O vereen baarheid. In het Stadhuis te Brussel. gevallen van vrijstelling te bepalen Dii ont werp werpt ons tegenwoordig militaire stelsel geheel en al omver, want hel vereischt eene j vollcoige herinrichting van hel leger, welke M d'Oultreaioni niet voorstelt, daar hij deze zorg aan eene gemengde kommisssie overlaat. Welnu, het leger is uitmuntend, liet gouver nement en de minister van oorlog erkennen het het is voldoende, verzekert het gouver nement. Het ontwerp d'Oultremont vermeerdert hel kontingent op aanzienlijke wijze, en het zou, volgens do verklaringen van do regeeringen, de lasten vcrhoogen. De ontwerpen van MM. Frèro en Vander Smissen kunnen evenmin worden aangenomen. De plaatsvervanger is niet slecht door zich- zelven maar vele officiers aanzien de plaats- vervauging als iets onzedelijks en den rem- placant als een bedervend element. Men zou hel tegenwoordig stelsel merkelijk verbeteren, indien men dit vooroordeel wilde afleggen, indien al de soldaten, welk ook hun oorsprong weze, met welwillendheid werden behandeld. M. Woeste onderzoekt vervolgens hel ver slag van ieder der afdeelingen in het bijzonder en hij besluit er uit, dat het grondbegin van den persoonlijken dienstplicht, op hel totaal der stemmingen en de sektiën, slechts eene meerderheid van 5 stemmen heeft bekomen, dank aan de onthoudingen er. do afwezighe den. Het ontwerp zelf werd bovendien in al de afdeelingen verworpen Ook in de midden-sektie werd hel grondbe gin verworpen, behalve door dengene, die het had voorgesteld. M. Woeste komt tot het besluit dat de plaats vervanging moet worden behouden, omdat zij de voorkeur boven den persoonlijken dienst plicht verdient. Tusschen den vrijwilligen dienst, die de inlijving van iedereen afschaft, en den verplichtigön dienstplicht, die deze lot al de burgers uitbreidt, is er een midden dat tot hiertoe aanneemlijk was en ook inderdaad werd aangenomen de loting, gematigd en verzacht door het remplacement. I»e loting is noch de vclkomene vrijheid, noch do volko- mene rechlveerdigheid, doch zij is een billijk stelsel, waarmeê al de maatschappelijke wel voeglijkheden overeenkomen. Het verslag beredeneert hier de opwerping welke men uit de gelijkheid afleidt. Het bewijst dat de ai men er niet meer belang bij hebben dan de rijken, dat den miliciaan het middel om zich vrij te koopen worde ontnomen. De plaatsvervanging, is evenmin een voorrecht, als de fortuin de burgerlijke ambten zijn open voor iedereen, en toch kan iedereen dezelve niet bekleeden. Men kan ten slotte een goed vaderlander zijn en zijn land beminnen, al is men partij ganger van liet remplacement. De verslagge ver zinspeelt hier op zekere overdrijvingen, ontsnapt aan partijgangers van don persoon lijken dienstplicht, die zich ten onrechte het monopool der edelmoedige gevoelons toeëige- nen, en aan ikzucht of andere weinig veree- rende beweegredens den weêrstand toeschrij ven, dien zij bij onze bevolking ontmoeten. Onlangs zijn in de Kamer klachten op gestegen over de overhooping der ge- rechterlijke rollen in verscheidene recht banken en over de overmaat van werk waarmede de magistraten in 't algemeen belast zijn. Wij spreken dezen toestand niet volstrekt tegen, maar, indien dat alles juist is, hoe komt het dan dat een zeker getal ouder hen den tijd hebben om zich ieverig met politiek te bemoeien en deel te maken van gemeenteraden, vraagt de Patriote. De bedieningen van rechterlijken magistraat zijn overeenbaar met die van senator, van volksvertegen woordiger en zelfs van provinciaal-raads lid. De wetgever heeft niet gewild dat mannen, geroepen om op onpartijdige' wijze in de rechtsgedingen uitspraak te doen, deel maakten van een politiek korps. Toen voorzag hij niet dat de ge meenteraden politieke vergaderingen zou den worden en eens samengesteld zouden zijn uit partijmannen, zooals thans in alle steden het geval is. Men spreekt van wijzigingen aan de gemeentewet. Zouden onze Kamers niet goed doen het vraagstuk te onderzoeken om te weten of er geen redens bestaan de wet over de overeenbaarheden tot de gemeenteraden uit te strekken In den gemeenteraad van Brussel pro testeert M. Janson tegen al te zware studieprograms, het thuis werken, dat men aan de schoolkinderen oplegt. De spreker vraagt ook de direktespoor- weglijn van Brussel naar Maintz. Citoyen Vanden Dorpe vraagt de am nestie de justicie heeft in den blinde veroordeeld. (Ho ho Eene sterke groep juicht toe achter in de zaal. M. Vauthier bestrijdt het voorstel van citoyen Vanden Dorpe zij heelt in den Senaat geen 5 stemmen gevonden om het te ondersteunen. Overigens wij hebben ons, zegt hij, met die zaak niet in te laten. Laat ons bij de gemeentezaken blijven. M. Deraot merkt op dal men niet kan toegeven aan de woorden van citoyen Vatiden Dorpe, die het publiek zouden ge woon maken, de uitspraken der justicie ie misachten. Zelfs in Frankrijk hebben de republie- keiuen, degenen met genade willen geven, die zich aan feiten hadden schuldig ge maakt, gelijk aan die in de koolputteu van Charleroi hebben plaatsgehad. M. Jansori denkt dat de.... armoe de schuld van alles was, en men eenen slui er moet werpen op alles wal er gebeurd is Spreker wil niet goedkeuren wat er gebeurd is hij betreurt hetmen moet de justicie eerbiedigen en aan M. Vanden Dorpe vergeven als bij woorden uitspreekt waarvan hij de volle weerde niet vat hij is niet gewoon, zooals hier gebeurt, zijne woorden te wegen. Na eenige opmerkingen wordt het een voudig dagorde gestemd, met 22stemmen tegen 8. De tegenstemmers zijn MM. Janson, Vanden Dorpe, Guillery, Richald, Marti- ny, Bauwens, Brulé en Lepage. Het publiek gaat geJt'uischmakend uit een- Volkskanier. De lieer voor zitter kondigde eerst het overlijden aan van den heer deZerezo de Tejada, kwes- tor en volksvertegenwoordiger van Turnhout. M. Beernaert legde vervolgens in naam des konings, verschilligeontwer- pen neêr ten beloopen van 49,382,896 fr. welke zullen gedekt worden door de buitengewone middels van 't budjet des loopende jaars. De kredieten verdeeleu zich als volgt Justicie fr. 261.000 Bui- tenlandsche zaken fr, 90.000 Inwen dige fr. 1,700,000. Financien fr. 76,000. Landbouw fr. 20.534,560. IJzeren- wegen fr. 7,546,500. Oorlog fr. 19,573,856. Het krediet voor het ministerie van oorlog zal dienen 1° tol de verbetering der wapens van 't voetvolk, 't geen, vol gens 't gouvernement, noodzakelijk is in tegenwoordigheid van den vooruitgang in dees vak, en 2° tot de hervorming en vollediging der forten van Luik en Na men, derwijze dat deze forten met een gering getal manschappen, eene langdu rige verdediging zouden kunnen uithou den. De heer minister van oorlog antwoord de aan den heer Van Hoorde dat de haver in 't land geoogst op den zelfden voet zaf gesteld worden als de vreemde onder opzicht der leveringen voor 't leger. De leveringen van haver zullen allen in aan besteding gelegd worden. Men ziet dat hel ministerie zich ernstig met de belangen van den landbouw be kommert. M. Houzeau stelde voor kortelings te beraadslagen over liet wetsvoorstel- d'Oulti'emont. Een levendige redetwist ontstond orimiddelijk over de regeling van T dagorde. Onze achtbare vertegen woordiger, M. Woeste, deed zich nog maals onderscheiden. Eindelijk werd met 56 stemmen tegen 42 en 5 onthoudingen, het dagorde vast gesteld als volgt: de budjetten van Land bouw en der IJzerenwegen, het wets- voorstel-Dumont betrekkelijk de inkom- rechten op liet vee en eindelijk hel wets- voorstel-d'Oultremont. Senaat. De hooge Vergadering hernam bare werkzaamheden en hield zich voor 't eerst onledig met het budjet van financiën en dan met '(onderzoek van verscheidene verzoekschriften. STERFGEVAL. M. de baron de Zerezo de Tajada, Volksvertegenwoordiger van Turnhout, is maandag avond ten half 11 ure, te Elsene plotseling overleden. De aciilbare overledene ging naar huis. toen hij op straat door eene geraaktheid getroffen werd, en in de armen van een voorbijganger stierf. Sedert 20 jaar, was M. de Zerezo afge- veerdigde van gemeld arrondissement, aan hetwelk hij groote diensten bewezen heeft. Zestien jaar lang was hij kwestor van de Kamer der Volksvertegenwoordigers. Hij had een rond en loiaal karakter, en was de vlaamsche letterkunde zeer ge negen. In Antwerpen en heel de provincie door M. de Zerezo bewoonde een kasteel te Veerle had de overledene vele vrienden. De lijkplechtigheid zal aanstaanden vrijdag plaats hebben. Door liet afsterven van dit Kamerlid moet er in het arrondissement Turnhout eene kiezing plaats hebben, Uit Rome wordt het overlijden bericht van Mgr Francesco Marinelli, biechtvader van Paus Pius IX. Toen koning Victor Emmanuel op sterven lag, zond de Paus Marinelli om hem de leste biecht af te nemen, maar de pauselijke afgeveerdigde werd niet bij den stervenden koning toe gelaten. ALLERHANDE NIEUWS. Het ministerie van oorlog heeft be velen gegeven om eenige honderde peêr- den aan te koopen, ten einde de ledigten aan te vullen, die in de batterijen der artillerie bevonden worden. Eene vrouw uit de St-Pieterstraat te Brussel, wilde maandag in eeneu aan val van waanzin hare vier kinderen den bals afsnijden. Huilend van razernij had zij reeds een der kinderen vastgegrepen en hield het mes gereed om het te treilen, toen de geburen en de poltcie, ter hulp kwamen en de arme zinnelooze konden aanhonden. Zij werd onmiddelijk naar het St-Jans-gasthuis gebracht. Deze vrouw schijnt door den denzelfden waan zin getroffen te zijn, die den ongelukkigen Buys deed handelen en die te Maxenzeele zijne vrouw, kinderen en familie ver moordde. Een proces. In het justicie- paleis te Brussel wordt veel gesproken van een proces, dat voor de burgerlijke rechtbank zal worden opgeroepen en dat eene groote opschudding zal veroorza ken. Er is spraak van de nalatenschap van graaf d'Hane-Sleenhuyse, onlangs in zijn hotel. Nijverheidsplaats, overleden. Bij een eerste testament, gemaakt te Brussel in de maand december lestleden, verdeelde de afgestorvene zijne fortuin, geschat op 4 milltoen frank, tusschen zijne neven en nichten. Elk van hen be kwam nagenoeg een gelijk deel. Later begaf de graaf zich naar Parijs, en daar zou hij,zoo 't schijnt, zijne vorige schikkingen hebben ingetrokken, en als algemeene erfgename eerte verre nicht hebben aangesteld, ter uitsluiting van al zijne andere neven en nichlett. Deze pleiten de ongeldigheid van dit tweede testament voor de rechtbank. M. Alfons De Becker heeft zich met de verdediging hunner rechten gelast. De verre nicht, welke len nadeele harer moeder, hare ooms en tanten, werd bevoordeeld, heeft hare zaak aan M. Jules Bara toevertrouwd. (Handelsblad.) Sommige vlaamschhaledde bladen van Brussel spotten somwijlen, wanneer zij een woord vinden dat zij. zoo als Rei- naeri zegde, met hunnen franschen mond niet kunnen uitspreken. Dat de Walen het in taalkennis ook veel verder weten te brengen blijkt uit de volgende adres kaart Monsieur (wij laten den naam weg) Fournisseur de Madamme sire la leine des beiges. Een groot lot. (Ware ge schiedenis). Wat zoudt gij doen, wan neer gij eens een groot lot zaagt uitko men? Ik? ik werkte niet meer; ik gaf veel aan den arme; ik ging reizen Dergelijke vragen en antwoorden wer den er ongetwijfeld reeds honderde ma len, gedaan, bij gelegenheid der trekkin gen van de brusselsche leening. Zoo dacht ook zekere M. P., bediende bij het bestuur, te Brussel, die in T bezit was van een enkel lotje der leening 1874. Hij had er ook al zijne hoop op gebouwd. Wacht maar, had hij dikwijlsgezegd, als dat lot eens uitkomt, zal ik mij niet meer door mijnen bui eeloverst laten ju dassen. (Hij had de gewoonte dikwijls verstrooid te zijn.) Te midden van die zalige hoop ontdekte hij een dezer leste dagen de lijst van eenigwinnende nummersin een dagblad. Daar hij nu juist het nummer van zijn lot niet van buiten kende, schreef bij het winnende nummer van het groot lot op, om dit thuis met het stuk in kwestie te vergelijken. Hoe het kwam, zegt hij niet, maar hij vergat dit, en zag later bij een zijner vrienden de officieele lijst. Toen ver- wenscht hij zijne verstrooidheid, en haal de zijn zakboekje voor den dag. In de meening verkeerende dal hij het nummer van zijn eigen lotje had opge schreven, legde hij dit naast den lijst en... Lezer, ge kunt u het tooneel voorstel len dat hier volgde Een kreet van blijd schap, zoo als zijn vriend er nooit een had gehoord, klonk door de kamer. Hij beefde, stamelde onverstaanbare klanken en moest zich aan de tafel vast houden om niet te vallen. Hij belooide een prachtig geschenk aan zijnen vriend, en reed venire a terre per rijtuig naar huis. Daar gekomen snelde hij naar boven, greep helgelukkige papier uil de kas en.... daar stortte geheel zijn geluk in duigen. De man had acht dagen noodig om tot kalmte terug te komen. Sedert dien tijd wensclUe hij nooit meer rijk te worden. Men zou van aan doening kunnen sterven zegt hij. Naspel. Zijn lot is bij de33® trekking uitgekomen.... aanpari!! Vervalschingen. - Over eenige da- geu hebben wij gemeld dat het parket van Brussel huiszoeking had gedaan bij een aatal verkoopers in reukwaren, ten gevolge der aanklacht van een franschen fabriekant, die zich beklaagde over den verkoop van namaaksels. Het handteekeu van den fabrikant was nagemaakt en men vond eene geheime stokerij van Eau de Lubin, alsook eene menigte papieren en eene lijst van depot houders. Verder vond men eene briefwisseling, waardoor het bestaan eener bende ver- valschers werd aan den dag gebracht, die frausche postmandaten, bergbrielkens, enz., verveerdigde. Zelfs vond men dei: lithographischen steen, waarmeê de vai- sche stukken werden gemaakt. Een lid der bende werd in Belgie en een ander in Frankrijk aangehouden. Ziehier hoe men op het spoor dier hee- ren kwam Een jonge graveurs-leerling had aan zijnen vader het werk getoond dat men hem liet maken. Deze, een eerlijk werkman, vermoedde wat er gaande was en schreef naar het huis Lubin om te weten of hij die leste etiketten te Brussel besteld had. Onmiddellijk werd een magistraat van Parijs naar Brussel gezonden en leidde tot den uitslag dien wij hooger meêdeel- den. Wij vernemen later dat zekere C., de persoon die in Frankrijk were aangehou den, bekentenisseu heeft gedaan, De policie van St-Joost-ten-Noode heeft tegenwoordig de handen vol met eene bendedeugnieten, die er op uit zijn, nu dit, dan dat kwartier overhoop te zet ten. Deze mannen zijn opgestookt en aangeleid door een persoon, die eene ge- vangenistraf had ondergaan voor slagen en wanorders e.t zich nu op de policie wil wreken. Zaterdag werd er tusschen deze mannen en de policie aangeleid door den burgemeester, een gevecht in regel geleverd. Verscheidene aanhoudingen en procesverbalen waren hier het gevolg van. Flandria klaagt de lamlendige manier aan, waarop met het vlaamsch wordt omgesprongen in de waalsehe normaal scholen. De wijze waarop die taal aange leerd wordt, is bespottelijk, of liever deze wordt niet aangeleerd. Zij, die de voor gestelde punten behalen, kennen er nog niets van, en men bekent dat de jury's voor de waalsehe normaalscholen heel dat aanleeren van het vlaamsch, als kluchtspel aanzien. Wij, wij moeten, in die scholen, het fransch grondig kennen; maar de Walen hoeven eigenlijk niets te kennen van het vlaamsch, maarrr, als 't er op aankomt om plaatsen in te nemen o, dan staan de Walen op de eerste linie. De welopgevoede en broederlijke Walen, de Cercle libéral Wallon van Gent. voorgezeten door-zekeren M. Discailles, beeft een avondmaal ingericht, op welk spijskaart die heeren het vlaamsch en het vlaamsche land wilden belachelijk ma ken. En die Walen wonen en komen hun brood winnen in Vlaanderen Het is waarschijnlijk, dank aan hun verblijf in het vlaamsche land, dat som migen van hen den dindon Irufjé kunnen eten, terwijl, thuis zijnde zij zich met 'tien rauwen ajuin zouden tevreden stel len. De taal, de gewoonten en de eigenaar digheid van een land beleedigen waar zij welvaren, is, dunkt ons, meer dan ongepast. Maar bach Wat geeft het ons over- heerschen gaat niet meer, ons beleedigen gelukt niet Doch wat ons veel leert, is dal met die beleedigers zekere zoogezegde kliek vart liberale flaminganten aanspant. En wat dient er meer gezeid Vrijstelling van Anseele. Al hadden de socialisten zich voorgenomen niet te manifesieeren, toch waren er talrijke groepen naar de gevangenis gegaan, om hunnen aanleider bij zijne verlossing te verwelkomen. Deputatien waren gekomen uit Antwer pen. uit Brussel, uit het Walenland, zelfs uit Parijs. Welnu, zij moeten erg ontgoocheld ge weest zijn. Anseele had reeds van 5 1/2 ure 's morgends de gevangenis verlaten. De stad is kalm gebleven. Alleen in de nabijheid van het lokaal Vooruit bemerkte men eenige beweging. Men verdrong er zich om binnen te geraken en Anseele te zien, die van op eene verhevenheid het volk moest toespreken. Er werden verder verschillende rede voeringen gehouden, onder ander ook door eenen Parijzenaar, die fel voor vrij heid, gelijkheiden broederlijkheid preék- te. Een zonderling geval hoeft gedurende een uur de stad in onrust gebracht. De roode vlag stak op het Belfort Hadden de socialisten de stad vero verd Niemand durfde de oplossing van dit zonderlinge raadsel zoeken. Ziehier wat er gebeurd was. Een half dozijn bruggelingen hadden toelating ge vraagd, om den stadstoren te beklimmen. Terwijl drie hunner den portier halfweg aan den klap hielden, klommen de ande ren opgemerkt hooger op en hijschten de roode vlag in de hoogte. De portier had niets gemerkt en stond verslagen toen de policie hem kwam ge lasten, het oproerige vaandel te doen verdwijnen. Wat de vergadering en liet feest in Voomit geweest is, laat ziclt begrijpen. De Marseillaise klonk schier onophoude lijk en eene gelegenheidskantate werd door de vrouwen gezongen. Een tweede feest moest heden avond plaats hebben. Een bladje, de Loleling getiteld, werd in menigte tusschen het volk verspreid. Maandag had er ook eene meting voor de lotelingen plaats. Wij vernemen ook dat het gerecht het verschijnen van een bladje Lr Conscrit, te Brussel verboJen heeft. Het parket heeft een onderzoek ingesteld in de druk kerij van Le Peuple en er al de vormen van Le Conscrit in beslag genomen. De handschriften der artikels werden niet gevonden. Mijnwerkerskongres. Terwijl men in Gent feestvierde, waren de waalsehe onruststokers bezig met pogingen aan te wenden, liet volk op te winnen en het water troebel te maken. Een kongres moest te Jolimont gehou den worden. Heel de kolenstreek was opgetrommeld en tien tegen een, zou de staal van beleg geproklameerd worden. Welnu, schrijft de korresdondent van de Gazette, de vereeniging is totaal uitge- gebrand. Alles was zoo stil dat de veld wachter het zelfs niet noodig oordeelde post te vatten in de nabijheid van hel lokaal waar het zoogenaamde kongres plaats had. Niettemin heeft zij besloten eene alge meene werkstaking te doen uitbersten. De afgeveerdigden van Luik, van den Borinage en van Charleroi waren partij gangers van de werkstaking. Die van het Centrum hebben er tegen geprotesteerd. Eene gedeeltelijke werkstaking is te St-Pieters-Haine, tusschen de werklié der smeltovens uiigebersten. Zij vragen de afschaffing van liet zondagswerk. Vadermoord. Over eenige maanden stierf in schrikkelijke pijnen zekere D.} landbouwer te Bacquevoort, bij Leuven' Het openbaar gerucht beschuldigde zijne dochter, deze dood veroorzaakt te hebben, zoodat het parket eindelijk een onderzoek instelde. Uit de lijkschouwing is gebleken dat de maag eene zekere hoeveelheid arsenic bevatte. Het meisje is aangehouden alsook ze kere H die van meêplichtigheid ver dacht wordt. Beiden zijn voorloopig is het arrest huis van Leuven opgesloten, Diefstal. Zondag nacht, om trent 5 ure, zag een policie-agent licht in het hoedenraagazijn van M. Euskir- chen, opvolger Schulz-Picard, op den hoek van de Groote Markt en hel Suiker straatje te Antwerpen. Hij zag door de spleten der blinden en bemerkte binnen eenen persoon, die fos- foorstekskens ontstak. De agent ging spoedig eenen konfraler roepen, en belde vervolgens aan gemelde woning. Zoodra M. Euskirchen de deur open de, gingen de agenten binnen en ontdek ten den dief, die zich in eenen hoek van het magazijn had verborgen. Deze had reeds bij middel van den stoofhaak de tooglaè opengebroken en al wat zij be vatte, geroofd. De kwaaddoener was langs den waai er boven de deur iu huis gekomen. De aangehoudene is een 21jarige landlooper, geboren in Nederland. Zoo veel zaken als er op de peerden markten van Luik en Luxemburg gedaan wgrden. zoo onbeduidend zijn zij hier. Er waren bijna geene duitsche koopliê, ofschoon deze vroeger trouwe bezoekers der markt van Thurhout waren. De naam van een jongeling dezer gemeente Stockheim, die zich dit jaar hier als militieloting heelt aangegeven, is niet le vinden noch op de registers der gemeente, noch op die der parochie. Zijne ouders leven nog. Houpperlingen. Verleden Donder dag was liet de begankenis van den H. Blasius en vele vreemdelingen waren te dier gelegenheid in de gemeente. Een schrikkelijk voorval heeft echter dien feestdag komen sloren. Een rondleurder van Tongeren, Ma- thieu Baeten genaamd, welke op de ker missen kunsttoeren doet met messen, maakte gerucht aan de kerkdeur. De veld wachter, Lambert de Kauter, een voor beeldige beambte, wilde den rondleurder het kerkhof doen verlaten. Doch, nauwe lijks hebben zij samen eenige passen ge daan, of de veldwachter valt dood terwijl de rondleurder wegvlucht. Aangezien men in den beginne geene wonde be speurde. meende men dat de dood toeval lig gebeurd was. Doch, een geneesheer ontboden hebbende, heeft deze bestatigd dat de dood veroorzaakt is door toege brachte slagen. De veldwachter, inder daad, had twee slagen op het hoofd en een op den onderbuik ontvangen. De rondleurder schijnt onlangs eerst uit Hoogstraeten te zijn wedergekeerd. Aangehouden te Beeringen, heelt men hem naar Houpperlingen weêrgebracht, van waar hij naar Loon is gevoerd. Drama in eenen boom. Nabij het dorpke Court-Sainl-Etienne, had dezer dagen een ijselijk voorval plaats, dal den ganschen omtrek in opschudding bracht. Zekere J. B. Adam, ofschoon geen houthakker van beroep zijnde, had het gevaarlijke werk aangenomen, de takken van een reusachligen boom te gaan snoeien. Lustig werkte hij en kapte al zingend een zwaren tak tegen den stam af. Het werk vorderde slecht en de man zat. goed verzekerd, juist onder den tak. Plotseling scheurde deze door eigene zwaarte, en de ongelukkige werkman werd als iu eene reusachtige nijptang ge vangen. Hij slaakte geen kreet, want de dood was oogenblikkelijk. Een kameraad, die zelf het gevaarlijke werk aait Adam had overgelaten, durfde hem hier, op deze gevaarlijke plaats en 50 meters hoogte niet ter hulp komen. Hij snelde naar het dorpen drie jonge lingen zouden den boom beklimmen. Doch het lijk ziende hangen ontzonk hun den moed en twee hunner, die den boom tot halfwege beklommen hadden, keerden terug. Hijgend stond de menigte het drama na te zien. Eindelijk kwam een zestigja rige houthakker toegesneld. Zijne vrouw smeekte hem, het gevaarlijke werk niet te ondernemen doch hij aarzelde geen oogenblik. De verongelukte was een zijuer beste vrienden en misschien was er nog hoop op redding. Moedig knoopte hij eene koord aan het lijk, klom naar den top van den boom en lichtte van daar den pletterenden tak op. De nijptang ging open, en het lijk zakte nu stil aan naar beneden. Toen de moedige redder beneden kwam viel hij naast het lijk zijns vriends in on macht. Smokkelaarsdrama. Woensdag 11. zoo verhaalt een blad, waren twee smok kelaars vergezeld van acht honden uit Hamboudin, bij Rijsel, vertrokken, in de richting der belgische grenzen. In de nabijheid van La Chapelle-d'Ar- mentières, ontdekten zij de douaniers zij wilden de ontmoeting met deze ver mijden en namen de vlucht. Voortloopende kwamen zij aan den oever der Leije, ter plaatse genaamd Badou en na eenige aarzeling, geenen uitweg meer vindende, sprongen zij in 't water. De een, D. C. genaamd, kon ongeluk kiglijk niet zwemmen en steunde met de eene hand op zijnen kameraad, terwijl een der honden hem aan de andere zijde boven water hield. Maar te midden der rivier had hij de noodige kracht niet meer en verloor hij den steun van den hond. De andere thans ook vermoeid en alleen op zelfbe houd denkende, loste C. ook en deze, voelende dat hij ging verdrinken, liet hartverscheurende kreten hoorenhij zonk en kwam niet meer boven water. De andere kon zich op den tegenover- gestelden oever redden. C, was tegen den raad van zijnen mak ker in het water gesprongen daar de douaniers hem toch geen kwaad konden doen. Hij wilde echter niet luisteren en werd het slachtoffer vau zijne eigenzin nigheid.

De Denderbode | 1887 | | pagina 2