NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 'T ARRONDISSEMENT AALST. Zondag 6 Maart 1887, 10 centiemen per nummer, llsle Jaar, N° 2154. ABONNEMENTPRIJS ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Vijanden der vrijheid. Liberale onzijdigheid. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,2!i voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutslraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdagavond.De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Calque Suuai AELST, 5 MAART 1887. Het tijdelijk gezag van den H. Stoel. Wij hebben gezegd dat de protestantsche Standard en de anders zoo lichtzinnige Figaro van Parijs, een artikel hebben af gekondigd, waarin zij zonder omwegen vragen, dat Z. H. de Paus als bemiddelaar en verzoener tusschen Duitschland en Frankrijk zou optreden, en alzoo een duurzamenvrede aan Europa verzekeren. Het artikel van Figaro heeft de belang stelling der europeesche pers in hooge mate opgewekt endeOsservatorre Romano deed het aan het hoofd van een zijner leste nummers verschijnen. Onder den titel Vatikaanen Quirinaal kondigde Figaro zondag lestleden een tweede artikel af, zichtbaar van dezelfde hand, en dat, niet minder dat het eerste, de aandacht weerdig is. e De plannen tot verzoening tusschen het Quirinaal en het Vatikaan, zegt het blad, hebben geen ernstigen grondslag. De bron dier veronderstelling is wel te Rome, maar niet in het Vatikaan zij moet gezocht worden in den angst der italiaansche drukpers. Tusschen Rome en Berlijn werden geen enkel akkoord gesloten er werd noch beloften gevraagd, noch gedaan. Een staatsman gelijk Leo XIII, zou ook de vraagstukken op zoo eene wijze niet behandelen. Indien de italiaansche regeering door angst werd bevangen, bewijst dit alleen, dat zij een slecht geweten heeft. Italië weet dat de onafhankelijkheid van Z. H. den Paus, te Gastein besproken werd het weet ook dat prins von Bis- mark den Paus zou willen stellen onder de bescherming van gansch Europa het ziet dat Italië weldra alleen tegenover Europa zal staan, en de mogendheden zich ten slotte met de romeinsche kwes tie zullen moeten bezig houden. Van daar de lange duur der ministe- rieele krisis. Weet men dit alles in het Quirinaal, men is in het Vatikaan ook op de hoogte en Leo XIII bezit al te veel takt, om door voorbarige onderhandelingen eene wijzi ging in gevaar te stellen, die aan hem of aan zijne opvolgers verzekerd is. Men begrijpt dat Z. H. Leo XIII in dergelijke omstandigheden zich niet zal leenen tot eene halve en vernederde ver zoening, en zich niet zal tevreden stellen met de Leoninische wijk. Om onafhankelijk te zijn, moet de Paus, als minimum, de stad Rome hebben en een grondgebied tot aan de zee. Wanneer Europa hem het bezit van dat grondgebied zal waarborgen; zal Leo XIII omtrent het overige met Italië kunnen onderhandelen. Tot zóólang zal hij wach ten. Ziedaar de beknopte inhoud van Figaro's gewichtig artikel. De Moniteur de Rome voegt er bij Het vraagstuk der romeinsche kwes tie gaat hare oplossing te gemoet. Het is eene uitgemaakte zaak dat eene oplossing moet gevonden worden. Hoe Dit zal de toekomst leeren. Of de oplossing morgen, overmorgen, of binnen tien jaar volgt, is van gering belang. Zij zal komen, stellig komen. Laten wij dus de beslissing van Z. H Leo XIII niet vooruilloopen, die langzaam en zeker het welgelukken voorbereidt van dit werk van geloof, rechtveerdigheid en algemeen belang. Aan de Germania wordt uit Rome ge schreven, dat de geruchten over eene verzoening tusschen de italiaansche re geering en den H. Stoel volkomen valsch zijn, en er desaangaande door prins von Bismark hoegenaamd geen voorstellen werden gedaan De italiaansche regeering maakt integendeel nieuwe anti-kerkelijke wetten gereed. In het Vatikaan. Z. H. Leo XIII heeft Woensdag de kardinaals ontvangen, die hem ter gelegenheid der 9e verjaring van zijne kroning, kwamen gelukwenschen. De deken van het H. Kollegie heeft een adres voorgelezen Z. H. de Paus heeft er op geantwoord met eene belangrijke redevoering, waarvan de tekst zal wor den bekend gemaakt. Aanspraak van Z. H. den Paus Het antwoord van Z. H. den Paus op de toe spraak, waarmeê de deken van het H. Kollegie, Mgr Sacconi, den H. Vader ge- lukwenschte met den verjaardag zijner kroning, luidtin hoofdzaak alsvolgt Met levendige smart gewaagde de Paus van den overleden kardinaal-staatssekre- taris, die in een kortstondig, maar werk zaam leven, talrijke en groote diensten heeft bewezen aan den H. Stoel. Het bestuur der Kerk, zoo ging de H, Vader voort, dat Ons een ontzetlenden last toescheen, toen Wij het vóór negen jaren aanveerdden, en het is gebleken tot op dit oogenblik, wordt Ons dragelijk door de gedachte aan de hulp van God en den zegenrijken invloed door de Kerk uitgeoelend. De paus treedt weder in eene beschou wing van hetgeen door hem werd aange- weiid, om dien heilzamen invloed te doen kennen aan de wereld hij herinnert hoe men aan zijne handelingen en woorden eene bedoeling toeschreef in lijnrechte tegenspraak met zijne edele en verhevene zending. Eischt de Paus voor zich ware vrijheid, (Wravellt naar het Hoagdallseh.) -«(o)»- 8' Virvolc. Och, wees zoo goed en strijk die mouwen weder neêr, riep de jager lachend, ik zal mij niet vermeten, met zulk eenen heikuleseen vuistgevecht aan te vangen. Maar ik zeg het nog eons, Gottlieb Hiller, om mij te doen ge- looven, dat gij zelf die verzen gemaakt hebt, moet gij mij een bewijs leveren, dat gij wer kelijk een dichter zijt. Hel is mij volmaakt onverschillig, of gij dat gelooven wilt of niet, zegde Gottlieb op toornigen toon. Aha, hernam de onbekende lachend gij zoekt uitwegen, en hebt den moed niet, mij het gevraagde bewijs te leveren. Wie zegt dat, riep Gottlieb woedend uit. Ik zeg het antwoordde de vreemdeling. En ik zal u bewijzen, dat het niet zoo i6. Geef mij maar een onderwerp op. Ik zal u be wijzen, dal ik mijne verzen zelf maak, en Z6 niet uit boeken steel Gottlieb, fluisterde Katrien smeekend, Gottlieb, wees toch in 's hemels naam niet zoo woest en onbetamelijk. Bedenk toch, dat wij arme lieden zijn, en dat dit ongetwijfeld zeer aanzienlijk heer is. ware veiligheid en onafhankelijkheid, hij eischt het omdat hij den weldadigen in vloed van Kerk en godsdienst op de maat schappij overvloediger en krachtiger ver zekerd wil zien. Z. H. eindigt met de verzekering dat Italië zelf het eerst de vrucht zou genieten van een toegeven aan hetgeen de H. Vader moet blijven eischen en met den wensch. dat de viering van zijn gouden priester- jubilé het welzijn der Kerk, den bloei van den godsdienst, den roem van het Paus dom tengevolge moge hebben. Opening van den duitschen Rijksdag. De duitsche Rijksdag werd Donderdag morgend geopend. De troonrede somt de wetsontwerpen op, die in den lesten zittijd werden voor gedragen en dringt aan op de noodzake lijkheid van nieuwe hulpmiddelen te zoe ken. Zij drukt de hoop uit dat men nu tot eene overeenkomst zal komen, aangaan de de hervorming van het stelsel der be lastingen. De voorbereidende werken dezer her vorming, zullen weldra worden aange vangen. De betrekkingen van Duitschland met de vreemde mogendheden zijn dezelfde als tijdens de opening van het voorgaan de parlement. De keizer drukt zijne voldoening uit over de tusschenkomst van Z. H den Paus, welke bewijst dat deze den inwen- digen vrede van het keizerrijk ter harte neemt. De politiek van den keizer strekt voort durend lot het behoud van den vrede, on der ander met de naburige staten. Het parlement zou die vredelievende politiek ondersteunen met spoedig en eenparig het militair ontwerp aan te ne men. Wanneer de natie haar voornemen zal te kennen geven al hare nationale strijd krachten tegenover eiken aanval te stellen zal die beslissing alleen, zelfs voor dat zij wordt uitgevoerd, grootelijks bijdragen tot het waarborgen van den vrede, en den twijfel wegnemen waartoe de leste beraadslagingen van het parlement aan leiding hebben gegeven. Balloteeringen in Duitschland. 48 uit slagen zijn gekend, waarvan 7 conserva tieven, 3 van de partij des keizerrijks, 11 nationaal liberalen, 6 van het centrum, 16 progressisten, 3 socialisten en 2 wel- fen. Bulgarie. Wij vernemen uit Bucha rest de volgende gemengde tijdingen De oproer te Routchouck is onder drukt. De kommandant van het regiment, kommandant Christos, is gedood. De op- Wal geef ik er om, of hij aanzienlijk is, antwoordde Gottlieb. Hij heeft mij beleedigd, en ik laat mij door niemand beleedigen,zonder voldoening te eiscben. Mijne voldoening zal biorin beslaan,dal ik hem het bewijs lever,hoe ik uit mij zelve verzen maken kaa. Geef mij dus een onderwerp op Goed, ik zal er een opgeven, zegde de vreemdeling vriendelijk mei het hoofd knik kend. Maar eerst moet ik u dit zeggen wan neer gij waarlijk een goed vers, op bel door mij opgegeven onderwerp maakt, dan moet gij mij daarna eenen wensch noemen, welken ik vervullen moet,en wanneer dal in mijne macht staat, dan doe ik hel daarop geef ik u mijn woord van eer Ik neem hel aan. No6m het ontwerp Hier is beiik bad eene kleine ree, welk ik zelf tam gemaaki had. Hel diertje is gesior- ven, en ik beb in mijn park laten begraven. Op zijn graf moet nog een grafschrift geplaatst worden. Het diertje heette Bibi. Maak gij dat opschrift. Ik zal het maken, riep Gottlieb uit. Wacht slechts vijf minuten Hij verwijderde zich een weinig, ging tegen den stam van den eikenboom staan leunen en staarde metoverelkander geslagen armen naar den hemel. Zijne oogen vonkelden met een ODgewcnen gloed en op zijn gelaat vertoonde zich eene uitdrukking van blijmoedige geest drift. Hij is schoon, mompelde de jager,die met een vriendelijken blik naar hem zag. Ja, wel is bij schoon, fluisterde Katrien nauwelijks hoorbaar, en blozeud sloeg.zij de oogen néér. Toen zij eenige minuten zoo gewacht had den, slak Gottlieb Hiller met eene gebiedende beweging den arm omboog. Hier is hel graf schrift voor Bibi, riep hij, en met luider stemme, zonder ook maar een enkelen keer te blijven steken, reciteerde bij een treffend graf schrift het gestorven dier werd er in her dacht, zijne voortreffelijke eigenschappen ge roemd, het werd betreurd, dal .Bibi reeds in den morgen zijns levens was gestorven. Het grafschrift herinnerde aan de droefheid, welke bet moederhart verscheurt, wanneer haron lieveling haar wordt ontnomen, en vergeleek met die droefheid de tranen, welke om Bibi waren gestort. Eindelijk werd een«ruslzacbt het overleden dier toegeroepen, en de wensch geuit, dat bet nu in de Llyzeesche velden mocht zijn, en dal Diana er nu mede mocht spelen. Het was werkelijk een vers, waaruit veel gevoel sprak, en toen de dichter zweeg, liep de vreemdeling terstond naar hem toe, en slak hem zijne beide handen toe. Gottlieb Hiller,klonk bet ernstig, ja plech tig uit zijnen mond, Gottlieb Hiller, gij zijl een dichter, en ik geloof aan uwe roeping. Een blos van genoegen kleurde Gottlieb's wangen, en hij vestigde nu zijn oog vriendelijk op deo onbekende. Is hel dus waarlijk# ernst, mijnheer Zijt gij tevreden over mijne verzen Gij hebt van den natuur een schoon talent ontvangen, en ik geloof,dal het zich allerheer lijkst ontwikkelen zal, wanneer gij niet op houdt ernstig daarnaar te streven, en degelijk te sludeeren. Ach, mijnheer, daar zit het hem juist 1 Ik stand is uitgebersten tijdens de afwezig heid der troepen, die naar Silistrië waren vertrokken. De telegrafische gemeenschap met Routschouck is hersteld. Het gerucht wordt, te Semhn ver spreid, dat de bevolking der bulgaarsche eilanden in den Donau in opstand is ge komen tegen het regentschap. Te Belgrado heerscht eene groote op schudding. Men beweert er dat Rusland weldra tot de bezetting van Bulgarie zal overgaan. De opstandelingen uit Silistrië zijn de grens overgetrokken en te Dobrudja aan gekomen. De oproer te Routchouck is, ten aan zien van het bloedvergieten, ernstiger dan te Silistrië. Het garnizoen, te Routchouck achter gebleven, is verdeeld. Men gelooft dat de opstandelingen in de kazernen gevlucht zijn, en daar door de aanhangers der regeering zijn aangevallen. Er zijn vele doodenen gewonden. Hel is onmogelijk Routschouck te verlaten of er binnen te komen. Het liberalismus, beweert men, is de partij der vrijheidsgezinden, in andere woorden, der vrijheid van allen en in alles. Dat was waarheid destijds, doch heden heeft de vrijheid geene geduchtere vijanden dan de liberalen bezonderlijk wanneer hel de vrijheid voor hunne te genstrevers geldt. Hoe is deze gedaante verandering gebeurd, of beter, welk is de oorzaak dat dezen die vroeger de vrijheid liefhadden, ze nu heden haten en verfoeien Dit gebeurde door de vereenzelving, van 't liberalismus met de vrijmetselarij of vrijdenkerij. De vrijmetselarij is de gezwoorne vijandin van de R. K. Kerk en haar zienelijk Opperhoofd, den Paus en wij, katholieken, hunne onderdanige kinderen, deelen die haatvolle vijand schap. En inderdaad, men beschouwe de lan den, sleden eu gemeenten waar het ma- conniek liberalismus heerscht en ziet men niet dat de katholieken er onder de schan- delijkste dwinglandij moeten bukken. Hebben de liberalen hier in Belgie, se dert 1830, een ander doel gehad dan ons, katholieken, te verdrukken, te pijnigen, en te folteren in alles wat wij lielbeb- ben 1 Hoe verslaan onze liberalen de vrijheid van den Godsdienst De schadelijke onteeringen onzer katholieke kerkhoven, de wet op de militie die de aanwerving der geestelijkheid stremt, het beletten der processien en andere godsdienstige oefeningen toonen het beter aan den wij het in twintig artikels zouden kunnen be wijzen. En de vrijheid der liefdadigheid?.. mag niet naar ontwikkeling van mijn talent streven, ik mag met sludeeren. Ik mag mij niet inbeelden dal ik oen dicbler ben of bel worden kau, want ik beu arm en onbemiddeld,en moet in 't zweet mijns aanschijus mijn brood ver dienen. God beeft u bet middel in de band gege< ven, om met minder moeite en op eene edele wijze uw brood te verdienen En waarmede vroeg Gottlieb buiten adem. Met uw talent, antwoordde de vreemde ling op plecbtigen loon. Gij moet het maar ernstig willen, en gij moet maar beginnen met bier van daan te gaan, met u in dc ruime, vrije wereld te begeven. O, mijn God, mijn God. mompelde Gott lieb, bleek wordende, zouden mijne droomen werkelijkheid worden Zou bel mogelijk zijn, dat de ketenen mij van de voeten vielen, en dat ik onbelemmerd kon gaan, werwaats ik wilde Gottlieb Hiller, sprak de vreemde vrien delijk, gij zult mij nog een wensch noemen, welken ik vervullen moet. Spreek zonder schroom, stel u voor, dat de God der dichters zelf mij bier naar bet bosch bad gezonden, om u nuttig te zijn en voort te helpen, en dat die zelfde God mij de macht gegeven had, om toi stand te brengen wat gij mocht wenscben. Gottlieb, fluisterde hatiien, en zij legde hare handen op zijnen arm,ik geloof dat bel de looveraar uil hei spookje is,dat gij mij vroeger wel eens verteld hebt, en dat hij dus ook veel goud en zilver beeft. Verzoek bem dal hij u uen tbalers geve, dan kunt gij voor u de plaats van vorstelijken bezembinder koopen,gelijk gij Veranderden de liberalen niet honderden testamenten uit haat, legen de katholieke gestichten van liefdadigheid?... De uiter ste wil der stervenden werd miskend en dikwerf gebeurde het dal goederen welke gejond waren om aan de jeugd eene godsdienstige opvoeding te verschaffen, eene tegenovergestelde bestemming kre gen, 't is te zeggen, gebruikt werden ora de jeugd tevergoddeloozen. Moeten wij herinneren hoe gebeten de liberalen zijn op de kloosterlingen van beide geslachten, zelfs op deze welke gansch haar leven toewijden aan den zieken en lijdenden evenmensch, noemen wij haar, de Gasthuisnonnen. Ware het in hunne macht weldra zouden zij alle de kloosterlingen uit 't land verbannen zijn. In eenige liberale steden heeft men, reeds tot groot nadeel en leed der zieken, de nonnen uit de Gasthuizen verbannen. Nu heden pogen zij die liefdezusters te Antwerpen het zeilde lot te doen onder gaan. Geene beschuldigingen werden tegen deze heilige dochters gespaard; doch de laffe beschuldigers zijn er tot hiertoe niet in geslaagd iets te kunnen bewijzen dat op eenigen grond is ge staafd. Dat zal wellicht niet beletten dat de nonnen uit 't Gasthuis zullen verjaagd worden, want de haal der liberalen tegen de kloosterlingen is onuitdrukkelijk. En in zake van onderwijs, had de wet van 1879, wel een ander doel dan dit van zooveel zielen mogelijk aan de Kerk te ontrukken Duizenden maatregels zou men kun nen aanhalen die door liberale ministers, gouverneurs, burgemeesters en andere overheden werden in leven geroepen met het eenige doel de Kerk, de geeste lijkheid en ons katholieken, te vervolgen, te kwellen en te plagen..., Ten slotte herhalen wij het de libe ralen zijn voorstaanders der vrijheid als het hun eigen betreft, doch worden hare gezwoorne vijanden van het oogen blik dat hunne tegenstrevers er eenig voordeel of genot bij vinden. Een jongeling oud 24 jaren, overleed dezer dezer leste dagen te Heure. Sedert vele jaren had'" hij opgehouden zijne godsdienstige plichten te vervullen en overleed dan ook de hulp des pries ters verstootende. Men kon hem dus slechts burgerlijk begraven, en heih rekening houden van de ongodsdienstige gevoelens die hij, gedurende zijn leven, openbaar liet blijken. De officieele onder wijzers en onderwijzeressen met al hunne leerlingen luisterden zijne burgerlijke begrafenis op. Een schoon voorbeeld voorwaar, om de kristene ouders te laten oordeelen aan welke soort van lieden zij de opvoe- gevvenscht hebt. Met een veracbtelijken giimlach schudde bij bel hoofd. - Hebt gij het niet geboord, Katrien,dal hij mij eeu dichter genoemd heeft Dat heb ik gehoord, Gottlieb, sprak zij met eenen zucht. - En zijt gij dan nog van oordeel, dat ik voor tien ihalurs moet bedelen en bezembinder worden Welnu, Gottlieb Hiller.zegde de vreemde deling, zeg mij, wat uw wensch is ik wil het u zeggen, en God geve.dal gij dien wensch kunt vervuilen Gij zeidel zoo even, dat ik, om een goed en echt dichter te worden, de wereld in moest welnu, stel mij daartoe in staal. He rector te Cölhen beeft mij gezegd, dal er te Berliju vele dichters en ge leerden zijn, en dal men di6 daar op hoogen prijs stelt en goed beloontja, dat de koningin van Pruisenzelve zich met dedichters bemoeit, met hen spreekt, en hen genadiglijk bij zich noodigt. Ik zou gaarne naar Berlijn gaan, om een echt dichter ie worden, en ikzou willen, dat koningin Louisa van Pruisen mij vergunde, haar te bezoeken. Gij zuil naar Berlijn gaan, en koningin Louisa zal u verzoeken, bij haar te komen,ant woordde de vreemdeling ten vreugdekreet kwam over Gottliebs lip pen, maar een kreet van smart over de lippen van bel jonge meisje. Gottlieb, mompelde zij, als gij naar Ber lijn gaal, zuil gij zeker nimmer lerugkeeren.en wanneer gij met de koningin gesproken hebt, zult gij nimmer met mij willen spreken. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1