X. Indien het feit aan deze lesten door meesters of patroons opgelegd is, ver mindert de boet van 26 tot 100 frank. XI. De wet betreft noch de dienstbo den, noch de landbouwwerklieden. II. Inbeslagneming der werk- loonen. Dit voorstel behelst slechts drie arti kels. I. Kunnen slechts voor de helft afge- gestaan of voor een vijfde aangeslagen worden, de sommen die aan werkliê of bedienden, als loon moeten werden be taald. II. Hetzelfde geldt voor de jaarwedden van bedienden of klerken van burgerlijke maatschappijen of partikulieren, voor zooveel hunne jaarwedde de fr. 1200 niet te bovengaat. III. Deze wet is niet geldig voor de in beslagnemingen en alstanddoening, die zouden plaats hebben krachtens artikels 205, 205 en 214 van het burgerlijk wet boek. III. Vervalsching van meststof fen. Door dit voorstel wordt eene strenge kontrol op de geleverde stoffen ingesteld en straft de vervalsching met boete en gevangenis. Het voorstel bevat verder de maatrege len van toepassing, voor het uitoefenen van hooger genoemd kontrakt. Ingelegd vleescli. Men weet dat er te Antwerpen eene groote fabriek bestaal van ingelegd vleesch, bestemd om in het leger, in tijden van oorlog, manoeuvers of ander- zins hetversche vleesch te vervangen. Ten einde de leden der Kamers over de hoedanigheid van dit vleesch te laten oordeelen, heeft de minister van oorlog verleden week aan al de Senateurs en Volksvertegenwoordigers een staal van dit vleesch gezonden, bestaande uit een rantsoen voor 1 man gedurende eenen dag. Dit rantsoen bevat 300grammen vleesch dat koud of na vier minuten in kokend water gelegen te hebben, kan geëten worden. De blikken doozen waarin het vleesch is. zijn derwijze gemaakt dat de gezon dene stalen, die reeds sedert verschei dene maanden ingelegd waren, nog een uitmuntenden en zuiveren smaak hadden behouden. Tabakshandel. Wij onlleenen het volgende artikel aan eenen omzendbrief, door eenen der voor naamste tabaksmakelaars van Antwerpen meêgedeeld Hel jaar 1886 is voor den tabakshandel noodlottig geweest. Wij hebben een aantal gebeurtenissen gezien die onzen handelstak veel kwaad hebben gedaan en ons ontzaggelijke ver liezen hebben toegebracht. De likwidatie van hel jaar kost aan onzen handel ANDERHALF MILJOEN FRANKS. Nooit werd de berekening van ons artikel zoo zeer bedrogen, en de scliaê die wij nu aan te teekenen hebben, valt ons zooveel te pijnlijker, daar het de eerste maal is dat wij dergelijk feit heb ben meê te deelen. Vergeten wij ook niet dat in onze openbare entrepots nog ELF DUIZEND VATEN beschikbaar liggen, waarvan 2/3 aan onze markt toehooren. RECHTERLIJKE KRONIJK. Heb dan al vertrouwen. Eene dienstmeid van Brussel had tijdens de Wereldtentoonstelling van Antwerpen het geluk, twee loten te zien uitkomen. Met het eene won zij eene piano en met het ander een bronzen schouwgarniluur, voor eene gezamentlijke waarde van 5000 fr. Zij gelastte haren vriend zekeren L... met het verkoopen dier loten, daar zij met de gewonnen voorwerpen niets kon aanvangen. Deze, fier over dit vertrouwen, deed de opgelegde boodschap zoo goed dat hij, volgens zijn beweren, voorde ge- heele boel slechts 1550 fr. kon bekomen. Toen stelde hij voor, het geld op zijnen naam in de spaarkas te plaatsen. De goedhartige ziel stemde alwéér toe en nu werd er 1250 fr. naar de spaarkas gedragen. De som was dus wéér met 300 fr. vermindnrd. De gedienstige L., die het spaarboekje bewaarde, gelastte zich ook met liet te rughalen der gestortte som, zoodat er ten slotte nog één frank bleef staan. Daarna koos hij het hazenpad, doch wist eerst uil hel koffer van zijne goede sukkel nog eene som van 550 fr. te rooven. Het meisje diende eene klacht in. L. weri aangehouden en zaterdag door de Liusselsche rechtbank tot 7 maanden gevangenis veroordeeld. WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit worden de vol gende heeren behouden, voor eenen nieuwen termijn van zes jaren, in hunne fonctiën als leden van de kommissiën der wateringen Osbroek onder Aalst en Erembodegem beslierder M. F. Moyersoen, eigenaar te Aalstgezwornen, MM. li. De Cock, brouwer te Erembodegem en E. D'Hondt, koopman te Aalst ontvanger-griffier, M. Vanderpoorten ie Erembodegem. Ninove-Meerbeke bestierder M. Van Vreckem C, advokaat en eigenaar te Meerbeke gezwornen, MM. De Cooman Eliaert, Burgemeester te Ninove en F. Goelens, stoker te Meerbeke ontvanger- griffier, M. Dufour, slachter te Ninove. KIESKRONUK. De poll in de Association libérale te Luik heeft den volgenden uiislag opgeleverd Er waren 1484 stemmers, waarvan 17 eene ongeldige stem uitbrachten. M. Fléchet, radikaal, bekwam 857 en M. Halbart, doctrinair 610 stemmen. M. Fléchet is dus door de liberalen tot kandidaat der Kamerkiezing uitgeroepen. De konservatieven zullen insgelijks eenen kandidaatstellen. M. Vanden Berg. gewezen gemeente raadsheer, is tot kandidaat der konser vatieven uitgeroepen. Volkskamer. M. de Burlet interpelleerde den heer minister de Moreau over de altijd aangroeiende stout moedigheid der stad Brussel om de lan delijke wateren in te palmen, waardoor zooveel nadeel aan den landbouw wordt berokkend. De heer Coomans deed te dezer gelegenheid uitschijnen hoe de groote liberale heeren van Brussel, die den hongersnood voorzeggen wanneer zij van inkomende rechten op granen en vee hooren spreken, de wateren die zij aan den landbouw ontstelen tegen hooge prijzen verkoopen en het slachten van vee in het slachthuis met een onredelijk recht belasten. M. de Moreau verklaarde dat de stad Brussel met hare waterleiding niet ver der zal mogen gaan dan zij het heden is. Verder werd de beraadslaging over 't budjet van justicie voortgezet. Socialistenwerk. De woelingen der onruststokers blijven voortduren. Verkrachtingen en verzet tegen wetten en reglementen worden week voor week, ja dag voor dag her haald. Zondag was het te Gent, zondag na middag te St-Pieters-Jelte, en zondag avond weêr te Gent. In deze stad kwam zaterdag de engel- sche stoomboot Falcon aan, met eene volle lading koopwaren. De werkliê die gewoon zijn aan het lossen dezer boot te werken, hadden den arbeid geslaakt, en zouden door anderen vervangen worden, doch dit maakte de zaak der eersten niet. Zij voormden eene samenscholing en verzetten zich er legen dat de nieuwe werkliê hunne bezigheid begonnen. Deze werden op gejouw en scheldwoorden van de dronken werksta- kers onthaald. De pompiers en de policie, met den burgemeester aan 't hoofd verscheen ter plaats, doch de openbare macht werd met steenen begroet. Er ontstond eene geweldige woeling. De bevelhebber der pompiers bekwam een hand\ol slijk vlak in het aangezicht en anderen werden door klompen steen kool getroffen, geworpen door de werk stakers, die zich van de waggons hadden meester gemaakt. De gendarmerie, die rond 5 ure ter hulp werd gevraagd, waren verplicht de me nigte te chargeeren en de omliggende straten te zuiveren. Hier rukten de soci alisten de steenen uil den grond, om ze naar de gendarmen te werpen. Vijf oproermakers werden aangehou den een hunner is aan het hoofd ernstig gekwetst door den sabelhouw van eenen gendarm. Later werden nog andere personen aangehouden, onder andere een man, die met een oud geweer met bajonnet gewa pend, door de straten liep. Dokwerkers, die met de werkstakers niet meê doen, werden afzonderlijk aan gerand, zoo dal de politie er moest tus- schen komen. Zondag en maandag moesten er ander maal sloombooten aankomen. Men vrees de voor eene hernieuwing der onlusten. Waarlijk de gentsche socialisten heb ben er verstand van, de vreemde schepen naar hunne haven te lokken en den han del en de nijverheid te doen bloeien. ZONDAG. Op zondag avond werden in de Minard- schouwburg de betooging herhaald legen de vaderlandsche strekking van den Klei nen Patriot. De kopstukken der socialisten haddon in 't parterre plaats genomen. Ziehier hoe de gentsche bladen de be tooging beschrijven In de ouverture komt de Marseillaise. Al de socialisten begonnen dit aria meê te zingen. De muziekmeester onderbrak da delijk de ouverture en deed de gordijn op trekken. Hel stuk begon rustig, maar toen de kleine patriot ten tooneele ver scheen, werd hij onthaald op uiljouwingen en gefluit. De altisten onderbraken de vertooning en regisseur deed de gordijn vallen. De policie vatte eenige ruststoor- ders vast en bracht hem buiten. De gordijn werd op nieuw opgehaald en de vertooning werd voortgezet al de zinsneden, die tegen de republiekeinen waren, werden onthaald door gefluit en uitjouwingen van wege de socialisten terwijl al de gezegden ten voordeele der patriotten, geestdriftig werden toegejuicht door het grootste gedeelte der toeschou wers. Een socialist, die in het paterre zat, wuifde met zijnen rooden zakdoek,terwijl vele dames met den witten zakdoek wuif den, om hare sympathie voor het stuk uit te drukken. Vele gezegdens van de personagiën die in het stuk voorkomen, lokten geroepen en antwoorden uit van wege toeschou wers der galerijen gezeten. Terwijl de kleine patriot, op hel schip, zegt, God zal oris toch wel helpen 0 riep een der toeschouwers op gemelde plaats:Waar is Krislus nu ?Waar zijige nu liberalen? Een der personagien, ziende hoe de kleine patriot te lijden heeft, zegt Wat heeft dat arm Karelken gedaan, om zoo te moe ten lijden Een toeschouwer riep En wat heeft Anseele gedaan Een der kopstukken der socialisten, gezeten in het parterre, sprak, tijdens een der tusschenbedrijven, tot de menigte rond hem gezeten. Hij zegde onder ande ren Dat zij goede stukken spelen, wij zullen komen toejuichen, wij zullen zelfs komen weenen als het droevig is. s Voor den schouwburg stond eene tal rijke menigte op afstaud gehouden door de policie. Men hoorde roepen Weg met den Klei nen Patriot men zong de Marseillaise en weg met dat schrijversras, of papenras enz., enz. Er ontstond eene woeling doordien de policie de samenscholingen wilde uit een drijven. Er werden zeven aanhoudin gen gedaan. Rond 11 lire v as allen rus tig. Nadat de samenscholing voor den Mi- nardsctiouwburg uiteengegaan \\as, heb ben de betoohingmakurs in de Marjolein- straat, eenen stoet willen vormen. De policie heeft het hun belet, ingevolge het bestaande policie-reglcment. Twee aan houdingen werden gedaan. De vertooning van den Kleinen Pa triot, zondag avond in Minards schouw burg, is weeral zeer onstuimig geweest. Er waren nog meer socialisten dan dins dag, en hun gehuil en geschuifel hebben schier geen oogenblik opgehouden. Onnoodig te zeggen, dat het publiek luidruchtig geprotesteerd heeft, en meer dan eens was men op het punt van hand gemeen te worden. De policie heeft veel werk gehad. Tegen een aantal socialisten, die de orde ver stoorden, is proces-verbaal opgemaakt, nadat zij uit de zaal gedreven waren. Het is vooral bij het einde van den laatsten akt dat de socialisten hunne woede getoond hebben toen de beruchte Frausche Vrijheidsboom met de Phrygi- aansche muls op, omvergehaald werd, was de geestdrift van den eeneu kant en de woede van den andere, ten top. leder een stond recht en de vrouwen waren niet het minst lievig. Na afloop der vertooning hebben de socialisten zich in stoet gevormd roode neusdoeken aan hunne wandelstokken dragend. Zij zongen Weg met den Kleinen Patriot, op hel air van Vandenpeere- boom In de Mageleinstraat heeft de policie hen uiteengedreven eenige sabelhouwen hebben de bende verspreid. Een twaalftal aanhoudingen zijn gedaan. Verscheidene socialisten hebhen wonden bekomen. Van het begin af, werden de tooneel- spelers door luid geschreeuw en geschui fel van wege de socialisten bejegend. Telkens desankulotten iets tegen de gods dienst of het vaderland uitbraakten, wer den zij door het gespuis toegejuicht als de Patriotten God smeeken van het Va derland te beschermen tegen den vreem den vijand, was het gehuil en gespot. De burgerij, van haren kant, beant woordde met luide toejuichingen, detee- ken van afkeur door de rooden gegeven. Nadere bijzonderheden. De socialisten waren in twee benden verdeeld eenige kopstukken en de high life van Vooruit zaten op den parterre de anderen op het kiekeuskot. Het is ternauwernood, dat één volzin van het libretto is kunnen gezongen wor den zonder geschuifel, doch de toejui chingen waren luidruchtiger. Binst de tusschenpoozen dreef de poli cie de bijzonderste ruststoorders buiten als er een vijftigtal weg waren werd het veel kalmer iu de zaal. Te Sl-Pieters-Jetle. Zondag namiddag had in gemelde ge meente de inhuldiging plaats van het vaandel van den werkersbond. De socialisten hadden te dier gelegen heid, eene belooging ingericht waaraan vele maatschappijen van den omtrek van Brussel deel namen. De stoet was talrijk. De roode vaandels maakten deel van hel feest. De policie van St Pieters-Jette, van haren burgemeester bevel ontvangen hebbende het rood vaandel niet te laten ontplooien op het grondgebied der ge meente, wilde het uit de handen van den drager rukken. Eene botsing had plaats, socialisten en agenten van policie werden handgemeen. Vier gendarmen verleenden hunne hulp aan de overheid en waren verplicht hunne sabels te trekken, om de oproer makers tot rust te brengen. De bajonnet- ten zelfs worden legen de ruststoorders gericht. Er zijn, zegt men, verscheidene gekwetsten. De policie van St-Jans-Molenbeek werd verwittigd en het parket en de gendarme rie van Brussel waren spoedig ter plaats. 25 gendarmen te peerd waren terstond op het tooneelder wanorders. P. S. Men meldt nog het volgende Een gendarm die de bajonnet had ge kruist, werd door de socialisten ontwa pend en zijn bajonnet verbrijzeld een zijner kameraden kwam hem ter hulp, maar zijn wapen werd insgelijks verbrij zeld. Een gendarm werd gekwetst. De socialisten hebben zich toen naar Laeken begeven, al zingende kwijt schelding. Ten 6 ure kwam er verster king en alles is nadien lot de rust terug gekeerd. Eene werkvrouw, die slechts een enkel brusselsch lot bezat, heef het geluk gehad, daarmeê eene premie van fr. 100.000 te winnen. Drie zelfmoorden hebben op éénen dag te Brussel plaats gehad. De eerste werd gepleegd door een koffiehuisbedien- de, de tweede door een man die aan den kanker leed, en de derde door een persoon die in de gevangenis van St-Gilles een straf onderging. Middel tegen het tweegevecht. Dit middel werd dezer dagen door eenen Brusselaar uitgevonden en met goed ge volg toegepast. De tegenstrevers, waarvan hier spraak is, waren doodsvijanden De wereld was te klein en bloed zou er stroomen Het tweegevecht was bepaald in Ter- kamerenbosch, 's avonds ten 7 ure, dus bij fakkellicht Brrr Hel uur was daarmaar een der tegen strevers was nog niet aanwezig. Einde lijk zag men hem komen aanwaggelen, zoo dronken dal hij niet in staat was een wapen vast te houden. Hij werd door getuigen en tegenstrever met een langen schaterlach ontvangen, en lachend ging elk naar huis. Men ziet, sommige slechte dingen heb ben nog een goeden kant, zelfs de dron kenschap. De proefnemingen met de telefoon naar Parijs duren voort. Al die ze heeft bijgewoond is van oordeel dat de ge meenschap niets te wenschen laat. De spreker van de eene zijde wordt zeer helder aan de andere zijde verstaan, zelfs al spreekt hij op 1 m. 50 afstand van het toestel. Zelfs, zegt een blad, wanneer de eene blaast wordt hel door den an dere.... gevoeld neen, gehoord. Het zal denkelijk nog 10 of 12 dagen, duren, eer de dienst voor het publiek zal geopend zijn. Dezer dagen werd op den Alsem- bergschensteenweg te Brussel, een dief stal gepleegd, waarvan een 60jarige oud- veroordeelde beticht wordt. Dat men hem niet zonder reden verdenkt blijkt hieruit, dat hij reeds zooveel veroordeelingen ondergaan heeft als hij jaren oud is. Het parket van Brussel een bezoek afgelegd in een agentschap van lotenver- kooping, waar zich men schijnt plichtig te maken aan de feiten, verleden vrijdag door M. De Uruyn in de Kamer aange klaagd. De boeken zijn in beslaggenomen. {Palriote). Drama te St-Gilles. Zekere juffer B.., 27 jaar oud, trad over omtrent 4 maanden in dienst bij eenen vischverkoo- per op den Zuiderboulevard. In november leslleden kwam zekere N., in hetzelfde huis in dienst. Hij raakte verliefd op het meisje en vroeg haar ten huwelijk. Mej. B. weigerde en N., hierdoor in woede ontstoken, bedreigde haar meer maals. zeggende .t Dat zal u het leven kosten en waarschijnlijk ook het mijne!» Tot daar bleef het. Maar over eenige dagen verliet het meisje haren dienst en ging in de Grisarstraat te Cureghem wonen. Daar werd zij echter weldra door N. opgezocht. Zij weigerde hem te ont vangen en deed zeggen dat zij niet thuis was. 's Avonds kwam hij terug, doch nogmaals te vergeefs. N. bleef op het gaanpad wachten tot hel meisje rond half acht uitging. Hij naderde haar, er. vroeg baar te mogen vergezellen. Nieuwe weigering. Hij bleef eenige stonden achter haar loopen, en eensklaps greep hij het meisje vast, en bracht haar drie mestteken toe, waarvan een haar in de borst trof. Deze was het minst hevig, maar schijnt daarom niet minder gevaarlijk te zijn. Het meisje had nog kracht genoeg om te ontsnappen. Zij vluchtte in eene apo theek, waar zij de eerste hulp ontving, ging toen naar huis, en legde zich te bed. Een policie-agent die was toegeloopen, vernam van een voorbijganger dat de plichtige in eene herberg gevlucht was. Deze werd er inderdaad gevonden. Bij zijne ondervraging loochende N. alles. De agent wilde hem onderzoeken, doch de moordenaar sprong op, greep den agent bij de keel doch deze leste was hem te sterk en vond eindelijk in een zak van zijnen overfrak het mes, waar- meê de misdaad gepleegd was. Het lem mer van dit wapen is 30 centimeters lang. De agent nam hem meê naar de kamer van het slachtoffer het meisje riep 't Is hij laat hem niet binnenkomen.' Naar het policie-bureel geleid, ver klaarde N., dat hij sedert drie dagen het inzicht had Mej. B... te dooden en voegde er zelfs bij dat hij van zin was te herbe ginnen. Zelfs had hij zich vrijdag opzet telijk bedronken, maar op het oogenblik dat hij de misdaad pleegde, was hij niet meer onder den invloed van den drank. N. is daags nadien naar de gevangenis gebracht. Het meisje wordt in St-Pieters- gasthuis verzorgd. Een der meststeken heelt haren arm doorboord. De wonde in de borst is, zooals wij hooger zegde, zeer onrustwekkend. N. is een oud soldaad van '114 linie. Op zijn gedrag was nog al veel af te wijzen. Dat van Mej. B. was onberispe lijk. Nadere bijzonderheden.) Het mes, in den zak van N. gevonden, hoorde toe aan zijnen patroon den visch- verkooper. Soldaat zijnde werd hij voor diefstal tol 3 maandag gevangenis veroordeeld en later voor slecht gedrag uit het leger weggejaagd. - Twee personen, die vóór het voor bijrijden van den trein, te Vorsi,nog over de baan wilden loopen, werden door een anderen trein, die in tegenovergestelde richting reed. getroffen en op den slag gedood. Een der slachtoffers werd herkend, doch de andere niet. Beiden schenen eenigszins dronken te zijn. Mgr Pieraerts van Leuven heeft dijnsdag morgend van wege Z. H. Paus Leo XIII den apostolischen zegen ontvan- gen. Wij zijn gelukkig, te vernemen dat I de toestand van ridder Ruzette, gouver neur der provincie West-Vlaanderen merkelijk verbeterd is. De geneesheeren deelen de meest geruststellende berich ten meê. Ook de ziekte van burgemeester Visart heeft eenen gunstiger keer geno men. Alle gevaar is verdwenen. In de Continentale Hofbouwmaat- schappij (huis Linden,) te Gent in de Stoppelslraat, bevindt zich tegenwoordig eene jonge Congolander als leerliug-bu- reelbediende. De jonge zwarte, slechts een twaalftal jaren oud. is kloek en sterk. Hij schijnt zeer verstandig te zijn, want hij kent de engelsche en portugeesche j talen, spreekt een weinig fransch en be- j gint zelfs het vlaamsch te verstaan. Zijn naam is Mayellé en die van zijnen vader Janvonmba Maskasso, wetgever van Lo- ango. Wij mogen gerust zijn. De lieden, die goesting hebben om het vergaan van de wereld in persoon bij te wonen, mogen er zich over beklagen dat zij nog veel te 1 vroeg op de wereld gekomen zijn. Van eenen anderen kant, zij die vreezen dat onze planeet hunnen tijd niet zal duren, mogen volkomen gerust zijn de wereld zal nog zoo spoedig niet vergaan. Zoo leert, ten minste, sir Thomson, een Engelsche natuurkundige. De zon is, volgens hem, een onmetelijke bol, die langzamerhand verkoelt, totdat hij geene warmte genoeg meer zal geven om den aardbol te verwarmen. Het totaal der warmte van de zon zou, volgens hem gelijkstaan met de kracht, voortgebracht door 476 millioenen van millioenen paarden, dit is met eene kracht van 78 duizend paarden per vierkante i meter. Volgens deze cijfers zou de gr, en bijgevolg ook de kracht der zon tweeduizend jaren met één per hond verminderen. Van daar vermindering 1 warmte op de aarde in dezelfde evenre digheid. Doch, wat ons ten volle gerust mag stellen, is dat het slechts na tien millioen jaren zou zijn dat de zon geene warmta genoeg meer zal geven om de bewoners van den aardbol in 't leven te houden. Van nu tot dien tijd kunnen wij nog meer dan eens met de kaarten spelen. Dus wij mogen er gerust nog een pintje uitzet op pakken en zeggen Achter ons ver gaat de wereld In ons blad werd overgenomen een nieuws uit den Palriote, opzichtens den substituut van den prokureur des Konings te Koririjk. Dat nieuws blijkt nu niet juist te zijn (zooals de bewoording, waar in het werd meêgedeeld had dienen ver anderd te worden). De ongelukkige, zegt het Morgendblad, bevindt zich in het zin- nelooshuis te Bouchaut en niet te Loke ren. 't Schijnt de mu/.iek te zijn die den magistraat de hersens in verwarring heeft gebracht, even als zijne ambtsbezigheid. Zijn eerste daad van zinneloosheid was dat hij de onderzoeksrechters in beschul diging wilde stellen. Eene werkstaking is te Bergen uit- gebersten, doch ditmaal niet onder mijn werkers of glasblazers, neen, onder.... doktors, en wel onder wetsdokters. Zie hier wat de oorzaak is. M. Leurquiu, on derzoeksrechter had het noodig geoor deeld twee dokters van Doornik te ver zoeken, de lijkschouwing te doen van eene dienstmeid, die door vergiftiging of iets dergelijks schijnt gestorven te zijn. De wetsdokters van Bergen, zegt het Organe de Mons, hebben dit affront niet kunnen verkroppen, en weigeren sinds dien dag allen dienst. Hoe gevaarlijk de houtskolen zijn. Men schrijft uit Slijpe Het heeft verleden week weinig ge scheeld of wij hadden op Slijpe drie lijken naar het kerkhof te dragen De heer F. Mys, burgemeester, C. Logier, dischmees- ter en J, Van Damme, gemeenteschrijver, waren dinsdag voormiddag, 18 dezer, vergaderd in het gemeentehuis bij F. Yperman. De kamer, waarin zij hunne zaken deden was met houtkolen verwarmd omdat de schouw maar moeilijk wilde trekken, en wat is er gebeurd ?Toen een der schepe nen dezelfde kamer binnentrad, vond hij de drie voornoemde heeren in bezwijming gevallen. Nog vijf oïjnutenen zij waren verslikt Men bracht ze spoedig beneden waar de gezonde lucht hun volkomen herstelde. FRANKRIJK. Een boek als bruidschat. Een onge trouwd heer, te Parijs, rond de vijftig, was een hartstochtelijk liefhebber van oude en zeldzame boeken. Eene oude dienstbode verzorgde zijn huishouden. Door steeds de boekenkassen van haar meester in orde te houden en af te stof fen, had Augustine langzamerhand een hartstochtelijken lust in lezen gekregen, en om dezen te bevredigen besteedde zij al haar loon aan het koopen van boe ken. Merkweerdig was het, dat ook zij slechts oude boeken, las. Uit nieuwsgie righeid bladerde haar meester eenige dier boeken door, toen zijn gelaat plotse ling ophelderde en hij haar vroeg hoeveel zij vooreen werk dat hij haar aanwees, betaald had. Vijftien sous, antwoordde Augustine. Vijftien sous maar dat werk is 20,000 franks weerd, riep de an der opgetogene uit. To laat bedacht hij, een dwaasheid gezegd te hebben. Te ver geefs beproefde hij, zijn woorden in te trekken. Ik geef er u 50 frs. voor, bood hij maar Augustine antwoordde steedsj: mijnheer heeft mij gezegd, dat het werk 20,000 fr. weerd is. Augustine was slim. De boekenliefhebber ging tot 15,000 fr.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2