sarissen zou tegelijker tijd eene vereen voudiging en eene spaarzaamheid daar- stelien. M. Melot, verslaggaver der Mid den sectie, is persoonlijk partijganger dezer hervorming en zal ze in zijn ver slag verdedigen. Men kan zich tevens verwachten aan eene levendige bespreking over de wacht gelden welke onbepaaldelijk wprden voortgezet aan de in beschikbaarheid ge stelde onderwijzers, ten gevolge der schoolwet van 1884. Het Staatsbestuur is uitgenoodigd ge worden de volledige lijst te leveren der treden. En dien grond der zaak is, volgens hem, de kwestie o( er geeue besparingen te doen zijn in de Godshuizen en 't Wel dadigheidsbureel. Voor onsis de grond der zaak, 1° de kwes tie van te weten of de conversie mogelijk is aan 31/2, in een woord, of 'teene of't andere bankhuis ze aan deze voorwaar de zou willen aanveegden, en, 2® of de stadskas er eenig voordeel zou bijvinden. Maar wat aangaat het eerste punt. zou De Dendergalm soms niet onderricht we zen dat de vermaarde populiere bank die convf sie van 4 1/2 in 31/2zou willen be het oodermjzend personeel j «erken.ln da. geval zou hij hel dienen .e leden van die deze jaarwedde gemeten. Deze lijst is zeer lang en veropenbaart ambtenslik- kerijen en ontegensprekelijke misbruiken. In den zin van den wetgever vormen de wachtgelden het woord zelf duidt het aan eene voorloopige vergoeding, toe gestaan aan hen die ze genieten, in af wachting dat zij eene andere betrekking gevonden hebben. Dit overgangstelsel mag dus niet veranderd worden in be paalden toestand en uitkomen op het daarstellen van wezenlijke lijfrenten, wier dienst aanzienlijke lasten oplegt aan een groot getal gemeenten en hun belet op het schoolgebied eenige besparingen te doen, waartoe zij recht hebben. HANDEL EN NIJVERHEID. Handel in 1886. De handel, zoo uit- als invoer, is in de elf maanden, dus tot einde november, verbeterd. Vergeleken met den uitvoer in november 1885,vinden wij in die maand van 1886. een verhoo ging van 10 p. c. en in den uitvoer van 3 p. c. Brengt men de vergelijking op de elf maanden, dan ontmoeten wij op den in voer eene vermindering van 2 p. c. voor 1886, en op den uitvoer eene vermeer dering van 1 p. c. In 1886, altijd voor de elf maanden, vinden wij eene aanzienlijke verhooging bij den invoer van vee. In 1885 beliep de invoer 119.913 stuks en in het leste jaar 136,771 stuks. Nederland leverde hiervan het meerendeel, schier het geheel. De invoer zal nog grooter worden, voor dat hel jammerlijk recht op het vee wordt gestemd. In boter zijn er in het leste jaar 940,201 kilos meer ingevoerd dan in 1885. Uit Holland alleen kregen wij er ruim 4 a 5 millioen kilos. Onze uitvoer naar Frankrijk en Engeland ver mindert daar doet de hollandsche boter eene sterke konkurrentie aan de belgi- sche. In 1886. voerden wij ruim 87 millioen stuks eiers in en in 1885 ruim 86 milli oen. Ruim de helft hiervan kwam uit Italië en de andere hellt uit Duitschland. Onze uitvoer verminderdedeze viel van ruim 48 op ruim 39 millioen. De 111- en uitvoer van steenkool ver mindert, alsook in andere artikels, zoo als ruwe suiker, vlasgaren enz. In 1885 was de invoer van suiker ruim 13 milli oen kil. In 1886 slechts ruim 11 milli oen de uitvoer varieerde tusschen de 74 millioen, tegenover schier 52 millioen kil. Asinus asinum fricat. De eene ezel lekt den andre. Wij hebben in ons nummer van over acht dagen doen uitschijnen welke verre gaande ezelarijen de hoogmoedige Argus uit Den Dendergalm heeft uitgesteken met te beweren dat onze stedelijke financiën, bij de conversie der Stadsschuld van 4 1/2 in 3 1/2. een jaarlijks zeer merkbaar voordeel zouden gevonden hebben. Meester Specht uit 't Verbond ziende dat zijnen confrater deerlijk op de kneukels wordt geklopt, springt hem, ondanks de vijandschap die tusschen hen bestaat,da delijk ter hulp, en, denkende Den Dender- bode te verpletteren roept hij uit In het klerikale Brugge is men van een gansch ander gevoelen. Daar hebben in evenredigheid der bevolking, de weldadigheidsgestichten oneindig meer uit legeven vermits het derde der bevolking er op het armen- boek staat. En nogthans houdt men e zich daar zeer ernstig met de uitkee- ring der Stadsschuld bezig. Waarom zou men het hier niet kun- t nen doen Is er soms look in den meersch Weet ge, meester Specht, waar er look in is In uwe hersenpan, want anders zoudt gij die dommigheden niet hebben neérgeschreveu. Vooreerst de stad Brugge heeft hare leening niet aangegaan met hare gestich ten van liefdadigheid gelijk de stad Aalst, maar wel met bezondereu bij middel van eene openbare inschrijving. De titels der Bruggesche schuld worden op de beurs gecoteerd.en gisterdijnsdag 11. werden zij te Brussel verhandeld tegen fr. 106.00.g Ten tweede, hier te Aalst is het niet het derde der bevolking dat op het Armen-boek geschreven staat, maar on gelukkiglijk de helft en hiervan kon meester Specht zich gemakkelijk over tuigen. En daarbij de Weldadigheidsge stichten van Brugge zijn door en door rijk. Onder deze beide opzichten dus is onze Stad aan Brugge niet te vergelijken. Hieruit blijkt zonneklaar dat meester Specht, om zijnen genepen confrater po gen te redden, op zijne beurt ezelarijen uitkraamde en zoo gebeurde het dan ook dat de ezel uil 'l Verbond dezen uil Den Dendergalm eens ter dege overlekte De Dendergalm antwoordende op onze bemerkingen aangaande zijn wonderbaar ontwerp van conversie onzer stads schuld, zegt dat onze redeneering op eersten oogslag nog al juist schijnt, maar dat men in den grond der zaak moet zeggen. Laat ons dus eens de kwestie der be sparingen behandelen. Het pu?]3<n\v orgaan vraagt of men jaarlijks geene schoone som profijt zou doen, indien de benoodigheden der Gods huizen ernstiglijk werden aanbesteed Maar zeg ons eens gebeuren de aanbe stedingen der Godshuizeu dan niet op regelmatige wijze?... De aanbestedingen gebeuren heden gelijk onder de liberale administratie, en wij gelooven zelfs dat er weinig of niets aan de voorwaarden van vroeger is veranderd geworden. Waarom, Argus, als ge de overtuiging hebt dat er bij die aanbestedingen onre gelmatigheden gebeuren, waarom ze dan niet aangeklaagd?!... Ze verzwijgen wanneer men er gedu rig op mikt, is eene lafheid in onze oogen Verder vraagt De Dendergalm nog of 't wel noodig is dat er in die gestichten een ganschen zwerm broeders en nonnen zijn Dat weten wij wareu de liberalen meester, geene maand zou er vedoopen of ze zouden aan hunnen godsdiensthaat den vollen teugel geven. De broeders en nonnen zouden dadelijk uit alle de gestich ten gedreven en vervangen worden door wereldlijke opzichters en bedienden... En dat zou eene felle spaarzaamheid toe laten, wij weten er immers van te spre ken Onder het liberaal bestuur waren er wereldlijken met 't bestier en den dienst van 't jongenswees-en oude-mannenhuis gelast en men herinnert zich nog welke schandalige verkwistingen van alles en vooral van eetwaren er gebeurden. De on- deraardsche goten waren verstopt van de wagenvracht boterhammen,vleesch. visch aardappels, enz., enz. die er in geworpen waren En de toezicht was zoo ern stig dat men een ouderling, die laat was binnengekomen ('t geslicht was een dui- venkeetj des anderendaags levensloos op den koer vond liggen. Men ga naar Brussel, naar Antwerpen, naar Gent enz., steden waar die gestich ten door wereldlijken worden bestierd en de liberalen zeiven zullen er u zeggen welke schandalige geldverkwistingen er gebeuren.Te Brussel en te Antwerpen zit tende Godshuizen tot over de oorenin de schuld ondanks de duizenden en duizen den franks toelagen die zij uit de stede lijke geldkas genieten. De dienst dezer gestichten door wereldlijken kost heden het vierdubbel van ten tijde dat zij door kloosterorden werden bestierd. Zieldaar de gespaarzaamheid en ook de bekwaam heid dier liberale bestierders. Wij hebben nooit gezegd dat wij op de dwaasheden en ezelarijen die De» Dender galm wekelijks uitzeevert niet meer zou den geantwoord hebben. Wij zegden dat men moed en veel moed moet hebben om alle de artikels van dit blad te lezen. Wij bekennen het rond uit, veelal ontbreekt ons den noodigen moed, en zoo gebeurt het meer dan eens dat wij de Dender- galmsche goddeloosheden,logens, bedrie gerijen, en verdere dwaze en ezelachtige uitspattingen alleenlijk niet lezen. Nu, wanneer wij een» metdtn noodigen moed bezield zijn, dan lezen wij 't hooger bedoeld vuilblad ten vollen uit en tref fen wij eene ezelarij aan zoo dwaas als deze van '1 ontwerp van conversie onzer stadsschuld door Argus uitgevonden dan laten wij ook niet na er de aandacht op in te roepen, ten einde aan onze mede burgers de liberale jannen te leeren ken nen die verwaandheid genoeg bezitten om zich als de geleerdste, de ondervin- dingrijkste, de bekwaamste, de vernuf tigste menschen der wereld voortegeven en die inderdaad, in de meeste zaken, te onnoozel zijn pour faire mort zou Nollen zaliger gezegd hebben ALLERHANDE NIEUWS. Groot Concert ten voordeele van de armen, gegeven door de Koor maatschappij Su Cecilia, gevestigd in den Meiboom, op Zondag 23 Januari 1887, te 6 ure des avonds, ter groote Feestzaal des Stadhuizes. Wij roepen op dees werk van liefdadigheid de bezonder aan dacht onzer geëerde lezer» in. De hertog van Aumale heeft zich be paald te Brussel gevestigd. Men heeft reeds zijn vriendschappelij- ken omgang opgemerkt met deRotschilds en met 't huis Lambert,die hem hier ver - tegenwoordige Hij is ook dikwijls in gesprek met den koning, en men beweert dat Z M. Leo pold II er zich op toelegt zijn schatrijken oom in de congosche zaken te betrekken. Gij weet dat het huis Lambert de Roth schild aan Zijne Majesteit reeds aanzien lijke voorschotten tot die onderneming heeft gedaan. Congo vereischt thans nieuwe opoffe ringen vooreerst opdat het ontwerp van ijzerenweg zou kunnen aangelegd wor den, en vervolgens om de gewapende macht te versterken, die niet altijd vol doende is om de statiën tegen de aanval len der Araben te verdedigen. Het gouvernement van Congo, te Brus sel gevestigd, drukt ook zeer zwaar op de koninklijke financiën. De oorlogsgeruchten, die in omloop werden gebracht, vermeerderen nog de moeilijkheid der onderneming, want zij maken eenen oproep tot de vreemde ka pitalisten onmogelijk. Dit alles vervult den koning met kom mer. Hoezeer moet nogtans het ministerie tevreden zijn, dat het geen enkele offici- eele verbintenis ten opzichte van het afri- kaansche werk heeft aangegaan Hadde het in het vraagstuk van den militairen dienstplicht dezelfde onthou ding in acht genomen Volgens een brusselsch blad speelt men in den Borinage een schoon of liever laat ons zeggen een landverraderlijk spel er zou eene overeenkomst gemaakt zijn tusschen werkliê, beenhouwers, bakkers en winkeliers. Deverkoopers zouden den prijs hunner koopwaren verhoogen, maar van den anderen kant eene zekere som in de centrale kas storten Met dat geld kan men de werkstakingen aan den gang houden en de reizen naar Brussel betalen, om daar te gaan manifesteeren Schoon niet waar als 't zoo is. Binnen kort zal men beginnen met het verveerdigen van tweefrankstukken en goudstukken met vlaamsch opschrift. Het voornemen schijnt zelfs bij minister Beernaert te beslaan, zoo lang vlaamsch geld te doen slaan toter zooveel vlaamsch als fransch in omloop zij. Volgens een gerucht zouden binnen kort ook bankbil jetten met opschriften in twee talen ver schijnen. Weldra zal een nieuw stelsel van ver warming op de spoortreinen worden in voege gebracht. De nieuwe warmbussen zien er van buiten uil juist gelijk de oude maar zij zullen in plaats van met water, met kwartszand worden gevuld, waarin men alsdan eene gloeiende staat ijzer steken zal. Met dit stelsel blijven de bus sen ten minste gedurende 8 ure warm. Brusselsche ratten. Hoezeer de raltenplaag zich kan uitbreiden, leert de geschiedenis van het slachthuis te Brus sel. De verkoopers, die daar hunne ma gazijnen hadden opgeslagen, waren bijna radeloos, want er ging geenen nacht voorbij of de indringers hadden het op gehangen vleesch duchtig aangesproken. Eindelijk kwam men op het denkbeeld om de muren waartegen het vleesch op zeer aanzienlijke hoogte hing, een meter hoog met lood te beslaan, omdat men wel dacht dat de dieren niet tegen het effen metaal zouden kunnen opklauteren. Inderdaad scheen deze bekleeding een afdoend middel te zijn; gedurende drie dagen ten minste, was de vleeschvoor- raad niet vermindeid. Den vierden raor- gend echter bemerkte men dezelfde ver woesting als vroeger. Toen liet de inge nieur, die aan het slachthuis had ge werkt, zich in het gebouw opsluiten, om de oorzaak te weten van dit onverklaar baar feit. Hij zag tot zijne groote verbazing, dat de ratten in groote massa toestroomden en onder het vleesch bijeenkwamen; zij schaarden zich in eerie lange rij, als sol daten in het gelid; op hunne ruggen stelde zich een tweede reeks, op deze wéér eene derde, eene vierde, ja zelfs een vijfde gelid, tot de bovenste ratten de stukken vleesch bereikten, waarvan zij groote brokken Daarbeneden wierpen!! Als 't niet waar is, is het goed gelogen. De Courrier kondigt aan dat alle Duitschers, die Brussel bewonen, bevel hebben gekregen, zich ter beschikking der duitsche militaire overheid te houden en elke verandering van woning onmid- delijk kenbaar te maken. Als het waar is wat een brusselsch blad verteld, zal erSt-Gilles weldra geen enkele oude jongman meer zijn. De ge meentekas is leeg en maakt een ontwerp gereed van belasting op... de ongetrouw de mannen. Een aantal dames die vrees den in de St'-Anna schapraai te komen, hebben weêr op nieuw hoop gekregen. Sedert eenigen tijd werden er in de spoorwegstatiën van Brussel talrijke diefstallen gepleegd, zonder dat men er in gelukte, de hand op den pleger te leggen. Zaterdag kwam een oudkleerkooper op een der policiebureelen verklaren dat eene vrouw hem een uur geleden had komen vragen of hij nieuwe wielbanden wilde koopen. Hij had ja geantwoord, doch daar hij eenen diefstal vermoedde, kwam hij de policie verwittigen. Een agent volgde den man. Tegen den avond kwam een persoon met stukken staal beladen, doch werd door den agent onmiddelijk aangehou den. Men herkende in hem een stoker van de staatsspoorwegen, welke deze banden in de statie van Schaarbeek ge stolen had. Hij bekende zijne diefstallen en de medeplichtigheid zijner vrouw. De brusselsche dagbladen melden ver der eerie gansche reeks andere diefstal len, die op verschillende punten der stad gepleegd werden. Brand te Brussel. Zondag nacht heeft er op de Arduinkaai te Brussel eene brandramp plaats gehad, die met treffen de bijzonderheden gepaard ging. De brand ontstond in de benedenver dieping van het huis N° 24, bewoond door M. Runch-Weig, meubelverkooper, en de trap, vuur gevat hebbende, deelde dit weldra aan de andere verdiepingen meê. De zes kinderen van M. Runck, die op de hoogste verdieping op eene zolder kamer sliepen, werden uit hunnen slaap gewekt door den rook, en hunne kreten trokken de aandacht van eenen meëbe- woner, M. De Wolf. die met M. Runck en diens vrouw en schoonmoeder op de tweede verdieping sliep. M. De Wolf, die een vriend der familie is, stond op en wilde naar boven gaan zien maar zag, toen hij zijne kamerdeur open trok, de trap iu vuur en vlam staan. Zonder zijne tegenwoordigheid van geest te verliezen, wekte hij de ouders. Door vuur en rook kwamen zij op de slaapkamer der kinderen, maar terugkee- ren was niet mogelijk. M. De Wolf vlncht- te met de geredde kinderen en de ouders op den zolder en het huisgezin kon alzoo langs de dakraam ontvluchten, waar allen door de pompiers, die intusschen waren toegesneld, konden verlost worden. De voorbijgangers die den brand gezien hadden, waren haastig naar de pompiers geloopen, zonder er aan te denken, eerst de bewoners te wekken. Dit was de oorzaak dat het heele huis gezin bijna in den brand omkwam. De meubelen enz., die zich in huis be vonden, waren slechts voor 10,000 fr. verzekerd, doch de schaê schijnt veel aanzienlijker te zijn. M. Pontus, minister van oorlog, is geheel hersteld van de onpasselijkheid, die hem eenige dagen bedlegerig heeft gehouden. Het spoorwegbestuur laat in dit oogenblik een postwaggon verveerdigen van gansch bijzonder maaksel, bestemd voor de brieven, weerden, enz. die uit het buitenland komende, door Belgie ver voerd moeten worden. Men had wel eens! gezegd dat de post waggon voortaan door bijzondere be ambten bewaakt zou worden. Daar is niets van eu de waggon met hangslot zal blijven dienst doen, doch op eene wijze, die allen diefstal onmogelijk maakt. Volgens de Mouvement géographique zou er in Congo-land eene oproerige be weging hebben plaats gehad. Een neger had, over het begraven van een kind, eenen volksstam van Nemlao tegen de missionnarisseu opgejaagd, hen beschul digende dat zij door dat begraven het regenen zouden beletten. Weet gij wat de Opinion daarop zegt t Wij bestatigen dat de eerste troebels in Congo geprovokeerd zijn door de mis- sionnarissen Farceuse Dus omdat de missionnarissen be schuldigd werden dat zij het niet laten regenen, zijn zij plichtig aan. provokatie tot oproer Volgens een statistiek zouden de veroordeelingen voor diefstallen in Duitschland aanzienlijk verminderd zijn in 1885. Dat is te begrijpen de Duitschers, vrienden van gemakkelijk leven, trekken de grenzen over, gaan in den vreemde stelen en worden ook daar veroordeeld. De veroordeelingen voor mishandelin gen, zegt de statistiek, groeien in getal verschrikkelijk aan de oorzaak der mis daden is de sterke drank, en de al te groote toegevendheid der rechters. Dat is zoo wat hier en overal. Men leest in eene korrespondericie aan den Bien Public Sedert eenigen tijd bemerkt men eene groote beweging van anarchisten en so cialisten uit Gent, het Centrum en aadere koolstreken. Deze beweging, welke haar midden punt te Brussel schijnt gekozen te hebben, zou in verband staan met de algemeene werkstaking die in '1 voorjaar zou uitber sten. De mijnwerkers van Luik schijnen zich echter niet gewillig te laten meéslijpen. Ook vestigen de leiders al hunne hoop op Charleroi en den Borinage, waar de armoé het grootste is. Wat vaderlandslievend werk De zoon van M. Frêre is de doktri- naire burgemeester van Ensivalin de kiezing, zondag aldaar, werdeü gekozen een sccialist, twee doklrinairs en een katholiek. Het is de eerste maal dat daar, in die gemeente, een katholiek in den raad komt. Het schijnt dat Anseele ernstig ziek is. De manifestatie, welke de gentsche socialisten wilden inrichten bij zijne in vrijheidstelling, zal dus niet zoo grootsch zijn als men ze voorstelde. Die invrijheid stelling was vroeger bepaald op 24 janu ari, doch zal nu eerst plaats hebben op 6 februari ter oorzake van het verlof dat Anseele bekwam, om zijne kamerkandi datuur te gaan voordragen. Echter zou het kunnen gebeuren dat die dag ter oor- zake van zijne ziekte vervroegd wordt. Ziehier de prijzen van het vee, op de markt maandag te Antwerpen gehou den Besteedde prijzen op Beesten verkocht, voet. 226 Ossen, 139 Koeien, 78 Veerzen, 23 Stieren, 46 Kalveren, 0 60 0 50 0 55 0 50 0 75 tot 0 80 0 70 0 75 0 65 0 98 Men beweert, zegt het Handelsblad, dat er 26 kompagniën artillerie ter ver dediging van Antwerpen zullen ingericht worden. Of het waar is Men zou beter doen, alvorens officiers te maken, goede kanons te hebben. Het schijnt dat men met de tegenwoordige... gasbuizen niets kan aanvangen. De gezondheidstoestand van M. Vi- sart, burgemeester van Brugge betert voortdurend. Een glasblazer van Manage, dienaar Fortenelle ging, had onderweg eene groote flesch met jenever doen vullen, om tegen de kou te kunnen. Hoe meer hij echter tegen de koü worstelde hoe zwaarder zijn hoofd werd, zoo dat een kameraad, die hem vergezelde en meê tegen de koü had geworsteld, verplicht was, den man te dragen. De macht ontbrak hem echter om den vriend op zijne bestemming te bren gen, en rond 1 uur, toen zij nog 2 kilome ters van hun doel verwijderd waren, moest hij hem op den weg laten liggen. Hij ging hulp halen, maar toen deze kwam was het te laat. De dronkaard was bevrozen. Miekès zonder beenen. Onlangs werd te Roeselaere, door vreemde hee- ren, een persoon aangesteld als agent eener engelsche bank, hebbende haren zetel te Londen, onder de firma Sartdl en C*. Die personen maakten hunnen agent wijs dat eene storting van 25 fr. rond februari eenen intrest zou opbrengen van rond de 200 fr. Zij betaalden hem een lekker noenmaal, deden met hem eene wandeling door de stad, overhandigden hem ronkende prospectussen en andere papieren, noodig om geld in te zamelen. Onze agent slikte dit alles, en stelde zich aan het werk om inschrijvers op te zoeken. Eerst stortte hij zelf 71 fr., dan verschillende anderen 50, 25 en grootere sommen, allen verlekkerd op den grooten intrest. Zoolang het geld opgezonden werd, ging alles wel. Het bleet echter weg, en men begon vermoedens op te vatten. Men schreef toen een brief naar de firma Sandt en C', doch die kwam terug, met het woord Inconnu. Men nam nadere inlichtingen, en het antwoord was dat iu Londen geene bank onder deze firma bestond. En zoo is 't dat alle degene, die hun geld toevertrouwd hebben aan de bank Sandt, hetzelve als zand zien vervliegen; de agent wordt zeer lastig gevallen, en kari onmogelijk het hem toevertrouwde geld teruggeven. Wetensweerdige bijzonderheden.— Le Hainaul geeft de volgende dramatische beschrijving van het uitwerksel, dat eene uitbersting van grauwvuur te weegbrengt op degenen die er door getroffen, maar niet op den slag gedood werden Wanneer men iemand wil aanduiden die uiterst hard wegloopt, zegt men s'est sauvé comme in brülé d'grisou. Welnu, men moet die mannen gezien hebben, welke in hel diepe der galerij met dien vreeselijken vijand te doen had den, om de juistheid van dit spreekwoord te beseffen, Wanneer het grauvuur uitberst, slikken de personen, die zich daar omtrent bevin den, het brandend mijngas in. Dat gas verbrandt hunne borst en inge wanden in een enkel oogenblik. De ongelukkigen, die op deze wijze getroften worden, hebben somwijlen nog macht genoeg om de cages(ophaalbakken) te bereiken en onder de opene lucht te komen. Daarvallen zij met groote, rollend® oogen, verzengde, rechtstaande haren, en gewrongen vuisten op den grond neêr en eene vreeselijke beving doorloopt hun lichaam. Vraag dan iets aan die mannen, die de dood in hunne aderen gevoelen, zij zullen u niet antwoorden, want de vree» heeft hen letterlijk zinneloos gemaakt Werktuigelijk vluchten zij naar den kant hunner woning als razenden door- loopen zij veld en wei, bosch en kant, huilend, schreeuwen, tot zij uitgeput in of vóór hunne woning neêrstorten. Met éénen oogslag hebben dan de ou ders en huisgenooten gezien water gaan de is een blik zegt hun de verschrikke lijke waarheid. Men strektden ongelukkige op zijn bed uit en dan komt de doodstrijd.., de lange verschrikkelijke doodstrijd, met zijne onbeschrijfelijke pijnen.... Welnu, de twee eersten, die uit d® mijn van Escauffiaux konden vluchten, waren brülés grisou. Onder de opene lucht gekomen zijn zij gevlucht, naar het huis dat zij 's morgens zoo opgeruimd haddea verlaten. Gedurende den nacht verloste de dood die ongelukkigen van hun lijden. —Terwijl de Borinage, door de schrik kelijke ramp van Dour getroffen, in rouw gedompeld ligt, gaat de wanorde te Char leroi, Roux, Amercceur en andere ge meenten, waar de oproer woedde, voort met de gekste en belachelijkste betoogin- gen. Ziehier wat men in een liberaal blad van Charleroi leest Maandag wachtten 250 tot 300 werk stakers van Amercoeur te Roux naar de aankomst van den trein uit Brussel, die hen eene hulp in geld moest aanbrengen. De onmisbare roode vlag was er bij, alsook eene berrie, gedragen door vier mannen, en bestemd om den sac aux écus, zooals zij den schat noemden, te ontvangen. Men was reeds eens voor niet aan den trein geweest, en velen vreesden dat zij dezen keer wéér bedrogen zouden wor den, maar gelukkig kwam een hoed en daaronder l'homme aux Hards uit een por tel te voorschijn. Onder luid gejuich werd den zak met geld op de berrie geplaatst en bij het zingen der Marseillaise en van het lied der Amnistie in triomf weggedragen, om uitgedeeld te worden. Ook uit Jolimont i» eene zekere hoe veelheid brood en meel aangekomen voor de huisgezinnen der werkstakers. De kar, waarop deze voorraad lag, was insgelijks met de roode vlag versierd. Een vrouwe dat sedert lange jaren te Luik, om eene almoes aan de kerkdeur zat, stierf dezer dagen iu de grootste el lende. Daar zij geeue familie'had, werden de zegels van ambtwege in hare armoedi-

De Denderbode | 1887 | | pagina 2