NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 20 Januari 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2120. ARONNEMENTPRIJS ANNONCEIVPRIJS Politiek overzicht. Jager van den Cenislierg. Militarismus. Een echte geuzentrek. Belgie's bevolking. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars r. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PÜTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N- 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Caique AïLST, 19 JANUARI 1887. Duitschland.Kiesstrijd.De Reichs tag is nauwelijks ontbonden, en reeds is de kiesslrijd volop aan den gang. Al de partijen zijn in beweging Zooals altijd, maken de socialisten het meest gedruis twee lijsten zijn reeds gereed. Het gou vernement zal voorzeker niets ver waar- loozen, om op de kiezers te drukken. Men verwacht zich aan een manifest van keizer Wilhelm aan het duitsche volk. De toebereidselen voor de kiezingen van den Reichstag worden overal krach tig aangevangen Het verwekt groot op zien dal de vroegere beroemde aanvoer der der nationale liberalen, M. Reunin- gen, zich ditmaal bereid verklaard weêr een mandaat aan te nemen. Hij wil het septenaat ondersteunen en de leiding der nationaal- liberalen opnieuw op zich nemen Even zoo handelt het aanzienlijke lid zijner partij, M. Mique. De dagbladen van maandag avond maken manifesten tot de kiezers bekend, waaruit blijkt dat de gematigde midden partijen ditmaal openlijk zullen samen gaan met de ultra konservatieven en gemeenschappelijke kandidaten zullen stellen Hunne leuze bij de kiezingen zal zijn Voor het septenaat en het keizer lijke leger tegen het parlementsleger. De duitsche vrijzinnige partij verklaart daarentegen in haar kiezingsmanifest, dat de militaire kwestie voor de ontbin ding van den Reichstag,slechts een voor wendsel is om eene nieuwe meerderheid voor het brandewijn-en tabaksmonopolie te verkrijgen. De sociaal-demokraten verspreidden eergisteren, niettegenstaande het streng ste toezicht der policie, in zes berlijnsche kiesdistrikten 40,000 exemplaren van hun revolutionairen nieuwjaarsgroet, als ook hunne kiezingsproklamatie. Daarin wordt gezegd: Het oogenblikkomt steeds naderbij, waarop 't vuur der revolutie de oude wereld, vol van gewelddaden en misdaden, zal verteren. Bij de ontvangst van het bureel van het pruisische Heerenhuis hëeft de keizer sprekende over de ontbinding van den Reichstag, gezegd, dat het hem als Duit- scher en Pruis zeer diep bedroefd heett, dat het wetsontwerp hetwelk van zulk groot gewicht is, om voor Duitschland den vrede te bewaren, niet werd aange nomen. Dit heeft hem na zoo vele geluk kige dagen, welke hem op zijn hoogen leeftijd ten deele vielen, en in 't bijzonder na zijn 80jarig militair jubelfeest, ten smartelijkste getroffen. Het toestaan van het gevraagde aantal manschappen voor drie jaar zou, van militair standpunt, niet als voldoende beschouwd kunnen worden De keizer sprak de hoop uit, dat de vol gende Reichstag het gevraagde zou toe staan, en eindigde met den wensch, dat op de werkzaamheden van den Landdag zegen rusten zou. Het Huis van afgeveerdigden heeft M. Roller tot voorzitter, M. Heeremann tot eersten en M. Benda tot tweeden onder voorzitter herkozen, allen bij toejuiching. Frankrijk. M. Achard stelde bij de bespreking van het kapitel betrekkelijk de geheime fondsen een amendement voor strekkende om eene commissie aan te stellen die 'tgebruik der geheime gelden zou nazien M. Goblet, minister, antwoor dende, beweert dat de demokratie het meer noodig heeft dan welk ander regiem ook. Daar de vrijheid grooter is, zijn de samenzweeringen gemakkelijker om sme den. Het is noodzakelijk zekere politieke werkingen te bewaken. Protestaiien links) Hij verstoot de daarstelling van een toe zicht hij eischt het vertrouwen 't welk aan zijne voorgangers werd verleend. M. Pelletan, verklaarde dat alhoewel zij het met M. Goblet niet eens is over deze kwestie, de uiterste-linkerzijde zich bij de stemming zal onthouden. Het amendement Achard werd met 273 stemmen tegen 220 verworpen. Oostenrijk. De oostenrijksch-hon- gaarsche Reichstag is tegen 28 januari aanstaande bijeengeroepen. Eene depeche uit Weenen aan de Kol- nische Zeitung bevestigt het nieuws dat de minister van oorlog een besluit geno men heelt, waardoor de rekruten zullen binnengeroepen worden den 20 februari in plaats van den 1 april, Aan de Times wordt uit Weenen ge meld, dat het zeker is dat de betrekkin gen tusschen Rusland en Oostenrijk ver beterd zijn. De russische regeering heeft dezer dagen opnieuw verklaard dat zij niet voornemens is, Bulgarie te doen bezetten, zonder nogtans hare andere eischen ten opzichte van het vorstendom te laten varen, Spanje. 254 afgeveerdigden der gou- verneraenteele meerderheid hebben Za terdag te Madrid eene vergadering ge houden. M. Sagasta heeft eene redevoe ring uitgesproken en aan de meerderheid verzocht alle nuttelooze politieke bespre kingen te vermijden en zich bijzonder bezig te houden met de begrooling, de militaire wetten en de financieele her vormingen. De vergadering heeft M. Martos als voorzitter der Kamer aange wezen. Rome. Men telegrafeert uit Rome aan de agencie Reuter dat Z. H. de Paus aan de lersche bisschoppen onderrich- DE 7* Vervolg Ah gij hebt gedacht dat die list uw schandelijk geheim zou verborgen hebben gij zijl mis. Men moet hier verwittigd zijn over u, men moet welen dat gij, na lakei eu laDdloo- per geweestle zijn, tien jaren iu het gevang doorgebracht hebt Hel is noodig dat uw een voudige en eerlijke broeder vernerae hoeseer de baud geschandvlekt is geweest, welke gij hem toegereikt bebt en welke bij gedrukt beeftik zou nij plichtig acbteo, indien :k door deze bekentenis niet eene misdaad van uwentwege voorkwam; de dieven, zoo zegt men bier, zijn niet wel gekomen bij de Savoy ards Guilielmo was een oogenblik als verslagen op het hooren van die verwijtingen en bedrei gingen dan richtte hij zich op eu reikte zijne handen tol den doctor, met eene dolle stem zeggende Wees uiel te streng jegens mij, mijnheer de doctor, er is rampzaligheid in mijne geschie denis. Men heeft mij gezegd dat gij deze ten tingen heeft gezonden, om hen aan te zetten de palen der wettelijke grenzen niet te buiten te gaan, in al wat de lan delijke beweging in Ierland betreft. (Temps.) Bulgarie. Nog een kandidaat. - Men verzekert dat eenige Bulgaren van aan zien besloten hebben de kandidatuur voor te dragen van graaf Ladislas Hunyadt voor den troon van Bulgarie. Deze is 60 jaren oud en getrouwd met de gravin Sarotta Osaby. De Hunyadi's stammen af van een heldhaftige bulgaarsche familie. Engelsche bespieders. Depechen uit Moskou melden de aanhouding van twee engelsche officieren, verdacht van be spieding. Zij beweerden door de engel sche regeering uitgezonden te zijn, om de russische taal te leeren Volgens een bericht in de Standard zou de russische regeering voornemens zijn de vrijhaven aan den noordelijken Stillen Oceaan, waaronder ook Vladivos tok, te sluiten. Kiezing in Gnekenland. De uitslag der grieksche kiezingen, tot hierioe ge kend, schijnt gunstig aan de ministerieele partij. Al de ministers, ook M. Delyannis, werden gekozen. De militaristen hebben de verledene week geweldig hunnen duivel uitgelaten. Moest men hen gelooven dan ging den oorlog kortelings, ja, zeer korteling uit bersten en wij, Belgen, zouden er weêr, gelijk vroeger.de slachtoffers van wezen, indien wij er niet zijn op voorbereid... Geen dag, geen uur was er meer te verliezen elke weerbare Belg moest de wapens opnemen en te velde trekken... Alleman moest soldaat worden of 't was met ons landeken gepast en voor altijd gepast Het gouvernement werd verantwoor delijk gesteld over den toestand en wilde 't zijne plicht, zijne geheiligde vaderlands lievende plicht volbrengen, het moest da delijk de personlijke dienstplicht afkon digen, het kontigent vergrooten, de be wapening der manschappen en forten verbeteren en volledigen, nieuwe kanons doen gieten, de oevers der Maas verster ken, in een woord, gattsch het program ma der militaristen moest zonder verwijl dan ook ten uitvoer gebracht worden.... En waarlijk de militaristen, onder steund en geholpen door gansch de libe rale drukpers, speelden zoodanig wel hunnen rol. dat velen het geloofden en van schrik beefden. Dit was't doel dat de militaristen zoch ten te bereiken laat ons, zegden zij, den wederspannigen burger schrik aanjagen en hij zal ons toestaan wat wij vragen. deele kcndel, gij weet dus dat mijne misdrijven mij alleen niet moeten opgelegd worden Ik was goedhartig geboren gelijk mijn broeder ware ik in bet gebergte gebleven, ik zou mis- scbieu zijn belgeen hij beden ismaar eene valsche opvoeding heeft mij alleen in de slechte neigingen ontwikkeld men heeft niets voor mij gedaan, men heeft mij noodwendigheden doen gevoelen, welke ik niet kon voldoen. De worsteling tusschen de ellende en de misdaad is langdu'ig geweest, mijnbeer de doctor langen tijd heb ik geworsteld maar ik ben overwonnen geworden. Nu heb ik vaarwel ge zegd aan die beschaving welke mij bedorveo heeftik heb eenen sluier willen werpen op bel verledene en mijn leven herbeginnen Ik kom weder naar het dorp, waar ik geboren ben, om mij te reinigen door bet werk, door deheiligefamiliegenogenheden en de wroegiog veropenbaar mijn geheim niet, ik smeek bet u. Denk op de wanhoop mijns broeders, op de woede van al die arme lieden, welke mij zullen verwijten dal ik bunne aloude eerlijkheid heb bevlekt. Heb medelijden voor mijnen broeder, voor mij, het zal eene goede daad wezen. De doctor was een van die strenge manoen, die nooit wijken voor hetgeen zij eene plicht acbieu. Hij was ontroerd, doch hij wilde het met laten blijken. Hij voer dus voort met stuurschboid. Wat waarborgt mij dat uw berouw op recht zij Weet meu niei dat men hedeo, ten gevolge van ons liefdadig stelsel van gevange nissen, meer bedorveo uit dezelve komt dan men or in treedt Zeg, welke waarborgen van uw berouw zou ik bebbeu Dal de tranen, welke gister mijne oogen bevochtigden op bet zicht mijos broeders, u overtuigen, sprak Guilielmo met ontroering wees de aandoening udaebtig welke ikgevoel- de in hel midden dier eerlijke en vlijtige lieden welke ik altijd bemind heb. Oh ik ge /oei het, het gezicht dezer armoede, zoo moediglijk onderstaan, zal mij lever geveu tot hetgeen goed is,gelijk de invloed der ondeugden van de beschaving mij lot hel kwaad aanspoorde. Ik bid u, laat mij iraebtea dit Dedeiing en duister leven aau te nemen, hetwelk mij zal doen ver geten wal ik was, om ie worden wal ik altijd zou moeten geweest zijn Hel is te laat om van leven te veranderen, sprak de doctor met twijfelmoedigheid, en ten overige, veronderstellen wij dat ik bet geheim niet bekend maakte, do papieren welke gij de overheden des lands aaobieJen moet.... Ik heb daarin voorzien. Wal wilt gij zeggen De eeue mi3daad brengt de andere teweeg gansch mijne toekomst is thans geslaafd op de vriendschap mijns broeders en op de achting mijner landgenooien Dit alles zou ik verliezen indien ik een rapport liet zien hetwelk mijne schande aan den nag legt. Sedert dat ik over de grenzen gekomen ben, bedien ik mij van val sche papieren, welke mij dooreen oudtn ramp, gezel vers. haft geworden zijn... En gij denkt dat ik hel geheim bewimpe- l«n zal Goed geredeneerd was 't voor de lan- terflanters der groote steden, deze im mers hebben de pil ingezwolgen, maar het overige des lands heeft hunne jobs maren voor chineesche draken gehouden, die veeleer spotlust dan schrik verwek ten. Eenige liberale dagbladen die tot de verspreiding der valsche oorlogsmaren ieverig hebben meegewerkt, krijgen nu berouw over hunne daad en beginnen, gelijk L'Étoile Beige, te zeggen dat zij er nooit geloof hebben aangehecht. Nu, neen, omdat men heeft gewaar geworden dat de militaritische vlieger niet wil opgaan buiten in de groote steden. Een ander liberaal blad zegt dat men 't spel moet staken wil men geene ram pen veroorzaken. Alle die geruchten en maren, zegt het, veroorzaken veel nadeel aan handel en nijverheid. De koophandel ligt om zoo te zeggen stilniemand durft aankoopen of bestellingen doen elkeen vreest het slechtste.... Men bekent dus dat de handelwijze der militaristen, geholpen door de liberale drukpers, groot nadeel aan nijverheid en koophandel berokkent.... Deze bekentenis is goud waard. Ook mogen zij er van overtuigd wezen, de heeren militaristen en liberalen 't volk 't welk reeds zoo geweldig lijdt ter oorzake van de heer- schende crisis, zal hen altijd meer en meer vervloeken. En geen wonder,zij die om den bloedimpost te kunnen verzwa ren, niet aarzelen van 't lot des volks nog ondragelijker te maken moeten gewis de algemeene vermaledijding inloopen Onze lezers kennen de ramp de kool mijn l'Escouffianx. Een brusselsch geuzen blad, La llélorme, had eenen opsteller naar daar gezonden om berichten over de gebeurtenis in te zamelen. Die geuzenop- steller vroeg inlichtingen aan de aanwezi ge personen en daar de pastoors altijd tegenwoordig en seffens tegenwoordig zijn als er in dat koolmijuenland een on geluk gebeurt, was natuurlijk de pastoor der plaats daar ook en kon hij de beste inlichtingen geven. De geus vroeg ze dan ook aan den pastoor en deze gaf ze hem. Wat doet die geuzen opsteller nu In de plaats van iet of wat beleefd te zijn, in de plaats van te minste te besta- tigen dat die priester daar is om zijn ver heven ambt uit te oefenen en aan de on gelukkige mijnwerkers en hunne familieu de troostmiddelen van deu godsdienst uit te deelen, schrijft hij in zijn geuzenblad Een pastoor wandelt weg en weer op de plaats der ramp gelijk een roofvogel. Wij spreken dikwijls van gemeene geu- zentrekken der geuzenbladen hier hebt g'er weer eene. En zeggen dat die geuzen kerel den pastoor ontmoette toen die Man Gods met Guilielmo stond op en richtte zich in gansch zijne lengte voor zijnen ombermberiigen on dervrager. Waarom niet sprak bij met woestheid. De geneesheer liet zijne snuifdoos uil zijne hanuen vallen. De spraak van Guilielmo had hem verschrikt. De bede had hem mededoo- genloos gelaten, maar bij week voor de be dreiging. Luister, zegde hij met eene geveinsde bedaardheid, ik wil u tot wanhoop niet bren gen. Gij weet dal ik aanstonds naar Turijn vertrek binnen vijftien dagen zal ik hier terug zijn ik heb niet meer tijd noodig om een ant woord te ontvangen op den brief dien ik naar Parijs schrijven zal. Indien de inlichtingen, welke ik jegens u ontvangen zal, ten uwen voordeele zijn. beloof ik u de stilzwijgendheid; zoo niet... Een koud zweet kwam du op Guilielmo's voorhoofd. Nochthans daar hij de aandoening van den kruidkundige bemerkte, hernam hij op dreigenden toon. Ik wil uw stilzwijgen bekomen in alle geval. Ellendige, riep de doctor uit. Wie beleedigl mijn broeder sprak eene ernstige slem achter ben. Beiden ontwaarden Gaëtan met bestofte kleederen en bet aangezicht bezweet, alsof hij een langen en snellen tocht gedaan had. Uij liet een klein paksken voor Guilielmo's voeten valleü en sprak met misnoegdheid Broeder, ie het de gewoonte in de groote de bedienden van de koolmijn bezig wai om zich gereed te maken in de koolmijn neer te dalen om zijn priesterambt uit te oefenen als het nog noodig was Hadde die kerel het ongeluk gehad zoo van dien priester op de plaats zelve te spreken waar de pastoor zoo bemind if, de koolmijiiers hadden hem in den put gesmeien Maar die trek schildert die laffe geuzen priesterhaters naar waarheid af. De bevolking van een land is een vraagpunt dat het publiek niet veel be zighoudt en waar enkel de geleerden aandacht op slaan, en nochtans aan die bevolking verbinden zich een aantal kwestien voor het tegenwoordige en voor de toekomst. Opmerkelijk is het wel hoe de bevol king van Belgie sedert 1831 is toegeno men. Uitgaande van dat jaar telde ons land op 31 december 3,785,000 inwoners, dat is 127 per kilometer en in 1884 reeds 5,785,000 inwoners, dat is 196 per kil. alzoo eene vermeerdering van 52,81 p. c. In 1885 denkt men het cijfer 5,855,000 inwoners te zullen bereikt hebben. Neemt nu, zegt M. Dufief in zijne den- sité de la population een middengetal van dien aangroei, dan zal in 82 jaar de be volking van het koninkrijk verdubbeld zijn, en in 1944 ongeveer 11 1/2 millioen beloopen, met 390 inwoners per vierkan ten kilometer. Wat al huizen, die van de oppervlakte des gronds moeten afgenomen werden, zullen er alsdan moeten worden ge bouwd, en welk zal de hoeveelheid eet waren zijn, die voor deze bevolking be- uoodigd zal zijn Welk ander middel zal er ten slotte zijn dan de landverhuizing, waarop ook nu reeds de aandacht wordt ingeroepen t De aangroei der bevolking is het groot ste geweest te Luik, 87.22 p. h.; Bra bant, 85 88 p. h.; Antwerpen, 78.85 p. h.; Henegauw, 66.54 p. li.; Oost-Vlaan- deren, 23.22 p. h. en West-Vlaanderen, 17.52 p. h. De landverhuizing is tot nu toe ge ring zij vlotin Belgie jaarLjks tusschen 16 a 18000 personen iu den vreemde verblijven zoowat 1/2 millioen Beigeu meer niet. De meesten wonen in Frankrijk, 432,265, waarvan 45,28t te Parijs in. Nederland 18,816 in Amerika 15,535 in Duitschland slechts 4555, en verder dalen die cijlers, die van over vijf en zet jaar dagteekenen, tot hel onbeduidende af. Opmerkelijk is het wel dat de Belg zoo vast aan zijn land verkleefd blijft, niet tegenstaande de weinige groudruimte, die er hem binnen het tijdverloop van eenige jaren zal overgelaten worden. steden, waar gij geleefd bebt, van zich aldus te laten beleedigen door rijke en machtig» lie den zonder te antwoorden. Guilielmo bleef slilzwijgeud. Indien gij wist. zegde de doctor. Zwijg, hernam Gaëtan indien mijn broe der tol dusverre vernederd geweest is van ee nen meester te moeten dienen, van eene livrei aan te trekken om brood te hebben, zou bij u dan moeten rekening geven wegens zijne ver nedering T De doctor schudde bet boofd als om te ver staan te geven dat de diensibodestiel niet schandelijk was in zijne oogen, en misschien ging bij bel geheim veropenbaren, wanneer een krachtig gebaar van Guilielmo hem op nieuw schrik injoeg. Het zijn zijne zaken zegde hij zich ge reedmakende om te vertrekken. Gaëtan nam bel pak op, en gaf bet aan Gui lielmo. Ik ben spoedig van Termignon wederge komen om mijne beloften jegens den reiziger te volbrengen. Hier zijn uwe kleederen dez»a avond zullen wij elkander wederzien. Dan keerde bij zich tot den kruidkundig», zeggende Ik wacht u. De doctor Dam zijnen reiastok en volgd» hem- Ik zal u vergezellen, sprak Guilielmo. broeder, gij waart dezen morgend zoo afgemat, zegdet gij, dat gij geen stap buiten de but kondet doe». (Wout veoitToauTj

De Denderbode | 1887 | | pagina 1