NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 27 Januari 1887, 10 centiemen per nummer ■41ste Jaar, X" 212a. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Jager van den Cenisberg. Arrondissement Anlst. zcn Westvoorstellen. DE DENDE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars ir. 3,28 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10 nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ISSsSSÏStóssvV^ Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuiqne Suum. AELST, 26 JANUARI 1887. •hiilsrhland. Er heeft vrijdag te Ber- 1, tweede kiesomschrijving, eene kies- readering der progressisten plaats ge- id, welke door ruim 3000 personen werd bijgewoond. M. Virchow, de tegenwoordige afge- veerdigde dier omschrijving, besprak breedvoerig den tegenwoordtgen politie- ken toestand. M. Eugeen Richter nam na hem het woord. Hij handelde over de kandidatuur van maarschalk von Molkte, welke men tegen degene van M. Virchow heeft gesteld. Voorzeker, zegde hij, heelt von Moltke schitterende diensten aan het land bewe zen, doch daarom moeten de militaire 'slangen in liet parlement geene sterkere ïrtegenwoordiging bekomen wij moe- n integendeel meer burgerlijke verte- nwoordigers aanstellen, opdat er een tenwicht besta tussclien het militair en et burgerlijk element. De redenaar herinnerde aan Welling ton, die eertijds zijn roem en zijne bewe zen diensten inriep, om inbreuk op de grondwettelijke rechten van het engel- sche volk te maken. Men riep hem toe Hertog van Wel lington, overwinnaar in Spanje, over winnaar te Waterloo, gij zult het en- gelsch volk niet overwinnen M. Eugeen Richter beslootWij ook, wij roepen Maarschalk von Moltke, overwinnaar in Oostenrijk, overwinnaar in Frankrijk, gij zult de burgers van Ber lijn niet overwinnen. De vergadering besliste de kandidatuur van M. Virchow bij de aanstaande kiezin- zen te behouden. Frankrijk. In de zitting der fransche Kamer, maandag gehouden, werd de be spreking der begrooting van openbaar onderwijs begonnen. M. MACKAN voerde het woord tegen de altijd aangroeiende schooluitgaven, en tegen het verwereldlijkt onderwijs. MM. Burdeau en Bertholet spraken in tegenovergestelden zin. Engeland. Naar de Times uit Weenen verneemt, heeft Rusland aan de groote mogendheden voorgegteld. van de aan wezigheid der bulgaarsche afgeveerdig- den te Konstantinopel gebruik te maken tot hetaanknoopen der onderhandelingen door de gezanten bij de porte, ten einde eene oplossing voor het bulgaarsche vraagstuk te vinden. Uit Philippopoli wordt aan de Standard gemeld, dat de aanhangers van Zankoff, door Rusland opgestookt, weêr eene samenzweering tegen de bulgaarsche regeering hebben ontworpen, waarbij zij geholpen worden door grieksche agen ten. De aanhangers van Zankoff vormen benden in Macedonië, die zullen staan onder aanvoering van bulgaarsche offi cieren, die verbannen werden wegens medeplichtigheid aan de sameuzweering tegen prins Alexander, en onder het opperbevel van Bendereff. De Daily News verklaart dal de engel- sche regeering zeer verontrustende tele grammen ontvangen heeft, waaruil blijkt dal Frankrijk en Duilschland, niettegen staande beide regeeringen den vrede wil len handhaven, niettemin snel den oor logstoestand tegemoet gaan. Het blad geeft tevens zeer onheilspellende hoofd artikelen en verklaart, dal de toestand gevaarlijker is, dan sedert 1870 het ge val is geweest. De oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland zal, zoo verzekert het blad, vermoedelijk terstond losbersten als ge volg van eene sommatie, die Duitschland weldra naar Parijs zal zenden, om uitleg gingen te vragen over de leste troepen bewegingen in Frankrijk naar de duitsche grenzen. Van wege Duitschland zijn te Londen groote bestellingen voor helleger ontvangen. De Daily News zegt dat de talrijke be richten, die bij het londener departement van buitenlandsche zaken, aangaande de bewegingen en de plannen van Frankrijk en Duitsch'and inkomen ernstige be zorgdheid bij het engelsch kabinet hebben doen ontstaan, de staat van zaken, zegt het blad, nadert snel eene krisis. Duitsch land zal waarschijnlijk Frankrijk omtrent de beteckenis der leste militaire bewe ging aan de grenzen interpelleeren. Door onrustwekkende artikelen van de Daily News ontstond eergisteren op de Beurs van Londen eene ware paniek. Alle fondsen daalden; inzonderheid de Russische, Hongaarsche en Egyptische. Over de kansen op oorlog of vrede wor den de meest tegenstrijdige berichten verspreid. Een minister van het kabinet heeft, in een onderhoud met eenen ver tegenwoordiger der Pall Til all, verzekert dat de meêdeelingen der Daily News on betrouwbaar zijn, omdat de toestand van Europa dezer dagen geene wijziging heett ondergaan; toch blijven verrassingen zeer zeker waarschijnlijk. De telegrammmen, eergisteren uit Parijs ontvangen, melden dat de minister van oorlog aan alle vestingkommaudan - ten bevolen heeft, vóór den 20 Februari op hunne posten te zijn. DE «(o)«— 9* Vervolg Waartoe dient u dit wapen vroeg hij aan Guilielmo met wantrouwen, als bij te huis we der gekeerd was, zelfs zonder eens gemikt te hebben naar de kudden wilde geiten. Ik draag het om mijne krachten weder krijgen, antwoordde Guilielmo met eene ge veinsde bedaardheid. En beiden aanschouwden elkander zonder le spreken maar Guilielmo eindigde llijd met zijne oogen af te wenden. [>e vijl i^n dagen, door den reiziger vastge- ield varen verloopen, en hij was nog met wedce- erd. Het is waar dat hel in hel begin van November was, en dal de winter zich vroegii.dig doet gevoelen op den Cenisberg dagelijks kwam er sneeuw met draaiwinden i-ii sneeuwvallen over dagelijks werd deover- lecht moeilijker. -- Hij zal den weg van den Simplon gekozen hebben, dacht de gids met spijthij bad mij 7-ulans oeloofd langs hier weder ie keeren. Hij i?.l niet wederkeeren, mompelde Gui- ïuao, ea onvrijwillig liet hij de vreugde op De korrespondent te Londen van de Correspond an ce politique zegt dat Enge land noodzakelijk militaire maatregelen moet nemen, om in geval van oorlog tus schen Duitschland en Frankrijk de onzij digheid van Belgie te verzekeren. In het engelsch ministerie, werd besloten, ten titel van proefneming, tot de mobilisatie van het land-en zeeleger over te gaan. De Pall Mall Gazette zegt dat Engeland niet in staat zou zijn het fransche ot 't duitsche leger tegen te houden, wan neer deze door Belgie zouden willen trekken. Engeland zou in dit geval alleen kunnen handelen, overeenkomstig Glad stone's verklaring in 1870, 't is te zeg gen, den oorlog verklaren aan de mo gendheid, die het eerst de onzijdigheid van Belgie zou schenden. Minister Goblet heeft, na een gesprek met M. Flourens, minister van buiten landsche zaken, de beweringen der Daily News, hooger gemeld, volkomen onge grond verklaard. Er werd geen enkel bericht ontvangen in den zin van de oorlogzuchtige artikels der Daily News. De Temps van Parijs kondigt in zijn nummer van Dijnsdag een hoofdartikel af, om te doen uitschijnen dat de vrede langs geen enkelen kant wordt bedreigd. De republiek, zoo eindigt dit artikel, heeft niets te vreezen dan van zichzelven. De Patrie kondigt insgelijks aan hel hoofd van zijn nummer van gister, m groote drukletters aan Que la paix sera maintenue dat de vrede zal behouden worden. Rechterlijk.e belangen. Ter gelegenheid van de beraadslaging over het budjet des ministeries van justi cie, heeft de achtbare heer Van IVambeke onze Vertegenwoordiger en Burgemees ter, in zitting der Volkskamer van 20 Ja nuari 11., breedvoerig gehandeld over de rechterlijke belangen van 't arrondisse ment Aalst. De achtbare spreker herinnerde dat hij reeds van over 10 jaren, in 1877, op de dringende noodzakelijkheid heeftgewezen van het inrichten eener tweede kamer bij de burgerlijke rechtbank van Audenaarde. Verledene jaar, zegde hij. heb ik, eens te meer bewezen, dat de rechtbank van Audenaarde in den huidigen toestand niet kan blijven verkeeren, tenzij men volstrekt eene schreeuwende onrechtveerdigheid wilde laten bestaan en aan de bevolkingen onder hare rechtsmacht slaande bleef weigeren wat men aan Dendermonde en aan Kortrijk heeft toegestaan. M. Van IVambeke haalde beweegreden en cijfers aan die de dringende noodzake lijkheid der instelling van eene tweede kamer voor Audenaarde bewijzen. Alle die beweegreden en cijfers hier herhalen zou ons te verre leiden. Het personeel der rechtbank van Aude naarde moet dus vermeerderd worden, ging spreker voort, ten ware men verkoos te Aalst, eene burgerlijke rechtbank, met eene enkele kamer, op te richten. Hieromtrent zegde onze achtbare Bur gemeester 't volgende M. V an Wambeke. Er zou wellicht een middel wezen om den gang der gerechtszaken te be spoedigen en werkdadiger te maken hei ware eene burgerlijke rechtbank in te richten le Aalst, samengesteld uit eene kamer, de koophandelsrechtbank af te schaffen, en aan deze kamer het recht te verleenen van de burgerlijke, correction - nele en koophandelszaken van de kan tons Aalst, Ninove, Geerardsbergen, Sotlegem en Herzele te vonnissen. De uitgaven zouden dezelfde wezen, omdat in plaats van eene kamer te Audenaarde in te richten men haar naar Aalst zou zenden, en de achterstellen der recht banken van Dendermonde en Audenaarde zouden dakelijk verdwijnen. Mijnheeren, er zijn reden van recht- veerdigheid en van ware gespaarzaam- heid die ten voordeele van deze samen- schikking pleiien. Heden slrekt hel rechtsgebied van de burgerlijke en cor- reclionnele rechtbank van Audenaarde zich uit lot aan de poorten van Aalst, op zeven uren afstand van de hooldplaats. Gansch het kanton Herzele en dit van Ninove grenzen aan de zoo belangrijKe stad Aalst, en de bewoners van alle deze gemeenten welke gedurig te Aalst ver keeren, moeten zich voor de gerechts zaken naar Audenaarde begeven. Dat is onredelijk. De getuigen der eorrection- nele zaken van Erembodegem en Den derleeuw zijn acht uren van de hoofd plaats van hun rechterlijk arrondissement verwijderd, wanneer zij zich op tien minuten tijds naar Aalst kunnen hege ven 1 De gespaarzaamheid die uit de in richting van eene burgerlijke rechtbank te Aalst zou voorspruiten, zal ruimschoots de onkosten vergoeden die zij aan den Staat zou veroorzaken. De stad Aalst, door hare handelsbelangrijkhetd, door hare voordeelige ligging, door hare tal rijke bevolking, moet den zetel van deze rechtbank wezen Indien men er zich toe besluit, alle de reden opgegeven door de magistrateur der rechtbank van Auden aarde, zullen komen te vallen. En, in den grond, door dezen voor stel, breng ik niemand nadeel toe Ik laat'aan de stad Audenaarde hare recht bank, welke samengesteld gelijk zij het heden is, de rechtszaken in alle matenen zou kunnen bespoedigen, en ik vermin der in niets de rechtbank van Dender monde welke op alle de kantons behalve op dit van Aalst, volle rechtsmacht zou blijven behouden, derwijze dat de magistraten dezer rechtbank ook de za ken spoediger zouden kunnen vereffenen. Eindelijk ik doe den Staat eene merke lijke spaarzaamheid verwezenlijken, wel ken de groote onkosten der taksen van de getuigen en der rechterlijke onder zoeken nimmer zou te dragen hebben. Ten gevolge zou Oost-Vlaanderen op den zelfden rang van West-Vlaanderen ge plaatst wezen beide provinciën zouden ieder vier rechtbanken van eersten aanleg bezitten. a Men is het eens om te bekennen, dat wil men dat de justicie werkdadig weze, zij met spoed moet le werk gaan zijn gelaat, schitteren Van dit ooger.blik af scheen het dat de schei ding, welke zich tusschen hen voordeed, ver dween. lij begonnen elkander minder te aan schouwen, en meer te spreken somwijlen drukten zij elkander de hand en glimiachten zij, zonder daartoe schijnbare redens te heb ben. Guilielmo, die in de eerste dagen zijner te rugkomst de dorpelingen scheen le ontvluchten zocht her. en verwieri hunne genegenheid door zijne zachtmoedigheid Naarmate de tijd ver liep, scheen het vertrouwen te vermeerderen, dat de Carlolios' in elkauder stelden, hun slaap werd geruster en hun voorhoofd minder bene- veld De vijf-en-twinstigste dag na het vertrek van den doctor was een vochtige en koude mist over den Cenis verspreid. Een overvloedige sneeuw was gedurende den nacht gevallen, en 's morgens deed een zoele wind. die niet zonder hevigheid was.sneeuwafrollingen vree- De wille oppervlakte van hst gebergte, en de bleeke kleuren van di-n mist mengden zich zoowel ineen, dal het onmogelijk was den hemel van de aarde te herkennen Eene diepe stilte beerschte op de gansche uilgesircklheid, behalve dal eemge benden roofvogels de lucht doorsneden, en schrikbare kreteu heien hoo ren. Gansch het tafereel was duister. Gaélan verscheen op den dorpel zijner wo- laat ons de gelegenheid waarnemen die zieh voordoet en dat M de minister van justicie gelieve de kwestie ernstiglijk te onderzoeken. Men moet of wel eene tweede kamer te Audenaarde inrichten of wel, eene bur gerlijke rechtbank met eene kamer te Aals" instellen. Ik koesterde hoop dat de achtbare M. De Volder, deze laatste oplos sing zal aannemen, de stad Aalst wint immers dagelijks zeer merkelijk aan in belangrijkheid en ontwikkeling De inrichting van eene burgerlijke rechtbank te Aalst is van het allereerste belang voor de inwoners onzer stad en van gansch ons arrondissement. Wij ho pen dus dat onze achtbare heeren Volks vertegenwoordigers en Senateurs het bij deze redevoering van M. Van Wambeke niet zullen bepalen en zij alles zullen aanwen den wat in hunne macht is, om het ge- wenschte doel, de inrichting van eene burgerlijke rechtbank ie Aalst, te verkrij gen Ziehier de wetsvoorstellen op het bu reel der Kamer neêrgelegd I. Betaling der werkloonen. I. De werkloonen moeten in klinkende munt betaald worden. Alle andere beta lingen worden nietig verklaard. Evenwel kan de patroon den werkman het bedrag der huisvesting aanrekenen. II. Er kan geen voorschot op het loon gedaan wordendan in geval van ziekte of werkstilstand. De patroon mag geen koopwaren op afrekening leveren. III. De betaling mag niet geschieden in herbergen enz. IV. De loonen.die de 7 fr. per dag niet te boven gaan-, moeten ten minste per 14 dagen betaald worden. V. Het is aan meestergasten, bazen en anderen verboden, overeenkomsten te sluiten, die den werkman het vrije ge bruik van zijn loon ontnemen. VI. Er kan den werkman geene afhou ding op zijn loon gedaan worden dan voor boeten, bijdragen op hulp- of voor- zieningskassen, ot als voorschotten in geval van ziekte ol werkstilstand deze afhouding mag dan ten hoogsteeen vijfde van het werkloon bedragen. VII. Ingeval de voorschotten gedaan zijn buiten gevallen van ziekte of stilstand, is de werkman niet verantwoordelijk voor de teruggaaf. VIII. De voorschotten door of aan vrouw of huisgenooten gedaan, worden beschouwd als gedaan door of aan den patroon, of den werkman ztlven. IX. De patroon, die een der 6 hooger opgegeven artikels zou overtreden heb ben, stelt zich bloot aan eene boete van 50 tot 2000 fr. Aan bestuurders, meestergasten, enz. kunnen dezelide straffen opgelegd wor den. nmg en staarde in de lucht. - Guilielmo, sprak hij op vroolijken toon, hel is een gunstig oogenblik voor de marmot- jacht. De lucht is zacht, heden zullen zij uitko men. Nochtans, voegde hij er bij, er zullen heden sneeuwvallen zijn wij mogen niet te vergaan. Hij nam den leeren zak, waarin hij gewoon lijk zijn wild sloot Guilielmo nam het karabijn teveDS zelve lachende wegens dc nutteloosheid dezer voorzorg, dewijl hij op geen vijf hon derd stappen de steenbokken naderen kon dan, voorzien van mondbehoeften en van eene flesch brandewijD, irokken zij het gebergte in. Weldra kwamen zij aan de afdeeling der Ramasscn, alwaar gedurende langen lijd sloute reizigers in eene lichte slede, door eenen man bestierd, op weinigen lijd den afstand doorlie pen welke zich uitbreidt van Grainde-Croix, toppunt van den Cenis, tot Lans-le Bourg dit is te zeggen verscheidene uren. Hit punt waar de baan zeer nabij is, was Gaëtan zeer wel be kend voor de ntsien welke de naburige rotsen bevalleden. Nawelijkswaren de beide broeders dezelve genaderd, of een scherp geQuil liet zich op wtimgen afstand luoren. De schildwacht der marmolten geeft hel noodteekeo,sprak Gaëtan, op eens stil blijven de ik wist wel dat dit weder die koudelijke beestjes deed uitkomen, en ik zal voorzeker in mijne vellen wel iels vinden om den armen Paulo tevreden te tellen, die bitterlijk weende als hij de andere kinderen zag vertrekken. Ik zie nochtans dien mist niet gaarne, den damp bedoelende welke hem van alle kanten om ringde Ik ben zeker dat er boven de Ramassen boopeo sneeu zijn, welke ons eene wreede poets zouden kunnen spelen. Broeder, verlaat mij niet, eer een uur verloopeD is, zal er een sneeuwval aan deze zijde plaals grijpen. Denkt gij het, Gaëtan Maar daD is er gevaar voor de reizigers welke er zich bevin den i Och bij zulk een weder is het niet waarschijnlijk dat iemand over het gebergte isduiveo komen, ten ware zonder een gids te raadplegen, en de Fraische dokior alleen Welaan adlwoordde Guilielmo, ik moet mijnen leertijd van gids beminnen. Ik zal de Roode rols bestijgen, en zoo ik iemand in ge vaar zie, ik zal hem helpen. Gaëtan gaf geeu teeken van toestemming. En ten overige, voegde Guilielmo er be- daardelijk bij, bij gtbrek aan steenbokken,zou ik wel iets anders kunnen schieten voor ons a rondmaal gij weet du dat ik zoo onbehendig uiet ben als gij eerst gemeend hadt. Gaëtan vergenoegde zich met hem den berg kant te toonen, wiens krum in de wolken vei borgen was, zeggende: waak langs die zijde. Zij scheidden van elkander Guilielmo snel de naar hel aangewezen p .1 zijn karabijn houdende, en Gaëtan ging tjsschen de rotsen en dennenboomen welke zich voor hem uil breidden. Arme Guilielmo grommelde hij, hij ver wijdert zich niet gaarne van den gebaanden weg zijne voelen zijn nog met verhard legen de rots- en ijspunteu Waarlijk, hel is een brave jongen en ik die hein bekwaan achtte tot. vervloekte reiziger voegde hij er bij met ongeduld, ik kon uw vertrouwen wel missen Hij zette onmiddellijk zijuen weg voort, als om de pijnlijke denkbeelden ie ontvluchten die hem te binnen kwamen, en bereikte weldra de plaats, waar bij te voren zijoe strikken had gelegd. Twee marmollen krinkelden zich in dezelve. - Zoo, dit is goed sprak hij met voldoe ning. Hij haalde twee muilbandjes uil zijnen zak, en maakte zich vecrdig,om deze aan de gevau- gene beestjes vast temaken. Twee fraaie diertjes, waarlijk, zegde hij met verwondering reeds diagen zij hun win- terkleed Welaan, Paolo ial zich gelukkig ach ten Binnen weinige dagen zal hij kunnen ver trekken met de kinderen van Terroignon, die zich ook naar parijs begeven, en binnen zes maanden zal hij zijne arme moeder drie of vier kronen trixgen, want hij zal wederkomen hij zal niet m de gevangenis komeD, bij Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1