sBl NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN 7 ARRONDISSEMENT AALST. Donderdag 10 Maart 1887, 10 centiemen per nummer. 41ste Jaar, N° 2135. ARONNEMENTPRIJS wmmsgï ANNONCENPRIJS Politiek overzicht. Afschaffing van ledige scholen. De lij kratten. Onverdraagzaamheid. Leest hier DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars fr. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3e bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. lieeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqoe Suum. AELSTj 9 MAART 1887. Rome. Z. H. de Paus, Duitschland en Frankrijk. De zonderlingste ge ruchten worden in de gaanderijen van het Vatikaan in omloop gebracht. Leo XIII zou inderdaad als bemidde laar tusschen Duitschland en Frankrijk optreden en deze twee mogendheden rechtzinnig met elkander verzoenen. De onzijdigverklaring van Elzas-Lotha- ringen zou tot grondslag der toenadering tusschen Frankrijken Duitschland die nen. Men beweert zelfs dat deze gelukkige overeenkomst gelijktijdig zou gevierd worden met de toekomende troonsbe klimming van den kroonprins. Duitschland. Bij de ontvangst der leden van het bureel van den Rijksdag heeft de keizer gezegd, dat hij in de nood zakelijkheid was gebracht geworden om den Rijksdag te ontbinden, omdat de oppositie, niettegenstaande deaantooning van de meerdere strijdkrachten der nabu rige staten, het legerontwerp niet in vol len omvang had willen aannemen. Zoo veel te meer verheugde het hem, thans te kunnen verwachten, dat bet ontwerp met eene groote meerderheid van stemmen zal worden aangenomen. Ten opzichte van den Paus verklaarde hij, overtuigd te zijn van dezes vredelievende bedoelin gen, reeds bij de troonbeklimming te kennen gegeven, en te hopen op eene spoedige vredelievende oplossing .der kerkelijk-politieke verwikkelingen. In den Rijksdag heeft den minister van oorlog, bij de neerlegging van hel mili taire wetsontwerp, een beroep gedaan op de afgeveerdigden, om zoo talrijk mo gelijk voor dit ontwerp hunne stemmen uit te brengen, en de stemming te verge ten die reeds werd uitgebracht. Bennigsen betoogde, dat het onder de tegenwoordige omstandigheid noodzake lijk is dat het ontwerp, zonder onder scheid van staatkundige partij, aangeno men wordt; laten wij,zegde hij, de vraag onaangeroerd ol het grootste gevaar uit het Oosten of het Westen dreigt. Eéne zaak staat vastde onwankelbare vrede lievendheid des keizers en der duitsche politiek, en het streven om in Europa den vrede te handhaven. De Rijksdag kan het aanzien der regeering belangrijk ver sterken, indien hij haar spoedig al het geen voor Duitschlands verdediging noo- dig is in zijn vollen omvang toestaat. Windthorst verklaarde zich over eene afdoening van het ontwerp zonder onder- (Iravelle naar hel Hoagdollfich.) -«(o)»- 9' Vervolg. Hij lachte even en wierp op haar een teerde- ren blik Meent gij het ernstig, mijnheer,vroeg bij, wilt gij mij wezenlijk bijstaan, zoodat ik naar Berlijn zal kunnen gaan, om daar zoo veel te leeren, dat ik van mijne verzen zal kunnen le ven Wilt gij mij de gelegenheid bezorgen, om de koningin te spreken Daarop geef ik u mijn woord van eer. Gij hebt mij eenige aangename en genotrijke oogenblikken verschaft, en dat wil nog al wat zeggen in deze vervelende, akelige wereld ik wil u daarvoor mijne erkentelijkheid bewijzen. Gij zult naar Berlijn gaan ik zal u reisgeld en aanbevelingen mede geven. De aanbevelingen neem ik aan, maar het reisgeld niet, riep Gottlieb op fleren loon uit. Van mijne verzen wil ik leven, anders blijf ik hier, anders blijf ik voermansknecht en vlecht ik duivennesten. Gij zult van uwe verzen leven Maar ben ik u niet hel honorarium van uw grafschrift op Bibi schuldig Ik zal u daarvoor belo'o'nen met dertig thalers en eenige aanbevelingsbrieven. zoek door eene kommissie, maar behield zich voor het standpunt van het centrum aan te duiden, zoodra alle herstemmingen afgeloopen zullen zijn het centrum heeft, overigens, in den vorigen Rijksdag, de noodzakelijkheid, van het voorstel reeds erkend. Richter verklaarde dat de vrijzinnige partij ook thans nog slaat op haar vroeger standpunt zij zal, na verwerping der vroegere, reeds door haar gedaan, voor stellen, tegen het ontwerp stemmen. Kardoff sprak voor, de socialist Slinger tegen het ontwerp. Hiermee werd de eerste lezing gesloten. De tweede lezing zal in volle vergadering plaats hebben, daar niemand de verzen- dingnaar de kommissie heeft voorgesteld. Prins von Bismark woonde het grootste deel der zitting bij.Van daag eerste lezing der begrooting. Volgens de Figaro zou M. von Bismark in zijne aanstaande redevoering op eene manier van het tijdelijk gezag van den Paus spreken, die verre van aangenaam zijn zou aan den koning van Italië. Bulgarie. Uit Philippopoli wordtaan de Standard gemeld, dat de kandidatuur van den prins van Saksen-Coburg voor den bulgaarschen troon weer op den voorgrond treedt en de russische regee ring zich, naar men beweert, niet daar tegen verzet. De Times meldt uit Sofia, datdevreem- de konsuls de onder-konsuls te Roust- schouk berispt hebben, omdat zij genade gevraagd zouden hebben voor de veroor deelde muiters. De russische regeering heeft een tweetal hooggeplaatste russi sche officieren doen aanhouden. De Sobranje zal weldra bijeen geroepen worden. Ten gevolge van den lesten op stand, zal het regentschap eene uitbrei ding zijner macht vragen en terzelfder tijd de nationale Vergadering uitnoodigen een besluit te nemen van aard om een einde te stellen aan den dubbelzinnigen toestand, waarin zich het regentschap tegenover Bulgarie en heel Europa be vindt. 5000 iersche boeren hebben zondag te Inchiquin tegen de grondeigenaar gepro testeerd. O'Brien voerde het woord. Men besliste weêrstand te bieden in zake der betalingen, indien de eigenaars geene groote vermindering toestonden. De Onafhankelijke zegt in staat te wezen een goed nieuws aan te kondigen en het te bevestigen M. Thonissen heeft een besluit gereed gemaakt, waardoor 6 officieele scholen, die bijnageen leerlingen tellen, worden afgeschaft. Men is in het ministerie van binnen- landsche zaken bezig met het opmaken van de lijsten der nietsdoende onderwij zers, die werden op wachtgeld gesteld. Het is te hopen dat men er een gedeelte zal van afschaffen, want verscheidene van die onderwijzers hebben zich andere hulpmiddelen verschaftonderwijzeres sen zijn getrouwd, enz. Kortom, er is reeds middel om eene belangrijke vermindering van uilgate te verwezenlijken. Indien de Staat te veel geldt heeft, dat hij alsdan de onderpastoor in hunne be diening herstelle, die door M. Bara wer den afgedankt, en dat hij pensioen ver leene aan oude onderwijzers en onder wijzeressen, die 25 a 30 jaar goede diens ten tellen, doch aan wie M.Van Hum- beeck. ten onrechte pensioen heeft ge weigerd. om hen te straften omdat zij tot het vrij, katholiek onderwijs zijn over gegaan. Dat de verfoeilijke lijkralten van het Vrij Gedacht tot alles in staat zijn om het getal der burgerlijke begrafenissen zoo veel mogelijk te vermeerderen, is genoegzaam bekend. Met genoegen stippen wij echter aan dat de eerlijke lieden tegen uien akeligen drift thans opkomen en dat de lijkralten van hetVrij Gedacht meer dan eens worden op de vlucht gedreven. Over eenige dagen wilden die eerlijke lieden weer eenen jongeling van Brussel, die nochtans lot hunne kliek niet behoor de, als eenen hond in den pul gaan ste ken, maar de familie kwam er nog in lijds tusschen en, gewapend met een vonnis der rechtbank kon zij de vrijdenkende ratten van het lijk doen verjagen en het in de kerk doen komen. Dat de mannen van het Vrij Gedacht bedrukte gezichten trokken en lange neuzen, dat ziet ge van hier. Ze trachten nu, met hunne gewone oneerlijkheid, dit feit iri hunne gazelten verkeerd uit te leggen... Maar hunne leu- genen zullen niet baten, en hunne deug nieterij schijnt nu toch niet langer meer te zullen duren. De deftige lieden komen er tegen op, en de lijkroovers zullen in 't vervolg weten met wie ze te doen heb ben. De geuzen hebben felle reden op de onverdraagzaamheid der katholieken te schreeuwen Gij ziet dus wel, dal in 't geheel geen dank schuldig zijt. Dertig thalers, riep Gottlieb vroolijk uit, dertig thalers voor een gedicht Neen, mijn heer, zooveel zijn die eenige versregels niet waard, en ik kan dat niet aannemen, want ik heb zooveel niet verdiend. Geef mij tien thalers, en dan ben ik genoeg betaald. Tien thalers vroeg Katrien fluisterend ensraeekend Hebt gij u beraden, en wilt gij nu toch de plaats van bezembinder koopen Ik moet naar Berlijn, Katrien ik moet zien, of er werkelijk een dichter in mij steekt, die van zijne verzen leven kan Maar ik wil Ie voet daar heen gaan, gelijk vroeger de pel grims naar Rome ter bedevaart gingen, ten einde daar van hun lijden verlost te worden. Ik heb ook veel geleden,en ik wil ook om ver lossing van mijn lijden smeeken Én niet te vergeefs zult gij daarom smee ken mijn jeugdige vriend, wanneer gij maar standvastig zijt, en u zelve getrouw blijft, wanneer... Op eens zweeg hij, en richtte zijne groote, verstandige oogen naar de plaats,'waar juist op dit oogenblik zich eenige beeren in jacht- cosluum vertoonden,die uit het dichte geboom te ten voorschijn kwamen. 0, gij komt mij zeker opzoeken, niet waar vroeg de vreemdeling, terwijl hij hun toeknikte. Gij dacht zeker, dal een wild zwijn mij weg gevoerd had, is het niet zoo De heeren, die thans naderbij gekomen wa ren, begonnen eerbiedig Zijne doorluchtigheid de vorst was wel wat bezorgd over uwe koninklijke hoogheid, en... Koninklijke hoogheid 1 riep Gottlieb onl- Men wordt nooit bekrozen dan van een vuilen pot. zegt het spreekwoord. Als een katholiek de minste moeite doet om kinderen van werklieden voor hun geluk in katholieke scholen of gestichten te lokken, dan wordt er geroepen en ge schreeuwd over de dweepzucht, de onver draagzaamheid der papen. Maar hoe ziet men integendeel die schreeuwers zelf handelen Zij rooven met geweld de kinderen uit handen van ouders en voogden, om ze te plaatsen in geuzengestichten waar die ouders en voogden niet willen van weten. Is dal verdraagzaam zijn Is dat geen zielendwang uitoefenen En nochtans is dit, sedert 1879, het beulenwerk der zoogezegde Weldadig- heidsbureelen die in de macht der geuzen zijn. Nu weer is er zulk een geval voor de rechtbank van Doornik gebracht. Eene weduwe heeft aan hare» stervenden man moeten beloven, zijn eenig kind in een Katholiek geslicht te plaatsen, en nu komen de Geuzen er tusschen en eischen het kind uit de handen der weduwe, omdat deze eenen kleinen onderstand ontvangt En zoo'n mannen durven over dweep zucht en onverdraagzaamheid spreken Een treilend voorbeeld. Mont-^-Leux is een gehucht uit West- Vlaanderen, op de fransche grens gelegen, en dal 1500 inwoners telt. Over drie jaren, in 1883, geschiedde er aldaar een rechterlijk onderzoek op bevel van minister Bara! 20 gendarmen stapten er af om een vijftigtal kerels aan te houden, oud-veroordeelden, beschul digd van aanslagen op de zeden. Dit on derzoek geschiedde op aanvraag der gemeente-overheden, en der geneeskun dige commissiën van de naburige fran sche steden Roubaix enTourcomg, die verschrikt waren door den afschuwelij ken vooruitgang der ontucht. Men telde toen te Mont-é-Leux 35 hui zen van ontuchtmeer dan 50 koppelen leefden er in de schandigste losbandigheid in bijna ieder huis trof men misleide dochters aan, en op vier geboorten was er eene onwettige. Dit geeft u een denkbeeld, lezers, van den afgrijselijken staat der zeden in dit klein gehucht. In 1883 werd er te Mont-è-Leux eene nederige parochie-kerk gebouwd, dank aan de aalmoezen van eenige volkslie- vende katholieken. Een priester, een pastoor werd er naartoe gezonden. Of het voor zijn ver steld uit. De vreemdeling zag hem glimlachend aan. Nu ja. vriend, zegde hij, dal is een titel, een woord en meer niet. Hij knikte Gottieb toe, en wendde zich ver volgens weder tot de heeren. - Het doet mij oprechtelijk leed, dat ik aan zijne doorluchtigheid den vorst reden lot onge rustheid gegeven heb, zegde hij. Het is waar, ik had op den mij aangewezen post moeten blijven slaan, en moest er gewacht hebben, of er zich ook een hert of eene ree wilde vertoo- nen. Maar de heerlijke stille van het woud heeft mij uitgelokt tot eene wandeling, en op die wandeling heb ik dezen jeugdigen dichter aan getroffen. over wien ik dezen morgen zijne doorluchtigheid reeds met zooveel belangstel ling had hooren spreken, dal ook ik een leven dig belang in hem stelde, zonder bem te ken nen. Maar thans, nu ik hem ken, is mijue deel neming in hem nog toegenomen, en het ge sprek mei Item heeft mij zelfs de jacht doen vergeten. Wees nu zoo goed, vooruit te gaan, en du aan zijne doorluchtigheid mede te dee- len, en hem te melden, dal ik terstond bij hem komen zal. Eerst heb ik nog eenige woorden met den jongen man te spreken. Hun toeknikkende nam hij afscheid van de hoeren en zweeg, totdal zij zich verwijderd hadden Gottlieb Hiller, sprak bij vervolgens op vriendelijken toon, bet blijft bij hetgeen wij afgosproken hebben. Gij zult naar Berlijn gaan en met de koningin spreken. God heeft u een schoon talent geschonken de wereld moet dat talent ooiwikkelen,en zeker heeft de bescherm geest der dichters het zoo beschikt, dat wij elkander hier moesten ontmoeten, opdat ik u maak was kunt ge licht begrijpen. Wat de brave man er in den beginne te lijden had is met geen pen te beschrijven. Zien wij nu wat zijne werking, zijn heilzame priesterinvloed in dit gevloekt oord te weeg gebracht heeft. Er bestond geene school te Mont k- Leux thans zijn er twee die door 230 kinderen beider geslacht worden bijge woond. Twee patronages werden opgericht, waar 's zondags 100 jongelingen en 50 jonge dochters vergaderen. Het volk is er bijna niet meer te erken nen de onwettige geboorten zijn met meer dan de helft verminderd en op de 50 koppelen die in ontucht leefden, zijn er over de dertig die reeds hunnen toe stand gewettigd bebben en in hel huwe lijk getreden zijn. Ziedaar liet goed dat een nederige jriesler verwezenlijkte in dat afscltuwe- ijk gehucht waar Bara met al zijne gen darmen onmachtig was. Doch, het is nog wiet alles. Het socialismus had Mont it-Leux tot in het merg der beenderen verkankerd. Tot op liet einde van verleden jaar werden er regelmatig alle maanden socialistische meetingen gehouden, waar tegen de rijken en tegen den godsdienst ge schreeuwd en de Marseillaise gehuild werd. Thans heeft het socialism er allen in vloed verloren, tot zoover dat de herber gier, in wiens herberg de vergaderingen gehouden werden, aan de socialisten zijn lokaal ontzegd heeft en ze met hunne Marseillaise en hunne roode vlagde straat op wierp. En die ongelooflijke verandering is het werk van eenen ooimoedigen en deugd- zamen priester. Het gouvernement geeft aan den pas van Mont-it-Leux een jaarwedde van 950 frank. En daar durven de geuzen op schreeu wen Die jonge man, die schitterende stu diën deed in liet seminarie van Brugge, ontvangt jaarlijks 950 franks om zich te midden der ontucht, der losbandigheid, der afschuweiijkste driften te komen be graven. 950 franks voor zulke opoffering, dat vinden de liberalen te veel Dal heeten zij het volk uitzuigen om den pastoor van Mont-a-Leux te vetten Ik vraag bet u, medeburgers, is die handelwijs der geuzen niet afschuwelijk? Ziet ge nu, gij die u misschien door de haatvolle artikels der liberale gazetten laat misleiden, ziet ge nu walde priester, wat de godsdienst vermag voor de zede lijkheid, voor het geluk van het volk (Mech. Courant do behulpzame hand mocht bieden, om voor u de zware deur te openen, welke u tot nu toe afsloot van de groote wereld. Ik zal u helpen, en gij zult de groote paden des levens betre den. Maar ik zeg het u nogmaals, blijf u zelveu getrouw, en streef er nimmer naar, den vrijen ongekunstelden natuurdichter te veranderen in eenen onnatuurlijken, fijn gemanterden salon- dichter. Gij zult naam en fortuin maken, wan neer gij blijft wat gij zijl, en als een natuurlijk genie zult gij bewonderd en bewierookt wor den maar wanneer gij iets anders zijn wilt dan een natuurdichter, zult gij spoedig verlo ren gaan onder do massa gewone dichters en rijmelaars. Ik begrijp heel goed,wal uwe koninklijke hoogheid. Stil, stil, weg met die titels, viel de jager bem glimlachend in de rede Gij weet immers wel, dal er hier in 't woud geen voorname heeren zijn. Laat dus die titels weg, en ga voort met hetgeen gij wildet zeggen Ik wilde zeggen, dal ik u zeer goed be grepen heb, en om u dat te bewijzen, verzoek ik u, dieD God mij lol mijne verlossing gezon den heeft, dat gij mij vergunnen zult, in uwe hand, als ware deze een altaar Gods, een eed af te leggen. Hier is mijne band, Gottlieb HillerWel ken eed wilt gij afleggen In de tegenwoordigheid van God, van mijnen weldoener en van dit jonge meisje, dat mijne verloofde is, zweer ik, dat ik mij zeiven getrouw zal blijven,dat ik nimmer zal afwijken van de baan, welke mij is aangeduid door den loop van mijn levenslot zweer ik, dat ik nede rig en eenvoudig mijnen weg gaan zal, dal ik nimmer mijn verleden zal verloochenen, dal ik nimmer met dat verleden breken zal. Ten tee- ken daarvan zweer ik verder, dal dit nimmer mijnen boerenkiel met fijne, nieuwerwetsche kleederen noch mijne grove, met nagels besla gen leerzen met fljiie en lichte schoonen ver wisselen zal, dat ik nimmer een gekunstelde, stadsche mijnheer worden, maar altijd de een voudige, nederige boer blijven zal, die ik van mijne geboorte af aan geweest ben. Gij zegt, dal ik een dichter ben de natuur heeft dan een dichter van mij gemaakt, en slechts aan de natuur en aan Gods schoonc wereld zullen al mijne liederen gewijd zijn. Dat zweer ik En ik neem uwen eed aan in den naam van God, van de natuur en vaD dit jonge meisje hier, sprak de j3ger op plechtigen loon. Luis ter nu, vriend Kom van avond op liet vorste lijke slot en laat u bij mij aandienen. Ik zal u dan het honorarium voor het grafschrift, en de beloofde aanbevelingsbrieven geven. God ze- gene u tot zoo lang, mijn joDge dichter Hij reikte Gottlieb de band, knikte Katrien minzaam toe, en liep toen met rassche schre den bet bosch in Nog een woord, mijnheer riep Gottlieb hem achterna. Hij bleef staan, en wendde zijn schoon en edel gelaat naar Gottlieb. Wat had gij mij nog te zeggen, jeugdige vriend Gij hebt mij gezegd, dat ik mij op bel vorstelijke slot bij u moest laten aandienen. Maar hoe zal ik dat kunnen doen, als ik uw naam niet weet Dat is waar ook. Ik had nog vergeten u mijnen naam te zeggen. Ik ben prins Louis- Ferdinand. WOROT VOORTGEZET.

De Denderbode | 1887 | | pagina 1