NIEUWS- EN AANX0KD1GINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. 1 Donderdag 15 Januari 1887, 10 centiemen per nummer, -&ls*Jaar, Nu 2119. .lager van den Gcuislierg. Persoonelijke Dienstplicht. DËTENDËRBÖDE. ABONNEMENTPRUS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N» 10 nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten last» van den schuldenaar. Culqne AELST, 12 JANUARI 1887, Politiek overzicht. Frankrijk. In Frankrijk wordt 't po litiek komplot Grèvy de Freycinet-Ferry- Wilson dagelijks meer en meer bespro ken. De Freycinet en Ferry, na hunne verzoening bij president Grèvy, hebben nog verscheidene alzonderlijke samen komsten gehad, om de uilvoering van het plan te regelen en een ministerieele lijst op te maken. De Frevcinel, bestemd om Grèvy op te volgen, zóu voorloopig minister-president worden, met Jules Ferry als minister van binnenlandsche zaken en Wilson tot mi nister van financiën terwijl Sieglried voor het departement van koophandel bestemd is en admiraal Bourgeois voor het zeewezen. Develle zou zijne porte feuille behouden en Cochery weêr minis ter der posterij worden. In de plaats van Boulanger zou men eenen minister van oorlog kiezen uit de rechterzij, ten einde ook van dien kant in gewichtige oogen- blikken ondersteund te worden. Goblet zal waarschijnlijk weer als minister van onderwijs en eerediensten optreden. Er loopt een gerucht, als zou Grèvy reeds bij de heropening der Kamers per boodschap zijn ontslag nemen als presi dent der republiek. Bulgaarsche deputatie te Parijs. M. Flouivns, fransch minister van buiten- landsche zaken, heelt zondag morgend, ten 10 ure. de bulgaarsche af^eveerdigden ontvangen. Deze hebben den toestand van hun land doen kennen en de tusschen- komst vanFrankrijk tegen de kandidatuur van den prins van Mingrelië ingeroepen. M, Flourens heeft geantwoord dat, be halve de Porie, geen enkele mogendheid hiertoe bevoegd is. Frankrijk beoogt maar een enkel doel het behoud van den vrede. De bulgaarsche afgeveerdigden hebben vervolgens in de beste termen afscheid van den minister genomen. Van Parijs zullen zij zich naar Rome begeven, waar een hartelijk onthaal, gelijk dat in Engeland, op hen wacht. M. Goblet heeft de leden der bulgaar sche deputatie ontvangen. Hij verklaarde niets meer te kunnen zeggen dan hetgeen M. Flourens had gezegddat Frankrijk genegenheid gevoelt voor de vrijheid der volken, maar in de eerste plaats bedacht moet zijn op zijne eigene belangen en niet uit het oog raag verliezen, door welke banden de Bulgaren verbonden zijn aan de mogendheden, waarmeê Frankrijk in vriendschappelijke betrek king staat. Hij kon slechts eene spoedige Min li li -r'TTim'- 1 i'iwwgwo- DE S* Vervolg De gestalte van den vreemdeling was groot en recht, doch zwak. Zijne kleedercn herrin Derden de middelman.e klas in Frankrijk, zij waren op verschillige plaatsen gescheurd, zoo wel door versletenheid als ten gevolge van den langen weg, welke de gast van Gaétan had moeten afleggen. Zijn aangezicht moest regel matig geweest zijn doch, hoewel de reiziger nauwelijks veertig jaren oud scheen te wezen, was het reeds verslenst, zonder karakter en zonder uitdrukking. Ziju zwak lichaamsgestel, zijn vervallen opzicht en zijue verdoofde oogen verschilden groolelijks met het bruin en ruw gelaat, de sterke lenden en den vurigen blik van Gaëian, en nochtans bestond er tusschen deze twee zoo groolelijks verschillende man nen eene gelijkenis welke iedereen trof op den eersten aanblik Beide hadden een volstrekt gelijk opzicht gehad, hetwelk de eene behou den bad zonder eenige wijziging, terwijl het bij den andere door eenen invloed verkrenkt ge worden was. Ook was er ongetwijfele iets an- gunstige oplossing van de bulgaarsche kwestie wenschen, die voor geheel Eu ropa eene bron van onrust is. Duitschland.Keizer Wilhelm, scheids rechter. Volgens telegrammen uit St- Petersburg heeft Turkije aldaar doen voorstellen, de keuze van eenen vorst voor Bulgarie aan keizer Wilhelm toe te vertrouwen. De grijze vorst heeft een langdurig ge sprek met prins von Bismarck gehad. Rome. Z. H. Leo XIII heeft het jaar van zijn priester-jubilé aangevangen met eene daad van vorstelijke mildheid jegens de propaganda, ten einde deze instelling eenigszins schadeloos te stellen voor de berooving, waarvan zij het slachtoffer is geweest ten gevolge der verplichte kon versie harer goederen in staatsrente. Toen dit onrecht, in 1884, werd ge pleegd schonk Z. H. de Paus reeds eene som van 500,000 frank aan de Propa ganda, voornamelijk in liet belang der kristenheid in China. Nu bestemt de H. Vader voor dit werk de eerste offers die hij van de katholieken ter gelegenheid van zijn jubelfeest zal ontvangen. Het aanstaande konsistorie zal vóór het einde van januari gehouden worden, opdat er ten spoedigste voorzien worde in de aanvulling van verscheidene ledig- staande bisschopzetels. Z. H. de Paus heeft dijnsdag, woens dag en donderdag, 28, 29 en 30 decem ber lestleden, de leden van het diploma tiek korps in bijzonder gehoor ontvan gen. Baron de Pitteurs-Hiegaerts, gezant van Beigie, nam deel aan de audiëntie van eersigemelden dag. De klachten, door den H. Vader, daags voor Kersmis aan het H. Kollegie ge daan, worden eiken dag gerechtveerdigd door de houding van het italiaansch gou vernement en de taal der italiaansche drukpers. Depechen uit Rome aan de dagbladen van Napels en Genua hebben aangekon digd dat de kroonprins van Oostenrijk te Rome zou komen en zelfs dat hij zich naar het Quirinaal zou begeven, alvorens zich in het Vatikaan aan te bieden. Uit vertrouwbare inlichtingen blijkt dat dit bericht slechts een verzinsel was. Volgens berichten uit Rome, wordt de toestand van den pauselijken staats- sekretaris. Mgr Jacobini, ondanks de goed gelukte operatie, als hopeloos aan zien. De lijder werd door een zeer hevige koorts overvallen, Engeland. De Daily News meldt dat de engelsche admiraliteit voorzorgen neemt legen het mogelijke uitbreken van eenen oorlog. De kommandanten van het zeewezen in de verschillende oorlogsha ven werden uitgenoodigd op te geven de beschikbare scheepruimte voor het ver voer van troepen. De officiers en man schappen, bestemd voor buitenlandschen dienst, werden reeds geneeskundig on derzocht. Ministerieele krisis. Sir Henry Hol land (konservatiel) is benoemd tot minis ter van koloniën. M Salisbury was er nauwelijks in gelukt deze ledigstaande plaats aan te vullen ol eene andere viel open. Lord Iddesleigh is vast besloten het kabinet te verlaten; zijn zoon heeft insge lijks zijn ontslag gegeven van algemeen toezichter der artillerie. Bulgarie. Er werden reeds een klein dozijn kandidaturen voor den bulgaar- schen troon vooruitgezet. De Daily Tele graph verneemt nu weèr uit St Petersburg ilat de russische regeling de kandidatuur begunstigt van prins Vogoride. Tien tegen een komt er morgen hier of daar nogmaals een andere naam voor den dag. Wie zal 't eindelijk zijn Prins Alexander van Battenberg zal binnen veertien dagen naar Egypte ver trekken. Men beweert dat hij besloten heeft eene lange reis te doen. om aan de mogendheden te doen zien dat hij er hoe genaamd niet aan denkt den troon van Bulgarie te beklimmen. Aan de Times wordt uit Weenen ge meld. dat de betrekkingen tusschen Rus land en Oostenrijk in den lesten tijd veel verbeterd zijn. waartoe vooral bijgedra gen beeft bet telegram van den czaar aan den keizer op den nieuwjaarsdag. In goed ingelichte kringen te Weenen gelooft men nu eerder aan eene vreedzame op lossing der bulgaarsche kwestie. De Standard verneemt uit Sofia, dat Zankoff. op eene nieuwe dringende de- peche van den groot-vizier naar Konstan- tinopel is vertrokken. Vandaar wordt aan hetzelfde blad gemeld, dat de Sultan, tijdens een vertrouwelijk gehoor van den engelschen gezant, ophelderingen heeft gegeven aangaande de tegenwoordige politiek der Porte tegenover Ruslandde gezant herhaalde Engelands bedenkingen tegen het voorgenomen turksch-russisch verbond. Denemark. Een open brief van den konink van Denemark, gedagteekend van 8 dezer, behelst dat aangezien het verslag der financieele kommissie geene hoop overlaat op overeenstemming met het te genwoordige Folkelhing, dit leste ontbon den wordt, ten einde na de nieuwe kie zingen den Rijksdag den noodigen tijd te laten, om voor den afloop van het financi eele jaar, de begrooting te behandelen. De kiezingen voor het Folkelhing zullen den 28 januari aanstaande plaats hebben. China. Eene d'epeche uit San-Fran- cisco kondigt aan dat het chineesch gou vernement er in toegestemd heeft eene schadevergoeding te betalen van 25,000 dollars aan de amerikaansche missiou- narissen die verliezen hebben ondergaan tijdens de leste wanorders te Ching- Kiang. Wij knippen uit de Brusselsche Cores- pondentie van Het Handelsblad. De militaristische dagbladen spreken van eene zoogezegde wijziging in de mee ning der rechterzij, ten voordeele van den persoonlijken dienstplicht. Daar is niets van. Intusschen wordt de verdeeldheid in de rangen der linkerzij, wat aangaat de voorwaarden van het stelsel, dat men zal loepassen, van dag tot dag grooter. De eenen willen den persoonlijken dienstplicht deze willen de legerinrich- ting op zijn fransch, de andere op zijn pruisisch. Deze eischen de geestelijke vrijstelling; gene houden staan dat er voor de geeste lijkheid geene uitzondering mag gemaakt worden. Ongetwijfeld zal M. Woeste niet ver- waarloozen deze groote verdeeldheid in zijn verslag te doen uitkomen en aantoo- nen hoe dezelve het militaire vraagstuk, dat hangende is, onoplosbaar maakt. Men zegt dat M. Frère op zijne beurt eene nota zal opstellen, namens de min derheid der middenafdeeling, waarvan hij deelmaakte. Welnu, ziedaar een vraagstuk, dat M. Frère zal doen mislukken, al is hij dan ook een behendige goochelaar. Vroeger verdedigde hij de plaatsvervan ging in de Kamer: indien het remplace ment dus vroeger een goede instelling was, hij komt het dan dat zij vandaag zoodanig slecht is En indien de persoonlijke dienstplicht eene rechtveerdige ennoodige zaak is, waarom hebben de liberalen dan niet ge tracht deze te verwezenlijken, gedurende de lange jaren dat zij aan het bestuur doorbrachten Hoe listig de aanleider der linkerzij ook weze, hij zal niet uit den strijd komen dien M. Woeste voornemens is met hem, op dit terrein, aan te gaan, zonder er veel van zijne pluimen te hebben bijgelaten. ders tusschen beide dan eene ijdele gelijkenis, want als hij den vreemdeling bij het licht der lamp had aanschouwd, beefde hij gelijk een riet. Wie zijl gij, stamelde hij mei eene dofte stem. Wal deert u mijn naam ik ben arm en vraag u eene schuilplaats. Gij zijl mij broeder Guilielmo riep Gaé tan uit. hem in zijne armen drukkende Guilielmo herhaalden de verbaasde om staanders. Guilielmo, dacht de doctor, den nieuw aan gekomene aanstarende ;ik heb dien man ergens gezien. Hij bracht zijne hand aan hel voorhoofd, als het ware om zijne gedachten te raadplegen, terwijl de beide Carlolto's elkander omhelsden en weenden, zonder een woord te kunnen spreken. Gaétan scheen de eerste eene poging te doen om zich uil de armen te rukken van zijnen broeder, en sprak met opgetogenheid tol de aanwezigen Hij is daar, mijne vrienden, degene van wien ik u zoo dikwijls des avonds, rond den haard heb gesproken degene dien ik als een engelbewaarder bij hel sterfbed mijner moe der riep Hij komt eindelijk weder, na lang naar hem le hebben lalen wachten maar nu zal hij mij niet meer verlaten Guilielmo sprak met eene zwakke en gespro- Neen, ik zal u niet meer verlaten, Gaétan, is voor eenen ongelukkige die van het werk zijner handen leven wil. Gaëian wierp een snellen blik op de arme kleederen van Guilielmo Broeder, sprak hij, is de geluksgodin u dan tegenstrijdig geworden Guilielmo liet bet hoofd op zijne borst neder- zijgen met een slach van schaamte. Luister, hernam Gaëian over twintig jaren bouwde ik zelf deze hut cm onze moeder eene schuilplaats le verschaffen wij zullen dezelve deelen dit beerenvel, dat ik zelf van het dier heb getrokken, na het met eeu kara bijnschot neergeveld te hebben, en hetwelk mij sederl twintig jaren lot bed dient, zal u lot bed vertrekken Ziedaar brood op het bord; mijne spaarpenningen zijn in het koffer alles is voor u. De beide broeders omhelsden elkander nog maals, en dan keerde de gids zich naar d< bergbewoners, die met ontroering dit verloog aanstaarden, en deed een teeken met de hand dat zij zouden vertrekken Vaartwel mijne vrienden wij zullen el kander wederzien en gij, piccoli,voegde hij er bij, zich lol de kinderen keerende, de commis sie, welke ik u gaf, is thans onooodig gewor den Ziet daar Guilielmo naar wien ikzoolangen lijd zocht vertrekt mijne kinuoren en komt weder gelijk hij Komt gelukkiger weder dan hij! zuchtte Guilielmo. neeu m u ,u«. Anslonds vertrokken de Savoyards, en de indien er eene plaats in uwe hut is voor eenen gebroeders meenden zich reeds zonder gelui- man zonder dak, indien er werk in de gebuurte I gen aan hunne uitboezemingen te mogen over- Luibakken. Even als alle de andere geuzenorganen heeft De Dendergalm, reeds meer dan eens 't liedje gezongen van De paters, broeders, nonnen en zusters zijn luibak ken die naar 't klooster trekken om in weelde, vadsigheid en luiheid het leven te slijten. Maar wat gebeurde er over weinige dagen Voor het Assisenhof der provincie Luxemburg verschenen twee vreemde lingen, jannen die, volgens de leering der liberale vrijdenkerij, het 7f gebod Wacht u van stelen en onrechlveerdig leven hadden veracht. Bij de ondervraging dezer beschuldig den zegde de Voorzitter tot een van beide schelmen. Gij zegt dus dat gij te San-Francisco geboren zijt en er den stiel van letterzet ter uitoefendet, maar gij hebt dien stiel laten varen om in het klooster van Santa- Sacra te treden, zeg ons eens waarom hebt gij dit klooster verlaten En de antwoord was H t was daar <t niet om vol le houden hel leven was er te hard en het werk te lastig. Van 's mor- geus vroeg viel er te bidden, te studeeren en te werken en bijna nooit werd er ons een oogenblikje rust verleend Verschei dt dene jongelingen heb ik omler die taak a zien bezwijken en ik werd ook wel ye ti waar dat ik het niet langer meer kon volhouden. G'hebt het bemerkt, geachte lezers, in de kloosters wordt er van 's morgens vroeg gebeden, gestudeerd en gewerkt... De kloosters zijn dus geene oorden waar men 't leven in weelde, vadsigheid en luiheid kan slijten en waar de grootste onwetenheid heerscht De paters, broeders, nonnen en zus ters brengen dus hunne dagen niet over met te eten, te drinken te slapen, gelijk zoovele rentenierende schoolvossen... Wij durven wedden dat onder de tien stichters van Den Dendergalm en hunne betaalde papierbekladderaars er geen enkel zou gevonden worden die het harde en lastige leven der kloosterlingen twee vier-en-twintig uren zou uithouden zon der den zak te moeten opgeven leveren, toen de doctor, die vreedzaam alles bijgewoond had, uit den duisteren hoekkwam, waar hij zich gehouden had, enGaëlan naderde, die hem reeds vergeten had Mijn gids. sprak hij met verlegenheid, gij hebt uwen geliefden broeder wedergevonden maar ik weet waarlijk niet of gij deswege u moegtgelukkig achten. Waarom dan, mijnheer vroeg Guilielmo levendig, Herkent gij mij niet sprak de doctor stillekeos. Guilielmo scheen schielijk door eene geden kenis getroffen te zijn en verbleekte. Doctor D...! riep hij onvrijwillig uit Op hel oogenbhk dat wij elkander hebben gezien, voerdel gij den naam van Chariot, voegde Guilielmo er spoedig bij het was de naam. welken men mij bij den ba ron de V. had gegeven als vertaling van dien van Carlotto. De kruidkundige deed een gebaar als om te doen verslaan dat het die naam met was, wel ken hij wilde uusprekeu Gij kent hem dan vroeg Gaëjan getroffen door de verlegenheid van den eenen en den angst van den anderen. Maar waar, boe en wanneer hebt gij hem gezien Maar le Parijs, ten tijde dat ik rijk was, autwoordde Guilielmo. Üe doctor scheen op het punt te zijn van aeoe bekentenis te doen, welke meermaals op zijne lippen was geweestmaar i ij ontwaarde een zoo fleren en dreigenden blik, dat hij het geheim verzweeg hetwelk hij eerst wilde ver- Arrondissements-Commissarissen. Wachtgelden. Volgens den Bien publiczou de be spreking der begrooting van binnenland sche zaken en van het openbaar onder wijs aanleiding geven tot twee belang- langrijke politieke debatten. Het eerste zal gevoerd worden over de afschaffing der arrondissements-commis- sarissen. Vele leden der Kamer meenen dat onze bestuurlijke inrichtingen het zonder deze beambten kunnen doen. De afschaffing der arrondissements-commis- openbaren. Gaétan, zegde hij haastig, ik wil mij bij die goede lieden vervoegen welke zich naar Lans-le-Bourg begeven. Morgen ga ik over den Cenisberg, om mij naar Turyn te begeven, van waar ik slechlsbinnen vijfliendageo terugkeer; ik zal uwe diensten nog noodig hebben zoo dan, op morgen ochtend zal ik u verwachten, in den Gouden Leeuw, en onderwege zul len wij over gewichtige zaken spreken Over gewichtige zaken, herhaalde de gids. De kruidkundige richlleopnieuw zijne oogen naar Guilielmo, wiens voorhoold gerimpeld scheen door een krachtig gevoel Wel ja, hernam hij al lachende, moet gij mij niet zeggen waar ik mij geliefde bloemen zou kunnen vindeu En weldra was hij bij het bergvolk, hetwelk reeds op den weg van het dorp was. Na zijn vertrek namen de twee gebroeders een pijnlijk stilzwijgen inacht.Guilielmoscheen moeite te hebben om zich vaD de ontroering te herstellen welke het onverwacht aanwezen van doctor D. in zijnen geest bad gebracht. Gaétan was aange. aan door de geheimvolle woorden tusschen den doctor en zijn broeder gewisseld Nochtans, zijn eigen meesler zijnde zette hij zich nevens zijnen broederen sprak met droefheid Broeder, gij hebt mij niet gezegd hoe het komt dal gij, die zulke schoone hoop op fortuin hadt, en geleerdheid en beschermers bezat, herwaarts arm wederkomt, gelijk gij vertrok ken zijt. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1