NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 23 Januari 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2121. AB0NIVEME1VTPRIJS ANNONCENPRMS t Priesterlijke Jubilé Z.H.den PausLeoXSII. Politiek overzicht. Jager van den Cenisberg. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3« bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam AELST, 22 JANUARI 1887. Met innige vreugde en aandoe ning herinnert men zich de schit terende feesten en geestdriftige betoogingen welke, eenige jaren geleden, ter gelegenheid van het Jubelfeest van Z.H. Pius IX zaliger, in gansch de katholieke wereld gevierd zijn geweest. Eene dergelijke feestviering staat opnieuw te gebeuren ter eere van Z. H. den Paus welke heden den H. Stoel van Petrus zoo roem- weerdig bekleedt In December 1887, zal gansch de Roomsche Christenheid de vijf tigste verjaring vieren der pries terwijding van Leo XIII, wiens wijs en ïeverig bestuur de alge- meene bewondering verwekt. De weldaden die Kerk en Maat schappij verschuldigd zijn aan Leo XIII, den kloekmoedigen op volger van Pius IX en ook den voortzetter der werken door dezen laatsten gesticht en in stand ge houden, moeten de geloovigen op wekken en het gulden Jubelfeest van hunnen geliefden geestelijken vader met den meeslen luister te vieren en hem aldus blijken van kinderlijke liefde, genegenheid, eerbied en trouw te betoonen. Geschenken zullen Ie dezer ge legenheid aan Z. H. Leo XIII ge daan worden. Deze Jubelgeschen ken zullen bestaan in kunstwer ken en vooral in voorwerpen en sieraden dienstig voor de missiën en arme kerken. In het Vatikaan zal eene tentoon stelling ingericht worden waar men die kunstwerken en kerksie raden zal kunnen bewonderen. Ten einde aan elkeen toe te laten hierin, in de maat zijner krachten, mede te werken, heeft men in gansch 'tland eene open bare inschrijving geopend. De Dekenijen van 't arrondisse ment Aalst, welkers bevolkingen zoo onwankelbaar aan het R. Ka tholiek Geloof zijn gehecht en Z. II den Paus zoo getrouw aangekleefd zijn, mogen, denken wij, aan deze Jubelfeest niet vreemd blijven. Op verzoek onzer Geestelijke Overheid openen wij dus heden eene inschrijvingslijst. Geen ka tholiek zal zijne bijdrage weige ren en deze gelegenheid laten ont snappen om andermaal zijne ge trouwheid aan de Kerk en zijne liefde en genegenheid aan den aljiemeenen Vader der Christen heid openbaarlijk te bevestigen. 1 LIJST. E. H. De Blieck, kanunnik en pastor-deken van Aalst. fr. 10 00 De Denderdode 5.00 Frankrijk. M. Goblet werd dijnsdag namiddag in de kommissie van begrooting over het konkordaat gehoord. Hij ver klaarde inderdaad, dat hij persoonlijk het grondbegin der scheiding van Kerk en Staat bijtreedt, doch dathetoogenblik nog niet is gekomen om het te verwezenlijken. Daarom zal hij er het initiatief ook niet van nemen. Mgr. Freppel zegde dat de handelwijze van minister Goblet niet grondwettig is. In zake van traktaten, moet het initiatief van het goevernement uitgaan. M. Goblet beweerde dat de Kamer het gouvernement mag uitnoodigen het kon- kordaat op te zeggen op die wijze wor den de rechten van iedereen in acht ge nomen. De zitting der kommissie werd vervol gens geheven. De parijzer korrespondent der Kreuz Zeitung beweert van een russisbhen di plomaat de volgende meêdeeling te heb ben ontvangen Indien er een oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk uitberst, zal deze tusschen de twee gemelde mo gendheden,beperkt blijven, indien Oosten rijk de overwinning behaalt. Werd Oos tenrijk integendeel, na een hardnekkigen strijd, verslagen, dan zou de openbare denkwijze Duiischland verplichten tegen Rusland op te rukken, en in dit geval zou Frankrijk zijne strijdmacht insgelijks naar het oorlogstooneel zenden. DE -«(0)»- 8* Vervolg GaëtaD, ik wensch nogmaals de schoone gezichten te aanschouwen, welke wij in onze jeugd bewonderen. Het leven is lang, en gij moet hetzelve voortaan in d6 gebergte doorbrengen. Ga. broeder, ga ter rust. Gaëtan, na een lang afwezen, wenschte ik mij zoolang het mogelijk is bij u te bevin den. Schijnheilige mompelde de doctor. Maar Gaëtan drukte zijnen broeder de band, zeggende Tot dezen avond. Van den trap gaande, sprak Guilielmo tot den dochter, zonder dat zijne woorden de ooren van den gids troffen Een mensch zonder middelen en zonder hoop. is geschikt tot alles em zich te wreken De reiziger sidderde en ging dichter bij Gaë tan. Weldra gingen zij op weg, voorgegaan door den kleinen muilezel, die reeds vooruit geloopen was. Guilielmo vergezelde hen tot aan de hut welke hij met zijnen broeder bewo- uen moest. Als zij voor de deur gekomen waren nam Gaëlan opnieuw afscheid van hem dooi een vriendelijk leeken. De dokior scheen vooringenomen te zijn door het onderzoek van een stuk graniet dat bij opgeraapt bad, om de M. Goblet de gekende haatvolle ver volger van den katholieken godsdienst en zijner dienaren heefl in de Iransche Kamer eene verklaring gedaan die ten opzichte der verwereldlijking der gast huizen aller belangrijkst is. De Temps deelt deze verklaring meê als volgt M. Bourneville. Is het aanneemlijk dat de republiek het traktement van den aalmoesenier van Charenton, van 1800 fr. op 2000 fr. gebracht heeft M. Goblet antwoordt dat hij niet denkt, door het afschaffen der functie van aalmoesenier, den dienst te ver- wereldlijken De redenaar heeft geen vast pariijgedacht tegen de geestelijken. Hij heeft altijd de zelfopoffering bewonderd van de Zusters van Liefde, die zich toe- wijden aan het lot der zieken. Zeerwel rechts.) De Prins de Leon, 't ls de afgeveerdigde van de Somme die dit zegt M. Goblet, 't Is de mensch, die zegt wat hij denkt. (Goedkeuring rechts, toe juichingen links.) Deze verklaring is van weerde en van aard om de liberalen te doen nadenken, zij, die gedurig den oorlog voeren tegen de gasthuisnonuen. De twee personen, die te Lyon als be spieders werden aangehouden, blijven nog altijd ter beschikking van den proku- reur der republiek. Hunne identiteit is tot hiertoe niet gekend beiden spreken zeer goed engelsch en duitsch. Deze vreemdelingen waren, met nog twee andere onbekenden, te Lyon aange komen en volgden sedert een veertiental dagen de krijgsoefeningen der troepen. Zij werden door verscheidene officiers opgemerkt. De jonge soldaat, die lien deed aanhou den, heet Pecherie. Men had hem 20,000 fr. aangeboden, indien hij een geweer, en vooral een moddel van kardoes, wilde leveren. Pecherie haastte zich wie het behoort te verwittigen, en men gaf kennis van het feit aan de policie. Pecherie bekwam de gelukwenschingen van zijnen oversten en werd soidaat van le klas benoemd. Het onderzoek wordt op geheimzinnige wijze voortgezet men weet nog niet welk het gevolg is van het onderzoek dat in de kamer der aangehoudenen gedaan werd. Duitschland. De berlijner korrespon dent van den Times verzekert, even als de Kolnische Zeitung, dat het fransch gouvernement in Duitschland al het sol- ferzuur dat aldaar voor handen is doet opkoopen. Dit solferzuur moet dienen bij de fabrikatie van de nieuwe en verschrik kelijke ontplofbare stof door generaal Boulanger ingevoerd. Al wat Frankrijk voortbrengt werd, zoo het schijnt, reeds verwerkt De Norddeutsche Zeitung bespreekt in een uitgebreidt artikel de toebereidselen, welke Zwitserland moet maken in het vooruitzicht van een mogelijken europee- schen oorlog. Engeland. Redevoering van M. Go- schen. M. Goschen heeft tot zijne kie zers van Liverpool gezegd Indien prins von Bismark voor het behoud van den vrede werkt wij doen hetzelfde. Nooit heeft Engeland er aan gedacht voor welke natie of voor welken persoon dan ook, de rust van Europa te stooren. Het gouvernement heeft nooit, noch recht streeks, noch onrechtstreeks, gepoogd irins Alexander terug in Bulgarie te irengen. Engeland steunt op het trak taat van Berlyn, wat aangaat den keus van een vorst. Het zal nieis ondernemen om zich af te scheiden van de mogendhe den, die den vrede willen handhaven Dit wil niet zeggen dat Engeland onverschil lig i.s aan de ontknooping van het bulgaar- sche vraagstuk. ItalicDe italiaansche minister, M. Depretis, heeft de bulgaarsche afgeveer- digden op de hartelijkste wijze ontvan gen. Het onderhoud duurde nogtans slechts een half uur. M. Depretis beeft zicli bepaald bij de herhaling der verkla ringen, reeds doorM.de Robilant gedaan. Hij zegde dat de moeielijkheden betrek kelijk Bulgarie, gemakkelijk door de voor zichtigheid uit den weg zouden kunnen geruimd worden, indien men op het ter rein der traktaten tracht te blijven. Bulgarie. De Pall Mall Gazette be weert dat de leden van het bulgaarsch regentschap, in het vooruitzicht der turk- sche nota, waardoor hun ontslag zal worden gevraagd, besloten hebben, den 21 januari aanstaande, prins Alexander van Batter.berg tot koning van het éénge- maakte Bulgarië uit te roepen. Indien dit plan wordt verwezenlijkt, zal Rusland tol eene krachtdadige handeling worden gedwongen. De toestand is dus zeer erg. Men denkt te St-Petersburg dat de regen ten heimelijk worden aangemoedigd door eene ol verscheidene mogendheden. Men spreekt weêr over het aftreden van M. von Giers. Spanje. Onder de oppositie tegen het kabinet-Sagasta is eene nieuwe partij ontstaan, ot liever, een monsterverbond. blikken van Guilielmo niet te ontmoeten, en de twee reizigers gingen voort in het geberg te. Maar in plaats van in de hut te treden, volg- d"- Guilielmo hen met angst en vol schrik G3ëian s'heen in zijne gedachten verzouken le zijn, en ging eenige stappen /ooruil, terwijl de doktor scheen kruiden te zoeken. Nochtans kon Guihielmo bemerken dal dc geleerde zich meermaals omkeerde om te zien naar de plaats waar hij hem verlaten had. Gaëtan keerde zich ook somwijlen om, ten einde hem teekens van vriendschap le doen. Guilielmo begreep dat zijn aanwezen, alhoe wel hij van hem verwijderd was, niettemin een slach van invloed uitoefenen moest op hunne denkbeelden voor den eene moest rijn ge zicht eeDe bedreiging zijn, terwijl het den andere behoeden zou voor de rampzalige ver openbaring welke hij vreesde. Hij beklom dus de rots waarop Janvier daags le voren geklom men was, en van daar ksn hij een gedeelte van den berg zien, waarop de weg kronkelde De reizigers, eenen oogenblik door eene rots ver borgen, verschenen welhaast opnieuw in het gezichtzij waren steeds op eenigen afstand van elkander en scheen niet geschikt te zijn om ueveos elkander te gaan. Eindelijk werden zij als zwarte punten in de verte, en verdwe nen vols rekt achter de hoornen. Alsdan zeeg Guilielmo neder op het gras, en zijn gloeiend hoofd op zijne gekneusde band leuneDde, zeg de hij in zich zeiven Hij is bevreesd en ik heb vijftien dagen lijd. Als Gaëtan 's avonds ongemeen afgemat naar de bul wederkwam, vond hij ziju broeder aan de tafol zitten, waarop hij brood, water en steenbokvleesch gesteld bad, de wijn slechts in feestelijke gelegenheden gebruikt wordende. Na de hand zijns broeders gedrukt le hebben, zette Gaëtan yich stilzwijgend aan bet eli Guilielmo al niet en bezag onophoudelijk hel koelmoedig opzicht zijos broeders. Welnu, hoe gaat het met den reiziger vroeg he eindelijk. Hij is io hel gasthuis van den Cenisberg, kreeg hij ten antwoord. Heeft hij u niets gezegd Niels Na een nieuw stilzwijgen, bemerkte Gaëtan eindelijk dat zijn broeder niets geëlen had van hetgeen voor hem stond Gij eet niet, zegde hij. Niet waar, dit brood is hard en zwart, dit water is koud, de maaltijd is armoedig. Hoe zult gij een soortge lijk votdsel kunnen verteron, na gewoon ge weest le v.ijn aan lekkere spijzen en sterke dranken En als men bedenkt, zoo als die Franschman mij bet komt le zeggen, dat dege nen welke misdaden hebben bedreven, ir sommige landen beter gevoed en beter gekleed zijn en betere woningen hebben. Guilielmo sidderde, en zijne oogen schenen des jagers gedachten le doorgronden tol in hei diepste zijns harten maar geen vreemd gevoel was te bemerken op Gaétan's gelaal, die met onverschilligheid hernam oa uit zijoen houten beker een weinig water te hebbeD genomen Zoo als gij gister zegdetgelukkig ziju zij, die slecht houger, koude en armoede heb Ibeu geleden Hij weel alles dacht Guilielmo; hoe komt hel dal hij mij nog niet gedood, of uit deze I bul. waar mijne moeder den laatsten zucht I gaf, verdreven heeft 1 M. Romero Robledo. die minister van binnenlandsche zaken was in het kon- servatieve kabinet-Canovas del Castillo, en die zich van M. Canovas had afge scheiden en de ultra-konservatieve vlag had ontplooid, toen deze beloofd had het tegenwoordige ministère te zullen onder steunen, heeft zich verbonden met M. Lopez Dominguez, den leider van de uil ra-liberale dynastieke partij, dieniets minder dan herziening der Staatsrege ling door eene constilueerende vergade ring, algemeen stemrecht met zekere be perkingen, invoering van het burgerlijk huwelijk, instelling der rechtspraak van gezwoornen en nog andere punten van het demokratische program op zijne vlag geschreven heeft. Dat dit verbond gesloten is enkel en alleen om het ministerie omver te wer pen, laat zich licht verslaan. Het geringe aantal stemmen, waarmee M Martos tot voorzitter der kamer is gekozen, vindt hierin zijne verklaring. Maar wat zal er gebeuren, als het der partij van Romero Robledo en van Lopez Dominguez geluk ken mocht hel kabinet te doen vallen Achter deze vraag moet een gewichtig vraagteeken geplaatst worden. Rusland. Rusland gaat ieverig voort met de baltische provinciën op een russi- schen leest te schoeien. Sedert den 1 januari lestleden moeten de overheden hunne korrespondenciën uitsluitelijk in de russische taal opstellen. Kiezing in Griekenland. Men tele grafeert uit Athene dat de uitslag der kiezingen, welke nu nabij volledig is ge kend, aan het ministerie eene meerder heid van dertig k veertig stemmen ver zekert. Oostenrijk. Keizer Frans-Jozef heeft ter gelegenheid van-het russisch nieuw jaar de volgende depeche naar den czaar van Rusland gezonden Ik ben ten volle overtuigd dat wij er zullen in geluk ken de moeilijkheden van den toestand te overwinnen en onze volkeren de wel daden van den vrede te verzekeren, in dien wij de zaken met een onpartijdig oog aanzien en ons laten geleiden door onze eigene ingevingen. Guilielmo Carlotto, zooals meu heeft kunnen zien, was in den grond een slechts mensch Bij zijne wederkomst bij zijnen broeder, hadden zijne onheilen, zijne misdadeD zelve hem de ijdelheid doen ontwaren van die eerzucht, wel ke, met behulp des loevals, hem zoo laag gebracht bad. He onderwerping zijner neigin gen aau de ondeugd, welke in hem ontwikkeld was,kwam vooral voort uit den kring in wiens lidden hij zich bevonden had. Te Parijs, in een onwerkzaam, prachtig en overvloedig leven, had de bedorven Savoyard zekere gewoonten aangenomen tot welker vol doening somwijlen de ijselijkste euveldaden bedreven worden maar le Lans le-Boury, in hel midden van den Cenisberg, in hel midden der herinneringen zijner kindsheid, van deze arme en oowelonde berglieden, nevens dien eenvoudigen en goeden broeder, in die nieuwe wereld, moest eene volkomene omwenteling in zijne denkbeelden en in zijn gedrag komen Men moest dus met wanhopen over hem, indien de strijd tusschen zijne eersie rechtzin nige en krachtvolle natuur, en zijnen lust naar pracht en zijne gewoonte van luiheid en hoog moed niet verijdeld werd door eene schrikke lijke veropenbaring, welke hem terugdrijven zou tol hel plicbug leven waaruit bij wilde treden. Hij was waarschijnlijk het gedacht eener zulkdamge bekeering, welke Gaëian stilzwij gend had doen blijven wegens de veropenba ring van den dokloj, indien deze ze inderdaad geuaan had watt in zijne kortbondige ge sprekken met zijneu broeder, liet deze nooit Liberale vrijheid. Het volgende uitreksel uit de Gazette, komtdikwijls genoeg in de andere liberale bladen voor, om eens te toonen hoe be lachelijk hel is. De klerikale partij beschouwt de vrijheid als de oorsprong vanallekwalen. Wij, liberalen, helooven dat de heden- daagsche samenleving, op de vrijheid steunende, niet kan verdedigd en behou- een woord ontglippen dat klaar genoeg kon zijn, om Guilielmo's vermoedens te bevestigen. De handelwijze van Gaëlan, ten opzichte van den nieuw- gekomen was betamelijk, eenvoudig en toegeoegen hoewel men eene zekere ge heime voorbehouding in hem zoo hebben kun nen bemerken, scheen de mjrmoijager niet* te verzuimen om zijnen broeder te behagen, om hem moeiie le spareu, om hem vermaak te verschaffen. Nooit waren zijne woorden bitter, nooit deed hij zinspelingen op hel verleden. Guilielmo wist dank wegens die opzichtigheid, beiden schenen hun geheim le hebben, en met geschikt te zijn om hel bekend te maken, en nooit ondervroegen zij elkander over bunne hoop of hunne vrees. Nochtans, was het zicht baar dal beiden met belangstelling den dag le gemoel zagen, welken de doctor tot zijne af reis aangewezen bad. Guilielmo werd meer en meer somber, neerslachtig, ziekelijk Gaëlan werd geheimzinniger, ongeruster en waakza mer. Beiden brachten op die wijze de eerste da gen hunner vereenigmg door Guilielmo bad nog den keus niet gedaan van het bedrijf het welk hij wilde uitoefenen. Zijn broeder had hem aangemoedigd nog eenigen tijd le wach ten, ten einde zich te versterken door de fria- sche lucht der Alpen, alvorens zich opnieuw te vermoeien, lntusschen volgde hij Gaëtan bij zijue slappen, en daar bel schieten met nel ge weer een der voornaamste punten zijner on volledige opvoeding geweest was, Dam bij ge woonlijk de karabijn op deD schouder, en trachtte hij den steenbok neer te vdlen, welke de rotsen beklom, terwijl ziju broeder de mar- molvellen plaatste. Wordt voeitTMEur.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1