NIEUWS- EN AANÜONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. N Zondag 50 Januari 1887, 10 centiemen per nummer. •£lsie Jaar, 1\° 2121. AROAIIMEMEIVTPRIJS ANNONCENPRIJS Priesterlijke Jubilé Z, H. den Paus LeoXIII, Politiek overzicht. Jager van (leu Oiiisberg. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2b voor zes maanden fr. 1,7b voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00 Vonnissen op 3" bladzijde bO centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.—De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque SaaM. AELST, 29 JANUARI 1887. VAN LIJST. Opbrengst der 1e lijst. Fr. 15.00 Baron en Barones Paul Belliune Aalst. 25.00 De E. H. Pastor en de jonge dochters der Congregatie van O. L. V. Onbevlekt te Nieuwerker- ken. 55.00 De E. H. De Pessemiers, pastor te Haeltert. 10.00 Rosalie D'Haese, Haeltert. 1.00 De oorlogsberichten dezer laatste da gen werden uitsluitend door de engelsche drukpers in de wereld gezonden. Ziehier wat de Patrie van Parijs hier over zegt De Engelschen wenschen hunne na buren zooveel kwaad mogelijk. Het lis tige Albion, zegde Napoleon I, is voor alles een winkel [nation de boutique) en denkt slechts aan zijn eigen belangen. Om dit doel te bereiken, zijn voor Engeland alle middelen goedhet lacht fijn met de staatsmannen der verschillige regeeringen, deze mogen dan ook Alex ander III, Bismark of Grévy heeten. Engeland is er op uit katoen, ijzeren steenkolen uit te voeren en zou dit na tuurlijk op breedere schaal en zonder eenige konkurrencie doen, indien het zijne twee mededingers, Frankrijk en Duitschland, aan 't vechten kreeg. Er is meer. Engeland hoopt heime lijk dat Frankrijk, in een tweeden oor log met Duitschland, andermaal zou worden overwonnen en zwakker dan ooit uit den strijd zou komen. Engeland zou zich in dit geval zon der moeite van Tong-King en Cochin- china meester maken, alsook van Algerie en de fransche bezettingen in Afrika. En ziedaar met wat doel Engeland kwaê-vuur stookt, nieuwstijdingen afkon kigt die eene ongeloofljke opschudding veroorzaken en poogt Europa in vlam en vuur te zetten. Wat nu ook van dit alles zij, de be schouwingen der Patrie verdienen te worden overwogen. Het onderzoek over de bespieders te Lyon wordt ieverig voortgezet. De po- licie is er in gelukt den derden persoon aan te houden, die in deze zaak is be trokken. Hij zegt Meyer te heeten en DE -«(0)»— 10® Vervolg Hij onderbrak zich op Bieuw met ongeduld Zal dit gedacht mij nooit verlaten? zuchtte bij welnu al ware Guilielmo in de gevangenis geweest, heeft men mij er niet w.llen brengen, als ik arme schouwvager, te Parijs zijnde, op zekeren nacht, ten gevolge van honger en koude, op straat neder gevallen was, zonder de macht ie hebben naar mijne woning te gaan Misschien is het zoo gegaan mei Guilielmo, ook heeft de doctor niet stellig gezegd dal hel voor eene misdaad was Hij heeft mij gezegd dat bij mij op zijne afreis stellige inlichtingen geven zal, en hij komt niet terug Hij zal gemi3t zijn. Deze alleenspraak eindigende, bukte hij zich naar zijne marmotten, die eenen levendigen tegenstand boden. Gaëtan was nog bezig met dezo te muilbanden, als een dof gedruisch, ge lijk hetgeen van den donder, zijne ooren trof De gids sidderde, liet zijne marmotten vallen, eD verschuilde zich snel onder eeuen rotsuil- stek. Men kon niets onderscheiden, maar het ge bergte daverde onder de herhaalde slagen, ge lijk het aambeeld onder eenen reuzenhamer. Het gedruisch naderde onophoudelijk den Sa- bekent een der twee vorige aangehoude nen, den genaamde Audenoz Sydney, te kennen. Het lofweerdig gedrag van den soldaat Pêcherie zal in het dagorde van het 14e legerkorps worden vermelddit dagorde zal aan al de regimenten van Frankrijk en Algerie worden voorgelezen. Duitschland. Het pruisisch gouver nement bespoedigt de onderhandelingen met het Vatikaan, betrekkelijk de herzie ning der Meiwetten Het is voornemens reeds in het begin van februari, in den Landdag een wetsontwerp neêr te leg gen, geschikt om het centrum, in den tegenwoordigen kiesstrijd, zijn wapens en zijne kansen van gelukken te ontne men. Er zou spraak zijn aan al de gees telijke orders, behalve datgene der pa ters Jesuieten, toelating te verleenen terug in Pruisen te komen. Bij keizerlijk dekreet, in het officieel orgaan van het duitseh rijk afgekondigd, wordt de uitvoer van peerden, op al de grenzen van het rijk verboden. Dit de kreet moet onmiddelijk in toepassing komen. M. Herbette, gezant van Frankrijk te Berlijn, heeft eergisteren een langdurig onderhoud gehad met Herbert von Bis- mark Er werd ook gesproken over de oorlogsberichten van de Daily News. Graaf Herbert von Bismark, verklaarde dat het nieuws door de Daily News af gekondigd, volkomen valsch is. Overi gens, de goede betrekkingen van den fransehen gezant en het Hof van Berlijn werden geen enkel oogenblik gestoord. De gezanten der verschillende mogend heden, te Londen verblijvende, spoedden zich onmfddelijk na de afkondiging van het berucht artikel der Daily News, naar het Foreign-Office, om desaaugaande offi- cieele berichten in te winnen. Lord Salisbury antwoordde aan allen met eene volledige logenstraffing. Aan M. Waddington verklaarde hij in het bij zonder, dat er zelfs in den ministerraad van niets dergelijks werd gesproken. Lord Salisbury voegdaer bij dat vertrou welijke meêdeelingen hem toelieten te verzekeren, dat Duitschland er zelfs niet aan denkt, uitleggingen aan het fransch gouvernement te vragen. De bespreking der begrooting van buitenlandsche zaken werd in het Hee renhuis dijnsdag 11. voortgezet. Prins von Bismark woonde de zitting niet bijmen beweert nogtans dat hij gereed was om het woord te nemen, indien M. Virchow eene redevoering uitsprak, doch deze heeft zich out houden. M. Windthorst hield er nogmaals aan de gewaagde beweringen, welke de kan- voyard de lucht geweldig verdreven, ijlde naar de vlakte, groote wolken medevoerende, en deze scheurden, even als de zeilen van een schip in hei midden van een orkaan. Eindelijk, eene ontzaglijke sneeuwmassa kwam op wei nigen afstand van den jager lollen, achter zich eene breede wille streep latende, welke men gansch zien kon alvorens de mist den tijd had zich weder toe te sluiten achter den sneeuwval Dan nam die aardbeving een einde; het geknak der deune hoornen en der rhododendroms, door den sn euwval uitgerukt, hield op, om nogmaals de stilte der woestijn te laten heer- sehen de ramp was voorbijgesneld. Dan kwam Gaëtan uit zijnen schuilhoek, om de richting van den sneeuwval te onderzoeken. Hij bracht zijne vingers aan den mond, en liet een luidruchtig gefluit hooren, hetwelk van echo tot echo wedergekaatsl wierd.. Niemand antwoordde hem eene kudde verschrikte steenbokken liep op weinige slappen van den jager heen, zonder dat hij zijn karabijn be treurde. Guilielmo Guilielmo riep hij uit al zijne krachten. Een geweerschot liet zich in de verte hooren Gaëtan zeeg op zijno knieën neder om den he mei te bedanken. Een wapen alleen had eene dergelijke losbranding kunnen doen liooreD, en dit wapeu was hetgeen Guilielmo in zijue handen had. Hij is behouden riep hij uit. Dan dacht hij dat die scheut een noodsein was Hij snelde naar het punt alwaar een lichte rook te bespeuren was. Hij liep over de nog in beweging zijnde overblijfselen van den selier daags te voren had ontwikkeld, te weêrleggen. Hij loochende dat er een verbond be staat lusschen de socialisten, de progres sisten en lu t centrum, en herinnerde dat een aanleider der socialislen op zekeren dag gezegd had Wanneer het uur zal gekomen zijn, waarop men de vijanden van liet volk zal ophangen, zullen het de katholieken zijn. die de strop de eerste om den hals zullen krijgen. Nooit had het centrum eene anarchis tische strekking, zooals de kanselier het heelt gezegd; wat echter een anarchis tisch karakter heeft, is de Kulturkampf die het werk is van prins von Bismark. Wat het algemeen stemrecht aangaat, hierover kunnen de dubbelzinnige ver klaringen van M. von Puttkamer niet ge loochend worden. Opening van het engelsch parlement. Troonrede. In de troonrede, waarmeê Donderdag de zitting van het engelsch parlement geopend is, wordt gezegd De betrekkingen met alle mogendheden zijn vriendschappelijk. De zaken in Zuid-Oostelijk Europa ver- keeren nog steeds in een onzekeren toe stand, maar het is niet te vreezen, dat de moeilijkheden welke in die streken ont staan zijn, er toe zouden kunnen leiden op eenigerlei wijze den europeeschen vrede te storen. De gebeurtenissen betreurende, welke prins Alexander van Bulgariê hebben doen besluiten, dit vorstendom te verla ten, heb ik het toch niet nuttig gedacht tusschen beiden te komen in zake van de keus eens opvolgers, alvorens de gebeur tenissen in z'oon toestand zullen gekomen zijn, dat, krachtens de bepalingen van het traktaat van Berlijn, mijne toestem ming zal worden vereischt. De taak mijner regeering in Egypte is nog niet geëindigd, maar er valt reeds duidelijk vooruitgang waar te nemen in de richting van verzekering der rust, zoowel tegenover hel buitenland, als wat de inwendige aangelegenheden betrelt. De toestand van Ierland vereischt voort durend de angstvolle aandacht van de wetgevende macht. De troonrede maakt verder gewag van den stelselmaiigen tegenstand der pach ters tegen het betalen der pachtgelden, en zegt dat er wetsontwerpen zullen wor den ingediend ter verzekering der nauw gezette en afdoende toepassing der straf wet in Ierland. De troonrede handelt verder over on derwerpen van zuiver binnenlandsche staatkunde. Vereenigde-Staten. De Senaat der Vereenigde-Staten heeft met 46 stemmen tegen l het wetsontwerp aangenomen, waardoor de president der Unie wordt sneeuwval, met de lichtheid van een vogel van het gebergte, van de ijspunten op de rotsen springende. Van lijd tot lijd riep hij den naam van Guilielmo, docli zonder antwoord te beko men Hij bereikte de Rooae Rots, beklom de zelve met gezwindheid, en als bij op de kruin derzelve gekomen was, richtte hij zijne blik ken rondom zich, met angst uitroepende Gui lielmo Guilielmo! Zoover de oogen dragen konnen, was er niemand te zien in het gebergte geen levend schepsel bewandelde die witte oppervlakte, welke door den wind alleen bezocht wierd. Maar onder zijne voelen, op den weg zelve vaD den afgrond, waarin de sneeuwmassa ge stort was, ontwaarde de brave bergman een kleinen wiens gezicht hem deed sidderen. Hij wreef zich de handen over de oogen, alsof hij aan eene verschrikkelijke inbeelding ten prooi geweest ware dan liet bij zich op den sneeuw nederzijgen zonder kracht, zonder spraak, zonder zijne oogen af te wenden van hetgeen honderd voet lager gebeurde Guilielmo stond recht in het middnn der baan; zijn losgebrand karabijn lag eeüige slappen van hem geworpen Aan zijne voeten lag een vermoorde reiziger neergeveld, en hij door zocht de zakken vao den doode met eene ijse- lijke koelbloedizheid. Een weinig verder siond een gezadelde muilezel, onbeweeglijk voor den ijs en sneeuwmuur, welke den weg versperde. Guilielmo een moordeaaa sprak Gaë tan als aau den groDd genageld. Zijn broeder keerde zich nie om, alhoewel hij hem moet gehoord tobben. Hij zette zijn onderzoek in de zakken ytr* den doude voort, gemachtigd maatregelen te nemen ter verdediging van de rechten der ameri- kaansche visschers. Eenige sprekers vie len in hevige bewoordingen uit tegen Engeland. Indien dit land voortgaat, zegden zij, met amerikaansche schepen in beslag te nemen, zou er wel een oorlog kunnen uit volgen. Liberale Patriotten. Wij lezen in het socialisten blad Le Peuple Zaterdag avond heelt het banket plaats gehad der Burgerwachten van Sl- Joost-ten-Noode. Het muziek dal zijne medewerking aan het feest verleende speelde voor zijn eerste stuk de Marseil laise. Het rcpublikaansch lied werd door al de wachten rechtstaande toegejuicht en het refrein werd door hen meêgezotigen. Na de uitvoering van dit stuk deed de voorzitter opmerken dat men met de Brabangonne moest begonnen hebben. Op een teeken van hem werd het nationaal aria gespeeld, te midden der volledigste stilte. Slechts eenige wachten welke aan de tafel van den voorzitter zaten, zongen binnensmonds meê. Wat zal zijne majesteit daarvan denken? Indien zijnen troon, door de liberale burgerwachten alleen moest verdedigd worden, dan gaven wij er geen oordje voor. Overigens kan hij hier dan ook wel zien, aan welken kant zijne vijanden staan. De militaire kwestie. Generaal Van der Smissen heeft eene brochuur uitgegeven ten einde een nieuw stelsel van legerinrichting voor te stellen Ziehier de voornaamste punten, door den generaal voorgesteld De dienst is persoonlijk de dienst wordt op 13 jaar bepaald, waarvan 7 jaar in werkzamen dienst, 3 jaren in de re serve en 3 jaren in de bedeelingsreserve. De gehuwden en de weduwenaars ruk ken op in geval van binnenroeping de gemeentebesturen zijn in geval het noodig is, gelast met te zorgen voor de vrouwen en kinderen. Het jaarlijks kontingent is bepaald op 16,000 man. De vergoeding aan de mili- tianen is afgeschaft en eene taks wordt ingevoerd op de familiën, een zeker cijfer van belasting betalende en die door de loting zouden worden bevoordeeligd. Die taks zou dienen om de herdienstneming vari de goede onderofficieren te bevoor- deeligen. De vrijstellingen van inlijving bij het leger zijn nagenoeg dezelfde als bij de tegenwoordige wet. Verloven na een jaar dienst, kunnen aan de mililianan worden toegestaan, indien zij voldaan hebben aan een exaam betreffende het militaire onderricht. en eindigde met eenen brief le vinden, welken hij spoedig overlas en nevens hem op zij legde. Dan greep hij het lijk en wierp het in den afgrond, als om te doen gelooven dat de sneeuwval hem meëgeruki had. Booswichtriep Gaëtan, ontwarende dat doctor D.... de vermoorde reiziger was. Guilielmo scheen dien tweeden roep niet beter geboord te hebben dan den eersten. Hij naderde den mui'ezel, bracht hem bij den toom op den boord das afgronds, eu schielijk een der achlerpooten van het dier vastgrijpende, gaf hij het met den schouder eenen stoot, welk hem het evenwicht deed verliezen en in de diepte storten. De muilezel poogde wederstand te bieden maar de stoot was reeds gegeven, hij struikelde, liet een smartelijk gehuil hoo ren, en rolde in den afgrond, alwaar hij door zijnen ongelukkigen meester voorgegaan was. Dan vatte Guilielmo den brief, welken bij in des doctors zakken gevonden had, richtte een be daarden blik naar den kant zijns broeders, en zette zich neder om te laten zien dat hij hem afwachtte. V. Dan was de begoocheling, welke Gaëtan op zijne plaats scheen te nagelen, verijdeld. Hij liet zich nederzakken langs de afhelling der rots, viel nevens zijnen broeder, gansch ge kneusd met sneeuw en slijk, greep hel karabijn welk op den grond was blijven liggen, en kwam naar Guilielmo aangerukt, met eene for- scho slem zeggende Doe uw gebed, gij zijt veroordeeld Guilielmo stond op, en liet zijuen broeder Voorzeker zal het volk dit wetsontwerp verstooten. even als alle de anderen dooi de militaristen uitgedacht. Volgens la Paix zou men aan genen kant van den Rijn zeggen 't Is niet de wapening van België, die Duitschland verontrust vvat dit land de oogen doet openhouden, is de partijverdeeldheid en de revolutionnaire beweging, die zich in Belgie vormt. De zwakheid van het land komt voort uit de burgertwisten. Als gij, Belgen, wijs waart, zou men u eerbiedi gen met een eenvoudig korps gendarmen, zooals men in 1871 de Groot-Luxembur gers geërbiedigd heeft met hun 211 sol dalen. Goed gezegd. Het Gebruik onzer Taal in Strafrechterlijke Zaken. Coremans'wet van 17 Oogst 1873. COREMANS' NIEUW WETSONTWERP. DE VIGNE'S WETSONTWERP door Adolf Pauwels, Student in de Becliten bij de Hoogeschool van Leuven. Dit werk zal binnen eenige dagen ver schijnen. Hel is, zoo als de hoofdiug het aanduidt, eene rechts-en wetstudie, ge schreven met liet doel het nieuwe wets ontwerp van Mr Coremans evenals de bestaande wet van 17 Oogst 1873 alge- meenerbekend te maken. Er wordtin bewezen hoe voortreffelijk en deugdelijk het nieuwe ontwerp, hoe gebrekkig, vooral in de toepassing, de wet zelve is. en hoe enkel het nieuw ont werp de rechten van den dielschen be schuldigde voorde rechtbanken der diet- sche gewesten vrijwaart. Stap voor stap volgt schrijver dc wet in hare wording, ontwikkeling en zooge zegde toepassing. Zij wordt tot in hare minste bepaling ontleedt, uitgelegd en vergeleken bij het nieuw ontwerp, dat artikel, voor artikel legen de voorschriften der wet van 1873 wordt gesteld. Zoowel hel natuurlijk recht en het volksrecht, als de letter en de geest van de bestaande wet en het nieuw ontwerp dienden den schrijver tol leiddraad in deze uitvoerige bespre king. Als voorwoord komt een oogslag op den toestand onzer taal in rechterlijke zaken, in het Graafschap Vlaanderen, het Hertogdom Brabant en het Prins-Bisdom Luik, gedurende de vorige eeuwen.- M. Coremans, de geleerde en onver schrokken taalstrijder, die in de Volkska mer immer te vuur en te zweerd staat om onze rechten te verdedigen, heelt de opdracht van het werk wel willen aan vaarden en schreef er een inleidend woord bij. Het werk sluit met eene aanwakkering tot de Vlamingen om het wetsontwerp te zijn verbleekt aangezicht, zijne verwoede oogen en zijue met bloed bevlekte kleederen zien. Ik wist wel dat het geweerschot u zou hier geroepen hebben, sprak hij mei eene ver ontrustende koelbloedigheid alvorens le vol trekken, hetgeen mij te doen blijft, heb ik u nog iets te zeggen. Ik wil niets hooren vanwege eenen moor denaar hernam Caëtan, den zwaren kolf van zijn karabijn boven hoven het hoofd van den moordenaar houdende. Gij moet mij aanhooren, sprak Guilielmo, op e nen gebiedenden toon. Broeder, in naam onzer moeder, luister naar hetgeen ik u te zeg gen heb. Vrees met dat ik u wil ontvluchten gij ziet wel dat ik in uwe macht ben. De jager liet zijn karabijn langzaam neder zakken, als overwonnen zijnde door eene grootere macht dan de zijne.Zijn broeder wees hem eene plaats aan nevens hem. Dan keerde hij zich als doof eene stuiptrekkende beweging naar den afgrond Niet waar, broeder, de man die daar ligt bad u alias gezegd Ja, hij had u gezegd dal ik te Parijs gevangen gezet, onteerd en geschand vlekt geworden was, want hij had gelijk, broe der, hel was waarheid Maar gij twijfelt nog gij wildet mij niet veroordeelen zonder bewij zen, en de bewijsstukkeu daarvan b'-siondeu. Deze man kwam u dezelve aanbrengen Van uwe handen zouden zij overgegaan zijn in de banden van 's lands overheden, en Carlolto's naam ware voor altijd geschandvlekt ge weest.... Wordt voortcrzk?.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1