Neemt eens een jongen die een am bacht leert welnu, in 't volle van zijne leerjaren wordt hij weggehaald voor de kazernen, en is hij, gedwongen te gaan dienen de zoo genoemde dienstplicht breekt plotseling zijne loopbaan, niet van éénen, maar van allen. Ofwel 't is een klerk als hij uit de kazerne terugkomt, is zijne plaats inge nomen en zijne toekomst is verloren. De universiteitskompagniën zullen nut tig zijn voor hen die advokaat, doktor, notaris, enz., willen worden; maar de nederige werkman die wordt hier schandelijk miskend in zijne toekomst, die laat men tobben gelijk hij kan. En dat noemt men gelijkheid Eindelijk komt het rapport nog af met het dwaas gedacht dat de dienstplicht van den rijke, het leger stoffelijk en ze delijk zal verbeteren. Die utopie slaat M. Meeus letterlijk den kop inde weihebbers zullen hoe genaamd niets verbeterenhunne aanwe zigheid zal ook de verdeeldheid, de afzon dering der klassen en der standen groo- ter maken. Het is met een woord, door statistie ken bewezen dat de remplacanten en vrijwilligers niet slechter zijn dan de overige soldaten in het leger. De nota door M. Meeus geleverd, is verpletterend voor het rapport van M. Haulleville, zegt het Handelsblad. In 2 bladzijden werpt het Kamerlid om, alles wat de verslaggever der kommissie in 39 bladzijden wil rechtzetten. Die lesten zijn goed geschreven, veel te goed voor eene zoo slechte zaak. Priesterlijke Jubilé van Z. H. Leo Xin. 't Verbond randt in zijn nummer van donder dag 11. de inschrijving aan welke wij in onze kolommen hebben geopend ter gelegenheid van den Priesterlijken Jubilé van Z. 11. Leo XIII. Terwijl alles zoo slecht gaat, schrijft 't Verbond,terwijl de algemeene klachten over do volksellende in ons land ten top stijgen, zien wij nog klerikale bladen die laüge lijsten af kondigen van geldinzamelingen voor Sl.-Pie- ters-Penning, voor den schatrijken Paus. en overal wordt er op de beurzen geklopt om bet nutteloos onderwijs der klerikalen te voeden, zelfs daarvoor werden de rare centen van de arme menschen afgebedeld. Zietdaar eenige regelen dio voorzeker ge- druipt zijn uit den hersenloozen bol eens ofll- cieeleu schoolpedants, door Jules Simon, met recht en rede, met den titel van ezel bestem peld. Vooreerst, niemand ter wereld wordt ge dwongen of gepraamd ieis te gunnen zoo min voor den Priesterlijken Jubilé van Z. H. Leo XIII als voor den St-Pieters Penning.. Elkeen is vrij te geven of niet te geven, en wij dagen 't Verbond uit ons te kunnen bewijzen dat ooit iemand in deze zaak gedwongen is geweest legen zijnen wil een enkele cent te geven. Wij begrijpen niet uit welken hoofde 't Ver bond zich inbeeldt recht ie hebben aan ons, katholieken, rekenint; te komen vragen over 't gebruik van ons geld... Wat raakt het u wal wij doen met het geld dat ons eerlijk toebe hoort?... Wij, katholieken, laten aan de libera len het vrije gebruik hunner gelden, wij be kreunen er ons niet meê... Maar wat is't, wilden wij er ons meê bekreunen wij zou den er bijna geene gelegenheid toe hebben. De mildadigheid der liberalen is immers spreekwoordelijk geworden Wij hebben,in 1885, ondervonden hoe mildadig de liberalen zijn. Eene openbare inschrijving ten voordeele van de arbeiders tonder werk werd hier als dan geopend, en de katholieken teekenden mildadig in, terwijl de liberalen weigerden onder voorwendsel dat zij hun geld zeiven zouden bedeelen Onlangs werd hier een e Fancy-fair gehouden en de katholieken die reeds 't jaar te voren mild'elijk hadden ge geven, werkten meê en brachten bun aandeel in de winst bij ten minste voor de helft. Bovendien nog blijven de katholieken eet waren en slaapgerief uitdeelen aan de armen ondersteund door de Sociëteit van den H. Vincentius h Paulo Blijven de Dames van Bermbertigheid haar liefdevol werk voortzetten 't welk in gansch 't land, duizenden en duizenden franks aan den armeu opbrengt. Blijven de katholieken scholen en palronagi- en tot verzedelijking der volksklas stichten en ze onderhouden Blijven de katholieken al hunne goede wer ken, te talrijk om hier te noemen, door hunne eigene gelden ondersteunen... En ondanks dit alles hebben de katholie ken nog geld over voor den Jubilé van Z. H. Leo XIII En nu, is 't woord aan u, Verbond, en zeg ons eens wal de liberalen met hun geld doen ten voordeele der volksklas?.. Toon ons oen enkel werk van verzedelijking der volksklas aan dal de liberalen hier of elders met hunne eigene centen geslicht hebben Of wij naar uwe antwoord zuilen moeten wachten en blijven wachteo want tous pingres les libéranx, zegde La Chronique 'l gene in plat vlaamsch wil zeggen de zakken der liberalen zijn met een slotje vast als 't op geven aankomt. RECHTERLIJKE KRONIJK. Vredegerecht van Valst. De heeer Vrederechter heeft Vrijdag 11. uitspraak gedaan in de zaak ingespannen tegen burger Maurits Fonteyn, broodbak ker der socialisten, wegens overtreding van de art. 1 en 2 van't stedelijk reglement op 't opsteken der roode vlag langs de straten en 't heeschen der zelve aan hui zen en lokafen. Burger Fonteyn isveroor- deeld geworden tot 5 lranks boete en de onkosten. Het vonnis van den heer Vrederechter is op afdoende beweegreden gestaafd, en zal ongetwijfeld in de gerechtelijke anna- en aangeboekt worden. Burger Fonteyn is in beroep gegaan. Een advokaat werd verleden week door de korrektionneele rechtbank van Brus sel veroordeeld voor het verkoopen van zedelooze boeken. Men meldt thans dat dezelfde rechts geleerde opnieuw vervolgd wordt voor den verkoop van printen van denzelfden aard. De zoon van eenen eigenaar te Koekel- berg, bemerkte sedert eenigen tijd dat jonge lruitdieven den hofmuur van zijnen papaoverklommen en zich vergastten aan de malsche peren, die voor den jongen heer bestemd waren. Hij hield gedurende eenige avonden wacht en eindelijk ving hij de dieven af. Den eerste die overklom gaf hij zulken geduchten stokslag op het hoofd, dat de arme fruitdief er een oog door verloor. Deze vader spande eenprocesin.dat woensdag voor het beroepshof van Brus sel eindigde. De al te geweldige verdedi ger van den vaderlijken fruithof werd veroordeeld tot eene maand gevangenis en 2000 fr. schadevergoeding, aan den vader van den geslagene, die zich als burgerlijke partij had aangesteld. De rechtbank van Luik had dezer dagen te oordeelen in een zonderlinge zaak, die hoe kluchtig zij ook in zichzelven was, toch haren dramatischen kant heeft. Sedert eenigen tijd liep het gerucht te Ougrée dat een man, in vrouw verkleed, 's nachts de wegen onveilig maakte en aan de late uitblijvers menige slechte grap speelde. Men maakte er zelfs een soort van spook van, dat ongezien alle mogelijke deuge- nietenstreken kon uitrichten. Zekeren avond kwamen twee mijnwer kers in tegenovergestelde richting van hun werk en moesten op een smal voet pad dat door den regen schier onbruik baar was, elkander ontmoeten. De nacht was pikdonker en ieder van zijnen kant verwachtte er zich aan, op een gegeven oogenblik door het spook aangerand te worden. Bons Daar loopen de twee mijn werkers elkaar tegen het lijf, de eene schuift in 't slijk uit de andere denkt dat het met zijn leven gedaan is en er wordt een verwoed gevecht geleverd er wordt gevloekt, geketterd en om hulp geroepen zoodat de aandacht der personen, die een heel eind van daar waren, er door ge trokken werd. Daar denkt men ook niet anders of hel spook is bezig met eene gruwelijke moord te plegen, en men komt met licht om te zien wat er gaande is: Een trambediende, diemoétoegeloopen kwam, loste in de verte eenige revolver schoten en trof eenen der mijnwerkers in den schouder en den anderen in de bil. Welnu, deze man, die meende het land van een gevaarlijk spook te verlossen werd beloond met eene veroordeeling tot 50 fr. boete. 1 September. 1884. Het Verbrekingshof heeft donderdag 11. uitge sproken in de zaak der troebels, dieverij en geweldenarijen en moordaanslagen te Brussel op de katholieke manifestanten gepleegd. De voorziening derstad Brussel is verworpen geworden. Hare verantwoor delijk is dus bekrachtigd. Al wie kan bewijzen eenige schade te hebben geleden, heeft recht om door de brusselscbe stads kas vergoed te worden. De gevolgen van 't hooger bedoeld ar rest, voor zooveel men het kunne voor zien zijn. zegt Le Patriote dat er 1-400 a 1500 processen in schadevergoeding tegen de stad Brussel reedszijn ingespan nen en kunnen ingespannen worden. De geeischte vergoedingen beloopen tot 1 i/a millioen. Dit is de som die destad Brussel zal te betalen hebben, indien zij ten ge volge van overeenkomst met de slachtof fers, de gerechterlijke onkosten kan ver mijden. De dag van 7 september zal aan de brusselsehe lastenbetalers duur te staan komen. Ongelukkiglijk zullen de goeden weer even als de kwaden moeten betalen Wij gelooven dat M. Buis er voorlaan zal drijmaal zal op nadenken eer hij zijn gegeven eerewoord zal laten verbreken, Volkskamer. Na de goed keuring der wetgevende kiezing te Luik, waardoor M. Fléchet tot lid der Kamer heeft de Vergadering de beraadslaging voortgegzet over het gewijzigde wetboek van strafvordering. WETTELIJKE BESLUITEN. Bij koninklijk besluit van 2 Februari 1887, is de heer B. De Mets-De Cleene, burgemeester benoemd der gemeente Welle. STERFGEVAL. Over eenige dagen overleed in de abdij van het orde van Premonstreit, te Aver- bode, de eerw. heer Joannes Schapmans, kanonik-reguliersuperior en onder bestuurder van het aartsbroederschap van O.-L.-V. van het H. Hart aldaar. Hij was een godvruchtig en geleerd kloosterling, doctor in de godgeleerdheid en had slechts den ouderdom van 49 jaren bereikt. Allen die hem hebben ge kend, zullen zijn vroegtijdig afsterven diep betreuren. Dijnsdag had de plechtige uitvaart plaats. Vele personen van Antwerpen en andere plaatsen waren er in tegenwoor dig, Gemeenteraad. In zitting van Donderdag jl. werden de plans der kaaiwerkenop de Uertshage goedgekeurd. De plans der bruggen zijn nog niet opge maakt, doch men hoopt dat zij eerlang op hunne beurt aan de goedkeuring der overheid zullen kunnen onderworpen worden. De goedgekeurde plans der kaaisverken opgemaakt door den heer Fritz Vercammen, conducteur van brug gen en wegen alhier, getuigen dat zij het werk zijn van een man van kunde en ervarenheid in 't vak ook zullen zij hem voorzeker lot eer en roem strekken. Zooals wij het reeds hebben gemeld zullen de aanbestedingen naar alle waar schijnlijkheid in de maand April plaats grijpen. Wij drukken hier den wensch uit dat het moge waar wezen en wij kortelings de aanvanging der nieuwe werken zullen kunnen begroeten welke te samen met de nieuwe koopwarenstatie tot den groei en den bloei onzer stad grootelijks zullen bijdragen. ARRONDISSEMENT AALST IV» t ion ale Militie De Zittingen van de drij zittijdender mili tieraden voor de lichting van 1887, zul len plaats hebben op de volgende dagen en uren, ten Stadhuize van Aalst, om 9 ure voormiddag Eerste en tweede vereenigde zittijden. Aalst 25' militiekanton, maandag 7 Maart 1887. Moorsel 26' dijnsdag 8 Lede 27' woensdag 9 Oordegem 28' donderdag 10 Steenh.-Wijnh. 31* vrijdag 11 Herzele 30' zaterdag 12 Haaltert 29' maandag 14 Idegem 34' dijnsdag 13 Sottegem 32* woensdag 16 Geerardsb. 33* donderdag 17 Ninove 35' i vrijdag 18 Meerbeke 36' zaterdag 19 3° Zittijd. Ten Stadhuize van Aatst, om 10 ure voormiddag. Dijnsdag 12 April 1887, voor de mili- tianeu van al de kantons ALLERHANDE NIEUWS. Voor de armen. Morgen zondag 6 Februari, ter Stedelijke Schouw burgzaal, Prachtige Vertooning, gegeven door 't Zang-en Tooneelkundig Gezel schap, 't Land van Riem. Boven drij stukken voor symphonie, zullen opgevoerd worden N° 66, zang spel in een bedrijfT K en PK, blijspel in een bedrijfTe Clichy, blijspel in een bedrijf. Een tusschenpoos van enkelijk 10 mi nuten wordt er toegestaan achter N® 66 en na het spelen van T K en P K. Prijzen der plaatsenVoorbehouden genummerde plaatsen frs. 2,00. Beneden plaatsen 1' rang fr. 1,50; 2* rang fr. 1,00. Boven plaatsen, 1* rangfr. 1,00 2" rang 0,50 cent. Bureel, orA 5 1/2 ure. Gordijn, om 6 ure, heel stipt. De Vertooning zal eindigen voor het vertrekken der laatste treinen. Ingangkaarten zijn te bekomen ten lokale des Gezelschaps, bij den heer R. Hermans, Albert-Liénartstraat, tot den Zondag der vertooning om 3 ure namid dag. De voorbehoudene plaatsen zijn verkrijgbaar tot daags voor de vertoo ning bij M. Jozef Schellinck, kamerbode, ten Stadhuize alhier. Aan de Politie. Zaterdag acht dagen geleden en nu heden werden hier feiten van zakkenrollerij bestadigd. Twee vrouwspersonen werden van ha ren goed voorzienen geldbeugel beroofd. Wij roepen hierop de aandacht en van den heer Commissaris van politie. Telefoon. Op 't oogenblik is men ten volle aan 't plaatsen van de noodige toestellen voor den telefoon, welken de steden en de voornaamste ge meenten van 't rechterlijk arrondisse ment Dendermonde in gemeenschap zal brengen. Het centrum der instellingen hier te Aalst, is het huis gestaan ter Groote Merkt, bewoond door M. Prosper Lenoir, koopman in regenschermen, enz. Haeltert. Woensdag II. werden aldaar met den meesten luister de diplomas behandigd aan de 4 leerlin gen der Vrije Catholieke School, welke zich,bij den laatste kampstrijd,doen onder scheiden hebben. Men herinnert zich dat de vrije catholieke onderwijzer slechts 5 leerlingen heeft aangeboden. Deze uit muntendeuitslag strekt tot eer van 't vrije catholiek onderwijs, 't welk door de libe ralen gedurig als oudeugdelijk en zonder waarborg onder opzicht van onderricht wordt uitgefloten. Men wijze onze een enkel officieel grootverstand aan, 't welk zich, gelijk den catholieken meester van Haeltert, op zulken uitmuntenden uitslag roemen raag Men schrijft ons uit Ninove, dat aldaar, dijnsdag 11. een zeemonster name- lijn een dolphijn-reus, is te zien geweest. Deze visch, slechts 6 maanden oud, had eene lengte van 3 met. 20 cent. eene dik te van 2 met. en woog 597 kilogr. Onze correspondent waardeert toch zeker dit gewicht niet. ten ware men het zeemon ster ter stadswaag van Ninove had ge wogen. Een jongeling die deel maakte van •ene Jeune garde socialist e le Brussel, werd dijnsdag begraven. De socialisten vergezelden het lijk tot aan de kerk; doch daar hield een ciloyen eene redevoering, waarin de familie op de schandigste wijze beleedigd werd, als hebbende zij den lesten wil van den doode niet geëer biedigd. De socialisten beantwoordden die redevoering met luide kreten van leve de republiekDit voorval, zegt de Indépendance, kan niet anders dan den toestand der werkende klas merkelijk verbeteren. Wij hebben reeds menigmaal ge sproken van een gazetverkoeper. die er een levensdoel van schijnt te maken, den generaal Bouyet op alle mogelijke wijze te embêteeren. Woensdag had hij voor die feiten eene gevangenisstraf uitgedaan. Nauwelijks was hij in vrijheid gesteld of het spel begon op nieuw. Men heeft hem dus alweer aangehouden en ter beschik king van parket gesteld. —Men schrijft uit Audenaarde aan een blad van Brussel dat een gewezen arron- disseraentskommissaris en verscheidene leden van zijn huisgezin, door eene ra zende kat zijn gebeten. Allen zijn onmid- delijk naar het gesticht-Pasteur, te Parijs, vertrokken. Volgens eene andere korres- pondencie moet hun toestand zeer zorg wekkend zijn. Erge baldadigheden zijn gepleegd te Emelghem op 't kerkhof,in den nacht van 30 tot 31 januari. Kwaaddoeners zijn over de omsluiting van hel kerkhof ge- sprongen, hebben er eene twintigtal t kruisen omvergetrokken en beschadigd j van de sehoonste grafteekens hebben zij beproefd de kostelijkste stukken af te rukken, zooals kroonen, bloemen, enz. Een schoon vergulde Kristus was reeds meer dan half verbrijzeld,toen de kwaad doeners, waarschijnlijk beschaamd voor hunne schandige handelingen, gevlucht zijn. Zij hebben verscheidene kruisen neêrgezet aan de deuren der woningen in de gemeente. Het is te hopen dat hier over een ernstig onderzoek zal gedaan worden. Ter gelegenheid van de loting heb ben er te Evergem erge drink- en vecht partijen plaats gehad. Er werden messen getrokken, er werd gesneden en gesto ken, en een gendarm werd zelfs van zijn peerd gerukt. Een der vechters die aan gehouden was.heeft gepoogd te ontsnap pen, door het wachthuisje, waarin hij opgesloten was. in brand te steken. Het scheelde weinig of hij werd zelf het slachtoffer van zijn misdadig vooorne- men. Men heeft hem bij tijds gered en naar Gent overgevoerd. De misdaad van Elouges. Volgens men verzekert, zou de justicie op een nieuw spoor zijn, namelijk het volgende.' Eenigen tijd geleden kwam een bede laar eene herberg van Quiévrvain binnen. Na een glasje jenever gedronken te heb ben, begon hij met de lieden van den huize te redekavelen vervolgens miek hij zich eensklaps bekend. Ik ben X..., zegde hij ik heb langen tijd Quiévrain bewoond herkent gij mij niet v En toen men hem de redenen vroeg van zijnen droevigen toestand, antwoord de de arme kerel Wat mij betreft, ik heb liever mijn ellendig bedelaarsleven dan dat van mijnen broeder. Ik te minsten heb den nacht van 9 Februari op mijn geweten niet De toehoorders stonden geheel ver baasd. Maar, wat toch wilt gij zeggen daar- meê, vroeg de herbergierster verder. Na zich eenigen tijd bedacht te hebben, antwoordde de vreemdeling t Weihoe, hebt gij het reeds vergeten Dat is de nacht waarin de heer Duquesne vermoord werd. Deze samenspraak werd een half ure later gehouden voor eenen ambtenaar van het gerecht. De bedelaar heeft nadere verklaringen gedaan, welke nu, zoo het schijnt.door 't parket van Bergen worden onderzocht. Proces-verbaal is tegen eene moe der van Gosselies opgemaakt, die haar zevenjarig zoontje dreigde levend in den kelder te begraven, indien hij niet eene bepaalde som geld meêbracht. Het kind was zoo zeer door schrik bevangen, dat het zich wilde zelfmoorden. Op de leste peerdenmarkt, welke te Luik gehouden werd, zijn er door duit- sche kooplié niet minder dan 325 zware trekpeerden gekocht en naar Duitschland verzonden. Er gaat schier geen dag voorbij zonder dat er door de socialisten hier of daar eene meeting wordt gehouden, waarin deze of geene apostel der heilige zaak zijne stelsels zoekt op te dringen. Eenige vrouwen, jaloersch over de lau weren van Louise Michel, hebben ook de tribuun beklommen. Het is vooral het Ourthedal dat tegenwoordig door deze missionnarissen van den oproer bezocht wordt. Juffer Scherreweg. De luiksehe policie heeft eene vrouw achter de gren dels gezet, die een zwak leven had voor een zonderling soort van diefstal. Zij trachtte namelijk in kennis te komen, met welgekleedde schoolkinderen en bood zich dan tijdens de leer-uren in het onderwijsgesticht aan, vroeg kinderman tels ter leen, onder voorwendsel naar de maat, derzelve, nieuwe te moeten maken. De kinderen gaven hunne kledingstuk ken zonder wantrouwen, ja met vreugde, daar zij eenige dagen nadien een nieuwen mantel verwachtten. In het geslicht St-Paul belde de diefeg ge echter aan een verkeerd adres. De schoolbestuurster vroeg aan de kinderen welker mantels zij kwam halen, of zij die jufvrouw kenden. Op huD ontkennend antwoord, sloot de bestuurster het kabinet, waar de gewaan de kleermaakster wachtte, en verwittigde de policie. De vrouw maakte een helsch getier en gejammer, vroeg dat men haar zou doo- den, nog liever dan haar in de gevangenis te zetten, enz. Men doode haar echter niet en de juffer Scherreweg werd achter de traliën gesto ken. Socialistenwerk. De eene werk staking is niet gedaan of de andere is be gonnen. Men ziet klaar dat de aanleiders zich geen oogenblik rust gunnen, om de gemoederen van de werkliê in spanning te houden. Te Amercceur, Fontaine-l'Evêque, Mon- ceau en Marchienne is het thans stil maar in de mijn van Bois-Communal te Fleurus, dezelfde mijn die in meert lest- leden het eerst van al de oproervaan om hoog stak, hebben de werkliê geweigerd neer te dalen. Op 320 zijn er slechts twee op hunnen post gebleven. En wil men weten wat hiertoe aanlei ding gaf? De werkstakers eischen dat de betalin gen alle weken plaats hebben, in plaats van den 10 en den 25 van elke maand. Waarlijk, 't is wel de moeite weerd om daar onlusten voor te maken. Is het niet verwonderlijk, vraagt de Union de Charleroi, dat men gedurende 14 dagen spaarzaam kan leven om de be taling af te wachten, en dan geld genoeg kan overhouden, om weken en maanden het werk te laten staan Tol heden toe, zoo schrijft men aan het blad, houden de werkstakers zich kalm. Hunne houding doet gelooven dat zij niet voornemens zijn, de orde le stooren. Men meldt ook dat de lotelingen, die van den Cercle socialiste van Frameries deelmaken, zich voor de mililieloting niet willen aanbieden, bij wijze van protestatie tegen de bestaande manier van legeraan- werving. (Tribune de MonsJ. Dat de werkstakers telkens aaneen or dewoord gehoorzamen, blijkt uit eenen brief, door de citoyen Callewaert en De- gabert naar het blad le Peuple gezonden, en welke als volgt eindigt Gedurende de werkstaking hebben wij al het mogelijke gedaan om de orde te bewaren, want men heeft geene enkele daad van geweld kunnen aanwijzen, door hen gepleegd. Thans dat de werkstaking geëindigd is en in aanzien der handelwijze van het bestuur, nemen wij geene ver antwoordelijkheid meer aan, voor de fei ten die zouden kunnen voorvallen. Zou men niet zeggen dat zij zich in an dere gevallen als verantwoordelijke op- stokers aanstellen In de smeltovens van La Croyère is eene werkstaking uitgebersten, omdat de bestuurder vijf man doorzond, die 's zon dags niet wilden werken. Gewichtige ontdekking. Een blad van Charleroi deelt hoewel onder alle voorhoud eene ontdekking meê, die geroepen is om in Belgie groote opschud ding in de nijverheidswereld te veroor zaken. Er is namelijk van niets minder kwes tie, dan van de ontdekking te Houdeng Gcegnies eener.... pelroolbron, de eerste van dien aard in Belgie. De ontdekking werd gedaan aan den molen, gezegd Collet, op het gehucht Petit-Sart, aan den boord eener beek. Men heeft verscheidene liters der ont dekte vloeistof bewaard en beproefd. Zij brandt uitmuntend en wordt door de ingenieurs goedgekeurd. Aanslag. Men bericht, dat er op den buurtspoorweg van Turnhout nog maals eene baldadige daad is begaan, eene moordpoging zelfs. Men heeft, bij eenen avondlrein, nabij St-Antheunis op den mekanicien geschoten. Twee personen zag men in de verte de vlucht nemen. Die ongehoorde baldadigheden moeteu ophouden en het is te wenschen dat het gerecht den dader of de daders in handen krijge, en hun een geduchte les toediene. Indien deze aanslagen voortkomen uit broodnijd of anderzins. moesten degenen die er zich aan plichlig maken, weten, dat al schoot men twintig mekaniciens dood, al deed men twintig treinen ontrig- gelen, de buurtspoorweg toch zal blijven bestaan. De aanslagen kunnen die personen in de gevangenis helpen en dit voor lange jaren, maar het zal de kommunikatie niet vernietigen. Diefstal. In den nacht van maan dag tot dinsdag zijn er bij middel van braak en bekimming dieven gekomen in de woning van M. Babiion, herbergier en kantonnier, wonende opdeTumhoutsche- baan onder Deurne. Zij hebben zich in de keuken meester gemaakt van 9 kisten ci- garen, een pak chocolade, een brood en eenen hoed. Uit eene kas, die zij hadden opengebroken stolen zij eene som van 130 fr. in koperen munt. In de herberg- zaal legden zij de hand op eenen kilo broodsuiker, eenen bokaal met koekjes, een flescb likeur. Zij stolen twee frank uit de tooglaé. De daderszijn nietgekend. Eene moeder, die met drie kinde ren, uit Luxemburg kwam en zich naar Antwerpen begaf, om vandaar naar Ame rika te vertrekken, heeft onder weg grooten angst moeten uitstaan. Een harer kinderen, dat tegen de portel van het spoorwegrijtuig geleund had, was uit dit leste gevollen. Te Autel, eene tusschen- statie, aangekomen, snelde zij terug langs de baan en vond gelukkig haar kind ongedeerd op den grond liggen. Het had slechts eenige schrammen bekomen, De vrouw kon den trein, Mqlle des Indes, nog bereiken om bij tijds te Antwerpen aan te komen. HOLLAND. Uit IJzendijke, 25 Januari Het verken van den landbouwer Joseph Wyffels alhier, waarvan veel gesproken is, werd heden geslacht,en bij het wegen werd bevonden dat het 393 kilos of 786 oude ponden zuiver geslegen vleesch opleverde, niet medegerekend den afval, zoo als kop, pooten, ooren, zware en licht te longen, enz. De lengte van het verken was, van den snuit over den kop tot aan den steert, 2,50 meters, bij eene hoogte van 1,35 meter. Een rijtuig in 't water. Een onge luk, dat de treurigste gevolgen had kun nen hebben, greep maandag bij het Mal- burgsche Veerplaats. Terwijl de omnibus van Huissen op Arnhem, die naar eerst genoemde plaats terugkeerde, zich op de pont bevond, schrikte het peerd, liep de pont af en de Rijn in. Het ergste was, dat twee meisjes,passagiers van den omnibus, meê in het water geraakten. Een der meis jes werd door een wiel van het voertuig aan den voet gekwetst en meêgesleept, de pont af, waaraan zij zich evenwel nog kon vast houden, zoodat hare redding niet moeilijk viel. Het tweede meisje, van 18 jaar, klemde zich aan hot rijtuig vast, dat, gestuurd door het zwemmende peerd, stroomafwaarts dreef. Intusschen was de veerknecht met den aak de drenkelinge achterna geroeid. Ge holpen door J. H. Schoot, slaagde men er eindelijk in, hst meisje, wier krachten bijna waren uitgeput, aan een roeispaan en een stok naar wal te trekken.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2