til NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD VAN DE STAD EN T ARRONDISSEMENT AALST. B0SI Donderdag 17 Maart 1887, 10 centiemen per nummer. •Mste Jaar, 1\° 2157. slpte DE DENDERBODE. ABONNEMENTPRIJS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is 6 frank 's jaars Ir. 3,25 voor zes maanden fr. 1,75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. Men schrijft in bij C. VAN DE PUTTE-GOOSSENS, Lange-Zoutstraat, N° 10, nabij de Groote Markt, en in alle Postkantoren des lands. ANNONCENPRIJS Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen, tr. 1,00 Vonnissen op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag avond.De onkosten der kwitantiën door de Post. ontvangen, zijn ten laste van den schuldenaar. Culqae Smb. AELST, 16 MAART 1887. Politiek overzicht. Frankrijk. De Iransche kamer van afgeveerdigden heeft zaterdag met 338 stemmen tegen 150 een recht van 8 frank per 100 kilogr. op het vreemd meel ge stemd. Werden vervolgens aangenomen een recht van 3 frank op de haver en van 8 frank op de scheepsbeschuit, de gort, het korreldeeg en de bloem. Met 262 stemmen tegen 254 werd een besluit genomen, waardoor het gouver nement wordt gemachtigd, gedurende de afwezigheid der Kamer, de overtaks op het graan in te trekken, indien zij de duurte van het brood voor gevolg had. Men zou de Kamer vervolgens raad plegen. De fransche Kamer heeft maandag de leste artikelen van de wet tot heffing van rechten op de granen en de wet in haar geheel aangenomen, met toevoeging eener bepaling, dat van alle scheepsladingen, die na de afkondiging der wet in fransche havens binnenkomen, het verhoogde recht moet worden betaald. Eenige russische patriotten hebben aan generaal Boulanger eenen kozakkensabel gezonden, versierd met kostelijke ge steenten. Het gevest van den sabel draagt het volgende opschrift, in de russische taal ^4a/i den weerdigste. Februari 1887. Rusland. Op het bewonderens- vveerdig lemmer bemerkl men twee op schriften. Omhoog Wie daar Frank rijk en Boulangeren omlaag Wees moe dig, God beschermt de daperen Duitschland. Het verbond tusschen Italië, Oostenrijk en Duitschland is nog niet onderteekend. Het zal bepaald ge sloten worden, wanneer de hertog van Aosta zich naar Berlijn zal begeven ter gelegenheid der verjaring van de ge- oorte van keizer Wilhelm. Het schijnt dat er spraak is v^jt eene oenadering tusschen Oostenrijk en Rus land, welke sedert lang door M. von Giers werd betracht. Prins van Bismark toonde zich nogtans tijdens het diner, welke hij ter gelegenheid van de verja ring van den czaar heeft gegeven, volko men tevreden. Er bestaat een geheim, of liever, heel Europa is door één geheim omhuld. Men mag zich aan alle soorten van verrassing verwachten. (Nouvelle naar liet Hoogdullseh.) 11' Vervolg. Een tijd lang liet Gottlieb Hiller zich dezfl, hem van alle kanten toegebrachte hulde gaarne welgevallen, nam hij de hem toegezondene uit noodigingen voor dfners en feesten aan, en at hij met gezonden eetlust van de allerkostelijk ste spijzen, welke men hem daar aanbood. Maar nadat hij langer dan een half jaar zich aldus te midden van de groote wereld had be wogen, had er op eens eene verandering met hem plaats. Hij weigerde in dc salons te ver schijnen, en wanneer hij al nu en dan aan zeer dringende uitnoodigingen gehoor gaf, dan raakte hij toch geene spijzen meer aan, en ge bruikte hij mats dan een glas water. Niemand begreep de oorzaak dcz6r verandering,en Gott lieb Hiller wilde ook iemand opheldering daar omtrent geven. Hel was echter eene proef,wel ke hij op zich zeiven nam. Terwijl hij zoo te midden van den weelderigsten overvloed des levens verkeerde, was Gottlieb ongerust ge worden, dat die levenswijze te groolen invloed op hem sou krijgen, en daarom wilde hij zich zeiven onderzoeken, en eens zien, of bij nog met blijmoedige krachtzich aan de ontberingen van vroegere dagen zou kunnen onderwerpen. Om deze proef te nemen, nam hij zich voorde- durende veertien dagen niets te gebruiken als kommiesbrood met zout, en daarbij een glas water. Na een verblijf van negen maanden verliet Volgens inlichtingen die uit de beste bron schijnen voorts te komen, legt prins von Bismark er zich krachtdadig op toe, dat Rusland een verbond sluite met Frankrijk. Om hierin te gelukken zou hij er in toestemmen dat Bulgarie bij Rus land en Servië bij Oostenrijk worden in gelijfd. Rusland vindt nogtans maar wei nig smaak in deze regeling. Rome. Men bevestigt dat Mgr Van nutelli, noncius te Weenen tot het ambt van Staatssekretaris van Z. H. den Paus zal worden geroepen in vervanging van Mgr Jacobini, overleden. De Temps logen straft stellig dat minister Flourens eenen brief van bekankingen uit het Vatikaan zou hebben ontvangen, zooals de Etoile het maandag in zijne telefonische berich ten uit Parijs verzekerde. Het geheim konsitorie heeft met de gewone plechtigheid plaats gehad. De nieuwe kardinaals werden benoemd. Z. H. de Paus heeft in eenige woorden hunnen lof uitgesproken. Zijne redevoe ring bevat geene enkele politieke zinspe ling. Z. H. de Paus zal ter gelegenheid der 90' verjaring van keizer Wilhelm eenen prelaat naar Berlijn zenden, om den grij zen vorst geluk te wenschen. Men denkt dat het Mgr Galimberti zal wezen, die aan den keizer een eigenhandigen brief en een kostbaar kunststuk, namens Leo XIII, zal overhandigen. Italië. De leden van het italiaan- sche kabinet zijn zeer verdeeld over de houding, welke zij zullen aannemen. Een hevige bespreking heeft zaterdag mor- gend in den ministerraad plaats gehad. De vrienden van M. Depretis beweeren dat de koning aan deze zal toelaten tot de ontbinding der Kamer over te gaan. In de zitting der Kamer van denzelfden dag werd een dekreet van den koning gele zen, waardoor de Kamer wordt opge schorst. Men denkt dat de ontbinding volgen zal. Rusland. Men verzekert dat M. Hi- trovo, diplomatisch agent van Rusland, te Bucharest aan de familiën der veroor deelden te Roestschoeck pensioenen heeft beloofd, welke door het russisch gouver nement zullen worden betaald. De roebel heeft deze ongelukkigen tot den afgrond en een onteerenden dood gebracht het is dus rechtveerdig dat hij nu ook diene, om de familiën schadeloos te stellen van hen, die zijne slachtoffers werden. Gottlieb Hiller eindelijk Berlijn, ten einde zijn pelgrimstocht verder voort te zetten. De schit terendste aanbevelingsbrieven kreeg hij mede. zelfs voor hel koninklijke hof, en deze open den hem ie Dresden eu te Weimar, te Weenen en Stuttgart alle salons en alle aanzienlijke kringen Overal werd hij geprezen en gevierd, ja zelfs keurde Göthe in de Htren hem zijne opmerkzaamheid waardig, en prees hij Gott lieb Hiller, meer nog om zijn karakter,dan wel om zijne poëzie. En zoo waren er eindelijk vijf jaren voorbij gegaan Vijfjaren van voorspoed,zegepraal en rijk gewin voor Gottlieb Hiller, vijf jaar van geduldig wachten, van voortgezetten arbeid voor halrien Wesch. Deze vijl jaar hadden weiuig verandering gebracht in de omstandigheden van het jonge meisje Zij woonde nog altijd in hel nederige, sombere kamerke, waarin Gottlieb Hiller des tijds afseheid van haar genomen had slechts zag men haar niet meer als schapenhoedster op het veld, want haar vader was weêr gezond geworden, en kon nu zelf zijn bedrijf waarne men. Katrien had zich op het naaien leverig en met goed gevolg toegelegd, en de dames te Cothen gaven haar gaarne werk, want Kalha- rina voldeed prompt en goed aan alle bestellin gen, vroeg geen al te hoog loon, was vlijtig en gedroeg zich fatsoenlijk en bescheiden. Maar langzamerhand begonnen de rozen op hare wangen te verble6ken, werd haar blik ernsti ger, werd zij stiller, en begon zij een peinzend voorkomen te krijgen Vijf jaren waren er thans verloopen, en Gott- liep Hiller had geene enkele maal aan baar ge schreven. Zijne ouders zelve hadden in al dien tijd maar drie brieven van hem ontvangen maar in die brieven had hij met opgewonden heid vermeld, hoe goed hel hem ging, en hoe gelukkig hij was, en had bij verteld van konin- Aanslag tegen den czaar. M. Fergus- son heeft maandag in het Lagerhuis ver klaard,dateenige personen, voorzien van onplofbare stoffen, werden aangehouden op den weg, dien men veronderstelde door den czaar te moeten worden gevolgd, wanneer hij zich naar den goddelijken dienst zou begeven, welke ter gelegenheid der verjaring van het overlijden van Alexander II zou plaats hebben. Er heeft in alle geval geen aanslag plaats gehad. Men telefoneert uit Parijs aan de Etoile De Times heeft uit Weenen de volgende depeche ontvangen Men heeft te St-Petersburg een kom- plot ontdekt voor doel hebbende de uit roeping van een grondwettelijk gouver nement in Rusland. De nihilisten zijn vreemd aan dit komplot. De samenzweerders waren niet voor nemens eenen aanslag tegen het leven van den czaar te plegen. Zij wilden hem enkel doen kiezen tusschen de invoering van het nieuw regeeringstelsel en den afstand der kroon. De samenzweerders behooren allen, zegt men tot den hoogen stand. Verschei dene van hem werden aangehouden. Nit dit alles blijkt dat de Standard maandag inderdaad heel goed was inge licht. De Intransiyeant beweert uit zeer goede bron te weien, dat de daders van den aanslag tegen den czaar werden aange houden op het oogenblik dat eene bom, opgevuld met dynamiet, welke echter niet ontplofte, op den doortocht van den czaar werd geworpen. Bulgarie Uit Sofia wordt aan de Times gemeld, dat het regentschap Kara- veloff, Zanoff en Nikivoroff, tegen hooge borgstelling, op vrije voeten heeft gesteld. De Porte heeft bevolen dat bulgaarsche vluchtelingen zich niet aan de grenzen van Oost-Rumelië mogen ophouden. Ook de rumeensclié regeering heeft dergelijke maatregel genomen en hel verblijf van bulgaarsche vluchtelingen te Bucharest verboden. Er is nog altijd spraak van de kandida tuur van koning Milan van Servië voorden troon van Bulgarie. Koning Milan weigert doch Engeland zet hem aan die kroon aan te nemen. Gegrooting van Onderwijs. Wij knippen uit het verslag van M. Melot de volgende wetenswaardigebezon- derheden gen, hertogen, vorsten en andere aanzienlijke hcereii.die hem ten hunnent genoodigd en hem roet vele gunstbewijzen en geschenken vereerd hadden Cbrisliaan Hiller was telkens bij Ka- trien gekomen, om haar het een en het ander uit die brieven te verbalen, en dan had het hem telkens verwonderd, dal Katrien met 'zulke droevige blikken naar hem luisterde en in net geheel geen deel scheen te nemen in zijne blijdschap Toen Cbrisliaan haar vroeg, wal daarvan do oorzaak was, antwoordde zij zuch tend Ik ben wel blijde er om, dat Gottlieb thans zulk een voornaam heer geworden is, maar het doet mij leed, dat wij hem nimmer zullen wederzien Waarom zullen wij hem nimmer weder zien vroeg Chrisliaan Gij vreest toch niet, dat hij spoedig zal sterven Neen, maar hij zal die groote, aanzienlij ke wereld niet meer willen verlaten, om lot ons terug te keeren, hernam zij, en bij slot van rekening is dat toch ook voor ons allen het beste, waut bij zou ons, die niet zoo verstan dig en beschaafd zijn als bij, gering schatten en minachten. Hij heeft ons reeds vergeten Is het niet zoo, Cbrisliaan, hij heeft in zijne brieven geene enkele maal verzocht mij te groeten Neen, dat is zoo, antwoordde Chrisliaan half luide en een weinig verslagen, geene eu- kele maal Ik wist het wel, fluisterde Katrien Zij boog het hoofd en zuchtte diep. SederL was zij hoe langer zoo stiller eu droeviger geworden, en hadden hare oogen dikwijls de sporeu van tranen gedragen. Wan neer men haar vroeg, hoe hare oogen zoo rood zagen, antwojordde zij, dat het van T naaien kwam, en dat zij niet geschreid bad, omdat zij geene reden tot schreien bad, daar zij gelukkig Scholen. lil de provincie Ant werpen zijn er 1 school met minder dan 10 leerlingen en 2 met minder dan 20 namelijk te Ryckevorsel, 1 leerling (jon gen), te Loenhout 11 leerlingen (jongens), en te Desschel 11 leerlingen (8 jongens en 3 meisjes), te samen 23 leerlingen. In Oost-Ylaanderen verscheiden scho len met 2, 3, 6 en 7 leerlingen. Anderen met 10, 15, 17 zoodat men op 21 scholen 222 leerlingen telt. In West-Vlaanderen 78 leerlingen op 8 scholen. In Henegauw op 18 scholen 219 leerlin gen. In Limburg op 9 scholen 68 leerlingen. In Luxemburg op 19 scholen 252 leer lingen. In Namen op 35 scholen 541 leerlingen, In Luik op 8 scholen 112 leerlingen. In Brabant op 2 scholen 27 leerlingen. Er zijn in geheel hel land nog 10 scho len zonder kinderen namelijk deze van Hollebeke, Bambrugge. Zulle, Sippenae- ken, Boorslieim, Kessenich.Neeroeteren, Opgrimbij, Guersch, Ave en Auffe, nog 26 met minder dan 10 en 92 met minder dan 10 en 92 met minder dan 20 kinderen. Al deze scholen tellen ie samen eene bevolking van 1622 leerlingen. Wachtgelden.De tabellen welke wij nu reeds bezitten, zijn vol wetensweerdige feiten eene volledige ontleding ervan zou noodig zijn om aan te toonen hoe dikwijls het wachtgeld, in dezen tijd van krisis, hatelijk moet voorkomen aan de belastingschuldigen, die liet betalen en met hoeveel die rent van 1 millioen 150,000 frank, die op het land weegt, zou kunnen verminderd wor den. Hier hebt gij vooreersteenen onder wijzer die een wachtgeld trekt van 2190 fr. Hij is in zijn dorp eigenaar van huizen eu gronden zijn naam prijkt in de firma eener maatschappij in gezamentlijken naam (ol in kommandiet) wier zaken, volgens de gemeente, zich meer en meer uitbreiden. Wel is waar verzekert hij, zooals de inspekteur het zeer ernstig vermeldt, dat hij hoegenaamd geen belang heeft in die maatschappij. Zijn naam staat wel bij die der verantwoordelijke leden, maar het is niet in zijn eigen belang, noch in dat zij ner vrouw, maar alleenlijk in dat van zijnen schoonvader, aan wien hij zijnen naam heelt geleend Hij heeft zich onlangs een huis ge bouwd met koetspoort en balkon de in spekteur vindt dat gemeld huis zeer eenvoudig en spaarzaam is opgerichtde gemeente echter denkt er anders over, en verzekert dat de man in eenen breeden welstand leeft. Eene onderwijzeres,met 1100 fr. wacht geld, is bij hare ouders gaan inwonen, die grondeigenaars zijn en handeldrijven. Volgens de gemeente bedient zij de kalan ten, die zieti aanbieden, en helpt hare ouders in hunne zaken hetgeen aan hare zuster toelaat reizen in Holland te doen, in 't belang van dengemeenzamen handel. Een groot getal onderwijzeressen, bij hunne ouders inwonende, dienen de kalanten in de vaderlijke herberg, wijden hunne zorgen aan den handel of houden zich werkzaam bezig met de zaken der lamilie dat is zeer natuurlijk. Maar het gebeurt meermaals dal de aanwezigheid en de zorgen dezer onderwijzeressen, die een wachtgeld genieten, de tegen woordigheid en de zorgen onnoodig ma ken van eene zuster welke zij vervangen. Het is alsdan de zuster welke zij vervan gen om zich aan een ander werk te begeven op welke wijze men hoopt te beletten dat het wachtgeld zou vervallen. In zeker huisgezin zijn man en vrouw beiden in beschikbaarheid en genieten een wachtgeld zij hebben eene hoeve aangekocht, welke zij bewonen en doen opbrengen. Moeten hunne min begunstig de geburen aan die eigenaars een wacht geld blijven betalen Vele beschikbare onderwijzers en on derwijzeressen hebben bijzondere scholen opgericht, dienst genomen in eene bijzon dere school of zijn als bestuurders van zulke school aangesteld. Ziedaar eene nieuwe bediening, eene positie, dikwijls gelijk aan die welke zij vroeger bekleed den. Ongetwijfeld zal hier toch het wacht geld afgeschaft worden Geenszins on dervraagd, verklaren de belanghebbenden dat zij hun nieuw ambt uit loutere opoffe ring, kosteloos bedienen. Alzoo is een onderwijzer in beschik baarheid, geirouwd met eene onderwijze res op wachtgeld, bij de ouders der laatste gaan inwonen en heeft hij zich aan 't hoold der vrije school van St- Amandsberg gesteld. Dergelijke gevallen zijn menigvuldig. Een wachtgeld aan die onderwijzers betalen, is, op onwettige wijze, een hulpgeld verleenen aan vrije scholen. De tabel wijst zelfs eene onder wijzeres aan die.indenvreemdegetrouwd met eenen koopman die goede zakendoet, het land voor goed verlaten heeft en toch haar wachtgeld blijft irekken. Forten aan de Maas. Wij knippen uit de bijzondere corres pondentie uit Brussel aan 't Handelsblad. Men is in de hoogere militaire kringen niet tevreden over het onthaal, dat het wetsontwerp o\er de versterking der Maas in de Kamer heeft genoten. en tevreden leefde, en goene zorgen had. Vijfjaren waren er dus /erloopen en heden verjaarde de dag, waarop Gottlieb afscheid van baar genomen had. Katrien zatte naaien, en zij wist hel misschien zelve niet, dal, terwijl zij werkte, de tranen haar langs de wangen slrooraden. Zij morkie hel slechts, wanneer de tranen haar de oogen verduisterden, en dan wischte zij ze met de band weg, om beter te kunnen zien. Hel kraken van do deur deed haar thans uil hare droevige mijmeringen ontwaken, en zij zag op. Daar klonk een kreet uit haren mend zij wilde opstaau, maar viel als verlamd weêr op haren matten stoel. Daar, in de geopende deur, stond Gottlieb Hiller Hij zag er nog precies hetzelfde uit, als toen hij vijfjaar geleden afscheid van haar ge nomen had Daar stoud hij, en hij zag haar met zulk een glansrijken en liefdevollen blik aan, dat hei was, alsof er eene zonnestraal in Ka- triens hart doordrong. Katrien, sprak hij, na een langdurig stil zwijgen, terwijl hij zich met de band de tra nen uil de oogen wischte: Katrien, wilt gij zoo goed zijn en de tien thalers terug geven, welke ik u ter bewaring gegeven heb Ik heb die tien thalers boog noodig, en weet gij wel, waarvoor Hoe zou ik dat kunnen weten Ik kan het zelfs niet vermoeden 1 Ik heb die tien thalers uoodig, omdat ik een bruiloftskleed voor mijne bruid wil koo- pen, want ik ben van plan te gaan trouwen Ik heb in den loop van die vijfjaren een klein ka pitaal bijeen gegaard en de renten van dit kapi taal zullen zoo wat jaarlijks twee honderd tha lers bedragen. Dat is voldoende om met eene vlijtige en nedere vrouw van te leven.'tls toch goed geweest,dat ik geen bezembinder gewor den ben, maar wel natuardichter, want mijne verzen en liederen hebben mij een klein ver mogen oogebracht. Nu wil ik ook rust nemen, een klein stuk bouwgrond koopen, het als eea vlijtige boer bewerken, en slechts nu en dan bij familieaangelegenheden, gedichten maken. En het eerste familiefeest zal nu mijne bruiloft zijn. Over verlien dagen is hel reeds bruiloft voor mij, Katrien. En gij Katrien, gaat gij ook niet trouwen - Dat zou er wel van kunnen komen, zegde zij blozend. Het zal er nog op neêrkomen, hernam bij glimlachend, dal gij met mij op een en den zelfden dag bruiloft viert, Diet waar Zij lachte, maar de tranen stroomden haar toch over de wangen, eD hij zegde vleiend Thans zijn de vijf jaren der beproeving en der scheiding voorbij, en thans moogl gij 't aan ieder zeggen, dat gij mijne bruid zijl Katrien had met daartegen in te brengen, en na verloop van veertien dagen trad Gottlieb in nieuwe kleederen gedost, en met eenen groo len bloemruiker in zijn knopsgal, haar kamerke binnen, om haar af te halen voor de huwelijks plechtigheid. Katrien had een zwartzijden kleed aan, hetwelk bij haar voor de tien thalers ge kocht had, en prachtig stond haar de groene krans van bloeiende myrthen, welke op hare lokken prijkte. Gij zijl eene schoone en deftige bruid, sprak Gottlieb, terwijl bij haar met een leede ren blik aanzag: slochls een dingootbreekt oas beiden nog. En wal is dat, Gottlieb Een trouwring, Katrien Ja, de ringen ontbreken ons nog, en die moet gij thans aau onze vingers gij moet het zegel verbreken van dit omslag, dal meer dan vier jaren lang gesloten is geweest. Hier, open gij bel met uwe lieve, trouwe hand Hij gal haar een klein verzegeld pakje over,

De Denderbode | 1887 | | pagina 1