NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 16 Januari 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 212G. .lager van den Cenisberg. DE DENDERBODE. ABONNEMEIVTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars tr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N- 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. AELST, 15 JANUARI 1887. Politiek overzicht. DUITSCHLAND. Duitsche Reichstag. Militair wetsontwerp. Redevoering van Maarschalk von Moltke. De tweede lezing van het militaire wetsontwerp is Dijnsdag in den duitschen Reichstag begonnen. De openbare tribunen waren opge kropt van volk Men had daags te voren duizenden inkomkaarten moeten weige ren, bij de lijding dat prins von Bismark de zitting zou bijwonen. Maarschalk von Moltke begon de be spreking met de volgende redevoering Geen slaat kan meer tot hel behoud van den vrede bijdragen dan Duitschland, dal slechts eene verdedigende houding volgen kan. cc Tot dit einde moei het machtig zijn en altoos gerc-ed om oorlog te voeren indien wij tegen wil en dank io eencn oorlog worden ge wikkeld, zullen wij onzen plicht weten te ver vullen. cc Indien men het militair ontwerp dat wordt voorgedragen, verwerpt, moeten wij met zekerheid den oorlog verwachten m Lie stemming welke het Parlement in deze zaal zal uitbrengen, zal een grooten weêrklank hebben in hel buitenland. liet gouvernement kan de vastelling van een korten termijn voor de werking der leger- wet niet aannemen. Ziedaar de taal van den soldaat. Luis teren wij nu naar den Staatsman, naar de Redevoering van prins von Bismark. Na maarschalk von Moltke, nam de kanselier van het keizerrijk het woord. Hij drukte zich uit als volgt cc Alleen MM Richter, Windthorst en Gril* lenborger verzeilen zich legen het plan van al de militaire overheden. cc Het is moeielijk geweest den vrede van Frankfort te bewerken, en het was nog moeie- lijker dien daarna te behouden Onze betrekkingen mei Oostenrijk zijn in de hoogste mate vertrouwelijk en bobben een vriendschappelijk karakter,dat zij nooit hadden tijdens den duur van den duitschen bond. Het is onze plicht den vrede in dit deel der wereld te bandhaven. cc Om hierin te gelukken, hebben wij een machtig leger noodig Onze betrekkingen met at dc mogendheden ziju opperbest. Diegene met Rusland zijn in geen enkel punt twij.el- achtig. a Wij denken er voorzeker niol aan oorlog te voeren. Evenmin zal men veronderstellen dat Rusland biertoe geneigd is Het is stellig dat wij deu oorlog met Rusland niet zullen be ginnen. Wanneer wij bet militaire ontwerp, dat nu besproken wordt, hebben gevormd, dach ten wij hoegenaamd niet aan een verbond tus- schen Rusland en Frankrijk. Ten onrechte heeft men ons in dien zin beknibbeld. De druk- DE -«(O)— R* Vervolg En gij. Gaëtan, zegt gij van moeder niets? Zij is zachtjes in mijne armen overleden, zonder iemand te vervloeken. Arme moedersprak Guilielmo, een traan afdrogende. Gaëtan. hernam bij, na een oogen- blik stilzwijgend, gij hebt slechts denschoooen kant mijner geschiedenis gekend De opvoeding welke men mij gegeven en welke u verblind heeft, heeft mij wel iets meer gemaakt dan een armen straatlooper, een Savoyard, doch zij kon mij gcenen achtbaren rang in de samenleving verschaffen. Deze gewaande fortuin welke ik scheen te bezitten, kan niet duurzaam wezen Ook als de baron mij na zijne dood eene ge ringe erfgifl achterliet, denkende reeds genoeg voor mij te hebben gedaan, mij eene opvoeding schenkende, dan heb ik mij zonder middelen van beslaan bevonden, met de gewoonte der werkloosheid en den lust naar pracht ec ver kwisting Al de weldaden welke ik van hem ontvangen had, zijn tegen mij gekeerd, en ik heb lange en wreede beproevingen moeten on dergaan. pers, die dit ontwerp heeft bestreden, heeft al bare pogingen in bet werk gesleld, om ons meé te sleepen in eeneu oorlog mei Rusland voor Bulgarië. Ik zou mij zeiven van hoogverraad be schuldigen, indien ik mij slechts een oogtn- blik bij zulken gekken praat hadde opgehou den. Het is ons volkomen onverschillig, wie cr in Bulgarië. regeert. De goede betrekkingen met Rusland liegen ons nauwer nao hel hart, dan diegene met Bulgarië Onze zending be slaat bierin, dat wij do goede betrekkingen tusschen de mogendheden behouden. Moeie- iijke taak c< Wij willen niet dal deze goede betrekkin gen in gevaar worden gebracht door de aan vallen in do drukpers of in hel Parlement hel behoud der tegenwoordige goede betrekkin gen met Fransrijk is moeielijkcr, aangezien men in dit land bet verleden nog niet vergeten beeft. c< Wij hebben van onzen kaul alles gedaan wal mogelijk was, om tot dit punt te geraken. Wij trachten naar geenen oorlog met Frank rijk,maar vreezen dezelven ook niet.Wij zullen Frankrijk onder geen voorwendsel aanvallen, doch wij moeten altijd gewapend zijn, om dit land het hoofd te bieden, indieu de oorlog opnieuw uitberstte. Dit is dan ook hel doel van hol militair ontwerp. Ik geef geloof aan de vredelievende in zichten van het fransch gouvernement, doch een gedeelte van bel franscho volk zou onver- acht in Frankrijk een gouvernement aan het bewind kunnen brengen, dat den oorlog zou verlangen. Wij moeten hiervan rekening hou den. Hot zou onmogelijk zijn voorzorgen le nemen, als de zaken eens zoover zouden ge vorderd zijn Geen enkel dagblad, in Frankrijk, ziel van Elzas-Lotbaringen af. Wat zou er gebeuren indien de Frauschen zegepraalden Het gouvernement kan dus hoegenaamd niet bet minst toegeven, wat aangaat het sep- tenaat. De keizer kan niet verzakeo aan de taak zijns leveüs De aanneming van het wetsont werp moot Duitschland in slaat stellen zich te verdedigen. Dc ontbinding van den Reichstag zou onvermijdelijk zijn, indien liet militair ontwerp wordt verworpeD. Waarom wij met liet voordragen van het ontwerp niet hebben gewacht tot dal het tegenwoordig septenaat geëindigd zij Het is, omdat bet gouvernement de overtuiging heeft bekomen dat de bewaking der grenzen moet verbeterd worden. Het is heel wel mogelijk dal men zich hier of daar, vooral in Frankrijk, van den oorlog als afleidingsmiddel bediene, en dat bel gou vernement lot den oorlog zijnen toevlucht neme, wanneer de toestand ui 't binnenland onuilboübaar is geworden. Men kan eigentlijk uit de redevoering van den ijzeren kanselier geen volledig vertrouwen in het behoud van den vrede afleiden, en nog veel min de zekerheid van oorlog. De toestand van Europa heeft dus ge varen, zonder dat men daarom voor den vrede moet wanhopen. - Gij moest dan wedergekomen zijn, broe der. Gij kent mijnen hoogmoed, Gaëtan lie ver spreidde ik mijne ellende ver van u ten toon, in bet midden eener oVerscbillige menig te, dan mijne landgenoten het schouwspel te verschaffen van ecnen man uil hel groole volk in de fortuin opgevoed gedwongen le zien door bel werk zijner banden te leven. Na alles te hebben verkwist, wal ik aan de edelmoedigheid van den baron te danken had, mij zonder vrien den en beschermers bevindende, verstooten door de familie mijns weldoeners zelve, welke mij de weidaden verweel, waarmede deze mij beladen had, begon ik van trap tot trap neder te vallen tol de laagste rangen waaruit ik geko men was. Kortom, die beschaving, welke mij ingezwolgen had als ik een eenvoudig, vroolijk sterk en moedig was, beeft mij eindt lijk naar het gebergte terug gedreven, maar uitgeput en onleerd Onleerd wat wilt gij zeggen broeder Gaëtan, terwijl gij u een verbeven denk beeld maaktet van den welstand uws broeders, dan was ik heerenknechl Dit was het gevolg van mijne valsche opvoeding, van die verlet dende pracht, welke mij verblind had En hij hertaalde nogmaals, zijne oogen naar Gaëtan richtende Ik ben heerenknechl, ik ben lakei geweest Lakei herhaalde Gaëtan, levendig op springende, bet is schande voor eenen berg man. Maar, broeder, hel zij" toch alleen mis daden welke iemand onleeren. Nu begrijp ik alles, hel is dat wat de doctor zeggen wilde, I als hij met verachting zegde dat hij u elders Bijzonderheden. Wij gaven hierboven den hoofdzakelij- ken inhoud van de gewichtige redevoe ring van prins von Bismark. Wij moeten hier en daar op eenige bij zonderheden wijzen, die vooral indruk op de leden van den Reichstag maakten en waarop wij de volle aandacht onzer lezers inroepen. Prins von Bismark zegde Even als Napoleon III om redenen van binnenlandsrhe politiek tegen Duitschland ie velde trok, kan generaal Roulanger helztlfde doen. Ik zou hem dit volstrekt niet als eene misdaad toerekenen. (Opschudding) Of de -Reichtag bet ontwerp aanneemt of verwerpt, toch zal er in het naderend voorjaar eene versterking van de duitsche grensbewa king plaats hebben, inzonderheid van de pas sen door het Schwarzwald. Wij hebben te vergeefs getracht de staatslieden der revanche lot kalmte le brengen. (Beweging). Indien er een oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk uitbreekt, mogen wij op Italië en Engeland niet rekenen Duitschland zou vol strekt geenen bondgenoot hebben. Mochten evenwel de duitsche stiijdkrachtcn nogmaals de overwinning behalen, dan kon Frankrijk er vast op rekenen, bij het sluiten van den vrede zoodanig verplelierd le worden, dat de oorlog van 187o bij «lien van 189u slechts op een kinderspel zou gelijken. Nieuwe op schudding). De zitting werd onder de levendigste ontroering geheven. In de wandelingen van het. parlement beweerde men donderdag dat het gou vernement van het voortzetten der be spreking zou afzien en onmiddelijk tot de ontbinding van den Rijksdag zou over gaan, indien het eerste artikel van het militair wetsontwerp werd verworpen. Algemeen denkt men dat het septenaat, niettegenstaande dit alles, niet zal wor den gestemd. Verwerping der militaire wetten, Ont binding van het Parlement. Berlijn 14 Januari. Het voorstel van M. 'Sdauf- fenberg, strekkende om slechts voor drij jaren het vredeseffeciief aan le nemen, is aangenomen met 186 stemmen tegen 154. De leden der konservatieve partij, van de partij des keizerrijks en de natio naal liberalen hebben tegen gestemd. De socialisten, het meerderendeel der Elzas- sers en Denen hebben zich onthouden. Na de stemming heefl de Kanselier lezing gegeven van eene keizerlijke bood schap welke de ontbinding van 't Parle ment aikondigt. Een keizerlijk besluit bepaalt de kie- ziugen voor den Reichstag op 21 Febru ari. Volgens een bericht uit Rome aan de Daily Telegraph gelooft men in de diplo matieke kringen aldaar, dat de russische regeering feitelijk tracht, eenen oorlog ondereen anderen naam gekend beeft.Broeder vergeel' hel mij, die gevangenisdoctor had mij vermoedens ingegeven, waarover ik beschaamd ben. O neen een bergkind van Savoyen, dat in Frankrijk zijne eer zou gelalen hebben, zou zijuen geboortegrond met meer durven betre den tol hoon zijner familie, om zich le zien verloochenen door zijne trouwvolle landgenoo ten Guilielmo keerde het hoofd om en sprak mei angst Ach, Gaëtan, Gaëtan wal zijt gij onge lukkig gij hebt honger, koude en armoede te lijden gebail IV. Den volgenden morgeod, bij hel krieken van den dag, maakte men toebereidselen van ver trek in den Gouden Leeuwte Laus-le-Bourg. Hel was hel gunstige oogenblik om de moeilij ke beklimming van den Cenisberg le beginnen. De zou bestraalde reeds de besneeuwde rots- kruinen en de ijsbergen der Alpische keten. en wind verdreef den mus uil de bergenglen; de horens der herders riepen de kudden naar de weiden eenige geweerscheulen, door de echos honderdmaal weerkaatst, lieten hooren dal de jagers reeds ter vervolging van den steenbok snelden, en de postiljons verzekerden vroolijk aan de rondom en vereenigde reizi gers, dat de overtocht gelukkig wezen moest, omdat de kruin van deu Cenisberg niet omringd was door die witte dainpen welke een onwe- der in den dag voorspellen en welke de Savoy ards den hoed van den berg gonoemd hebben. tusschen Duitschland en Frankrijk te doen uitbreken, ten einde in het Oosten de handen vrij te hebben. Frankrijk. De fransche bladen be- oordeelen allen de redevoeringen van den kanselier. De Paix zegt dat hij al te goed de gevolgen van den oorlog heeft laten zien, om zich aan een nieuwen oor log te wagen. M. Robert Mitchel neemt inde Pays nota van de verklaring dat Duitschland, Frankrijk niet aanvallen zaldoch de kanselier vreest het oogenblik dat de binnenlandsche twisten in Frankrijk, het gouvernement zullen dwingen zijne le gers naar buiten te drijven. De schrijver, vraagt, ofM. von Bismark niet genegen zou zijn om eene zedelijke drukking op de binnenlandsche toesianden uit te oefenen Le Petit Caporal zegt dat de binnen landsche toestand van Frankrijk zooda nig is, dat onder het tegenwoordige gou vernement, het land op ieder oogenblik tot oorlog kan gebracht worden. De Gaulois zegt dat de redevoering van den kanselier beteekent den gewapen- den vrede de vrede meer gewapend dan ooit, de slaap met open oog en de hand aan den degen Die toestand kan duren, toch niet altijd. Rel Journal des Débats neemt aan dat de oorlog onwaarschijnlijk,maarmogelijk is. La Justice springt in de bres voor de gouvernementen, die op hei volk steu nen Geen volk wil den oorlog alleen de monarchieke machten kunnen dezen willen. Dat het duitsche gouvernement alzie van zijne maatregelen, en de oorlog zal niet uitbersten Ja, M. von Birmark heett gelijk te zeg gen, zoo merkt de Siècle op, dal geen enkel ministerie het bepaald bezit van Elzas en Lorreinen zal bekrachtigen Frankrijk wil nochtans den vrede niet stooren. De Temps, wij zegden hel reeds, en La Liberie zijn van hetzelfde gevoelen. De redevoering, *d*ijnsdag door prins von Bismark inden Reichstag uitgespro ken, heeft te Weenen een verschillenden indruk teweeg gebracht. In de politieke kringen ziel men den toestand nu zwarter in. Men is algemeen ontevreden omdat de duitsche kanselier aandringt op het drie voudig verbond, daar men vroeger het oostenrijksch-duitsch verbond op den eersten rang piaatste. De meeste oostenrijksche dagbladen zeggen dat Oostenrijk, in geval van oor log met Rusland,op Duitschland niet mag rekenen en zal verplicht zijn aan Rusland alle mogelijke toegevingen te doen. Zij veronderstellen zelfs dat Rusland, door Duitschland ondersteund, zal trachten Oostenrijk over te halen tot de toestem ming eener bezetting van Bulgarië door russische troepen. Doktor D...., in reiskleederen, en het hoofd cedekl met eene warme muls, aanschouwde het levendig looneel, welke het hotel oplever do Drij postrijtuigen waren gereed om te ver trekken en het geklets', der zweepen, het ge- druisch der peeiden, het geroep der reizigers, voerlieden en leidsmannen, vormden een luid ruchtig gedruiscb, hetwelk van aard was om aller aandacht te boeien. De blikken des doe tors vesltgdeD ziob bijzonderlijk op eenen klei nen doch wakkeren muilezel, op wiens rug een knecht van het hotel zorgvuldig eenige bagagien laadde, en men zou gemakkelijk 's reizigers aadacht begrepen hebben, in acbl nemende dat de lading van het wakker dier bijoa uilslijtelijk uil half verdroogde planten bestond de kruidkundige bewaakte zijne ge wassen, de vrek waakte over zijne schatten. Intusschen had de doctor reeds verscheidene malen zijn ongeduld laten blijken,hetzij op den grond stampende, hetzij het vensier verlatende Eenige arme lied u, welke zulks oemerkt had- deu, hadden zich beleefdelijk als gids aange boden maar de doctor had hunne diensten geweigerd, en anderen hadden hun gezegd Zwijgt dan ziet gij niet dal hel de reizi ger van mijnheer Gaëtan is Allen hadden zich ingetrokken op het hoo ren van dien geëerden naam, zich onwaardig achtende vau zijne plaats io te nemen, aange zien hij verwacht werd. Maar mijnheer Gaëtan, zoo als men Carlotlo noemde, kwam niet te voorschijn Sinds lang waren de kinderen, welke naar Frankrijk ver trokken, en door Gaëtan even als door hunne neerslachtige vaders en woenende moeders Bulgarië. De Times verneemt uit Sofia, dat de regeering de aanhangers van Zankoff scherp bewaakt, daar zij ver moedt dat Rusland tracht een nieuwen Staatsaanlag uit te voeren bij middel van Zankolf, die te KonslaiHinopel is aange komen De berichtgever der Stamlard te Pltilippopoli zegt dat de Zankoffisten in Oost-Rumeliëreeds korrespondeeren met uitgewekenen te Konstantinopel, over eene gemeenschappelijke houding. Dood van lord Iddesleigh, Lord Idde- sleigh, vroeger Sir Stafford Northcote, werd woensdag middag, terwijl hij een bezoek bracht aan lord Salisbury in dezes verblijf in Downing Street, te Londen, door eene plotselinge ongesteldheid over vallen, er. stierf weinige minuten daarna. Rome. Pauselijke brief. Z. H. Leo XIII heelt eenen brief van erkentenis ge zonden aan de eerw. h. Majunka vroeger de belangrijkste publicist van liet centrum en thans pastoor in Silesië. De pauselijke brief bedankt den priester Majunka voor zijne getrouwheid en voor de letterkundi ge diensten door hem bewezen. Eene uitvinding des duivels. Hebt ge al eens nagedacht, welke toch de oorzaak van al de rampen is, die op zekere huisgezinnen neervallen Welnu, van de tien zeven keer, worden die rampen teweeg gebracht door den jeneverduivel. Tot schande van ons land moeten wij zeggen dat de duivel hier meer en meer de beest speelt, en men de ongelukken en misdaden niet meer tellen kan, die hij op één jaar ons aan doet. Waar de jeneverduivel langs de voor deur binnenkomt, gaat de rust. de vrede, de welvaart en de .gezondheid langs de achterdeur uit. Meer dan dat, de jeneverduivel, diezich in den beginne voordoet als een plesante vriend, als een goed kameraad, toont zich heel gauw als een bloedige misdadiger. Het is hij die den dronkaard het mes, den revolver, de byl of den hamer in de hand geeft, om de moord te begaan. O, hoevelen, die in dronkenschap eene slechte daad begingen, wien bloed op de handen vloog bloed soms van vrouwen en kinderen hebben zich wanhopig in de gevangenis de baren uit het hoold ge trokken Hebt ge gelezen hoe Pais zijne vrouw vermoordde, zijn arm kind verwondde en zijn eigen den hals afsneed Hel was de jeneverduivel, die hem lot die misdaden aanzette Hebt ge gelezen hoe mes en revolver in de ruzie, en vechtpartijen hun bloedig werk deden Altijd, altijd dezelfde duivel uitgeleid geweest waren, beurtelings vertrok ken de doctor had zijnen hotelier betaald en zijn glazeken rhum geledigd, eindelijk, alles was vaardig tot het vertrek maar de gids kwam niet te voorschijn. Drommels, waat mach bij toch blijven sprak de doolor met woede nooit hel hij mij wachten. Hel is voorzeker die broeder die hem vvederboudl, die schelm die hij niet kent, maar wien ik hem bekend maken zal, ofschoon hel misschien slecht is den braven man de dierbaarste verblinding zijns levens te otne- men Goeden dag. mijnheer de doctor, zegde toen iemand die binnen kwam De doctor ontwaarde Guilielmo Carlotto, ge kleed met den mantel welke Gaëtan gewoonlijk droeg bij zijn uitstappeu. Acb gij zijl daar, Puimootezer, zegde de doctor op een gemeenzamen en veracbtelijken loon; waar is uw broeder Mijnheer de doctor, ik heb mijnen broe- der verzocht een pak le gaan halen naar Ter- mignon, hetwelk ik gister daar heb laten liggen omdat ik mijn gelach niet kon betalen dit pak bevat mijne papieren en kleederen.... Zeg liever, sprak de doctor met woede, dal gij dit voorwendsel gekozen hebt om le be letten dal mijn gids zich bij mij zou bevonden hebben, omdat ik hem zou mceten zeggen waar ik u gekend heb, wat gij waart, eu wat gij gedaan hebt. Spreek sli.ler uit medelijden grommelde Guilielmo, op zijne knieën nederzijgende. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1