vol, ondanks tegenspraak, dat erne belangrijke groepderTory partij voorntin<*ns is, Salisbury alle gehoor zaamheid op te zeggen, indien hij mei Har- tingto» eene vernederende overeenkomst aangait. De Pall Mali gelooft dat Salisbury nuongustiger voot waarden aanbiedt zoo dat hel gemengd kabinet onwaarschijnlijk geworden is. Intusschen duren de onder handelingen tusschen Hartington en Sa- lisbiry voort. Na eene gehoudene samenkomst met zijne voornaamste liberale menden, heeft lord Hartington besloten het aanbod van Salistury om president-minister of leider van hu Lagerhuis te worden, niet aan te nemei. Hij gelooft de regeering beter dienstm te kunnen bijwijzen, wanneer hij geei minister is, dau als lid van het kabind. Duilchland. Prins von Bismark wordt f,1 de maand januari te Berlijn ver wacht. De piuissische Landdag zal waarschijn lijk den 13 derselfde maand bijeenkomen. Men bwveert dat de stad Munchen wel dra in kleinen staat van beleg zal gesteld worden. In Frurikfort-ian-Mein hadden nieuwe uitdrijvingen vai socialisten plaats. Acht-en-derli{ socialisten werden uit hel grondgebiedvan Frankfort gebannen. De nieesien vat hen hebben zich naar Mannheim en taar Offenbach begeven. Men beweert da het prüisisch gouverne ment de regeerpg van Baden en Hessen heeft uitgenoodijd aan den Bondsraad de toepassing van den kleinen staat van beleg, aan deze tvee steden voor te stel len. Verklaring vari M. Clemenceau. De Weener correspndent van de Times geeft rekening vin den onderhoud, dal hij iu Oostenrijks hoofdstad met M. Clemenceau heeft gehad. Sprekende over de betrekkingen tissclien Frankrijk en Duitschland, zegd; M. Clemenceau dat hij niet geloofde san eenen oorlog tus schen deze twee nogendheden, ten ware Duitschland den aaival begon, Eene oor logsverklaring zal jan Frankrijk niet uit gaan ook spelen tl de dagbladen die de revanche aanpreêktn, een verdacht en weinig vaderlieven» spel. Indien een oorltg losbrak tusschen Duitschland en Rusland, vervolgde M. Clemenceau, zou Fankrijk zich stilhou den en zich hoegenjamd in deze botsing niet mengen. M. Clemenceau tesprak ook het bul- gaarsche vraagstuk ?n bekende dat Rus- grond de kinderen sihaarden zich in de lus- schenruimten, iu wie midden men hier en daar hunne ronde blctende aangezichten be merkte De vreeradelitg, die de plaats van eer betrok, waar zich de lanp bevond, en die vlij tig bezig was metzijntikruidkundige rijkdom men te rangschikken, iam eer plaats dan een der aüdere aanwezigei ledereen had zijne eerste ingelogeuheid v« laten om zijn gebuur te klappen, zonder nocltans te verzuimen van mei eerbied naar Carloto's woorden te luiste ren. Deze wierp van den pist welken hij betrok voor den haard, een tbgslag op de gasien, welke zich nauwelijks allen onder zijn dak hadeen kunnen vereenden. Gelukkiger zijnde dan Socratus, zag hij zijt huis vol echte vrien den want onder al diearme lieden was er niet een die zou geweigerd hebben zijn leven te verpanden voor den g»meenen weldadiger. Gaëtan wist het waarschi.nlijk, want hij zegde aan het oor van don reiziger, de hand maar zijne vrienden reikende Zeg. mijnheer, is hei niet beter de eerste te ?ijn ondei deze brave leden, dan de tweede in uwe groote sleden Een raar slacb van pant op dit oogenblik in de hand van den kruidkjndigu vallende, be lette hem te antwoorden. Gaëtan trad iu een klein plaalsken, heiwelk, Lenevens zijne slaap pUats. alles was wat meu in zijne hut vinden kon. Hij kwam weldra lenig, eene kruik vol wijn en twee houten bektrs in de hand hou dende, wat Ge aanwezige.! en groot gedacht gaven van zijne welgesteldheid. Eeu dezer be kers werd Janvier aangeboden, die de eerste land, om zijn doelwit betrekkelijk'Bulga- rië te bereiken, zekere voorstellen aan Frankrijk heeft gedaan. Frankrijk heeft dezelve wel niet gansch verworpen, doch er bestaat geene ernstige overeenkomst tusschen beide landen. Overigens, ging M, Clemenceau voort, Bulgarie mag er schier niet op rekenen een onafhankelijken staat te worden voor Bulgarie komt. heel de zaak hier op neêr zal het door eenen Rus of door eenen Engelschman beheerscht worden M. Clemenceau betreurde grootelijks het misverstaan dat er tusschen Frankrijk en Engeland aangaande de egyplische kwestie bestaat. Volgens hem moet men Engeland niet aanzetten zich te haasten Egypte te ontruimen, zoolang het aldaar geen nationaal en duurzaam bestuur heeft gevestigd. Italië. Bij de italiaansche Kamer van afgeveerdigden is een wetsontwerp inge diend, waarbij het aantal ministers van negen op twaalf wordt gebracht. De drie nieuwe ministers zullen zijn :deminister- voorzitter van den raad (zonder portefeuil le^, de minister van het post-en telegraaf- wezen en de minister der schaikist. Kr zal ook een raad van de schatkist in gesteld worden, die de begrootingen en alle ontwerpen, die een financieel karak ter hebben, zal onderzoeken. De raad van de schatkist zal bestaan uit zeven leden uit den minister president, den minister van financiën, twee senateurs en drie af geveerdigden. Bulgarie. De Correspondance Poli tique kondigt eene depecheaf uit Kon- stantinopel, meldende datdePorte zich met de keus van eenen kandidaat voor den bulgaarschen troon niet zal bezighou den, dan na de aankomst der bulgaarsche afveerdiging, 't is te zeggen, binnen veertien dagen. In de officieele kringen wordt deprins vanMingrelië voortdurend als de opvolger van prins Alexander van Battenberg aanzien. In hunnen dwazen godsdiensthaat spotten de liberale schrijvelaars met de christelijke leering of catechismus en de ceremoniën van den R. K. Godsdienst de eerste noemen zij zedeloos in zekere punten en de tweede houden zij voor mommerijen. enz., enz. Onnoodig alle die zoo helsche als snoode bespot tingen te herhalen. Nu, in hunne spotternijen met de christelijke leering en de godsdienstige ceremoniën, gaat het weêr zoo als hel gewoonelijk bij de liberalen gaat altijd zien zij een strooitje in een andermans oog en gevoelen den balk niet die uit de hunne steekt. moest drinken in naam der jonge uitwijkelin gen de andere was bestemd voor den doctor, die denzelve aanstaarde, zonder zich te laten kwellen. Carlolto haalde eene lederen drink schaal uit zijnen zak, welke hij bij zijne jacht partijen gebiutkte, vu'.de deze met wijn, en ze opbefTende, sprak hij lol de vergadering op dien droefgeestigen toon, welke hem gewoou was als hij smartvolle geheugenissen in den geest kreeg Op uwe gezondheid, mijne kleinen, en op die uwer vaders en moeders Mocht gij naar het gebergte wederkomen gelijk gij hetzelve verlaat, dal is te zeggen, goedhartig en eerlijk, gelijk gij nu zijl; maar vooralkomt weder! Tot alsdan had de doctor weinig in acht ge nomen hetgeen er rondom hem omging maar op dit oogenblik was hij hoogst ontroerd Hel flauw licht der lamp en van den haard versprei de zich op die dicht ineengedrongen en stil zwijgende massade treffende stem van Carlol to deed de rondom hem geschaarde moeders tranen soorten de ktuderen kwamen nader bij en de vaders h rinuerden zich den avond voor den dag op welken zij, toen zij kinderen waren, de vaderlijke hul verlieten en de ouderlijke slem aanhoorden van een grijsaard van het ge bergte- DU tafereel leverde iels op dat statig eu plechtig was, en het hart bewoog van dien eenvoudigen en eerlijken man, die door de we tenschapper. niet ongevoelig gemaakt geworden was Hij bracht den beker aan zijne lippen, en plaatste dezen wedtr op de tafel na er uit dronken te hebben. Dal allerlei voorspoed u te beurt valle, brave lieden, sprak bij met goedheid. Deze kinderen En inderdaad indien er iets hoogst be lachelijk ter wereld kan gevonden wor den, indien er polichinelachtige momme rijen ergens worden uitgeoefend, dan zijn het wel de catechismus der Vrijmet selarij en de zotte vertooningen die de logiebroers in hunne krochten houden. Om onze geëerde lezers er eens te laten over oordeelen willen wij hier een exlrakl uit den Catechismus der Vrijmet selarij voor den graad van Gezel laten volgen. Luistert en opgelet V. Hoe heeft men u als gezel.-, ont vangen .4. Met mij van de kolom J.-. naar de kolom B.\ te doen gaan en vijf trappen van den Tempel op te klimmen, en daar- na heeft men mij een teeken, eene aan raking, twee woorden gegeven en men heeft mij de letter G. leeren kennen. V. Hebt gij gewerkt sedert dat gij gez.-. zijt ,4. Ja, Z.\ E.\, ik heb in den tempel van Salomon gewerkt. V. Langs welke poort zijt gij binnen' hetreden /I Langs de poort van het westen. V. Hebt gij ornementen in uwe L A. Ja, Z. E.\, boven de raozaïeke plaveisteen en den kwispel van kantwerk die men mij heeft leeren kennen in den graad van leerj.*., hebben wij nog de vlammende ster. F. Hoeveel soorten van vrijmets.*. zijn er A. Twee soorten, de vrijmets.-. van beschouwing en deze van werkdadigheid; de eersten zijn dezen van ons orde de anderen zijn werklieden die stoffelijke gebouwen oprichten. V. Welk is het wachtwoord van gez.-.? en wat beduidt dit woord A Aar, in hebreeuwsch, is het wacht woord van 't kamp van Jephté, kapitein der Israëlieten toen de volksstam van Ephraïm in opstand kwam, veroverde Jephté de oevers van den Jourdaan, langs waar Ephraim moest terugkeeren en deze die hij den doortocht dit woord niet konden uitspreken, werden vermoord en in den stroom geworpen. Zietdaar, geëerde lezers, welke dwaas heden in den vrijmetselaars-catechismus voorkomen Is het polichinelachtig, dwaas en gek genoeg En dan durven de liberale schrijve laars en vooral de snullen uit Den Den- dergalm, met den catechismus, met de verhevendste leering der wereld, den spotdrijven en de ceremoniën van onzen H. Godsdienst voor mommerijen uitkrij ten Zoo als wij het in ons vorige nummer hebben aangekondigd, zal de persoone gaan naar Parijs bet is daar dat ik woon. In dien zij ooit bijstand noodtg hebben, dal zij tot mij komeD. Ik beu doctor D oppergeneesheer van een gevangenbuis te Parijs zij zullen zien dat ik uwe gastvrijheid indachtig zal zijn. En bij gaf deD geleider der kinderen eene kaart waarop zijne woning aangeduid was Allen bedankten bem eerbiedig Gaëtan alleen zegde hem met een nieuw gebaar van hoog moed Deze kinderen zullen nooit uwe hulp noodig hebben in de gevangenissen van Parijs, mijn heer de doctor De Savoyard is arm, en ieder een weet het maar hij is eerlijk en hij weel de eer van het gebergte te handhaven. Nooit zijn de deuren uwer gevangenissen loegesloteu geworden achter eenen Savoyard van den Ce- nisberg. Nochtans, sprak de doctor, het komt mij voor.... ik meen mij le herinneren Nooitnooitriep Carlolto met kracht uit, want hij die eene misdaad zou gepleegd hebben, zou hier niet meer erkend worden als onzen broeder, en wij zouden hem schandelijk uit onze gebergten verjagen. Niet waar, vrien den Ja I ja antwoordden al de aanwezigen- De doctor, zijnen gids niet willende tegen spreken, verschoonde zich, de begeerte belui gende van de jeugdige Savoyards behulpzaam le wezen, anderszins dau bij middel zijns ambts van geneesheer der gevangenissen. Dan voegde hij er bij Carlolto, gij hebt gesproken over uwe ouheilen, over eeue zending.... De gids sidderde bij deze woorden. lijke dienstplicht gezamenlijk met het welsoniwerp-d'Oultremont zonder twijfel met alle militaire eer begraven worden. De Courner de Brnxelles deelt omtrent de persoonelijke dienstplicht de volgende bezoriderlieden meé M. Ftère heeft voor den dienstplicht gestemd en mei M. Woeste de remplacan- ten verdedigd doch hij hield aan zijn eigen stelsel, dat is de reserve, die zou saamgesteld zijn uit de geramplaceerden en uit burgers, die buiten de loting val len dus iedereen soldaat. Van het ontwerp d'Oultremont wil M. Frère niet hooren, en de afschaffing van de plaatsvervanging valt evenmin in zijnen smaak. Verwonderlijk, toch stemde" hij artikel 3 van het ontwerp-d'Oultremont. M. Beernaert, hoofd des kabinets, zal zich onthouden van alle voorstel, gezien het verschil van denkwijze, die iu de meerderheid heerscht. M. Nothomb is met het ontwerp in drie artikels voor den dag gekomen, dat hij reeds vroeger kennen deed, namelijk met de afschaffing van de plaatsvervan ging, zonder iels meer; dat ontwerp werd niet ondersteund. M. Frère wil het stelsel-Gratry het zijne doch bekent dat dit stelsel geene meerderheid zou vinden, zelfs niet door heel de liukerzij zou worden aangeno men Alzoo wil M. Frère iedereen sol daat maken, doch er moet een andere weg als in het ontwerp-d'Oultremont, worden aangewezen. Welnu, het gouvernement wil den algemeenen dienstplicht niet, omdat eene gewapende natie, de ontkenning van een leger zijn zou. De midden sektie hoopt den 18 bijeen te komen, om het verslag van M. Woeste te hooren. Het is te betwijfelen dat het ontwerp- d'Oultremont voor de drij maanden in de Kamer kome de begrootingen en het ontwerp-Dumont gaan voor. Wij zullen er bijvoegen dat de sektie het stelsel van vrijwilligersleger niet heeft besproken dit punt verdiende nochtans besproken te worden; aange zien dit stelsel grooten voortgang doet iu 't land. De minister van oorlog woonde de zit ting der sektie niet bij, uit hooide van zware onpasselijkheid. Een aantal vragen werden aan het gouvernement voorgelegd. RECHTERLIJKE KRONIJK. De zaak Deluisseaux {groote volkska'e^ chismus) werd dijnsdag voor het assisen hof van Brabant opgeroepen. De eerste beschuldigde is alwezif. zoo als te verwachten was. De anderei Ma- heu, Plapied ert De Witte nemen iaat* op voorbehouden stoelen. De les dü bij lijfsdwang ia de gevangenis van Geut Ja. mijnheer de doctor, ik beb d'e ktDda ren eene belooning te vragen voor de - welke ik hun en hunne famlliën kan i •'wezeu hebben. Op mijne beurt doe ik u eeu verzoek dal zij mij dus aanbooreo Hij deed nogmaals de bekers rondgeveu, dan, legen den muur leunende wendde bij i\y i oogen over gansch de vergad' ring. Kinderen, sprak bij, hel is thans omtrent vijf en twintig jaren geleden, dal !k ook bet gebergte verliet om brood le zoeken in Erie krijk Mijn broeder Guilielmo was bij tr i., en wij beiden weenden, als wij den toreu vao Lans-Ie Bourg niet meer zagen Wij kwamoa voor de eerste maal onze ouders te verlait r. eene baan van twee-honderd urtn breidde i voor ons uil, en wij baddeu lol aileo rijk een stuk roggenbrood, goede raad en ié mol, wilke wij beurtelings droegeo, eu welks wij zelve,n hadden gevangen aan de Tavernet- les. liet Savoyardslied, dal wij toen zongen, en hetwelk gij allen kent, was hoogst waar achtig voor ons. De zinspeling van Gaélau deed op aller lip* pen eeu zachten glimlach zweveD. Ach ik beminde hartelijk mijn broeder, voer de jager voort, hij was wat jonger dau ik, ca mijne moeder bad mij wel aanbevolen van hem te beschermen. Hij was zoo blijgeestig, zoo vermakelijk hij was altijd rein en wel ge kleed, omdat bij te zwak was om iu de schou wen te kletteren, en ook, ik wilde niet dal bij zijn lief aangezicht zwart maakte, hetwelk mijne moeder zoo gaarne kuste. (Wo&DT VOOKTSKZITj

De Denderbode | 1887 | | pagina 1