NIEUWS- EN AANiCONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 5 Februari 1887, 10 centiemen per nummer. .4 lste Jaar, N° 2125. ABONAEMENTPRMS J ANNONCENPRIJS I Priesterlijke Jubilé Z.H. den Paus Leo XIII. y5olitiek overzicht. Jager van den Cenisberg. Militaristen. De bevoegheid der Vrederechters. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, Ir. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aecoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Saam. HlïLST, 2 FEBRUARI 1887. VAN 3a LIJST. Opbrengst der voorige lijsten. Fr. 106.00 E. H. De Clippele, pastoor Meldert, DeCongregatiederJonge Doch ters, Meldert, E. H.VanHouck, pastoor, Moor- M. P. J. Permentier, Moorsel, Julie Scheire, id. E. H. Van Baveghera, pastoor Meire, 10.00 10.00 20,00 10.00 2.00 Fransche Kamer.— Begrooting der eere diensten De begrooting der eerediens ten werd zaterdag in de fransche Kamer besproken, nadat diegene van Schoone Kunsten was gestemd. M. Pichon vroeg de afschaffing van het budjei der eerediensten. (Herhaalde toe juichingen links en in liet centrum). Mgr Freppel bestreed het voorstel van M. Pichon en hield staan dat de Staat verplicht is in de noodwendigheden van den eeredienst te helpen voorzien. M. Goblet. Het budjet der eerediensten is eene der voorwaarden van het kon- kordaat. Het blijft verplichtend tot dat die overeenkomst zij opgezegd. Dit vraag stuk werd nog niet opgelost, omdat de radikalen het steeds aanboden op eene manier, die de openbare denkwijze kwetst. Vóór alles moest de vrijheid van vereeniging worden ingericht. Het is noodig er het land toe te bereiden. (Eenige toejuichingen). De Kamer verwierp de afschaffing van het budjet der eerediensten met 340 stem men tegen 180 en keurde het eerste hoofdstuk dier begrooting goed. De bespreking der begrooting van eerediensten werd maandag in de fran sche Kamer voortgezet. M. GOBLET vroeg de herinschrijving van het krediet voor de kanonniken. Aangenomen met 301 stemmen tegen 208. De volgende kredieten wegens schade vergoeding aan de pastoors en onderpas- DE -«(0)»- 11® Vervolg Geene ontroerdheid was op des jagers aan gezicht te lezen, hij wilde opslaan op eenen somberen loon, zeggende Is dit alles Geduld, broeder zoo als gij bel gezegd hebt, ik ben veroordeeld, eer doormijn eigen geweten dan door u Zou ik q afgewacht heb ben, indien ik den wil niet bad van te sterven? Ware het op mij alleen aangekomen, broeder, op mij, die ua een schuldig leven mijne schan de in deze eenzaamheid kwam verbergen, op mij die mijne misdaden was komen bewimpe len onder uwe reine en onbevlekte faam, ik zweer het u, die man zou nog leven. Ik heb eenen afschrik van bloed, en als ik dezen on gelukkige voor mijn karabijn zag, gevoelde ik ik iets io mijn hart dat mij wederhield. Maar weet gij wat die reizigeru ging kenbaar maken weet gij wal morgen al de dorpelingen zouden vernomen hebben Hij opende den brief, welken hij op den vreemdeling gevonden had. Eene kleine vei- droogde plant viel her uitd6 doctor had ze voorzeker daarin bewaard, bij gebrek aan eene andere plaats. Guilielmo glimlachte met bitter heid op het zien van die kruiden, uil een papier vallende, hetwelk den doctor hel leven bad Deze brief, hernam hij, komt van den be stierder der gevangenis, alwaar ik zulke smar- toors, het onderhoud van kerken en pas torijen, enz. werden ingsgelijks goedge keurd en de Kanier ging vervolgens over tot de bespreking der begrooting van posten en telegralen. M. DUCHESNE vroeg de afschaffing van het ministerie van posten en telegra fen namens de rechterzij, doch zag er van af een voorstel in dien zin neèr te leggen. De verschillige hoofdstukken van het het budjet werden aangenomen en de be spreking der begrooting van landbouw aangevangen. Duitschland en het Vatikaan. De Univers van Parijs bevat een telegram uit Rome, waarin wordt gemeld dat het Vatikaan in het begin der vorige week, een pruisisch wetsontwerp, betreffende kerkelijke-politiekeaangelegenheden heeft ontvangen, en dat er nu op grondslag der voorsteilen van Pruisen, eene overeen komst is tot stand gekomen. Volgens liet telegram in hel ontwerp opgenomen 4° Terugkeer der geestelijke orden, uit gezonderd datgene der Paters Jesuieten, omtrent welke leste de Reichstag zal moeten beslissen. 2° Opening van twee nieuwe groote seminariën te Limburg en te Osnabrück, zoodat er in Pruisen zes meer zullen zijn dan vóór den kerkelijk- politieken strijd. 3° Afschaffing der mei- wetten aangaande het bestuurlijk beheer over de bisdommen. De berichtgever meldt er nog bij, dat de onderhandelingen op eenige punten van ondergeschikten aard worden voort gezet. De pruisische begrooting voor 1887 heeft het oproepen voorzien van 115,480 reservelroepen, die zich in het hanteeren van het nieuwe geweer zullen moeten oefenen. Die 143,48 man zullen binnen worden geroepen voor onderichtingstrijd- stippen van ongelijken duur. 11,265 man zullen gedurende 56 dagen onder de wapens blijven 42,915 gedurende 49 dagen 91,300 gedurende slechts 12 da gen. De 72,000 man, die reeds werden binnen geroepen, maken deel van deze leste kategorie. De berlijner Post kondigt over gene raal Boulanger een zeer scherp artikel af en noemt hem machtiger dan Thiers en Gambetta. Hijrheerscht, beweert dit blad, door oorlogzuchtige bewegingen, waaraan hij den stoot heeft gegeven. Om aan het bewind te blijven, moet. hij nu op dezelfde wijzei voortgaan. Het is hem on mogelijk geworden het fransche volk tot vredelievende gedachten terug te bren- telijke pijnen uitgestaan heb. Hij maakt den doctor kenbaar dat ik weggevlucht ben voor het vervallen mijner straf, dat ik sinds dien, in plaats van verbeterd te zijn door de ijselijke kastijding van het menschelijk recht, opnieuw beschuldigd gewordeu ben van diefstal en mis daden. Gaëtan ging achteruit met afschrik. Ach broeder, schenk mij vergeving riep Guilielmo, met geweld zijn gloeiend voor hoofd tegen de rots slaande indien gij wist hoevcle tranen ik gestort beb in mijne gevan genis, door welken doodelijken angst ik ge folterd werd op het strooi mijner gevangenis Broeder, het aandenken van mijn land, mijne kindschheid en mijne familie is op cicuw in mijn hart gekomen; de lucht welke ik lusschen die wannen inademde, verschrikte mij. Als ik de gevangenis ontvlucht was, bevond ik mij opnieuw zonder bijstand en vervolgd gelijk een wild dier, verplicht van mij voor alle oogen te verbergen. Ik moest mij nochtans middeien verschaffen om herwaarts te geraken, en zelf een overbrijfsel van welstand ten loon spreiden want ik, die als rijk en machtig ge houden vvierd, ik was beschaamd van als bede laar naar mijn land terug te keeren. Ik gaf gehoor aan den slechten raad van eenige ellen- digen valsche papieren, diefstallen waaruit ik geen voordeel trok. he slem van Guilielmo wierd door zijn ge ween verdoofd De jager bleef onbeweeglijk, zonder zich naar zijn broeder te wenden. Gij weel nu alles, hernam Guilielmo zoodra ik dien reiziger bij u gezien bad, heb ik gesiddeid ik moest ten allen prijze mijn geheim bewiopelen. Ik heb gebeden, bedreigd niets kon bij hem lu«ken. Hij dacht dal mij ontmaskeren een plicht was voor hem. Een oogenblik mocht ik mij gered achten ik dacht dat alles u onbekend was, broeder, of dal gij gen. Is liet integendeel de drukpers van Bismark niet, die Frankrijk andermaal een bloedigen oorlog zou willen op den hals stooten Engeland. Saunderson verklaarde maandag in het engelsch Lagerhuis dat de regeering geen bericht had ontvan gen, als zou Emin-pacha er in gelukt zijn te ontsnappen. Hij verzekerde insgelijks dat er geene depeche naar Weenen is ge zonden, waarbij Engeland zijnen steun biedt aan Oostenrijk, in geval die mo gendheid in oorlog mocht komen met Rusland. Het Hoogerhuis heeft bij de tweede lezing de bill verworpen tot toekenning van het kiesrecht aan de vrouwen. Rome. De Moniteur de Bome kondigt aan dat het aanslaande konsistorie slechts in de eerste helft der maand meert zal plaats hebben. Kiezingen in Denemark. Behalve van eene enkele kiesomschrijving, is de uit slag der kiezingen voor de Folketmg ge kend. De rechterzij wint 8 zetels, waar van 3 te Kopenliage en zij verliest er 4. In 28 kiesomschrijvingen, waar hare kans van gelukken in twijfel werd getrokken, werden 49 harer kandidaten gekozen. Te Kopenhage, waar bij de leste kiezingen 3 socialisten werden gekozen, zegevier den de kandidaten der rechterzij in al de kiesomschrijvingen, behalve in eene, In de 5e kiesomschrijving, te aldaar werd de socialist Holm met eene flauwe meerderheid gekozen. De ministers van oorlog, van liet zeewezen en der eere diensten bekwamen eene sterke meerder heid. Bijna al de gewezen afgeveerdigden werden in het binnenland herkozen. Het volgende artikel nemen wij over uit Het Handelsblad Het schandaal dat ik u deed kennen, duurt al schooner en schooner voort. Onze mililaristen, met hoogen graad bekleed, schrijven of doen schrijven in de dagbladen en vlugschriften, dat Belgie niet genoegzaam gewapend is, om zijne onzijdigheid te verdedigen, ingeval er een oorlog losberstte. In welk land heeft men ooit gezien dat ambtenaars aldus de gewaande gebreken der nationale verdediging doen kennen In welk land zou men dulden dat aan het gouvernement, de les wordt voorge speeld door zijne ondergeschikten? alles vergeten hadt mijn beschuldiger kwam niet terug ik liet mij verleiden door de hoop op ae toekomst geslaafd... Gij kunt nu oordee- ten over mijne verslagenheid, als ik hem daar zoo even ontwaarde, zich naar hel dorp rich tende. De onvoorzichtigehij heeft mij gespro ken over bewijzen welke hij u aanbracht, over hel gebruik welk hij er van wilde maken, Als dan heb ik de smarten en de schaamte bedacht van u, die door uwe arme landgenooten den koning van het gebergte genoemd wordt. Ik zegde in mijn zeiven, dat ik ten allen prijze uwe eer wilde behouden. Ik heb den reiziger aanschouwd, hij was zonder wantrouwen, hij bedreigde mij nog... ik had liet karabijn op mijnen schouder, de sneeuwval liet zich reeds hooren, alles dreef mij aan. Broeder, voor taan zal niemand meer u kunnen beschaamd maken Hebt gij alles gezegd vroeg Gaëtan. Ja De jager stond op en aanstaarde zijnen broe der met fonkelende oogen. Booswichtgij denkt u te redden, eene valsche edelmoedigheid veinzende 1 Gij ver hoopt mijn medelijden te verwekken, mij deel achtig makende in de gruweldaad welke gij komt te bedrijven Hebt gij mij niet verslaan, sprak Guiliel mo met bedaardheid. Hij nam den brief, scheurde hem aan stuk ken, en zwolg de stukken in. Dan naderde hij den kuil waarin het lijk van den doctor en zijnen muilezel verdwenen waren, even els de gneeuwval. Met bedaarde oogen mat hij de diepte van den afgrond. Nu dat het geheim verzekerd is, is mijne beurt verschenen, hernam hij als men binnen weinige dagen, deze lijken onldekkeude, mij herkennen zal, zal iedereen zeggen ziedaar een echt kind des lands,hij is gestorven aan de Het gouvernement is in geweten over tuigd zijne plichten volbracht te hebben, en men begint zich te verwonderen dat het zwijgt, bij al de slinksche werking der onruststokers De leiders van den militaristen veld tocht gaan zoo wijd dat men hun ten slotte wel lot orde zal moeten roepen. Nadat zij gepoogd hebben het land in rep en roer te brengen, gaan zij nu hulp zoeken in den vreemde. Men vraagt zich af hoe dagbladen, gelijk de officieuse Norddeutsche Zeitung van Berlijn, de klaagreden van onze mi litaristen ernstig heeft kunnen opnemen Die zaak is echter heel eenvoudig; het is een vraagpunt van kameraderie, eene uitwisseling van goed kameraadschap, uitgelegd door de persoonlijke en tame lijk intieme betrekkingen tHSSchen de militairen van ginder en die van hier. Het land heeft geene bondgenooten, en als onzijdig land kan het er geen hebben; maar het is aan onze dikke epauletten niet verboden vrienden te hebben in den vreemde hunne vriendschap aan te kweeken en er zich op tijd en stond van te bedienen. Ziedaar de eerste reden, waardoor men kan uitleggen hoe het komt dat de bui- tenlandsche drukpers zich met onze zaken bemoeit. Daar is eene tweede M. von Bismark geleidt op dit oogen blik eenen kiesveldtocht, in welks belang hij aan de kiezers moet wijs maken dat er oorlog zal komen. Zijne dagbladen hebben voor orde woord ieder te verontrusten en bang te maken. Zij zijn dus in hunnen rol, als zij Belgie aanzetten zich te wapenen, alsot dit land binnen kort het tooneel zou worden van een aanstaanden oorlog Als, van hunnen kant, de fransche dagbladen nu ook beginnen met ons raad te geven, dan zullen de oorlogsgeruchten eene nieuwe kracht bekomen, en dat pre cies verlangt men te Berlijn. De schrik, die door al deze schrijve rijen, te Brussel levendig wordt gehou den, is dus in den grond, een kiezings- dienst, die onze militaristen misschien zonder het te willen, aan den pruisischen menschenverslinder bewijzen. Onder die bangmakerijen heeft de Beurs geheel deze week gebukt ook is de likwidatie zeer moeielijk geweest. Men spreekt er zelfs van dat geldelijke rampen onvermijdelijk zijndoch op dezen oogenblik zou het voorbarig zijn, hieromtrent iets stelligs te zeggen, zijde van don reiziger, welke hij van het ge bergte afleidde, en allen zullen van Gaëtan Carlotte lof spreken wegens den broeder dien hij zal verloren hebbon. Een hevige worsleliug scheen in de ziel van Gaëtan te woeden hij bleef onbeweeglijk op zijn karabijn geleund en de ter aarde gevestigd houdende. Ik vraag u niet dat gij mij de hand druk ken zoudel alvorens te sterven, voer Guilielmo voort, ik ben deze gunst onwaardig zelfs ver zoek ik u niet voor mij te bidden maar, uil liefde voor onze moeder, vervloek mij niet,als ik mij bij mijn slachtoffer zal vervoegd heb ben. Hij naderde den afgrond nog meer, en richtte eenen laalslen blik naar Gaëtan. Deze sidderde op eens, zijn wezen werd vurig, zijne oogen glinsterden, en hij viel in Guilieimo's armen, uitroepende Broeder, zijl gij niet edelmoediger dan ik gij hebt uwe gruweldaad bedreven om mijnen naam, om den naam onzes vaders niet te schandvlekken welaan ik zal u in mijne ar men drukken, in weerwil van den afschrik welke do misdaad mij inboezemt. Lang bleven zij in elkander armen gekneld. Eindelijk rukte Gaëtan zich los, bedekte zijne oogen mei de band, en sprak met eene doffe stem Ga Guilielmo richtte zich naar den afgrondmaar dezen mat hij. Deze omhelzing had den zucht tot eigenbeboud op nieuw in zijne ziel verwekt, de rampzalige was onbekwaam van te sterven. Hij riebte zijne oogen beurtelings naar zijnen broeder en naar de scherpe rots en ijspunten, welke uil den duistere kuil oprezen, bij nader de Gaeiau. vatte zijne band en sprak Moet ik toch sterven voor een oogenblik was mijn besluit vast genomen maar nu ben ik bevreesd broeder, wij zouden zoo ge- Ettelijke dagen geleden, heeft de Volks vertegenwoordiger Bilaut, een voorstel gedaan dat de aandacht van alle Kamer leden verdient, namelijk aan de Vrede rechters de bevoegheid toeschrijven der handelszaken, tot beloop van 500 franken. Deze wijziging zou van groote aangele genheid zijn voor de handelaars in 't al gemeen en voor de handelaars der bui tengemeenten in 't bijzonder. Deze laat- sten, voor handelsbetwistingen van ge ringe waarde, moeten hunne schuldenaars dagvaarden voor de handelsrechtbank van hunne arrondissements-hoofdplaats, somtijds vijl, zes uren van hunne verblijf plaats gelegen om niet genoodzaakt te zijn deze lange reis twee of drij maal te doen, zijn zij verplicht een advokaat met hunne belangen te gelasten. Eu, het pro ces gewonnen gebeurt het niet zelden dat het honorarium des advoltaals hoe ge matigd het ook weze, de som overtreft die zijn klant moet ontvangen. Ook gebeurt het dat vrederechters zich inbeelden, zoodra er betwisting is tus- schen twee handelaars, dat de zaak on der de bevoegdheid der handelsrechtbank valt. Alzoo heeft een vrederechter, over eenigen tijd, een vonnis van onbevoegd heid uitgesproken tegen een brouwer, die 44 frank vorderde voor eene ton bier, ge leverd aan een koopman in stoffen, voor de noodwendigheden van zijn huisgezin. Met den Patriote vragen wij Is een vrederechter niet zoo bevoegd om tal rijke handelszaken te oordeelen dan een zeepfabrikant of een koopman in knoppen? Beroepshoven. Niet zonder reden wordt geklaagd dat de kiesgeschillen de rollen der beroeps hoven overladen, en den regelmatigen gang der gewone zaken belemmeren. Laatstleden heeftM. Jacobs in de Kamer het gedacht geuit om, als proefneming, de beslissing dezer geschillen te onder werpen aan een raadsheer, alleen oor- deelende. Thans is het werk toegekend aan drij magistraten. Het gedacht schijnt gunstig onthaald te zijn geworden. De overhooping, waarover men klaagt, zou ophouden te bestaan, omdat de meeste der raadsheeren zich uitsluitelijk met burgerlijke of correctioneele zaken zou den kunnen bezighouden. De waarborg welke eene rechtbank, samengesteld uit drij rechters, aanbiedt, is meer of min eene begoocheling. Feitelijk doet, ter ge legenheid van zeker soort van zaken, een enkel rechter zeer dikwijls het werk af, tot groote voldoening zijner collega's die zich gelukkig achten zich op hem te kun nen verlaten. lukkig kunnen zijn Hij wachtte naar een antwoord des jagers borst was opgezwollen. Gaëtan, zonder zich om te keeren, trok zijne hand in, en herhaalde zijn rampzalig woord, hetwelk pijnlijk van zijne lippen rolde gelijk een zucht Ga Guilielmo naderde nogmaals den afgrond. Broeder, sprak hij, vaarwel gij zult ons met sneeuw overdekken. Hij wachtc nog een oogenblik.Gaëtan scheen aan eene onuitdrukkelijke ontroerdheid ten prooi te zijn dan op eens kwam hij als uil eenen droom, en zijnen broeder bij den arm vattende Neen, riep hij de misdaad verontschuldigd de misdaad metgij hebt God en de samenle ving beledigd, hetis aan hen dat gij zult reke ning geven van uwe euveldaden, Kom Ln hij sleepte hem naar de vallei. Guilielmo begicep wal Gaëtan wilde doen, als hij te Lans-le-Bourg kwam, cn Gaëtan hem naai het gemeentehuis bracht, dan gevoelde hij dat alles gedaan was en dat bij te vergeefs eene nieuwe euveldaad had gepleegd om den naam zijner familie ongeschonden te behouden. Zijn broeder kwam hem aan het menschelijk ge recht te overleveren. Eenigen lijd daarna was deze zoo vreedzame vallei het tooneel van een bloedig vertoog: bel was Guilielmo Carlotlo die door beulshanden stierf. God eu de menschen om vergeving smeekende over zijne misdaden 1 Gaëtan overleefde hem slechts weinige da gen. Hij stierf, zich blootstellende aan onover winnelijke gevaren om reizigers te redden. Hij dachtongelwijfeld dat ookzijneverongelukking eene boeting wezen zou over de misdaden zijns broeders. Zijne nagedachtenis wordt nog ge ëerd bij de bergbewoners van den Cenis- EINDE.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1