den worden, tenzij door de ontwikke ling der vrijheid. Juist zoo, zegt de Patriote. 't Is ook daarom dat de liberalen met eene bijzon dere zorg de vrijheid van het onderwijs zoeken te versmachten, de vrijheid der liefdadigheid aan banden gelegd hebben en de vrijheid van vereeniging der kloos terlingen willen vernietigen. Voegen wij erbij, dat die grrroote vrienden der vrijheid ons beloven, bij hunne terugkomst aan het bewind, den schooldwang in te voeren, later gevolgd door den algemeenen krijgsdwang en ein delijk voltrokken door den gewetensdwang vah allen die anders denken dan zij. Wat zou het zijn indien het liberalisraus niet gesteund was op de vrijheid 1 Wet op de dronkenschap. Ziehier volgens »t vertoog der toelichtin gen, de princiepen van het wetsontwerp tot beteugeling der dronkenschap, dat op 't bureel der Kamer komt neérgelegd te worden 1° Al wie op den openbaren weg in staat van dronkenschap zal bevonden worden, zal tot eene boete die tamelijk groot kan wezen en tot eene gevangen- zitting van 1 tot 8 dagen veroordeeld worden. 2* Alle herbergier overtuigd van drank te hebben gegeven aan eenen persoon in staat van dronkenschap of aan eenen minderjarigen zal de zelfde straffen in- loopenbovendien zal men hem zijn patent kunnen ontnemen. 3° De wet herkent geen herbergschul- den. Openbare schuld. Verwisseling der leening aan Al. h., Greeks. De minister van financiën brengt ter kennis der houders van uittreksels van inschrijvingen op naam aan 4 t. h., 2C reeks, dat bij hel betalen van het halljaar achterstallen, dat op 1 februari 1887 ver valt, deze uiltreksels zullen teruggehou den worden door de agenten die met het afgeven der kwijtschriften gelast zijn, of door de met betaling gelast zijnde ont vangers der belastingen. In ruiling dier uiltreksels zullen er hun ontvangstbewijzen worden afgeleverd deze vervangen volkomen de uittreksels tot dat er den houders uiltreksels van inschrijvingen van renten aan 3 1/2 t. h., 3* reeks, kunne afgeleverd worden. Zij zullen bericht ontvangen van het tijdstip waarop de uitreiking der nieuwe uittreksels wordt gedaan. RECHTERLIJKE KRONIJK. Vrijdag II. verscheen voor de Recht bank van enkele politie alhier, citoyen Maurice Fonleyn, broodbakker der Soci alistische bakkerij De Toekomst, we gens overtreding van 'l politiereglement 't, welk verbiedt aan huizen, woningen, gebouwen enz. de roode vlag te heeschen. De zaak werd iu beraadslaging gehou den en de heer Vrederechter zal zijn von nis binnen veertien dagen uitspreken. Onlusten van 7 September 1887. In zitting van 't Verbrekingshof van vrijdag 11. heeft M. Mesdagh de TerKiele, procureur-generaal, besloten tot de ver werping van de voorziening der Stad Brussel. Indien het Hof, gelijk alles het doet voorzien, deze zienwijze van 't openbaar ministerie bijtreedt, zal de verantwoor delijk der stad Brussel onwederroepelijk bevestigd wezen en zal zij alle de mani festanten welke schade hebben geleden ihoeten vergoeden. Het Hof zal Donderdag aanstaande om 11 ure, uitspreken. De korrektionneele rechtbank van Brussel hield zich woensdag bezig met de beschuldigingen in de zaak der dief stallen van het huis Van der Borght (Lorson), welke wij in den lijd in al hare bijzonderheden meldden. Behalve de verheelsters, vrouw De Beuckelaere, waren er 6 beschuldigden, allen bedienden van het huis. De vrouw in kwestie werd tot 7 maan den gevangenis en 50 fr. boete veroor deeld. Zekere Vlies bekwam eene straf van 3 maanden gevangenis. De andere beschuldigden werden vrijgesproken. Zonderlinge zaak. M. Edm. Picard daagt den gekenden geldman Philipparl voor de burgerlijke rechtbank, om van hem de betaling te eischen van 100,000 fr. honorariums. M. Philippart, die voor zichzelven pleit, zegt dat de advokaat aan chèques, gronden, gereed geld, enz., reeds meer dan 80,000 fr. heeft ontvangen. M. Picard eischt nog titels, die M. Philippart beweert hem overhandigd te hebben. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Te Bazel is pastoor benoemd de E. H. Saeys pastoor te Audegem, die aldaar vervangen wordt door den E. H. Ameels, onderpastoor te Lede. De Eerw. Heer Ilamerlinck, onder pastoor van Kluizen, is onderpastoor van Lede benoemd hij wordt vervangen door den Eerw. Heer D'Hondt, onder pastoor van Welle in wiens plaats be noemd is de E. H. Goddyn, onderpastoor te Massemen. STERFGEVALLEN. De moeder vanM. Thonissen den mi nister van biiineulandsclie zaken en openbaar onderwijs, is woensdag nacht te Hasselt overleden, in den ouderdom van bijna 100 jaar. Het Handelsblad van Antwerpen kon digt het overlijden aan van den heer P. J. Van Dieren, stichter en uitgever van dit blad. Volkskamer. De algemeene beraadslaging over het budjet des minis teries van justicie werd gesloten zonder dat er van wege de liberale minderheid een woordje werd gerept over de aan matingen der geestelijkheid. Zouden de liberalen dan gewaar worden dat het land hun gezeever over 't pastoorsgou vernement zou beu is als kouden pap Bond der katholieke Bekwaam heidkiezers. EERSTE SECTIE. Zondag 23 Januari 18K7, om 4 ure na middag, groote prijskamp op den bak (gratis), bij den heer Schuddinck, ter herberg In den Meerlaan, Botermelk- straat. Onmiddelijk na dezen prijskamp zal er eenen anderen plaatshebben bij den beer Gustaaf De Wael, zelfde straat, ter her berg In den nieuwen Meiboom. ALLERHANDE NIEUWS. De veemarkt van Brussel zal men voor taan op de 4* bladzijde aantreffen. Verkoop van vleesch. Wij roe pen de aandacht in onzer Stedelijke Politie op het rondleuren met rund- vleesch in onze Stad, zonder dat het aan eene voorafgaandelijke keuring is onder worpen geweest. Sedert eenigen tijd, bieden zich hier lieden van den buiten in sommige huizen aan om er vleesch te verkoopen dat men des vrijdags of des zaterdags 's morgens t'huis zal brengen. De prijzen zijn uiitermate laag; men be weert dat het vleesch voortkomt van eene rundbeest die dezen of genen pach ter aan de beenhouwers niet heelt kun nen verkoopen daar deze laatsten er eenen bespoltelijken prijs hebben voor aangeboden. Wij hebben onlangs de gelegenheid ge had een stuk vleesch te konnen bezichti gen dat op die wijze in de stad werd in gebracht. Wij bekennen onze onbevoegd heid om te oordeelen of dit vleesch tot hel verbruik mocht toegelaten worden of niet, doch hel zag er uit als of 't nog alleenlijk goed was om voor de honden geworpen te worden. Wij besluiten dus niet dat dit vleesch van ongezonden kwa liteit was, doch. onzes dunkens,zou in alle geval de Politie hier over een wakend oog moeten houden in 't belang der open bare gezondheid Donderdag voormiddag kwam een arme dompelaar, Leo Arys van Haeltert, ten Bureele van politie alhier de toela ting vragen om met een muziekalbum in de herbergen rond te gaan om aalmoe zen in te zamelen, 't geen hem voor één dag werd toegestaan. Hij beweerde dezen album als geschenk te bebberi gekregen van den heer Karei De Smedl te Hael tert. Na den ganschen dag de eene her berg in en de andere uit gelooperi te hebben, kwam Arys rond 9 1/2 ure des avonds in eene herberg aan den Zwarten Hoek, binnengestoven, zonder broek, zonder klak, met één holleblok en het overige zijner kleedij door en door nat. Hij verklaarde daar dat twee onbekenden hem hadden aangegrepen en in de Vaart geworpen. De baas bezorgde hem eene klak en een holleblok, waarna hij naar de politiewacht werd geleid, alwaar hij gansch den nacht verbleef. Uit het onderzoek door de politie inge steld, blijkt dal Arys onder den invloed van den drank verkeerde en zijn verhaal een louter verzinsel is. 'L Ware nogthans wenschelijk dat men het muziekalbum, (van weinig waarde nogthans), de klak en den holleblok kon terugvinden. Gevonden. Donderdag avond, omstreeks 9 1/2 ure, werd op den Gent- schensteenweg. nabij de Vijf Huizen, grondgebied van Erpe, eenen engelschen zadel gevonden door den genoemden J. Loris, van Ottergem. De eigenaar kan dezen zadel terugvinden ten Bureele van Politie, alwaar hij werd neérgelegd. De gemeente St. Antelinckx wordt bij koninklijk besluit gemachtigd lot liet heffen van eene belasting van Ir. 281.49 voor het dekken van verschillige onkos ten. Schrikkelijke brand. Dijnsdag nacht rond 1 uur weêrklonk de akelige kreet brand branddoor de straten van Den- dermonde. De olieslagerij en de maalderij van M. J. Gorus-De Block, gelegen in de nabijheid van de spoorwegstatie werden door het vuur vernield. In eenige minuten tijds hadden de vlammen het uitgebreide gesticht geheel omvat en bedreigden zelfs de woning van M. Gorus. Het dak vatte zelfs op sommige plaatsen vlam. De bedienden van de statie brachten de eerste hulp en deze werden onmidde lijk gevolgd door de stedelijke vrijwillige pompiers en burgemeester De Bruyn welke er door vereenigde pogingen in gelukten de woning te sparen. Doch de beide fabrieken met hunne bureelen en aan hoor igheden werden ten gronde vernield. De schade beloopt van 150 tot 200,000 franks, welke door verzekering gedekt is. De Kleine Patriote en de gentsche socialisten. Men weet dat de vrij heidsvrienden 0 die onze voorouders in T jaar 93 kwamen gelukkig maken, inde Kleine Patriot niet met rozenkleur wor den afgeschilderd. Dit mishaagt de socialisten van Gent, en deze hadden zich bij de tweede ver tooning van het stuk in groot getal naar den Minardschouwburg begeven. In het eerste bedrijf juichten zij dapper de zinsneden toe, die er in voorkomen ten voordeele der republiekeinen. Het overige deel van het publiek, dat van een ander gevoelen was dan de toe- juichers, onthield zich van alle tegenbe- tooging. In het tweede bedrijf, als de matrozen door de patriotten overvallen worden, begonnen zij te fluiten. Weldra stond heel de zaal in rep en roer, daar het grootste deel van het publiek toejuichte. De ariisten op liet tooneel konden minu ten lang niet voortspelen. Men hoorde roepen Aan de deur! Weg met de soci alisten en ook Leve de republiek Leven de socialisten De policie moest er tusschen komen en geholpen door eenige toeschouwers, kon den zij een der hevigsten builen steken. Iu liet derde bedrijf beeft de tooneel- meester de roode vlag, versierd met de phrygische muts, van den vrijheidsboom niet laten rukken en verlrakken, zooals zulks iu het stuk voorkomt. De socialis ten hadden dus hier geene gelegenheid hun misnoegen te laten blijken. Gedurende het derde en vierde bedrijf werd er nog eenige malen gefloten. Kortom, de avond van woensdag is zeer onstuimig geweest in Minardschouwburg en het is te hopen dat dergelijke betoo- giugen zich niet meer zullen hernieuwen. Zijn de socialisten van Gent kittelach- tiger dan diegenen van Brussel en Ant werpen, waar de Kleine Patriot zoo dik wijls werd gespeeld, zonder iets anders dan toejuichingen te doen ontstaan Wij wisten niet, zegt een liberaal genlsch blad, dat zulke onvaderlandsche geest bij een deel onzer bevolking herscbte. Haasten wij ons er bij te voegen dat de saus culottenve.reerders maar in een zeer klein getal waren, en dal hunne betoo- gingen versmacht werden onder de oor- verdoovende toejuichingen der over- groote meerderheid van het publiek, dat de strekking van het stuk luid goed keurde. Nadat de policie een drietal ruststoor- ders de zaal had doen verlaten, is de vertooning rustiger afgeloopen bij het slot-lafereel, de zegepraal der Vlaamsche burgerij, barstten de toejuichingen door heel de zaal los en werden de spelers op het tooneel teruggeroepen. Bij het verlaten van den schouwburg bemerkten wij dat eene sterke wacht po- licie-agenten aan den uitgang had post gevat. Een vrouw van Melle, die op een verkeerden trein had plaats genomen, wilde, toen zij haar dorp voorbijreed, op den grond springen. Zij werd, zooals te begrijpen is, in erbarmelijken toestand opgenomen. Zij zal hare wenden niet overleven. M. Cornet, subslitu il van den pro- kureur des konings te Ki_ rtrijk, is op den dag der geboorte van zijn eerste kind, eensklaps razend zinneloos geworden, zoodat hij onmiddelijk naar bet gesticht van Lokeren moest worden overgebracht De benoeming van M Cornet was een der leste daden van het ministerie Bara. (Patriote.) De liberale grijzers laten weer tranen zou groot als marrebollen over hunne kaken rollen, omdat er te Ciergnon, een schoolmeester gestorven is. De man was buiten functie en weêr in functie gesteld door M. Thonnissen, en zoo op en af, maar de gemeente, die be weerde niet te moeten betalen, betaalde niet. En terwijl dat alles plaats had, roepen nu de grijzers, ging de arme man dood dood van sagryn en miserie Wiens schuld was dat Toch niet van het klerikaal ministerie, dat hem in zijne functie behield toch niet van de ge meente, die beweerde in haar recht te zijn van niet te betalen. Weet ge, liberale tweezakken, wat gij hadt moeten doen, terwijl de moeilijkhe den aan den gang waren om opgelost worden Gij, gij hadt uwen oflicieele moeten bijstaan. Wij toen, wij door de liberale Van Humbeeck's onze schoolmeesters zagen uitgehongerd worden, wij hebben ze niet laten sterven van hongerwij hielpen er honderden gij, gij, hebt er nog niet éénen boven water gehouden 't Is of gij er belang in hadt, dat er schoolmeesters van sagriju en miserie omkomen, om uwe partijzaak te dienen, en weêr een zoogezegden martelaar in de hoogte te kunnen steken. Weet ge wat Gij speelt zoodanig veel kluchten doch, aan uwe beurs laat ge niet komen dat het land u niet meer gelooft. Handelsblad Van over langen tijd wist men zich een gedacht te vormen over de edelmoe digheid der liberalen. Ziehier een voor beeld, bewijzende dat, zonder de hulp die zij ontfutselen aan het gouvernement, al de liberale werken weldra als een pan nenkoek opeen zouden vallen. Men weet dat de municipale raad van Parijs den dienst der gasthuizen verwe reldlijkt heeft. Het 17® arrondissement van Parijs was bemachtigd geworden op wereldlijke wijze voor zijri werk geld in te zamelen door gansch Parijs het heeft 100.000 brieven gezonden welke 1.900 franken gekost hebben op slechts 136 werd ge antwoord en deze brachten fr. 2.588.10 op blijft fr. 688.10 om de inzameling te dekken buiten het druksel. Te Parijs, gelijk elders, zijn het de godsdienstige personen die het meest en het dikwijlst te geven. Iu België is het juist hetzelfde. De Chronique heeft het over lang ge zegd allen centenpieters, de liberalen Eene aftruggelarij van gansch nieuwen aard werd dezer dagen door twee perso nen te Brussel gepleegd. Zij boden zich in 1 verschillende huizen aan, om, zooals zij zegden, op last van het bestuur van 't gasfabriek, nieuwe bekken op te vijzen. Zij brachten hiervoor fr. 1.80 in rekening. Inlichtingen genomen bij gemeld bestuur, deden ontdekken dat men met behendige aftruggelaars te doen had. De bekken die zij plaatsten, waren geen 25 centiemen weerd. Levend verbrand. Dijnsdag ge beurde in 7 Hotel International te Brussel een treurig ongeval. Mevr M. was bij het open vuur geze ten, toen er geheel onverwachts een kool uitviel, die hare kleederen in brand stak. De ongelukkige vrouw verschrikte en snelde naar huiten, wat natuurlijk de hevigheid der vlammen aanhitste. Voor bijgangers doofden het vuur uit en M. W., die het slachtoffer de kleêren van 't lijf rukte, bekwam erge brandwonden. Het slachtoffer, dat slechts 25 jaar oud is, werd in rijtuig naar St-Pietersgasthuis gebracht. Haar toestand is wanhopig. Een ander persoon wiens kleêren ins gelijks vlam hadden gevat, door het ont ploffen van een flesch naphte, werd ster vend naar het gasthuis van St-Jans-Mo- lenbeek overgevoerd. Deze man was zoozeer verbrand dat de stukken vleesch aan de kleêren bleven hangen die men brandend van zijn lichaam trok. De Nation en een aantal andere bladen hebben het gerucht verspreid dal de typhuskoorts te Brugge heerscht, dat de gouverneur M. Ruzette door de ziekte aangetast, bediend moest worden. De Paine logenstraft al die schrikmaren. Er heerscht geen typhus, de ziekte des gou verneurs biedt het erstige karakter niet aan dat eene bediening noodzakelijk maakt, en is reeds in zooverre gebeterd dat M. Ruzette binnen een tiental dagen zijne bezigheden zal kunnen hernemen, Ook de onrustwekkende geruchten over den gezondheidstoestand van Mgr den bisschop, zijn van allen grond ontbloot. Wij vernemen uit Leuven dat Mgr Pieraerts, rektor der universiteit op zijn verzoek de leste HH. Sakramenten ont vangen heeft. De plechtigheid werd ver richt door Mgr den aartsbisschop van Mechelen, bijgestaan door Mgr den bis schop van Doornik. De lichten, welke het Allerheiligste vergezelden, werden gedragen door den onderrektor, assesso ren, den voorzitter van het H. Kollegie, enz., enz. Een der drie mannen, die over eenige dagen op zoo behendige wijze den peerdenkoopman Dunaine bij het kaartspel van een paar duizend franks wisten te ontlasten, is te Luik aange houden. De gemeenteraad van Luik heeft be slist dat in de scholen de katechismus- sen niet kosteloos aan de behoeftige kin deren zullen afgeleverd worden. Nu is 't vaderland gered Moord te Jumet. Verleden zondag is er in genoemde gemeente eene moord gepleegd door den genaamde Max. op zijne verloofde. Het slachtoffer Maria C. woonde bij hare ouders. Na zijne misdaad begaan te hebben, begaf de moordenaar zich rechtstreeks naar het policie-bureel van Charleroi om zich gevangen te geven. Hij vertelde daar met ongelooflijke koelbloedigheid, al de omstandigheden zijner misdaad. Sedert eenigen tijd, zegde hij, was de goede verstandhouding tusschen de toe komende echtgenoten gebroken, omdat zij met hem naar Amerika wilde vertrek ken, iets waarin hij geen zin had. Zondag avond op eene afgesprokene bijeenkomst, ontstond er een hevige twist over dit punt en de jongeling, ten einde van zijn geduld, trok een revolver te voorschijn, en loste vier schoten. Het meisje viel luid schreeuwend ten gronde en stierf oogenblikkelijk. Hij vluchtte weg, legde zijn revolver in eene herberg en gaf zich in handen der policie. Men heeft nog 7 kardoezen in zijnen zak gevonden. D. is in de gevangenis op gesloten. Charleroi, 19 jan. Het ordewoord waardoor de mijnwerkers tot werksta king worden aangezet, bestaat uil den volgenden rebus op de inkomdeur der mijn geschreven of geplaatst 00 00 Hetgeen wil zeggen Januari, 15 9 ure niemand naar beneden. Men weef niet van wien dit ordewoord komt; maar men ziet dat de meester zijn gezag geheel ver loren heeft. HOLLAND. Domela Nieuwenhuis. Domela Nieu- wenhuis is dijnsdag avond laat opgeroe pen om zich woensdag morgend ten 10 ure bij het parket aan te melden tol het ondergaan van zijn jaar gevangenisstraf. Dit is woensdag morgend in eenrouw- Bulletijn van Recht voor Allen in den Haag bekend gemaakt, met het heimelijk doel om de nieuwsgierigheid van het publiek op te wekken. Werkelijk waren velen, meest werke- loozen, naar het gebouw der rechtbank getrokken. Wie echter op zich liet wach ten was de leader der nederlandsche soci alisten. De policie kwam intusschen te weten dat hij zich met een paar honderd panij- geuooten in Walhalla ophield. Tegen II ure werd hij daar in hechtenis genomen en per rijtuig voorloopig naar hel huis van bewaring op de Prinsengracht voergebracht. Domela Nieuwenhuis was werkelijk ontsteld, toen hij aanzegging kreeg de justicie te volgen. Op zijnen weg van de zaal naar het rij- tuig verzuimde hij niet menigeen onder zijne aanhangers nog een handdruk te geven, De policie bad maatregelen genomen, dat de gevangene in zijn rijtuig niet kon worden gevolgd door de menigte, die weldra uiteenging, ook op de Vijverweg toen zij vernam dat Domela reeds uit Wa lhalla in de doos gestopt was. FRANKRIJK. Een jonge luitenant der marine, M. Olivieri, in den lesten oorlog tegen China ridder van het Eere-Legioen benoemd, heeft over eenige dagen vaarwel gezegd aan eene schitterende toekomst en is te Solesmes in het Benidictijner orde getre den. Sedert de uitdrijvings-dekreten wordt het klooster van Solesmes door de gendarmen bezet. De plechtigheid had plaats in het dorp, op een ellendigen zol- der en tusschen vier naakte muren... Zonderling zelfmoord. Een huwe lijk dat goed overeenkomt, is zeker wel het huisgezin P., te Saint-Denis, voorstad van Parijs. Maandag namiddag, te 4 ure, zegde de man, zadelmaker van beroep, aan zijne vrouw Gaat eens een uurtje wandelen en kom dan terug ik zal me ophangen. De vrouw zweeg zegt de wet zelf niet dat zij gehoorzaamheid verschuldigd is aan haar man en trok er van door naar eene buurvrouw. Daar lachte, dronk 1 en zong zij een vriend van haar man was daar ook, en toen deze het voorne men te kennen gaf P. een bezoek te brengen, zegde de vrouw kalm weg Wacht nog een weinig binnen 10 minu ten is het uur om hij zal zich nu aan het ophangen zijn. Men dacht dal vrouw P. dit om te lachen zegde. Tien minuten later ging deze naar hare kamer terug, overtuigde zich dat haar man zich werkelijk had op gehangen en gaf zich niet eens de moeite hem af te snijden, doch liep oogenblikke lijk naar de policie. M. de Bouteiller, kommissaris, deed de wettelijke lijkschouwing en het vrouw tje ging er in de geburen een goede bor rel op drinken. Een meester schurk. Een dagblad van Lyon meldt de aanhouding van een onverbetcrlijken misdadiger het nee plus ultra der schurken. Het heerschap heet Forissier en zijn naam staat op al de grifïien van Frankrijk geboekt. De veroordeelingen door hem onder gaan zijn ontelbaarmaar het eigenaar digste is het aantal zijner ontvluchtingen waarbij men weten moet dat Forissier mank is. Nu eens brak hij door eene zol dering, dan weer verborg hij zich in een stroozak, en, terwijl hij buiten gezocht werd, verliet hij de gevangenis door de groote deur een andermaal ontsnapte hij op het oogenblikdat hij in het dieven- karken zou stappen. Zijne verhooren kenmerken zich ook steeds door buitengewone gevallen. Eens wentelde hij zich op den grond, beet op zijne vuisten en ging zoodanig te werk dat hij als zinneloos in een gesticht werd opgesloten, waaruit hij ontvluchtte. Zon dag werd hij voor de 77® maal, van dief- 1 stal beschuldigd, in hechtenis genomen. Deze brave jongen is 43 jaren oud en kan het dus riog tot zijn 100' aanhouding brengen. Jacht op de daken. Dijmdag avond hebben de policieagenten, de pompiers en eenige moedige gebureu, drie uren I lang van zes tot negen ure in de rue Turbigo en in de rue Borda. op de da- i ken jacht gemaakt op eene bende kwaad- doeners. Deze lesten, ontdekt terwijl zij een huis der rue Turbigo leêg plunderden, wa- ren op de daken gevlucht. Al de huizen der beide voornoemde straten waren bewaakt. De deuren van j elk huis waren gesloten en aan elke zol- y dervenster hield een agent de wacht, j Zooals wij reeds zegden duurde die ge vaarlijke jacht drie uren lang al de schurken werden aangehouden. De duizende toeschouwers, door dit zonderling schouwspel uitgelokt brach- j ten er eene ovatie aan de agenten en de pompiers. Stoutmoedige diefstal. Een echt amerikaansche diefstal wordt uit Rijsel 1 gemeld. Een kantoor bediende werd naar de Bank gezonden, om eene som van 30D0 fr. te gaan inkasseeren. Hij ontving het geld in vijffrankstukken en deed alles in eenen geldzak, dat hij vervolgens op gewone wijze op den schouder dreeg. Op weg naar het kantoor, ontmoette hij een persoon als vreemdeling gekleed, die hem vroeg of hij zoo vriendelijk zou wil len zijn hem naar het standbeeld van ge neraal de Negrier te brengen. Op zijn ant- j woord, dat hij geen tijd had legde hem I de vreemdeling een zakje, in vorm gelijk aan het zakje met geld, op zijn andere schouder zeggende Wees dan zoo goed even dit zakje vast te houden, terwijl ik mijne schoenen vastmaak. Op dit oogenblik kwam een ander vreemdeling, welke een vriend bleek te zijn van den eerste, en nam den hulp vaardige het zakje met 3000 fr. van de schouder, zonder dat deze de verwisse ling bemerkte, waarna beiden onder her haalde dankbetuigingen alleen het stand beeld van Negrier gingen zien. Op het kantoor gekomen bemerkte de bediende eerst, hoe de dankbare vreemdelingen hem hadden bedrogen. Het zakje bevatte niets dan stukjes hout en lood in den vorm van geldstukken. De policie is in kennis gesteld met het feit en zoekt de vreemdelingen, die zeker niet lang bij het standbeeld zijn blijven staan.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2