NIEUWS- EN AAk.tONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag o Maart 1887, 10 centiemen per nummer. 41s,e Jaar, 2155. ABONAEMENTPRIJS sni" ANNONCENPRIJS fj^T* Aan onze geëerde abomienten. Politiek overzicht. Forten der Maasvallei. Werk kommissie. _«(0)»- Kunstboter in Engeland. DE DENDERBOÜE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N" 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culque Suu AM.S'l2 MAART 1887 Wij berichten onze geëerde abonnenten welke over 1880 nog niet betaald hebben, dat wij de vrijheid zullen nemen hen, in deze eerste dagen, eene kwittancie ver meerderd met 10 centiemen voor onkosten, door het Postbestuur te doen aanbieden. Wij verzoeken elkeen op eerste aanzoek te willen betalen ten einde ons verder werk en vooral de onkosten te sparen. Hel pausdom scheidsrechter in Europa. Het onmiddellijk gevaar voor oorlog is verdwenen, doch Frankrijk en Duitsch- land. gelijk spekulanien. die voortdurend hun best doen legen elkander op te bieden, gaan voort met hunne militaire lasten te vermeerderen, en doen hunne oorlogsbe- grootingen, die reeds zoo ontzettend hoog zijn, aanhoudend stijgen. Het natuurlijk gevolg hiervan is de on dergang van beide Staten en de gewapen de vrede zal op die wijze noodlottiger worden dan een oorlog. Deze leste woef komen, binnen tien dagen of binnen tien jaren, zooals prins von Bismark zegde, en de botsing zal des te verschrikkelijker zijn, naarmate men aan beide kanten tijd zal hebben gehad om wapens te verbeteren, moordtuigen uit te vinden en de strijdkrachten te ont wikkelen. De toekomst is dus zeer somber. Een enkel middel kan dit gevaar af weren eene gelijktijdige ontwapening. Noch Frankrijk, noch Duitschland, zal hiermee aanvangen. Om hem daartoe over te halen is de bemiddeling van eene macht noodig, die hoog genoeg is verhe ven, om met beiden op gelijken voet te onderhandelen, eene macht, waarin beide partijen even veel vertrouwen kunnen stellen. Zulk eene macht, men zoeke waar men wil, is er slechts éene op gansch de wereld, namelijk het Pausdom. Op den eersten oogslag zou men ge neigd zijn het eene onmogelijkheid te noe men, dat de H. Vader zou optreden als bemiddelaar tusschen Frankrijk en Duitschland, dat hij beide landen met el kander rechtzinnig zou verzoenen, dat hij hen lot ontwapennig zou overhalen en alzoo aan Europa een duurzame vrede verzekeren. De zaak schijnt nogtans zoo onmogelijk niet als men wel zou denken, en men houdt er zich zelfs ernstig, heel ernstig meè bezig. Opmerkelijk is het dat de Standard, een invloedrijk protestantsch blad, het hoofd orgaan der Torypartij in Engeland, en Figaro van Parijs de pauselijke bemid deling tot behoud van den vrede inroepen. Nooit schitterde het Pausdom met le vendiger glans dan tegenwoordig. Nadat het reeds honderden malen door zijne vijanden werd dood verklaard, zien wij het optreden niet alleen als de hoogste geestelijke, maar ook als de grootste staatkundige macht der wereld. Frankrijk. Het wetsontwerp betrek kelijk het toekennen van kredieten op de dienstjaren 1885 en 1886 aan verschil lende ministeriën, werd maandag in de fransche Kamer besproken en gestemd. Er werd vervolgens gehandeld over de inkomende rechten op de granen. M. Duché bestreed de beschermende rechten. De voortbrenging vermindert in Amerika en er is van de indische kon- kurrencie niets te vreezen. Na twee redevoeringen in tegenover- gestelden zin, werd de bespreking tot de volgende zitting verdaagd. De Patrie van Parijs verzekert stellig, niettegenstaande de oflïcieele logenstraf fingen, dat het incident tusschen gene raal Boulangeren minister Flourens. be trekkelijk de rechtstreeksche onderhan delingen van dezen eerste met den czaar van Busland, inderdaad heeft plaats ge had. Hij leidt er uit af dat men het fransch ministerie niet spoedig genoeg kan zui- vere-.i door het wegzenden van eenen lich lige, om niet te zeggen van eenen mi.: 7,er ten opzichte van den Staat. Puuschland. Volgens de Morning Po.: wordt de gezondheidstoestand van keizer Wilhelm dagelijks slechter. Alhoe wel de bedienden van het Hof er anders over spreken, is het eene stellige zaak, zegt het blad, dat de grijze vorst zeer verzwakt. Duitsche Rijksdag. Volgens het offi cieel verslag over den uitslag der kie zingen voor den duitschen Rijksdag wer den gekozen Centrum 92 Nationaal liberalen 88) Duitseh-konservatieven 72) Vrij konservalieven 33) Elzassers 15 Duilscli-vrijzinnigen 14 Polen 13 Sociaal-demokraten 6 Welfen 2 Denen 1 Bij de 61 halloteeringen, welke woens dag zullen plaats hebben, hoopt de Ger- mania het centrum te zien stijgen tot •100 terwijl de vrijzinnigen het vermoe delijk zullen brengen tot 40 de sociaal- demokraten tot 20 en de Polen tot 14 a 15. Daar de Elzassers 15, de Welfen 4 en de Denen één man zullen tellen, zou volgens haar de gouvernemenleele meer derheid beperkt blijven tot 201 man tegen 196 van de oppositie. Italië. De minislerieele krisis in Italië duurt voort. De koning heeft nog niemand met de samenstelling van een nieuw kabinet gelast. Men beweerde maandag avond dat M. Bianchieri de taak had aanveerd een ministerie van zaken te vormen. Ook M. Saracco zou zich hiermee gelasten, indien het hem door den koning werd gevraagd. Niette genstaande deze en andere schikkingen denkt men algemeen dat M. Depretis den koning uit zijn moeilijken toestand zal moeten redden. Eenige personen hebben dezer dagen bejammerd, en 't werd door zekere nieuwsbladen herhaald, dat de katho lieke drukpers niet als een man is opge staan om de forten der Maasvallei af te keuren. Zoo min als iemand hebben wij de nieuwstijding van de versterkingen der Maasvallei met geestdrift Vernomen. Na de verklaringen in de troonrede vervat betrekkelijk de militaire zaken en het krachtdadig optreden des volks tegen de persoonelijke dienstplicht, dachten wij dat hel land wel met rust mocht gelaten worden voor wat de militaire kwestie betreft. Dit laat ons echter niet toe. de bedoel de versterkingen maar kortweg af te keuren. Immers, niemand kent de rede nen die onze ministers hebben doen handelen. Indien de forten rond Luik en Namen er volstrekt noodzakelijk zijn voor de verdediging des lands, beter ge zegd, voor'l behoud or.zer onafhanke lijkheid, dan zou het eene landverraderij wezen er zich legen te verzetten. Voor het behoud onzer onafhankelijkheid, of liever, voor het bestaan onzes Vader lands zijn er geene te groote opofferin gen. De nageslachten zouden ons vermale dijden moest door onze schuld het va derland verdwijnen. Nu, indien er geen onmiddellijk gevaar beslaat, indien de noodzakelijk dezer nieuwe militaire uilgaven niet bewezen ware indien 't ministerie gehoord heeft geleend,niet aan de onverbiddelijke nood zakelijkheid, maar aan hoogeren invloed, dan zou liet de heilige pliohl wezen van eiken waren vaderlander het wetsont werp te bestrijden. In dat geval, zal de katholieke meerderheid der kamer, hopen wij, moed genoeg bezitten om bet te ver- stooten. Voor ons is gansch deze zaak heden vervat in de vraag Zijn de forten in de Maasvallei er wel noodig Y... Zijn zij noodig, dan moeten wij ons deze nieuwe militaire, uitgaven getroosten n belang onzer vrijheiden onalhankelijk- lieid Zijn ze niet noodig dan moeten wij er ons tegen verzetten omdat het weêr eene kolossale geldverspilling zou verwekken. Laat ons dus wachten lot dal de minis ters de ledenen hebben doen kennen die hen hebben doen handelen.... La Paix maakt eene heel juiste op merking over de zoogezegde ondervin dingen, welke men gedurig opwerpt in militaire zaken Men moet de veranderingen in de poli tieke of andere denkwijzen, die door het geweten of de ondervinding worden in gegeven, niet afkeurenwant deze zijn zoo eerlijk als nuttig, doch zij leggen aan degenen, die ze moeten bekennen, eene zekere ooimoedigheid op. Men moei nogtans slecht en onver- dragelijk vinden, dal de nieuwbekeerden den hoogste» loon durven aanslaan, dat zij met onbeschoftheid denkwijzen ver dedigen, die zij altijd hebben bestreden, 'l ls zoo dal zij doen twijlelen aan de rechtzinnigheid en de weerde van hunne nieuwe overtuiging. Die aanmerkingen zijn. op militair gebied, bijzonder toepasselijk op M. Bri almont, op M. Frère en op menige zoo gezegde bevoegde overheden, wier tien maal tegenstrijdige verklaringen de be langrijkheid niet hebben, welke men er schijnt aan te geven. Hoe gewichtig de persoonlijke beleekenis dier verklaringen ook weze, is liet met onmogelijk deze als beslissend ie aanzien, wanneer men er de talrijke veranderingen van opmerkt De aanstaande wetgevende besprekin gen over de voorgestelde militaire her vormingen, zullen ons de gelegenheid verschaffen, met een zonderlingen en wetensweerdigeu overvloed van ambte lijke bewijzen te doen zien dat de omme keer der overtuiging, aait de linkerzij, en zellsaan de rechterzij, stout en volledig is geweest, wat aangaat de hoofdzake lijke vraagstukken, welke moeten worden opgelost. Wij bekennen geerne dal deze onstand vastigheid der denkwijzen en der pro grams niet voldoende is, om tot de ver werping der gevolgtrekkingen te beslui ten doch zij geeft ons voorzeker het recht het gezag ervan te loochenen. De werkkommissie heeft dezer dagen den wensch uitgedrukt, dat er in de sa menstelling der goedemannenraden eene algeheele hervorming zou plaats hebben. Zij stelt namelijk eene soort van algemeen stemrecht voor, toe te staan aan alle werk- (Nouvellc naar het Hoogduit ach.) 7e Vervolg. Gij zult toch wel blijven dichten, zegde Katrien peinzend ik geloof niet, dat iemand zoo uit zijn hart kan verwijderen, wat 6r in is En die verzen en liederen zitten in uw hart de lieve Coa heeft ze er ingelegd, en daarom kunt gij niet nalaten te dichten En thans Gott lieb, verzoek ik u, dal gij mij een paar van uwe schoone gedichten zult doen hooren gij hebt mij dat laatst beloofd en ik verzoek u thans, dal gij uw woord zult houden Ik zal gaarne doen, wal ik u beloofd heb, Katrien, en u twee gedichten doen hooren, \\elke ik verledene week gemaakt heb Hel eene heb ik gedicht, toen ik in ons tuintje,nog zeer laat in den herfst,eene doperwt zag groei en, en het andere, toen ik eene mat vlocht, welke besteld was door een heer uil Brunswijk, toen ik daar verledene week met eene vracht was Op eene doperwt en op eene siroomat hebt gij gedichten gemaaktriep Katrien uit, en van verbazing sloeg zij de handen ineen. Ik zou Dooit gedacht hebben, dal men op zulke dingen verzen kon maken. Maar ik ben blijde, dal ik ze hooren zal, en brand van nieuwsgie- ligheid naar uwe verzen. Ik ook, mompelde de jager achter den boom glimlachend, terwijl hij voorzichtig ietwat naderbij schoof, om geen woord te verhezen en beter te kunnen hooren. Begin nu, Gottlieb Hilltr, riep Katrien on geduldig, terwijl zij bezig bleef met het mos en de takken, welke zij in haren school droeg, te sooiteereu - Geef mij eerst eenige takken en wat stroo, opdat ik een nest kunne vleehten, zegde Gottlieb. Het spreekt veel beter al de vingers bezig zijn, en 'l is niet goed, ledig te zitten Hij nam de lakken en het mos, welke Ka trien hem overgaf, en terwijl hij mei vaardige hand een duivennest begon te vlechten, zegde hij met veel uitdrukking in zijne stem het ge dicht, op de in den herfst groeiende lente vrucht, waarover hij gesproken had, en waarin de met kunsten zorg gekweekte dochter der lente aanleiding gaf tol de gedachte, dal menschclijko kunst krachtiger dan de natuur Kan zijn. en tol den wensch, dat eenmaal de dag mocht aanbrekea, waarop er onder de zon niets meer wezen zou, waarvoor het mensche- lijke versland zou moeten stil slaan. (1) (1) Gottlieb Hiller, de zoon vaan een armen voerman, werd in 1178 te Landsberg in Saksen geboren. Zijne lotgevallen waren ongeveer liê wier gedrag goed, is die meer dan 25 jaar oud en 4 jaren in den stiel zijn. Deze werkman zou namelijk eene be stendige kaart ontvangen, die hem kies recht geelt, hij zou daartegen niet meer moeien bewijzen, te kunnen lezen en schrijven. Het doel, door de werkkommissie be oogd. is een grooter getal kiezers voor de goedemannenraden naar de stembus te doen komen en de zoo noodlottige on verschilligheid. die er allervvege voor deze raden heersclit, te doen ophouden. Doch zegt de Courrier de Bruxelles, er dient meer gedaan te worden. De kiezin gen moeten voor den werkman gemakke lijker gemaakt worden Zij dienen in plaats van in alphabetische orde te ge schieden, bij wijze van poll plaats te heb ben, dit wil zeggen, dal de keizer van 's morgeuds tot 's avonds toegang lot de stembus heeft, en bij een uur kan kiezen om te komen stemmen een maatregel die door de kiezerskaart zeer gemakkelijk is. Immers, door bet invoeren van deze kaart heefl de oproeping en wederoproe- ping geen reden van beslaan meer, HANDEL EN NIJVERHEID. Eleclrische Schepen. Door de wereld bekende firma Siemens en Halske te Ber lijn is eene lectrisch schip verveerdigd.de Electra genaamd. Het vaartuig is samen gesteld uil staalblik, 11,5 m. lang en on geveer 2 m. breed en heelt geheel uitge rust een diepgang van 0,80 m. Door twee waterdichte beschotten is hel geheel in drie afdeelingen verdeeld, in de middel ste aldeeling die overdekt is, bevinden zich de accumulators, waarin de eleetri- citeil tot 'l in beweging brengen van den electrometer, die op de schroef werkt, bewaard wordt, en die voldoende is voor eene vaart van 3 a 4 uren. De electrometer is iu het achterste gedeelte geplaatst, en is rechtstreeks met de.schroef verbonden. Op het verdek, boven de machien aangebracht, slaat de stuurman, die de schroef verschillende bewegingen kan doen maken, en de snel heid vermeerderen of verminderen. De schroef die drie bladen heeft, zal eene doorsnede hebben van ongeveer 400 mil., de snelste omwentelingen 8 a 9000 maal per minuut, doen het scnip 4 meters in de sekonde afleggen. De Electra kan 50 personen bevatten, en heefi een zeer regel matigen en on- hoorbaren gang. Het vraagpunt der kunstboter, schrijft het Handelsblad monsieur Vèilans, anders gezegd Wellens, zoekt nog altijd naar een juister woord is andermaal in Engeland aan betdagorde. Deafgeveer- digden Mayne, Flyne, O'Connor, Lage, Kenny en Biggar hebben aan hel Parle- O, wat is dat prachtig, riep Katrien in verrukking uil, to<m Gottlieb zweeg. Wat klinkt dal heerlijk, en wet is het schoon en verstandig O, Gottlieb, wal zijt gij geleerd, en wat ben ik toch dom, want er is veel in uw gedicht, waarvan ik niets heb kunnen begrij pen, maar toch klonk bet mij als hemelsche muziek indeooren, en daardoor werd ik lol tranen toe bewogen, ofschoon ik de woorden met begreep. Dat gij ze niet kondl begrijpen, komt alleen, omdat ik mij niet helder en juist genoeg heb welen uil te drukken, zegde Gottlieb zuchtend. Ik voelde liet zelf zeer goed, toen ik het vers voor u opzegde, dat het slecht en onverstaanbaar was. Maar dat komt, omdat dc die, welke ir, deze novelle geschetst worden Een lijd lang maakte hij in Duitschland als natuurdichter opgang zijne duivennesten en zijne verzen waren modeartikels in de aan zienlijkste kringen Hij moet een uitnemend mensch zijn geweest, die nederig bleef bij al den roem, welken hij verwierf, en ongetwij feld waren hem ook groote gaven geschonken, die echter met genoeg tot ontwikkeling zijn gekomen. Zijne in 180;; te Colhen verschenen gedichten zijo, eenige ongelukkige grep6n uit gezonderd, maar weinig poëtisch de omstan digheden hebben in hem den natuurdichter doen ondergaan, en zijne verzen zijn niet veel meer dan berijmde bespiegelingen over allerlei 1 onderwerpen, welke bem door zijne begunsti I gers werden opgegeven. woorden, welke ik in het hart draag, mij nooit over de long willen komen. Hel is veel beier, schoone woorden in het hart, dan ze alieen maar op de tong te hebben, riep Katrien met vuur uit. En laat mij het andere gedicht hooren, Gottlieb, dat gij mij belooft hebt, dal van de siroomat, welke door u uaar Brunswijk gezonden is. Ja, Katrien, ik wil het voor u opzeggen. Maar geef mij eerst nog wal mos, om hei tus schen het vlechtwerk te voegen. Zie zoo, luister nu naar miju vers op de gevlochten loermal Kn hij begon nu een gedicht op te zeggen, waarin hij aan de door hem gevlochten vloer mat, welke hem door een heer te Brunswijk besteld was. bij de afzending, zijne wenscben medegeefl, gelijk een vader doel bij het ver trek van zijn kind. Leerzen en schoenen /an allerlei dames en heeren zouden zich doen voelen op dc mal, maar dat moest zij dulden, daarvoor was zij bestemd doch wanneer iemand met vatscheid in het hart, een boos wicht den voel op clo mat Z6lte, moest zij door haar krakend geluid hem vrees aanjagen daar door zou zij hare eigene waarde verhoogen tn alle gevalle werd haar loegewengchl, dat zij door hare goede eigenschappen de klandisie van haren vervaarkiger vermeerderen, en zich zoo houden mocht, dat het haren nieuwen meester nooit berouwdo, haar gekocht te heb- heo Bravo, bravo, riep een luide, krachtige mannenstem achter hem, toen hij de laatste woorden van zijn gedicht had uitgesproken. dal is een voortreffelijk gedicht, en het doet mij bijzonder veel genoegen, dal ik zoo onver wachts hier in hel stille woud eenen dichter ontmoet. Het doet mij echter volstrektgeen genoe gen, dal gij ons hier, in het donkere woud, zoo doet verschrikken, antwoordde Gottlieb, terwijl hij overeind sprong, nu een grimmigen blik op den sierlijk iiitgedoslen jager wierp, die achter hem siond Zie maar eens naar die arme Katrien zij is doodsbleek van scbrik Ik vraag verschooning, nernam de lager lachend, er was echter ongelukkigerwijs geen opperceremoniemeester voorhanden, om mij aan te kondigen, en daarom moest ik zelf hel wel doen. Uwe verzen hebben mij in verruk king gebracht. Dat is heel vriendelijk van u, antwoordde Gottlieb spotteod Maar ik moet a zeggen, dat in 'l geheel niet om uw oordeel gevraagd heb. Daarom lieb ik bet u ongevraagd gezegd hernam do jager inlussclien, Gotilieb lliller, moet iku toch eene beKentenistloen ik geloof met, dat gij die verzen zelf gemaakt hebt. Gij zult zo in hel een of ander boek gelezen en zo toen vlug van buiten geleerd hebben. Is hot zoo met Gij meent dus, om kort te gaan, dal ik een leugenaar beu, niet waar vroeg Gottlieb op dreigenden toon, terwijl hij tegelijker lijd de lange mouwen vud zijnen kiel op stroopte, als maakte bij zich gereed tot een vuistge vecht. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1