NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 15 Februari 1887, 10 centiemen per nummer, 41ste Jaar, N° 2128. ARONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Leopold de Stoute. Liberale oneerlijkheid. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, fr. 1,00Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Cuique .Mu urn. AfXST, 12 FEBRUARI 1887. Frankrijk. De kommissie van finan ciën van den franschen Senaat heeft woensdag het krediet voor peerdenkoer- sen in het binnenland, dat door de Ka mer werd afgeschaft, tot een bedrag van 100,000 frank terug op de begrooting gebracht. De fransche kommissie van hetkonkor- óaat heeft woensdag na eene lange be spreking, met 11 stemmen tegen 9, het grondbegin der scheiding van Kerk en Staat aangenomen. hicident-Boulanger Volgens de Nati onal Zeitung zou M. Flourens in den fran schen ministerraad, die vrijdag leslledeu werd gehouden, aan generaal Boulanger vlak af hebben gevraagd, hoe het kwam dat deze aan den franschen militairen zaakgelastigde, eenen brief had meègege- ven, zonder de andere ministers hiervan verwittigd werden. Generaal Boulanger, zichtbaar verle gen, zou ten slotte bekend hebben dat hij slechts voornemens was eenen brief aan den russischen mininster van oorlog te doen bestellen, hetgeen M Flourens even ongepast vond. Deze zou zelfs met zijn ontslag hebben bedreigd, indien generaal Boulanger niet stellig beloofde zonder voorafgaande ken nisgeving geen korrespondenciën met officieele personen, in het buitenland, meer te voeren. De andere ministers plaatsen zich aan de zijde van M. Flourens, minister van buitenlandsche zaken, en generaal Bou langer trok zich zoo goed mogelijk door schoone woorden uit den slag. Aan het slot van dit bericht uit Parijs wordt gezegd Het ministerie is niet voornemens zich den hoogen loon van generaal Boulanger nog langer te laten welgevallen. Van dit incident indien het echt is was tot hiertoe niets gekend. Engeland. Men bestatigt dat er in de engelsche drukpers een gansche omme keer ten voordeele van Frankrijk is ont staan. Hetzelfde heeft plaats in Oosten- rijk-Hongarië. Men is er verwonderd over de tegenstrijdigheid, die er bestaat tusschen de vredelievende verklaringen van prins von Bismark en diegene van graaf von Molkte. Indien de toestand erg is, zooals de maarschalk beweert, dan is liet, omdat het duitsche gouvernement geen geloof hecht, aan de bevestigingen van de fransche ministers. In dit geval zou Duitschland meer weerdigheid aan (Nouvelle naar bet lloogduftsch.) _«(0)»— 2® Vervolg. Daarnaar moet hij niet mij, maar den lieven God vragen antwoordde Gottlieb, terwijl hij eeu verwijlenden blik naar den hemel wierp, welke thans geheel en al helder gewor den was en met eene heerlijke en frissche blauwe kleur prijkte. Laat hem maar zeggen, Gottlieb, dat gij de steeneu morgen avond zult afleveren, sprak Katrien. Zie maar hoe heerlijk de zon weêr schijnt, en hoe frisch de wind waait. Uwe steenen zullen welhaast droog zijn. Maar zij hebben den vorm verloren en moeten geheel opnieuw gemaakt worden Ik heb ze al eens bezien, Gottlieb Alleen de bovenste laag is geheel doorweekt door den regen, maar de andere steenen zijn nog tame lijk goed, en hoeven maar een weinig in orde gebracht te worden Voor morgen avond kan alles wel gereed zijn. Ja, wanneer ik niet de boodschap voor den burgemeester doen en geene duivennesten vlechten moest, zegde Gottlieb met een hees- chen lach. Daar ziet gij het nu eens, Katrien, wat voor een vrij man ik ben, en hoe ik doen en laten kan, wat ik verkies. Ik moet thans terstond naar den burgemeester, want hij is een zeer gestreng heer, en zoo ik niet dadelijk bij hem kom, is hij in slaat een ander tot zijnen boodschapper te benoemen. En ik ver den dag leggen met Frankrijk, zonder omwegen, de feiten te doen kennen, wel ke dit wantrouwen wettigen. Zelfs te Weenen ontstaat er een stroom van genegenheid voor Frankrijk. In Boho- meti, Galicië. en zelfs in Hongariè, wordt de houding van Duitschland afgekeurd. Het is hoegenaamd niet zeker dat. men al de deelen,die het oostenrijksch keizerrijk samenstellen, in één gevoel zou kunnen vereenigen, indien Duitschland eenen oproep deed tot de meewerking van het onverdeelde Oostenrijk-Hongarië. Duitschland.In het officieel blad van Pruisen is een besluit van den bisschop van Limburg verschenen, waarin het aan de geestelijken van dit bisdom wordt verboden deel te nemen aan de kies bewegingen tegen het septenaat of de nieuwgekozen leden van het centrum, het in acht nemen der wenschen, door kardi naal Jacobini uitgedrukt, moeilijk te ma ken. Dergelijke manifesten worden ook van de andere bisschoppen verwacht. Woensdag werd op de Beurs te Berlijn het gerucht verspreid dat het gouverne ment aan den Bondsraad zou vragen Elzas-Lotharingen in staat van beleg te stellen, uit oorzaak der manifesten van verscheidene kandidaten voor den Rijks dag. Het is onmogelijk aan die geruchten eenig geloof te hechten, vermits de wet den stadhouder dier provinciën met eene buitengewone macht heeft bekleed. De herzienning der Meiwetten zal slechts na de kiezingen voor den Rijks dag aan den pruisischen Landdag worden onderwerpen. Men beweert dat bet gou vernement de herzienning niet zal voor stellen dan indien de centrumpartij van den Rijksdag het septenaat stemt. Prins lsenburg-Birstein, die op het oogenblik van den Kiilturkampf een der invloedrijkste leden van het centrum was, kondigt eenen brief af, waarin hij de oppossitie van liet centrum tegen het sep tenaat alkeurt. Volgens de Kreuss Zeitung zou generaal Kaulbars aan den czaar hebben gevraagd, terug naar Bulgarie te mogen keeren. Hij denkt dat de verbanning van zes perso nen te Sofia, en de opsluiting van een dozijn anderen voldoende maatregels zouden zijn om de orde in Bulgarie te verzekeren en dit land voor Rusland te winnen, zonder dat eene militaire bezet ting zou noodigwezen. Heel waarschijnlijk zal de Sobranje, onmiddelijk na de terugkomst der bul- gaarsche afgeveerdigden, bijeengeroepen worden. Prins Hohenlohe, gouverneur van dien er toch altijd wat geld mede, Katrien Als ik eenen afstand van zes mijlen moet afleg gen, krijg ik zooveel, dat ik drie dagen er van -en kan. Ik mag het daarom niet van de band wij- En ik ga ook gaarne, want onder het gaan kan men zoo goed denken, en wanneer ik denken kan, maak ik verzen. Nu, vaarwel, Katrien Morgen zien wij elkander misschien weder. Zijt gij dan weêr hier met uwe scha pen Dan ben ik weêr hier met mijne schapen, Gottlieb Hiller, en ontmoeten wij elkander zon der twijfel. Vaarwel Ilij knikte haar nog eens toe, en stapte ver volgens met groote schreden den akker over naar de laan toe, welke naar de stad voerde. Zijn broertje huppelde vroolijk achter hem over de plassen en poelen, tot groote ergernis van spits, die hem luid blaffend en brommend naliep, en den knaap in den voet trachtte te bijten. Katrien had met eenen peizenden blik de beide broeders nagestaard, en riep thans met luider stemme Christiaan, Christiaan Terstond wendde de knaap zich om, en keerde tol haar terug, terwijl Gottlieb, zonder acht op zijn broertje te slaan, bedaard verder ging- Christiaan, zegde Katrien zacbtkens, als vreesde zij da'. Gottliep, ondanks zijne steeds toenemende verwijdering, zou kunnen ver staan wat zij zegde ChristiaaD, ik weet dat gij uwen broeder lief hebt, dat gij reeds een verstandige jongen zijt, en ook al zeer goed het maken van leemsieenen verstaat. Ik heb wel gezien, dal gij hem dikwijls bij den arbeid geholpen hebt. Dat heb ik zeker gedaan, antwoordde Elzas-Lotharingen heeft woensdag tijdens een diner gezegd Alhoewel er van een onmiddelijken oorlog geen spraak is, zal de toestand zeer erg blijven, zoolang de openbare denkwijze in Frankrijk zonder voorbe- houding de gevolgen der internationale traktaten niet erkent. De bevolking van Elzas-Lotharingen zal in de aanslaande kiezingen eene goede gelegenheid vinden, om tot het behoud van den vrede meê te werken. Frankrijk kan niet op denzelfden voel als de andere mogenheden worden gesteld, zoolang de verbonde Staten en liet duitsche volk de overtuiging niet hebben, dat Elzas-Lotharingen volkomen de bepalingen van Frankfort erkent. Men seint uit Sofia aan den Times 10 Februari:De handelingen van Zan- koff hebben aan M. de Nelidoff, verte genwoordiger van Rusland mishaagd, welke verklaard heeft dat de eischen van den eersten onredelijk waren. Dit feit is heel belangwekkend. M. de Nelidoff heelt verwondering verwektbij de diplomaten te Constantinopel wanneer hij in den loop dezer week verklaarde dat'het van wege Zankoff eene dwaasheid was de omwer ping van eene regencie te vragen die de genegenheid des volks heeft gewonnen en den terugkeer te eischen van officie ren die hunnen militairen eed hebben miskend en als verraders van Bulgarie aanschouwd worden. Men besluit hieruit dat de Czaar beter ingelicht over 't gene in Bulgarie gebeurt, nu eene politiek van bevrediging zal in huldigen. Onder den titel van Leopold Ie Témé- aire Leopold de Stoute, deelt de Palrie van Parijs een artikel meê in hetwelk wordt gezinspeeld op de inzichten die onze Koning, anderen zeggen Engeland, zou hebben betrekkelijk de vergrooting van ons belgische grondgebied. Engeland vraagt niet beter dan dat Frankrijk onze onzijdigheid schenden zou, omdat het alsdan met recht en rede een bondgenootschap met Duitschland zou kunnen sluiten, en hieromtrent zou Leopold II reeds verbintenissen met kei zer Wilhelm hebben aangegaan. Frankrijk eens geslagen en vernederd, dan zou men Belgie vergrooten met de landstreken Artois, Picardiën en Ar dennen. Dit ware, zegt de Patrie. den droom uitvoeren van Karei de Stoute (Charles le Téméraire), namelijk, de stichting van een machtig rijk der Nederlanden. Christiaan, maar het is een zware arbeid, en ik doe hel niet gaarne, want men wordt er zoo moê van. - Maar voor uwen broeder zult gij het toch zeker gaarne doen, vervolgde Katrien vleiend. Gij zijt zelf zoo'n goedo, flinke jongen, en het is zoo aangenaam te arbeiden, wanneer men weet, dal men een ander daardoor genoegen doet. Kom daarom morgen vroeg, zoodra de zon opgegaan is, hier builen op het veld, dan zullen wij met ons tweeèn de leemstoelen weder in orde brengen En ziet ge, Christiaan, dan moet gij uwen broeder niet eerst wakker maken, maar hem rustig laten slapen. Hij zal zeker van nacht zeer laat vaD zijne boodschap thuis komen, en dan heeft hij behoefte aan slaap eD rust. om weer nieuwe krachten in te zamelen Maar wij, Cbrisliaau.wij willen vroeg te bed gaan, en dan kunnen wij morgen vroeg opstaan, en voor Golllieb arbeiden. Doch gij moogt hierover met niemand spreken, en het allerminst met Gottlieb. En thans, spits, spits, kom wij willen Daar huis gaan. Drijf de schapen voort, spits, wij willen naar huis gaan Huup, huup Spits, blaf maar lustig Voorwaarts mijne schapen II. HET AANBOD. Christiaan bad woord gehouden. Hij was met zonsopgang re6ds buiten op bet veld ge komen, maar, hoe vroeg bet ook was, Katrien had bij er reeds aangetroffen, en met iever was zij reeds bezig geweest om aan de ver weekte stukken leem weêr den vorm van stee nen te geven Op het nabij gelegen stoppelveld gebruikten bare sehapen het gras en de kruiden, welke tusschen de stoppelen groeiden, lot bun ont- Deze ontwerpen zijn reeds oud doch nu lieden worden zij, volgens het fran sche blad, weer uit den vergetelhoek ge baald men zou hier een machtigen Staat willen vormen zonder onzijdigheid De engelsche konservatieven zijn duitsch gezind en deelen de genegenheid die koningin Victoria voor het Duitsch land voedt. i> Eindelijk uit de Palrie bedreigingen legen onzen Koning welken zij Léopold le Téméraire heet. En met zulke dwaash eden brengt men soms 't volk in ontroering. Wat ons be treft, wij denken, dal het, in alle geval, best voor ons wezen zal aan Frankrijk te laten wat aan Frankrijk is, daar de vergrooting van ons grondgebied met deze fransche departementen ons onder de meeste opzichten meer kwaad dan goed zou berokkenen Sedert maanden ett maanden dringt de liberale drukpers er op aan dat het gou vernement de rioodige maatregelen zou nemen opdat wij, des noods in slaat zou den wezen onze onzijdigheid te doen eer biedigen. Op alle toonen bazuinden de liberale schrijvelaars uit dat de vergrooting des legers dringend noodzakelijk is, dat onze vaderlandsche plicht het gebiedt dat liet een verraad wezen zou als men het niet deed... Nog meer, het katholieke ministerie miskende zijne plicht, het liet onze onaf hankelijkheid in gevaar verkeeren, het wantrouwde het leger, kortom het katho liek ministerie bleet te kort aan zijne geheiligste vaderlandsche plichten indien onmiddelijk de noodige voorstellen niet werden gedaan om 't leger te vergrooten en de persoonelijke dienstplicht in te voeren. En op dien toon bleven de liberalen maar altijd voort bazuinen. En wat gebeurt er nu?... Nu heden dat het ministerie de maatregelen voor stelt. die het denkt in 't belang des lands te moeten nemen en die het zou genomen hebben zonder al dat bazuinge schal, rukken de liberalen zich hun mas ker af en toonen zij ons hunne hypokriete tronie. De maatregelen door 't ministerie voorgesteld keuren de liberalen af en schreeuwen dat ze niet noodzakelijk zijn. Op verwijlenden toon, vragen de libe rale hypokrieten nu Wel hoe uw mili taire programma was geen man, geen centiem meer en gij vraagt milioenen voor de nationale verdediging Is die handelwijze der liberalen niet oneerlijk en laf tol in den laagsten graad? bijtspits bad zich den top des hevels tot rust plaats gekozen, van waar hij de geheele kudde overzien kon, en van waar hij dan ook met ernstige en waakzame blikken de aan zijne zorgen toevertrouwde dieren gade sloeg. Katrien hoefde zich niet om de schapen te bekommeren, en kon al hare aandacht aan den arbeid wijden. Zij deed het met opgeruimden zin en met kracbiigen iever,en Christiaan hielp haar trouw, en onderrichtte haar met ernstige en gewichtige gebaren in de moeilijke kunst van leemsteenen te maken. Wel was bet een zware arbeid, en ofschoon de zon nog niet hoog aan den hemel stond, en de herfstmorgen tamelijk koel was, gloeiden toch de gezichten der beide kinderen a's pur- ïer, en dropte hun het zweet van het voor- ïoofd. Maar zij sloegen daarop geen acht,doch arbeidden met iever voort, en luide juichten zij van blijdschap, als er weêr eene nieuwe laag gevormde leemsteenen op de balken stond, en zij vertelden elkander onder den arbeid van Golllieb, en van zijne drukke bezigheden en 'erkzaamheid. Als ik maar wist, wat hij met die latijn- sche spraakkunst uitvoert, zegde Katrien met penen zucht, tervvf I zij ieverig beiig was met de hoeken en kanten van eenen leemsleen in orde le brengen. Hij zegt, dal hij latijnsche woorden noodig heeft Dal weetik ook niet, antwoordde Chris tiaan peizend maar dit weet ik wel, dat hij de latijnsche spraakkunst zeer lief heeft, en dat bel hem veel moeite en onlberiDg gekost heeft, zich dat boek aan te schaffen. Veel moeite en ontbering, Christiaan Hoe dat zoo Vertel mij dat eens Is dan zoo'd latijnsche spraakkunst zulk een kostbare zaak Is dat met onweerdig van eene politieke partij En zeggen dat de liberalen be- vveereti dat zij het monipoliura der poli tieke eer-en zedelijkheid bezitten 't Verstandige deel der natie zal die handelwijze der liberale hypokrieten streng beoordeelen LANDBOUW. De noteboom groeit geerne in eenen droogen grond, maar omtrent eiken hoo rnen wil hij niet goed aarden. Indien een noteboom treurt, of niet goed opschiet, moet men wat asch aan den wortel doen, dit is ook goed om hem vruchtbaarder te maken. De versche noten zijn gezond en en aangenaam van smaak de drooge ontstellen de maag en zijn schadelijk voor de gezondheid zij verwekken hoest hoofdpijn en soms puisten aan den mond. Drooge noten gestampt en op zweren gelegd, genezen die. Dikwijls herhaalde baden van noten bladeren zijn wondergoed voor slappe en tengere kinderen, die weinig bloed hebben. Zij versterken de lichaamsge steltenis der kleinen en doen ze eene gezondere en frisschere kleur krijgen deze baden zijn zoo krachtig als zeebaden en toereikend voor iedereen met twee of drie tassen afkooksel van notenblade ren te drinken per dag bekomt men deu- zelfden goeden uitslag. Men gebruikt ook dit afkooksel om zich te wasschen als men met zweren of puisten gekwollen is; als men de winter aan de handen of ooren heeft, wascht men die lidmaten met een warm afkooksel en welhaast zal de pijn verdwenen zijn. Voor menschen die klierachtige ziek ten hebben, zijn baden en wasschingen van notenbladeren ook zeer nuttig de beterschap in dit geval, is gewoonlijk niet dan na eene maand te bespeuren, maar men bekomt dan ook bijna altijd eene volkomene genezing. Het sap van notensloester met water ingenomen, geneest den afgang jonge noten op jenever of op brandewijn gezet, zijn eene bijzondere remedie voor het koliek van menschen en peerden. Van de noten maakt men olie van de schors zwarte en van de sloester bruine verf. t Zouten van verkenvlecsch. Neemt op 4 1/2 liter water 1/4 kilo zout, 1/4 kilo suiker, 1/2 ons salpeter en 1/2 ons pot- asch, laat nu dit alles te zamen koken lot er schuim op komt,schuimt het dan goed af, dan overgieten en laten afkoelen. Hiermede uw vleesch gezouten, zal het een aangenaamen smaak blijven hehou- den. Dat geloof ik, Katrien, zeer kostbaar Zij heeft hem tien grosschen gekocht Hij zelf beeft bei mij verteld. Hij was, toen hij die spraakkunst kocht, nog veel armer dan tegen woordig hij kon nog maar weinig verdienen, want hij was zwak enziekelijk.en onze ouders moesten hem alles geven, wat hij noodig had, lederen morgen kreeg hij van mijne moeder eenen duit, waarvoor bij Lot zijn ontbijt een broodje moest koopen. Maar hij leed liever honger, en spaarde zijne penningeu, en meer dan honderd dagen, beeft bij zicb bel ontbijt onzegd.tol hij de 10 grosschen eindelijk bijeen had toen kocht bij van e6nen koopman in oude boeken dc latijnsche spraakkunst Zij was nog heel goed io orde, behalve dal zij bet begin en slot miste. Maar bij kon toch alles daaruit leeren en weet gij, wanneer bij daar uit leerde Welnu, wanneer leerde hij daaruit,Chris tiaan Id het begin, want dat is thans al vijf jaar geleden, en toen had Gottlieb nog geen eigen bedrijf, maar bielp hij als vijftienjarige jongen, vader in den peerdenstal, in but begin leerdo hij des zondags in zijne spraak kunst later nam vader hem in zijne zaak bij werd voermansknecht bij vader, en moest voor de inwoners der stad vrachtrijden Maar zijue spraakkunst bad hij altijd bij zicb, cn terwijl bij reed, wierp bij van tijd tol tijd eenen blik in zijn boek, wijdde zijn aandacht dan aan een paar woorden,welke bij zoo dikwijls uitsprak, tot dat bij ze van buiten kende Dan begon bij weer met nieuwe woorden, en zoo kan bij thans de geheele spraakkunst van buiten. Maar hij beeft er ook vijf jaar aan besteed, waut bij is nu al twintig jaren oud. Wordt voortomit.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1