ding hunner kinders toevertrouwen, wen, wanneer zij ze naar de otficieele scholen zenden. Zij zouden met veront- weerdiging weigeren, moest men hen tot eene burgerlijke begrafenis uitnoodi- gen, maar zij laten toe dal hunne kinders die vrijdenkers vertooningen bijwonen en opluisteren. Welke tegenstrijdigheid Wanneer zullen zij de oogen openen Landbouwkrediet. In eene der laatste zittingen vau de Kamer, heeft de heer de Kerchove de Dentergem den minister van landbouw ondervraagd, of aan de landbouwers geene krediet kan geschonken worden. Eene zonderlinge vraag, voorwaar, van wege eenen liberaal. De liberalen immers hebbeneenewet gemaakt,om 't landbouw krediet in te stellen tot hiertoe heeft in gansch het land geen enkel landbouwer van dat krediet gebruik gemaakt, zoo nij pend zijn de voorwaarden en zoo menig vuldig de pleegvormen. Op vraag van den heer de Kerchove antwoordde de minister, dat de opbrengst der belastingen op vreemd vee aan het gouvernement de middelen zou schenken om zulk krediet in te richten 't is te zeggen, dat met die opbrengst een fonds zal gevormd worden waaruit aan de landbouwers het noodige geld zal voorge schoten worden om zich meststoffen aan te schaffen. Ziedaar een maatregel die ongetwijfeld door de landbouwers met geestdrift zal toegejuicht worden. Een bewijs dat het ministerie ons niet vergeet. De groenten teelt. Men schrijft uit Antwerpen aan den Bien public dat in die stad eene gruote landbouw- en handelmaatschappij wordt ingericht voor het verzenden onzer groen ten naar Engeland en voornamelijk naar de merkt van Londen. Zij zaf zich recht streeks in betrekking stellen met de bel- gischen voortbrenger en den engelschen verbruiker, door het afschaffen der com- missionnairs, welker tusschenkomst tot heden altijd een beletsel geweest is voor den bijzonderen handelwelken zij beoogt. Ziedaar eene afdoende wederlegging van de geestige en beestige spotternijen der liberale dagbladen, toen de achtbare minister de Moreau onze landgenooten aanzette om het mogelijke aan te wenden ten einde de voortbrengselen der belgi- sche groententeelt in Engeland beter te doen waardeeren, De Herberg-Spaarzaamheid. De beroemde rekenaar, H. Mondeux, bevond zich op zekeren dag in de straat van de voorstad St-Antoine te Parijs daar hoorde hij eene arme vrouw haren man verwijten van altijd in de herberg te zitten, waar hij door het spel het geld verteerde dat hij won, terwijl hij beter zou doen iets te sparen voor zijne oude dagen. Tut, tut, zei de echtgenoot, een werkman wint niet genoeg om op spaar zaamheid te denken zulks zou mij eene nuttelooze ontbering opleggen. Gij hebt ongelijk, zeide Mondeux, zich in de samenspraak mengende ik ga u dit bewijzen luister wel. Eenige voorbijgangers hadden zich rond den rekenaar geschaard en luister den uitnieuwsgierigheid. Het verlies van een dag werk, zei de cijferaar, vertegenwoordigt voor een werkman 2fr. zijn verteer aan dranken zijn verlies bij het spel, minstens 1 fr. 25; de schade die hij veroorzaakt, de kleede ren die hij verscheurt en de ongesteldhe den welke altijd een dag van overdaad volgen, vertegenwoordigen75 centiemen. Alzoo, zie daar voor den werkman, die zijn arbeid verzuimt, een dagelijkse!) ver lies van 4fr. indien zulke elke week ge schiedt, vertegenwoordigt dit verlies eene som van 208 fr. en overtreft na dertig jaren 12,000 fr. Dat zijn dus 12,000 fr. verloren voegt men bij deze som 3,000 fr. die het regel matig gebruik van sterken dranken op dertig jaren doet verliezen, zoo komt men tot een kapitaal van 15,000 fr., door den werkman verslonden in zuiver ver lies, terwijl zijn dagloon slechts 2 fr. be draagt. Deze 15,000 fr. hadden een for tuin geweest voor dezen werkman en hem toegelaten eene toekomst aan zijne kinderen te verzekeren, zoo hij er heelt, en tevens brood voor zijne oude dagen. Gij ziet dus wel, voegde Mondeux er bij, dat uwe vrouw gelijk heeft u de spaar zaamheid aan te prediken. Wel, wel, antwoordde de werkman, ik meende niet dat ik zulk kapitaal verzwolg ik dank u, Mijnheer, en zal mij voortaan beteren. Wat dus zeggen van werklieden die, onder voorwendsel zich krachten bij te zetten om te werken, zich overgeven tot eene verlagende en geldverkwistende dronkenschap, die aan hen zeiven onder stoffelijk en zedelijk oogpunt nadeelig is, en hunne haastbestaanden in armoede en tranen dompelt De Dendergalmers lieten onlangs hooren dat zij bekend waren met misbruiken die in bet Bestuur onzer Godshuizen zouden bestaan. Deze misbruiken zouden zij veropenbaren en dan zou eeniegelijk er verbaasd en verstomd hebben voor gestaan. Zondag jl hebben de Dendergalmers nu ein delijk eenige der misbruiken aangeklaagd. Wie ze met eenige aandacht heeft gelezen, zal tot zich zeiven gezegd hebben Jongens, jon gens, als ge niet anders weet aan te klagen, had ge beter gedaan te zwijgen. En inderdaad onderzoeken wij eens wat wordt aangeklaagd. De Dendergalmers schrijven i" Het oudemannenhuis telt 45 kostgangers daarvoor *yn er zes nonnen, De mannekens stop pen zelfde koussen, maken de bedden op en doen nog een en ander klein werk. Als er gewasschen wordt, komen er 2 daghuurvrouwen de nonnen helpen.. En dan stellen do liberale liefheb bers de vraag: iMoeteudeze niet voor hunnen(m) lijd versleten zijn zou men hun (sic) getal niet moeten verdubbelen Wij zullen zoo korlbondig mogelijk ant woorden. Deze zes nonnen bedienen niet alleen het oudemaunenbuis maar ook het jongenswees huis. Het getal kostgangers beloopt voor de beide gestichten tot 93. Deze zes nonnen zijn met de keuken, met het kuischen, schuren en vvasschen, mei het onderhoud van lijnwaad, van koussen voor de inwoners der beide gestichten gelast. 't Is waar dat zekere ouderlingen aan de kleine werken een handje toesteken er zijn er die soms helpen koussen sloppen, die de bed den helpen opmaken, die helpen kuischen en schuren, die water aanhalen als er gewasschen wordt, enz. enz, maar in de meeste gevallen bieden zij zich zolven aan om die werken te mogen verrichten en dus eene bezigheid te hebben. 'I Zijn, al zijn zij ouderlingen, toch geen luiaards en vadsige lieden. En wat meer is, het Bestuur heeft hel recht van hen te vorderen dal zij de kleine werken verrichten waartoe zij nog in slaat zijn. Dit heeft overigens ten allen tijde besiaao. Wat ook nog waar is,'tis dat er alle veertien dagen twee daghuurvrouwen de nonnen hel pen wanneer het lijnwaad wordt gewasschen, 't is te zeggen, wanneer er meer dan 20ü hem- dens en bovendien nog do slaaplakens in de kuip worden gestoken. En hoeveel wordt elke non voor dien dienst betaald Drij honderd franks 's jaars, dus te samen 1800 franks. Bovendien zijn er nog twee broeders gelast met de bewaking der weesjongens tegen 50" franks per persoon,Jt's jaars. De dienst der beide buizen kost dus te samen aan jaarwed den 28u0 fianks Ten lijden der liberale administratie belie pen de jaarwedden der toezichters maar tol ongeveer -luüO a 1100 fr., maar dan wierd alles buiten huis gewasschen. Het wasschen en onderhoud der koussen koste dan jaarlijks ruim 1500 franks,terwijl beden de uitgaven voor zeep, enz., de loon der daghuurvrouwen bij begrepen nog de 250 franks niet bereiken. Dit is toch we! eene bezuiniging van 1250 Irs. 's jaars. En nu heden is alles proper en zuiver op tijd en stond en heeft bel garnizoen Cavale rie de plaats verlaten. Op de mondbehoeften en 't onderhoud der kleedlj van de oudemannen eB weesjongens is er ook eene merkelijke bezuiniging. Deze beide zaken kosien heden gemiddeld 26'JO franks 's jaars min dun ten tijde der liberalen. Maar heden worden de eetwaren niet ver kwist, worden de boterhammen, vleesch, visch, enz. in de onderaardsche goot nimmer geduwen bij zoo verre dat zij er door verstopt geraakte. In een woord, ten tijde der liberalen heerschte er wanorde in de beide gestichten, en heden beerscht er orde, zuinigheid en wijs beleid De Bestierende Commissie onzer Godshuizen heeft dus eenen aki van wijs bestuur daarge- steld met de bewaking en 'l huishoudelijk besiuur dezer beide gestichten aau de Eerw. Nonnen en Broeders toe te vertrouwen. De Dendergalmers hebben beweerd dat hel Besiuur onzer Godshuizen min koste onder het liberaal besiuur en ziedaar nu een klein staaltje dal onze geëerde medeburgers reeds zal toelaten te oordeelon. Indien de Dendergalmers zich genegen ge voelen op dit kapilel te blijven, wij zullen hen volgen deesmaal willen wij den volks bedriegers eens voor goed hel masker afruk ken. Volkskamer. In zitting van woensdag heeft M. Frère zijne ondervraging betrekkelijk de forten der Maasvallei voortgezet. Hij beweer de dal de versterkingen der Maaslijn ondoel matig en zelfs gevaarlijk zijn. Niet Luik maar Brussel moet men versterken. Doch hij verloor uit bet oog dat al wat hij zegde en aanhaalde om te bewijzen dal Luik niet mag versterkt worden voor Brussel toepasselijk is. Spreker verklaarde verder dat zelfs zonder de verster king der Maasvallei, bij voorslaander is van eene merkelijke vermeerdering der getalsterkte des legers, 't Liberaal alleman soldaat kwam er wéér door. Eindigende beriep M. Frère zich op de vaderlandsliefde der partijen om tot de oplossing der militaire kwestie te geraken. De heeren ministers van Oorlog en linancieo hebben geantwoord. Generaal Pontus deed de strategische belangrijkheid der Maasvallei en de noodzakelijkheid van haar te verdedigen uitschijnen. De verdediging dezer lijn verbindt zich goed met hel stelsel der legersamentrek- king rond Antwerpen. Het leger, verklaarde do achtbare generaal,moet niet vergroot worden heden kunnen wij een leger van 13u duizend manschappen onder de wapens brengen, alle de afwezigen en onwaarden afgerekend. Hier van heeft hol gouvernement de stelligste ver zekering. Deze verklaring genoot een goed onthaal. M. Beernaert bewees dat deze versterkingen de loyale en krachtdadige verdediging onzer onzijdigheid zulleD volledigen en verzekeren. Onze machtige naburen, verklaarde de achtbare minister, hebben 't gouvernement bericht dat zij met genoegen de neerlegging van 't wets ontwerp vernomen hebben. Indien België zich opofferingen getroost voor de verdediging zijner onafhankelijkheid,zullen de Staten welke die onzijdigheid waarborgen hunne verbinte nissen nakomeu. Twee vertegenwoordigers van Namen maak ten eenige opmerkingen ten voordeele dezer stad. Waarna het incident gesloten werd verklaard. Verder hield de kamer zich onledig met de beraadslaging over het budjet des ministeries van Landbouw en Koophandel. RECHTERLIJKE KRONIJK. Het verbrekingshof heeft de voorziening van den drukker Maheu. in de zaak van den grooten Volkskatechismus, verwor pen. Woensdag morgend heeft de rechtbank van Gent uitspraak gedaan in de zaak- Vergauwen, gewezen apotheker. Vergau- wen is veroordeeld voor schriftverval- sching en gebruik van valsche schriften, tot een maal 10 maanden, een maal 4 maanden en drie maal 5 maanden en vijf maal 26 fr. boete. Voor den diefstal van 2000 fr. gepleegd ten nadeele van de ouders Van der Bucken, tot 6 maanden gevangenis en 26 fr. boete. Voor aftrug- gelarij tot 5 maanden gevangenis en 26 fr. boete. Voor de aftruggelarij bij middel van valsche stukken, ten nadeele van Mad. Van Aerde, tot 24 maanden gevan genis en 26 fr. boete. Voor diegene ge pleegd ten nadeele van M. Van der Schrickt van Brussel, tot eene maand gevangenis en 26 fr. boete. Voor diegene ten nadeele van Alb. Ceuterick tot eene maand gevan genis en 26 fr. boete. Voor bankroet tot 12 maanden gevangenis en 300 fr. boete. Te samen dus 84 maanden gevangenis. Dit vonnis zal, volgens uitspraak, open baar nangeplakt en bekend gemaakt wor den. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN De Eerw. Heer Go/aert, onderpastoor van Melden, is onderpastoor benoemd te Stekene hij wordt vervangen door den Eerw. Heer Dutry onderpastoor van het H. Hert, in wiens plaats benoemd is de Eerw. Heer Nutlinck priester der laatste wijding. De Eerw. Heer Vossaert, professor en direc teur van hel gesticht van O. L. V. te Zottegem, is onderpastoor benoemd te Kaprijke. De Eerw. Heer Aelvoet, professor te Gijzegem vervangt hem. KONINKLIJK BESLUITEN Bij koninklijk besluit van 28 Februari is den heer Abel De Clippele, Arrondis- semenis-Kommissaris voor Aalst, ridder van T Leopsorde benoemd. M. V. Blondeel, Burgemeester te Wan- zele komt mei bet burgerlijkeerekruis van eerste klas vereerd te worden. ALLERHANDE NIEUWS. Zondag 6 Maart, in de ruime zaal der Sint-Jorisslraat, plechtige opening van het jongenspatroonschap, door Z. H Mgr. Lambrecht. De vergadering is uitsluitelijk voor manspersonen zij zal beginnen te 5 ure slipt. Denderhautem. Dijnsdag 11. te middag zijn te Denderhautem twee kleine hofsteden met schuur en stalling de prooi der vlammen geworden. Alles werd gered behalve twee geiten. De schade wordt geschat op ongeveer 1200 franks, alles was verzekerd. l)e hofstede van den lieer Karei Van Vaerenberg.in de onmiddelijke nabijheid gelegen,liep groot gevaar van door'tvuur aangetast te wor den. Bijna al de meubels, vee en land- bouwalem werden in veiligheid gebracht. In de overhaasting, en gelijk het altijd bij eene brandramp gebeurt, werd hier weêr tamelijke gewichtige schade en verlies veroorzaakt. Bericht. Sedert de invoegetre- ding van het nieuw landelijk wetboek van 7 October 1886, strekt de macht der bij zondere veldwachters, welke voigens art. 61 van gezegd wetboek, door de Gouver neur van provincie moeten aanvaard worden, zich niet alleen uit over de vel den, maar ook over de bosschen. Hieruit volgt dat art. 177 van het wet boek over de wouden en bosschen, van 19 December 1854,de wijze van aanvaar ding der bijzondere boschwachters vast, stellende,slechts nog toepasselijk zal zijn- in het geval eener Commissie uitsluitelijk in hoedanigheid van bijzonderen boschwacli- ler. Het ware wenschelijk, ten einde alle reden van verwarring of twijfel weg te nemen.dat de Commissiën,tuiten dit laat ste geval, geene melding meer maakten van bet woord boschwachter. Kiezing te Turnhout. De heer Pieter Dierickx, notaris en sche pen te Turnhout werd Donderdag geko zen als lid der Volkskamer, in vervan ging van wijlen den heer baron deZerezo de Tejada. Het is gek, allergekst als men de lange lijst van brevetten nagaat, die er in Belgie genomen worden. De meeste brevetten komen van Brusselaars, en deze hebben betrekking op de zotste dingen. Antwerpen en de andere provinciën ko men in die lijsten in gering getal voor. De Brusselaars zoekt gedurig om maar niet te moeten werken hij wil in eens rijk worden, öl door eene uitvinding, óf door een groot lot. Hoedwaas en onprak tisch die brusselsche brevetten zijn wordt bewezen door de lange opgaaf van die, welke door niet-betaling der onkosten vervallen zijn. In Antwerpen teltmen een 20tal ongelukkige uitvinders, in Brussel zijn er 1173 miskende geniën. Le Peuple, het blad der socialisten, neemt de zweep op en striemt er ciloyen Defuisseaux op eene ongenadige manier meê over den rugde afstraffing is kom pleet. Hel blad zegt dat M. Defuisseaux niets anders is dan een axploiteerder van het volk een, die den werkman nog zou willen exploileeren, om zijne verloren fortuin om eene nieuwe geldwinning terug te vinden. Le Peuple noemt hem eenen aristo- kraat die, terwijl het volk lijdt, zijn leven sleet op de bloemrijke boorden der Middenlandsche-zee eenen haas die ging loopen bij hel zien van de haren muts van eenen gendarm eenen held, die groen en geel van schrik werd bij het rekwisitorium van eenen prokureur een rentenierlevende ten koste van anderen, die de mijnwerkers opstookt, maar nooit zijn eigen vingers brandde een geplukten millionnairdie geerne ten koste van het volk zijne fortuin zou hermaken, enz. Hadden wij ongelijk te zeggen dat de striemen der zweep, met ongenadige hand werden toegediend en door wie Door een zijner vergoders van dijns dag door het orgaan van het werkvolk zelf. En zeggen dat er anderen van dien aard zijn in de volkspartij, welke met dien leider arm en arm mogen gaan Kleykens, de dief der 100,000 fr. is in erbarmelijken staat te Brussel terug gebracht, zoodat men hem met de uiterste zorg naar de ziekenzaal der gevangenis moest overvoeren. Kleinen oorlog. Op het einde der - lente zullen de groote manceuvers, ge woonlijk kleinen oorlog genoemd, in de omstreken van Antwerpen plaats hebben. Men houdt er zich iu het ministerie van oorlog ieverig meê bezig. Deze krijgsver richtingen zullen zeer belangrijk zijn, niet alleen voor liet belgisch leger, maar voor den staf der vreemde mogendheden. Men zal eenen aanval der plaats voorstellenen een gevecht onder de muren der stad. De derde en vierde divisie van het leger zullen aan deze manceuvars deelnemen. In St-Jansgasthuis. Een brus- selscli blad de Gazette, hetzellde dat de zer dagen het jeneverdrinken der ziekeu aldaar aanklaagde, verhaalt een feit dat, indien bet waar is, eene treurige bijdrage levert aan de geschiedenis der liberale godshuisbesluren. Eene negerin stierf in genoemd gast huis en hare begrafenis had met zekeren luister plaats. Dinsdag nu ontving de schepeue De Mot een naamloozen brief, waarin werd gemeld dat bet lijk niet begraven was en men de kist met andere zware voorwer pen had opgevuld. Het parket werd verwittigd en de kist ontgraven; de naamlooze brief, had waar heid gesproken. Men vond in de kist eene kachelbuis, stukken houten sleenen. Uit het onderzoek bleek dat de doktor Houzé, dienstoverste, aan den houder van liet huis waar de negerin bad ge woond, gevraagd had om liet lijk af te staau. Volgens den doktor werd hem die toe stemming schriftelijk gegeven en maakte hij zich van hei lijk meester. Zij legden steenen en kachelbuizen in de plaats.... en deze werden in den lijkwagen naar het kerkhof van Evere gevoerd, met een aantal andere menschelijke overblijfsels die van ontledingen voortkwamen. Het lijk van Coco, zoo noemde men de negerin,was reeds ontvleeschd en gereed om naar de hoogeschool overgevoerd te worden. Donderdag zijn de werkstakers, die in de fabriek van M De Sraedt-Guequier hun werk boekje nog niet haddeDgebaald, hetzelvekomen vragen. Het schijnt dat zij niet meer lot akkoord zijn met Vooruit, daar M. De Smet Guequier donderdag eenen brief ontvangen heeft, welke ais eene oprechte onderwerping der werksta kers mag beschouwd worden Men weet dat gansch de werkstaking uit bet socialistenlokaal Vooruil werd bestuurd en ondersteund. Men mag dus veronderstellen dat daar wezenlijk eene scheuring is ontslaan, daar de werksta kers aan M. De Smedt-Geuquier verzoeken, zijn antwoord le willen laten geworden aan een adres dal met Vooruit niets gemeens heeft. Men herinnert zich het incident dat voor de rechtdank van Gent plaats had tijdens de eedafleggingdoor eenen notaris, nadat hij tot dit ambt werd benoemd. De voorzitter dacht dat de eed, door den notaris in het vlaamsch afgelegd, niet geldig was en verzocht hem daarom ook den franschen tekst uit te spreken. M. Henri Persyn, onlangs tot notaris te Wynghene benoemd, werd geroepen om maandag lestleden voor de burgerlij ke rechtbank van Brugge, denzelfden eed af te leggen. Hij deed hetuitsluitelijkinhet vlaamsch, zonder dat de voorzitter het noodig oor deelde er eene enkele bemerking tegen in te brengen. Bestaan er hier dus verschillige wetten voorde verschillige streken van ons land Een wreede moord heeft te Deerlijk de bevolking in opschudding gebracht. Twee landbouwers, die na eenen herberg- twist aan 't vechten geraakten, haalden hunne messen voor den dag. De eene, Camiel C...., bracht den anderen twee messteken in het been toe, zoodat een ader doorgesneden werd en het slachtof fer een kwartier later doodgebloed was. De moordenaar, die zeer gerust naar bed was gegaan, werd aangehouden en naar de gevangenis van Kortrijk gebracht. Verschrikkelijke brand. Een ver schrikkelijke brand is dijnsdag nacht uit- gebersten in het magazijn van M. Collin- Van Hal, gelegen in de Korte Raapstraat te Antwerpen. Dit magazijn was zeer groot, had eene uitgestrektheid van verscheidene honder den vierkante meters en bestond uit drie verdiepingen. Het paalde langs den oostkant aan de huizen der Minderbroedersstraat, noor- waarts, aan de Mutsaardstraat en zuid waarts, aan de Minderbroedersrui. Het overgroot magazijn was opgevuld met harst, spek, reuzel, slie, aardappel- bloem enz. Het vuur ontstond op de eerste ver dieping, links. Het alarm werd gegeven door de voor bijgangers en een policie-agent der 2S wijk, die den brand het eerst hadden be merkt. In eenige stonden tijds had de brand eene verschrikkelijke uitbreiding geno men. Alhoewel de brand langs verschillige kanten te gelijk werd aangevallen, 't is te zeggen, langs de Minderbroeders-, Mut saard- en Prekerinnenstraten, bleven alle pogingen om het magazijn te redden vruchteloos, en kon men er enkel in ge lukken te beletten dat de brand ook de aanpalende huizen zou vernielen. Men zag zich dan ook verplicht de stoompuit te halen, en deze werd op de monding der Rui aau de Kaasbrug ge plaatst. Men begrijpt dat er bij zoo'n werking een overvloed van water op het branden de gebouw werd gegoten, doch de vlam men waren zoo hevig, dat het magazijn rond 4 uur, van onder tot boven maar een vuurgloed meer uitmaakte, en de vlammen door al de vensters sloegen. Op dit oogenblik had er eene ramp plaats, die meer nog dan het stoffelijk verlies van den brand, al is het dan ook zeer aanzienlijk, zal betreurd worden. Verscheidene pompiers stonden op eene leer, te midden der straat. Onverwachts stortte de zoldering in met een verschrikkelijk gekraak uit het brandende vet en de olie omstond een ware vuurregen, die op de ongelukkigen neerviel en waarmee zij totaal werden overgoten. Deze pompiers daalden spoedig naar beneden, doch hunne kleéren stonden in brand en men was verplicht de moedige helpers in het slijk le rollen, om het vuur dat hunne lichamen aantastte, uit le doo- ven. Intusschen sloegen de vlammen, die het gebouw vernielden, hemelboog. Drie der gemelde pompiers werden ge vaarlijk gewond, naar het gasthuis ge dragen. Men vreest dat een hunner voor altijd het gezicht zal hebben verloren, zoodanig verbrandden zijne oogen. De oorzaak van den brand is niet ge kend. De werkliê der Hessennatie hadden daags te voren tot in den vooravond in het magazijn gewerkt. De schade wordt berekend op een half millioen. Alles is verzekerd. (Nadere bijzonderheden). De omliggende straten zijn bedekt met eene korst van vet en harst. De personen, die de omliggende gebou wen hewonen, vluchtten gedurende den nacht met hunne kinderen en hun voor- naamslen huisraad. Hetzelfde gebouw werd over een 45tal jaren insgelijks door eenen brand ver nield. Behalve een groote hoeveelheid harst en andere koopwaren, bevatte hel maga zijn omtrent 3000 kuipen en 1200 vaten reuzel, alsook 100 kisten spek. De kelders, die terpentijn enz., bevat ten, worden ouder water gezet. Het tooneel der ramp wordt aanhou dend door een talrijke menigte nieuws gierigen bezocht. De puinen van het afgebrand magazijn smeulen nog altijd voort. Eene brigade pompiers bevindt zich aanhoudend ter plaats. Men verzekert dat de kelders geen ter pentijn bevatten. De gebouwen zijn de eigendom van Mevrouw weduwe Ferdinand Van Hal. De pompiers, die tijdens den brand werden gekwetst, bevinden zich nog allen in bedenkelijken toestand. Twee hnnner, de genaamden Karei Lodewijk De Mys, 26 jaren oud, geboren te Meenen, die in het gasthuis van Stuy- venberg wordt verzorgd, en Karei Her mans, die naar het St-Elisabethhasthuis werd overgebracht, hebben de leste HH. Sakramenten ontvangen. Ongeval op de Schelde. De groote engeische stoomboot New Guinea, verliet woensdag morgend, ten 8 ure, de Zuider- kaai van Antwerpen, met eene volle la ding verschillende koopwaren,in bestem ming voor Boston. Het schip werd door eenen sleeper weggebracht, maar op de hoogte der Van Meterenkaai brak de sleeptouw. De New Guinea lietaanstonds het anker vallen, doch de ketting brak insgelijks en het vaartuig stootte met geweld op den hoofdmuur van de Marguerie-dok. De muur. uit arduin gebouwd en onge veer 2 meters breed, viel en leunt nog tegen de ponton-brug deze leste boog onder het gewicht. Vermist deze brug met de tij op- en afgaat, is deze toestand gevaarlijk. Men vreest dat met de afgaande tij brug ert muur zullen instorten. Verscheidene ingenieurs zijn ter plaats en onderzoeken de zaak. Het schip bekwam slechts lichteavarie. FRANKRIJK. Mijnramp. Grauwvuurontploffing. Te St-Etienne heeft dijnsdag morgend ten half tien ure, in de mijn Chatelus, eene vreeselijke grauwontploffing plaats gehad. Men spreekt van een 100tal doo- den. Een later telegram bericht Het grauwvuur en de vlammen heer- schen in verschillende gedeelten der mij nen Chatelus en Culatt. Al de ingenieurs van den Staat en die der Compagnie Bo brum zijn iu de mijn. Zijn hebben de hulp ingericht, doch het is te vreezen dat dat dat vele werklié ver stikt ot verbrand zijn. Ongeveer 80 werkliê bevonden zich in de mijn 12 zijn reeds gevonden, waar- tusschen 2 dooden en 4 zwaargewonden. Van de anderen, wier lot onbekend is, weet men tot hiertoe niets. (Nadere bijzonderheden). Ziehier nadere inlichtingen over de -verschrikkelijke mijnramp, die de stad Saint-Etienne in rouw en droefheid dom pelt. De ontploffing had plaats dijnsdag mor gend, ten 8 ure in den put Culat, gelegen in het westelijke gedeelte van St-Etienne. Het is een verluchtingsput en de mijn werkers, die langs daar neêrdalen, ver voeren de kooien 600 meter verder in den put Chastelus. Hij heeft geene ge meenschap met andere mijnen. 111 mijnwerkers waren neêrgedaald en bevonden zich onder de orders van den werkopzichler Franges en twee onder- opzichters. De mijn Culat bestaat uit acht galerijen, die zich de eenen boven de anderen uitstrekken. De meeste arbeiders beneden namen hun morgendmaal. toen eenklaps eene vreeselijke ontploffing weergalmde. Van alle kanten vielen houtwerk, rotsen, kolen, met donderend geweld in, de werkliê onder de puineu begravende. Een werkman die ongedeerd uit de mijn gekomen is, beschrijft als volgt de eerste oogenblikken der ramp Wij gingen het werk hernemen, toen eensklaps, ten gevolge eener ontploffing, den grond onder onze voeten begon te

De Denderbode | 1887 | | pagina 2