NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 17 Februari 1887, 10 centiemen per nummer, llste Jaar, i\u ^1*29. Leo Taxil. DE DENDERBODE. ARONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutsiraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 S'onnissen op 3" bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen dens dijnsdag en vrijdag avond. De onkosten der kwitantiën door de Post ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. ('uiqup Suiitii. AELST, 16 FEBRUARI 1887. Politiek overzicht. Frankrijk. De fransche kommissie voor de legerwet heeft besloten de aal moezeniers bij het leger in oorlogstijd in stand te houden, maar hen in vredestijd af te schaffen. M. De Gavardie vroeg maandag in het fransch Senaat, waarom de minister de vertooning van Tarlulfe niet heeft afge keurd die in den schouwburg van Parijs voor de kinderen der lagere scholen werd gegeven. Tarluffe is een tooneel van ver derf en 't is een waar schandaal het voor de oogen van kinderen te brengen, riep M. Buffet uit. Dit schandaal moet ophou den, voegde M. Gavardieer bij. Men heeft ook prijsboeken in de handen der kinde ren gegeven die een galeiboef zouden doen blozen. Op wie berust de verant woordelijkheid vroeg nog M. Buffet. Hebben de onderwijzers de kinderen naar die vertooning geleid Zoo ja, dan hebben zij gehandeld als zedenbedervers en oneerlijke lieden. M. Bertholet, minister, antwoordde dat deze vertooningen geene schoolzakenzijn, en dat het den ouders vrijstaat hunne hin ders daar laten henen te leiden of niel.en er hem niets overbleef dan aan den ittuni- cipalen raad van Parijs geluk te wen- schen. Ziedaar wat de liberalen door een verwereldlijkt onderwijs verstaan de jeugd bederven naar hart, ziel en zinnen. Duitschland. —Keizer Wilhelm. Het manifest. Sedert een paar dagen doet keizer Wilhelm zijne gewone wandeling in rijtuig niet meer. De doktors hebben hem verboden zijne kamer te verlaten en deel te nemen aan de feesten en ont vangsten, die bijna dagelijks plaats heb ben. Men beweert dat het keizerlijk manifest aan de kiezers gereed is en dat het op het einde dezer week zal worden afgekon digd van een anderen kant wordt ver zekerd dat men aan het duitsche hof van dit manifest heeft- afgezien. De Correspondance libérale verzekert stellig dal het keizerlijk manifest den 19 dezer maand zal verschijnen. De policie heeft zaterdag te Breslau 30,000 manifesten van de socialisten in beslag genomen. De toestand. Nu de aanneming van het legerontwerp in den nieuwen duit- sehen Rijksdag verzekert schijnt, begin nen de donkere wolken naar den kant van Frankrijk weg te drijven. Eene aanmer kelijke veranderingin de sterkte der par lementaire kringen wordt echter niet verwacht. Misschien zal de radikale lin kerzij onder Eugeen Richter eenige zetels verliezen. Men verwacht ook niet dat de krisis bij de centrumpartij door den pau selijken brief teweeg gebracht, reeds nu bij de stembus uitwendig zichtbare gevol gen zal hebben. Aan de leden van het centrum zal nogtansbij de stemming over de legerwet volle vrijheid worden gela ten. Hierdoor schijnt de aanneming van het septenaat verzekerd en begint dus de vrees voor oorlog met Frijkrijk te ver minderen. Er wordt integendeel met bezorgdheid gezien naar het Oosten, alwaar de lont, die eene algemeene uitbersting zou kun nen veroorzaken, nog niet is uitgedoofd. Zoolang de bulgaarsche kwestie niet is opgelost, weegt op Bismark het noodlot tig bemiddelaarschap tusschen St-Pelers- burg en Weenen, en spreekt men van een verbond tusschen Rusland en Frankrijk tegen Duiischland. De nieuwe bewijzen van vriendschap tusschen Z. H. den Paus en prins von Bismark hebben Italië in 't hart geraakt en daarom vraagt men zich te Home af, ol er geen franschgezind ministerie op datgene van M. Depretis zal volgen. Keizer Wilhelm heeft eene lichte ver koudheid opgedaan. Zijn toestand boe zemt noglans geene onrust in. In de politieke kringen te Berlijn denkt men dat de rijksdag geene groote wijzi gingen zal ondergaan. De progressisten zullen misschien ten hoogste een tiental zetels verliezen, de katholieken, twee of drie, de socialisten, geen enkelen. Het schijnt zeker dat men eene nieuwe ont binding zal vermijden door het stemmen van het septenaat. De oppositie zou hare krachten bewaren, om de wetsontwer pen op het monopool der sterke dranken en den tabak te bestrijden. De National Zeitung verzekert dat het aangekondigd manifest van keizer Wil helm niet zal verschijnen. Volgens de Post zijn de duitsche over heden te Melz en Straatsburg besloten, beide vestingen in staal van beleg te ver klaren, indien bij de kiezingen voor den Rijksdag MM. Kablé en en Antoine, be- hoorende tot de protestpartij, werden gekozen. Engeland. M. Fergusson heeft in het lagerhuis verklaard, dat Engeland geenszins voornemens is in Egypte den verplichtenden arbeid door eene belasting te vervangen. Een kwart millioen pond sterling, uit de opbrengst der belasting verkregen, zal worden besteed voor het betalen van loon voor werken, die anders in verplichtenden arbeid zouden worden uitgevoerd. Smith verklaarde dat de onderhande lingen van Wolff met Kaïro en Konstan- tinopel met groo te moeielijkheden gepaard gaan en dus zeer traag vooruitgaan. Italië Volgens inlichtingen door den Univers uit Rome ontvangen, zou Mgr Jacobini.staatsekretaris van den H. Stoel, weldrï^sftreden. Hij zou vervangen wor den door Mgr. Rampollo, pauselijk nun- cius te Madrid. Het schijnt dat deze be noeming bepaald werd vastgesteld. Men zou ze nogtans niet publiek afkondigen, alvorens de onderhandelingen, welke met de verschillende morgendheden werden aangeknoopt, geëindigd zijn. In afwach ting, voegt de Univers er bij, zullen de nunciussen als pronuncius op hunne wederzijdsche posten blijven, en de be- benoeming van hunne opvolgers, zal ge daan worden, nadat Mgr Rampollo in be diening zal gelreden zijn. Dp minislerieele krisis in Italië duurt nog altijd voor, en schijnt nog zoo spoe dig niet te zullen eindigen. De Italiaansclie paters, die met de be waking van het H. Graf, te Jerusalem,zijn gelast, hebben, volgens de Tempsaan hunnen overste gevraagd, op welke wijze zij den kroonprins van Italië, die dezer dagen het II. Land zal bezoeken, moeten ontvangen. De overste, na de bevelen van het Vatikaan te hebben ontvangen, heeft de paters gelast den prins van Napels eene schitterende ontvangst voor te be reiden, daar deze het recht heeft eens den titel van koning van Chyprus en Jerusa lem te dragen, titel, waarvan zijne famil- lie nooit heeft afgezien. Over eenigen lijd stond de gansche wereld verbaasd toen men 't nieuws ont ving van eene bekeering Leo Taxil, de goddelooste, de vuilste schrijver die lot dan toe op de Kerk van Christus, op de Pauzen, de Bisschoppen en de Priesters het venijn van laster spuwde, diezelfde Leo Taxil was bekeerd en wilde de rest van zijn leven wijden aan het uitboeten van het kwaad dal hij deed. De slechten wilden in;den beginne aan die bekeering niet gelooven 't was on mogelijk En toch moesten zij 't wel, toen de boeteling, in 't openbaar, aan de gansche wereld, liet weten dat hij nog hoopte terug een kind te worden van de Kerk die hij bestreed. Het was door den walg die zijne eigene partij hem inboe zemde, zeide hij, dat hij tot inkeer geko men was. O, toen haddet gij de slechte pers, de geuzenbladende vrijmetselaarsloges moe ten hoorenMaar hij, de berouwhebbende ging ongestoord zijnen weg hij zou met de pen het kwaad herstellen wat hij door de pen bedreef. Nu, dat kwaad was groot (Noavclle naar het Hoagdullsch.) -«(o)»- 3* Vervolg. bal moet toch in alle geval een merk waardig boek zijn, Chrisliaan. sprak Katrien peizend. Ik zou hel wel eens even willen in zien bij slot van rekening is bel zeker een tooverbotk, en wie daarin lezen kan, wordl verstandiger dan alle andere meoscben Want ziel ge, verstandiger dan al de andere men sehen, die hier in de voorstad wonen, is Gott lieb loch ongeiwijfeld hij i3 tegelijkertijd voerman, maakt leemslecnen en vlecht duiven nesten en maten. Maar bovendien kan hij niet alleen lezen en schrijven, maar hij maakt ook verzen en gedichten, welke het hart treffen van wie ze hoort. Lieve hemel, wat is het toch schoon, als iemand zoo bekwaam en geleerd, en tevens zoo beminnensweerdig cn goed is iij loopt altijd eene rilling door al de leden, vinneet Gottlieb maar van verre zie aanko acn dan zou ik altijd willen wegloopen, cmJ .i ik zoo bang voor hem ben, en meen dat hij mij moet uillacbon en bespotten, omdat ik to dom ben en toch zou ik willen bïijion e« nern aanzien en naar hem booron, wanneer hij zoo c boon en zoo verstandig spreekt, zoo ge- aecl ^nderc als alle andere menschen Won deer hij zyie liederen opzegt, klopt inijn L zoo geweldig, dat ik bang ben, dat hel bersten zal, en de tranen komen mij in de oogen, en ik 7ou dan voor Gottlieb wel willen knielen, bent de handen kussen en hem dankeo, omdat hij zulk een goed mensch is,en zich verweerdigen wil, nu cn dan met een arm, dom ding, als ik ben, te willen spreken Maar, ziet ge Chrisli aan, ik zeg hem dat alles nietdat verhoede God ik zeg hem niets daarvan ik zie hem liever in 't geheel niet aan, on als hij mij niet aanspreekt, spreek ik ook niet met hem. Gister heeft hij mij. sinds drij weken, voor de eersle maal aangesproken, en toen heb ik hem eerst heel lomp geantwoord, opdat hij niot mocht merken, hoezeer ik mij verheugde, en stil, Chrisliaan stil 1 Hoort gij spits blaffen Daar komt iemand aan zeker is het Gottlieb. Ja, ja, hij is hel Zie, daar daalt hij den hevel af, gaat regelrecht door mijne schapen heen, en spits loopt nederig achter hem, als volgde hij zijnen meesier. Zie eens, hoe schoon hij er uitziet Schoon en fier is bij, als een koning. Wat is zijne gestalte groot en slanken toch ook breed en krachtig En zie eens, hoe zijne lange,brui ne lokken in den morgenwind fladderen, en zijne oogen zie ik hier vonkelen als twee ster ren, en het komt mij voor, dal hun licht tol in iemand hart doordringt Nu, riep Chrisliaan verwonderd uit, gij kunt veel beter zien dan ik Ik heb altijd ge dacht, dal ik een paar goede, gezonde oogen had, maar zoo ver als de uwe kunnen zij toch niet zien want ik zie nog niets van Gottliebs oogen, en dat zij zouden vonkelen als sterren, daar\an inerk ik in hel geheel mets. Slil. Chrisliaan, zeg hem niets daarvan Hm was immers maar eene grap van mij0 lieve God, ik begin bang te worden, want Gott en de herstelling zou hoopen boeken vragenmaar de moedige bekeerling sloeg de hand aan 't werk en nu schrijft hij dag cn nacht omdat de waarheid, hel licht, het berouw hem vuur en krachten bijzetten. Die man, natuurlijk, wist veel hij was een der bijzonderste gazetschrijvers ge weest die leugens opeenstapelen tegen al wat goed is, hij was een der dignitaris sen der vrijmetselarij. Hij zou dan eens bekend maken hoe die satanskinderen uit slechte drukkerijen en loges het aanleg gen om te bekladden wat zuiver is en vuil te maken wat onbevlekt bleef Och, nu weten wij wat wij vroeger maar vermoedden Leo Taxil leert ons hoe de geschiedenis vervalscht en ver minkt wordt tegen de Kerk nu weten wij hoe de leugenachtige schandalen van priesters gesmeed worden om bij het volk den eerbied voor den gezalfden des Heeren uit te dooven nu weten wij hoe het ordewoord uit de Loges komt om een of ander punt op de snoodste manier te behandelen, tot verderf van het volk. Zij knarstanden nu tegen Leo TaxiJ, zijne opvolgers en navolgers in het kwasjd en in hunne woede teekenen zij hunne eigene veroordeeling. Zoo schreef de Chronique nog Leo Taxil gebruikt nu voor de Kerk dezelfde walgelijke manier van handelen en de zelfde stomme wijze van polemiek. Dus zij weten het, die bevuilers van al wat aan de Kerk raakt, zij weten dat hunne manier van schrijven walgelijkis zij wisten dat vroeger ook, maar omdat de ongelukkige verdwaalde Taxil in hunne kaart speelde daarom was alles wel, daar om werden hij en zijne manier opgehe meld En toen hij dat afgrijselijk boek schreef tegen den heiligën Pius IX, een boek dal hij nu met tranen van bloed zou willen uitwisschen. O, toen was Leo Taxil bij die mannen een schrijver van talent die de waarheid durfde schrijven En zij wisten dat het gelogen was.... Iedereen kan alles niet lezen wat Taxil ons nu, met bewijzen in de hand, vertelt over de snoode en lage handelwijze der ongodsdienstige pers, over de helsche uitvindsels der Vrijmetselaarsloges maar dat alles bewijst nog eens te meer de waarheid dezer drij punten 1° De Kerk heeft het grootste gelijk van haren banvloek uit te spreken tegen de ongodsdienstige pers en tegen de Vrij- metselaarij 2° De Katholieken kunnen niet te voor zichtig zijn in het aannemen van al de histories die tegen de Kerk van Christus en hare bedienaars rondgespreid worden. 3° In de Kerk bij de katholieken alleen is waarheid en eer en deftigheid te vinden. OnafhankelijkeC. K. Heb zet zoo een verdrietig gezicht. Hij zal mis schien boos zijn,omdat wij oos met zijne leem- steenen bemoeid hebben. Werkelijk kwam Gottlieb lliller met een droevig en somber gezicht aan, en als bij bet tweetal gewaar werd, riep bij met eene luide en dreigende slem Hei daar Wat doet gij daar aan die stee- nen Kunt gij uwe nieuwsgierigheid niet bedwingen om die weeke dingen te bekijken Nu, kom zelf eens zien, Golllieb, riep Chrisliaan hem lachend toe dan zult gij ge waar worden, of wij alleen uit nieuwsgierig heid hier zijn. Golllieb kwam met versnelde schreden naderbij, en bezag met haastigen, verwonder den blik de houle stelling mei do weór daarop geplaatste sleenen. Maar zulks deed zijn blik niet ophelderen, en veeleer werden de rimpels op zijn voorhoofd hoe langer zoo somberder. Hij wierp een loornigen blik op Chrisliaan, en het was of hij van katnen, die zich sidderend en met neêrgeslagen oogen een weinig ver wijderd had, in 'l geheel niets merkto. Gij zijt een zonderlinge knaap, sprak hij op ontevreden toon gij hoeft geene dingeD te doen, dio iemand u bevolen heeft. Katrien heeft mij bevolen, dat ik de leem- steenen met haar in orde zou brengen, riep de knaap. Heeft Katrien dat gedaan vroeg Gottlieb, en thans wendde hij zich tol baar en zag baar aan. Zij beantwoordde dat met zulk een ootmoe- digen en smeekenden blik, dal Golllieb, naar het scheen, zich daardoor getroffen voelde, want een zachte glimlach vertoonde zich op zijn gelaal, en zich op Katrien begevende, stak hij baar de hand toe. Ik dank u, Katrien, zegde hij. Gij zijl een braaf meisje en hebt het goed gemeend Maar het kan niet helpen, en gij beiden hebt u le vergeefs afgesloofd. Ik geef dit bedrijf op. Geeft gij het op vroeg Katrien koiaar waarvan Waarvan ik leven zal voltooide Gottlieb hare vraag,toen zij zweeg Van het boodschap pen, van het vlechten van duivennesten, of door dienst te doen als voermansknecht. Hei normen van leemsleanen brengt niets op Gij hebt gister gezien hoe de regen in een kwar tier lijds eenen arbeid van vier lange dagen vernietigd heeft. En bij slot van rekening doet hol mij nog een slecht mensch worden, en den goeden god misachten, die toch de wereld zoo schoon en prachtig gemaakt heeft. Ik verlang van Hem, dat hij, terwijl toch alle planton en hoornen, de geheele aarde en alle dieren dors ten en snaakten naar verkwikking, ik verlang van den goeden God, dat Hij den regen terug houden zal, alleen opdat mijne leemsteeneii droogen zouden, en gedraag mij als een slecht christen, wanneer hij het niet doet. Maar hel was voor u toch ook eene grooto ramp, Gottlieb, merkte Katrienveroutschuldi- gend op Eene ramp Neen, Katrien, eene ramp was hel niet, en toch gedroeg ik mij als een krankzinnige. Ik heb dezen nacht op mijnen weg veel daarover nagedacht, en ben zoo ein delijk tot een besluit gekomen. Er. wat is dat voor een besluit vroeg Katrien angstig Tot een besluit, dank ik al lang had willen nemen, lot hel besluit, om niets beters te willen zijn, dan waartoe het noodlot mij bfe- Vrijheid yhu drukpers. De Journal de Bruxelles biedt eene kleine geschiedkundige herinnering aan de Béforme en andere liberale bladen, die vol bewondering zijn voor de fran sche revolutie - die de vrijheid aan de wereld heeft gegeven en niet min voor de vrijheid der drukpers. Hoe de revolutie voor de vrijheid van drukpers was. blijkt uit het volgende Den 12augusti 1792 gaf de Commune van Parijs liet volgende dekreet uit Op voorstel van een der leden heeft, de algemeene Raad besloten dat de ver- gi/tigers der openbare denkwijze zullen aangehouden en hunne persen, letters en werktuigen uitgedeeld worden aan de vaderlandslievende drukkers, welke te dien einde zullen uitgenoodigd worden. Veertien zeer bekende en veel verspreL de dagbladen, en verscheidene andere, min bekende, werden ineens op boven gemelde wijze afgeschaft en hunne op stellers of uitgevers in de gevangenis geworpen. Dat men nu nog zegge dat de fransche revolutie de vrijheid aan de wereld heeft gegeven Begrooting van buitengewone uit gaven en inkomsten. De buite.ngeweue inkomsten worden berekend op 9 millioen 336,584 fr. De uitgaven op 49 millioen, 381,896 fr. Het verschil van 40 millioen zal gedekt wor den bij middel van eene leening, door Art. 3 voorgesteld, of eene uitgift van scliaikisibons met een maxima verval van vijfjaren. De militaire uitgaven beslaan in ajeene som van 12,000,000 fr. voor de voltooi ing der forten rond Antwerpen (Rupel- monde, Schooien, en de bruglioofden van Waalliem en Lier), b) De verdediging der Maaslijn, waarvoor een krediet van 8 millioen wordt gevraagd, daar het noo- dig is, dat de forienlijn rond Namen uit gebreid worde. De lliaris gevraagde som bedraagt slechts een derde der kosten van hei geheel tiet overige zal later ge vraagd worden, c) De bewapening der infanterie eischt insgelijks een krediet, dat slechts een derde van liet geheel be draagt. Hel is noodig bevonden dat het gewijzigd percussiegeweer, ofschoon een uitmuntend wapen, door een repetitie- geweer vervangen worde. Hel geheel der kosten, 15 millioen, zal. zooals gezegd is, bij derde gedeelten gevraagd worden, dus voor dit jaar een krediet van 5 milli oen. d) Verder werd er nog gevraagd 316,000 lr. voor vollediging der veld - batterijen, 50,000 fr. voor bagagiewa- gens, 400,000 Ir. voor kleeding der troe pen en 2 millioen voor verbetering der kazernen. temd heelt. Dat had jk al jaren geleden moe ten bedenken ik had mij geduldig naar de omstandigheden moeten schikken. Toen ik ter school ging, en de nieuwe Lalijnsche klasse int stand zou komen, zegde de onderwijzer, dal de leerlingen, die latijn wilden leerea, moesten opstaan. Ik was de eersle, die opstond en de geheele klasse schaterde het uit van 'i la chen, toen de arme knaap met zijn gelaplen linnen kiel en met zijne groote holleblokken. Dog voor de opgepronkte jongens uil de stad, zich aanmeldde voor bel laliju. De rector baal' de de schouders op en zegde op minachtenden toon Gij zijl er niet voor in de wieg gelegd, om Latijn le leeren, en uil u kan niets meer groeien dan een stalknecht. En beschaamd, toet tranen in de oogen, ging ik onder hèt spottend gelach der geheele klasse wéér zitten. Deze geschiedenis bad mij nooit uit bel geheu gen moeien gaan ik had een ordentelijke voermanskneclit moeten worden, iu plaats van mij met zooveel verschillenda bedrijven bezig le houden, en mij op alleilei wijze in le span- nen en af le matten, alleen om daardoor een weinigje meer te verdienen, en gelijk ik mij voorstelde, met ter tijd zooveel te sparen, dat ik nog wat zou kunneu leeren, en door een degelijk onderwijs een geleerd man mocht worden. Maar dat streven kon niet anders dan vergeefsch zijn de regen van gister beeft mij dat doen inzien, en ben tot mij zelve ingekeerd en nederig geworden. Ik geef mijnen hoog moed op ik poog niet ineer can geleerde te worden, maar ik wensch ook geeue Icemstee- nen meer le vormen, en mij af le sloven met zoo veolerlei bedrijven. Wordt voortgizkt.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1